Terugkeer van de dertiger jaren M Visser Garage KNÖPS B.V. Aantal ouders van LOM Itinderen willen Openbare LOM scliool in Oude Tonge Preventiekrant wijst op gevaarlijke situaties in agrarische sektor Abonneert U op „Eilanden-nieuws C.P.B. AUTO-SCHADE MetdeV.V.O. op excursie I\lieuwe directrice Rustliuis,,de Goede Ree" VRUDAG 5 FEBRUARI 1982 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sojnmelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten X LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS De economische crisis en de daarmee gepaard gaande toename van de werkloosheid en afname van onze welvaart, heeft zo langzamerhand een malaisestemming onder de Nederlandse bevolking teweeg gebracht Maar oudere mensen, die de beruchte crisis uit de dertiger jaren nog hebben meegemaakt, spreken van een „vrolijke crisis". Sombere lieden verwijzen bij de beoordeling van de huidige sociaal-economische situatie wat al te lichtvaardig naar de crisisjaren vlak vóór de Tweede Wereldoorlog, maar die vergelijking is allerminst terecht Zo is de koopkracht van de gemiddelde Nederlander van nu aanzienlijk beter dan die van de gemiddelde Nederlander uit de jaren dertig en naar verhouding waren er een halve eeuw geleden aanzienlijk meer Nederlanders werkloos dan nu. In het blad „Evangelie en Maatschappij", orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, laat de heer P. Hazenbosch aan de hand van tal van cijfers en feitelijkheden zien, dat de garantie uit de dertiger jaren het aanzienlijk slechter had dan de generatie van nu. Uitkeringen en andere inkomens nu heel wat rianter Het aantal werklozen is in 1981 in verbijsterend snel tempo toegenomen. Bedroeg het hoogste aantal werklozen in 1980 ongeveer 265.000, nu zijn er zeker zo'n 450.000 mensen zonder werk en dit cijfer zal wellicht binnen korte tijd al weer achterhaald zijn. In ieder geval zitten we niet ver af van het hoogste werkloosheids cijfer uit deze eeuw, te weten 480.000 in 1936, toen de crisis in de dertiger jaren zijn dieptepunt had bereikt Maar 480.000 werklozen in 1936 is natuurlijk niet hetzelfde als een gelijk aantal werklozen in de jaren tachtig. In 1936 telde Nederland ongeveer %Vi mil joen inwoners tegen plusminus 14 miljoen nu. Maar omdat de cijfers over de grootte van de beroepsbevolking meer zeggen, kurmen we die beter vermelden. In de dertiger jaren bedroeg de afhankelijke beroepsbevolking circa 3,1 miljoen per sonen, in 1980 ruim 5 miljoen. Een ver gelijking met de dertiger jaren heeft dan ook meer zin, als we het werkloosheids percentage van toen met dat van nu ver gelijken. In 1936 was 17,4% van de beroeps bevolking werkloos. Als we op dit mo ment hetzelfde percentage werklozen hadden zou dat betekenen dat er nu circa 870.000 mensen zonder werk zouden zitten! Wel, zo beroerd is de situatie van nu gelukkig nog niet en zelfs de meest zwartgallige prognoses voor de toekomst gaan niet verder dan tussen de 550.000 en 600.000 werklozen, hoe erg dat ook op zichzelf al zou zijn. De heer Hazenbosch toont aan de hand van cijfers aan dat de stijging van de werkloosheid in de dertiger jaren ook een heel ander verloop vertoonde dan de stij ging van de werkloosheid in de zeventiger jaren. Tussen 1931 en 1936 steeg de werkloosheid in Nederland van 6,6% naar 17,4%, tussen 1974 en 1980 van 3 naar 5,5 Pas ditjaar is de stijging van de werkloosheid in een veel explosiever sta dium geraakt, maar aan de 17,4% zijn we nog lang niet toe. Hoger inkomen Een vergelijking van de huidige sociaal- economische situatie van nu met die uit de dertiger jaren gaat al helemaal niet op, als we letten op de inkomens. Werklozen hebben thans een uitkering die is gerela teerd aan het laatst verdiende loon. Lang durige werklozen, die zijn aangewezen op de groepsregeling voor werkloze werk nemers (bijstand), moeten het doen met een minimumuitkering, maar die is aan- PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS merkelijk royaler dan wat werklozen in de dertiger jaren ontvingen. Bovendien moesten niet alleen werk lozen, maar ook de actieven in de jaren dertig een forse inkomensmatiging in casseren. Er werd in die jaren niet gepraat over prijscompensatie en dergelijke, maar alleen maar over loonsverlaging. Als het uitkeringen betrof werd het rode potlood aanzienlijk scherper gehanteerd dan nu het geval is. In „Evangelie en Maatschappij" wordt met enkele cijfers aangetoond hoe goed we het eigenlijk nu hebben ver geleken met zo'n halve eeuw geleden. Omgerekend naar de koopkracht van 1975, bedroeg in 1935 de koopkracht per inwoner 3.064,- tegen 10.275,- in 1975. Aangenomen dat het koop- krachtcijfer van nu niet al te veel zal afwijken van dat in 1975, heeft iedere Nederlander thans drie keer zoveel te verteren dan in de jaren dertig. Boven dien waren in de periode vóór Wereld oorlog II de inkomens veel ongelijk matiger verdeeld dan nu het geval is. Talloze mensen zaten met hun in komen onder het gemiddelde van toen. Zij moesten zelfs bezuinigen op de eer ste levensbehoeften, tot hun maaltijden toe. Andere werkloosheid Zonder de problemen van nu te onder schatten moet worden vastgesteld dat de mensen in de jaren dertig het een stuk slechter hadden dan in de huidige crisis. Maar daarom is de huidige crisis na tuurlijk nog geen „vrolijke crisis". Ook in andere opzichten is vergelijking tussen de crisis van toen met die van nu een hachelijke zaak. In de dertiger jaren was de werkloosheid van conjuncturele aard. De overproduktie kon niet worden afgezet en bedrijven gingen sluiten. De huidige problemen dragen veeleer een structureel karakter, zoals de olieprijs stijging aantoont. Ook het aandeel van de collectieve sector in ons inkomen is te hoog geworden. Ondanks de ernstige zorgen waarin wij verkeren is de sociaal-economische si tuatie thans rooskleuriger dan een halve eeuw geleden. Jonge mensen die mop peren op de jongste bezuinigingsmaat regelen en zelfs een minimale loons- vermindering onaanvaardbaar achten, moeten maar eens met hun grootouders gaan praten. De ontberingen, welke die vijftig jaar geleden moesten door maken, waren heel wat ingrijpender dan de kleine concessies die de huidige generatie onder de dwang van de eco nomische situatie aan zijn welvaarts positie moet doen. Mr. A. Bronsbergen OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 NIEUWE TONGE BIJBELKRING D.V. dinsdagavond 9 februari hoopt de Bijbelkring weer bijeen te komen om acht uur in het Herv. verenigingsgebouw „Elim". Veilig Verkeer Nederland Oostflakkee De tweede Verenigings - Verkeerskwis De afdeling Oostflakkee van Veilig Ver keer Nederland organiseert op vrijdag avond 12 februari a.s. haar jaarlijkse verenigings-verkeerskwis, in de kantine van s.v. D.B.G.C. te Oude Tonge. Aan vang 19.30 uur. Aan deze kwis wordt door twaalf ver enigingen deelgenomen. ledere groep be staat uit drie deelnemers en een reserve deelnemer. De kwis zal geleid worden door onze voorzitter mevr. van Loon, zij wordt in deze taak gesteund door de juryleden: opper Poldervaart en wacht meester Kieviet van de Rijkspolitie Oost flakkee. De kwis wordt gespeeld in drie ronden, waarin één kandidaat in elke ronde vier vragen moet beantwoorden aan de hand van een theorie- of een diavraag. Tussen de ronden door loopt een „RODE DRAAD". Deze bestaat uit een vraag die betrekking heeft op het werk van VVN. Het is de bedoeling dat deze wordt be antwoord door de vierde (reserve) kandi daat. Hiermee zijn extra punten te ver dienen. Tussen de ronden door wordt een pauze ingelast, waarin tevens loten worden ver kocht, om deze avond te financieren. Hiervoor hebben wij aantrekkelijke prij zen beschikbaar ledere deelnemer ontvangt een leuke attentie. Naast de wisselbeker zijn er drie prijzen te verdienen. Op deze avond zal tevens op zeer gepaste wijze afscheid worden genomen van de heer de Lint, die zich vele jaren heeft ingezet voor de vereniging. Na afloop van de kwis zal opper Polder vaart ingaan op de thema's: „verlichting" en „alcohol in het verkeer", waarbij u in de gelegenheid wordt gesteld tot het stel len van vragen. U ziet het wordt een spannende, leer zame en informatieve avond Wie belangstelling heeft is hartelijk welkom. Dagtocht Ned. Chr. Reis Ver. naar de Westfriese Flora Op zaterdag 27 februari 1982 organi seert de Ned. Chr. Reis Ver. afd. Rotter dam voor haar leden op Goeree en in de Hoeksche Waard een dagtocht naar de Westfriese Flora te Bovenkarspel. Op deze dag bezoeken wij de prachtige voorjaarsbloemen tentoonstelling te Bo venkarspel. „De Lente begint in Boven karspel" zo luidt het motto van deze tentoonstelling. Naast een keur van prachtige voorjaarsbloemen is er ook een tentoonstelling van landbouwwerktuigen en staat een prachtige veestapel in de stallen. Wij vertrekken deze dag om 7.30 uur uit Ouddorp en hopen 's avonds om 18.30 uur daar weer terug te zijn. U kunt in stappen langs de provinciale weg via Mid delhamis naar het busstationHeinenoord. Lunchpakket meenemen. De reissom voor deze tocht bedraagt 35,50 voor leden en 37,voor niet-leden van de vereniging. In deze prijs is begrepen: de tocht, koffie met gebak op de heenreis, entree Westfriese Flora, verzekering en administratiekosten. Opgaven zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 15 februari 1982 bij: J. J. Rodenburg, Grutto 12, Sommelsdijk, tel. 01870-5264 ofbij ReisbureauBuys- se. Zandpad 54, Middelhamis, tel. 01870 - 2853. Vaste Kamercommissies brengen oriëntatiebezoelten aan Flaiclcee De haven van Middelhamis is het eind punt van een, werkbezoek, dat de vaste Tweede Kamercommissie voor Binnen landse Zaken op vrijdag 12 febmari aan Zuid Holland hoopt te brengen. De commissie 'bereidt de openbare be handeling voor van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid Holland, waarbij de Kamer ook moet uitmaken of Goeree Overflakkee bij Rijnmond dient te worden ingedeeld dan wel naar Zeeland zal gaan. Tot de oriëntatie van de Kamerleden behoort een boottocht, die gemaakt wordt op uitnodiging van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland en het dagelijks bestuur van Rijnmond. Beide colleges zijndan ook eveneens aan boord van het m.s. „Stad Rotterdam", dat volgende week vrijdag om half 3 in Middelhamis zal aanleggen. Tijdens een openbare hoorzitting over het wetsontwerp, op donderdag 18 fe bruari in het Tweede Kamergebouw te 's Gravenhage, zal namens burgemeester en wethouders van Middelhamis burge meester L. J. van Welsenis het woord voeren. Visserij De vaste commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer is vrijdagavond 19 februari te gast bij het gemeentebestuur van Goedereede. Burgemeester en wet houders alsmede belanghebbenden, onder anderen eigenaren van Goereese vissers schepen, zullen de commissie voorlich ting verschaffen over de problematiek inzake de bevaarbaarheid van het Goe reese Gat. De bijeenkomst vindt plaats in het verenigingsgebouw Oostdam en be gint om half 8. DIRKSLAND Studievereniging S.G.P. Maandagavond half 8 hoopt de studie vereniging der S.G.P. weer te vergaderen in „Rehoboth". De inleiding wordt ver zorgd door dhr. A. C. van Rossum en is getiteld „Betekend emancipatie vrij heid"? Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het bestuur van de V.V.O. heeft be sloten om voor haar leden en verdere belangstellenden op D.V. zaterdag 20 febmari een excursie te organiseren naar de SL Janskerk te Gouda. Nu de restau ratie van het grote Moreau-orgel, uit gevoerd door de fa. Leeflang-Keijzer te Apeldoorn voltooid is, leek het een ge schikte gelegenheid om met dit schitte rende instrument kennis te maken. De organist, dhr. Klaas Boersma verklaarde zich bereid de groep te ontvangen en „zijn" orgel te demonstreren en te be spelen en daarna zal er gelegenheid zijn voor de deelnemers om ook wat te musi ceren, wat voor velen toch wel een be levenis zal zijn. We hopen daarom, dat vele orgelliefhebbers zich voor deelname aan de excursie zullen aanmelden. U kunt dit doen bij de secretaris: A. Dekker, Nieuweweg 45 te Stellendam, ook tele fonisch onder tel. 01879 - 1323. U dient gelijktijdig het verschuldigde reisgeld over te maken op bankrek.nr. 3613.52.247 tn.v. A. Dekker bij de Rabö bank (giro 22252). De reisprijs is 15,voorleden en 16,voor niet-leden. In verband met reservering van de bus, dienen uw opgaven uiterlijk 15 febmari binnen te zijn. Het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS) in Baam heeft onder het motto: „Vóór het kalf verdronken is", een preventiekrant voor agrarisch Nederland het licht doen zien. Uit statistieken van de Arbeidsinspektie over ongevallen met dodelijke afloop in de landbouw blijkt, dat in de periode 1971 tot en met 1980, tenminste 360 personen het leven verloren bij werkzaamheden in de landbouw. De kantelende of achterover slaande trekker veroorzaakte in die jaren de mees te dodelijke slachtoffers (101), direkt ge volgd door de groep kinderen in de leef tijdsgroep tot en met 15 jaar (90). Het is triest te constateren, dat de slachtoffers in deze laatste categorie vaak geen deel hadden aan de werkzaamheden, maar tijdens hun spel, als meerijder of als gevolg van nieuwsgierigheid de dood vonden. Na een aanvankelijke daling van het aantal dodelijke ongelukken in de land bouw in 1976, vertoont het aantal in de daarop volgende jaren weer een stijging. Het TBBS wil door het uitgeven van de preventiekrant een al op gang gekomen mentaliteitsverandering bevorderen. De onderwerpen in de krant hebben vooral betrekking op de technische veiligheid van mens, dier en materiële zaken. SpeciaUsa- tie en schaalvergroting in de agrarische sektor hebben tot gevolg, dat onder andere ook de technische gebreken bij gebouwen, werktuigen en machines een steeds gro tere bedreiging voor het bestaan van boer en tuinder gaan vormen. De statistieken wijzen uit, dat bijvoor beeld 35% van de ongevallen wordt ver oorzaakt tijdens het werken met dieren en dat 15% plaats vindt tijdens reparatie- werkzaamheden aan materiaal en ge bouwen. Het is verheugend, dat ook in de agrari sche sektor de belangstelling voor preven tie toeneemt. Het TBBS wil - met mede werking van verzekeraars die zich bezig houden met agrarische risico's - door middel van de preventiekrant boer en tuinder wijzen op gevaarlijke situaties bij de dagelijkse uitoefening van hun beroep. De gratis preventiekrant „Vóór het kalf verdronken is" is schriftelijk aan te vragen bij het TBBS, Postbus 54, 3740 AB Baarn. In de laatstgehouden vergadering van de Stichtingsraad der Hervormd Diakonale Gezondheidszorg Goeree Overflakkee is mevrouw G. H. van der Riet te Lunteren benoemd tot directrice van het verzor gingshuis „De Goede Ree". Zuster van de Riet, lidmaat der Nederlandse Her vormde Kerk, is geboren te Enter, ge- gemeente Wierden in 1942. Zij is thans werkzaam in de bejaardensektor en voor heen in de gezondheidszorg. Per 1 april a.s. hoopt zij in ftinktie te treden. Een achttiental ouders van kinderen die de openbare LOM school te Oud Beijerland bezoeken hebben een duidelijke onvrede met het recente besluit van de raad van Middelhamis om in deze centrumplaats een „samenwerkingsschool" voor LOM onderwijs te stichten. Een deel van die onvrede komt voort uit de door de meerderheid van de raad onderschreven voorwaarde dat het te benoemen hoofd lid zal zijn van een van de prot chr. kerken die participeren in de Ver. voor Chr. speciaal onderwijs, een voorwaarde die genoemde Ver. persé vastgelegd wilde zien eer aan het samenwerkingsverband pralitisch gestalte kan worden gegeven. Bovenbedoelde ouders, van wie 20 kin deren de Openbare LÓM school Dr. Albert Schweitzer te Oud Beijerland be zoeken hebben thans aan de gemeente besturen van Middelhamis en Oostflak kee laten weten te wensen dat zij (die gemeenten) het initiatief nemen tot de stichting van een dependance van ge noemde school op het grondgebied van de gemeente Oostflakkee, een openbare LOM school derhalve. De situering in Oostflakkee vinden ze aantrekkelijk om dat dar rondom een groter „toeleverings gebied" ligt als Schouwen Duiveland en Numansdorp. Een te stichten dependance zou met een potentieel van al 20 leerlingen snel tot stand kunnen komen aangezien een aantal van 13 leerlingen al voldoende zou zijn. Het hoofd van de Oud Beijer- landse school staat positief tegenover de gedachte aan een dependance en hij heeft alle medewerking aangeboden. De heer L. Taal te Melissant is door de ouders als contactman aangewezen. Met de vraag op de lippen of er dan zo'n weerzin is tegen het aantrekken van een hoofd van christelijke signatuur dat daar door een genomen raadsbesluit moet wor den gefmstreerd hebben wij hem bena derd. Dhr. Taal: „wanneer ouders hun kinderen naar een openbare school doen hoeft dat zeker niet te betekenen dat ze het chris telijk onderwijs vijandig gezind zouden zijn. Wat ons evenwel volstrekt tegen staat is dat de voorwaarde absoluut is dat het te benoemen hoofd lid van een van de deelnemende kerken moet zijn, dat blokkeert gewoon mogelijkheden, ook de mogelijkheid dat we een enorm geschikte vent zouden kunnen krijgen dieb.v. Luthers is...." „Samenwerking oké maar wanneer daar dan eisen aan worden gesteld dan gooi je voor een deel de deur in 't slot". Overigens kan dhr. Taal ontkennen dat alléén dat de motivatie zou zijn van de ouders die de brief hebben ondertekend. „Natuurlijk wordt ook in deze kring er- Bespaar energie kend dat een hoofdonderwijzer van chris telijke kom-af het gewenste schaap met de 5 poten zou kunnen zijn, maar terwille van de 22 kinderen van Flakkee die de open bare school in Oud Beijerland bezoeken is er voor deze ouders een nog andere reden om een openbare school en méér nog, een dependance van de Dr. Albert Schweit- zerschool te verlangen", zo zegt dhr. Taal en hij motiveert het als volgt: „juist voor deze kinderen is het niet goed wanneer het ritme waaraan ze gewend geraakt zijn zou worden ver stoord en dan nog zo ingrijpend dat ze op een heel andere school terecht zou den komen. Het zou een hele tijd duren vooraleer ze weer in hun oude doen temg zouden zijn". Het is daarom dat de ouders van de „openbare" kinderen een openbare school verlangen in de vorm van een dependance waar ze dezelfde sfeer en deels dezelfde ge zichten temg zouden zien". Wanneer tegengeworpen wordt dat de LOM school die men zich voor Middel hamis voorgesteld had niet de nu al schoolgaande jeugd op zou vangen maar zou dienen voor beginnende LOM scho- Ueren dan moet het dhr. Taal eerst van het hart dat die veronderstelling, van College- wege in Middelhamis' raad geuit, de be trokkenen ouders pijn heeft gedaan. Informatie heeft dhr. Taal geleerd dat bij aanwezigheid van een school te Middel hamis de reiskostenvergoedingen die nu door het Rijk worden vergoed gestopt zouden kunnen worden, een waarschijn lijkheid zelfs. Het zou voor de „openbare" ouders betekenen dat ze de reiskosten óf zelf zouden moeten betalen óf hun kind toch naar de samenwerkingsschool sturen. Het is aan de gemeentebesturen hoe uit de impasse te komen. In Middelhamis werd er hard aan gewerkt om de school al in augustus, met ingang van het nieuwe schooljaar te starten, maar dat lijkt door deze actie te worden doorbroken. We hopen hartelijk dat de ouders van de kinderen die nu de christelijke LOM school bezoeken niet achter zullen blijven en een minstens evengrote ijver aan de dag zullen leggen om ook hun kroost in een hun vertrouwde en beschermende om geving te laten leren. D.V. 11 febmari a.s. hoopt de Christelij ke Plattelandsvrouwen Bond haar maan delijkse vergadering te houden in het Dienstencentmm, Doetinchemsestraat te Middelhamis. Aanvang half acht. De heer Zuidwijk uit Melissant zal ons deze avond iets vertellen en laten zien vanuit de oudervereniging van het ge handicapte kind „Philadelfia". Mijnheer Zuidwijk zal ons laten zien de diaserie „Soms zie je van de bomen het bos niet meer" en de film „Een andere kijk op zwakzinnigheid" Misschien heeft u al veel over Philadelfia gehoord, dan kunt u nu nader kennis maken met dit belangrijke werk van deze vereniging. Introducé's zijn hartelijk wel kom. Graag tot ziens Het bestuur w Kastanjelaan 41-43 es ca BI C3 C3 CJ C3 ff

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1