Bommelse ouders zorgden zelf voor - veilige - Ijsbaan In Middelharnis geen rood potlood meer bij verkiezingen tfomeoienuui Stad... en nou met de bus POLEN IN NOOD Renault 9 Ramoco b.v. Carina 1982 ""TcTVelde- TIP VAN TOYOTA SOMIVIELSDIJK Uitslaande brand snel bedwongen Samenwerking van RPF en GPV bij de Staten verkiezing in Zeeiand ^^KiiM Gemeente Oostflakkee DINSDAG 12 JANUARI 1982 No. 5058 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Met ingang van de verkiezing van Prov. Staten op 24 maart a.s. zal het rode potlood taboe zijn in Middelharnis. Ook het traditionele stembiljet, het stemhokje en de stembus zullen dan verdwenen zijn om plaats te hebben gemaakt voor een electronische stemmachine die door de kiezers d.m.v. een druk op een van de ca. 750 knopjes bediend kan worden. Een deel van de raad stond'wat sceptisch tegenover deze nieuwkomer die het tot dusver vertrouwde beeld totaal omver zal gooien Na de verkiezing niet meer de spanning van het stemmentellen omdat de stem machine de totalen prijsgeeft zodra de laatste stem is uitgebracht. Een kwestie van een druk op de knop en niet meer het aflezen van de honderden stembiljetten. De stemmentellende ambtenaren zullen voor die klus niet meer nodig zijn, de consumpties van de stemburoleden ver vallen evenals de prestentiegelden. Ook omdat deze kosten worden voorkomen en ze in mindering kunnen worden gebracht op het gebruik van stemmachines betekent dat dat het gebruik van de machines slechts 4000,per jaar meer kost dan via het traditionele erg bewerkelijk sys teem waarin al kwamen ze nooit voor toch menselijke fouten zouden kunnen worden gemaakt Het College pleitte warm voor de aan schaf van een zestal stemmachines voor een totaalbedrag van 82.718,Het is de bedoeling de 10 stembureaux die nu fimctioneren tot 6 terug te brengen. Wanneer de machines niet zouden wor den aangeschaft dan zouden alle 10 de stembureaus moeten worden gehand haafd en zelfs, in verband met de uit breiding van Sommelsdijk, met één wor den aangevuld. De raad besloot met 8-6 tot de voorgestelde aanschaf. Dhr. de Vries was een van de voor stemmers. Ook nu paste hij zijn verkie zingsslogan toe: 't kan anders, 't kan beter en dat deed hem voor de stemmachine kiezen. „We moeten ons beleid tenslotte richten op doelmatigheid, doeltreffend heid en voortvarendheid". „'t Kan anders...., maar 't kon niet beter!" zo paste dhr. D. Hoogzand een variant toe waarmee hij zijn waardering voor het die het oude systeem gestalte gaven duidelijk maakte. Desniettemin wilde dhr. Hoogzand het nieuwe toch een OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Middelharnis' gemeenteraad heeft in de donderdagavond ge houden raadsvergadering met grote instemming kennis genomen van het voornemen van de streekver- voersmaatschappij ZWN om de busdiensten op Stad aan 't Haring vliet met ingang van de nieuwe dienstregeling per eind mei te inten siveren. „Stad wordt dan weer bij de bewoonde wereld aangesloten", was de reactie van een van de heren raadsleden. „Zo'n bericht moet de Dorpsgroep Stad die actie heeft gevoerd toch als muziek in de oren klinken", veronderstelde dhr. A. Tiggelman, alle lof toezwaaiend aan de dorpsgroep die zich de inspanningen niet in eigen belang heeft getroost maar voor hen die van het openbaar vervoer gebruik moeten maken voor school-, ziekenhuis-, en familiebezoek. Een pluim kreeg ook de ZWN waarna dhr. Tiggelman besloot met een nadrukkelijke oproep aan de Stadse bevolking met een nadrukkelijke oproep aan de Stadse bevolking om d.m.v. meer gebruik van de bus te bewijzen dat goed openbaar vervoer nodig was, is en blijft. „De ZWN zal zeker tellingen houden om te zien of de noodkreet gerechtvaardigd is geweest" zo veronderstelde dhr. Tiggel man. Ook dhr. Arensman toonde zich gelukkig met de voorgenomen intensivering van de diensten. Ook hij riep tot een meerder gebruik op waarbij het hem wel speet dat het juist (of pas) in de zomer begint, precies de periode waarin velen op de fiets naar Middelharnis en omgeving gaan, Weth. Krijgsman dacht er precies zo over: „toen ik de brief las heb ik gedacht.. en nu nog passagiers!" zo bekende hij. Alhoewel de frequentering niet bij wijze van proef wordt ingevoerd hield ook dhr. Krijgsman er wel rekening mee dat er toch een proefperiode in acht zal worden ge nomen. Vandaar.... meer met de bus kans geven maar daarin voorshands vol staan met de plaatsing van één in Stad of twee in Nieuwe Tonge, waarop hij trou wens prompt voor de voeten kreeg ge gooid dat ze dat dan maar in Sommelsdijk moesten proberen.... Nee, dhr. Koppelaar ging niet accoord omdat zo dacht hij „het stemgedrag bij de aanwezigheid van machines aar zeling zal vertonen". „Er zitten zo'n 750 knopjes op en als oud mens zou je daar bang van worden" schatte dhr. Koppe laar. Hij wilde als gemeente zeker niet bij de kopgroep behoren en hij hoopte dan ook dat Stad, „ons kleine dorpje" voor zo'n stemmachine gespaard zou blijven. Stadtenaar dhr. Arensman was er ook niet voor te porren, maar niet zozeer omdat hij het gebruik ervan schuwde. Zijn bezwaar lag meer op het terrein van de investering waartegenover geen baten zichtbaar zijn. In zijn beantwoording moest de raads- voorz. burg. van Welsenis wat op de vlakte blijven omdat hij van de werking van de machines op een zng. chip ook geen kaa^. gegeten heeft. Feit'is dat de machines zo goed als feilloos werken, dat ze worden aanbevolen en zijn gekeurd door de kiesraad en dat ze nauwelijks onderhoud vragen omdat er geen be wegende delen zijn. De voorz. ontkende dat oude mensen er moeite mee zouden hebben omdai het systeem weliswaar an ders-, maar niet moeilijker is dan via het rode potlood Ook rolstoelpatiënten kun nen de macb'^f. gemakkelijk bereiken en bedienen. De financiële opzet zoals door B en W aan de raad voorgelegd was gebaseerd op één verkiezing per jaar, maar, zei de voorzitter: „....als het Kabinet nog wil vallen hebben we d'r een verkiezing bij en verdienen we d'r nog aan!" Door de grote inzet van de bevolking van Ouddorp is de aktie voor Polen van een geweldige omvang geworden; onze dank hiervoor is groot. De reakties die ons vertellen dat de kleding niet noodzakelijk zou zijn en dat alleen voedsel gewenst is zijn niet juist. Door onze regelmatige direkte kontakten met Polen kunnen wij u verzekeren dat er juist een dringende behoefte is aan medi cijnen, vitamine-preparaten, voeding en kleding. Meer dan 7 ton kleding hebben wij in ontvangst kunnen nemen wat nu verzorgd wordt voor het transport a.s. maandag 18 januari naar Polen - Warschau. Het geld dat via koliekten is verzameld wordt benut voor medicijnen en verband materialen. Nogmaals dank aan iedereen die heeft gegeven of zich op een of andere manier heeft ingezet. Mevr. C. v. Mourik-Mastenbroek Mevr. E. Hameeteman-Euser Auto van het jaar Stad aan 't Haringvliet Bel 01871 - 1662 voor proefrit EXTRA KERKDIENST OER. GEMEENTEN NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg, bevestiging ambtsdragers A.S. donderdag begrotings behandeling Oostfialfkee De gemeenteraad van Oostflakkee zal zich in zijn bijeenkomst van a.s. donder dag, die 's middags om 2 uur begint; zetten aan de behandeling en de vaststelling van de gemeentebegroting 1982. Debegroting is op de gewone dienst sluitend met een post Onvoorziene van 189.925,43 Van de rentétoevoeging aan de bestemmings reserves is een algemene reserve gevoegd (a 372.141,24) die zal kunnen worden aangesproken indien in de loop van het begrotingsjaar de post Onvoorziene on toereikend zou zijn. De nieuwe U kunt hem zien en testen bij: OUDDORP: De brandweer heeft gistermorgen kwart over acht een uitslaande brand in de ^werkplaats van rijwiel- en bromfietshan- del Akershoek aan de Dorpsweg snel bedwongen. De brand was ontstaan toen de monteur Bas Tanis bezig was aan een bromfiets te lassen. Via de zoldering sloeg de vlam naar het dak, maar 6 man met perslucht voorkwamen een verdere uit breiding. AFD. DIERENBESCHERMING Ooitgensplaat: Zaterdag is de lapjespoes, 3 maanden jong nog, maar weggelopen van de Fam. Korteweg. Misschien heeft iemand ze in de omgeving van de Zuid-Achterweg op gevangen? In dat geval graag een telefoon tje aan nr. 1839. Aan komen lopen: jonge, witte poe"- met groene ogen. Inl. mej. Meyer, Klaren- beekweg 13, Ouddorp, tel. 01878 - 2318. De RPF (Reformatorische Politieke Fe deratie) en het GPV (Gereformeerd Po litiek Verbond) in Zeeland zullen bij de komende Statenverkiezingen uitkomen met een ineengeschoven kandidatenlijst Bovendien werd door de betreffende provinciale besturen het besluit genomen tot horizontale lijstverbinding van de RPF - GPV lijst met de kandidatenlijst van de SGP (Staatkundig Gereformeerde Par tij). Doel van deze samenwerking is om, met behoud van eigen identiteit, ook in het provinciale bestuur, een politiek te be vorderen waarin de erkenning van Gods souvereiniteit centraal staat Met name na de laatste verkiezingen, is uit reactie's achteraf, gebleken dat velen die een bijbelgetrouwe politiek voorstaan, soms geaarzeld hebben te stemmen op de partij, waarmee ze zich verbonden voelen. Eenvoudig uit een vrees voor het ver loren gaan van hun stem, uitgebracht op een zogenaamde kleine partij. Waarvan het gevolg zou zijn, zo werd helaas ook veelal gesuggereerd, dat juist een partij die men beslist niet wenste, van deze stem zou profiteren. Aan dit bezwaar is, door deze opzet thans tegemoetgekomen, zodat velen in hun stem tot uitdrukking kunnen brengen wat ze ook werkelijk willen. De kandidatenlijsten van RPF en GPV, die straks om en om ineengeschoven zul len worden, zijn als volgt vastgesteld: De RPF 1H. J. Colijn - Kloetinge 2. J. Marinissen - Middelburg 3. J. B. Cok - Kruiningen 4. F. Beekman - Arnemuiden 5. K. T. de Jonge - Zierikzee 6. J. M. Dekker - Zierikzee 7. P. J. Slabbekoom - Zaamslag 8. T. Elzinga - Oostkapelle 9. P. van Belzen - Tholen 10. W. M. Riemens - Middelburg Het GPV 1P. Roose - Hoek 2. H. J. Kruiger - Zoutelande 3. F. K. Hamelink - Zaamslag 4. C. C. Bakker - Temeuzen 5. W. Loof- Oostkapelle 6. S. de Putter - Goes 7. A. P. van Langevelde - Temeuzen 8. J. de Putter - Axel 9. C. J. van Driel - Axel Op de officiële lijst bij de stemming worden de nummers 1, 3, 5 enz. bezet door de bovengenoemde RPF kandida ten, terwijl het GPV de nummers 2, 4, 6 enz. voor zijn rekening neemt De baan gekiekt vanuit het bovenraam Dat de Bommelse schooljeugd maandagmiddag om half 4 de schaatsen onder kon binden om in alle veiligheid een baantje te trekken of, afhankelijk van de vaardigheid, wat rond te krabbelen, was te danken aan het initiatief dat een aantal Bommelaren heeft genomen. Zij vroegen bij het gemeentebestuur toestemming om een stuk nog braakliggende bouw grond een walletje op te werpen, vroegen vervolgens de brandweer om het aldus gevormde bekken blank te zetten en werden voorts geholpen door de in vallende en doorzettende vorst die voor een fraaie ijsbaan zorgde. Aan burgemeester v. d. Harst ten slotte de eer om maandagmiddag, direct na schoo ltijd, het lint door te knippen en de schooljeugd vrij baan te geven. „De baan is voor het hele dorp", zo verzekerde de woordvoerder van het opgerichte comité, waarmee hij wilde zeggen dat iedereen er van een vriendelijke overbuurvrouw. welkom is. Burg. V. d. Harst verrichtte de officiële opening al te graag, blij als hij was met het genomen initiatief, waarover Den Bommel ook al tijdens het feest tg. v. het 500 jarig bestaan van St Adolfsland in ruime mate bleek te beschikken. Dhr. v. d. Harst had alle respect voor het verrichte werk, zoals het opwerpen van de kades met 40 ton zand en ook prees hij de schooljeugd voor het feit dat ze het ijs niet voortijdig hidden vervuild, zodat er nu een mooir, vlakke baan kon ontstaan. En of de jeugd er blij mee was; zodra mevr. v. d. Harst een boeket bloemen had gekregen en de burgemeester het lint had doorgeknipt ging het er op los, de een met een kermelijke routine, de ander in soms de meest merkwaardige glijvlucht gevolgd door een kille landing. En maar proberen staande te blijven. Nota inzake instandhouding van 32 voorooriogse woningen aan de Wiitieiminastraat, Weespad en Emmastraat te Ooitgenspiaat Het College zal in de donderdag te houden raadsvergadering het volgende voorleggen: „De 32 vooroorlogse woningwetwonin gen te Ooitgensplaat welke zijn gelegen aan de Wilhelminastraat, het Weespad en de Emmastraat zijn reeds jaren een aan houdende zorg voor de Woningbouw vereniging „Beter Wonen" te Ooitgens plaat Het onderhoud, dat gedurende de laatste jaren aan deze woningen wordt uitgevoerd, staat dan ook niet meer in verhouding tot de vergoeding, welke hier voor van het Rijk wordt ontvangen. In verband hiermede heeft het bestuur van de genoemde woningbouwvereniging stappen ondemomen in deze situatie ver andering aan te brengen. Na uitvoerig overleg met de Directie Volkshuisvesting in de provincie Zuid Holland is nu gebleken, dat de woningen in aanmerking kunnen komen voor „in standhouding". Zulks betekent, dat de Minister van Volkshuisvesting bereid is in dit complex 250.000,te injecteren, hetgeen neerkomt op 8000,per wo ning. De werkzaamheden, welke voor dit bedrag uitgevoerd zullen worden, zijn waar nodig de goten te vervangen, de buitenkozijnen, dakkapellen en ramen van dakkapellen te vernieuwen en het nodige metsel-, voeg- en stucwerk uit te voeren. Deze werkzaamheden moeten als ach terstallig onderhoud worden gezien, zodat er door deze subsidiëring voor de be woners geen huurverhoging uit voort zal vloeien. Weliswaar heeft de Minister aan deze subsidiëring de voorwaarden verbonden, dat Uw Raad zich met tijdelijke instand houding kan verenigingen, alsmede dat Uw Raad de principe- uitspraak doet dat er een nieuw bestemmingsplan voor het onderhavige gebied ontworpen wordt, met dien verstande, dat de 32 woningen na 10 jaar afgebroken moeten worden. De Mi nister wil hiermee voorkomen, dat er in de toekomst andermaal een beroep op rijks- gelden voor de woningen wordt gedaan. Met deze voorwaarden kan ons college zich in principe verenigen. Indien Uw Raad hiermee akkoord kan gaan, zal er in de nabije toekomst met de Woningbouw vereniging „Beter Wonen" overleg moe ten komen over de ontwikkeling van een nieuw plan. Hierbij zullen aspecten naar voren komen, zoals de opvang van de huidige huurders, de overdracht van de grond, de sloop van de woningen, e.d. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij U voor akkoord te gaan met het instand- houdingsplan, alsmede de principe-uit- Natuuronderzoelcers zelf ook een bedreigde soort De aarde telt tussen de vier en zeS miljoen soorten levende organismen, maar daarvan zijn er slechts vijflionderd- duizend naar behoren geclassificeerd. Die cijfers vielen op de bijeenkomst die terug blikte op de tien jaren werk van het mens- en-bio-sfeerprogramma MAE van de Unesco. Bovendien bleek het slag ge leerden dat dit werk uitvoert, zelf een door uitsterven bedreigde soort te zijn. Met nog meer klem werd daarom een beroep ge daan om de opleidingsmogelijkheden in deze tak van de natuurlijke historie te verruimen. De meeste onvoldoende spe cies komen voor in de tropische wouden. OOLTGENSPLAAT Evangelisatiecommissie: De boe kenverkoop van de hervormde evangeli satiecommissie zal voortaan plaats vin den elke donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur in „Elthato". Tussendoor kunt u boeken verkrijgen via: J. Zuidijk, Ber kenlaan 14 en A. van Putten, Weespad 45. spraak te doen, dat voor het gebied een nieuw bestemmingsplan ontworpen zal worden, waarvan de uitvoering ligt lOjaar nadat de bovengenoemde werkzaamhe den zijn gerealiseerd". ca es ca i^ ca o ca <^4H^*^f4^1HHf.»»»»*»**-*#»****»**» 4 4- Dorpsweg 28.14 Tel. ()1<S70 - 4466

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1