Bakkerij DE VRIES enkele percelen los land Uniek in Nederland HOMBURG onkruidstrijkrol Belangrijk 13 januari 1982 mag u niet missen landbouw- werktuigenshow Op deze Vicondag'' ziet u o.a. TAALPRAATJE Ruimtelijke Ordening met groen bestelc VISITEKAARTJES Specificatie Antiek in '82 Mevr. Grinwis t Abonneert U op l fjEilanden-nieuws" l Vertederende Geboortekaartjes Gebrs. de Waal Plaatst uw familieberichten in Eilanden- nieuws MUS ONROEREND GOED van 10.00 - 22.00 uur U bent van harte well^om Firma Witvliet FAMILIEBERICHTEN I Maria Sophia EN PERSONEEL Adverteert in Eilanden-nieuws j BESTEL UW Langeweg 13 - bij Drukkerij Sommelsdijk J Te koop gevraagd: vrij van pacht Postbus 27 DIRKSLAND Tel. 01877 - 1309 voor selectieve bestrijding van onkruid en opslag 1werkt met hydraulisch aangedreven rol. 2. afgifte hoeveelheid instelbaar. 3. draaisnelheid rol instelbaar. 4. druppelt absoluut niet. 5. hoogtestelling traploos instelbaar. 6. leverbaar in diverse breedtes. Tractoren Werktuigen Te zien in onze showroom. Introductie aanbieding tot 13 januari 1982 Firma Witvliet Oord 41 4» ^^^^^^^^wf^^^^^^Vfw^^^^^^^9VV^VVVVV^^^^^^^^^. Wij organiseren in samenwerking met Vicon B.V. een interessante show van alle nieuwe bijzonderheden en details aan de werktuigen. Vicon Monozentra model 600 sp 6 nj model 1200 SP 12 rij met opgebouwde granulaatstrooier, automatische markeurs en.... hydr. opklapbaar Vicon Schudeg model 4,5 m en 6 m, laatste is hydr. opklapbaar Vicon Maxi Air Pneumatische precisie zaaimachine voor o.a. mais, erwten, bonen enz. Vicon Koningsplanterspeciaal voor vóórgekiemd pootgoed en nog vele andere Vicon werktuigen Een informatiedag met nuttige tips, dokumentatie en diskussie, want.... vragen staat natuurlijk vrij Tractoren Werktuigen ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^if»^^iftiftif»if»C(tef»C(»Cf»^i(t^^^ff»ift^ifi 4» 4^ Oude maten Gemet Ophalen oud papier Het wordt steeds moeilijker om in liet kleine Nederland gerieflijkheid te bieden aan veertien miljoen landgenoten. De Haagse overheid produceert met de regelmaat van de klok dikke beleidsnota's en schema's. En dan hebben we het nog niet over Brede Maatschappelijke Discussies en Planolo gische Kern Beslissingen.... Kun je de bomen door het bos nog zien Landinrichting Planologische Kern Beslissing WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 „EILANDEN-NIEUWS" BladzU 3 Nog treurend over het verlies van vader heeft het de Heere behaagd, tot onze diepe droefheid, plotseling uit ons midden weg te nemen, onze geliefde moeder, schoonmoeder en oma LUNTJE DE RUITER sinds 29 maart 1981 weduwe van Bastiaan Bette in de leeftijd van 76 jaar en 10 maanden. Sprang-Capelle: J. T. Spuijbroek-Bette H. P. Spuijbroek Keesje Ede: A. L. Bette M. Bette-Gerritzen Miranda Annélies Karin 29 december 1981 Emmalaan 22 3247 AE Dirksland Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7 tot 9 uur in het Verenigingsgebouw „Onder de Wiek" Ring 57 te Dirksland. De begrafenis zal D. V. plaatsvinden op zaterdag 2 januari a.s. om 2 uur op de algemene begraafplaats te Dirksland. Zij die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden verzocht om 1.30 uur aanwezig te zijn voor het bijwonen van de rouwdienst. Geen bloemen Met droefheid geven wij u kennis van het overlijden van onze geliefde zuster en schoonzuster LUNTJE DE RUITER weduwe van Bastiaan Bette in de leeftijd van 76 jaar. Middelharnis: W. Smit-de Ruiter Nieuwveen: D. van der Leden-de Ruiter Joh. van der Leden Middelharnis: T. Bruggeman-de Ruiter Rotterdam: J. C. Lx)uwers-de Ruiter C. W. Louwers Sommelsdijk: A. van Lente-de Ruiter M. van Lente Dirksland, 29 december 1981 Na een jarenlange vriendschapsband, heeft de Heere plotseling van ons weggenomen, onze ge liefde vriendin, mevrouw L. BETTE-DE RUITER in de ouderdom van ruim 76 jaar. Sterke de Heere haar kinderen en ons in dit zwaar verlies. Sommelsdijk IJ. NeUs B. C. Nelis-Kattestaart Nieuwe Tonge: C. Vreeswijk A. K. Vreeswijk-Kievit 29 december 1981 l^4■l^^.^.^.l^.l^.J^l^l^.>^l^l^l^lt.l^lt.l^l^^.4.^.l^l^^.4.l^l^l^l^.l(.>^^.>^l^^ g De Heere verblijdde ons met de geboorte van een i;^ dochter Wij noemen haar Miranda L. M. de Gast ;5: J. de Gast-Kriekaard g Inge S 29 december 1981 Philipshoofjesweg 74 I 3247 XS Dirksland li;: Tevens wensen wij u in alle opzichten een ijij voorspoedig 1982. U vindt ze faij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modeUenboek. We zien u graiag op ons adres: Langeweg 13 te Sommelsdijk wenst clientele, familie en vrienden een gezegend 5 nieuwjaar. Pieterstraat 16 GOEDEREEDE Tel. 01879- 1150 *ü*fc Wilii <W%*ï*>t<*?'«*W'*«?!4 0*ffkV><ik *?*S( W^«**; w .,.- Industrieterrein - Sommelsdijlc - Tel. 01870 - 2887 - 5333 VICON Industrieterrein - Sommelsdijk - Tel. 01870 - 2887 - 5333 Op verzoek schrijven we dit keer over oude maten, en als eerste nemen we de vadem, samengetrokken ook wel vaam genaamd, onder de loep. Onder een vadem werd verstaan de af stand tussen de toppen van de middel vingers bij zijwaarts gestrekte armen. In sommige streken sprak men ook wei van „vlucht". Vergelijk de vlucht van een vogel. Hieruit vloeit al voort, dat de vadem niet overal gelijk in grootte was. De gemiddelde lengte van een vadem bedroeg zes voet of ongeveer 1.80 meter. Men onderscheidde de Rijnlandse vadem (1.884 m), de Amsterdamse vadem (1.698 m) endeEngelse vadem(l.83 m). De Rijnlanders hadden kennelijk langere armen dan de Amsterdammers. De vadem werd bovendien onderschei den in kleine, gemiddelde en grote. Lin nen, laken en vooral touw werd in vroeger tijden per vadem verkocht, evenals dar men voor de worstmakerijen. Een oude zegswijze luidde: „Hij stinkt één (of zeven) vaam in de wind". Hij ruikt heel erg vies. Schertsend: „Woorden van een vaam spreken". Gezegd van iemand die teveel had gedronken en moest overgeven. Met voorletterrijm: op geen voeten of vamen na. Betekenis: in de verste verte niet, in het geheel niet „Het gaatje op geen voeten en vamen na aan". „Dat scheelt voeten en vamen". Dat scheelt heel veel. In Vlaanderen kende men de uitdruk king: „Eten buiten vame en voet". Dat werd gezegd van iemand die onbe- schaamd(of uitbaldadigheid) veel at. Van geheel andere betekenis is de naam vadem als inhoudsmaat voor hout Het was een stapel hout van zes voet lang en zes voet hoog. Een grote of Bataviase vadem daar entegen was achttien voet lang en zes voet hoog. Een andere oude maat is de „gemet", afgeleid van meten en gemeten. Een ge met was vooral in Zeeland en Zuid Hol land een landmaat, gelijk aan een halve morgen (een morgen was 0300 vierkante meter) of 300 vierkante Rijnlandse roe den. Het eiland Tiengemeten aan het Haringvliet herinnert nog aan deze oude maat. Een bekende oude maat was de schepel. Oorspronkelijk een holle, houten schop met lange steel, gebruikt om graan, aard appelen', erwten en bonen enz. op te scheppen. Het was een maat voor droge waren, meestal het vierde deel van een mud (een hectoliter). Maar ook bij de schepel was de inhoud niet uniform en kende men de Zwolse, de Amsterdamse en de Nederlandse schepel. De term „met schepels" betekende: bij grote hoeveel heden. Vandaar de zegswijze: „Met lepels winnen en met schepels verteren". Lang zaam met kleine beetjes sparen en daarna grootscheeps ineens uitgeven. „Er zit een gat in de schepel". Bij Zaanse pellerijen een zegswijze om aan te duiden dat de gerst op was. Via de schepel komen GOEDEREEDE Zaterdag 2 januari wordt weer oud pa pier opgehaald t.b.v. de restauratie van de kerk. Er zal worden opgehaald in Goedereede, Havenhoofd en Oostdijk. Graag goed gebundeld aan de weg gereed zetten s.v.p. Opbrengst vorige keer 198, „Alles wordt duurder en alles wordt minder", zeggen we als maar tegen elkaar en we zullen 't niet ontkennen. Gelukkig is de waarde van een goed stuk antiek niet terug gelopen. We hebben 't dan niet over die pseudo meubels die vreemd aan onze cultuur zo uitheems in de Hollandse kamer staan. Met uw echte stukje Hollands antiek kunt u voor de dag komen. We hopen ze ook in het komende jaar weer op te dui ken, soms uit de gekste hoekjes, voor u, voor 't mooiste hoekje. Rottenburgseweg 72 Tel. 01870 - 3392 MIDDELHARNIS we op het mud. Vroeger en ook thans nog wel gebezigd in de handel. Een mud aardappelen. In sommige streken ook in een andere betekenis, namelijk als naam van een landmaat. In Gelderland vroeger de grootte van een stuk land, dat met een mud graan kon worden bezaaid. Tamelijk onbekend als naam voor een kleine vocht- maat, ongeveer 1 deciliter. „Haal eens een mudje jenever". Vaker noemde men een deciliter sterke drank een maatje (een tiende liter of kan). Het maatje met een vastgestelde inhoud van 1 deciliter wordt genoemd in de Wet van 1 februari 1809. Gewestelijk noemde men een dubbel maatje, twee deciliter, wel een „kom metje". Snees: geen maat maar een hoeveelheid, waarbij sommige waren worden ver handeld of geteld, vooral met betrekking tot vis en eieren. In plaats van snees gebruikte men ook het woord „stijg". Een snees eieren (twintig stuks). Een enkele maal ook 21 of 22 stuks. In vrijer, meestal grappige, toepassing betekent snees een flink aantal. „Een snees kussen als be loning". Toch kwam snees ook voor als landmaat. De oppervlakte bedroeg een snees of twintig vierkante roeden. ziet men kende vroeger veel namen voor oude maten, maar eveneens blijkt dat er vaak geen eenheid bestond in de waarde of inhoud, die men aan die maten hechtte. De overheid moet voortdurend plannen maken en bijstellen om de schaarse ruimte zo goed mogelijk te verdelen onder alle belanghebbenden. Je kunt de boeren in ons land niet zomaar grond of ruimte ontnemen, want hun bestaan hangt er van af Meer dan tweederde deel van het Nederlandse areaal wordt beheerd door de boeren en tuinders. En toch.... moet de overheid woekeren met de ruimte want de veertien miljoen Nederlanders willen wo nen, werken, leven en recreëren. Behalve het agrarisch belang zijn er ook andere zaken en die winnen steeds meer aan waarde (kijk maar naar natuur en land schap). Vanaf 1973 heeft de landelijke overheid haar „ruimtelijke ideeën" neer gelegd in dikke nota's zoals de Oriën teringsnota, de Verstedelijkingsnota en de Nota Landelijke Gebieden. De nota's vormen de basis om het ruimtelijk beleid verder uit te werken. De ruimte moet immers bestemd, ingericht en beheerd worden. Op de eerder genoemde nota's wordt voortgebouwd in zgn. structuurschema's waarin plannen op lange termijn worden ontvouwd. Tussen de meer dan tien tot nu toe gepresenteerde structuurschema's treffen we drie groene schema's aan. Die laatste trekken de aandacht van boeren, burgers en buitenlui. De drie groene schema's zijn het struc tuurschema landinrichting, het structuur schema openluchtrecreatie en het schema natuur en landschapsbehoud. Bij elkaar zijn "het ruim 600 dichtbe drukte bladzijden waarin de overheid doel, hoofdlijnen en eigen visie op het ruimtelijk beleid geeft. Wat moet de door snee Nederlander met al die dikke nota's en ingewikkelde schema's? Het structuur schema landinrichting is wellicht het dui delijkste en meest bruikbare instrument in het kader van de ruimtelijke ordening. In het schema wordt aangegeven welke delen van ons land in aanmerking komen voor landinrichting. Wat is landinrichting pre cies? Wel, volgens de nieuwe op stapel staande Landinrichtingswet probeert de overheid het landelijk gebied in te richten overeenkomstig de functies van het ge bied. Die functies zijn dan weer aan gegeven in het kader van de ruimtelijke ordening. Eigenlijk levert het structuur schema Landinrichting de instrumenten om het landelijk gebied volgens plan in te richten. Iedereen denkt dan aan het stok paardje dat boeren en tuinders jarenlang hebben bereden: de ruilverkaveling. Volgens het structuurschema is landin richting meer of anders: het kan neer komen op ruilverkaveling, op herinrich ting. Bij alle drie gaat het niet alleen om agrarische belangen, maar ook en soms zelfs vooral om niet-agrarische belangen natuur-cultuurlandschap) Opvallend is wel dat het structuur schema Landinrichting veel concreter en duidelijker is dan de twee andere groene schema's (openluchtrecreatie, natuur- en landschapsbehoud). In de twee laatste schema's worden wijdlopende filosofieën opgehangen over ruimteverdeling en be langen, maar de invulling en financiële vertalingen van deze denkbeelden blijven uit Bij het structuurschema Landinrich ting is dat anders, zij het dat een lange weg gevolgd wordt met de meningen van de burgers te turven en in te passen. De overheidsplannen, die in de struc tuurschema's zijn neergelegd, zijnnogniet definitief Er zijn ruime inspraakmogelijk heden. Zo brengt een adviesraad van de Minister voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening een standpunt naar vo ren. Deze Raad van Advies voor Ruim telijke Ordening (RARO) zal zijn oren goed te luisteren leggen bij de belang hebbenden. Daarna volgt pas een advies, waarop de regering dan weer een ant woord geeft. Vervolgens komen alle plan nen, die in de structuurschema's zijn ge noemd, in het parlement De Tweede Kamer moet eveneens haar zegje doen en uiteindelijk groen licht geven. De inspraakprocedure heet Planologi sche Kern BesUssing (PKB) en vergt zeker \Vi a 2 jaar. Diverse plannen zoals de Markerwaard, de Waddenzee, de Landinrichting zullen de weg van de PKB's moeten volgen. Om weer terug te komen op de land inrichting: boeren en tuinders beraden zich en studeren nu op de overheids plannen. Het is in hun belang dat de landinrichting zoveel mogelijk aansluit bij het agrarisch gebeuren, want boeren en tuinders ontlenen het bestaan aan het gebruik van de schaarse grond. B. Schouwing

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 23