EIIAtlDEII-tllEUWS De raadzaal Is toch niet een soort koffiehuis Woonhuizen RENATA WOONHUIS De omschakeling vrijwel op het tankmelken voltooid r Burg. V. d. Harst van Oostflakkee: Verkoop bij inschrijving van het Te koop gevraagd B.V. Handelsmij O.G. I Gemeente Goedereede Uw liuis verkopen TAMBOER 2e Blad DINSDAG 15 DECEMBER 1981 No. 5052 In Oostflakkees' raadzaal heeft donderdagavond op 't gepaste uur een Chinese wijsheid geklonken: „.•••zij die spreken weten niet, zij die weten spreken niet!" Het was deel van s'burgemeesters weerwoord op de klacht van de WD en PvdA fractievertegenwoordigers dat ze in de notulen te weinig terugvonden van de beweegredenen die tot de genotuleerde stelling- name hadden geleid en juist die beweegredenen achtten zij het meest relevant Anders trouwens dan burg. v. d. Harst erover dacht en hij bekende dat aan de zakelykheid van de notulen een afspraak met de notulist ten grondslag ligt: „geen geleuter!" toegestaan. „Dat moet schriftelijk" stelde de voorzitter vast. „Dan wens ik be spreking" liet dhr. Poortvliet weten met „Als er nou geleuter begint zetje maar in de notulen dat „na uitvoerige discussie werd besloten", zo was de notulist geïn strueerd en de getrouwe ambtenaar had aldus gehandeld, zich tot de hoofdzaken beperkend. ,,Ik zóu ook wel boos kunnen worden (maar ik doe dat niet) over het weglaten van een deel van mijn snedige antwoord waarin ik afgaf tegen het einde loze gehakketak", liet de voorzitter de monstratief weten. Anders dan de notulen te laten verworden tot een romantische dorpse benadering van een raadsverga dering, alsof die zou lijken op een bijeen komst in een koffiehuis, riep de voorz. op genoegen te nemen met een weergave zoals maandelijks wordt gepresenteerd. Waimeer U dat niet voldoende is zullen we ons in de besprekingen tot louter zakelijkheden moeten gaan beperken", zo dreigde de voorzitter. Toch zouden wij de betogen die hebben bijgedragen aan de besluitvorming graag in de notulen opgenomen zien", hield dhr. O. de Goeij (VVD) staande, zoals ook dhr. G. W. J. PoortvUet(PvdA) daar prijs op stelde: „op welke wijze men tot een besluitvorming komt is belangrijk en 't is goed dat voor het nageslacht te bewaren" zo motiveerde dhr. Poortvliet zijn ver langen, waarbij hij ook bezag dat de notulen dienstig kunnen zijn ter informatie van de eenvoudige kiezer door wie de raadsleden op hun zetels zijn gezet. Een ander deel van de raad bleek echter allerminst naar verandering te staan, zoals dhr. L. Hokke(CDA) duidelijk maakte: ik vind de notulen zeer correct, houen zo!" üet hij weten waarna zijn fractiegenoot dhr. Moerenhout er nog een schepje op deed: „Wanneer alles opgenomen zou moeten worden worden ze onleesbaar, 't is trouwens soms onzin wat er te horen is" aldus dhr. Moerenhout, zich tevreden verklarend met een kort en bondige weer gave. „Nou zijn we aan 't doorslaan!" bitste dhr. de Goeij: „ik heb van mezelf niet het idee dat ik hier onzin zit te verkondigen". Ook dhr. Poortvliet zou er graag over geïnformeerd willen worden wie die onzin dan wel te berde zou brengen maar de voorz. liet zo'n onderlinge confrontatie maar liever niet toe waarna de bespreking tenslotte, na twee rondes conform het reglement van orde, uitpiept zonder dat er een duidelijker afspraak (nou ja,) werd gemaakt dan dat men bij de besprekingen wat meer zelfbeperking in acht zal nemen. Een meer zakelijke lijn heeft de voor zitter al eerder willen introduceren. In een vorige vergadering verklaarde hij het reg lement van orde strikter te zullen toe passen waar het de behandeling van de ingekomen stukken betreft. Bij gebrek aan een eerder afgeschafte rondvraag nemen de raadsleden graag de ingekomen stukken te baat om op het College vragen af te vuren waarop lang niet altijd een goed gefundeerd antwoord kon worden gege ven. Vragen over de ingekomen stukken konden derhalve voortaan schriftelijk worden ingediend zo bedong de voorz. laatstelijk en wanneer de raad over één van de punten bespreking zou wensen dan zou dat als afzonderlijk punt aan de agen da worden toegevoegd. Donderdagavond werd een en ander in praktijk gebracht, niet door de raad, wel door de voorzitter. Dhr. Poortvliet wilde informatie over meerdere punten maar dat werd hem niet als gevolg dat een vier-, vijftal punten aan de agenda werden toegevoegd waarna later zou blijken dat de sop de kool nauwelijks waard is. Dhr. Poortvliet vroeg slechts wat korte informatie. „Da's geen bespreking...." mopperde de voorz.: ,,een bespreking moet ook wer kelijk een bespreking zijn waaromtrent de raad een standpunt irmeemt". „Laten we maar weer op de oude voet verder gaan want het middel blijkt erger dan de kwaal", stelde dhr. J. van Dam voor, waarop de voorz. andermaal de wens uitsprak dat de raad zich ook ten dezent beperkingen op zal willen leggen. Grondverkoop Besloten werd tot verkoop van grond in het plan „Capelleweg" te Oude Tonge aan de heren Z. M. Braber te Oude Tonge, M. Hartog te Oude Tonge, R. Osinga tê H. I. Ambacht en de heren B. P. M. van .Egmond, H. J. de Geus en D. A. v. d. Sluijs, allen te Oude Tonge. De erfpachtscanon van de grond uit gegeven aan de Stichting Zwembad de Singel werd verhoogd van 5 et per m^ naar 20 et per m'. Aan de organisatie „Expo Oude Tonge" werd andermaal grond ver huurd aan de Dabbestraat voor het hou den in mei volgend jaar van de jaarlijkse Expo Oude Tonge. De ver goeding werd op 65 et per m vastgesteld. Met de organisatie zal nog worden gespro ken over de vergoeding van schade aan de trottoirs doordat zware wagens elkaar passeren en ook zal de brandpreventie extra onder de aandacht worden gebracht. B elastingverhogingen Aan een aanta! belastingverhogingen zal niet te ontkomen zijn, zo maakte de voor zitter duidelijk, om niet het risico te lopen binnen een aantal jaren tot zgn. artikel 12 gemeente" te worden gedegradeerd. Het zou betekeAen dat de plaatselijke be lastingen aldan op top-hoogte zouden moeten worden gebracht waarom de raad werd opgeroepen in te stemmen met een vooralsnog matiger verhoging waardoor de artikel 12 status zal kurmen worden voorkomen. Het College stelde voor de Onroerend Goed belasting met 6% te verhogen ook nu het eindresultaat van de herziene taxaties nog niet is te overzien. Omdat die uitkomst nog ongewis is had het College de voorgestelde verhoging samengesteld uit 4% reëele belasting verhoging en 2% veiligheid bij geval van een evt. lagere totale waarde van de Onroerende goederen. Mocht die waarde evenwel blijken te zijn gestegen dan zou van die 2% kunnen worden afgezien en met 4% kunnen worden volstaan. Een deel van de raad, met name dhr. Moerenhout, voelde daar niks voor terwijl ook dhr. van Dam SGP) zulks al snel liet blijken. Zij wilden volstaan met een ver hoging van 4% gezien in het licht van de huidige recessie, de zware lasten voor de burgers en.... zo dacht dhr. Moerenhout, „je kunt toch moeilijk méér belasting vragen op een bezit dat minder waard geworden is?" Instemming leek te bestaan met de idee van dhr. L. Hokke om de verhoging nu eens niet in procenten maar in centen voor zowel eigenaar als eigenaar ge bruiker uit te drukken maar tenslotte antwoord waarin ik aigai tegen het einde loze gehakketak", liet de voorzitter de monstratief weten. Anders dan de notulen te laten verworden tot een romantische dorpse benadering van een raadsverga dering, alsof die zou lijken op een bijeen komst in een koffiehuis, riep de voorz. op genoegen te nemen met een weergave zoals maandelijks wordt gepresenteerd. „Wanneer U dat niet voldoende is zullen we ons in de besprekingen tot louter zakelijkheden moeten gaan beperken", zo dreigde de voorzitter. Toch zouden wij de betogen die hebben bijgedragen aan de besluitvorming graag in de notulen opgenomen zien", hield dhr. O. de Goeij (VVD) staande, zoals ook dhr. G. W. J. PoortvUet(PvdA) daar prijs op stelde: „op welke wijze men tot een besluitvorming komt is belangrijk en 't is goed dat voor het nageslacht te bewaren" zo motiveerde dhr. Poortvliet zijn ver langen, waarbij hij ook bezag dat de notulen dienstig kunnen zijn ter informatie van de eenvoudige kiezer door wie de raadsleden op hun zetels zijn gezet. Een ander deel van de raad bleek echter allerminst naar verandering te staan, zoals dhr. L. Hokke(CDA) duidelijk maakte: ik vind de notulen zeer correct, houen zo!" üet hij weten waarna zijn fractiegenoot dhr. Moerenhout er nog een schepje op deed: „Wanneer alles opgenomen zou moeten worden worden ze onleesbaar, 't is trouwens soms onzin wat er te horen is" aldus dhr. Moerenhout, zich tevreden verklarend met een kort en bondige weer gave. „Nou zijn we aan 't doorslaan!" bitste dhr. de Goeij: „ik heb van mezelf niet het idee dat ik hier onzin zit te verkondigen". Ook dhr. Poortvliet zou er graag over geïnformeerd willen worden wie die onzin dan wel te berde zou brengen maar de voorz. liet zo'n onderlinge confrontatie maar liever niet toe waarna de bespreking tenslotte, na twee rondes conform het reglement van orde, uitpiept zonder dat er een duidelijker afspraak (nou ja,) werd gemaakt dan dat men bij de besprekingen wat meer zelfbeperking in acht zal nemen. Een meer zakelijke lijn heeft de voor zitter al eerder willen introduceren. In een vorige vergadering verklaarde hij het reg lement van orde strikter te zullen toe passen waar het de behandeling van de ingekomen stukken betreft. Bij gebrek aan een eerder afgeschafte rondvraag nemen de raadsleden graag de ingekomen stukken te baat om op het College vragen af te vuren waarop lang niet altijd een goed gefundeerd antwoord kon worden gege ven. Vragen over de ingekomen stukken konden derhalve voortaan schriftelijk worden ingediend zo bedong de voorz. laatstelijk en wanneer de raad over één van de punten bespreking zou wensen dan zou dat als afzonderlijk punt aan de agen da worden toegevoegd. Donderdagavond werd een en ander in praktijk gebracht, niet door de raad, wel door de voorzitter. Dhr. Poortvliet wilde informatie over meerdere punten maar dat werd hem niet voorz.: ,,een bespreking moet ook wer kelijk een bespreking zijn waaromtrent de raad een standpunt irmeemt". „Laten we maar weer op de oude voet verder gaan want het middel blijkt erger dan de kwaal", stelde dhr. J. van Dam voor, waarop de voorz. andermaal de wens uitsprak dat de raad zich ook ten dezent beperkingen op zal willen leggen. Grondverkoop Besloten werd tot verkoop van grond in het plan „Capelleweg" te Oude Tonge aan de heren Z. M. Braber te Oude Tonge, M. Hartog te Oude Tonge, R. Osinga tê H. I. Ambacht en de heren B. P. M. van .Egmond, H. J. de Geus en D. A. v. d. Sluijs, allen te Oude Tonge. De erfpachtscanon van de grond uit gegeven aan de Stichting Zwembad de Singel werd verhoogd van 5 et per m^ naar 20 et per m'. Aan de organisatie „Expo Oude Tonge" werd andermaal grond ver huurd aan de Dabbestraat voor het hou den in mei volgend jaar van de jaarlijkse Expo Oude Tonge. De ver goeding werd op 65 et per m vastgesteld. Met de organisatie zal nog worden gespro ken over de vergoeding van schade aan de trottoirs doordat zware wagens elkaar passeren en ook zal de brandpreventie extra onder de aandacht worden gebracht. B elastingverhogingen Aan een aanta! belastingverhogingen zal niet te ontkomen zijn, zo maakte de voor zitter duidelijk, om niet het risico te lopen binnen een aantal jaren tot zgn. artikel 12 gemeente" te worden gedegradeerd. Het zou betekeAen dat de plaatselijke be lastingen aldan op top-hoogte zouden moeten worden gebracht waarom de raad werd opgeroepen in te stemmen met een vooralsnog matiger verhoging waardoor de artikel 12 status zal kunnen worden voorkomen. Het College stelde voor de Onroerend Goed belasting met 6% te verhogen ook nu het eindresultaat van de herziene taxaties nog niet is te overzien. Omdat die uitkomst nog ongewis is had het College de voorgestelde verhoging samengesteld uit 4% reëele belasting verhoging en 2% veiligheid bij geval van een evt. lagere totale waarde van de Onroerende goederen. Mocht die waarde evenwel blijken te zijn gestegen dan zou van die 2% kunnen worden afgezien en met 4% kunnen worden volstaan. Een deel van de raad, met name dhr. Moerenhout, voelde daar niks voor terwijl ook dhr. van Dam SGP) zulks al snel liet blijken. Zij wilden volstaan met een ver hoging van 4% gezien in het licht van de huidige recessie, de zware lasten voor de burgers en.... zo dacht dhr. Moerenhout, „je kunt toch moeilijk méér belasting vragen op een bezit dat minder waard geworden is?" Instemming leek te bestaan met de idee van dhr. L. Hokke om de verhoging nu eens niet in procenten maar in centen voor zowel eigenaar als eigenaar ge bruiker uit te drukken maar tenslotte (eertijds in gebruik als woonhuis annex winkel) met erf en tuin a/d Mr. Iman Caustraat 69 te Stellen- dam, kad. gem. Stellendam B 1451, groot 4 a. 62 ca. (462 m'). Eigendom van de erven A. Riemens. Na gunning én betaling van de koopsom onmiddel lijk in eigen gebruik en genot te aanvaarden. Betaling van de koopsom uiterlijk 25 januari 1982. Zakelijke lasten vanaf 1 januari 1982 voor rekening koper. Bezichtiging op zaterdag 19 december 1981 des middags van 2-3 uur en overigens in overleg met dhr. J. C. Riemens, Voorstraat 21 te Stellendam, tel.01879- 1467. Inschrijvingsbiljetten (verkrijgbaar ten kantore van na te noemen notaris) dienen in gesloten envelop (waarop vermeld „inschrijving R") te worden in geleverd uiterlijk woensdag 23 december 1981 ten kantore van Notaris J. G. Steijn, N.Z. Haven 15 te Goedereede, alwaar tevens de voorwaarden en nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. (Tel. 01879-2322). groot en klein, tegen kontante betaling L. van Eyk - tel. 01870 - 3427 1 De burgemeester van Goedereede maakt bekend S dat burgemeester en wethouders voornemens zijn om met toepassing van artikel 50 lid 8 van de s Woningwet met gebruikmaking van de algemene verklaring van geen bezwaar bouwvergunning te verlenen aan: s S dhr. J. Mosselman, Staakweg 9 te Dirksland S voor het vergroten van de woning Oostdijkseweg 49 te Goedereede; en aan: E mevr. N. Voogd-Grinwis, Broekweg 21 te Oud- dorp voor het verbouwen van de woning Bokweg 20 te Ouddorp. E Voornoemde bouwplannen Uggen ingaande 18 de- cember 1981 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie van Goede- reede. Tramlijnweg 2 te Goedereede op werkdagen 1 I van 08.00- 12.00 uur. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren indienen tegen dit voornemen bij het S college van burgemeester en wethouders. VERVOLGVERHAAL door A. van Hoogstraten-Schoch D. A. Daamen 's Gravenhage 4 ----------------------------------------- Ze kon er misschien wat bij gaan ver dienen, zich aanbieden om overdag voor een kind te zorgen, je had wel mensen, die heel graag zo iemand zouden hebben, dan kon ze haar huis langzamerhand op knappen. Eindelijk sliep ze in, nadat ze weer opgestaan was, en met grote zorg de wekker, die naast het bed van haar man stond, had opgedraaid. Als hij te veel gedronken had, wilde hij nooit, dat ze hem 's morgens riep, maar naar de wekker luisterde hij wel. Zij sliep altijd op het andere kamertje, als haar man zo'n toe stand was, want de geluiden, die hij maak te, als hij zijn roes uitsliep, waren niet om aan te horen. Hij moest altijd om negen uur op zijn werk zijn. Hij schreef nu op het kantoor van een vrachtschipper, tot nu toe had deze zeker nog niet gezien, hoe be schonken haar man soms 's avonds langs de weg liep. Ze zou maar blij zijn, als het éweer winter was, dan waren de avonden donker en viel zijn waggelende gang niet zo in 't oog. Toen ze eindelijk sliep. droomde ze, dat ze in een keurig huisje woonde. Ze had een kind op haar knieën, en het lachte en spartelde vrolijk, met de beentjes in de lucht Haar man boog zich over het kindje heen, ook hij lachte en zeide allerlei vriendelijke woordjes; en ze keek naar hem, en zag, met hoeveel zorg hij gekleed was, en welk een vrolijke uitdrukking er op zijn gezicht was. Zij droomde, dat al dat nare en akelige slechts een droom was, en het nooit in werkelijk heid bestaan had. Toen haar man 's morgens door het rinkelende geluid van de wekker in het andere kamertje wakker werd, draaide hij zich om, lag stil op de rug en keek rond. Het bed naast hem was leeg, beschaamd draaide hij zich om. Zijn hoofd bonsde; vandaag zou 't hem weer moeite genoeg kosten, zijn werk te doen, 't was weer zo ver met hem geweest. Wat kon het hem ook eigenlijk schelen, waar leefde je voor.... hard werken, weinig verdienen.... het was heel natuuriijk, dat je dan greep naar wat je genot verschafte. Genot... was het toch eigenlijk niet. Zijn ongeluk was, dat hij zo weinig kon verdragen. Beneden hoorde hij zijn vrouw stomme len. Hij had nooit moeten trouwen, je sleepte een ander maar met je mee in 't ongeluk, ze had het niet aan hem verdiend! Het was een ongeluksdag voor haar ge weest toen ze hem voor 't eerst had verdween dat perspectief toch weer uit het gezicht en werd besloten zoals B en W hadden voorgesteld. Dhr. de Goeij gaf de CDA nog even een veeg uit de pan aan de hand van het geconstateerde verschil van opvatting tus sen de CDA fractieleden en de CDA wethouder: „Het spijt me te moeten con stateren dat het CDA de eigen wethouder laat vallen alsof het voorstel niet door vorst en weldoordacht zou zijn" gaf dhr. de Goeij te kennen. Voor het voorstel van het College stem den de beide wethouders, de PvdA en WD leden en de heren M. D. de Wit en L. Hokke van het CDA. Voorts werden nog de hondenbelasting, de toeristenbelasting, de woonforensen belasting en de reinigingsrechten opge trokken, de laatsten met 10%, voor het huisvuil en vooralsnog ook voor het ge bruik van containers al zal aan dat laatste tarief nog gesleuteld moeten worden om dat men dat geheel kostendekkend wil laten zijn. Bij de behandeling van een aantal Onder wijszaken werd ook besloten in beroep te gaan tegen het voornemen van de Staats secretaris om voor de te herbouwen school te Oude Tonge als stichtingsjaar het jaar 1975 aan te nemen wat tot gevolg zou hebben dat de jaarUjkse vergoeding per lokaal aanzienlijk lager zou zijn dan de vergoedingen die zullen worden genoten wanneer als stichtingsjaar het jaar 1982 wordt aangenomen. De Staatssecretaris heeft de gedachte aan een eerder stich tingsjaar (en daarmee lagere jaarlijkse ontmoet Ze keek nu altijd even droevig, nooit had ze meer gelachen in de laatste tijd. Ze waren nu zes jaar getrouwd, maar de laatste twee jaar was het niet goed gegaan. Of het ooit weer anders zou worden....? Hij hoorde het geluid van een stem. Zij praatte, 't was zijn vrouw hij had haar in lange tijd niet zó horen spreken. Hij kon elk woord verstaan. Slecht ge bouwd waren toch die huizen, en in wat voor een buurt....! Zij sprak tegen de kat—, aardige, vro lijke woordjes. Met grote verbazing luis terde hij toe.... Als hij beneden komt zegt ze hem vriendelijk goedenmorgen; de ver wijtende blik is niet in haar ogen, noch de stille wrok, die hem alle levensmoed be nam. Ze praat over 't weer, en ze vertelt dat ze de vorige avond vergeten heeft, de poes binnen té laten en dat deze zich als een klein, zwart bundeltje, en heftig ge miauwd had, toen ze haar binnen liet, als wilde poes haar verontwaardiging te ken nen geven over zoveel nalatigheid. Hij moet haastig eten, want hij heeft weinig tijd; zijn pakje boterhammen voor 12 uur ligt al naast hem. Hij heeft nooit tijd, in de tussenuren thuis te komen, daarom eten ze laat want op het kantoor is het altijd het drukst tussen één en twee uur. Als hij weggaat, en de deurknop al in de hand heeft, loopt ze op hem toe, gaat NIEUWE TONGE Aktie voor het verenigingsgebouw D.V. woensdag 16 december worden er weer oliebollen gebakken in „Elim". Natuurlijks is er ook te koop: kruidkoek, cake, oud-hoUandse wafels, advokaat en kruukplaetjes. De verkooptijden zijn: van 9.30 uur tot 12.00 uur. Van harte aanbevolen MIDDELHARNIS Herv. „Exodus" Gem.: 18 december is er een Kerstzangdienst in de KK. Kerk, Langeweg te Middelhamis, m.m.v. de Cantorij van de Rem. Kerk. Aanvang 19.30 uur. OUDDORP Verloting: De uitslag van de grote verloting van „Nut en genoegen" luidt als volgt 1-1647; 2-2372; 3-1075;4-I859;5 -1713; 6- 1170; 7- 1078; 8- 1401;9- 1862; 10 - 2410; 11 - 1921; 12 - 1255; 13-1923. Prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Pape, Molen „de Zwaan", Dorpsweg, Ouddorp. vergoedingen) ontleend aan het feit dat de school voor herbouwwaarde verzekerd was maar het gemeentebestuur wenst zich daartegen te verzetten waarom tot het aantekenen van beroep bij de Kroon werd besloten. even op de tenen staan en geeft hem vluchtig een kus: „Dag", zegt ze, en dan, alsof ze iets dwaas heeft gedaan, draait ze zich snel om, en is weer bezig in het keukentje. Hij zegt niets; verwonderd loopt hij voort in de drukke straat en de ganse dag, onder zijn werk door, komt telkens de verbazing wer boven. Als hij thuiskomt zit ze, met een ge lukkige uitdrukking op haar anders zo moedeloos gezicht, hem aan tafel op te wachten. Vol verwachting kijkt ze hem aan. Eerst weet hij niet, waarom. Wat zou ze van hem willen? O, ja, de kamer is Uchter dan anders. Zij heeft de kamer behangen met heel licht papier, met een wit en bruin streepje en een rand met rozenknopjes er om heen. Hij kan niet nalaten te glimlachen. „Of hij het niet beelderig vindt?" Hij knikt van „ja"Of hij wel ooit gedacht heeft, dat ze zo knap was? Het was dan ook niet gemakkelijk geweest, zij had er de gehele dag werk aan gehad en ook nog gekookt Hij moet niet denken, dat het duur behang selpapier is, ze heeft het heel goedkoop gekocht en de buurvrouw heeft haar ge leerd, hoe ze het moest opplakken. „De mensen zijn toch zo behulpzaam in de buurt. Je legt het papier maar op de grond, en met een borstel strijkje de stijfsel er op, de grote moeilijkheid is, om er geen rim- In een korte periode is vrijwel de hele Nederlandse melkveehouderij versneld overgegaan van melkbussen op diepkoel- tanks. Alleen in het midden en oosten van het land zijn nog zuivelfabrieken waar de meeste veehouders de melk in bussen aanvoeren. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft onderzocht hoe dit omschakelings- proces en wat de invloed is geweest op de bedrijfsvoering in de melkveehouderij. De Zuivelfabrieken speelden bij de om schakeling een centrale rol. Doordat zij overgingen op de zg. rijdende meikont- vangst kregen zij belangrijke kostenvoor delen en ontvingen zij melk van betere kwaUteit Ze bevorderden dit proces door voorlichting te geven aan de veehouders en door financiële hulp bij de aanschaf van een tank. Melkveebedrijven Op de grotere melkveebedrijven werd bij de omschakeling een belangrijke arbeids besparing verkregen, maar op de kleinere werd dit voordeel veelal overtroffen door het nadeel van de noodzakelijke inves teringen. Het gevolg was dat het melkvee op veel bedrijven met kleine veestapels werd afgesloten waardoor de bestaan- l)asTs van de betreffende veehouders weg viel. Het is dan ook duidelijk dat niet alle pels iri te krijgen".... Als hij later in de grote stoel bij het raam zit en zij bezig is in het keukentje, ziet hij de courant bij zijn plaats liggen. Hij weet niet, dat zij hem door een kier van de deur angstig bespiedt Zij had geld gehaald van haar spaarbankboekje, om het behang te kopen. Zij gevoelt zich nu als een arme drenkelinge, die haar laatste krachten inspant tot haar redding. Hij leest..., zij hoort het papier ritselen... Die avond blijft hij thuis. De volgende dagen spant zij zich in met alle kracht Zij heeft nu altijd wat te vertellen, als hij thuiskomt en er staan steeds fleurige bloemen in het venster kozijn. Zij heeft ze gekregen van de dikke, goedhartige groentevrouw, die dat kleine winkeltje heeft in de andere straat Als er een hele week voorbij is, denkt ze met vreugde, hoe hij op twee na al die avonden is thuisgebleven, en zegt dan vergoelijkend tot zichzelf: „Het gaat ook niet in eens", en ze heeft gevoeld hoe beschaamd hij beide keren de volgende dag is geweest bitser en stiller dan ooit maar ze heeft gebeden, al maar door gebeden en in haar hart was het rustig. De Helper was er. Hij wist er alles van, de Uefelijke Naam was op haar lippen. Na enige weken, toen haar hoofd en hart vol was van allerlei plannen, ook om geld te gaan verdienen, en zij reeds een adver- veehouders konden instemmen met de plaimen tot omschakeling die door de zuivelondernemingen eind van de jaren zeventig werden opgesteld. In enkele ge vallen ging de beoogde snelle omschake ling daarom niet door. Overheid De overheid heeft de investeringen in het tankmelken van 1976 tot 1980 gestimu leerd. Ca. 12.000 veehouders met kleine be drijven hebben gebruik gemaakt van een investeringssubsidie voor melktanks en melklokalen. Verder steunde de overheid in veel gevallen de benodigde infrastructu rele aanpassingen, zoals de verzwaring van het electrisch net en de erfverharding. Tenslotte konden van 1977 tot 1980 zo'n 4.000 veehouders gebruik maken van de premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk en zuivelprodukten, waardoor de schade bij beëindiging van de melkerij enigszins kon worden opge vangen. Landbouw-Economisch Instituut tentie voor het plaatselijke blad had op gesteld, bracht de postbode haar een dikke brief uit het buitenland. Onverschillig en haastig duwde hij hem in haar handen, alsof hij maar iets heel gewoons te geven had, en niet in zijn eigen handen haar toekomstig lot besloten hield. Zij keek met verbaasde ogen naar de brief Het adres was tweemaal veranderd, het was gezonden naar de keurige, nette buurt, waar ze eerst gewoond hadden, toen ze nog zo gelukkig waren. De brief was van Mevrouw Schultze, haar voormalige pleegkind. Dat schrift zou ze overal herkennen. Het meisjes was zes jaar, toen ze bij de familie was ge komen, en ze had tien jaar lang voor haar gezorgd, „als een moeder" kon ze wel zeggen, voor haar en voor haar veel jon gere broertje. De kinderen hadden geen moeder meer, slechts een opvliegende, hoogmoedige vader, 't Kind, die mooie Ellen, was nu al een paar jaar getrouwd, naar 't zeggen van andere mensen, zeer tegen de zin van haar vader. Haar man was een Zwitser en de vader hield niet van hem. Ellen had hem in 't buitenland ontmoet. Nooit had de jonge vrouw er haar iets over geschreven, alleen, dat ze heel gelukkig was en een mooi huis had aan het meer van Geneve. (wordt vervolgd) ||/iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| iiiiiiiinMj[ni»ii»fnr»nii»iiiiiiitmfmnïïïïTiïïiniimiiniiimiinmniiiiiiiiiJF

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5