EIÜVilDEH-flIEmi/S Ds. L. Kruijmer deed intrede in Herv. Gem. van Sommeisdijii Doelen-Concerten: Oase in de woestijn! r Advent - Kerst jeugd- hoekje Vijf avonden metDeo Cantemus" en The Credo Singers". Waardering voor alle medewerkenden. Abonneert U op „Eilanden-nieuws'^ van Oom Ko ^r n Briefwisseling 5e blad WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 ^fo. 5054 Dat hü en de gemeente hecht aan elkaar-, maar meer nog dat ze samen hecht aan Hem verbonden zouden worden, het was zondagmiddag de bede van ds. L. Kruijmer toen hij zich, gekomen van Schoonrewoerd, aan de Herv. Gemeente van Sommelsdijk verbond. Daarbij liet ds. een rijke prediking uitgaan over de heerlijkheid van het Profetisch Woord waarvan het horen en het aannemen tot die gemeenschap met Hem, de Verlosser zal kunnen leiden. Daarom noodde ds. ieder te komen en te horen, hen wijzend op het hoopvolle „totdat", totdat de Morgenster, de Heere Jezus Christus, opga over de harten en levens. In 2 Petras 2:19 had ds. Kraijmer zijn eerste bocdschap aan zijn nieuwe ge meente door Petras verwoord gevonden: „en wij hebben het profetisch woord dat zeer vast is; en gij doet wel dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in een duistere plaats, totdat de dag aan- lichte en de morgenster opga in uw har ten". „De heerlijkheid van het Profetisch Woord", plaatste ds. Kraijmer als thema boven de prediking, met als onderverde ling de vastheid van het Woord, de wer king van het Woord en de hoop die door het Woord wordt gewekt. De prediking mondde uit in een harte lijke doch dringende oproep te komen onder het schijnsel van het Woord opdat dat lichte in het groezelige mensenhart en dat hart aan zichzelf ontdekte. „Het Woord ontdekt ons en spoort ons op, het leidt en dirigeert naar het Licht der We reld, de Heere Jezus Christus, scherm daarom het licht niet af maar laat u trekken uit de duisternis tot Zijn wonder baar Licht" maande ds. Kraijmer. Ds. wees op de spankracht van het woord „totdat" dat vooruitziet op de komst van Hem, de Morgenster, in het leven van de zondaar die Hem nodig kreeg als zijn Zaligmaker. Ds. hoopte zulks in Som melsdijk te vinden, hen de grote dag van Christus' wederkomst voorstellend als een heerlijke toekomst, de anderen die het Licht schuwen echter confronterend met een dreigende eeuwige duisternis waar tegen hij met bewogeiüieid waarschuwde. In een kort begroetingswoord richtte ds. zich na de prediking tot achtereenvolgens het College van B en W, erkentelijk als hij was voor hun aanwezigheid en hen toe zeggend ook in de dienst der gebeden met het gemeentebestuur mee te zullen leven. De afgevaardigden van de plaatselijke kerken werden hartelijk begroet en ds. hoopte op een goede samenwerking waar het gaat om het uitvoeren van de gezamen lijke opdracht van de Koning der Kerk. De RingcoUega's van wie hij hoopte dat ze elkaar tot een hand en een voet zullen zijn bood hij graag zijn vriendschap aan en gevoelvolle woorden sprak ds. tot de aan wezigen uit zijn vorige gemeente Schoon rewoerd, zijn bevestiger drs. J. Westland uit Ede en zijn ouders en schoonouders. Ds. hoopte op een spoedige kennismaking met bestuurderen, tehuizen en bewoners van de HDG en hij groette ds. en mevr. Beens die uit Huizen naar Sommelsdijk waren gekomen om de diensten bij te wonen. Hartelijke begroetingswoorden waren er voor de organist, de koster, de catechisanten, personeel van de scholen, de leden van kerkelijke verenigingen en allen die bij het werk in de gemeente betrokken zijn, zeker ook dhr. Groenen dijk, de pastoraal medewerker. De ge meente noodde hij trouw op te komen omdat alleen onder het Woord en de door boorde handen van Christus het wel behagen des Heeren gelukkig zal voort gaan. „In die handen leggen wij alles biddend neer", zo besloot ds. „open mijn lippen, zo zal mijn mond Uw lof ver kondigen". Ds. J. V. d. Born uit Nieuwe Tonge sprak een kort welkomstwoord tot de nieuwe predikant, gekoppeld aan een afscheids woord aan de gemeente die hij in de overigens korte vacaturetijd als consu lent had gediend. Ds. verzekerde dat hij dat met vreugde had gedaan en dat hij aan die periode waarin een verbondenheid was ervaren heel goede herinneringen zal bewaren. Ouderling D. van der Laan tenslotte riep ds. en zijn gezin een hartelijk welkom toe in de gemeente, een gemeente die zo bekende dhr. van der Laan ook een gemeente van zondaren is. Het was de hartelijke wens van dhr. v. d. Laan dat door de prediking van de diepste gehei menissen van Gods wegen velen tot geloof gebracht zullen worden, waarom hij ook de gemeente op haar roeping wees om trouw op te komen onder de prediking waarin zo was 'sprekers bede grote schatten zullen worden uitgedeeld van het heil ons in de Messias bereid. De gemeente werd verzocht haar nieuwe predikant Ps. 84 3 toe te zingen waarna ds. Kraijmer de dienst besloot. Tussen het rumoer der volken is het voor ieder mens in deze Adventstijd 1981 heel belangrijk zich eens terug te trekken voor bezinning en meditatie. Dat kan op velerlei wijze gebeuren, o.a. om zich te scharen onder de bediening van het evangelie, het lezen van een goed boek, te luisteren naar een gevoelvolle spreker op vergaderingen of zich te begeven naar een van de vele kerstsamenkomsten die worden gehouden. Uit die vele koorzangavonden willen wü graag in dit verslag nadere aandacht besteden aan de jaarlyks terugkerende Doelen-concerten te Rotterdam, die zelfs al in het buitenland grote bekendheid genieten. Een van deze vijf avonden te bezoeken kan worden ervaren als een oase in de woestijn en daarom is het niet „niks" als wij u mogen vertellen dat er steeds kaarten te kort zijn en dan te weten, dat er 5 x 2000 mensen van dichtby en ver een plaats hebben weten te bemachtigen en dat er nog velen teleurgesteld moeten worden. Dankbaar publiek Zoals bekend worden deze concerten georganiseerd door de Chr. Gemengde koren „Deo Cantemus" en de „The Credo Singers" (samen zo'n 520 man sterk), onder de bezielende en geestelijke leiding van de bekende koor-dirigent Arie Pronk. Van de overige medewerkenden noemen we allereerst Reinata Heemskerk - alt, die onafscheidelijk ook aan deze avonden is verbonden. Wat ook gezegd kan worden van de organist Jan van Weelden en de pianist Loek van der Leeden. Verder traden op Helena Rogers, sopraan en de 17-jarige Janneke Slagter - sopraan, die in 1978 haar debuut maakte en toen al de zaal boeide met haar fijne kinderstem, wat in die tijd is gegroeid tot nog een beter volume. Als geheel nieuw programmapunt was het optreden van ,Jews for Jesus", een Israëlische Gospel groep. Het geheel werd ondersteund met Orkestbegeleiding. Dit orkest is een sa menstelling van musici uit diverse or kesten, een subliem gezelschap. Zieken en gezonden Het aanvankelijke doel van deze con certen nu 10 jaar geleden begonnen, om de zieken ook te laten delen in- en met het kerstgebeuren heeft nog steeds de volle aandacht van de organisatoren. Met steun van het Rode Krais en vele vrijwillige chauffeurs worden gehandicapten en zelfs mensen op hun bedden naar de Doelen gebracht en beleven enkele uren van het fijne om er ook bij te horen. Een groot deel van de Rotterdamse ziekenhuizen zijn zelfs met de zaal verbonden. Dit jaar werden de concerten gegeven op 10, 11, 14,16 en 19 december. Zaterdag was het dus de laatste avond van deze Koor- en Samenzang concerten, zoals het officieel wordt genoemd. En het laatst genoemde „de samenzang" speelt ook bij het publiek een grote rol. Men hoort er bij, men doet erg graag mee. Gevarieerd programma Uit het bijna drie uren durende pro gramma kunnen we slechts een résumé geven, daar we geen tekort willen doen aan de niet genoemde nummers, want wat is beter en wat is best? We weten het niet. Het geheel staat op een hoog peil. Na het bekende „Into my heart" van Harry D. Clarke, werd de avond (woens dag 16 december) geopend door de heer E. van Kapel, de voorzitter van „The Credo Singers". Na een woord van wel kom, speciaal tot de buitenlandse gasten die tegenwoordig waren ging de heer van Kapel voor in gebed. Boven deze avond zette hij als titel „Jezus onze grote Ko ning". „Het gaat in de eerste plaats om de vrede in de persoonlijke relatie tot Jezus en daarbij te letten op de tekenen der tijden. Dat geeft rast in het hart en dat is het voornaamste, én de vrede én de rast van Bethlehem wens ik u allen toe", aldus de heer vjm Kapel. Een bewerking van de dirigent Arie Pronk „De Christus is geboren" opende de avond met koorzang en Reinata Heemskerk (wisselzang), dat even later gevolgd werd met het lied „Diep in, mijn hart is een loflied geboren", een be werking van C. Spaanderman en Arie Pronk. Met orkest Met orkest-begeleiding zong Reinata „O Jezus, mijn troost, mijn kracht" van J. S. Bach en „Nergens plaats" van G. Claeijs. De sopraan Helena Rogers bracht met pianobegeleiding „The Little Road to Bethlehem" van M. Head en ..Thou must leave thy lowly" van H. Berlioz. De zaal genoot van deze fijne stemmen. De jongste van de groep, Janneke Slagter uit het Friese Kollum verrukte de zaal met een aantal bekende num mers, die zy met haar heldere stem en met grote overgave zong. Janneke be gon met „Jezus, onze grote Koning" van H. J. Gauntlett, een wisselzang met de koren. Met orkest en orgelbegelei ding bracht zy „Bethlehem" van J. v. d. Waart en alleen met het orkest „Geen wiegje als rustplaats" van J. van Weel den, „Stille nacht" van Franz ven Gruber en „Angels we have heard on high" van French Carol. Beide laatste nummers met koorzang. Bracht Rei nata Heemskerk haar drie jaar geleden als een moeder op het podium, nu kwam Janneke alleen de zaal binnen en kreeg èen hartelijk applaus. Na haar optreden mocht zij van het publiek een extra ovatie in ontvangst nemen. Ze had het verdient Gospelgroep De Israëlische gospelgroep van Christen jongeren uit de U.S.A. vertolkten in woord en muziek wat geschreven staat in Ps. 103, Mattheus 23 37-39, Joh. 3 16 en 17, Jesaja 54 en Mattheus 2. Hun optreden kreeg ook waardering te incasseren van de volle zaal. De koren met alt en sopraan, orgel en orkest brach ten met „Hark, Hark, my Soul" van Harry R. Shelley. Het was machtig, voor al toen het laatste vers een climax be reikte. Dit kan ook gezegd worden van „Christ is made the sure foundation", naar een bewerking van Arie Pronk. Grandioos was ook het „Lift up your heads" van R. H. Prichard. De Kerstfantasie, bewerkt door Jan van Weelden en uitgevoerd door de beide mu zikanten Jan van Weelden en Loek v. d. Leeden op hun orgel en piano, bracht de zaal weer in vervoering met een langdurig applaus als beloning. Het laatste stuk van dit werk „Hoor de eng'len zingen d'eer van de nieuwgeboren Heer" werd nogeens Hallo jongelui, daar zijn we gelukkig weer. Het gaat nog niet zo vlot, maar het gaat weer. En dan mogen we weer dankbaar zijn nietwaar! Oom Ko heeft het erg drak en daarom is ons praatje maar kort. Ho pen in het vervolg wel wat meer te schrij ven. Oom Ko wenst jullie nog wel ge zegende Feestdagen toe. Wat zou het groot zijn als wij eens echt Kerstfeest zouden mogen vieren. De Heere mocht ook in ons hart eens plaats maken voor de Heere Jezus. Ons hart is meestal zo gevuld met de wereld dat er bij ons, zoals in Bethlehem geen plaats voor Hem is. Het moet ons om Hem te doen zijn, anders is het geen Kerstfeest. We geven nu nog de prijswirmaars en dan gaan we gauw aan het werk. De prijzen gaan deze keer naan Wouter de Boer. Carolien Harinck Francina Huijsen. André Kastelein Liaime Murre Drachten Goes Nieuwe Tonge Zeist Goes En nu komt er een „kanjer" van een raadsel, dat wordt dan DECEMBERRAADSEL 3 s-f 6o s «rf '7 s 3 4' 6 zé 7 n éi 8 3 6i ;o u. u S 2 él U sg 9 J7 7 i9 u sé H 19 ze 36 u Hoor volk van God, hoor kerk van Christus, hoor. God is niet ver. Hij neigt Zijn luisterend oor naar elk die tot Hem roept, Hij houdt zich niet verborgen Ook als wij Hem niet zien is Hij er elke morgen. Zijn Woord klinkt over 'd aard en ieder moet het horen, Ik gaf voor u mijn Zoon, in Bethlehem geboren. De tent van God is bij de mensen, hoor! In donk're nacht zingt daar een engelenkoor Het wil Gods heil al juichende vertolken God zelf sprak in die nacht tot alle wereldvolken Vreest niet", zo klonk Zijn stem. Mijn Zoon daalt neer van boven Er is weer redding, heil voor allen die geloven. Vreest niet, wees maar niet bang, de wereld gaat niet onder Wie in Gods Zoon gelooft aanbidt dit goddelijk wonder Hij buigt zich in het stof om zoveel heilsgedachten onwaardig in zichzelf mag hij Gods heil verwachten. Hij wil reeds hier een bron van vreugd van grote blijdschap wezen. Zijn lichtstad werpt haar glans vooruit voor allen die Hem vrezen. LANERTA herhaald als een vertolking van dank en waardering. Bijna aan het slot werd staande het „Ere zij God" en met alle medewerkers, koren, soUsten, orgel, piano, orkest, etc. zong het publiek het bekende „Glory, glory, Halle lujah!" Op reis, samen of alleen Het slot- en dankwoord werd gesproken door de heer T. Binnendijk, voorzitter van „Deo Cantemus". „Straks gaan we weer naar huis, samen of alleen, een korte of een lange reis, naar de drakte of naar de eenzaamheid. Maar hoe de reis ook mag zijn, als het einde van ons allen, de levensreis maar door een geopende deur mag gaan, naar dat Huis waarvan Jezus zei: In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen. Als het niet zo was, had Ik het u gezegd. Hij kwam om voor ons plaats te bereiden", aldus de heer Binnendijk, die het Rode Krais en de chauffeurs dank bracht voor hun spontane en niet te missen medewerking. Deze dank werd onder streept met een applaus uit de zaal. 1schaduw bij ondergaande zon (Jer. 6) 2. gedwongen in een vreemd land ver blijven (Klaagliederen 3) 3. een naaldboom met duurzaam hout (Jes. 44) 4. portierster (Joh. 18) 5. bezit uit erfenis verkregen (Ezech. 11) 6. water uit springbron (2 Kron. 32) 7. die het koren in schoven bindt (Psalm 129) 8. derde Persoon in het Goddelijk We zen (Psalm 51) 9. berichtgever; verkenner (Jer. 51) 10. noemt men iemand die onwaarheid spreekt (Dan. 2) 11. toebrengen van letsel. Moedwillig pijn doen (Hand. 7) 12. op de knieën vallen. Knielen (Gen. 24) 13. keurig; waar niets op te zeggen valt (Lukas 1) 14. vleien; complimentjes maken (1 Thess. 2) 15. zetel van een rechter (Joh. 19) 16. schuilhoek, plaats om te schuilen (Jes. 16) 17. aanwezig zijn. Ook wel, in deze tijd, nu! (2 Kor. 10) 18. duidelijk; met nadrak(l Sam. 20) 19. iemand die vee koopt en verkoopt (2 Kon. 3) 20. springbron; wel (Gen. 16) 21. lange droogteperiode in de zomer (Psatai 32) In de vakjes komen dus 21 woorden van 12 letters. De vragen staan in alfabetische volgorde. De letters i, j, q, x en y ont breken. De letters die op de cijfers komen te staan, moeten in de volgorde worden geplaatst, net zo als bij een letterraadsel. Men krijgt dan een tekst, welke te vinden is in Lukas 2, en dus betrekking heeft op het Kerstfeest. Het lijkt erg moelijk, maar dat is niet zo. Wel is er veel werk aan. Maar omdat er veel werk aan is, krijg je ook EXTRA punten voor de opgave. Gevraagd worden alle woorden en de tekst, en waar de tekst te vinden is. Heb je alles goed, dan krijg je voor deze opgave 50 punten! Vader en moeder mogen gerast een handje helpen. Mocht je dit raadsel te moeilijk vinden, wat dus voor de kleintjes geldt, geven we nog een eenvoudig raad sel. Dit alleen maar maken als je het vorige niet baas kunt. NIET beide in sturen DECEMBERRAADSEL 3 b 1. letter 2. plaats in Egypte (Ezech. 30) 3. één der stammen van Israël 4. bekende profeet 5. vorst der Horieten (Gen. 36) 6. zoon van Jozef (Gen. 36) 7. moeder van koning Jojachin (2 Kon. 24) 8. koning van Israël (2 Kon. 14) 9. koning van Gerar (Gen. 20) 10. een wildernis (Zef 2) 11. Europees land (Dan. 9) Ziekenhuizen Ook deelde de heerBinnendijk nog mede dat er deze avond (16 december) een verbinding was met de volgende zieken huizen: Dijkzigt, Oog-, Haven-, St Clara- Mumanitas-, Toraxcentram en het Zui derziekenhuis. De aanwezigen begroeten de patiënten met een flink applaus. Nadat de heer Biimendijk allen fijne feestdagen en een goede jaarwisseling had toe gewenst volgde de gebraikelijke aanbie ding van een fleurig bouquet bloemen aan de medewerkenden. Zeer voldaan ver heten allen de Grote Doelenzaal met een D.V.: „tot het volgend jaar". Voorjaarsconcerten „Deo Cantemus" organiseert opnieuw Voorjaarsconcèrten in De Doelen. Door het grote succes van de voor gaande jaren ook nu weer twee avonden en wel D.V. 7 en 8 april 1982. Voor nadere gegevens raadplege men het keurig verzorgde programmaboekje van de kerstconcerten. Op de kraisjes van boven naar beneden een woord dat ook met het Kerstfeest te maken heeft. Petra Last - Middelburg: Je was net op tijd met het bloembollen planten Petra. Nu zou het niet meer gaan, want het vriest behoorlijk. Maar een vroe ge winter vind je niet? Je schrijft over de mogelijkheid van een railhoekje van kaar ten? Wil je a.u.b. eens een nadere uitleg daarvan geven Petra. Begrijp het niet goed. Het rapport mag er zijn hoor. Zo maar volhouden! Theo Tanis - Ouddorp: Toch nog een vos gevangen Theo, leuk zeg. Was het de moeite nog watje er voor hebt gekregen? Ook al aan het inzamelen geweest? Ja, wij kurmen niet begrijpen wat een ellende er op de wereld is. Gelukkig is er enorm veel opgehaald. Als het er nu maar komt hé! Erg zere vingers van het boUenpellen? Lianne Murre - Goes: Die Zeeuwen kunnen beslist goed leren Liarme. Jouw rapport ziet er ook goed uit Vreemd dat de meeste voor hetzelfde vak een laag cijfer hebben. Moesten ze er maar uithalen Lianne. Een fijne ver jaardag geweest hé. En nu maar schil deren. Wil het een beetje lukken? Pas maar op voor de „riolering" Lianne! Hannie Grinwis - Ouddorp: Het is nu eens wat anders als regenen Hannie. Het vriest hier behoorlijk hoor. Jullie hebben denkelijk al geschaatst als je dit leest Maar goed je best doen op die vakken, want een nieuwe blokfluit is heel wat waard. Aardrijkskunde is een mooi vak hé. Trouwens, als je iets graag doet dan gaat het ook goed. Je zou het ook kunnen omdraaien Hannie! Jan v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Dat is dus „bij voorbaat dank" Jan. Maar ik denk dat je de prijs nu wel hebt ont vangen. Engelandvaarders is zeer zeker mooi Jan. Heb je misschien ook al ge lezen? Fijn datje rapport goed is Jan. Het is nu weer schaatsen rijden denkt ik, of is er bij jullie nog geen ijs? Lucreatia v. d. Welle-'sGravendeel: Inderdaad een lange tijd geleden dat oom Ko een briefje kreeg Lucreatia. Met het brievenschrijven ben je dus ook geen „ster", maar dat hoeft ook niet Met de talen gaat het dus wel, uitgezonderd die ene taal. Maar even aan trekken hoor. Jammer dat oom Ko nu helemaal niets meer van je zal horen. Ik kan het me goed voorstellen. Gods omnistare zegen toe gewenst in de toekomst Lucreatia. En de hartelijke groeten hoor! Addy v. d. Velde - Yerseke: Zulke brieven lees ik graag Addy. Het is een goed teken als je steeds kan schrijven dat het leuk was, en fijn ging en er niet tegenop ziet Aanpakken hoor, dat is flink. Ga je nog steeds op de fiets Addy. Het zal nu wel niet meevallen, want het is bitter koud hier. Krijgje voor het koekjesbakken ook nog een cijfer? Ik zou ze eerst moeten proeven om ze te kunnen beoordelen! ALLEMAAL de hartelijke groeten en tot volgende week D.V. Oom Ko. l§ 31 13 J. i6 3 is 't Z3 SI ^l IS \3S SS 33 SO 1} 10 Si 10 37 /J Ti ilO IS 3f SJ IS 'Ik Zl lê 30 i3 i^ IS SJ 1 3^ SS X X X X X X X X X X X

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 17