EIIAIIDEtl-IIIEUWS Kerstplaat en -wens voor bewoners Rusthuis en Samaritaan C) goed Overdenking RENATA BON Beste bietenoogst in Z. Flevoland i uit de Heilige Schrift f KERSTZANGAVOND Van de rijzende ster |Uw huis verkopen TAMBOER en ?l VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 No. 5053 Trekking Grote Verloting Postduivenvereniging „De Zwaluw" Kinderveilige verpakking van gevaarlijke middelen op komst VERVOLGVERHAAL 2e Blad ►«o Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. MEDISCHE BOEKEN Ik kreeg een reclamefolder voor een goedkope medische encyclopedie thuis. In de boekhandel staan ze veel duurder, maar daar vertellen ze dat deze aan bieding niet volledig is. Hoe kan dat? Antwoord: Beide medische encyclo pedieën komen van dezelfde uitgeverij. Wenst u volledige voorlichting, dan zult u die grote uit de boekhandel moeten ne men, want die is zo compleet mogelijL De schriftelijk aangeboden delen betreffen een voordelige aanbieding en die bevat minder pagina' s, dus minder onderwerpen en minder gegevens. Wilt u daarin een bepaalde ziekte of geneeswijze naslaan, dan loopt u vaker de kans mis te tasten. Het komt meer voor, dat uitgevers een- vereenvoudigd en voordeliger uittreksel maken voor een minder kritisch publiek, teneinde de enorme kosten die voor de volledige serie gemaakt zijn, te helpen verlichten. STROOPBROKKEN Hoe bak je de ouderwetse stroopbrok- ken? Antwoord: Of men nu stroopbrokken, spekjes of Zeeuwse „buterbabbelaers" bedoelt, het komt allemaal op hetzelfde neer: veel suiker met wat boter en azijn laten smelten in een pan, koken tot het net van de lepel afdruipt endan....jadan komt verschil. Babbelaers of spekjes maaktmen door een heel lange sliert op tafel of zeil uit te gieten en met een mes in te kerven. Als het zaakje hard geworden is, kun je ze dan in handzame brokjes slaan. Maar voor stroopbrokken kregen wij van de leze ressen het volgende recept. U neemt een half pond harde suiker (tóstalsuiker), 50 gr. boter, 3 eetlepels azijn en een snufle zout. U verhit dit al roerende en dan volgt de bekende werkwijze. Maar in dit geval drukt men het baksel plat met een deeg roller of men neemt het in de hand, nadat die hand vooraf goed nat gemaakt is. Niet in spugen, dat deden ze vroeger! Dat kan natuurlijk alleen als ze nog warm en dus taai zijn. Wij vermoeden, dat de speciale smaak van stroopbrokken berust op de vorming van caramel bij de verhitting van suiker. Dat is ook bij spekjes of babbe laers ook zo. OVERGANG Is er ook een opvang voor vrouwen in de overgang. Antwoord: Dat is VIDO, Const. Huygenstraat 60, 1422 HJ Uithoorn, telefoon 02975-61347. i«!^«««(« k<*%*?S(*?!*M'?5'W'Wk*^%'?!**(Sfc* Ook dit jaar wil de Radio-omroep Rogos, de omroep voor rusthuis „De Goede Ree", „Het Oudeland" en „De Samaritaan", de bevolking van het eiland Goeree-Overflakkee, in de gelegenheid stellen een Kerst of Nieuwjaarswens aan te bieden. Het is gebleken dat een warm en meelevend gebaar d.m.v. een grammofoonplaat of een wens door onze bewoners bijzonder wordt gewaardeerd, en terecht vinden vvij, het is prettig te weten dat ook anderen om ons heen aan onze bewoners denken. Het ligt in de bedoeling dat de omroep een uitzending verzorgt op tweede Kerstdag 's morgens en 's middags. Door onderstaande bon in te vullen ert op te sturen naar het Verpleeghuis en/of af te geven aan de beide receptie's respektievelijk „de Goede Ree" of aan de balie van Verpleeghuis „De Samaritaan", werkt u ook mee aan het welslagen van een fijne radio-uitzending speciaal bestemd voor al onze bewoners. Naam Adres Woonplaatsvraagt een plaat aan voor: Ruimte voor Kerstwens: Ie keus 2e keus Ook kunt u telefonisch opgeven: Tel. 01870 - 2500, toestel 192. Telefonische en schriftelijke opgaven t/m uiterlijk dinsdag 23 december 18.00 uur. ONZE TROUWRING De katholieken dragen hun trouwring van oudsher al links. Waarom zijn de protestanten die rechts gaan dragen? Antwoord: In het Romeinse keizerrijk werd een verlovingsring aan de 4e vinger van de linkerhand gedragen, omdat daar vandaan een zenuw naar het hart zou lopen. Waarschijnlijk links, omdat een ring aan die hand minder snel sleet en beschadigde dan aan de rechterhand. De germanen namen het gebruik over, maar bij hen ontwikkelde zich het symbool tot trouwring, die dan ter onderscheiding van de verlovingsring rechts gedragen werd. Dit gebruik werd na de kerstening van Europa een onderdeel van de huwelijks ceremonie, maar in de 16de eeuw keerde de R.K. kerk terug tot het Romeinse gebruik en schoof men de trouwring aan de ringvinger van de linkerhand. Dit is definitief voorgeschreven bij pauselijk de creet uit 1614. In die tijd won de refor matie aan invloed en namen de her vormers bewust afstand van de voor schriften uit Rome. Daaruit valt te ver klaren, dat de protestanten de trouwring als hun voorvaderen rechts bleven dragen, toen de katholieken de linkerhand kregen voorgeschreven. KAT LEGT EITJES Onze kat is vlooienvrij, maar als het dier op tafel gezeten heeft, vinden we kleine witte stipjes, zoals ingesloten in 't metalen doosje. Is dat iets van insekten? Antwoord: Bij onderzoek bleken het eieren van een tropische wormsoort te zijn en wel de Thelanoïda atrantha G. U moet dus uw kat niet op tafels, aanrecht en bv. kinderstoel laten zitten. Katten hebben vaak wormen, waarvan ze de eieren via de anus verliezen. Bij de dagelijkse was beurten likken ze die op, 'maar een deel komt in huis terecht Haal bij de dieren arts tabletjes voor een wormenkuur, die geschikt moet zijn voor de leeftijd van uw kat(ten). En geef geen rauwe vis of rauw vlees meer. HAW In het keuringsrapport van mijn hond lees ik over een „haw". Wat is dat voor uitdrukking? Antwoord: Een meer of minder uit gezakt onderooglid. OUD HONDERDJE In een oude portefeuille vond ik een bankbiljet van 100,— uit 195 3 terug. De bank neemt 't niet aan. Waar kan ik er mee heen? Antwoord: U kunt het opzenden aan de Nederlandse Bank, postbus 98, 1000 AB Amsterdam C. Schrijf in de brief waar en wanneer u het vond en hoe u het kon vergeten. Vermeld naam en adres in blokletters en zet uw bank- of gironummer er bij. In zulke gevallen wordt wel eens (maar niet altijd) zo'n verlopen bankbiljet omgewisseld tegen een nieuw. KRUUDPLAETJESRECEPT Van een van onze abonnees ontvingen we een recept voor het bakken van kruud- plaetjes. Men neme: 1 pond bloem; Vi pond basterd; ¥2 pond boter; 1 ei; iets zou^ 1 lepel stroop; V2 lepel rommelkruid of kaneel; uit het deeg ballet jes draaien, op een matig vuur bakken, geen boter in de koekepan. STELLENDAM Op D.V. woensdag 23 december wordt weer de jaarlijkse Kerstzangavond ge geven in de Ned. Herv. Kerk te Stellen- dam. Hierin wordt medewerking verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Stellendam en het Chr. Kinderkoor „Zangvogeltjes" beide onder leiding van dirigent C. C. v. d. Heuvel, de Chr. Gem. zangver. „Sursum Corda" te Dirksland en het Chr. Flakkees Mannen koor, beide onder leiding van dirigent J. de Geus. Als solisten werken mee de sopraan Pie van Huizen uit Stellendam en de alt Huibertha Kievit uit Middelharnis. Voor de orgelbegeleiding zorgen Paul Kievit uit SommelsdijkenKeesvanEckuitMiddel- hamis. Het hoogtepunt van de avond wordt gevormd door de Kerstcantate „Osanna in Excelsis" van J. Nauta voor gemengd koor, solisten en declamatie met orgel begeleiding. De avond begint om 8 uur. De toegang is vrij. THOLEN Onderscheiding reserve politie: De heren M. L. van AstuitTholenen J. C. M. Geuze uit Poortvliet, reservisten der rijks politie, ontvingen uit handen van burge meester E. Baerends een onderscheiding voor hun, resp. 25 jaar en 10 jaar, trouwe dienst. De bijeenkomst in de zaal van Meulvliet werd geopend door de instruc teur Th. V. d. Have. Groepscommandant A. W. van Zweden belichtte de geschie denis van de reservepolitie. Landbouwers uit het Zuid Westelijk kleigebied kijken doorgaans wat afgunstig naar hun familieleden, vrienden en ken nissen, die na de februariramp een boer derij toegewezen kregen, in het nieuwe land van de drooggevallen Zuiderzee, de Noordoostpolder of de IJsselmeer- polders. De eigen productiecijfers vallen bijna altijd in hun nadeel uit en dat is nu ook weer zo, waar het toch de uitzonderlijke goede cijfers van de bietenoogst betreft, cijfers die de stoutste verwachtingen van de maanden juli en augustus overtreffen, want een gemiddelde van 56Vi ton suiker bieten per ha is echt niet niks. In Schouwen Duiveland werd dat ge middelde niet gehaald, hier bleef het op 5 3 ton steken, Goeree Overflakkee was iets beter en haalde de 55 ton, maar dit alles wordt in de schaduw gesteld door Zuide lijk Flevoland waar 70 ton per ha werd geoogst. Oostelijk Flevoland is met óSVi ton een goede tweede, de Noord Oost polder bereikte 64 ton per ha. en dat scheelt toch ook altijd nog een slok op een borrel, met de 53 ton hier. Ook de Wieringermeer kwam met 60 ton goed uit de bus, evenals verschillende andere gebieden in Nederland waar bie tenteelt eigenlijk een zaak van de laatste jaren is. Dit is natuurlijk niet het geval in de Haarlemmermeer (59i4 ton) maar wel in Oost Brabant (60 ton). Zeeuws Vlaanderen toch al jaren een goed peeland met zware klei noteert het laagst met 50 ton per ha. Maar het is bekend en het blijkt ook wel uit het overzicht, dat een intensieve bietenver- bouw in de loop der jaren de opbrengst naar beneden drukt. Nog steeds hoopt men 20 december de campagne te kunnen beëindigen, maar het ziet er wel naar uit, dat het enkele dagen later zal Worden en men gelukkig zal zijn als met met Kerst mis de machines zal kunnen stoppen. de heldere longens van Ilakkei? expresse mei groot gemak dragen ze die ?ware wasaulomaal naar buiten en lillen hem m de verhuiswagen ;e zetlerï hem in hel nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig vveer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op hel aangebroken pak me! zeepmiddei zeil moei u de knop indrukken llakkee expresse 01870 2188 middelharnis „Ik zal hem zien, maar nu niet; ik zal hem aanschouwen, maar niet nabij. Er zal een ster voortgaan uit Jakob, en er zal een scepter uit Israël opkomen; die zal de palen derMoa- bieten verslaan, en zal al de kin deren van Seth verstoren". (Numeri 2417) Een Adventsbelofte is een vrolijke en heldere lichtbundel die tussen de zwarte wolken door schiet om Gods volk uitzicht te geven op de toekomst van Christus. Let er maar eens op hoe in de benauwd- ste tijden de ruimste beloften zijn gegeven. Als de verdrukking toeneemt, wordt de vertroosting overvloediger. Op Gods tij d en wijze. Een ieder die God vreest en met Hem leeft, zal deze regel in het Koninkrijk Gods herkennen en beamen. De Heere verspilt Zijn beloften niet. Hij past ze toe daar waar men zonder hemelse toezegging zou moeten omkomen. Zo al leen wordt zalig worden beleefd als hon derd procent genade, vrije gunst die eeuwig Hem bewoog. Het getal van mensen dat zijn zonden- nood beleeft en zich bevindt in een ruisen de kuil vol van modderig slijk is m.i. in deze tijd niet al te groot. Daarom wordt er ook niet al te veel Adventsverwachting gekend. Ik bedoel nu de echte bekering van het hart en niet de uitwendige praat- godsdienst die liever praat dan weent. Medicijnen worden alleen echt onmisbaar bij een pijnlijk en langdurig gevoel van onze kwaal. De Israëlieten bevinden zich in het Oost- Jordaanland. Een lange, afmattende woestijnreis ligt achter hen. Velen zijn gedood, nedergeslagen in de woestijn. Paulus, zelf een Jood, schrijft dat God in het merendeel van dit volk geen welgeval len heeft gehad. Een wonder dat er nog een levend overblijfsel wordt gevonden vlak voor de grenzen van Kanaan. Een wonder dat God de Amorieten voor hun aan gezicht verslagen heeft. Deze wetenschap nu doet de Moabiti- sche koning Balak besluiten de profeet Bileam te ontbieden. Een leugenprofeet van wie men nochtans veel verwachting heeft. Zo gaat dat. Zijn woord deed won deren, ten goede of ten kwade. Hier is de dwaasheid van het bijgeloof. De dwaas heid van de publieke opinie. Het bijgeloof schrijft de mens goddelijke eer en ver mogens toe. B ileam krijgt evenwel tevoren van Godswege te verstaan dat hij slechts een nietig mens is. Daarom horen wij hem uitroepen, Numeri 23 8: „Wie zal ik vloeken, dien God niet vloekt; en wat zal ik schelden, waar de HEERE niet scheldt?" Hij móet zegenen of hij wil of niet. De Heere heeft toch immers de mond ge maakt! Zo moesten Kajafas, de vrouw van Pilatus en de Romeinse hoofdman bij het kruis van Christus Waarheid spreken. Hoewel wij vrezen dat de Waarheid hen nooit heeft vrijgemaakt. Ook Bileam niet Wat luistert het nauw! Christus zieninde Adventstijd. Zijn hemelse Ster en scepter in verrukking aanschouwen en toch als een zwijn terugkeren tot de wenteling in het slijk. De redenen Gods horen, de wetenschap van de Allerhoogste weten, het gezicht van de Almachtige zien en toch omkomen. Van verre Christus gezien, maar niet geloofd en niet omhelsd! Het ware die mens beter nooit geboren te zijn geweest' Maar kom, lezer(es), wij zullen niet al te lang bij Bileam blijven staan. Het is in zijn „nabij-komend werk" voor ons een waar schuwing. Maar wij zullen de duivel niet teveel aandacht geven. Dat is hij niet waard. Zeg eens: Is het u om licht te doen? Dan hebt u hier betrouwbare profetie! God spreekt u aan, die in het duister van uw zonden, aanvechtingen en overtuigingen dikwijls geen hand voor ogen ziet Letten de ervaren zeelieden niet op de sterren die daar helder twinkelen aan de donker blauwe hemel? Zij oriënteren zich op de sterren om niet te verdwalen! Is dat niet de vrees van velen die het oprecht om God en Zijn gemeenschap te doen is? Een dezer dagen nog verdwalen, nog omkomen van wege mijn dwaalzieke hart. Verdwalen op die onbetrouwbare, veranderlijke en vaak ziedende levenszee. Wat kunnen wij dan beter doen dan deze Ster in het oog zien te krijgen en te houden Die uit Jakob is voortgegaan. God heeft in de volheid der tijden Zijn Woord, door Bileams mond gesproken, heerlijk vervuld. Daar is een Licht verschenen opdat een dwalend schaap in de woestijn van het leven niet voor eeuwig zou omkomen. Bileam zag wel maar geloofde niet, boog niet en verbrak niet Hij bleef die hij was. Een zoon van de vader der leugenen. Echte Adventsverwachting is vrucht van de Heilige Geest Het voortreffelijke re sultaat van de werking van de ogenzalf, die Christus door Zijn Geest verleent om ziende te worden. Dan is het: zien én geloven én omhelzen Zaamslag ds. L. W. van der Meij OOLTGENSPLAAT Ie prijs nr. 740; 2e prijs nr. 703; 3e prijs nr. 1900; 4e prijs nr. 1779; 5e prijs nr. 1202; 6e prijs nr. 1985; 7e prijs nr. 499; 8e prijs nr. 1787; 9e prijs nr. 1204; 10e prijs nr. 946. PREDIKBEURTEN ZEELAND - Hervormde Gemeente Tholen - Zondag 20 december 1981 THOLEN-9.30 uur ds. L. Wüllschleger en 18.30 uur ds. Chr. v. d. Valk uit Sirjansland. POORTVLIET - 10.00 uur ds. D. Bud ding en 18.00 uur ds. Tj. de Jong. SCHERPENISSE - 9.30 uur ds. Tj. de Jong en 14.30 uur ds. D. Budding. SINT MAARTENSDIJK - 9.30 en 14.30 uur ds. A. Vlietstra, Doomspijk STAVENISSE - 10.00 uur ds. B. den Butter en 18.00 uur ds. H. de Graaf, Klaaswaal. OUD VOSSEMEER- 10.00 en 18.30 uur ds. Th. v. d. Heijden. SINT PHILIPSLAND - 9.30 uur ds. A. Cysouw en 14.30 uur ds. M. D. Geuze. SINT ANNALAND-Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. D. Geuze en 18.00 uur ds. A. B. Cysouw van Sint Philipsland - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst ZEIST Er wordt gewerkt aan maat regelen om stoffen zoals bijvoorbeeld schoonmaakmiddelen en medicijnen zó te verpakken dat kinderen er niet meer aan kunnen komen en er dus niet van kunnen eten of drinken. Men hoopt dat er op die manier een eind komt aan de duizenden gevallen van ver giftiging die jaarlijks in ons land voor komen, doordat kinderen van gevaarlijke middelen hebben gesnoept Onoplettendheid van ouders speelt in dit opzicht een belangrijke rol, want in het algemeen blijkt dat geneesmiddelen en schoonmaakmiddelen veel te gemakkelijk voor kinderen bereikbaar zijn. Dit wordt aangetoond in een door het Veiligheidsinstituut in samenwerking met het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht gehouden onderzoek: in de helft van de onderzochte huishoudens waren gevaarlijke stoffen voor kinderen bereik baar. Dit staat onder meer te lezen in de december-editie van de Nederland Oké- krant Veel aandacht wordt in deze krant ook besteed aan andere veiligheidsaspecten, waarop in de maand december extra dient te worden gelet. Zo worden er tips gegeven voor het plaatsen - en versieren - van de kerst boom, het oliebollen bakken en het af steken van vuurwerk. Daarnaast wordt ruimschoots ingegaan op het alcoholgebruik. ^♦♦^i»»***»+»»*»»»»*Jf**4i#4L»4i4i;>»**#.*»»*»»»»»*»*»#»*Jf#**»»*»<H^»»*»****»***»»*»*»»*»»**»*»**»»******** j^»,***»**»»»*»»**»*»»***.*-*»**»*****»*»*»*»*»**»*******»*»*»»***»»*****»*»*»»»*- door A. van Hoogstraten-Schoch D. A. Daamen 's Gravenhage 5 --------------------------------------------- Nu schreef ze dus weer. Wat Mevrouw Schultze wel zou te zeggen hebben? En toen ze de brief opendeed, kwamen er wel acht blaadjes postpapier uit de dikke en veloppe te voorschijn; maar 't was van dat grote, rechtopstaande schrift, dat gauw een bladzijde vult Ze las en herlas de woorden wel vier-, vijfmaal, en toen bleef ze lange tijd met gevouwen handen zitten denken. Toen haar man thuiskwam, trof hem niet het meerdere licht in zijn huis kamer, 't was nu het gezicht van zijn vrouw, dat zijn verwondering gaande maakte. Zij leek wel tien jaar jonger, alles straalde aan haar. Hij had zijn hoed nog niet opgehangen, of ze riep hem al toe: „Kom gauw, ik heb je toch zulk nieuws te vertellen!" „'t Zal wat wezen" bromde hij, zich nog moeilijk thuisvoelend in de veranderde houding, die er in de laatste tijd tussen hen was. Toen, terwijl hij zwijgend zat te eten, vertelde ze hem van de brief, die ze gekregen had van Mevrouw Schultze, hij wist wel, haar vroeger pleegkind, haar man was een halfjaar geleden gestorven ,,arm kind" voegde ze er snel aan toe, „ze is pas 22, en dan al weduwe", „zij heeft een kindje gekregen", nu begon ze in eens te snikken.... en zenuwachtig veegde ze haar ogen met haar zakdoek af. „Ik dacht dat het zo'n nare man was", kon hij niet nalaten te zeggen. „Maar zij hield toch van hem, anders had ze hem niet genomen. Het arme kind heeft er narigheid genoeg van gehad, haar vader wil niets meer van haar weten, en nu is ze zelf heel ziek. Ze denkt dat ze niet meer beter zal worden, en ze vraagt of ik haar kind wil komen halen, het mee naar huis nemen en het bij mij wil opvoeden". Toen ze dit alles haastig verteld had, keken de beide echtgenoten elkaar een poos zwijgend aan. Hij had mes en vork neergelegd en staarde haar met grote ogen aan, toen keek hij rond met veelzeggende blik... „Je denkt dat ze niet weet dat we hier wonen"zei ze gejaagd. We behoeven hier niet te blijven. Natuurlijk verdien ik geld, als ik voor het kind zorg", toen, haar man nog eens angstig aanziende, her haalde zij nog eens: „We behoeven hier toch niet te blijven, wel....?" 't Was, alsof ze hem een belofte wilde afdwingen. „Waarom stuurt ze het kind niet naar haar vader?" vroeg hij ontwijkend. „Dat kan ze niet. Hij heeft immers eens voor altijd gezegd, dat hij niets van haar wilde weten; trouwens ze wil ook niet Ze wil, dat ik het zal opvoeden. Kijk.... lees maar", en ze stak hem de dikke enveloppe toe. Hij las de lange brief door.... toen zat hij stil na te denken. Eindelijk zei hij koppig, omdat hij voelde, dat ze telkens naar hem keek: „Als ze alles wist zou ze je het kind niet toevertrouwen". „Ze behoeft toch niets te weten", zei ze bijna smekend, „'t kan toch ook wel, dater niets te vertellen is". Hij antwoordde niet hij keek nog eens de kamer rond, als wilde hij zijn bewering herhalen. Maar zij praatte zenuwachtig door: Zij zou dus op reis moeten. Ze zag er niets tegen op, vroeger was ze zo dikwijls met de familie op reis geweest Zij zou al het geld van haar spaarbankboekje moeten af nemen. Mevrouw Schultze had wel ge schreven, dat ze haar geld door een bank zou sturen, maar 't moest eens te laat worden. Juffrouw van Dalen, de vrien delijke groentekoopvrouw, zou wel voor hem willen koken, 't Zou zo lang niet duren en ze kon er haar goed voor belonen. „Als Mevrouw Schultze beter wordt ga ik weer terug, misschien breng ik ze wel beiden mee terug. Ze kan toch niet zo eenzaam blijven leven, in een vreemd land. Je kon vast wel eens naar een ander huisje uitzien", eindigde ze haast vrolijk, „als het mogelijk is, kon ze met haar dochtertje in de ene helft van het huis leven, en jij en ik spelen huisbewaarders in de andere". Het eten was weer afgelopen. Zij liep bedrijvig af en aan. Hij zat weer in zijn grote, rieten stoel bij het raam. Nog nooit had hij zijn stille vrouw zo druk horen praten, haar anders zo treurige ogen glin sterden nu en van uit de keuken hoorde hij haar zeggen: „Zal ook nog een wieg moeten kopen". Hoe anders had het leven voor hem en voor haar kunnen zijn, hoe anders.... Maar 't zou anders worden, dat kindje zou niet in het huis van een dronkaard terechtkomen, dat zou hij niet gedogen, hij zou strijden, als die lelijke verlangens weer bij hem wakker werden, hij zou niet meer in „Het gouden paard" binnenlopen. Als het kindje kwam, dan.... 's Avonds hielp hij zijn vrouw een tele gram opstellen, dat zij de volgende mor gen zou verzenden. Het bevatte niets anders dan de korte woorden: „Ik kom". TWEEDE HOOFDSTUK Aan de oevers van het Blauwe Meer Schilderachtig ligt het kleine dorpje St Prex aan de oevers van het meer van Geneve. Het is misschien honderden jaren geleden door een eenvoudige vis sersbevolking gebouwd, op de smalle strook land, welke de bergen, die tot bijna in het meer afdalen, hebben opengelaten. De huizen zijn van grauwe stenen op getrokken en de straten zijn geplaveid met ruse, ongelijke, ronde keien van allerlei grootte, en tussen de open plekken groeien grassprietjes en paardebloemen. Achter het dorp liggen de groene weiden, die langzaam tot aan de wijngaardtuinen oplopen. Daar stroomt ook het wilde, woeste, kleine beekje, dat met allerhande kronkelingen en zijwegjes hoog van de bergen naar beneden komt en dat er nu heel onschuldig en vriendelijk uitziet maar soms in het voorjaar, als er 's winters veel sneeuw is gevallen, een woeste, ge vaarlijke bergstroom kan worden, die, zonder te waarschuwen, plotseling van bedding verandert, en onbescheiden ver buiten zijn oevers treedt Daar, in het beekje, liggen de mooie, gladde stenen, waar de kinderen van het dorp 's zomers blootsvoets op staan, om dan al lachende en joelende van de ene steen op de andere te springen. En in de weiden, daar lopen de mooie, zwaar gebouwde koeien met haar zelf genoegzame, eigenwijze koppen, elk met het klingelende, bengelende belletje om de hals, waar ze zo trots op zijn, en dat zo vrolijk klinkt. Vlak aan de oever van het helderblauwe meer, dat voor het speurend oog geen geheimen heeft, omdat het zich tot op de bodem laat doorschouwen, ligt een een voudig huisje. Van uit de verte zou men zeggen, dat het in het meer was gebouwd, want als het rus weer is, klotsen de golven tegen de woonkamer aan. Door de kleine ramen heeft men een prachtig vergezicht op de wijde wateroppervlakte en de verre horizon. Somtijds, als het helder weer is, rijzen de Alpen van Savoye met hun mooie sneeuwtoppen scherp belijnd in de verte omhoog, om 's avonds overgoten te wor den met alle kleuren van de regenboog, van goudgeel tot ultramarijn, en rozerood toe. Als het donker, mistig weer is, hangt een grijsgrauw nevelgordijn van de hemel omlaag en verbergt de overkant In een van de kamers van het huisje ligt een zieke. De kamer is klein en eenvoudig gemeubileerd, het bed van de zieke is voor het raam geschoven. Zij is nog jong, en zeker heel ziek, want ze ziet doodsbleek. Ze heeft de handen gevouwen, wit plekken deze op de deken, en scherp steken de beide lange zwarte haarvlechten, aan weerskanten van haar hoofd af, tegen de witte kleur van het laken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5