Buitenlandse betrekkingen Europa helpt Polen I Garage KNÖPS B.V. Relaas van een geslaagde hulptocht Flakkee- Polen Hart-reanimatie cursus niet aan leeftijd gebonden Visser Tegel met gebed voor de Koningin f Ahoude Bijbelse normen ^Bezoekt onze Kof fIG'Sh op Middelharnis: POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAND rE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS /-11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het Poolse volk bevindt zich al maan denlang in een moeilijke en benarde po sitie vanwege een onregelmatige en ontoe reikende toevoer van de eerste levens behoeften. De meest kwetsbare catego rieën van de bevolking (zieken, grote gezinnen, gezinnen met kleine kinderen enz.) zijn hiervan het slachtoffer. Door de gebeurtenissen in Polen van 12 en 13 december 1981 is deze situatie nog ver ergerd. De Sovjet-Unie heeft weliswaar getracht de wijdverspreide ontevredenheid te sus sen door grote hoeveelheden voedsel te zenden. Maar aangezien de USSR zelf te maken heeft met binnenlandse voedsel- problemen zal deze steun ongetwijfeld van tijdelijke aard zijn. Bovendien is het vrij geven van de prijzen in Polen begin 1981 (hetgeen een prijsstijging van 300 tot 400% betekende) geen materiële verbe tering voor dit reeds zwaar beproefde volk. In 1981 leverde de Gemeenschap drie mdal landbouwprodukten aan Polen tegen prijzen die 15% lager waren dan de hui dige prijzen op de wereldmarkt. In decem ber schonk zij 8000 ton vlees onder voor waarde dat de Poolse autoriteiten haar schriftelijk konden verzekeren dat dit vlees werkelijk aan de burgerbevolking ten goede zou komen. Het vlees werd als karkas vervoerd en moest op de plaats van bestemming worden uitgesneden. Voor het vervoer moesten de Poolse autori teiten zelf zorgen. Tot op heden bedroegen de kosten voor de Gemeenschap voor het financieren van deze operaties zo'n 284 miljoen gulden (4,4 miljard BF). Onlangs werd besloten opnieuw een bedrag van ongeveer 5,3 miljoen gulden (82 miljoen BF) te schen ken Dit geld is bestemd voor medica menten, volle melkpoeder, tarwemeel, olie, babyvoedsel, zeep enz. Speciale humanitaire hulporganisaties zoals de Europese organisaties van Cari tas, het Rode Kruis, Médécins sans fron- tières zullen het transport van deze zen dingen regelen. De Ministers van Buitenlandse Zaken van de Tien, die op 4 januari 1982 in Brussel bijeenkwamen, waren het er allen over eens dat het noodzakelijk was door te gaan met voedselhulp. Zij namen een meer genuanceerd standpunt in wat be treft de mogelijkheid om Polen, in de huidige situatie, opnieuw financieel te steunen. De, ministers verklaarden boven dien dat „bestudeerd zal worden hoe het lot van de Polen die zich buiten hun vaderland bevinden en in de huidige om standigheden niet willen terugkeren ver- Ucht kan worden". W 'Jp w w w 'X' 'X' 'X' 'X' w w 'X* 'i' 'X' ''X' w 'X* 'X' 'X' w 'i* *K 'X' 'J? Ook voor een lekkere hap. 2 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Vrijdag 15 januari 1982 's Avonds 7 uur stonden een aantal mensen op het terrein van transportbedrijf Maliepaard te Oude Tonge een truck met oplegger uit te wuiven. Hoog boven hen waren de hoofden van de twee chauffeurs zichtbaar: de heren C. Maliepaard en J. van der Slik. (Jan, en niet Hans zoals we eerder schreven). Ze gingen aan hun reis naar Polen beginnen. Het ingehouden gegrom van de zware motor overstemde het afscheidsgeroep van de thuisblijvers. Achter de ruggen van de chauffeurs stond een kleine voorraad proviand, die door hun vrouwen was meegegeven. De mondvoorraad voor onderweg. Maar wat was dat, vergeleken met de honderden dozen levensmiddelen die in de oplegger waren opgetast, samen met honderden zakken schoeisel en kleding? Daar lag een totaal gewicht van 23 ton De tocht door West Duitsland en de DDR verliep zeer voorspoedig, zodat ze zaterdagmorgen rond half tien al bij de Poolse grens stonden. Zaterdag 16 januari 1982 Hoewel ze nu in Polen waren was het nog een dikke 500 kilometer naar de plaats van bestemming, het stadje Wejherowo in de buurt van Gdansk. De heer Maliepaard: „Tijdens onze rit dor dit land, hebben we onze ogen goed opengehad. Op het platteland zagen we een paar keer dat bij een boerderijtje een varken werd geslacht. Bij een spoorweg overgang stonden mensen te wachten. Ze probeerden voedsel te bemachtigen van transporten die naar Poznan gingen". Op het eerste stuk van hun Poolse rit werden ze niet lastig gevallen met allerlei controles. Dat gebeurde wel in Poznan, de eerste grote stad op de route. Daar was een politiecontrole. De heer van der Slik moest uit de wagen en een politieman kroop er in. Het bleek dat de man meer honger dan dienstijver had. Nadat hij en zijn collega's het één en ander hadden verorberd, vond chauffeur Maliepaard het tijd worden verder te gaan. Zonder politie man, maar met zijn collega van der SUL Na enig duw- en trekwerk lukte dat ook. In de omgeving van Gdansk maakten ze een praatje met drie mensen. Ze hoorden onder andere dat één paar schoenen mo menteel 9000 zloty's kost. In Hollands geld: 630,- De chauffeurs gaven deze mensen wat levensmiddelen mee, die dankbaar in ont vangst werden genomen. De temperatuur was daar 15 graden onder nul. De heer Maliepaard maakte van deze reis aantekeningen. Dat hij niet alleen de omgeving in het oog hield, blijkt uit de volgende zin: J. van der Slik heeft van het comité een sigaar gepikt. (Het comité Hulp aan Polen had voor beide chauffeurs zulk soort attributen en nog wat meer, meegegeven). Het is negen uur in de avond als ze in Wejherowo op het contactadres aan bellen. Dat is 26 uur na het vertrek uit Oude Tonge. Ze blijven daar slapen. Zondag 17 januari 1982 Rond half tien 's morgens werd een deel van de lading gelost bij een kindertehuis. De mensen uit dit tehuis hebben spontaan meegeholpen. Ze waren erg blij met wat gebracht werd. Voor de chauffeurs was er ook een warme maaltijd. Die bestond uit een heel klein stukje varkensvlees met een randje vet, aardappelpuree met wat witte kool en wat waterige soep. Dat was het zondags- maal voor het kindertehuis. Na de maaltijd kregen de heren van der Slik en Maliepaard een rondleiding door het tehuis. Wat hun opviel was de slechte staat waarin de bedden verkeerden. De pantoffels van de kinderen waren schoon versleten, evenals het andere schoeisel. De direktie vertelde ook dat er geen papier, karton en andere materialen zijn om de kinderen creatief bezig te laten zijn. Vergezeld van elf sterke jongens uit dit tehuis gingen de chauffeurs naar hun vol gende „halte", een tehuis voor doofstom me kinderen. De toegang naar het gebouw was niet geschikt voor de truck, zodat met behulp van sleeën de goederen naar de ingang gebracht moesten worden. Evenals in het vorige tehuis werden onze spullen en levensmiddelen in dank af genomen. Ze voorzien in een duidelijke behoefte, aldus de heer van der Slik. Tenslotte kwam het grote, nieuwe zie kenhuis van Wejherowo aan de beurt. Na afloop van het bezoekuur moesten de lossers hun werk stoppen, totdatde rust op het terrein was weergekeerd. Nadat alle goederen op de goede plaat- t^ Wereldontvangers "j Kortegolf ontvangers van verschillende bekende merken. Geschikt voor ontvangst van de Single Side Band (SSB), waarop meerdere zenders overgaan in 1982. htuhredrt§e Door uitgeverij de Grootte Goudriaan is recentelijk een fraaie tegel uitgegeven, omgeven door een rood-wit-blauwe band en met een gebed voor Koningin Beatrix als geschreven tekst. Bedrukte tegels zijn momenteel erg in zwang als wanddecoratie en deze nieuwe uitgave is stellig een goede aanvulling op het al veelsoortige assortiment. Het gebed voor de Koningin werd geschreven door ds. W. A. de Groot en het zal in onze krinj nog door velen nagesproken en mee go beden kunnen worden, zoals ook het laat ste couplet, dat luidt: „Is er geen mens op aard bekwaam om zulk een last te dragen Dat wij dan vereend tesaam Haar troon met liefde schragen". De tegel kan worden besteld bij genoemd adres. Zuidzijde 133 aldaar, tel. 01838 - 1441. De prijs bedraagt zonder lijst 9,85, met lijstje/ 17,85. sen waren opgeslagen, kregen de heren Maliepaard en van der Slik met hun elf helpers weer een maaltijd en een rond leiding. Ook hier waren de goederen welkom, in het bijzonder de medicamenten. Vanuit dit ziekenhuis worden alle goe deren verdeeld over de armste gezinnen uit de stad. De directie van het ziekenhuis zal dit samen met een comité gaan ver zorgen. Toen was het tijd afscheid te nemen van Wejherowo en haar bewoners, die de mensen van Flakkee zo goed hadden ontvangen. De terugtocht ging via de stad Torun. Daar werden weer veel tanks gesigna leerd. Naast een gebouw dat zeer zorgvuldig door politiemensen werd bewaakt, werd de grote scania geparkeerd. De „bemanning" maakte zich klaar voor een welverdiende nachtrust. Onder het toeziend oog van de Poolse agenten, slie pen de heren van der Slik en Maliepaard acht heerlijke uren. Maandag 18 januari 1982 In Torun werden nieuwe contacten ge maakt met twee kerken, een kleine pro testantse en een grotere Rooms-katho- lieke. Ook in deze stad is hulp zeer welkom. De bevolking heeft dezelfde no den als die van Wejherowo. na het aan boord" nemen van de retour lading, vertrokken onze mensen weer naar de grens van Polen met de DDR. De terugreis verliep net zo vlot als de heenreis. Terug Nadat de retourvracht in Drente was afgeleverd, kwamen de heren Maliepaard en van der Slik woensdag behouden in Oude Tonge aan. De reis was ten einde. Tenslotte Het comité Hulp aan Polen is zeer dankbaar voor alles wat beide heren heb ben gedaan. Ook de bevolking van Flakkee wordt bij die dank betrokken. Er is zoveel gegeven, dat niet alles in één wagen geladen kon worden. Het is de bedoeling dat vrijdag 22 ja nuari, vandaag, weer een wagen van de fa. Maliepaard vertrekt naar Polen. Chauffeurs zullen dan zijn de heren Maliepaard en Mastenbroek. We zullen u volgende week meer berichten door kun nen geven. Door met haar 74 lentes nog mee te doen aan een hart-reanimatie- cursus heeft mevr. Dalstra-Slegt uit Middelharnis veler bewondering geoogst Het was haar overigens niet daarom te doen, veel meer onderschrijft mevrouw Daistra de grote waarde van het kunnen toe passen van de hart-reanimatie en het redden van een leven is niet aan een leeftijd gebonden, vandaar dat ze niet schroomde zich voor de cursus op te geven, zeer tot in stemming van de Vrienden van de Hartstichting Toen ze dinsdagavond voor het behalen van het diploma een „proeve" van be kwaamheid" af moest leggen dook ze energiek op de knieeën naast het „slacht offer", een rubberen dames-pop, begon volgens 't boekje aan de hartmassage en paste mond-op-mond beademing toe. De aan de pop verbonden metertjes leerden dat het allemaal goed ging en dat leverde mevr. Dalstra het diploma en als extra huldebetoon een mooie bos bloemen aan, haar respectievelijk overhandigd door cursusleiders dhr. en mevr. Kamphuis uit Dirksland. Ook dhr. L. Dijkgraaf sprak namens de werkgroep „reanimatie" zijn bewondering voor mevr. Daistra uit en hij stelde haar voorbeeld graag ter navolging. De overige geslaagden zijn: Mevr. G. Baart-Roskam, Middelhamis mevr. M. v. d. Broek-Vroegindeweij, Sommelsdijk mevr. B. Dalstra-Slegt, Middelharnis mevr. D. J. de Hoed-de Boer, Middelharnis de heer D. J. Hogchem, Middelhamis mevr. A. Jan sen-Visser, Sommelsdijk de heer P. Joppe, Sommelsdijkmej. H. Korevaar, Gelukkig, de patient ademt weer. Mevr. Dalstra wrijft zich voldaan en opgelucht over 't eigen hart Nieuwe Tonge mevr. H. Kuiper-Kie- wiet, Sommelsdijk mevr. C. Maan- Hogchem, Sommelsdijkmevr. L. Mas tenbroek-Vonk, Sommelsdijkmevr. E. Mijs-Scholten, Sommelsdijkmej. L. C. Nagtegaal, Dirksland mej. Ch. Spuij- broek, Ouddorpmevr. A. M. de Vos-de Leeuw, Middelharnis de heer A. Zou tendijk, Dirksland mevr. M. Zouten- dijk-Breedijk, Dirksland. Wie ook de hart-reanimatiecursus wil volgen kan zich daarvoor opgeven bij: mevr. Kroos-Vijfhuizen, Marietjespad Middelhamis, tel. 01870 - 4849 of dhr. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middel harnis, tel. 3311. De kosten bedragen 25,— PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS INGEZONDEN: Discriminatie van de Plaatse Schooljeugd Woensdagmiddag 20 januari 14.45 uur heeft een chauffeur van de ZWN ruim 25 jongens en meisjes uit Ooltgensplaat in de kou laten staan. We stonden voor de deur van de bus (zonder te dringen), maar de deur werd niet geopend. Oudere mensen (boven 40/50 jaar oud) werden door de achter deur binnengelaten. Daarna ging de deur dicht De chauf feurs van de andere bussen maakten door gebaren duidelijk, dat de betreffende chauffeur gewoon weg moest rijden. Dit deed hij. Hij liet gewoon 25 mensen in de kou staan, die óók voor een kaartje be talen De voordeur is niet eens geopend ge weest De chauffeur heeft niet gewaar schuwd, dat hij weg zou rijden als er werd gedrongen. De oudere mensen werden wel toegelaten, maar wij konden wachten op een volgende bus. Heeft de ZWN iets tegen de jeugd van Ooltgensplaat Astrid de Bonte Krijn Tiggelman Wouter van der Zwaan Ama van Hassent Ingezonden: Geachte redactie. Van mijn kant graag een reactie op uw artikel „Aanslag op Chr. scholen, instel lingen, verenigingen en ondernemingen". In dit artikel draagt u argumenten aan tegen het voorontwerp van wet van de vroegere minister en staatssecretaris van justitie (zie E.N. van 8 januari j.l.). Hoewel ik met u van mening ben, dat hier op een geweldige manier inbreuk wordt gedaan op vrijheden en rechten, viel ik toch over het gedeelte „In de praktijk". U schrijft daan ,,Aan het feit, dat deze ontwikkeling mogelijk is, staan wij mede schuldig. Denk alleen maar aan de ver scheidenen Bijbelversies, die de laatste jaren veelal ook met onze stem tot stand zijn gekomen, waardoor de mogelijkheid geopend is om hetgeen uitgebannen moet worden, geworden is een afwijking waar mee de samenleving moet Ieren leven". (Dit laatste moest ik toch wel drie keer lezen, voor ik het begreep). „Door deze wetgeving wordt dan ook afgerekend met de al oude Bijbelse nor men zoals deze in de Statenvertaling tot uiting komen". Ik erken het recht van ieder om de Statenvertaling te lezen, te propageren, hoewel ik een andere mening ben toe gedaan. Maar waarom de Statenverta ling met haar „al oude Bijbelse normen" aangevoerd wordt, is mij een raadsel. Komen deze „al oude Bijbelse normen" dan niet meer in de zgn. Nieuwe Vertaling, in de Canisius-vertaling of in „Groot nieuws voor U" voor? Het lijkt mij, dat hier met oneigenlijke, zo u wilt irrelevante argumenten ge schermd wordtU vindt uw gelijk aan uw kant? Maakt u mij dan eens duidelijk, dat een aantal (en dat hoeven er niet veel te zijn!) „al oude Bijbelse normen", die in de Statenvertaling voorkomen, uit de „an dere" vertalingen verdwenen zijn. Met dank voor plaatsing. Naschrift: Bij zijn uitspraak over de verschillen in interpretatie van de Heilige Schrift heeft OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 de auteur blijkbaar gedacht aan bijvoor beeld Genesis 19 en Richteren 19, waar duidelijk de homo-sexualiteit wordt ver oordeeld. Nieuwere bijbelverklaarders echter stellen dat hier in het geheel geen sprake is van homo-sexualiteit, maar dat alleen het recht van gastvrijheid in het geding is. Dat laatste overigens ten on rechte, want Romeinen 1 staat óók nog altijd in de Bijbel Dat hij de klassieke uitleg verbond aan de Statenvertaling is uiteraard niet houd baar. Een vertaling is nog geen verklaring. En ook onder de mensen die de Nieuwe Vertaling of een andere vertaling ge bruiken zullen er wellicht velen zijn die op grond van bovengenoemde teksten de homofilie veroordelen. Redaktie vooraOexekerhetd! VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-T^L 01870-2518 P w y l ca B ca 13 a OMLAAG MET DIE AUTOKOSTEN Speciaal voor dé ,zelfsleutelaar" ver koopt 't Autowinkeltje goedkope on derdelen voor alle merker] auto's. Dat betekent flink besparen Een greep uit onze voorraad: Uitlaten Accu's Lampensets V-riemen Banden Poets- middelen Luchtfilters Remsetjes -Trekhaken Laksprays Oliën Gereed- sciiappen Kontaktpunten Bougies Waterpompen Schokdempers Oliefilters Waterslangen Radiatoren Hofdijkseweg 6-9 Tel. 01878-1295/2011 OUDDORP

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1