Raad Goedereede tast dieper in de buidel voor restauratie Ouddorpse molens Weer 21J ton hulpgoederen naar Polen Auto de Nieuwe Tongse icericgracht in I In Middelharnis f I valse honderdjes in omloop (^ri .c^^^r I Renault 9 a f Ramoco b.v. l Jap. de Gast Twee jubilarissen bij „Vooruit" |Uw huis verkopen TAMBOER benzinestation automobielbedrijf Automobielbedrijf Werldoosheid Flaldiee fors gestegen Bartimeüs geeft Icooh en samenzangavond in Oude Tonge Streekvergadering Herv. Zondagsscholen Namen oorlogs slachtoffers op Ouddorps monument S4e Jaargang DINSDAG 26 JANUARI 1982 No. 5062 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Goerees' gemeenteraad heeft in zijn vergadering van vrijdagmiddag metterdaad laten zien waarde te hechten aan het plaatselijk molen- bezit „Een rijk bezit, kenmerkend voor onze gemeente", had dhr. van Oosterom erover gezegd en dat bleek de meesten wel aan te spreken ook al moet voor 't behoud ervan de buidel wijder open. Eerder al was voor de restauratie van „de Zwaan" te Ouddorp een krediet van ruim 90.000,beschikbaar gesteld; nu moest er nog eens ruim 5 0.000,- bij. Het College stelde dat voor, ook al zit een Rijkssubsidie er voor alsnog niet in. Ten tweede male heeft het Rijk laten weten nog geen subsidie in het vooruitzicht te kun nen stellen maar, na indiening van een geldelijke verantwoording zal de mogelijkheid van subsidiëring opnieuw worden bezien. B en W nemen zich dan ook voor alle po gingen daartoe in het werk te stel len. Door met die aanvullende kredietverle ning in te stemmen besloot de raad het jaarlijkse tekort van 110.000,voor rekening van de gemeente te nemen. Het moet overigens gezegd dat het enthou siasme bij deze en gene niet al te groot was. Voorbeeld daarvan was dhr. Reus (PvdA) die liever eerst zeker zou willen weten wat er aan Rijkssubsidie te ver wachten is en in hoeverre er nog grote kosten te verwachten zijn omdat pas in die wetenschap het voeren van een gedegen beleid mogelijk is. Dhr. Reus maakte die opmerking tegen het licht van nog meer noodzakelijk uit te voeren werken, zoals de verbetering van de Molenkade die maar steeds afstuit op het ontbreken van geld.... Ook dhr. J. Bruggeman was weinig inge nomen met het gevolgde systeem, het ver lenen van een krediet gevolgd door weer een aanvulling. „Zo kun je niet blijven regeren", vond dhr. Bruggeman, wetend nu met de rug tegen de muur te staan. „We moeten nu wel anders blijft de molen maar half gereed". „Het is een te kostbaar bezit om te laten verloederen", vond dhr. Nijdam (PvdA). Informatie op de Prov. Griffie had hem wat gerustgesteld over de toekenning van een Rijkssubsidie die vrijwel altijd volgt op de Provinciale subsidie. Dhr. Nijdam verklaarde zich best bereid met het ge vraagde krediet in te stemmen maar wel bouwde hij graag een zekerheid in dat de molen, met gemeenschapsgeld gerestau reerd, niet zomaar door de eigenaar ver kocht kan worden: „wat gebeurt er als de molen aan Willem Duys wordt verkocht? Er zijn meer van die figuren die het heel bijzonder vinden om in een molen te wonen. Aan die mogelijkheid bleek in het met de eigenaar opgestelde contract al te zijn gedacht. Bij verkoop zal de subsidie aan de gemeente dienen te worden terug betaald of de molen zal aan de gemeente worden aangeboden. „We zitten in de molen en we zullen mee moeten draaien" bezag dhr. F. v. d. Laan (SGP), daarmee zijn instemming te ken nen gevend, gevolgd door dhr. van Ooster om (CDA) die er zijn teleurstelling over uitsprak dat het Rijk het af laat weten, maar, de waarde van het molenbezit on derkennend wilde hij de restauratie zeker door laten gaan ook al brengt dat de gemeente op hoge kosten. „Ja.... er zal moed en volharding nodig zijn om de molens te behouden", gaf wethouder Visser graag toe. Wanneer de restauratie nu niet ter hand zou worden genomen zou dat een nog verdere achter uitgang betekenen met tz.t. nog hogere kosten. „De aanwezigheid van draaiende molens is voor onze gemeente, voor de eigen inwoners en voor de recreanten van groot belang", vond dhr. Visser en zo zag de raad het kemielijk ook. Het voorstel werd aanvaard. Akkoord ging de raad ook met het voor stel een aanvullend krediet van 30.000,- beschikbaar te stellen voor de restauratie van „de Hoop" te Ouddorp. Eerder was daar al een krediet van 264.000,- voor beschikbaar gesteld. Jaarlijks zal een be drag van 26.100,- voor rekening van de gemeente blijven. Auto van het jaar Stad aan 't Haringvliet J Bel0187I-1662 voor proefrit J Wegens sterfgeval is ons a.s. donderdag van 13.00- 16.00 uur GESLOTEN en ons de gehele middag Korteweegje 41-45 DIRKSLAND De maandelijkse opgaven van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Spijkenisse wijst er op dat in het rayon Middelharnis de werkloosheid bij mannen fors is ge stegen. Waren er december 1980 nog 467 mannen werkloos; in december 1981 wa ren dat er 803, zijnde 9,02% van de mnl. beroepsbevolking en dat is een extreem hoog percentage. In december 1980 was het nog 5,83%. Blijkens de opgave blijkt het vooral onder de bouwvakkers mis te zijn. De gespecifi ceerde opgave luidt als volgt: Bouwvakkers 371 Chemisch personeel 5 Metaalbewerkers 64 Landbouwpersoneel 61 Horecapersoneel 11 Scheepvaartpersoneel 3 Verkeerspersoneel (chauffeurs) 67 Handelspersoneel 14 Kantoorpersoneel 20 Onderwijzend personeel 7 Soc. geneeskundig personeel 6 Losse arbeiders 96 Overig personeel alg. dienst 37 en Overige beroepen 41. Bij de vrouwen is de werkloosheid min der extreem gestegen van 188 in de cember 1980 tot 216 (7,85%) in de cember 1981. De onderverdeling: Kappers 9 Handelspersoneel 37 Horeca personeel 11 Kantoorpersoneel 42 Onderwijzend personeel 12 Soc. geneeskundig personeel 42 Huishoudelijk personeel 16 Losse arbeiders 27 Overige beroepen 20. De geregistreerde vraag is minimaal, slechts naar 15 mnl. envrl. werkkrachten. m 'AAu'iÈM^ Via de flakkeese scholen zijn er zoveel hulp goederen voor Polen bijeengebracht dat er na de volgeladen oplegger die eer-vorige week drie en twintig ton wegbracht, er j.l. vrijdag weer een volgde, opnieuw een Scania van transportbedrijf Maliepaard uit Oude Tonge. Met de eerste vracht waren veel levensmiddelen en een partij kleren meegenomen maar er moest in de opslag plaats meer dan de helft achterblijven. In de tweede vracht werd het restant aan levensmiddelen eerst ingeladen waarna de nog resterende ruimte in de 80 m^ grote oplegger met kleding en schoeisel werd aangevuld. Vrij dagmorgen vertrok de wagen uit Oude Tonge, zoals de foto laat zien nagewuifd door de schooljeugd. Aan het stuur opnieuw Stoffel Maliepaard met als bijrijder dhr. Masten broek uit Rockanje. Er waren weer heel wat giften ontvangen, o.a. weer karnedrink en minstens een ton sinaasappelen. Het geldbedrag dat voor Polen wordt ingezameld is nog steeds groeiend; het was eind vorige week al tot 22.000,gegroeid. Het comité heeft een rekening geopend bij de A.B.N.' Giften kunnen worden overgemaakt op rekeningnummer 5051.10.172 van de A.B.N., ten name van het comité Hulp aan Polen, p/a Oostdijkseweg 71 te Goedereede. Voor het binnengekomen geld zullen o.m. geneesmiddelen worden gekocht. Een bestelwagen waarmee de zaterdaguitgave van het Algemeen Dagblad over Flakkee was uitgereden is zater dagmorgen kwart over 5 in de Nieuwe Tongse Kerkgracht terecht gekomen. De chauffeur werd verrast door de gladheid van de bestrating toen hij vanaf de Zuiddijk de afrit naar de Kerkring afreed. Een omwonende die de slaap niet had kunnen vatten zag het ongeluk gebeuren en de chauffeur via de achterdeuren de auto verlaten. De wagen, eigendom van dhr. A. van Peer uit Oude Tonge zakte met de neus door de nog aanwezige ijslaag maar bleef met de achterkant op de rand hangen. De fa's van Rumpt en Campfens brachten de wagen weer op het droge. R.P.F, ook in Goedereede In de gemeente Goedereede is kort geleden een voorlopig bestuur begonnen met de voorbereidingen om te komen tot een plaatselijke R.P.F, kiesvereniging. Op zeer korte termijn zal een oprichtings vergadering worden gehouden met als doel met een zelfstandige lijst te gaan deelnemen aan de komende gemeente raadsverkiezingen. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren Leen Kievit, Adrie v. d. Laan, Sjors Moerkerke, Bram de Ronde, Jan van Gurp en Aren Bezuijen. GOEDEREEDE Wijziging spreelcuur burgemeester Burg. van Velzen zal a.s. vrijdag niet in de gelegenheid zijn spreekuur te houden. Het dan volgende spreekuur op 5 februari zal van half 10 tot 11 uur gehouden worden. OUDE TONGE Twee leden van muziekvereniging „Vooruit" werden op de jaarlijkse uit voering, vrijdagavond in het Verenigings gebouw aan de Schoolstraat, gehuldigd. De heren N. Knops (altsax) en J. Knops (schuiftrombone) kregen uit handen van de heer P. Kleinjan, voorzitter van de afdeling K.N.F., resp. de zilveren K.N.F.-speld en de gouden speld voor 25 en 55 jaar lidmaatschap van de mu ziekvereniging. De heer Kleinjan noemde het een ple zierige ervaring om op muziekminnend Flatókee onderscheidingen te kunnen uit reiken en sprak voorts lovende woorden van beide jubilarissen en vereniging. Tot slot riep hij de (goed gevulde) zaal op om „Vooruit" te blijven steunen in de toe komst, want: „Muziekmaken zoals deze amateurs doen is fijn, óók voor anderen om naar te luisteren". Tijdens het concert bleek waarom de fanfare vorig jaar een eerste prijs weg- sleepte op het concours in Wamelen: het tweede onderdeel van het programma vermeldde „Promenades" van Gerard Boedijn. Het was dit werk, dat op het concours een eerste prijs behaalde met 288 punten. Ook nu werd het werk (dat bepaald niet gemakkelijk is), perfect uit gevoerd. Maar ook verder had de Fanfare het zich niet gemakkelijk gemaakt met onder meer „Les parapluies van Cher bourg" en het bekende thema uit „The Onedin Line". Verder op het programma: werken van Herb Alpert, enkele marsen en „Mixed Pickles". Aan de uitvoering werkten tevens mee: de drumband en majorettes, die na de pauze een staaltje van hun kuimen toon den. Na eerst een show die ondersteund werd door de drumband, begaven de ma jorettes zich op het disco-pad. Een fiks applaus was hun verdiende beloning. Muziekvereniging „Vooruit" kan terug zien op een zeer geslaagde uitvoering. Op naar het concours van 1982! Wij herinneren nog aan de grote koor- en samenzangavond a.s. vrijdag29 januari in de Hervormde Kerk te Oude Tonge, me dewerking aan deze avond wordt verleend door het Mannenkoor Onderling genoe gen uit Nieuwendijk, endeChr. gemengde zangvereniging Com nu met sangh uit Oude Tonge. Ds. de Jager spreekt het openingswoord. Deze avond gaat uit van de Chr. Vereni ging Bartimeüs te Zeist en Doorn. Aanvang van de avond om 20.00 uur, de entree is 3,50 dit bedrag is bestemd voor het werk van de Chr. Vereniging Barti meüs. Het Streekbestuur van de Ned. Herv. Zondagsscholen op Gereformeerde Grondslag op Goeree Overflakkee heeft voor a.s. zaterdag 30 januari een bijeen komst belegd, om 2 uur in het Herv. Ver. gebouw „de Poort" te Melissant. Betrok kenen bij het zondagsschoolwerk zijn er welkom. Drs. J. Kattenberg uit Nieuwe Tonge zal er een onderwerp inleiden over „luister en spreektechniek". EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur student B. v. d. Heiden, Dordrecht. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok, Capelle a.d. IJssel. OOLTGENSPLAAT- woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Een natuurstenen gedenkplaat waarop de namen van de oorlogs slachtoffers worden ingebeiteld zal worden toegevoegd aan het monu ment dat in de na-oorlogse jaren te Ouddorp werd opgericht. Omdat destijds de financiële middelen ont braken moest het comité dat voor het monument zorg droeg het laten vervaardigen van een gedenkplaat achterwege laten. Door dhr. J. Grinwis, destijds lid van het comité werd uit naam van de overigen, voor zover die nog in leven zijn, het gemeentebestuur gevraagd alsnog voor het aanbrengen van de namen zorg te willen dragen. Vrijdagmid dag werd de raad voorgesteld daar toe een krediet van 7000,be schikbaar te willen stellen. Vrijwel alle nabestaanden van de gevalle nen hadden met de idee ingestemd. De raad stemde met het voorstel in, met uitzondering van de PvdA frac tie. ,,We zijn niet tegen een gepaste herdenking op zich, maar dit zal oude wonden openhalen", aldus dhr. Reus, menend dat een en ander een discussie op zal roepen die aan de feitelijke bedoeling voorbij zal gaan. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 1 Kennelijk zijn eind vorige week in Middelharnis een flink aantal 1 valse biljetten van honderd gulden in omloop gebracht. Op minstens 1 1 twee banken, de Rabo en de Middenstandsbank zijn er een zevental 1 ontdekt in de opbrengst van enkele middenstandszaken. Het geld i moet eind vorige week zijn ontvangen maar niemand heeft enige notie van wie het afkomstig kan zijn. E Omdat de biljetten vrij primitief zijn nagemaakt en ten opzichte van 1 echte biljetten nogal wat afwijkingen vertonen worden de biljetten 1 waarschijnlijk gevouwen aangeboden. Wanneer ze uitgevouwen zouden zijn zou dat de kans op ontdekking vergroten. Het is dan ook raadzaam om in de komende tijd de ontvangen honderdjes op echtheid te toetsen. De meest duidelijke afwijking is dat ze geen watermerk 1 hebben zoals een echt biljet dat wél heeft. Ook de zgn. blindenstip is niet voelbaar, wat bij een echt biljet wel het geval is en op meerdere 1 plaatsen zijn de aangebrachte kleuren buiten de omlijning terecht 1 I gekomen. Ook de kleur van de biljetten is veel fletser dan die van de originele. ^^^s^^^*^^^^ i^iPi ca C3 C3 C3 q C3 a ca C3 ïjiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1