Suikeroverschot door geslaagd seizoen Vroeger hotel Jacobi nu deel van familiebedrijf van Marion FILATELIE M Visser Garage KNÖPS B.V. I Carina 1982 d-VeJde^ ,Kleinevreugdetjesin„de Goede Ree" te Sommelsdijli Vergadering streekcommissie NIEUWE TONGE l,C^ ^LjSC Onze SHOWROOM TIPVAN TOYOTA 54e Jaargang VRUDAG 15 JANUARI 1982 No. 5059 POSTBUS 8 3240 AA MIDDKLHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS U PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend i LANGEWEG 113 TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS Nu de weersomstandigheden werkzaam heden op het land niet toelaten zal menige landbouwer zijn gedachte al eens laten gaan over zijn bouwplan 1982, een bouw plan waarin de bieten ieder jaar een be langrijke plaats innemen. Hij zal daarin ongetwijfeld de resultaten van het afgelopen jaar betrekken, om tot de conclusie te komen, dat een record jaar niet met een gemiddeld jaar te vergelijken is. Want dat 1981, met een record pro ductie van 1.048.000 ton suiker ver boven een gemiddeld jaar uitspringt is inmiddels wel duidelijk. De gemiddelde opbrengst van een hectare met suikerbieten beteeld land lag immers in de buurt van de 50 ton. Over 10 jaar genomen 48.18 ton, maar in 1981 was het gemiddelde 56.7 ton een stijging van 854 ton per ha. Het suiker gehalte 15.6 was ook zeer goed, al was het iets lager dan het tienjaarsgemiddelde (15.83%). Maar de suikeropbrengst was door de grotere produktie 8044 kg per ha, tegen het gemiddelde van 6712 kg. (in procenten een meer opbrengst van 19,8%). Daarmee kwam ook alle voorspellingen aan het begin van 1981 gedaan falikant niet uit, want de vergrote produktie heeft ook zijn nadelen, niet zozeer de over- produktie, maar meer het stelsel dat ge bruikt wordt om de suikerprijs of de op brengst van de bieten te bepalen, geketend als men is aan de E.E.G. overeenkom sten. Nederland heeft door Brussel een quo tum toegewezen gekregen van 872.000 ton A en B suiker en dat was ongeveer de suikeropbrengst van de Nederlandse bie ten in een normaal jaar. En men advi seerde vorig jaar op grond .van normale oogsten in het verleden, de te bezaaien oppervlakte kan iets worden uitgebreid en zo teelden de Nederlandse landbouwers ruim 130.000 ha bieten, ongeveer 10.000 ha meer dan in 1980. Niet deze vergroting van het areaal, maar de buitengewone groei zorgden er voor datNederland met een overschot van 176.000 ton suiker kwam te zitten, de z.g. C. suiker. Deze C. suiker (waar men in de gehele E.E.G. te maken kreeg, wordt uitgekeerd tegen de wereldmarktprijs en juist de overproduktie zorgt ervoor dat de wereldmarktprijs keldert. En door de overvloed van C suiker komt er dan ook nog een heffing op de A en B suiker. En welke manipulaties zal de E.E.G. met zijn suikeroverschot gaan uithalen? Een aantal factoren, dié het moeilijk maken een voorspelling te doen of een advies te geven. Het enige advies zou momenteel kunnen zijn, geen uitbreiding van de bietenteelt, maar ook geen rigou reuze inkrimping, evenals dat met vele andere landbouwproducten het geval is, een klein overschot leidt tot prijsval, maar een klein te kort tot prijs stijging en als de prijs stijgt, moet men zorgen aan de markt té zijn en te kunnen leveren wat men vraagt En de bieten hebben in de af gelopen jaren, toch dikwijls een bevredi gend financieel resultaat gegeven. Moge dat ook in 1982 het geval zijn. MlDDtLbURG - DEN BOMMEL Benoemd tot commissaris van politie Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Klaas de Vos Joh.zn., thans inspecteur van politie te Capelle a/d IJssel is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot commissaris van politie te Middelburg. Met deze benoeming is de heer de Vos op zijn 34-jarige leeftijd de jongste commis saris van politie in Nederland. Hij werd te Den Bommel geboren waar zijn moeder, mevr. J. de Vos-Bouman nog woonachtig is. tVoor meer Jiuiselijklieid J De nieuwe U kunt hem zien en testen bij: garage Dbrpswcg 28-34 Tel. 01870- 4466 SOMMELSDIJK OUDDORP (Z.H,) Tel. (01878) 1612-2120 Om met de directrice mevr. van Kempen te spreken heeft ook het rusthuis „de Goede Ree" haar kleine vreugdetjes. Daarin heeft kortgeleden de natuur zelve voorzien door de blijde geboorte van een aantal konijn tjes, in een hol, diep onder de grond en de komst van een zestal kuikentjes; zowel het een als het ander gebeurte nissen die normaliter nog enkele maanden op zich laten wachten. Binnen het dierenbestand van „de Goede Ree" blijken hele vluggerds te schuilen, overigens tot groot plezier van ook de bewoners die al met het kleingoed op schoot hebben gezeten.... Huismeester T. Hollaar heeft veel plezier in de gedragingen van de dieren die hij verzorgt. Hij telde de dagen aftoen de kip ging broeden en toen de zes kuikens tevoorschijn kwamen verhuisden kloek en kuikens in een doos naar de warme waskelder waar 't grut voorspoedig opgroeit. Met de konijntjes bestaat minder contact omdat die in een warm hol onder de grond zitten. Dhr. Hollaar maakte het de voedster gemakke lijk door, toen ze aanstalten maakte, stro bij de ingang te leggen wat prompt naar binnen werd gehaald. De kleintjes zijn nu alweer 8 weken en ze laten zich vrij regelmatig buiten zien. Jong leven derhalve in 't Rusthuis waarvan de bewo ners, oud vanjaren en de jonggeborenen uitzien naar de eerste stralen van een koesterend voorjaarszonnetje... De gebroeders van Marion, elk van de drie- met het horecavak in de vingers richtten vorig jaar vanuit Oostvoome, waar ze een groot restaurant exploiteer den de blik naar Flakkee waar ze de vleugels verder wensten uit te slaan. Het voormalige hotel Jacobi kwam in de ver koop en 't kon moeilijk anders of de Marion's zagen alle perspectief in de aankoop ervan. Nu al prijkt sinds decem ber vorig jaar de naam Marion boven de entree, op de plaats waar voorheen de naam Jacobi nog herinnerde aan de vroe gere glorie. Want glorie heeft het vermaarde hotel Jacobi gekend! Op die markante plaats aan Middelhamis' haven was het een trefpunt voor zakenmensen en zij die een goed logies, een gezellige borrel of een goede keuken op prijs wisten te stellen. Nieuwe heren echter maakten nieuwe wetten, het hotel liep terug en laatstelijk wa het gedurende een langere periode in gebruik voor de opvang van Vietnamese vluchtingen die nu allemaal zelfstandig elders wonen. Het faillissement van de eigenaar luidde de verkoop in en wat de van Marions betreft moet voortaan het oude vergeten worden en wordt het pu bliek verwelkomd in hotel restaurant van Marion, gedachtig aan 't gezegde dat een goede naam beter is dan goede olie. De naam van Marion is in Oostvoorne ter dege gevestigd, een reputatie waarop men in Middelhamis verder wil borduren. De eerste maand waarin werd „ge draaid" heeft zeker niet teleurgesteld, al wordt met een wat rustige aanloopperiode rekening gehouden. Terwijl de belang stelling groeiende is gaat het op de zomer aan waarin wellicht de dmktetop zal lig gen wanneer Middelhamis weer toeris- ^tisch in de belangstelling staat Het is overigens niet de bedoeling het bedrijf een specifiek seizoenbedrijf te laten worden al zou de ligging aan de jachthaven dat kunnen doen vermoeden. De opzet is het eenjaarbedrijf te doen zijn, afgestemd op de middenklasse met een daaraan vol doende accomodatie en keuken met als plezierig gevolg daarvan ook voor de middenklasse acceptabele prijzen. In die opzet ziet dhr. S. van Marion die de Middelharnisse van Marion vestiging Dhr. van Marion met enkele van zijn personeelsleden. beheert alle perspectief, zoals hij dat voor elke wei-geleide horeca-ondememing nog ziet. Weliswaar moet er door de consu ment meer op de kleintjes worden gelet maar het bestedingspatroon blijkt daar al op te zijn afgestemd. Van het te over dadige, wat eigenlijk altijd best gemist kon worden, wordt nu wat meer afgezien, maar dat neemt niet weg dat de neder- landse horeca niet meer op de traditionele klant zou mogen rekenen. Hij is er wel kom, zeker ook bij van Marion die ook in Middelhamis de familietraditie hoog zal houden en ook hier goed gastheer wil zijn. Op maandag 25 januari a.s. verga dert de streekcommissie voor Goe- ree Overflakkee in Cafe-Restaurant Bellevue, Zandpad 60 in Middel- harnis om 20.00 uur. Op deze vergadering zal de streekcom missie onder andere aandacht besteden aan de signalen uit de streek. Een ieder die iets opmerkt in de streek waaraan aan dacht besteed zou moeten worden kan dit verwoorden. De streekcommissie kan dit „signaal" eventueel onder de aandacht brengen van de streekbevolking door b.v. een informatie-avond te organiseren. Ook kan zij het signaal doorgeven aan het provinciaal bestuur, als deze betrokken is bij de besluitvorming. Een signaal zal wel iets te maken moeten hebben met mimtelijke ordening en het moet op regionaal niveau spelen. Ge meentelijke aangelegenheden vallen niet onder de taken van de streekcommissie. Verder zal de streekcommissie zich bui gen over een evaluatie van de bezwaar schriftenprocedure bij het streekplan Zuid Holland Zuid. Deze evaluatie gaat over het feit in hoeverre de werkgroepen van de streekcommissie nog gereageerd hebben tijdens de bezwaarschriftenproce dure. Iedereen is van harte welkom op de vergadering. Wilt u meer weten over de vergadering en de streekcommissie, dan kunt u bellen met M. Th. Zuydam-Roe- lofs, contactpersoon van de streekcom missie, telefoon 01870 - 5314. Ook kunt u bellen naar het Centraal Secretariaat van de Streekcommissie, Verrijn Stuart- laan 17 in Rijswijk, telefoon 070 - 997770 en vragen naar Jacky van den Boom. Zoetermeer - Ooltgensplaat Oud hoofd O.L. school overleden Drie dagen na het overlijden van zijn echtgenote mevr. C. H. Verhoeven- Treumiet (89 jaar) is op 5 januari j.l. overleden, de heerComelis Verhoeven, in de ouderdom van mim 88 jaar. De heer Verhoeven was van 1922 tot 1 januari 1927 hoofd van de Openbare Lagere School No. 1 te Ooltgensplaat. Het echt paar dat te Zoetermeer woonde had 3 zoons en 1 dochter. In historische kleding op de schaats Zaterdagmiddag vanaf half drie wordt er in de Hoekse Waard, op het zgn. Hitserse Gat aan het Zwarte sluisje tussen Zuid Beyerland en Piershil een stildansde- monstratie op het ijs gegeven. Daarna, om 3 uur, volgt het optreden van een grote groep die in klederdracht is gekleed. De historische kostuums komen uit vrijwel het hele land; er zal zeker ook meegereden worden door burgemeester en mevr. Kol- bach. Inlichtingen omtrent een en ander zijn bij dhr. Kolbach te krijgen, via tel. 01869- 1392. Flakkeese deelnemers in klederdracht kunnen aan dit schoonrijden deelnemen. Waarschijnlijk zal de T.V. mbriek „van Gewest tot Gewest" volgende week woensdag een reportage hierover uit zenden. J.l. dinsdagmiddag werd er in Nieuwe Tonge een aktie gehouden voor Polen. In verenigingsgebouw „Elim" was allerlei lek kers te koop; zoals oliebollen, wafels, enz. Ook bij de kerkgracht stond men met cho colademelk en oliebollen. Deze aktie bracht 1789,75 netto op. Alle mensen die meewerkten en mee leefden: Hartelijk Dank NIEUWE TONGE - GOUDA Dhr. Chr. van Hofwegen tijdelijk burgemeester De heer Chr.van Hof- wegen, voorheen burgemeester te Nieuwe Tonge en tot 1 febmari 1981, de dag dat hij met pensioen ging eerste burger van Gouda, is thans benoemd tot tijdelijk burgemeester van Stolwijk. Dit in verband met de samenvoeging van gemeenten dat vermoedelijk over twee jaar een feit zal worden. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering Brandweer Het Vrijwillige Brandweercorps „Oolt gensplaat" komt op 22 januari a.s. des nam. 20.00 uur in de „Don-Jon" van het Fort Prins Frederik in jaarvergadering bijeen. De gebmikelijke jaarverslagen zul len worden uitgebracht. Een bespreking vindt er plaats over de reist in 1982, waarna er een bestuursverkiezing gehou den zal worden. Aftredend zijn de heren KI. van Ree J.J.zn. en C. Kik, die beiden herkiesbaar zijn. De service op het gebied van de filatelie aan de loketten van de postkantoren met een filatelieloket zal worden uitgebreid. Voor de regio Goeree Overflakkee is dit het postkantoor aan de Langeweg 10 in Middelhamis. Deze service-uitbreiding omvat het na volgende: - bij de uitgifte van bijzondere postzegels worden voor verkoop op de postkan toren met een filatelieloket mapjes aangemaakt inhoudende een aantal van deze zegels, alsmede informatie daar over. Het eerste mapje is verkrijgbaar vanaf 14 januari 1982 bij de uitgifte van de bijzondere postzegel ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de universi teit van Amsterdam; - de zogenaamde jaarcollecties worden behalve bij abonnement ook op de postkantoren met een filatelieloket verkrijgbaar gesteld, te beginnen met de jaarcollectie 1982, dus vanaf januari 1983. OOLTGENSPLAAT Zondagsschool: Zondag 17 januari gaat de zondagsschool weer beginnen. De kinderen worden om 2 uur nam. in „El- thato" verwacht. Ook nieuwe leerlingen die de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt zijn hartelijk welkom. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS ca ca C3 cl^ca ca a ca ^^**♦^^^^♦♦^f^lJ^^^♦^l.^^♦♦♦♦*^^♦♦♦♦♦*#■♦♦♦♦#♦♦♦*♦♦*♦♦♦♦»♦Jf♦*♦♦♦»****♦♦»^^♦^^♦*♦♦^^»*■^^♦♦^^^^♦♦♦ w

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1