I De ,Jridens" flonkerde mooier als de kerstboom NIEUWS 1982: Jaar van inleveren uit de kerken Actie tegen giftig iiavensiib in de Greveiingen NECROLOGIE Bladzij 2 ,EILANDEN-NIEUWS" wnPNSnAG 30 DECEMBER 1981 Qioees>ooo90o<: In huize van Dam in het Spui te Stellendam staat weliswaar een verlichte kerstboom, maar wanneer 's avonds de lichtjes aangaan dan flonkert de verlichting van de op schaal gebouwde „Tridens" heel wat mooier! Vader Aren van Dam kan ook met meer trots naar zijn jongste schepping kijken, het op schaal nagebouwde Visserij-Onderzoekschip „de Tridens", tot in details nauwkeurig en fris in de verf, zo mooi als het het schip toen het twaalf jaar geleden in gebruik werd genomen ook moet zijn geweest De heer van Dam, inmiddels een gerenommeerd modelbouwer kreeg de opdracht tot de modelbouw van de Tridens van het Ministerie van Landbouw en Visserij, kennelijk omdat men ter zijner tijd, wanneer het Onderzoekschip vervangen zal zijn, een nauwkeurige herinnering aan de Tridens (de drietandige vork die de Zeegod Neptunus in de hand houdt) wil bewaren. In de vitrines op het Ministerie prijken overigens al twee eerdere scheppingen van de heer van Dam, de G.O. 8 ende Ye(Yerseke) 19.Scheepsbouwer" van Dam steelt trouwens op heel wat meer plaatsen de show want de schepen die van zijn „werf lopen hebben een bijzonder decoratieve waarde. Hij maakt ze vanaf de originele werftekeningen en aan de schaal zal dan ook niets mankeren. Door de jaren heen ontwikkelde hij een bijzondere vaardigheid in het lezen van de tekeningen en in het maken van die onderdeeltes die in géén zaak te koop zijn. Zijn handen die normaliter vis sorteren zijn gevoelig genoeg om kleine frutseltjes te maken en het zijn mede die volmaaktheden die bijzonder veel respect afdwingen. Momenteel staat een prachtige kotter op stapel die echt zal kunnen varen en die radiografisch bestuurbaar zal zijn, al is dat nog niet eens de grootste prestatie. Die leverde dhr. van Dam met de vervaardiging van een kotter waarmee vanaf de kant zelfs echt gevist kan worden. De netten gaan overboord en kunnen ook weer worden opgehaald. Aan de „Tridens" werkte hij vanaf Pasen. Behalve de enkele weken vacantie die hij zich permitteert zitten er nauwelijks ruimtes tussen waarin niet voortgeknut-seld werd en thans, na honderden uren staat het model te pronk, met de lichtjes aan die zelfs door de vijftig patrijspoorten schijnen. Het schip is 110 meter lang; de echte Tridens meet 65 meter. Dhr. van Dam geniet er nog even van voor hij haar volgende week weer aflevert. „Werf' van Dam heeft dan weer een prachtschip afgeleverd. De orderportefeuille is nog bijzonder goed bezet en reken erop dat de werfbaas doorgaat. „Man", zegt ie: „als ik eens een rondje in de auto doe dan maak ik dat bewust wat korter om thuis weer naar m'n zoldertje te kunnen". Op dat zoldertje bewaart hij gedetailleerde tekeningen van schepen die nog in 't echt gebouwd moeten worden. Een kwestie van vertrouwen van de betreffende scheepsbouwer die daarmee tonen hun collega in 't klein voor vol aan te zien. WELVAART en welzijn zijn begrippen die elicaar lang niet altijd dekken. Een hoog inkomen is leuk, maar het impliceert niet dat je daardoor ge lukkiger zult worden als iemand die het met veel minder moet doen. Menselijiie tevredenheid is niet in de eerste plaats afhankelijk van de plaats, die men heeft op de loonlijst en dit soort overwegingen zuHen hopelijk vele Nederianders verzoenen met de gedachte, dat zij in 1982 in materieel opzicht een niet geringe stap terug moeten doen. Onder dwang van de economische recessie zullen alle bevolkings groepen in 1982 fors aan koopkracht moeten inleveren. Voor de hoog ste inkomensgroepen wordt een achteruitgang van ongeveer 4% ge schat, voor de laagste inkomenstrekkers zal de koopkracht ongeveer 1% bedragen. Zeer hard zal ook de koopkrachtdaling voor de midden inkomens aankomen. KOOPKRACHTVERLIES VOOR ALLE INKOMENSGROEPEN Voor de lagere inkomenstrekkers komt een dergelijke koopkracht- veriies natuuriijk het hardst aan. Als je van een AOW-pensioen moet leven of van een minimum loon of dito uitkering, dan gaat iedere gulden tellen. Een koop- krachtveriies van 1%, dat voor deze groep in 1982 wordt voor zien, komt daar harder aan dan een koopkracht-veriies van 4% voor degenen, die meer dan twee maal modaal verdient. Deze middengroep zal in 1982 weer fors moeten inleveren. De verhoging van de premiegrens voor de sociale verzekeringen met liefst f 7.000,-- betekent op zich zelf al een stevige aderlating. De forse stijging van de premie voor een particuliere ziektekostenver zekering komt voor deze groep ook hard aan. De netto-loonont wikkeling voor de middeninko mens zal in 1982 ook ongunstig zijn. In deze groep komen ook veel huizenbezitters voor, die gecon fronteerd worden met stijgende lasten, onder meer door het hoge rentepeil. Kortom, niet alleen voor Jan Minimum en Jan Modaal, maar ook en vooral voor Jan Mid- denman zal 1982 in financieel op zicht geen best jaar worden. Eén troost hebben we echter wei: Ondanks deze inkomensdaling be hoort Nederiand tot de twaalf meest weivaarende landen ter wereld en is het minimuminkomen bijna nergens zo hoog als hier. [Nadruk verboden] Mr. A. BRONSBERGEN NED. HER V. KERK Beroepen te: Ommen Dr. G. Bos te Zeist; Putten H. Harkema te Brakel. Aangenomen naar: Amersfoort P. Molenaar te Groot Ammers; Rijnsburg G. F. Smaling te Wierden. Intrede van ds. van Sliedrecht te Katwijk aan Zee: Met de tekstwoor- den uit Romeinen 10 vers 8: „Maar wat zegt zij? Nabij u is het Woord, in uw mond en in uw hart. Dit is het Woord des geloofs hetwelk wij prediken", verbond ds. van Sliedrecht zich aan de Hervormde Ge meente van Katwijk aan Zee. Ds. M. Groenenberg overleden: Na een kortstondige ziekte van slechts enkele weken is maandag 21 december thuis overleden ds. M. Groenenberg, emeritus predikant van de Herv. Kerk. Hij werd 77 jaren oud. Donderdag 25 december is een rouwdienst gehouden in de Marcuskerk te Utrecht, waarin voorging ds. G. Jonkers. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. Ds. Marinus Groenenberg werd op 8 juni 1904 te Dordrecht geboren en stu deerde theologie aan de R.U. te Utrecht. Op 2 september 1928 deed hij zijn intrede in Oosterend op het eiland Texel. In 1932 vertrok hij naar Vlaardingen. Amsterdam was zijn derde gemeente, waaraan hij zich in 1943 verbond. Deze plaats verwisselde hij in 1959 voor Utrecht (Nicolaïkerk- gemeente), daar verkreeg hij zijn emeri taat op 1 mei 1970. Wijlen des, Groenen berg was één van de zeven predikanten, die na de bevrijding toetraden tot de S.D.A.P. Ook behoorde hij tot de „acht tien", die in de jaren zestig aandacht vroegen voor de oecumene. Verder ver schenen van zijn hand vele artikelen in „Hervormd Nederland" en in „Hervormd Utrecht". Deze rubrieken droegen resp. de volgende titels: „Groen bekeken", en „Zin en onzin in de kerk". Tot zijn overlijden was hij geestelijk verzorger van een bejaardentehuis in Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te: Rijswijk S. van der Veen te Krimpen aan den IJssel. Aangenomen naar: Den Haag-West H. W. Nusselder, industrie-predikant voorde IJmond, wonende te Castricum; Pemis P. van Hall te Zandvoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Emmeloord C. J. v. d. Boogertte 's-Gravendeel; Nijkerk A. Ste- houwer, predikant van de Free Church of North America, Aldegrove. Tweetal te: Baam J. Jonkman te Al melo en W. Kok te C apelle aan den IJ ssel. Bedankt voon Enschede-WestA. W. Drechsler te Haarlem-Noord. OOLTGENSPLAAT Bijbelkring: Dinsdag 5 januari des nam. 8 uur zal in „Elthato", o.l.V. ds. H. Jongebreur de Bijbelkring weer bijeen komen. OOLTGENSPLAAT Woonhuis Weespad 39 gemijnd Maandagavond werd door notaris M. A. Korbijn uit Oude Tonge in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat bij afslag verkocht het woonhuis met aanhorigheden, erf en tuin. Weespad 39 te Ooltgensplaat, samen groot 1.80 are. Vorige week maandagavond werd dit huis bij opbod ingezet op 31.000, door de heer J. van Vliet te Oude Tonge. Het pand werd maandag gemijnd op 32.700,door de heer Adr.Mooijaart te Ooltgensplaat, voor en namens mej. T.M. van den Ouden te Oude Tonge. Ingezonden: Geachte Redactie, Wij zijn een handtekeningenactie be gonnen tegen het giftige havenslib dat men in hetGrevelingenmeer wil storten. Nadat we een krantebericht hadden gelezen, zijn we de actie begonnen. We zijn gekomen bij een totaal van 1450 handtekeningen. We zouden het zeer op prijs stellen, als u het volgende berichtje in uw krant wil plaatsen: Ir. A. J. Lindenbergh heeft voorgesteld het meest giftige havenslib uit de Rotter damse havens in de Greveiingen te stor ten. De jeugd van de Dirk Bosstraat, Gel. Cornelissestraat en de Lijnbaanstraat te Middelhamis is tegen het giftige havenslib dat men in de Greveiingen wil storten. Ze zijn daarom een handtekeningenactie te gen het giftige havenslib begonnen. Ze zijn bij een totaalvan 1450 be zwaarschriften gekomen. Zij willen daarmee het storten van het giftige haven slib voorkomen. Om milieuproblemen te voorkomen moet er volgens ir. A. J. Lindenbergh dijken rondom het haven- slibbekken komen. „Maar", zegt de jeugd van de al eerder genoemde straten, „de giftige stoffen trekken in de grond en zo komt het toch in het nog schone Greve- lingenmeer". „Want", zeggen zij, „de rijke flora en fauna moet behouden worden". Met dank voor plaatsing. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voon De Bilt-Bilthoven P. van Gurk te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Hellevoetsluis Th. van Stuyvenberg te Meliskerke; Kapelle-Bie- zelinge en Unionville (Canada) J. J. van Eckeveld te Zeist; Rotterdam-IJssel- monde D. Hakkenberg te Lisse; Sche- veningen R. Kattenberg te Lelystad. Bedankt voon Boskoop N. W. Schreuder te Goes; Rock-Valley (USA) en Hendrik Ido Ambacht J. J. van Ecke veld te Zeist; Corsica(USA) en Hamilton (Canada) D. Hakkenberg te Lisse; Gene muiden M. Mondria te Waardenburg; Rotterdam-Zuidwijk-Pendrecht-Lom- bardijen, C. Harinck te Dordrecht. Ds. A. Bac deed intrede te Bode graven: De Ger. Gem. van Bodegra ven ontving op dinsdag 22 december een eigen herder en leraar in de persoon van ds. A. Bac, gekomen van Oostkapelle. Na eerst 's middags bevestigd te zijn door de consulent ds. M. Mondria van Waarden burg met de tekstwoorden uitEzechiël 34 vers 23, deed ds. Bac 's avonds intrede aan de hand van de woorden uit Esther 6 vers 13b: „Indien Mordechai voor wiens aan gezicht gij hebt begonnen te vallen, van het zaad der Joden is, zo zult gij tegen hem niet vermogen; maar gij zuft gewisselijk voor zijn aangezicht vallen". Het thema voor de prediking was: Een boodschap aan onvergankelijk zaad. Ten eerste een heerlijk onoverwinnelijk zaad en ten tweede een verdragend zaad In 1981 overleden de volgende predikanten: NED. HERV. KERK Ds. A. van derHam te Rijswijk, 62 jaar; ds. A. J. van Rennes, em. van Avezaath, 80 jaar, ds. J. Bronsgeest, em. van Haar lem, 72 jaar, ds. K. A. Gladder te Sou burg, 49 jaar; ds. J. van Woerden, em. van Middelburg, 84 jaar, ds. N. Warns te Woudenberg (deelgemeente Salen), 64 jaar; ds. J. Eijgendaal, em. vanZuidlande, 83 jaar, ds. M. C. Koole, em. van 's- Gravenhage, 69 jaar; ds. J. E. Steen bakker Morilyon Loijson, em. van An- geren, 84 jaar; ds. J. van der Velden, em. van Lisse, 69 jaar; ds. I. de Tombe, em. van Jaarsveld, 84 jaar, ds. W. Bousema, em. van Wageningen, 74 jaar, ds. H. B. Spijkerboer, em. van Zevenaar, 82 jaar; ds. G. F. Voorhoeve, em. van Ovezande- Driewegen, 77 jaar, ds. J. H. W. War ners, em. (predikant buitengewone werk zaamheden), 79 jaar; ds. H. J. D. R. Theesing, em. van Middelie, 91 jaar, ds. N. O. Steenbeek, em. van Amersfoort, 67 jaar; ds. Chr. van der Leeden, em .van Puttershoek, 69 jaar; ds. G. van Noor dennen, em. van Heeijansdam, 68 jaar; ds. K. Ooms te 's-Gravenzande, 55 jaar; ds. R. van der Mast, em. van Bloemen- daal, 72 jaar, ds. H. G. van Beusekom, em. van Pesse, 76 jaar; ds. Tj. Alkema, em. van Emmen, 60 jaar; ds. C. R. Plomp, em. van Denekamp, 76 jaar; ds. A. van derEnd, em. van Goudriaan-Ottoland, 67 jaar; ds. H. J. Trommel, em. van Nieuw- Weerdinge, 76 jaar, ds. H. F. C. de Boer, em. van Rijswijk, 71 jaar, ds. B. E. van Buuren, em. van Schildwolde, 78 jaar, ds. E. Stegenga, em .van Surhuisterveen, 41 jaar; ds. P. J. Dorsman te Staphorst, 63 jaar; ds. H. J. Diekerhof, em. predikant buitengewone werkzaamheden (legerpre dikant), 71 jaar, ds. M. Groenenberg, em. van Utrecht, 77 jaar. GEREF. KERKEN Ds. J. W. K. Kelder te Leusden, 45 jaar; ds. A. J. W. Vogelaar, oud-predikant van Almelo, 73 jaar, ds. D. van Enk, em. van Veeneridaal, 78 jaar, ds. P. J. O. de Bruijne, em. van Zandvoort, 77 jaar; ds. F. de Jong te Doetinchem (leraar gods dienstonderwijs), 50 jaar, ds. Joh. Kars- ten, em. van Achlum, 75 jaar; ds. L. Moesker, em. van Hijlaard, 74 jaar, ds. W. A. Krijger te Wierden, 64 jaar; dr. P. G. Kunst, em. van Amsterdam, 74 jaar; prof dr. N. H. Ridderbos, em. hoogleraar, 70 jaar, ds. F. J. Jonkhof, em. van Parijs, 75 jaar, ds. W. Moene, em. vanTenBoer, 88 jaar; ds. A. A. van der Leer, em. van Purmerend, 79 jaar, ds. J. F. Colen brander, em. van Den Ham, 67 jaar, ds. D. Bakker, em. van Hengelo, 45 jaar; ds. C. M. vanderLoo, em. van Sliedrecht, 76 jaar; ds. H. van denBerg, em. van Sassen- heim, 70 jaar, ds. J. Baaijens, leraar gods dienstonderwijs te Apeldoorn, 47 jaar, ds. J. B. Vanhaelen, em. van Mijdrecht, 81 jaar; ds. J. C. Haagen, em. van Rotter dam, 75 jaar; ds. D. Visch, em. van Gro- ningen-West, 73 jaar. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Ds. J. F. Weger, em. van Berkel en Rodenrijs, 64 jaar en ds. D. K. Wielenga, J.D.z.n. em. van Rotterdam-C, 75 jaar. NED. GEREF. KERKEN Ds. J. J. Verleur, em. van Lisse, 75 jaar. GEREF. GEMEENTEN Ds. C. Hegeman te Ermelo, 66 jaar en drs. A. Vergunst te Kalamazoo (U.S.A.), 55 jaar. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Ds. M. A. Mieras te Krimpen aan den IJssel, 65 jaar; ds. J. Schinkelshoek te Stavenisse, 65 jaar; ds. Joh. van der Poel te Ede, 72 jaar. VRIJE CHR. GEREF. GEMEENTE Ds. I. J. IJsselstein, em. van Schiedam, 76 jaar. STIJGENDE energieprijzen, belasting en prepDJeverhoglngen, hogere over- heldstarieven en dalende overheids subsidies zullen in 1982 fors knagen aan de koopkracht van de Neder landse burgers. In materieel opzicht zal 1982 voor de gemiddelde Neder lander dan ook zeker geen stralend jaar worden. De loonsverhogingen zullen een zeer bescheiden karakter dragen en beslist niet toereikend zijn om het verlies aan koopkracht, dat ontstaat door de stijgende lasten, ge heel te compenseren. Zelfstandigen zullen ongetwijfeld de gevolgen ondervinden van de vermin derde koopkracht onder de Neder landse bevolking. Hoewel dit per branche sterk kan verschillen, moeten zij rekening houden met een vermin derde omzet, dus ook met een achter- -uiïgang van hun inkomen, nog daar gelaten dat deze groep ook zijn tol moet t;etalen aan de talrijke lasten verzwaringen, die de overheid in uit zicht heeft gesteld. Al met al is de trend voor 1982 duidelijk: Alle inko mens en beroepsgroepen zullen even als in 1981 een stap terug moeten doen. 2 MILJOEN MINIMA HET zou natuurlijk prachtig zijn als we de groep van de laagste inkomens trekkers zouden kunnen vrijwaren van koopkrachtverlies, zoals diverse poli tieke partijen kort geleden nog beloof den. Maar in de praktijd is dat niet mogelijk gebleken, ook al omdat deze groep veel te groot is. Volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft liefst 36% van de inkomenstrekkers in ons land een ba sisinkomen, dat gelijk is aan of zelfs lager ligt dan het bruto minimumloon per maand voor volwassen werkne mers van 1.925,-. Het gaat hier om 2 miljoen inkomenstrekkers. Als je de koopkracht van deze groep zou hand haven op het huidige peil, zouden de overige inkomensgroepen onevenre dig zwaar belast worden. Dat zou ook leiden tot volkomen scheve inkomens verhoudingen. Gepensioneerden van 65 jaar en ouder maken een fors deel uit van deze la gere inkomensgroep, die verder be staat uit werknemers, werkloze jonge ren en minimumuitkeringstrekkers, alsook ruim 100.000 zelfstandigen. Overigens is de koopkracht van de la gere inkomensgroep iets groter dan uit hun netto inkomen zou blijken. Door lal van subsidies (huursubsidie bijvoorbeeld) is de gemiddelde koop kracht van de laagstbetaalden circa 8% ^oger dan hun basisinkomen. Voor és-plussers is dat zelfs nog aan zienlijk meer, maar deze groep wordt in 1982 'gepakt' door een aanzienlijke vermindering van de belactingaftrek. Dat geldt evenzeer voor invaliden. MIDDENINKOMENS 'JE moet het geld halen waar het is' wordt vaak gezegd, wanneer het gaat over bezuinigen en inleveren. Maar het is nu eenmaal zo, dat de hoogst betaalden (meer dan tweemaal mo daal of meer dan f 70.000,- per jaar) betrekkelijk klein is en niet meer dan 6% van alle inkomenstrekkers uit maakt. Daar valt dus minder te halen als men op het eerste gezicht zou ver onderstellen. Dat laat overigens on verlet dat deze groep in 1982 rekening moet houden met een koopkracht verliesvan circa 4%. Mensen met een inkomen tussen het minimumloon en modaal (f 35.000,- per jaar) vormen bijna 24% van alle in komenstrekkers en een zeer grote is de zogenaamde middengroep, die be staat uit inkomenstrekkers tussen f 35.000,- en f 70.000,- per jaar. Zij maken ongeveer 33% van het totaal aantal inkomenstrekkers uit. Kortom, deze categorie is bijna net zo groot als die van de groep van de laagste inko menstrekkers. 4: H: 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 22