Opvoeding van het huisdier, lean dat I Morgen Vice president van Ford voorspelt de auto een goede toekomst Het fijnste voorde kleinste Bollenteelt nog steeds typisch Nederlands Postduiven- tentoonstelling in ,,Melislior' Baggerspecie in de Grevelingen Jubileum-wedstrijd Vrijetijdsbesteding Het Statenlid ir. J. W. J. Wolf (P.v.d.A.) te Goedereede, heeft aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld Eilanden-nieuws" Vogeltentoonstelling in dorpshuis te Sint Annaland Nationaal sukses voor jeugdige akkordeoniste |Uw huis verkopen TAMBOER BladzU 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 15 DECEMBER 1981 Inleiding De invloed van de mens op het gedrag van dieren is vooral merkbaar bij de hond en bij de kat. Deze kunnen wij „opvoe den". Voor andere huisdieren geldt dat de opvoeding meestal niet meer inhoudt, dan behulpzaam zijn bij het zindelijk worden en het laten wennen aan bepaalde routi nes, bijvoorbeeld het tijdstip van het voe deren en het slaap-waak-ritme. In dit artikel wordt aandacht besteed aan de hond, terwijl ook de kat even ter sprake komt De Hond In de natuur leeft de voorvader van onze hond in een meute (groep). Daar is binnen de groep een sociale rangorde aanwezig, die wordt bepaald door een aantal fac toren: 1. lichaamsgrootte; 2. vastberadenheid; 3. geslacht (een reu). Het recht van de sterkste bepaalde de sociale rangorde en dus het gedrag van het individu in de groep. De situatie voor de gezinshond is ver gelijkbaar met die van de wolf. Het gezin vervangt hier de meute. Degene met het meeste overwicht- geestelijk en lichame lijk - is de leider. Dat „overwicht" zal in belangrijke mate invloed uitoefenen op het gedrag van de hond. Vooral tijdens de opvoeding is dit overwicht belangrijk. Opvoeden, is dat nodig Door onze maatschappijstructuur, dicht bevolkte gebieden, weinig vrije ruimte, huizen dicht op elkaar (geluidsoverlast) en ons cultuurpatroon is het noodzakelijk ervoor te zorgen dat onze viervoetige vriend ook vriend" blijft. Een goed opgevoede hond zal sociaal op drie fronten een voorsprong hebben: - als dierenliefhebbers vinden we het wel licht het belangrijkste dat het voor het dier zelf prettig is; - een goed opgevoede hond zal beter hanteerbaar zijn voor zijn baas; - hij is door anderen beter te verdragen, want hij veroorzaakt geen overlast Mogelijliheden en voorwaarden Niet alle hondebezitters zullen echter weten hoe ze een hond goed op moeten voeden. Sommigen zullen het gewoon in de vingers hebben, maar anderen niet Aan een aantal voorwaarden moeten we in ieder geval voldoen bij de opvoeding: - geduldig zijn; - consequent zijn; - doorzettingsvermogen hebben; - bereid zijn veel tijd én aandacht te besteden aan de opvoeding. Daarbij speelt een stuk zelfopvoeding mee. Hoe pakken we het nu aan Allereerst is er de mogelijkheid om het zélf te doen. Wanneer we nog nooit eerder een hond hebben opgevoed, dan kunnen we ons laten voorlichten; dat kan mon deling, maar ook met behulp van litera tuur. Gelukkig kunnen we wat dat laatste betreft putten uit een lange lijst van goede boeken. Neem er de tijd voor om één of meer boeken aandachtig te bekijken, liefst voor dat u tot aanschaf overgaat, zodat u weer waar u aan begint en dat het juiste dier bij de juiste baas terecht komt Bij het op voeden, en dan praten we over meer dan alleen maar „af en „zit", is één eigen schap vooral belangrijk en dat is: zelf discipline. Als we eerlijk zijn blijkt het hieraan wél eens te ontbreken. Als u liever niet alléén aan de opvoeding van een hond begint. Ne.e, Ik zex, HzcJxm. zLt'. kunt u zich ook richten tot een club of vereniging. Deskundig advies voor u en contact met andere honden voor uw hond op de club zijn de voordelen hiervan. Er zijn ook puppycursussen! Jong geleerd, oud gedaan! De verschillende cTubs en verenigingen werken met veel inzet en ent housiasme aan alles wat tot voordeel is van uw hond en uzelf Opvoeden, is dat niet africhten Bij het noemen van clubs, cursussen en dergelijke, zullen velen denken aan af richten. De klemtoon ligt geheel anders. Ook het misverstand, dat een club of een vereni ging alleen toegankelijk zou zijn voor ras- honden, is hardnekkig. Veel kynologen- clubs organiseren Elementaire Gehoor zaamheidscursussen en Gedrag- en Ge- hoorzaamheids(G G)-cursussen. Deze zijn toegankelijk voor alle rassen en niet- rassen. De G G-Cursussen kunnen worden afgesloten met een examen onder auspi ciën van de Raad van Beheer op Kyno- logisch Gebied en ze worden georgani seerd door de Koninklijke Nederlandse Kennelclub ,,Cynophilia". Voor inlich tingen over de cursussen kunt u contact opnemen met de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied te Amsterdam (tel. 020-644471). Enkele praktische tips Er zijn in ons land zo'n 150 honden rassen, en bovendien veel kruisingen. Niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk verschillen ze veel. Let bij uw keuze vooral op het innerlijk, en niet te zeer op het uiterlijk. Enkele algemene tips kunnen wij u hier onder wel geven. En toch moeX je. j'e, vooXzn vtgzn 1. Kan het college van gedeputeerde sta ten aangeven wat de motivering is van het niet-opnemen van het eiland Goeree- Overflakkee in het interim-rapport van de Stuurgroep Integraal Onderzoek Drink watervoorziening Zuid-Holland? 2. Indien de enige motivering is dat Goe- ree Overflakkee valt onder het regime van de watermaatschappij „Zeeland", kan het college vragensteller dan meedelen of een vergelijkbaar onderzoek door de provincie Zeeland wordVis uitgevoerd? 3. Indien vraag 2 in negatieve zin wordt beantwoord kan het college dan alsnog bevorderen dat een dergelijk vooronder zoek ook voor het ei.land Goeree-Over- flakkee wordt ondernomen, zodat er een verantwoorde afweging kan plaatsvinden over de gehele provincie Zuid-Holland m.b.t het aanwijzen van vervolg- projekten 4. Of anticiperen vooruitlopen) gede puteerde staten op een eventuele samen voeging van Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland? Ir. Wolf geeft bij rijn vragen de volgende toelichting: Alleen op de kaft van het rapport en op blz. 34 blijkt dat Goeree-Overflakkee (nog) een onderdeel vormt van de pro vincie Zuid-Holland. Het rapport dat als titel heeft: „Interim-rapport van de Stuur groep Integraal Onderzoek Drinkwater voorziening Zuid-Holland" suggereert een onderzoek over de gehele provincie. Aangezien het vooronderzoek leidt tot aanbevelingen voor nadere selektie van verder te beschouwen projecten, mede gericht op de aspecten natuur/landschap en recreatie, vindt vragensteller het een ernstige tekortkoming dat Goeree-Over flakkee niet bij het onderzoek wordt be trokken. Een niet onbelangrijk onderdeel van het rapport vormt het onderzoek naar de samenhang tussen drinkwatervoorzie ning, landschap (m.n. duinen) en recrea tie. Op het eiland Goeree wordt al ge ruime tijd water uit het Haringvliet in gelaten, gezuiverd en geleverd als drink water voor het eiland Goeree-Overflak kee en (een deel van) de provincie Zee land. Vrij recent biologisch onderzoek heeft aangetoond welke (negatieve) effekten deze waterwinning heeft veroorzaakt op flora, fauna en agrarische aktiviteiten in en rondom het waterleidingterrein. Bovendien vormt de aanwezigheid van het drinkwaterleidingterrein, en de regels die er van de zijde van de watermaat schappij Zeeland gesteld zijn, een belem mering voor een zijns inziens gewenste mogelijkheid voor extensieve recreatie. Commando's, beloning en straf Het opvoeden kan beginnen met het geven van eenvoudige commando's. Hier bij moeten twee aspecten altijd in de gaten worden gehouden. Ten eerste: wees altijd consequent, ge bruik altijd hetzelfde commando, zeg niet de ene keer „Mag niet" en de volgende keer „Neen". Ten tweede is de intonatie van de com mando's essentieel en ook hierin dienen we altijd consequent te zijn. Voor een hond zijn overigens medeklinkers nau welijks hoorbaar, maar klinkers wél. Kies daarom uw commando met zorg. „Zit" en „Lig" lijken voor een hond veel op elkaar en hij kan ze daarom nauwelijks onder scheiden. Gebruik dan bijvoorbeeld liever „zit" en „af en hou dit dan ook conse quent vol. Als de hond iets moet doen, noem dan eerst zijn naam: Hector, zit". Moet hij iets laten, dan alleen „Foei" of „Neen". Het succes van de commando's zal niet kunnen worden afgedwongen door streng heid en straffen, maar wel door beloning en het niet-geven van een beloning, ge paard gaande met een afkeurend woord (en intonatie). Het leerproces forceren door te straffen bij het niet opvolgen van commando's heeft alleen maar ellende tot gevolg, zoals onzekerheid, zenuwachtigheid, angst- bijterij en zelfs onzindelijkheid. Tot slot De opvoeding van een hond vraagt net zoveel aandacht (het duurt alleen korter) als de opvoeding van kinderen. Daarom moet er veel aandacht aan worden be steed. De Kat De kat is van nature een erg individua listisch wezen. In tegenstelling tot honden leven kat-achtigen in het wild solitair, met uitzondering van leeuwen, die een familie leven leiden. Toch kunnen we ook een kat iets aanleren. In wezen op dezelfde ma nier als elk ander dier. Niet door hem te straffen als hij iets fout doet. Dieren kennen het onderscheid niet tussen goed en kwaad, wel de primaire gevoelens van prettig en onprettig. Als een dier een bepaalde handeling" verricht, waarna een prettige ervaring volgt, dan versterkt dat de motivatie het nog eens te doen. Hij zal de handehng niet direct perfect beheersen, maar (soms met wat meer geduld van de baas) na enkele keren. Dat „prettige" is echter voor elk dier anders. Bij de kat zullen een lief woordje en een aai minder succes hebben dan bij de hond. Maar eten of wat meer vrijheid zullen des te meer effect hebben. Een kat is zelfstandig zindelijk. Hij gaat alleen uit op eigen initiatief Dat wil hij; het geven van die vrijheid kan voor de kat een prettige ervaring zijn. Door van deze katteneigenschap gebruik te maken, kunnen we dit huisdier dingen aanleren. Het ijzersterke geheugen en de pienter heid van de kat maken het nog een voudiger. Zó eenvoudig, dat de kat door toeval zichzelf vaak iets aanleert, dit heet ervaringsgedrag. Toevallig gooit ze een kannetje melk om, ze proeft en drinkt en de kans is groot dat ze in het vervolg bewust een kannetje omgooit om te drinken. Velen van ons zullen een kat kennen, die zelf deuren en ramen opent door op de kruk te springen of door de spanjolet open te duwen. De meest elementaire gedragingen die we van een kat verwachten, leren ze zich vaak zelf aan. Wanneer we de primaire behoeften - zoals regelmatig eten en drinken geven, op tijd naar buiten laten gaan en het tonen van aanhankelijkheid - van de kat vervullen, zullen we, het voorafgaande in het oog houdend, een prettige en gezellige huis genoot hebben aan onze kat Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij GEBRS. DE WAAL SOMMELSDIJK De bloembollenteelt is nog steeds ken merkend voor Nederland. De bakermat van deze teelt is het gebied rondom Haar lem en de uitbreiding ervan geschiedde in eerste instantie naar de reeds bestaande tuinbouwgronden ten noorden en zuiden van Haarlem. De Bollenstreek (tussen Wassenaar en het Noordzeekanaal) en Kennemerland (samen „de Zuid" ge noemd) zijn de oudste produktiegebieden van de bloembollenteelt De teelt breidde zich uit naar andere gebieden. Tussen 1920 en 1930 kwam de bloembollenteelt tot ontwikkeling in West-Friesland en „de Noord" (de kop van Noordholland, Texel en Wieringen). Na 1945 kwamen de IJsselmeerpolders erbij en de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden. Ten slotte de noord-westhoek van Noord Brabant (na 1950) met vooral de teelt van gladiolen. In de geografische spreiding van de to tale bloembollenproduktie zijn tussen 1950 en 1980 grote verschuivingen op getreden. Het produktieaandeel (in pro centen van de totale Nederlandse produk tie) van de Noord verdubbelde van 12 naar 24 procent Het aandeel van de Zuid In „Melishof werd op 11 en 12 decem ber de jaarlijkse tentoonstelling van de postduivenvereniging „de Snelpost" ge houden. Alle leden van de vereniging zonden zes oude en vier jonge duiven in. Eerst werden alle duiven individueel gekeurd. Daarna werden de bij de keuring door de duiven van elke liefhebber behaalde punten op geteld. De duiven werden zoveel mogelijk op hun sportieve vliegwaarde bekeken. Dit is geen eenvoudige zaak, daar tal van kwaliteiten die een duif snel naar huis doen terugkeren soms moeilijk te onder kennen zijn, zoals oriëntatievermogen en vooral karakter, wanneer het de lange- afstandvluchten betreft. Eerste werd J. K. Hoekman uit Dirks- land. Zijn hoofdzakelijk met donkere, kas tanjebruine ogen bedeelde duiven bracht- ten hem de hoogste eer. Zo'n 20 jaar lang reeds stroomt het bloed van de rassen van oude Flakkeese grootmeesters, zoals Ni- pius en Kern uit Middelhamis en Ha- meete uit Dirksland, door de aderen van zijn duiven. Het zilver was voor B. van Es. Een lief hebber met een prachtige collectie Jans sen- en Meulemanduiven. Op de derde plaats eindigden de staal- ogige krassen van D. Klootwijk. De over winnaar van verleden jaar, G. Bakker werd vierde. Hij kreeg enige jaren geleden van sportvriend Melissant uit Nieuwe Tonge een paar prachtige blauwbanden. Dat deze duiven een hoge kweekwaarde hebben, bewijzen hun nazaten door kop- prijzen te vliegen van dichtbij maar ook van veraf L. Arensman werd vijfde. Een plaats waar hij 's zomers zeker geen genoegen mee neemt Reeds jaren is hij namelijk de te kloppen man in Dirksland. Tijdens de tentoonstelling werden onder de bezoekers, die in grote getale aanwezig waren, diverse verlotingen gehouden. Door landelijk bekende liefliebbers wer den bonnen geschonken, welke recht ga ven op een jonge duif van 1982. De opbrengst hiervan kwam ten goede van de verenigingskas. De postduivenvereniging ,,De Snelpost" kan terug zien op een geslaagde tentoon stelling. Ingezonden: In het Eilanden-Nieuws van vrijdag 4 december was een redaktioneel artikel geplaatst onder de kop „Berg havenslib op in Grevelingen". Dit was overgenomen uit het Rotterdams Nieuwsblad d.d. 30 november. Wij, als politieke partij D'66 afdeling Goedereede, menen hierop te moeten reageren, en wel om de volgende redenen: Er is momenteel een diepgaande studie in werking gezet door de stuurgroep ber ging baggerspecie. Veel is reeds geschre ven over deze materie, plannen gemaakt voor onder andere berging van giftige baggerspecie in grote putten welke in zee voor de kust van Voome Putten gepland waren, met daaromheen grote dammen, het geheel omsloten door uitbreiding van de Maasvlakte etc. etc. D'66 afdeling Goedereede vindt, dat zolang er geen uitkomsten bekend zijn van de studies en zolang er daardoor geen waarborgen ge geven kunnen worden voor het veilig ber gen van baggerspecie uit de havens van Rotterdam, dat iedere suggestie om deze baggerspecie elders te laten deponeren, met klem van de hand gewezen moet worden. Zeer zeker geldt dat in dit geval voqr de zéér schone Grevelingen. Wij zijn verbaasd dat dergelijke ideeën op kan komen bij een werkgroep die zegt verontrustte zijn voorde flora en fauna. Is dit alleen bedoeld voor het gebied rondom Voome? Mogen wij dan geen rijke flora en fauna behouden in de Grevelingen? D'66 af deling Goedereede vindt dat nu eerst de werkelijke uitkomsten van het onderzoek en de ambtelijke plannen ontvouwd die nen te zijn, alvorens te konkluderen welke lokatie voorkeur verdient Met dank voor plaatsing. Het bestuur van D'66 afdeling Goedereede. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen liep met meer dan de helft terug, namelijk van 55 naar 23 procent Het produktieaandeel van West Fries land bleef nagenoeg gelijk (ongeveer 25 procent). De bloembollenteelt in de over wegend op akkerbouw gerichte gebieden is sterk gegroeid, namelijk van 2 procent in 1950 tot 10 procent in 1980. De bloembollenteelt wordt grotendeels uitgeoefend op gespecialiseerde bedrijven Het aantal bedrijven met bloembollen is sedert 1970 teruggelopen van circa 9000 tot 4900 in 1980. Blijkens een onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut zou deze daling van het aantal bedrijven het gevolg zijn van de grote verandering van de produktietechniek in de bloem bollenteelt: er is sterk gemechaniseerd. Ons land voert jaarlijks voor meer dan 600 miljoen gulden bloembollen uit naar landen overal ter wereld. Velen staan aan 's levens venster om te zien wat morgen brengt. Is het kommer, oorlog, vrede Ons verwachten, hoop en bede is met onrust vaak vermengd. Velen onderweg naar nergens gaan ontmoedigd, zuchtend voort. Nergens toekomst, 't blijft een gissen Daar zij Gods beloften missen sleutel van de hoop. Zijn Woord. 't Is niet onze zaak te weten wat de dag van morgen biedt. Hij die sterkt en steunt op heden richt ook morgen onze schreden want Zijn trouw verandert niet. Morgen is in goede handen. Morgen is in Vaders macht. Nu, vandaag genoeg te dragen, morgen ,als wij er om vragen, geeft Hij ons weer nieuwe kracht. Hand 117 LANERTA SINT ANNALAND De Thoolse vogelvereniging „Vogel- vreugd" hield in het dorpshuis aan de Kloosterstraat te Sint Annaland een re gionale tentoonstelling. Drieënveertig in zenders hadden niet minder dan 359 die ren bijeengebracht met zeer goede resul taten. Er waren vijf keurmeesters. Tijdens dit tweedaags evenement kon het bestuur van „Vogelvreugd" een flink aantal toe schouwers begroeten met als nevenacti viteiten een rad van avontuur, eitjes rapen en een verloting. Voorzitter L. Ponse uit Sint Maartensdijk maakte de winnaars bekend in de verschillende afdelingen; zij ontvingen een rozet als herinnering. Op de feestavond in „Havenzicht" te Sint Anna land werden de bekers en de getuig schriften overhandigd, die bij deze ten toonstelling waren toegewezen. Kam pioen 1981: eigen kweek: generaal kam pioen J. J .den Engelsman J.zn. met o.r. izabel; stam kampioen J. J. den Engels man J.zn. met o.r. izabel; derby kampioen L. Ponse met oord opamandine; kam pioen A. Eindhout met goudgeel; kam pioen J. J. den EngelsmanJ.zn. met zalm; kampioen J. J. den Engelsman A.zn. met border; kampioen J. van de Ree met gloster corona; kampioen H. J. Giljam met zebravink; kampioen L. Ponse met bison's; kampioenL. Ponse metbandvink en wisselbeker; kampioen J. de Graaf met grasparkiet; kampioen W. S. Quist met Elegant parkiet; kampioen M. de Viet met zilverbruin; kampioen OEK W..Zoete- meyer met rijstvogel; kampioen jeugd J. Eindhout met geelivoor. Open klasse: kampioen J. P. Jeroense met goudagaat; B. Jeroense met goudgeel, C. de Jong met mozambiquesijs; A. C. Priem met wever; A. Ketting met grasparkiet, W. Hoek met geelkop amazone; S. Bliek met nachte gaal. Afgelopen weekend heeft de 11 jarige Anne-Marie Lokker uit Stellendam met sukses deelgenomen aan het Nationale eindconcours voor akkordeon-solisten wat gehouden werd in Wageningen. Ze mocht aan dit Nationale Concours deel nemen, omdat zij op de eerder gehouden voorspeeldag voor de Provincie Zuid Hol land het hoogste aantal punten behaalde in de jeugdafdeling en dus hiermee de Provincie Zuid-Holland mocht vertegen woordigen. Ze behaalde in Wageningen in de jeugd afdeling achter de kandidaat van de Pro vincie Limburg die met 7754 punten Ie werd een eervolle tweede plaats met 15Vi punten. Voor de 25 e keer wordt ter gelegenheid van de Internationale Huishoudbeurs de Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding gehouden. In het kader van dit jubileum zal een uit persvertegenwoordigers bestaande jury de inzendingen, die met een eerste prijs zullen worden onderscheiden, beoordelen en aan één daarvan een speciale persprijs toekennen. Deze bestaat uit een bokaal en een bedrag in geld. Inzending met één werkstuk in maximaal 3 kategorieën is mogelijk voor de volgende aktiviteiten: haken, breien; kantklossen, borduren; weven; wnadkleden en macramé; poppen maken; houtarbeid; boetseren en kera miek; werken met diverse materialen; in leg- en mozaïkwerk; snijden, gutsen en beeldhouwen in hout en steen; model bouw (schepen e.d.); werkstukken van metaal; schilderen (olieverf en aquarel); tekenwerk, linosnede; fotowerk; jeugd werken (beneden 16 jaar). De beste inzendingen, aan te wijzen door een deskundige jury, zullen in een speciale expositie op de Huishoudbeurs 1982, van 16 tm. 25 april in de RAI, te zien zijn. Aanmeldingsformulieren voor deze wedstrijd kan men aanvragen bij het se- kretariaat van de Internationale Huis houdbeurs, Postbus 70501, 1007 KM Amsterdam, Tel. 020-725376-720798. Voor scholen en bejaardentehuizen zijn nog aparte wedstrijden opgezet in resp. het maken van een uitvouwblad met als onderwerp Vrijetijdsbesteding en het ver vaardigen van een herdenkingkleed. Uit waardering voor het enthousiasme waarmee door deze twee groepen telken- jare aan de wedstrijd is deelgenomen, zullen bij dit zilveren jubileum de School en het Bejaardenhuis van het Jaar worden gekozen. Vereniging „de Cliristenvrouw" afd. Middelharnls-Sommelsdijk Op D.V. donderdag 17 december a.s. hoopt de afdeling Middelhamis-Som- melsdijk van de vereniging „de Christen vrouw" de Kerstavond te houden in „de Hoeksteen", Ring 13 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom De gemiddelde Europese gezinswagen voor de jaren '90 zou aangedreven kunnen worden door een 3-cilinder turbo-diesel motor, zal een brandstofverbruik hebben van 1:28,6 bij een constante snelheid van 90 km per uur en zal samen met een elektronische, variabele automatische transmissie en door toepassing van licht gewicht materialen en moderne luchtbe- heersingstechnieken dezelfde passagiers- en bagage-accommodatie bieden als de tegenwoordige gezinsauto's. Hij zal uitgerust zijn met banden met een smal profiel en een lage rolweerstand, computer-gestuurde informatiesysteem en de motor zal automatisch afslaan als de auto in het verkeer moet stoppen. Zijn zuinigheid zal betekenen, dat er tweemaal zo ver met een liter brandstof kan worden gereden dan de huidige auto' s. Wagens met de afmetingen van de Gra nada zullen bij een constante snelheid van 100 km per uur een verbruik van 1 21,3 noteren. Deze voorspellingen voor het autorijden in Europa voor de jaren '90, werden gedaan door de heer John Oldfield, Ford' s vice-president Car Product Planning in Europa, tijdens een Energie Symposium op 20 november, georganiseerd door de Britisch Open University in Milton Key nes, voor 250 Europese regeringsaf gevaardigden, geleerden en technici. De heer Oldfield voorspelde ook een goede markt voor gasturbines in perso nenwagens van de toekomst en verduide lijkte Ford's onderzoekaktiviteiten op het gebied van elektrische auto's. Hij bena drukte echter, dat tot het moment dat de ontwikkeling van batterijen behooriijk was verbeterd, er een betere toekomst weggelegd was voor hybrid-wagens met verbrandingsmotoren samen met elektri sche aandrijving. Een nog opvallender Ford-ontwerp voor de aandrijving van de auto's van de toe komst is de sodium-hittemotor, die de door een chemische reaktie ontwikkelde hitte direkt omzet in elektrische energie, zonder de noodzaak van mechanische onderdelen. Tot slot zei de heer Oldfield, dat hoewel de totale Europese autoproduktie van 10 miljoen zou oplopen tot 14 miljoen in het jaar 2000, de totale brandstofconsumptie op het huidige niveau van ca. 3 miljoen vaten per dag zou blijven. Informatie en Voorlichting over Huisdieren en liun Voeding in Nederland "^A

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2