U^IA^ Gemeente Oostfiakkee gaat wellicht proefproces voeren Gemeente Middelharnis koopt vervallen pandje Foto GENIUS Dirksland voert Watertoeristen belasting in Uw huis verkopen TAMBOER Kom veilig de feestdagen door Flakkeese Landbouw organisaties organiseren cursus Waterscliap Goede wensen voor het kind 54e Jaargang DINSDAG 8 DECEMBER 1981 No. 5050 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de laatstgehouden vergadering is Dirkslands' gemeenteraad alc- koord gegaan met de invoering van een Watertoeristenbelasting; door het College geïntroduceerd als een redelijke bijdrage van het Water- toerisme zoals die ook via de logeer- gastenbelasting van de landtoerist wordt geheven. Als beweegreden voor het invoeren van de Watertoeristenbelasting noemen B en W dan ook dat het Watertoerisme de gemeente bepaaldelijk niet minder kost dan het klassieke landtoerisme in welk licht bezien het onredelijk zou zijn de landrecreatie wél- en de Waterrecreatie niet in de belasting te betrekken. Belastingplichtige is degene die gelegen heid biedt tot ligging aan vaartuigen, de Watersportvereniging derhalve. De be lasting wordt geheven van 1 april t/m 31 oktober en de grondslag is het aantal etmalen dat een persoon verblijf houdt aan boord van een vaartuig a 0,40 et per etmaal. Voorts wordt een zgn. forfaitaire heffing geregeld met de oppervlakte van de vaste ligplaats van het vaartuig als grondslag, maar om de Watersportver. niet met een aparte administratie te be lasten zal ook hier het aantal personen als maatstaf worden genomen omdat er tus sen de grootte van het vaartuig en het aantal opvarenden een relatie kan worden gelegd. - De opbrengst van de belasting is bedoeld ter bestrijding van de gemeentelijke kosten die gemaakt zijn ten behoeve van het toerisme, hoewel van een formele be stemmingsheffing evenwel geen sprake is. In overleg met de havenmeester is op grond van de opgedane ervaring een berekeningsformule opgesteld. Het ge middeld aantal p;-: soncr. per box wordt op 3 gesteld, de bezettingsgraad op 50% van het max. aantal personen per box en dat leidt tot de som dat per box wordt ge heven: 50% van 3 personen x 63 etmalen X 0,40 afgerond 37,50 De belasting opbrengst wordt op 12.000,geschat. Politiecommandant Oostfiakkee over vuurwerk-gebruik De Groepscommandant der rijkspolitie te Oostfiakkee maakt bekend dat de ge meente Oostfiakkee per 2 december 1981 een nieuwe Vuurwerkverordening heeft waarvan de voornaamste bepalingen in houden dat: er geen vuurwerk afgeleverd mag wor den aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar; het verboden is om vuurwerk bij zich te hebben of het te bezigen op de openbare weg of op voor het publiek toegankelijke plaatsen; vuurwerk uitsluitend verkocht mag worden door personen die daartoe een schriftelijke vergurming hebben van B en W. Om toch op gepaste wijze „Oud en Nieuw" te vieren mag uitsluitend vuur werk gebruikt worden op: 30 december van 08.00 tot 20.00 uur; 31 december na 08.00 uur, 1 januari vóór 02.00 uur. Tentoonstelling „Nut en Genoegen" De konijnen en pluimvee vereniging „Nut en Genoegen" hoopt op vrijdag 11 en zaterdag 12 december weer haar jaar lijkse tentoonstelling te houden, in het Verenigingsgebouw te Ouddorp. Er zullen weer vele dieren te bewonderen zijn zoals Konijnen, Hoenders, Sierdui- ven, Postduiven, Cavia's en Hamsters. Dit jaarlijks terugkerend evenement trekt steeds veel bezoekers, wij hopen dan ook nu weer dat velen een bezoekje brengen aan onze dieren an fokkers van de klein- dierensport De tentoonstelling is geopend: vrijdag avond van 7 tot 10 uur en zaterdag middag vanaf 2 uur tot 's avonds 9 uur. U bent van harte welkom, de toegang is gratis. Wanneer de gemeenteraad van Oost fiakkee in zijn vergadering van a.s. don derdagavond instemt met het desbetref fende voorstel van het College beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen een door de Staatssecretaris van Onderwijs gestelde voorwaarde m.b.t de herbouw van de afgebrande school in Oude Tonge, zal de gemeente Oostfiakkee de eerste Neder landse Gemeente zijn die zo'n poging onderneemt, het wordt derhalve een proefproces. „De redelijk te achten kosten van her stel, samen met het schuldrestant en ver minderd met de te ontvangen verzeke- ringspermingen, kunnen aanleiding zijn tot het bepalen van een ander jaar van Stichting" zo heeft de Staatssecretaris laten weten. Het College kan zich met die voorwaar de evenwel niet verenigen temeer omdat het afgebrande gebouw tegen herbouw waarde verzekerd was. Daarmee deed de gemeente meer dan van haar verwacht werd terwijl nu de Staatssecretaris zou verlangen dat de te ontvangen verzeke- POORTVLIET Oogstcollecte: De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogstcollecte heeft 12.279,50 opgebracht. De feestdagen zijn weer in aantocht. Onze hoofden lopen om van alle dingen die we nog moeten doen. Winkelen, de kamer versieren, bakken en heerlijk eten op tafel toveren zijn belangrijke onder delen van ons overbezette programma. In dergelijke tijden wordt er heel wat o ver het hoofd gezien. We zijn toch wat minder oplettend ten opzichte van onze dagelijkse taken als het opbergen van geneesmid delen bijvoorbeeld. Een in de haast ver geten biiisje aspirine of andere pillen dat binnen het handbereik van kinderen ligt, kan voor de hummels erg gevaarlijk zijn. Het goed opbergen van flessen chloor, spiritus en andere schoonmaakmiddelen is trouwens even zo belangrijk. Zorg er trouwens voor dat de spelende kinderen zich niet kunnen branden aan te laag staande kaarsen. ringspenningen in mindering worden ge bracht bij het bepalen van een ander jaar van Stichting van het schoolgebouw. Een en ander heeft overigens geen ge volgen voor de herbouw van de school, die zal gewoon in 1982 plaatsvinden. De Staatssecretaris echter wil voor de straks herbouwde school de door het Rijk te verstrekken vergoedingen per lokaal ba seren op de bedragen van 1975, het oor spronkelijke Stichtingsjaar van de school (ca. 17000,per lokaal toen tegen 33.000,per lokaal nu) en daar nu wordt van Oostflakkese Gemeentebestuurlijke zijde tegen geprotesteerd. Gemeend wordt dat de omstandigheid dat de school goed verzekerd was nu niet ten koste mag gaan van een lagere rijks- vergoeding. Verzekering tegen herbouw waarde heeft de gemeente aanzienlijk meer gekost dan de minstens verlangde verzekering tegen boekwaarde maar te genover die hogere premie heeft het Rijk nooit een hogere compensatie toegekend, 't Zou kwalijk zijn wanneer de getoonde zorg nu negatief zou worden gehonoreerd. WAAR GAAT DAT NAARTOE Op 1 maart a.s. zal er op alle pakjes sigaretten een waarschuwing gedrukt staan met als tekts „Roken bedreigt de gezondheid, de Minister van Volksge zondheid en Milieuhugiëne". Roken is echter niet de enige gezondheidsbedrei gende activiteit waar de Nederlander zich schuldig aan maakt. Je zou je dus kunnen voorstellen dat binnenkort waarschuwin gen als „overmatig drankgebruik kan dronkenschap, criminaliteit en agressie veroorzaken, de Minister...." op flessen jenever of pils komen te staan. Nog verder doordenkend, zou je je ook overheidswaarschuwingen kunnen voor stellen op pakjes boter (vanwege de dier lijke vetten), op suiker, koffie en thee. Waar gaat dat naartoe? Komt het ooit nog eens zover dat ,we per advertentie worden opgeroepen om op tijd naar bed te gaan? Nachtbraken is immers ook on gezond. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 3 decem ber 1981. Uien maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L. 22,90 - 23,50 Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: veertig ton. Uitslag verloting Brassband „Concordia" te Ouddorp Ie prijs no. 1368; 2e prijs no. 1373; 3e prijs no. 1029; 4e prijs no. 1180; 5e prijs no. 1552; 6e prijs no. 1551. Prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Boelaars, Alexanderstraat 3 te Ouddorp. De laatste herinnering om nog fotowenskaarten te bestellen. Als u deze week t bij ons langs komt kunt u ze StraatdijkS Tel.01877-2150 DIRKSLAND nog op tijd in huis hebben. In VJV-centrum Oude Tonge Avond over schoonheidsverzorging Het Vormingswerk Jonge Volwassenen op Oostfiakkee organiseert een bijeen komst op maandagavond 14 december. Op die avond is mevrouw Maan als schoonheidsspecialiste uitgenodigd om iets te vertellen en te laten zien over de verzorging van lichaam en huid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het vormingscentrum aan de van Halen straat 2 in Oude Tonge (achter het bus station). De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen naar het VJV tel. 01874 - 2627 op dinsdag, woensdagmiddag, donderdagmiddag en donderdagavond (tot 9 uur). THOLEN Hulp voor Polen: Onder het motto „Tholen voor Polen" is een aantal in woners van het eiland Tholen aan een advent-actie voor Polen begonnen. Alle inwoners worden opgewekt aan deze actie mee te doen. De firma Hommel stelt busjes beschikbaar om de artikelen bij de mensen op te halen. De firma zorgt dan voor vervoer naar Polen. In „3-FLO verband" is besloten om voor de leden binnen het werkgebied van het Waterschap Goeree Overfiakkee een cursus te organiseren over: „het werk, de doelstelling en de verantwoording van een waterschap". Door de verregaande concentratie en uitbreiding van het takenpakket van het waterschap is de materie ingewikkelder en ondoorzichtiger geworden en de afstand tussen waterschap en boeren en tuinders vergroot. Het is het bestuur gebleken dat ver schillende leden een cursus „Water schapszaken" op prijs stellen en ook het Waterschap Goeree Overfiakkee staat hier positief tegenover en is bereid hier aan haar medewerking te verlenen. Het is de bedoeling de cursus te houden op een 5-tal achtereenvolgende dinsdag ochtenden, de eerste op dinsdag 12 ja nuari en de laatste op dinsdag 9 februari 1982. De cursus zal worden gehouden in het Rooms-Katholieke Jeugdgebouw, Langeweg 65 te Middelharnis. De leiding van deze cursus berust bij de heer C. D. van Strien en/of de heer J. H. Aantjes. Zij zorgen tevens voor de beno digde documentatie. De inhoud van de geplande bijeenkoms ten is als volgt: 12 januari: Kennismaking. Inleiding door de heer Joh. Koert, dijkgraaf van het Waterschap Goeree Overfiakkee, welke o.a. het volgende aan de orde zal stellen: positie van waterschap, het waterschap in het Nederlandsestaatsbestel, water schapsreorganisaties, taken van het wa terschap, relatie tot de ruilverkaveling, bestuurssamenstelling en opbouw. 19 januari: De heer W. H. Verheul, sekretaris van het Waterschap Goeree Overfiakkee, behandeld o.a. de geschie denis van het waterschap, besluitvorming, intemfunctioneren, financiën - omslag, voorbereiding en tot standkomen van keu ren en peilbesluiten. 26 januari: Drs. C. N. Spierings, me dewerker Provinciaal Bestuur, zal o.a. ingaan op; relatie Provincie/Waterschap, invloed van Provinciaal Bestuur, invloed van de politiek. Provinciaal beleid inzake het opstellen van richtlijnen, te verwach ten gevolgen van waterschapsconcentra ties in Zuid Holland Zuid. 2 februari: Mr. O. van der Heide, mm De gemeenteraad van Middelharnis heeft donderdagavond van harte inge stemd met de voorgestelde aankoop van het woninkje Ring 128 te Middelhamis. Het staat al jaren onbewoond en.... zo zeiden B en W in de toelichting: „het geheel is aan te merken als een schand vlek in de pittoreske omgeving rondom kerk en gemeentehuis. De eigenaar, dhr. SINT ANNALAND Brandweerkazerne St. Annaland weer in gebruik genomen De brandweerkazerne in Sint Annaland is na een interne verbouwing weer in gebruik genomen. De naast de kazerne gelegen voormalige gemeentewerkplaats is bij de kazerne getrokken, zodat nu ruimte is ontstaan voor een instructie lokaal en de stalling (in de toekomst) van de tankauto van de regionale BB. De ruim vijfendertig aanwezigen onder wie burge meester E. Baerends van Tholen en de regionale brandweercommandant M. Belogne uit Bergen op Zoom, werden welkom geheten door brandweercom mandant P. A. CLindhout uit Sint Maar tensdijk. De commandant noemde de rea lisatie van het instructielokaal van groot belang in verband met de toenemende taak van de brandweer op het gebied van reddingsactiviteiten. Burgemeester Bae rends noemde de ingebruikname een ge zonde ontwikkeling die zijn hoogtepunt zal hebben bereikt bij de realisatie van een ruimer onderkomen voor het korps Sta- venisse. De brandweerkorpsen van Tho len houden vrijdag 22 januari in het dorps- hpis in Sint Annaland een brandweer avond. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur (half acht). SINT PHILIPSLAND Kerstviering bejaarden: De afd. St. Philipsland van de Zeeuwse Vrouwen raad en de commissie voor het Open Bejaardenwerk houden woensdag 16 de cember in het dorpshuis De Wimpel de Kerstviering. OOLTGENSPLAAT Kerstmiddag bejaarden: Woensdag 9 december des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de bejaardensamenkomst ge houden worden. De laatste van dit jaar. Deze middag staat in het teken van het naderende kerstfeest. Het comité verwacht veel belangstelling en u bent hartelijk welkom. juridTsch medewerker van de Unie van Waterschappen, bespreekt o.a.: welke wetten zijn relevant omtrent water schappen, welke zijn er te verwachten, wat mag een waterschap wel en niet opnemen in haar keur, enz. 9 februari: Ir. H. Gerritsen, sekretaris Commissie Waterbeheer van het Land bouwschap, zal o.a. behandelen: hoe functioneert de agrarische belangen-be- hartiging in waterschapszaken. Totale cursuskosten 25,/deelnemer, te voldoen bij eerste bijeenkomst. Maxi mum aantal deelnemers is 25, gezien de belangrijkheid van discussie. Aanmelding vóór 15 december 1981, schriftelijk aan: Secretaris 3-FLO, Chr. H. W. van Eek, Oudelandsedijk 30, 3245 LH Sommelsdijk. R J. V. d. Vegt uit Stad aan 't Haringvliet heeft het pandje voor 18.000,aan de gemeente gelaten. Het is nog niet vast gesteld waarmee de leegkomende plek zal worden „ingevuld". In het kader van het bestemmingsplan Centrum zal er een be stemming aan worden gegeven. Duidelijk is wel dat het pandje zal worden gesloopt. Staat dit pandje als „schandvlek" te boek, het publiek heeft zelf ook een DIRKSLAND Adventssamenkomst „de Christenvrouw" Op D. V. woensdag 9 december belegt de Vrouwenbond „De Christenvrouw" een adventssamenkomst in „Onderde Wiek". Aanvang 7.45 uur. De meditatie wordt verzorgd door ds. G. C. Klok te Stad aan 't Haringvliet. Er is declamatie, solo- en samenzang. ledere belangstellende is hartelijk wel kom. Ratten in Dirksland Ratten in de sloppen van klein Parijs? Raadslid T. van Prooijen heeft er een boekje over open gedaan in een schrijven aan het College waarin hij beweert dat een aantal bewoners van de Straatdijk, wo nend nabij het Smidsslop, al meer dan dertig jaar hinder ondervinden van een daar heersende rattenplaag. Gemeente werken en Waterschap zouden tot dusver tevergeefs hebben geprobeerd de ratten te bestrijden waarom dhr. van Prooijen het College vraagt welke afdoende maat regelen ze in verband ook met de volks gezondheid denkt te nemen om aan de plaag een eind te maken. Verzekering: NIET VELDHUIZEN In het bericht over de instelling van een commissie die de mogelijkheid naar een flakkeese radiozender gaat onderzoeken, opgenomen in het nummer van j.l. vrijdag wordt een van de commissieleden als dhr. Veldhuizen genoemd. Het betreft echter dhr. Veldhuis, hoofd van de Eleosschool en niet de eerw. heer Veldhuizen uit Herkingen zoals misschien zou kunnen zijn verondersteld. STELLENDAM Geslaagd: Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde Jaap Waling voor het doctoraal examen Geschiedenis. J.l. 4 december had de buluitreiking plaats. GOEDEREEDE Geen spreekuuK Het spreekuur van de burgemeester van Goedereede op vrij dag 11 december a.s. wordt niet ge houden. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. STAD A.H. HARINGVLIET- woens dagavond 7.30 uur dhr. T. M. van Dijk. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. Th. van Stuyven- berg. OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. schandvlek aangewezen. Op het eveneens desolate pand waar eens hotel Spee in gevestigd was heeft iemand met vurig rode fluorescerende letters „Gem. schandaal" gespoten. We herinneren er maar aan voor 't geval de aanwezigheid van die smet aan de gemeentebestuurlijke aandacht zou zijn ontsnapt.... Als Sinterklaas vertrokken is wordt het tijd de Kerstman vóór te zijn: wenskaarten voor de feestdagen komen alleen op tijd wanneer ze tijdig gepost zijn. De aanschaf van wenskaarten betekent een belangrijke financiële bijdrage voor kinderen die lichamelijk, geestelijk of so ciaal gehandicapt zijn. Deze wenskaarten „Voor het Kind" kan men kopen bij de stands van plaatselijke comité's voor kinderpostzegels in de post kantoren. Daar wordt een uitgebreide collectie kerst- en nieuwjaarskaarten aangeboden. Zo'n wenskaart „Voor het Kind" is pas kompleet met een kinderpostzegel. Ook kinderzegels zijn aan de stands volop verkrijgbaar. Afbeeldingen van de zegels, die dit jaar in het teken van het Internationale Jaar van Gehandicapten staan, zijn ook als serie kaarten {f 2,per serie) en als serie posters 15,per serie) te verkrijgen. De verkoopstand van het plaatselijk comité voor kinderpostzegels is tot en met 23 december opgesteld in het postkantoor te Middelhamis. AAIVGEPASTE KERKDIENST Op de derde adventszondag, 13 decem ber, zal er in de Ned. Herv. Kerk aan de Ring in Middelharnis weer een aange paste kerkdienst worden gehouden. In deze dienst, die om kwart voor drie begint, zal ds. G. C. de Jong, Ned. Herv. pre dikant te Middelhamis, voorgaan. De commissie, die deze diensten voor bereidt, nodigt U met klem uit deze dienst bij te wonen. Tijdens de laatst gehouden diensten bleek de belangstelling nog al temg te lopen. De „Grote Kerk" in Mid delhamis is ook werkelijk groot. Werkt U er aan mee, dat er geen zitplaats onbezet blijft? INGEZONDEN: Wit achterspatbord Geachte redaktie. Hoewel ik eerst niet wilde reageren op het schrijven van de heer Klem over het witte spatbord, wil ik toch met deze regels besluiten. (Want wie zwijgt stemt toe nietwaar). Dat de heer Klem opkomt voor het Nederlandse produkt is te waarderen maar dat hij suggereert dat de bedoelde fiets voor een prikje bij een stuntverkoper is gekocht vind ik wel wat ver gaan. Want meneer Klem, deze werd gekocht bij een erkende fietsenmaker en de knip moest er helemaal voor open. En als ik eens in Middelhamis rondkijk dan rijden er heel wat van dergelijke fietsen rond, of dat dan een Hollandse fiets is doet hier verder niet terzake. Mijn standpunt blijft wat in Nederland verkocht wordt, moet aan de Nederlandse eisen voldoen. Met dank voor plaatsing. D. Both-Vroegindeweij Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1