Maliepaard Oude Tonge bracht tonnen voedsel van Flakkee naar Polen Zilveren jubileumviering Lions Club werd manifestatie van vriendschap i R,m.c. b.. I Renault 9 G.S. over de motie Hellevoetsluis Streekbussen beter toegankelijk voor gehandicapten llAlfflIIÜU UiVi Renault dealer Burg. V. d. Harst hield laatste Nieuwjaarsrede C.P.B. ,,Goeree" Trouwen in Oostflakkee altijd even duur |Uw huis verkopen TAMBOER DINSDAG 19 JANUARI 1982 No. 5060 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Bent u aan een nieuwe RENAULT toe Dan is dit uw kans. Onze voorraad occasions is uitgeput, - hierdoor geven wij u op dit moment een goede prijs voor uw inruil R4 of R5. Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871 - 1662 of 01870 - 2561 Burg. V. d. Harst heeft j.l. donder dagmiddag zijn laatste Nieuwjaars rede als burgemeester van Oost- flalckee afgestolcen. De laatste in de reeics van 44 lijkt wat aan geestig heid te hebben ingeboet maar dat zal zijn oorzaak vinden in de rea liteit van het naderende afscheid op 26 maart waarmee een eind zal komen aan de periode die dhr. v. d. Harst zeker kwalificeren als „goed" te zijn geweest Overigens signaleerde dhr. v. d. Harst dat de behoefte aan lange vertogen mede als gevolg van de opgevoerde informatie niet zo hevig meer is wat zou kurmen betekenen dat de opvolg(st)er zich tot het maken van enkele kanttekeningen gaat beperken. Na dat ook zelf te hebben toegepast verstrekte de voorz. informatie over de raadsgedragingen. Er werd in het voorbije jaar aan de raadsleden 626 maal het woord verleend, waarvan 43 keer aan de SGP, 63 keer aan de PCP, 92 keer aan het CDA, 134 keer aan de VVD en 294 keer aan de PvdA. Het netto resultaat van de beraadsla gingengen was dat 9 voorstellen van B en W in stemming werden gebracht waarvan er 7 toch werden aangenomen, 1 werd verworpen en 1 aangehouden, 7 voor stellen werden tijdens de vergadering in getrokken t.b.v. aanvulling of nader be raad. „Alles bijeen een bevredigend resul taat waaruit blijkt dat alhier niets aan het toeval wordt overgelaten", aldus de raadsvoorzitter. Hij waardeerde het trou wens in de raad dat de raadsvergaderingen niet maar zachtgekookte eitjes zijn. „Het is goed als de zaken over en weer kritisch worden behandeld en er tegenspel is, daar hebt u het niet aan laten ontbreken en persoonlijk heb ik daar steeds naar uit gezien", zo bekende de voorz., de wens uitsprekend dat uit de a.s. verkiezingen weer een daad liever dan een praat- college zal voortkomen. OUDDORP (Z.H.) Tel, (01878) 1612 - 2120 Veren, „de Christenvrouw" afd. Middelliarnis - Sommelsdijk Op D.V. woensdag 20 januari hoopt de afdeling Middelharnis-Sommelsdijk van de vereniging „de Christenvrouw' haar vergadering te houden. Spreekster is mevrouw Mastenbroek uit Sommelsdijk, die het een en ander zal vertellen over medicijnen. Deze avond wordt gehouden in „de Hoeksteen", Ring 13 te Middelhamis. Aanvang 19.45 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom De gemeenteraad van Hellevoetsluis be paalde vorig jaar oktober dat op het grond gebied van zijn gemeente nooit of te nimmer kernwapens mogen worden ge plaatst. Verschillende gemeenten hebben de Hellevoetsluisse motie inmiddels over genomen onder welke Delft, Gouda en Vlaardingen. Men mag er we! van uit gaan dat niemand een voorstander is van het gebruik van deze wapens met hun onuit sprekelijke vernietigingskracht. Zo ontleent de P.S.P- in Nederland vanaf haar oprichting de kracht en (thans toenemende) aanhang onder de druk van de bewapeningswedloop metdaarvan speciaal de productie en opslag van kern wapens. Gedeputeerde Staten van onze provincie hebben op vragen van het Statenlid E. P. van Heemst (PvdA) naar aanleiding van de motie Hellevoetsluis nu geantwoord dat plaatsing van kernwapens geen zaak voor de gemeenten is. G.S. hebben in meerderheid (GS is in meerderheid PvdA) verklaard dat opslag en vervoer van atoomwapens een zaak van algemeen Rijksbelang is, waarmee de gemeenten niets te maken hebben. Bovendien verwijst dit College haar de Kernenergiewet dat een geheimhoudings- besluit kent waarin een verbod is op genomen om locaties te noemen waar opslag van atoomwapens is toegestaan. Dit houdt, volgens het Provinciebestuur automatisch in dat ook niet mag worden aangegeven waar opslag niet is toege staan. In beginsel is het wel mogelijk dat een gemeente in een bestemmingsplan de opslag van kernwapens regelt, maar, een vastgesteld bestemmingsplan behoeft echter de goedkeuring van het in dit geval antwoordende College Voorts kunnen Gedeputeerde Staten aanwijzingen geven omtrent de inhoud van een bestemmingsplan, voorzover bo- vengemeentelijkè belangen dat vorderen. De motie van de gemeente Hellevoetsluis heeft in wezen dus geen bestuurlijke be tekenis al spreekt elk mens de strekking ervan nog zo aan. Met dank aan de redaktie. Raadslid D. Hoogzand Middelhamis. Vrijdagavond 7 uur zijn ze vanuit Oude Tonge vertrokken, Stoffel Maliepaard en Hans van der Slik uit Middelhamis, op weg naar Po len met 23 ton levensmiddelen en kleding in de oplegger. Reisdoel was het stadje Wejherowo in het noorden van Polen waar de Flak- keese goederen bij een ziekenhuis zouden worden afgeleverd van- waaruit ze over andere tehuizen, waaronder een tehuis voor doof stomme kinderen en een voor oude ren gedistribueerd zouden worden. Er ging ook voor een waarde van 5000,aan medicamenten mee. De enorme partij levensmiddelen en de vele zakken kleding het wordt geschat op 60 a 70 ton is vorige week door de scholen op het eiland bij elkaar gebracht. Ze werden in Oude Tonge verzameld om van daar af vervoerd te worden. Trans portbedrijf Maliepaard stelde een van haar wagens beschikbaar en vrijdagmid dag kon het inladen beginnen, inclusief de 8000 pakjes kamemelk die geschonken waren en de 1000 kilo Sojaolie. Lang niet alles kon mee, een groot deel moest wach ten op een volgend transport dat wellicht nog deze week vertrekt. Het binnenbrengen van zoveel goederen en giften (ca. 12000,heeft bij velen ongetwijfeld herinneringen opgeworpen aan de ramptijd in febmari 1953 toen Flakkee van elders de helpende hand werd toegestoken. Ook toen stroomden levens middelen en kleding binnen en 'twas goed te ervaren dat Flakkee zelf ook blijkt te weten wat helpen betekent. In dat verband verdient Hans Slik uit ^/liddelharais zeker een pluimHij was donderdagnacht thuis gekomen van eeii rit naar Berlijn, vrijdag morgen spoedde hij zich naaf de Poolse ambassade voor een visum en vrijdag avond reed hij mee zonder het bed te hebben gezien Dhr. Slik die zich eerder als reserve had aangemeld moest invallen omdat de aan vankelijke bijrijder door familie-omstan- digheden gedwongen was thuis te blijven en de reserve geen visum kon krijgen. Visa voor Polen worden alleen nog gegeven aan chauffeurs en bijrijders mits in het bezit van een groot rijbewijs. Van het transport dat vrijdagavond welgemoed vertrok was gisteren in Oude Tonge nog niets vernomen maar er wordt op ge rekend dat ze vandaag of morgen weer temg zullen zijn. Het comité dat op Flakkee de hulp verlening coördineert heeft voor eind fe bmari weer een nieuwe grote actie aan gekondigd waarbij weer alle scholen en dorpen betrokken zullen worden. Voor het vertrek. Van links naar rechts dhr. Kaai (hij had meegewild maar kreeg geen visum), mevr. Maliepaard, Stoffel Maliepaard en Hans v. d. Slik. Op de achtergrond wordt nog druk geladen. De levensmiddelen werden „geïsoleerd" met zakken kleding tegen de vorst die in Polen heerst. Door de Lions Club Goeree Over- flakkee wordt momenteel de moge lijkheid onderzocht om jonge Pool se vluchtelingen die in Oostenrijk verblijven een vakantie op Goeree- Overflakkee aan te bieden. Lion's voorzitter J. Th. M. Jacobs heeft dat vrijdagavond, bij de viering van het zilveren jubileum, kenbaar ge maakt De idee werd met applaus begroet zoals er ook veel waarde ring kenbaar werd gemaakt voor de Lion's activiteit een aantal vakan tiehuizen voor gehandicapten te ex ploiteren. De jubileumviering in de aula van de Technische School werd dan ook een manifestatie van sympathie en onderlinge verbondenheid waarvan de glans direct afstraalde op de mede genodigden en indirect op andere-, zoals invaliden en hulpbehoevenden naar wie evenzeer de hand wordt uitgestoken. „We onderhouden tamelijk hechte vriendschapsbanden" had voorzitter Ko Jacobs in zijn openingswoord vastgesteld en 't was dan ook die band die velen had doen besluiten de soms verre reis naar Middelhamis te maken, „want" zo con stateerde een van de sprekers: „die band kun je niet beschrijven, die moetje onder gaan!" De leden worden uit het hele maatschappelijke veld geworven zodat de Lions Club een naar leeftijd en professie gemêleerd gezelschap vormt Overigens mag de bevolking van Goeree-Overflak- kee zich het gelukkig voortbestaan van de Lions Club voor een groot deel zelf aan rekenen. „We kunnen eigenlijk als club alleen iets betekenen omdat Goeree- Overflakkee zoveel voor óns doet!" er kende dhr. Jacobs, gedachtig aan de steun die voor elke nieuwe actie steeds weer ondervonden wordt. „We blijven graag op u rekenen!" Samen met de clubs van genabuurde eilanden wordt hard gewerkt aan de reali sering van een vijfde vacantiewoning, nu op Aqua Delta te Bminisse en voor dat sympathieke doel werd door menig spre ker een gift afgestaan. Grondlegger van de club, dhr. van Hessen (een van zijn be drijven staat in Sommelsdijk) bleef daarin niet achter en hij zegde bovendien nog een anonieme gift toe, vergezeld van de harte lijke wens dat de club voort.zal gaan met een warm hart zijn constractieve bijdrage aan de gemeenschap te blijven leveren. Hoogtepunten te over op deze feestelijke avond zoals dat moment dat dhr. Jacobs de eilandelijke burgemeesters naar voren vroeg om in hen de bevolking van de onderscheidene gemeente dank te zeggen voor alle ondervonden hulp. Nog symbo lisch bood dhr. Jacobs elk van de ge meenten een zitbank aan. Voor de Lions Club zelf was er ook een prachtig ge schenk in de vorm van een keten, aan geboden door mevr. Geerling uit Breda (weduwe van dhr. Geerling, dir. van de Waterleidingmaatschappij en mede stich ter van de Club). Met letterlijk de hand op het hart beloofde dhr. Jacobs plechtig de keten te dragen wanneer de omstandig heid zich daartoe leent. Op de hangertjes aan de ketting staan de namen van de 25 voorzitters die in de voorbije 25 jaar De bijna voltallige club op het podium. O.a. ontbreken dhr. Joh. Breen en Kees Geluk die vanuit hun wintersportadres een gelukwens stuurden. Achter de katheder P. van Hessen met naast hem mevr. Geerling. hebben gefunctioneerd. Het voorzitter schap wordt elk jaar overgedragen. Hartelijke gelukwensen werden ge sproken door de vertegenwoordiger van een Engelse zusterclub, dhr. Frans Blan- kers namens de Rotary Goeree Over- flakkee. Lions' Gouvemeer Ir. van Beek uit Sittard, burg. van Welsenis van Mid delhamis en de vertegenwoordigers van de pete-clubs uit de Hoekse Waard en Steenbergen. Het was weliswaar feest in de Lions gelederen maar ook werd het gemis ervaren van hen die zijn heen gegaan. Met waardering werden de namen gememoreerd van de heren P. de Man, F. Voogd, F. Geeriing, G. Buth, J. Hem- penius, C. Campfens en R. de Vlugt In hun geest gaan de overigen verder, in onderlinge vriendschap, dienstbaar aan de ander. Een mooie gedachte-, van deze man- nenclub die daarin ook hun vrouwen en gezinnen blijken te betrekken. Dat is die trouwens allerminst tot last, in tegendeel, graag maken ze deel uit van de grote Lion familie, bereid de vreug den te delen ook met hen die te weinig vreugde kennen. Jaarvergadering Bijenvereniging De afd. Goeree Overflakkee van de Ver. tot bevordering der bijenteelt in Neder land houdt a.s. vrijdagavond haar jaar vergadering in de Eleosschool te Som melsdijk. Na afhandeling van het huis houdelijk gedeelte volgt vertoning van een film met geluid, opgenomen door de heer Leen van Nimwegen. Bussen van het streekvervoer worden beter toegankelijk voor gehandicapten en bejaarden. De bussen krijgen steun en handgrepen bij de instap. De middensteun bij de in- en uitstap vervalt of wordt verplaatst. Om de toegankelijkheid voor slechtzienden te verbeteren worden felgekleurde strips aangebracht op de treden en stangen. Ook zullen de bussen worden voorzien van een aangepaste stoel voor lichamelijk gehandicapten. Deze voorzieningen wor den in eerste instantie aangebracht bij de nieuw aan te schaffen bussen. Onderzocht wordt nog of het mogelijk is de voorzie ningen ook aan te brengen in de bussen die £il in gebmik zijn. Een en ander schrijft minister Zee- valking (Verkeer en Waterstaat) aan de samenwerkende streekvervoerbedrijven. Tevens verzoekt hij de bedrijven in deze brief om bij hun opleiding en begeleiding van de chauffeurs grotere aandacht te schenken aan het rijgedrag, omdat uit onderzoek gebleken is, dat de rijstijl van de chauffeur dikwijls een bron van klach ten is. Brandweer Ouddorp volgde hart-reanimatie-cursus De bijna voltallige Ouddorpse brand weer - 21 leden - heeft recentelijk een cursus hart-reanimatie gevolgd. Dat bete kent dat elk van de leden met die kennis tevens reddend op kan treden bij geval van acute hartstilstand. Hulp kan dan effec tief zijn wanneer die binnen een beperkt aantal minuten gegeven wordt. De brand weer onderkende het grote belang en ging gedurende twee avonden op cursus, ge geven door dhr. en mevr. Kamphuis uit Dirksland. Het initiatief van de Oud dorpse brandweer verdient zeker na volging Avond met de Hartstichting A.s. donderdagavond houdt de C.P.B. „Goeree" weer een bijeenkomst - om 8 uur - in het overblijflokaal van de huis houdschool te Ouddorp. Het wordt een voorlichtingsbijeenkomst onder leiding van een diëtiste, die zal ingaan op het belang van een goede voe ding en adviezen geeft over het inkopen en bereiden van voedsel dat verantwoord is voor hart en bloedvaten en tevens smake lijk is. Eerst worden er dia's vertoont met toe lichting, na de pauze gaan we eenvoudige hapjes bereiden onder leiding van de dië tiste. Auto van het jaar Stad aan 't Haringvliet Bel 01871 - 1662 voor proefrit EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur (bed. H.D.) ds. A. Hoogeriand. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg, voorbe reiding H.A. Bij de vaststelling van de wijzigingen in de Legesverordening heeft raadslid G. Poortvliet met succes strijd gevoerd tegen een voorgenomen differentiatie die het trouwen op vrijdag een tientje duur zou maken dan op andere dagen. De maandag is gratis, de zaterdag ex treem duur, maar daar kon dhr. Poort- vliet best vrede mee hebben. Niet met het extra tientje voor de vrijdag. Hij slaagde erin zijn mede raadsleden ervan te overtuigen dat de logica daarvan verre te zoeken is en liever nog dan met dat onderscheid in te stemmen ging Poortvliet akkoord met de suggestie van de voorz. dan het tarief voor de andere dagen met een tientje op te trekken zodat voor dins dag t/m vrijdag nu een uniform legestarief geldt van/83,— De meerderheid van de raad 6-4 stemde daarmee in. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦^♦^♦^♦♦♦♦♦♦♦^♦^^♦^♦♦♦♦♦♦♦♦♦^♦♦♦♦♦^f»* a c9 ta o o a o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1