Uit de Emgo nieuwsbrief ENERGIE Burgemeester v. d. Harst heropende vernieuwde Rabobanic te Ooitgensplaat mOp z'n Flakkees gezeit Elektrische dekens energiebesparend en gezonder PREDIKBEURTEN |Uw huis verkopen TAMBOER Herv. Lidmatenver. Bladzij 2 ,EILANDEN-NIEUWS" vpïinAn 11 DECEMBER 1981 Zoe mar, gezellig ongder mekaore, Sinterklaas gehouwe M 't Was net zoe, in 't leetje, Arjoan verjaert op 6 december, dat was dus een Zongdag. De kinders mit ter gevolg kwarame fanselfs filestere. Een héle druk te. Dat kan je begriepe in omdat ze van te voren wistte; Aol de kinders komme files- tere mit heuljes kinders in kleinkind, dan binne men mit zun driejentwintugen, dat motje niet uutvlakke. 'tWas wel zoe wies, dat Neel tegen Arjaon zei: ,,Men houwe Sinterklaos in je verjaerdag op éénen dag". Ze krege éérst netuurlijk volop commentaer, van: „Dat is niet eerlijk, want dan komme mun ééne gezellugen dag tekort". Den oaren zei weer: „Mot ter zuvvel voor ongs over bluve, want tan doewe mun het wel op zun Ammeru- kaans". ,,Hou noe asjeblieft op, mitje mot ter zuvvel overbluve. Der bluufniks over, daer hei je voader een te diere vrouwe voor. In van ammerukka, hoe ze het daer doewe, dat kan mien niks schille. As het je niet anstaet, dan is het mar het beste, dat joe het aores doet, as je in de seventig bint". Daer was dan de héle diskuzje mee geslote. Moeder dee het, zoe as ze het zelf wou. In geliek had ze! Want ze zag as een baarg, teen de drukte op, hoe of ze duroak van genoot. Het is waer, dur valt héél wat waark te doewen, voor een vrouwe, want het mos toch aollemaele kantje levantje weze, dat kan je begriepe. In as Neel der eige dan indocht, hoe of dat Arjoan strak- jes zou zitte geniete.... in dat hoekje van du n erreker, dan had ze dur wel al zoe'n plezier van te voren in. Dat ze vergat: Ik bin twééjenseventug. Dus 't gieng deur, de boosschappen wiere voor een groat déél deur de kinders gehaeld, de soep wier bie één van de dochters gekookt in de ceek wier oak deur den één of oaren gebakke. Nee.... ze zag het allangal voor dur, in was ter dankbaer voor, dat ze het nog kon volbrienge. In noe achterof, hawe ze het ter nog over. De jongste zeune, hie weunt alléén op een flet, was ter al om negen ure. Mus- schien dat een docht: 'k Modde moeder in de gaten houwe, dat ze niet instuukt. In omdat tie jongen biedehangd is omdat tun voor zun eige mot zurge, op tie flet, want hie is niet getrouwd, kon een héél wat rekke in lange. Een stuitje laeter kwam der jongste dochter opdaege. Dus moeder wier al gaauw nae de kaemer verweze: Toe gaat u noe maar bij Vader zitten, anders wordt het veel te druk voor u. Jae.... wat doe neel dan, het komt tur géést toch wel te nae: Al was het alléén al, dat ze niet gecommundeerd wilde worre, die zeit: „'k Modde kieke of jule het wel nae mun zin doewe, want ik had zoa in zus gedocht". Moeder gaat nou naar binnen.... zeije ze, dus ze gieng dan maar nae den huzen. In toen ze teenover Arjoan zat, was ze blieje toe. Ze was ommers, noe al moe. Dat riem nog oakAl gaauw kwamme de oare, dun éénen wat vroeger as ten oaren dat gaet zoe, mit een huusouwen. Het ééne kind kan der vroeger uut, as het aore. Zoe was ter één, der schoandochter, die toch veul voor der in de weer is.... der laete bie, ze zeit: Ja, we werden zo laat wakker, ik kan het niet helpen. O kind, zei Neel, dat haauw 't al teen je Vaoder gezeit....! Hoe kon u dat dan van te voren weten? was het verwongderd. Wel Adrie most ongs toch niet nae de kaarke brienge, dus kon een uutslaepe, mar het is niet zoe aarg oor, mun binne al I een naande réé. In zoe je ziet: Wiele zitte dur al purroat bie! Dat was tan oak aweer uut te doeken gedae. Toen het zoe'n ure of half twoalleve was, droppelde oalles zoe'n beetje binnen. De kinders, de kleinkinders. Waer heit je over... kleinkinders? Maanse lieve ze worre bie dun dag langer, ze kanne haest nie méér ongder de postte van de deure. Neel zei dan op ter Menheers: Ze kanne de strope wel uut te maene likke, zoe lang worre ze. Het was éérst een bakje mit een stikje butterletter, teminsten voor degene die niet zoe noadig op ter lijn mostte lette. Want die flaauwe kul hoar je om een haeverklap. Dan zei Neel: Je bin nie wies, eet het toch zoelange as je het nog kan verdraege. Je mot us kieke nae mien. Ik neem het oak niet... mar dat is het omdat ik het nie méér kan verdraege. Want wat zou ik graeg mar raek ete. Vroeger dan kwam ik minstes vuuf pond an in de maend december, mar dat loap je het oare jaer, dur wel of oor. Mar je mot het zellef wete, het is ter voor gedisteanzjeneerd. Die 't nie mot mag het laete staen een oare neemt het wel. In Neel zag het nog voor der van vroeger, as ter thuus een verjaerdag was: Kruukplaet- jes wiere der dan gebakke. Lekker oor, mit ter recept van der moeder. Geweun... mit blom-butter in suker in een beetje kunnéél. Het was toen aollemaele minder, mar an gezellugheid, mekerende het toen oak niet. Mar affijn, men binne noe in 1981 in dan kan je de regels van 60 jaer gelee, nie méér hantére, watsjoe v Bie het tweede bakje docht Neel der in ééns om, dat ze gisteraevund nog een kwarktaertje gemaekt had. Jae dat kon ze oor, as ten besten, 't Was lekker in makke lijk, je heit ter gien oven bie noadig. Nae de kofje konne de kleintjes toch nie langer méér wachtte. Ze wazze toch al een stuit zoete geweest. Mar dat had oak zun reden: Ze hadde van der aore oma al zukke moaie cudoos gehad, dat ze daer noe wel zoete mee wazze. Mar noe wier het toch: Oma, wat zit er allemaal in die mooie zak van Sinterklaas, daar staat toch zwarte Piet op? O....wel kind in waer is tie dan? zei oma. O.... die is toch boven. Dat zag ik daar straks toen ik wat voor mama ging halen. Noe dan mot opa mar is gae kieke oor kind. In opa gieng nae boven, in jewel.... hie hadt te zak meegebrocht. Toen wier het om beurten opgedeeld. Voor de groate mannen in jongers was ter een sukkelaode letter. Want an kudoos, men lieve maans, daer kan je nie méér an beginne. Alléén an die letters was ze al over de feertug gulden kwiet. Daer koch je vroeger héél Jummin voor leeg. De meisen krege een doosje thee., wat motje aores geve. Dat komt aoltied te pas, zei Neel dan. 't Was wel niet zoe'n groat kudo, mar het was méér de aerdigheid. Overal was ter een net pakje van gemaekt in een riemtje dur bie, dus ze had ter een hoap waark van gemaekt. Toen het tan oak den naevund van te voren tien ure was, zie ze teen Arjaon: Alia, noe mot joe oak us biesprienge oor, ik loape mun eige tongderstenboven. Ik ha aol die riemtjes zitte maeke in voor aolles in nog wat gezurgd, joe heit vo mien alléén mar te doewe. Na.... Arjaon zeit tan oak trek: Maans, zeit het tan oak, wat 'k mot E.T.I.-rapport Het Economische Technologisch Insti tuut voor Zuid Holland te Rotterdam heeft rapport uitgebracht van het voor onderzoek naar de electriciteitstarieven op Goeree Overflakkee. Dit rapport is uitvoering in discussie geweest in de ver gaderingen van de Raad van Commissa rissen en Afgevaardigden van Aandeel houdsters. Besloten is voorlopig af te zien van het instellen van een vervolgonder zoek. Met het voordeel, ontstaan door het aanvaarden van het gewijzigde inkoop contract konden een aantal knelpunten in de tariefsopbouw worden geëlimineerd. Een commissie uit de Raad van Com missarissen zal met de directie en een deskundige (N.I.V.R.A.-accountant) vaststellen wat het resultaat voor het bedrijf zal zijn als de E.M.G.O. tarieven gelijk zouden zijn aan die van het G.E.B. Dordrecht. Hiervoor zal worden uitge gaan van de tarieven per 1 januari 1982 van beide bedrijven. Nagegaan wordt of er een negatief resul taat zal ontstaan en als dit het geval is, hoe groot of dit wordt en op welke wijze hiervoor middelen kunnen worden ge vonden om dit verschil op te heffen. In dit verband dient te worden opge merkt, dat in de afgelopen 10 jaren de openbare verlichting verliesgevend is ge weest Dit aspect komt in het E.T.I.- rapport nauwelijks aan de orde, doch zal binnen afzienbare tijd aanleiding geven tot overleg met de gemeenten over aan passing van de bestaande overeenkoms ten. Het is in den lande gebruikelijk dat het energiebedrijf het beheer en onderhoud heeft over de openbare verlichting. De kapitaal si asten van de investeringean (rente en afschrijving) blijven daar buiten omdat de gemeenten daarin zelf voorzien. Bij de E.M.G.O. is dit anders, van de oprichting af hebben de gemeenten-aan- deelhoudsters de gehele financiering aan het electriciteitsbedrijf overgelaten en worden deze lasten in de vorm van een oneigenlijk vastrecht doorberekend. Het geheel dient echter kostendekkend te zijn. Nu dit niet het geval is, zal voor de verliezen oplopend tot/100.000,- per jaar in een gezamenlijk overleg met de 4 gemeenten, een oplossing dienen te wor den gevonden. Het E.T.I.-rapport is inmiddels aan de gemeentebesturen toegezonden. Verwachting van de ontwikkeling van de elektriciteitstarieven 1982 Het Ministerie van Economische Zaken heeft toegestaan dat de electriciteitstarie ven voor 1982, voorzover nodig met ge middeld 3% (excl. brandstof) mogen wor den verhoogd. Afwijkingen per tariefgroep om de ta rieven opbouw voor de onderscheidene groepen te harmoniseren zijn toegestaan tot ten hoogste 6%, mits de gemiddelde stijging van 3% niet wordt overschreden. Voor tariefverhogingen om structurelel tekorten te dekken, boven deze limiet, dient toestemming te worden gevraagd aan het Ministerie van Economische Za ken. Een aantal bedrijven heeft inmiddels van deze mogelijkheid gebruik gemaakt Of hierop reeds beschikkingen zijn af gegeven is niet bekend. Ook de E.M.G.O. zal in 1982 met een tekort worden geconfronteerd. Het ligt in de verwachting dat voor enkele groepen verbruikers toestemming zal moeten wor den gevraagd de basistarieven met meer dan 3% te mogen verhogen. De gemiddelde brandstofprijs voor 1982 wordt geraamd op 440,per ton. Verwachting van de ontwikkeling van de gastarieven 1982 Het gastarief per 1 januari 1982 voor kleinverbruikers (tot 170.000 m^ per jaar) is inmiddels vastgesteld op 46,93 cent per m' excl. b.tw., derhalve een verhoging van 7 dent per m\ Het vastrechtbedrag blijft ongewijzigd. Of per 1 juli 1982 de gasprijzen opnieuw zullen worden aangepast is thans nog niet te voorzien. doewe. Mar hie begon impesant al pup- pierte knippen. Noe motje uutkieke, datje puppier genogt heit Want ik hawe nie zoe'n hoap Sinterklaospuppier. Mar het viel nog al mee, hie dee het nogal nae Neel der zin. Mar mun mostte noe mar nae bed gaen oor. Je heit het marege zoe druk. In nae een stuitje gienge ze nae boven. Op bed zeit Arjaon: Noe gae je maregen- ochend niet voor dag in daauw op oor. Welnéént man, rust joe je hoad mar, dat kom wel vo mekaore. In het kwam vo mekaore oor. Dat hei je net geleze. De kleintjes krege mar gien sukeloade. Net us een kikker of zoa. Mar dat magge ze ommers niet, daer kriege ze slechte tangden van, zage ze dank. Ja hoor, daer- om hebben ouwe maansen een kunstgebit. Door al die suker en dat snoep. Je mot dienke. Ja.... dat kan je gloave. Je had tan gien tangdars op te scholen in noe wordt het gesuneerd, dat had je net zoe min. As 'k het nog goed wete, dat was ter in Menheerse gunnééns een tangdars. Die kwam uut Hellevoete ééns in de maend of zoa. Dokter Knops most ter meestal an te pas komme, as der tangden of kiezen uut mostte. In gien tangdars, die het den dokter verbeterde oor. Jae, docht Neel, het is al wat verangderd, buten vroeger. Mar jae, wat wou ze, ze gieng der fanself mee mee. Jae, zei ze dan teen Arjoan, mun hawe een stofzuger oak in die had mun moeder oak niet. Zoe hei je een hoap dienge. Een anderen tied, briengt aore zeden in het leven gaet voarder. In zoe prakkuzerende, gieng der het één in oare van de Sinterkloas pakkerieje an Neel der hoad vurbie. Tot tan één van de meissen zie: Zijn we uitgepakt, dan zingen, jon- ens. Groot en klein. Dat beurende in neel docht, jae een maans wordt toch oud, ik zitte een beetje te suffen. Mar toen aolles vurbie was in nae ieders genoegen. De kinders nae huus gienge, mit een: Welbedankt hoor, jullie hielden geen Sinterklaas, is het wel? We hebben genoten, allemaal. Toen wazze ze blieje dat ze het toch mar deur hadde late gaen. Th. V. d. Vad Voorzorg is beter dan zorg Wie in een periode van betrekkelijke stabiliteit voorzorgsmaatregelen treft om slechtere tijden door te komen, wordt ofwel als een slimmerik ofwel als een aartspessimist beschouwd. Hoe het ook zij, de Europese autoriteiten zijn van mening dat de Tien zich moeten kunnen wapenen tegen onbestendige situaties op de wereldenergiemarkt. Een jaar na het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak die de oliebevoorra ding van verscheidene Europese landen in gevaar bracht heeft de Europese Com missie een plan uitgewerkt om dergelijke situaties het hoofd te bieden. Met dit plan, dat nog door de Raad van ministers van de Tien moet worden bestudeerd, wil de Commissie voorkomen dat er olietekorten ontstaan en de olieprijzen door specula ties worden opgedreven. De gevolgen van de oorlog tussen Iran en Irak konden destijds door de meeste Europese rege ringen wel worden opgevangen doordat zij hun bevoorradingsbronnen diversifieer den en het olieverbruik beperkten. Maar de Commissie vindt dat er een globale strategie moet worden uitgestippeld waar mee de Tien in alle gevallen onmiddellijk en doeltreffend kunnen reageren op onder brekingen van de oliebevoorrading of kleine olietekorten. De Commissie stelt onder meer voor in dergelijke gevallen de Europese ministers in spoedberaad bijeen te roepen en de bestaande olievoorraden onder alle Lid staten te verdelen. Zodra de eerste te kenen van een oliecrisis zich voordoen, zal de Europese Commissie op eigen initiatief of op verzoek van een Lid-Staat binnen drie dagen een Ministerraad bij eenroepen. De Raad moet dan een keuze doen uit de maatregelen die de Commissie voorstelt Deze maatregelen kunnen uit eenlopen van speciale middelen om aan vullende gegevens van de oliemaatschap pijen te krijgen tot financiële mechanis men om prijsopdrijving te voorkomen, maatregelen om energie op te slaan of te vervangen en het aanspreken van de buf fervoorraden. Dit spoedplan zal in nauwe samenwerking met de oliemaatschappijen en de andere regeringen worden uitge voerd. Als de voorraden van een Lid- Staat onder de grens van 80 dagen nor maal verbruik dalen, dan moet een andere Lid-Staat met een voorraad voor meer dan 85 dagen onmiddellijk te hulp schie ten. De Commissie heeft berekend dat wanneer er gedurende vijf dagen een be roep wordt gedaan op de buffervoorraden, een bevoorradingstekort van 4% gedu rende vier a vijf maanden kan wórden gedekt Een soortgelijke situatie deed zich voor in 1980 toen Iran en Irak in een oorlog verwikkeld raakten. De voorraden slonken toen zo snel dat men vreesde voor een oliecrisis die nog veel ernstiger zou zijn dan die van 1973. Het plan van de Commissie lijkt dus de aangewezen weg om toekomstige rampen te voorkomen. Film in koffiebar A.s. zaterdagavond 12 december wordt de film „Where the eagles fly" gedraaid in de Youth for Christ koffiebar. Deze avond wordt gehouden in de inmiddels herstelde Flora Bastiana die in de haven van Mid- delhamis nabij Jacobi ligt. Aanvang van het programma: 8 uur. Uitslag St. NIcolaas-aktie Middenstandvereniging ,,Ooltgensplaat" I ste prijs Kleuren T.V. mevr. F. Don kersloot, P. Biggestraat 27; 2e prijs 2- pers. donsdekbed L. Buscop, Esdoom- straat 27; 3e prijs Gourmetstel W. Kra mer, Weipolder 3; 4e prijs pakket levens middelen M. Mooijaart, Stoofstraat 8; 5 e prijs klok A. Kuyk, Kastanjestraat 6; 6e prijs gebakstel A. van Berkel-Fase, P. Biggestraat 25; 7e prijs wijnpakket J. Westdijk, P. Biggestraat 42; 8e prijs boe kenset D. Ttoost, Esdoornstraat 19; 9e prijs handwerkpakket M. Pipping, Lange- weg 13; 10e prijs puzzel J. Groenendijk, Prunuslaan 50; 11e prijs tafellaken G. Muller, Weespad 10; 12e prijs fruitschaal IJ. Vos, Meidoomstraat 2; 13e prijs weeg schaal J. Huijer-den Braber, Meidoom straat 16; 14e prijs snijplank J. Kreeft, Pr. Bemhardstraat 6; 15e prijs gereedschap- set Corinne Vervloet, Slikdijk 24; 16e prijs spel B. de Vos, Emmastraat 5; 17e prijs spiegel P. den Braber, Molendijk 47; 18e prijs gereedschapset D. Troost, Es doornstraat 19; 19e prijs zaagC. Neels-v. d. Griend, Pr. Hendrikstraat 7; 20e prijs foetsiebak A. Korteweg, Z. Achterweg 1121 e prijs kop en schotel R. Braber, Pr. Hendrikstraat 48; 22e wol A. Kamme- raad. Molendijk 17; 23e prijs aardappel container A. Bakelaar, Margrietstraat 5; 24e prijs bingospel P. van Oostende, Slikdijk 3; 25e prijs handdoekenset A. Fun, Esdoornstraat 6; 26e prijs hand doekenset J. F. de Vos, Boomgaardpad 2; 27 e prijs parkerbalpen J. de Vos, Kerk- singel 50; 28e prijs parkerbalpen A. Hokke, Slikdijk 30; 29e prijs breiboek W. van Dam, P. Biggestraat 30; 30e prijs breiboek J. Huijer, Kastanjestiaat 19. Zondag 13 december 3 e Adventzondag OUDDORP-Herv. Kerk9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. bed. H.D.; woensdag 16 december: 19.00 uur eerw. hr. G. Meuleman - Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. H. Visser en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord - Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. v. d. Dool, Rotter dam. GOEDEREEDE - Herv. Kerk 10.00 uur dhr. K. Groenendijk, Krimpen aan de Lek en 18.30 uur ds. M. Aangeen- brug, Zondagavondkring. STELLENDAM - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. C. Oorschot, v.m. bed. H.D.; diak. koU. Hulp O.-Europa - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur dr. B. van Oeve- ren. Rijnsburg. MELISSANT - Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. Vlietstra jr. en 18.00 uur ds. J. T. Cazander, extra koUekte quotum- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur dhr. A. G. Lergner, Rotterdam. DIRKSLAND - Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur ds. D. Dekker, tweede koU. diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, extra koll. bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Kerk 10.00 uur ds. L. Quist, bed. H.A. en 18.00 uurkand. van Veen, IJsselstein, dankz. H.A.; extra koU. St. Schuilplaats, Apeldoorn; Vrijdag 18 december 14.45 uur ds. L. Quist, huwelijksbev. DE SAMARITAAN - 10.14 uur ds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS - Herv. Kerk 10.00 uur ds. G. C. de Jong en 18.00 uur ds. L. Quist, extra koll. kerk - Chr. Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. D. J. van Vuuren- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens, H.A. - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v. d. Waal en 17.00 uur ds. J. Hage- Ger. Kerk(Vrijgem.) 10.00 en 15.00 uur ds. H. W. Noordman. NIEUWE TONGE - Herv. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds J. van den Bom, extia koll. Gëref Bond- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Kerk 10.00 uur ds. P. de Jager, bed. H.D. en 18.00 uur ds. A. Visser, Nieuwland- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Kerk 10.00 uur ds. D. Dekker en 18.00 uur dhr. K. Groenendijk, Krim pen aan de Lek- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Hage en 18.00 uur ds. R. H. Stutvoet. DEN BOMMEL- Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. P. de Jager, extra koll. kerk- Ger. Kerk 10.45 uur drs. J. H. Becker Jr. en 16.00 uur drs. J. Kattenberg. OOLTGENSPLAAT-Herv. Kerk 9.30 uur ds. M. Aangeenbrug en 18.00 uur kand J. de Koeijer, Kminingen, extra koll. pastoriefonds - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT-Herv. Kerk 10.00 uur kand J. A. de Koeijer, Kminingen. SIRJANSLAND - Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. Chr. v. d. Valk. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. NIEUWERKERK - Herv. Kerk 10.00 uur drs. Alb. v. d. Ban - Ger. Kerk (N'kerk - O'land) 10.00 uur ds. A. Vos, Bergen op Zoom en 17.00 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom - Ger. Gem. 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder - v/h Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 15.00 uur leesdienst Vanmiddag vond de heropening plaats van het vernieuwde bankgebouw van de Rabobank aan de Langeweg 27 in Ooitgensplaat, door burg. W. M. v. d. Harst van de gemeente Oostflakkee. De verheugende groei van de bank, waardoor een gebrek aan mimte ontstond en het feit dat het kantoor in Ooitgensplaat niet meer voldeed aan de eisen van het hedendaagse bankverkeer, maakten een uitbreiding en modernisering noodzake lijk. Nadat het besluit op 14 april 1980 was genomen, werd medio mei van dit jaar met de werkzaamheden begonnen. Voor het ontwerp zorgde architect A. Koole uit Middelhamis. Terwijl de firma L. C. Dorsman uit Ooitgensplaat als hoofdaannemer optrad, werkten verder aan de verbouwing mee de firma's: J. Sprong, Oude Tonge (loodgieter); v. d. Welle vanDrongelenb.v., Ooitgensplaat (metselwerk); M. Kreeft, Ooitgensplaat (schilderwerk). Van Loon, Oude Tonge (elektra); Korporaal Oud Beijerland b.v. (luchtbehandeling); J. van Maastricht, Ooitgensplaat (centrale verwarming); Freetex, Utrecht (systeemplafond); A. M. Zeegersb.v., Rotterdam (beveiliging); Wevers en Wevers, Roermond (balie); 3D Project Inrichtingen b.v.. Best (meu bilair) en P. H. van Rossum, Ooitgens plaat (vloerbedekking en gordijnen); Fa. vanDrongelen, Ooitgensplaat (planten en tuinaanleg). In het vemieuwde bankgebouw is een prettige sfeer gecreëerd door het zoge naamde „open" systeem met aparte ba lies voor bijvoorbeeld reizen. Voor zaken die meer tijd vergen, of die van vertrouwelijke aard zijn, kan gebmik worden gemaakt van aparte spreek kamers. Op de benedenverdieping bevinden zich verder een kantoormimte, de afdeling ver zekeringen, een directiekamer en de kluis. MIDDELHARNIS Namens deNed. Herv. Lidmatenvereni- ging Calvijn wordt bekend gemaakt dat in de vacature van notabel K. v. d. Ketterij op de aanbeveling gesteld zijn, in alfabe tische volgorde, J. v. d. Groef, Wilgen laan of B. Vroegindeweij, Frans Halslaan. In de vacature notabel A. Krijger zijn op de aanbeveling geplaatst in alfabetische volgorde P. A. Prinsen, Pr. Bemhardlaan of Joh. Verhage, Marietjespad. Tot de inrichting behoort ook een nacht kluis. Op de bovenverdieping zijn een be stuurskamer, een personeelsmimte en een archief ondergebracht voor automobilisten is zowel voor als achter het bankgebouw parkeermimte aanwezig. Ontwikkeling van de bank Vooral in de afgelopen jaren heeft de Rabobank te Ooitgensplaat die op 7 ja nuari 1903 werd opgericht, een voorspoe dige ontwikkeling ondergaan. Niet alleen de balans- en spaarcijfers groeiden van jaar tot jaar, hetgeen vorig jaar resulteerde in een balanstotaal van 43,9 miljoen en een spaartegoed van 31,7 miljoen, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uit gebreid. Dit had tot gevolg, dat tevens de werkzaamheden toenamen en om de cliënten toch een optimale service te kun nen verlenen, werd het personeelsbestand in de afgelopen 10 jaar van 7 tot 12 gebracht In 1979 werd een fusie aan gegaan met de Rabobank Stad aan 't Haringvliet Behalve over het kantoor aan de Lange weg in Ooitgensplaat beschikt de bank dan ook over een vestiging aan de Molen dijk 30a in Stad aant Haringvliet Boven dien wordt regelmatig zitting gehouden in Achthuizen, Langstraat. Directeur van de bank is de heer G. J. M. Appelman. Open Huis Om een ieder in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen in het vemieuwde bankgebouw, wordt vrijdagavond 11 de cember van 19.00 tot 21.00 uur Open Huis gehouden. NIEUWE TONGE Oud Papien Heden (vrijdag) avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag gebundeld gereed zetten s.v.p. OOLTGENSPLAAT Tentoonstelling P.V. „de Zwaluw" De Postduiveavereniging „De Zwaluw" te Ooitgensplaat organiseert heden vrij dagavond en zaterdag een grote tentoon- steUing in het Verenigingsgebouw „'tCen- tmm". De openingstijden zijn: heden vrijdag avond vanaf 7 uur en zaterdag van 2 tot 5 en vanaf 6 uur nam. 's Avonds zal de trekking plaats hebben van de grote ver loting. Ook zijn er nog diverse stands ingericht met vele attracties. Eiianden-nleuws is het blad voor uw familieberichten OOLTGENSPLAAT Predikant bedankte voor het beroep: Ds. E. M. Bakker van Veenendaal, waar op door de hervormde gemeente van Oolt- geiisplaat een beroep werd uitgebracht heeft hiervoor donderdagmiddag j.l. be dankt Geslaagd voor doctoraalexamen letteren: Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde j.l. donderdag 10 decem ber voor het doctoraalexamen Letteren, afdeling Geschiedenis, de heer Gerrit Heijkoop, Weesmolenstraat 29, alhier. De bul-uitieiking zal woensdag 16 decem ber a.s. plaats hebben in de genoemde universiteit. Het gebmik van een elekfrische deken kan tot circa 90% aan stookkosten in de slaapkamer besparen, aldus Koninklijke Fabriek Inventum N.V., Nederlands grootste fabrikant van zwakstroomde kens. Deze energiebesparing is gebaseerd op het feit dat het zuiniger is alleen het bed te verwarmen dan de hele slaapkamer op temperatuur te houden. Het eerste kost jaarlijks tien tot vijftien gulden aan elek- tiiciteit, het tweede meer dan honderd gulden aan stookkosten. Bij de berekening is uitgegaan van 18° C kamertemperatuur met centrale verwarming op aardgas. Met CV wordt echter vaak nog wat hoger gestookt en het verschil wordt ook groter als men geen CV maar losse warmte- brormen in huis heeft Bovendien hebben sommige mensen de neiging in de winter de ramen van de slaapkamer potdicht te houden om geen warmte te laten ontsnappen. Bij een elek trische deken hoeft dat niet Een ander gezondheidsaspect een elektrische deken houdt het bed warm en dróóg. Vooral dat laatste is belangrijk, omdat kou en vocht een aanslag op de conditie van de spieren betekenen. De fabrikant adviseert boven dien er bij aankoop op te letten of de deken wel gewassen kan worden. ^0-^ ^V een zwakstroomdeken hoort een transformator, die de 220 V netspanning omzet in een 100% veilige laagspanning van maximaal 32 V. Met die trans formator kunnen verschillende tempera turen worden ingesteld. Tweepersoons dekens hebben meestal twee transforma toren, zodat individueel de temperatuur per persoon kan worden ingesteld. Sommfge mensen vinden het een veiliger gevoel op een zwakstroomdeken te slapen dan op een deken met netspanning. Bij de (KEMA-gekeurde) dekens van Inventum wordt de 220 Volt door een transformator omgezet tot zwakstroom. De meeste tweepersoons dekens zijn bovendien indi vidueel met twee aparte transformatoren naar behoefte op verschillende tempera turen in te stellen. Niet iedereen heeft bovendien op dezelfde manier last van de kou. De een heeft gauw koude voeten de ander juist een koude mg of schouders, ïsmds kort brengt Inventum daarom een zogeheten „Medium"-deken. Een deken met kleinere aftnetingen die uitstekend voor plaatselijke verwarming kan zorgen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2