v^^^^m. MMBii asmi. NIEUW: CurverMinelle Besparingsmaatregelen zorgen voor fikse daling gasverbrulk persbericht N.V. Nederlandse Gasunie 32 miljard per jaar voor gezondheidszorg Naar een betere keuze uit onze vroege aardappelen Bingo middag vervalt Vragen aan G.S. over LO.M. School Middelharnis SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Verzoek om uitreisvisa Joden uit Rusland Uw huis verkopen TAMBOER In Goedereede meer plaatsen om petitie te tekenen KINDERDAGVERBLIJF Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 26 JANUARI 1982 Hoewel de keuze uit onze vroege aard appelen niet zo groot is, kan het toch wel van belang zijn om hierover meer voor lichting te geven. Naast de overbekende rassen Eerstehng en Doré, is ook het ras de Lekkerlander in opgang. Het voordeel van de Eersteling is de vroegheid. De kwaliteit is goed, maar deze aardappel is zeer vatbaar voor phyto- phthora in loof en knol en geeft bij latere rooidatum in vergelijking met andere ras sen geen hoge kg-opbrengst. De Doré is een week later rooibaar dan de Eersteling en is minder gevoelig voor aardappelziekte. Vooral de knollen blij ven langer gezond. Wel moet regelmatig worden gespoten. De Lekkerlander is nog een betrekkelijk nieuw ras, maar heeft een zeer snelle opkomst beleefd. Dit ras met zijn hoge opbrengst, zijn mooie knolvorm en zijn lekkere smaak, wordt door de konsument gunstig beoordeeld. Bovendien is de Lek kerlander in het geheel niet vatbaar voor aardappelziekte en behoeft daartegen niet te worden gesproeid. Gezien de bijzonder goede eigenschappen, bestaat er geen twijfel of dit ras zal een belangrijke plaats innemen bij de vroege aardappelteelL Uitslagen damver. „Denk en Zet" d.d. 25 januari 1982. Afdeling I P. van Brussel - J. Dekkerafgebr. A. Knape - K. Vis0-2 C. Spee - L Mackloet2-0 B. Vis - H. Groenendijk1-1 Afdeling II A. Krijgsman - P. Bakker1-1 H. Verolme - C. Polder0-2 J. Lodder - I. Koese1 - i Afdeling III L. Taaie - N. Quispel0-2 J. V. d. Kooij - T. van Brussel1-1 Nacompetitie S. Hoogzand - C. v. d. Bos1 - I Afdeling IV R. Jacobs - H. Schellevis2-0 J. Groenendijk - H. Noordijk2-0 L. Bolier - J. Koppelaar0-2 A. Campfens - W. Nelis0-2 G. Zaaijer- N. Kievit0-2 L. van Erkel - J. Kamp1-1 In afd. III is N. Quispel als 2e geëindigd. Om het Curver-naaiboxassortiment zo kompleet mogelijk te maken, heeft Curver, naast de twee bestaande naaiboxen, de Minelle ontwikkeld. Door haar afmetingen (260 x 245 x 85 ram.; L x B x H) is de Minelle uiterst kompakt en kan zonder moeite worden opgeborgen in de keukenla of in de kast. Ook in de auto, op de camping of in de boot is de Curver Minelle de oplossing. Naast de drie vakjes voor knopen, spelden, naalden, schaar, e.d., zijn in de Minelle een dertigtal pennen aangebracht waarop veel klosjes garen en spoeltjes gezet kunnen worden. Op deze manier heeft men veel verschillende kleuren binnen handbereik. OUDE TONGE De eerder aangekondigde Bingo-middag in het bejaardendienstencentrum, die morgen, woensdag, gehouden zou wor den, kan wegens omstandigheden niet doorgaan. De Bingomiddag zal nu worden gehouden, volgende week woensdag 3 februari. Geboortekaartjes Vertederende U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. J Maak uw keuze uit het nieuwe 1 modellenboek. We zien u graag op ons adres: 4- Langeweg 13 te Sommelsdijk Door het Statenlid de heer J. W. J. Wolf (P.v.d.A.) te Goedereede zijn d.d. 17 januari 1982, aan het College van G.S. de volgende vragen ingediend: 1. Heeft het college van gedeputeerde staten kennisgenomen van het besluit van de gemeenteraad van Middelhar nis inzake de verordening regelende de samenstelling en bevoegdheden van de bestuurscommissie voor de samen werkingsschool voor buitengewoon onderwijs te Middelharnis? (zie „Eilandennieuws" d.d. 12 januari 1982). 2. Heeft het college van gedeputeerde staten in dit geval een goedkeurings- bevoegdheid? 3. Is het college van gedeputeerde staten met vragensteller van mening dat art. 15, lid 2, in strijd is met het wezen van een samenwerkingsschool waarvan het openbaar onderwijs onderdeel uit maakt? 4. Is het college van gedeputeerde staten tevens van mening dat bovengenoemd artikel van diskriminerende werking in zich draagt, niet alleen ten opzichte van degenen die niet aan een of ander kerkgenootschap zijn verbonden, maar ook ten opzichte van degenen die lid zijn van een kerkgenootschap, dat niet is vertegenwoordigd in het bestuur van de vereniging voor christelijk speciaal onderwijs voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis? 5. Is het college ook van mening dat bovengenoemd artikel in strijd is met het voorontwerp van de „Wet gelijke behandeling?" 6. Indien vraag 2 bevestigend wordt be antwoord, is het college dan voorne mens aan bovengenoemd artikel goed keuring te onthouden en zo ja, kan het college meedelen welke motivering daarvoor aan de Raad van Middel harnis wordt gegeven? 7. Is het college met vragensteller van mening dat het op zijn minst voorbarig is dat er, nog vóór het - hierboven aangevochten - raadsbesluit genomen is, al met de werving van het school hoofd is begonnen? De heer Wolf voorziet zijn vragen van de volgende toelichting: Op donderdag 7 januari j.l. stemde de gemeenteraad van Middelharnis in met een voorstel tot goedkeuring van een ver ordening t.b.v. de stichting van een L.O.M.-school in samenwerkingsver band (P.C.-openbaar). In deze verorde ning was van P.C.-zijde opgenomen een artikel dat als volgt luidt: „ARtikel 15, lid 2. Bij de voordracht bedoeld in artikel 25, dient de commissie ermee rekening te houden dat het hoofd van de school lid dient te zijn van een van de kerkgenootschappen vertegenwoor digd in het bestuur van de vereniging voor qhristelijk speciaal onderwijs voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis". Aangezien het hier een samenwerkings school betreft tussen openbaar en chris telijk onderwijs ten behoeve van de stich ting van een - overigens op dit eiland noodzakelijke- L.O.M.-schooL is het van te voren statutair vastleggen van de eis dat het schoolhoofd lid moet zijn van een - zelfs nog nader gedefinieerd- kerkgenoot schap, naar vragenstellers inzicht, vol strekt in strijd met het wezen van een samenwerkingsschool. Nog afgezien van het verwerpelijke van deze eis (over „kwaliteit" van het schoolhoofd wordt niet gerept) is een dergelijke voorwaarde in strijd met het ontwerp van „Wet gelijke behandeling", zoals deze in het parlement in behandeling is. De recente reakties van P.C.-schoolzijde over deze wet bena drukken nog eens de diskriminatoire hou ding van deze schoolrichting, iets waar we ook, of vooral, in L.O.M.-schoolverband absoluut niet op zitten te wachten. Uitslagen schaken „de Zwarte Pion" d.d. 25 januari 1982. 1 e afdeling: G. de Jager - J. Boeterhi-'A C. Bakelaar- A. StolkVi-Vi C. van Prooyen - W. Markwat.Vi - !4 P. Lesuis - W. PeemanVi-Vt 2e afdeling: B. Verbrugge - E. Verbeekafgebr. C. V. d. Groef- N. van Bracht. ..Vi-Vi Ad Visser - C. Poortvlietafgebr. H. K. Smit - J. SmallegangeO -1 J. Noordijk - W. Breeuwer1-0 A. de Vos - mej. Vroegindewey1 - O Ook in Gem. huizen op Flakkee: Voor de Joden in de Sowjetunie is de situatie de laatste twee jaar sterk ver slechterd. Er worden minder uitreisvisa verstrekt, het aantal processen neemt toe, de joodse cultuur wordt bedreigd en het anti-semitisme herleeft. Enkele voorbeelden: In 1979 mochten 51.000 joden de Sow jetunie verlaten. Dit aantal is de laatste jaren geleidelijk aan teruggebracht. In 1980 waren het er nog 20.000 en in 1981 maar ongeveer 10.000. Alexander Paritsky is in 1981 veroor deeld tot 3 jaar ballingschap. Een aan leiding tot arrestatie was zijn boekenbezit, op grond waarvan hij van laster tegen de Sowjetunie werd beschuldigd. Hoewel grondwettelijk het onderwijs in eigen cultuur en taal aan alle volken in de Sowjetunie is toegestaan, geldt dit niet voor joden. Om tegen deze situatie te protesteren is een handtekeningaktie gestart, ook in Ne derland. Het „Solidariteitscomité voor de joden in de Sowjetunie" en de „Stichting tot steun aan joden in Arabische en Oost- europese landen" willen samen met soort gelijke organisaties in Europa in het voor jaar van 1982 een petitie met 1 miljoen handtekeningen aanbieden aan de com missie mensenrechten van het Europees Parlement. De petitie is gericht aan pre sident Breznjev van de Sowjetunie. De gezamenlijke gemeente op Goeree Overflakkee stellen U in de gelegenheid de petitie in te zien en te ondertekenen. Dit kan tot en met 10 februari 1982, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur in de gemeentehuizen: Goedereede, Tramlijnweg 2 te Goedereede; Middelharnis, Raadhuisstraat 1 te Middelharnis; Oostflakkee, Voorstraat 31 te Ooltgensplaat (ook op het gemeentekantoor Kaai 2); Dirksland, Voorstraat 15 te Dirksland. In de gemeente Goedereede zal ook op een zestal andere plaatsen dan het ge meentehuis gelegenheid bestaan de peti ties te ondertekenen. Dat kan op de adres sen: Beatrixweg 20 te Ouddorp, De Stove 28 en Breenstraat 4, resp. Goeree en Goeree Havenhoofd en Voorstraat 60 en Brielsestraat 62 te Stellendam en in de Geref. Kerken van Ouddorp en Stellen- dam. De tekst van de petitie luidt: Wij, ondertekenaars, behorende tot alle geledingen van de Nederlandse samen leving, zijn ervan overtuigd dat de inter nationale vrede en het wederzijds ver trouwen moet worden versterkt. Naleving van de elementaire rechten van de mens is een eersite vereiste voor die vrede en dat vertrouwen. Wij zijn zeer verontrust over het feit dat uw regering het op dit ogenbUk aan joden vrijwel geheel onmogelijk maakt gebruik te maken van hun recht naar Israël te vertrekken en hen bovendien het recht van familie-hereniging ontzegt, rechten die gewaarborgd zijn in internationale over eenkomsten. Daarom doen wij het volgende beroep op de Sowjetunie als mede-ondertekenaar van de Helsinki Slotakte en het Inter nationale Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rechten: 1Geef diegenen - mannen, vrouwen en kinderen - die al jarenlang trachten de Sowjetunie te verlaten, het recht naar Israël te vertrekken en zich te her enigen met hun familie. 2. Stop het onder druk zetten en straffen van joden, die de wens geuit hebben naar Israël te emigreren en zich met hun familie en hun volk in eigen land te verenigen. 3. Laat alle joodse gevangenen vrij die naar werkkampen, gevangenissen en verbarmingsoorden gestuurd zijn, uit sluitend en alleen omdat zij de wens geuit hebben naar Israël te willen ver trekken. 4. Stop het dreigen en intimideren van hen die hebreeuws doceren of studeren. Stop het verstoren van joodse studie bijeenkomsten en stel joden in staat hun eigen cultuur en religie te handhaven en te ontwikkelen. ^^^r^i^'ï^i^ii^r^ie'i^i^^itfr^i^'^ikii^^t*^^ ie-5»igSfe^r8«i De definitieve aardgasafzetcijfers over 1 dat isolatie- en andere besparingsmaat regelen vorig jaar voor een fikse daling van het aardgasverbruik hebben gezorgd. Gasunie's hoofddirecteur, de heer Kar- daun, maakte gewag in zijn nieuwjaars- speech van een daling ten opzichte van 1980 van ongeveer 7 miljard m'. Uit de thans beschikbare definitieve cijfers heeft de afdeling Marktonderzoek van Gasunie een eerste analyse gemaakt. De totale verkopen bedroegen in 1981 80,9 miljard m^ aardgas. Dat is ten op zichte van 1980 een teruggang van bijna 8 procent. In 1980 werd 87,5 miljard m' afgezet. De temperatuur is voor beide jaren ongeveer gelijk geweest. Verrassende cijfers zijn te vinden bij de binnenlandse afzet. De totale binnenland se afzet liep namelijk terug van 40 miljard m^ in 1980 tot 38,1 miljard in het af gelopen jaar. Daarmee is 5 procent min der afgezet op de binnenlandse markt Uit verdere analyse valt op te maken dat de teruggang bij het kleinverbruik wel degelijk een gevolg is van een zuiniger gebruik. De gasbedrijven leveren voor het grootste deel hun gas aan de huishou dingen (verwarming).. In die sector is 4 procent minder gas afgenomen. Boven dien moet nog eens rekening worden ge houden met een groei van het aantal gasaansluitingen van 2 procent. Dit komt neer op een gemiddelde besparing van 6 procent per woning in 1981. Een deel (ongeveer 3 miljard m') van de afzet van de gasbedrijven gaat naar de tuinders. Die hebben in het afgelopen jaar een besparing van bijna 10 procent be reikt Beide cijfers gerelateerd naar de afzet van de gasbedrijven wettigen de conclusie dat de daling grotendeels valt toe te schrij ven aan toeneming van isolatievoorzie ningen en gewijzigd stookgedrag. 981 geven duidelijk aan Koude De koude heeft in 1981 niet noemens waard meer invloed gehad dan het jaar daarvoor. Dat klopt ook aardit met de cijfers. Want hoewel de koude in de laatste weken van december vers in het geheugen ligt en velen wellicht ook nog weten dat februari 1981 ook een fikse vorstperiode gaf te zien, was november 1980 bijvoorbeeld ook danig koud. Op tellend en aftrekkend over beide jaren betekent het dat 1980 een tikkeltje kouder was dan vorig jaar, maar het verschil was zo gering dat daardoor de cijfers zonder meer vergelijkbaar zijn. In 1980 namelijk was het aantal graaddagen 3246 en in 1981 kwam het op 3232. Ondanks de toeneming van isolatievoor zieningen en een gewijzigd stookgedrag bestaat de indruk dat extreme temperatu ren (zoals in december 1981) minder effect hebben op de piekafname. Als het koud is zetten we de verwarming zo hoog dat we ons voldoende behaaglijk voelen. THOLEN Verkeerscontrole: Bij de door de rijkspolitie gehouden verkeerscontrole bij de brug over het Schelde - Rijnkanaal was er van de vele bestuurders er maar 1 die een bekeuring kreeg. Bij controle aan het Stenen Kruis kregen 2 bestuurders een bon voor het niet nakomen van de rij- tijdenwet Bij de snelheidscontrole bij Tholen, Oud Vossemeer en Poortvliet kregen 12 bestuurders een bekeuring voor te hard rijden. h^r» Relatief veel kinderen uit gezinnen met iage inkomens Ouders waarvan kinderen een kinder dagverblijf bezoeken hebben relatief va ker een netto-inkomen lager dan het netto modale loon dan alle ouders met thuis wonende kinderen. Aldus blijkt uit een deel van de resultaten van de statistiek Kindercentra 1980. Van de inkomen ontvangende personen met thuiswonende kinderen heeft onge veer 15% een netto-inkomen dat lager is dan het netto modale loon. Uit de resul taten van de statistiek blijkt dat dit per centage voor ouders waarvan een of meer kinderen een kinderdagverblijf bezoeken 44% bedraagt Het feit dat dit percentage beduidend hoger IS dan het percentage dat geldt voor alle personen met thuiswonende kinderen duidt erop dat de voorziening van de kin derdagverblijven zeker mede ten goede komt aan groepen die in een maatschap pelijke achterstandssituatie verkeren. HOE EN WAAR BEZUINIGEN? DE gezondheidszorg moet In 1982 voor een bedrag van toaal 650 mil joen bezuinigen en als dat lukt zal er dan eindelijk een halt worden toe geroepen aan de snelle groei van de uitgaven voor volksgezondheid? Onze gezondheidszorg kost op dit moment 32 miljard aan personeels kosten, instrumenten en apparatuur, medicijnen en dergelijke. De kos ten die het gevolg zijn van ziekteverzuim zijn hierbij nog niet eens inbe grepen! Als er niet drastisch wordt bezuinigd zullen de uitgaven voor gezondheidszorg in 1985 zijn gestegen tot ongeveer 40 miljard gulden. Hoe brengen we het gezondheidszorgschip weer op vaste koers? In het vakblad 'Medisch Contact' geeft prof. dr. J.M. Greep, hoogleraar alge mene heelkunde van de Rijksuniversiteit Limburg, een overzicht van de huidige stand van zaken en komt hij met suggesties voor nieuw ge zondheidsbeleid, dat kwalitatief verantwoord is maar minder kost. UITGAVEN 90% VAN NATIONALE INKOMEN DE uitgaven ten behoeve van de ge zondheidszorg zijn de laatste jaren de pan uitgerezen. Onze gezondheids zorg l<ost op dit moment rond 32 mil jard gulden, dat is circa 9% van het nationale inkomen. Het aandeel van de kosten van de gezondheidszorg in het bruto nationale inkomen is sinds het begin der zeventiger jaren onge veer verdubbeld, maar prof. Greep betwijfelt ten zeerste of deze buiten sporig gestegen kosten nu werkelijk hebben geleid tot een betere gezond heid en groter welbevinden van de bevolking. Je zou soms eerder het te gendeel veronderstellen. Harde cij fers: Ondanks de hogere uitgaven voor gezondheidszorg is het aantal arbeidsongeschikten gestegen tot 700.000 en telt de beroepsbevolking .400.000 zieken per jaar, van wie velen gedurende een langere periode ziek zijn. En terwijl we alsmaar meer geld uitgeven voor de gezondheidszorg, gaan de mensen gewoon door met het continueren van riskante leefge woonten, die juist slecht voor de ge zondheid zijn, zoals roken en drinken. Prof. Greep vindt dat op het gebied van de volksgezondheid de grenzen van de verzorgingsstaat ruim zijn overschreden. De consument (pa tiënt) eist in onze welvaartsstaat een onbelemmerde toegang tot de aanwe zige gezondheidsvoorzieningen. Zo komt het volgens de Limburgse hoog leraar voor, dat de patiënt die een pro bleem heeft dat niet direct door de arts kan worden opgelost wordt door verwezen totdat alle kanalen van de gezondheidszorg zijn bevaren om ziekte uit te sluiten, te achterhalen en zo mogelijk te bedwingen. Indien men van mening is dat de zorg zó optimaal moet zijn, dan zal er volgens prof. Greep geen grens meer zijn aan de kosten. 6 MILJOEN VERWIJZINGEN WAT doet de kosten voor de ge zondheidszorg zo sterk oplopen? Hoe wel er een geleidelijke toename van het aantal huisartsen heeft plaatsge vonden (van 4350 in 1960 tot 5350 in 1980) is het aantal verwijzingen naar specialisten enorm gestegen. In ons land vinden thans circa 6 miljoen ver wijzingen per jaar plaats tegen 3,8 mil joen in 19601 Een kwart van de verwij zingen naar specialisten leidt tot opna me. Door de snelle toename van het aantal specialisten (3.750 in 1960 tot 8.350 in 1980) ontstaat er scheefgroei wat het aantal specialisten t.o.v. het aantal huisartsen betreft. Hoe het ook zij, des te meer specialisten er komen, des te groter het aantal verwijzingen naar die specialisten en dat doet de gezondheidszorgkosten flink oplopen. V.oorts is Nederland een land met re latief veel ziekenhuisbedden per 1.000 inwonder. De gemiddelde ziekenhuis opnameperiode (14 dagen) is een van de langste ter wereld. De wijze van financieren en de hono rering van specialisten leiden ertoe dat veel patiënten in bed worden behan deld, terwijl een aantal van hen even doeltreffend thuis of poliklinisch be handeld zou kunnen worden. De pa tiënt betaalt via zijn premie thans ge middeld f 310,- per ligdag in het zie kenhuis maar dat zal over een jaar of drie f 525,-- zijn, als er verder niets verandert. OPNAME KORTER? HOE kunnen de kosten worden ge drukt, zonder dat dit leidt tot verlies van kwaliteit van onze gezondheids zorg? Prof. Greep pleit voor verster king van de 'eerste-lijns zorg', waarbij hij niet alleen denkt aan de huisarts, maar ook en vooral aan zelfzorg, kruiswerk, gezinszorg en maatschap pelijk werk. Hij vindt ook dat de huis artseninstituten hun opleidingspro gramma's in overeenstemming moe ten brengen met de zwaardere eisen die aan de praktijkvoering worden ge steld. De wijze van honoreren van de huisarts dient in overeenstemming te worden gebracht met het praktisch algemeen aanvaarde beleid dat de pa- tiënt niet eerder door de huisarts naar de specialist wordt verwezen dan me disch gezien noodzakelijk is. Wat de intramurale zorg (zieken huis, verpleeghuis etc] betreft: 'Het bed' als parameter moet wor den afgeschaft. Het tot dusver door het Centraal Orgaan Zieken huistarieven gevoerde beleid, dat de oorzaak van is dat het econo misch gezien voor een ziekenhuis onverantwoord is om bedden on bezet te laten, dient volledig te worden omgebogen. Korte me disch gezien verantwoorde opna metijden dienen te worden be loond, en niet gestraft, aldus prof. Greep. De Limburgse hoogleraar meent ook dat paal en perk moet worden gesteld aan het feit dat in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van het medisch kanaal zonder dat dit nodig is. (Nadruk verboden) Mr. A. BRONSBERGEN l^4.l(.^.^.lf.4.l^l^^.4.^.4.l^l^^.lt.l^lt.l^l^l^l^^.l^l^^# - 1 1 •fi->dbi«rM0-;^^MrdiKr;«4^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 2