EIÜVIIDEn-tllEUWS goed LANDBOUW Nieuwe richtsnoeren voor 1988 IVieuwe Rumptstad haiwnfrees, zwaar modei nederlandse hartsticliting R E N A T A Tientje van Drees vrienden van de hartstichting HET |Uw huis verkopen TAMBOER \AOTieer elke secoixle telt... 2e Blad VRUDAG 4 DECEMBER 1981 No. 5049 Arie Vergunst, die tijdens zijn predikant schap de gewone theologische studie heeft gevolgd aan de Rijks Universiteit in Utrecht en zelfs doctoraal deed, was een leidinggevende persoonlijkheid en één van de dominerende figuren binnen de Ger. Gemeenten. Bij alles was hij betrokken: de opleiding van studenten in Rotterdam, het onderwijs, de pers, de zending, het KIJKVENSTER jeugdwerk. Het was eigenlijk onvoorstel baar hoe één man al dat werk kon doen en dan toch nog een gemeente dienen. Hij diende met overtuiging de Ger. Ge meenten en had die gemeenten ook lief. Maar hij was te ruim van begrip om zijn kerk tot de alleenzaligmakende te ver klaren. Daardoor heeft niet alleen de Ger. Gem., maar héél de Gereformeerde Ge zindte door zijn overlijden een gevoelig verlies geleden. blik op kerk "^P en samenleving c^ We zijn alweer de laatste maand van het jaar ingegaan, de donkere en sombere decembermaand. De Adventsweken zijn begonnen en we worden weer bepaald bij het Licht dat in de wereld gekomen is om te beschijnen hen die gezeten zijn in de duisternis en schaduw van de dood. Dat leek ons een geschikte gelegenheid om in deze „Blik op Kerk en samen leving" even de aandacht te richten op een drietal markante persoonlijkheden uit de rechterflank van de Gereformeerde Ge zindte die kort na elkaar door de dood werden weggenomen. Drie predikanten uit drie verschillende kerken en van uit eenlopende leeftijden, maar die alle drie in hun kring en daarbuiten een grote plaats hebben ingenomen. De eerste van de drie was ds. Johannes van der Poel uit Ede. Na vele malen ernstig ziek te zijn geweest overleed hij op 72-jarige leeftijd. Geboren in 1909 te Hendrik Ido Ambacht werd hij eerst oefe naar, later predikant van de Oud Gere formeerde Gemeente te Hardinxveld- Giessendam en daarna te Ede. „Poel-Ede" was een begrip in kerkelijk Nederland! Kerkelijk besef had hij niet veel, kerkmuren kende hij nauwelijks. Hij wist zich verbonden, zoals hij zelf altijd zei, met allen die Sion beminnen. Een theologische opleiding had hij niet gehad en aan zijn dogmatische en exegetische kermis heeft véél gemankeerd. Maar hij had een „charisma", een aparte en bij zondere gave van de Heilige Geest waar door hij gezegend was met een wijsheid die door geen enkele studie aangeleerd kan worden. Wie hem hoorde, of iets van hem las, kon soms z'n hoofd schudden om de bizarre uitdrukkingen die hij kon doen, maar was soms ook onder de indruk van die diepe wijsheid en dat geestelijke in zicht Men hoeft nog geen godgeleerde te zijn om van God geleerd te zijn. Poel-Ede was de uitzondering die de regel van studie en ordening bevestigt. In Staphorst overleed, 63 jaar oud, Ds. Pieter Jan Dorsman. Geboren te Middel- hamis in 1918, werd hij in 1941 Her vormd predikant in Schelluinen, en in 1952 te Staphorst, waar hij tot zijn dood zou blijven. Bijna 40 jaar was hij dienst doend predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk. Maar hij stond wel aan de uiterste rechterkant van die kerk. Want behalve in zijn eigen gemeente sprak en preekte hij meer in allerlei vrije groepen buiten de kerk dan in zijn eigen kerk. Ds. Dorsman vertegenwoordigde een stro ming die sommigen in de Hervormde Kerk misschien als de enige legitieme zullen erkennen, terwijl vele anderen haar zullen beschouwen als een doperse af glijding van de reformatorische lijn. Hoe het zij, ook Dorsman ging de weg van alle vlees. Het zal even wennen zijn, de gemeente Staphorst zónder Dorsman, want die twee hoorden bij elkaar. Ook de Gereformeerde Gemeenten le den een groot verlies door het sterven van Ds. Arie Vergunst. Hij werd maar 55 jaar en overleed na een korte ziekte in de gemeente Kalamazoo in de Verenigde Staten die hij nog slechts 10 maanden diende. Naar Ger. Gem.-begrippen was Ver gunst erg jong toen hij predikant werd. Hij was 24 jaar toen hij zijn dienst begon in de grote gemeente Zeist Vandaar ging hij naar Corcica (V.S.), kwam weer terug naar Holland om achtereenvolgens Rot terdam (C) en Veen te dienen. En wéér ging hij begin dit jaar naar The States, niet wetend dat hij er heen ging om te sterven. Drie toonaangevende figuren, ieder in eigen kerk en kring gingen heen. „Dan zal men u missen en uw plaats zal ledig gevonden worden", zei Jonathan tegen David. Dat geldt ook van de dienaren van het Woord. Het zal eenmaal ook van óns gelden. Het voornaamste is dat we weten mogen hier als levende stenen gelegd te zijn aan de geestelijke tempel. Want dominees sterven, en kerkmuren hier zo hoog opgetrokken zullen vallen. Maar ik weet hoe 't vast gebouw van Uwe gunst bewijzen naar Uw gemaakt bestek in eeuwigheid zal rijzen. Waarnemer Het wordt algemeen erkend dat het landbouwbeleid het beste resultaat is dat de Europese Gemeenschap tot nu toe heeft bereikt De balans van het nu twintig jaar oude landbouwbeleid is zeer positief. In tegenstelling tot een groot deel van de wereld kent Europa geen gebrek aan voedings middelen. De landbouwmarkt is stabiel, de kwaliteit van de voedings- produkten werd verbeterd, de modernisering van de landbouw werd in de hand gewerkt en het inkomen van de boeren blijft op een redelijk peil. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid berust op het beginsel dat de boeren voor de meeste produkten gegarandeerde prij zen krijgen, terwijl er voor de andere produkten subsidies worden verstrekt Hierdoor worden prijsspeculaties voor komen en zijn de prijzen niet langer af hankelijk van de laatste oogst(zelfs al is de produktieprijs niet gelijk aan de prijs die de consument moet betalen). Als een graanoogst bijvoorbeeld zeer overvloedig is en de vraag ruimschoots overschrijdt kunnen de boeren er toch zeker van zijn dat hun inkomsten niet dalen omdat de Gemeenschap hun overschotten via haar interventie-organismen opkoopt. Dit systeem zou waterdicht zijn als het niet systematisch tot overschotten zou leiden. Als de producenten er namelijk zeker van zijn dat zij hun hele oogst kunnen verkopen, is er geen enkele reden om de produktie te beperken en op de vraag af te stemmen. Daarom zit de Gemeenschap sinds enkele jaren met een zuivel-, wijn- en fruitoverschot Deze overschotten hebben geleid tot een stijging van de landbouwuitgaven, die momenteel bijna twee derde deel van de Gemeen schapsbegroting opslorpen en de ont wikkeling van de andere gemeenschappe lijke beleidslijnen in de weg staan. Het is dus noodzakelijk het evenwicht in de Gemeenschapsbegroting te herstellen. De afgelopen jaren heeft de Commissie getracht de overschotten via een actief exportbeleid op de buitenlandse markten af te zetten. Dit beleid begint nu vruchten af te werpen. Maar hoewel de Tien erin zijn geslaagd een groot deel van hun zuivelvoorraad te exporteren, lopen de landbouwuitgaven niet terug. De prijzen van voedingsprodukten liggen op de Europese markt namelijk hoger dan op de wereldmarkt De Europese pro dukten vinden dus geen kopers als de Gemeenschap geen exportsubsidies ver leent om het verschil tussen de Europese prijzen en de wereldprijzen te compen seren zonder daarbij de boeren te duperen. Het overschottenprobleem kan eigenlijk alleen worden opgelost als de Europese boeren hun produktie afremmen zodat de Gemeenschap niet langer subsidies hoeft te verlenen voor een groeiende hoeveel heid produkten. Enkele maanden geleden heeft de Commissie stappen in deze rich ting ondernomen. De producenten draaien nu gedeeltelijk op voor de afzet kosten van produkten waarvan zij te veel produceren. Het is begrijpelijk dat de 8 miljoen Europese boeren niet erg met dit Commissie-voorstel in hun sas waren. Hun inkomsten zijn in 1979 namelijk al met 2% en in 1980 met 9% gedaald. Gezien het hoge werkloosheidspercen tage in de andere bedrijfstakken beseft de Commissie dat het niet verstandig is maatregelen te treffen die de trek naar de steden bevorderen en de werkgelegenheid in de landbouwsector in gevaar brengen. In het rapport dat de Commissie onlangs in het kader van het mandaat van 30 mei 1980 heeft opgesteld, stelt zij een reeks nieuwe richtsnoeren voor. Zij hoopt dat deze doelstellingen voor 1988 verwezen lijkt kunnen worden. Vanaf het verkoop seizoen 1982 - 1983 zal de Commissie ieder jaar de produktierichtcijfers voor de belangrijkste landbouwprodukten vast stellen. Als de boeren deze richtcijfers overschrijden garandeert de Gemeen schap hen niet langer de prijzen en moeten zij in de kosten bijdragen. Bij de vaststelling van de richtcijfers zal de Commissie rekening houden met de situatie op de binnenlandse en buiten landse markten en met het Europese pro gramma ter bestrijding van de honger in de wereld. Dankzij deze nieuwe maatregelen zullen de landbouwuitgaven minder snel stijgen dan de eigen inkomsten van de Gemeen schap en zal hun aandeel in de Gemeen schapsbegroting relatief kleiner worden. MEDISCHE DIENSTEN van zaterdag 5 december tot maandag 7 december 1981 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdük: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121. Dokter Dogterom is woensdag .a.s van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren Huisman en v. d. Doel, tel. 01877- 1412b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter Bult huis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. 01875 - 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Jansen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Wolthers, tel. 01878 - 1660 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst hebben de heren Vink en Tjebbes, tel. 01870-2897 en 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam - Melissant: Dienst heeft zr. Termaaten, tel. 01879 - 1702. Middelharnis, Sommelsdijk - Dirksland: van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Ver- olme, tel. 01870- 3758. Nieuwe Tonge - Oude Tonge - Herkingen: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. van Lenten, tel. 01876 - 224, b.g.g. 01877 - 2496. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: KRUISVER. OOSTFLAKKEE: Dienst heeft zr. Bakelaar, tel. 01873 - 1819. HULP MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874- 1515. pia, di, WO, vr. van 9.00 - 10.00 uur; ma, do, vr. van 9.00 - 10.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van9.00-10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, vr. van 9.00 - 10.00 uur; do. van 13.00- 13.30 uur. SOMMELSDIJK: St Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. Weekenddienst in geestelijke of sociale nood: Tel. 01874-1515 De Commissie stelt tevens voor de Europese prijzen gelijk te trekken met de prijzen die op de wereldmarkt gelden, althans voor bepaalde produkten, zoals graan. Ten einde het inkomen van de boeren niet aan te tasten, zal de Gemeen schap directe steun verlenen aan de zui vel- en rundvleessector. Ook het export beleid zal worden gewijzigd. Zo wil de Commissie meer contracten op lange ter mijn met sommige derde landen sluiten. Tenslotte is de Commissie van plan extra aandacht te besteden aan de gevolgen die het milieu ondervindt van de produktie- structuren en -methoden in de landbouw. Dank zij deze wijzigingen, die de essentie van het gemeenschappelijk landbouw beleid onaangetast laten, moet het mo gelijk zijn de huidige problemen te over bruggen en de gevolgen op te vangen van de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal. Rumptstad b.v. te Stad aan 't Haring vliet zal op de a.s. Landbouw KA.I. 1982 een nieuwe serie zwaar model haken- frezen presenteren. Deze zwaar model hakenfrezen zijn standaard voorzien van een tandwielkast met wisseltandwielen, waardoor een grote variëteit van toeren tallen op de freesrotor mogelijk is. De freeshaken zijn recht van vorm en kuimen na slijtage doorgeschoven worden, waar door weer een aantal hektares gewerkt kan worden met dezelfde haak, hetgeen kos tenbesparend is. De freesrotor is snel en eenvoudig uit- neembaar, waardoor uitwisseling van de freesrotor voor een loofklaprotor of bla- denrotor mogelijk is. Nu de mogelijkheid aanwezig is om diverse rotoren in dezelfde machine te plaatsen, i's de inzetbaarheid van deze zware hakenfrees zeer veelzijdig. De dieptestelwielen zijn traploos verstel baar door een schroefspindelverstelling. De hakenfrees kan naar keuze met een 1.000 t/m 540 t/m aftakas worden aan gedreven. De werkbreedte is 3.20 mtr. Rumptstad b.v. verwacht veel belang stelling voor deze hakenfrees die als rijen- frees, volveldfrees, loofklapper en bladen- frees ingezet kan worden. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01887 - 1275 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.45 - 10.00 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 De Flakkeesche Bazar voor Luxe en huish. Westdijk 49. Tel. 01870 MIDDELHARNIS artikelen 2213 INGEZONDEN: Mijne heren, In de rubriek „Grijsoordse Schetsen" verscheen op 27 dezer het artikel „de tranen der verdrukten". In dit artikel schreef de auteur dat de heer Drees vooral bekend was geworden van wege het uitgeven van de nieuwe gulden. Daarbij werd ook gesproken over het tientje van Drees. Wellicht wilt u de auteur erop wijzen dat nimmer werd gesproken over het „tientje van Drees" maar over het „tientje van Lieftinck". Minister Lieftinck nam namelijk kort na de bevrijding de maatregelen tot een geld sanering. Enerzijds vanwege het feit dat het geld inderdaad vrijwel waardeloos was geworden omdat de geldcirculatie was opgelopen tot 12 miljard terwijl, gezien de goederenomzet met iVi miljard kon worden volstaan, anderzijds om te komen tot registratie van alle vermogens, spe ciaal die van collaborateurs en zwarte handelaren. Op 26 september 1945 verloor het oude geld zijn geldigheid en moest dit worden ingeleverd bij spaar- en particuliere ban ken en daar op geblokkeerde rekeningen geboekt. Tegen inlevering van oud geld kon in de saneringsweek 10,per gezinslid aan nieuw geld worden ver kregen ter dekking van de noodzakelijkste uitgaven. Tot zover in het kort een aanvulling op hetgeen de auteur hierover vermeldde. P. de Man, Dirksland. Wanneer elke seconde telt" „REANIMATIE" Voor de 3e keer dit seizoen zijn er weer een aantal geslaagden van de cursus „Reanimatie" (hartmassage en mond op mond beademing). De cursus werd ge organiseerd door de Vrienden van de Hartstichting afdleling Middelharnis. De geslaagden zijn: Dhr. D. van Boven, Sommelsdijk- mevr. J. terBraak-Armbrust Dirksland-dhr. J. Buth, Dirksland - mevr. A. M. Buys- Vermue, Nieuwe Tonge - mevr. E. Ger- lings-van Daal, Middelharnis - mevr. A. Groen-Groenendijk, Middelharnis - mej. A. Groenendijk, Sommelsdijk- mevr. E. van Hassent-Radewalt Den Bommel - mevr. J. A. Kattenberg-Ruarus, Nieuwe Tonge - mevr. T. Mastenbroek-Spee, Sommelsdijk - dhr. P. Schipper, Som melsdijk- mevr. G. Tuinenburg-Nickson, Middelharnis - mevr. Ph. Wamaer-van Schouwen, Dirksland - Ama van Wezel, Middelharnis - mevr. N. van Wezel- Verbiest Middelharnis. In januari 1982 gaan we weer verder. U kunt zich nog steeds opgeven bij: mevr. C. Kroos-Vijfliuize, Marietjespad 21, Mid delharnis, tel. 01870 - 4849 of bij dhr. L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelhar nis, tel. 01870 - 3311. De kosten be dragen/ 25, De cursus staat onder leiding van dr. G. M. T. Wieringa en wordt gegeven door de heer Kamphuis. VERVOLGVERHAAL door A. van Hoogstraten-Schoch 's-Gravenhage - D. A. Daamen -1- EERSTE HOOFDSTUK Aan den rand van den afgrond 't Was een schoone lentedag vol zonne schijn geweest warm, alsof het al zomer was, en buitengewoon druk in velden en boomgaarden, in weiden en bosschen. Niet onder de menschen, want daar gaat het leven altijd zijn gewonen gang, maar boven in de lucht en buiten op de vlakten. De bijen waren aan komen gonzen, alsof zij op dien eenen warmen dag allen honing voor den winter moesten verzamelen, zij hadden de kleine ontluikende bloemen wakker gekust en vroolijk om ze heen gezoemd, om het vingerhoedskruid, de meizoentjes en de kleurige primula's. En de vogels, wat hadden ze getjilpt en ge- kwinkeleert en gevlogen, hoog, ver om hoog in de blauwe lucht en laag langs de weilanden en kleine slooten, scherend over het water! Van louter levenslust hadden ze elkander opgejaagd en ver drongen, als er hier en daar een graan korrel te pikken viel, en dan weer zaten ze als een troep kwajongens, alle op een tak te wippen, zodat die diep doorboog onder hun gewicht om straks luid schetterend weer uit elkaar te stuiven. Zelfs was straks hier en daar een klein wit vlindertje aan komen vliegen, fladderend met zijn kleine vleugeltjes en dartel zich op en neer wie gend in de gouden zonnestralen op de lange stelen der sleutelbloemen met haar paarse, kleine gezichten, 't Was warm en ze dachten niet aan nachtvorsten, die nog konden komen, maar zij verheugden zich over zonneschijn en warmte, zij, kinderen van één dag. En nu was het avond geworden en de drukte van de middag had plaats gemaakt voor de geheimzinnige stilte, die de nacht voorafgaat. Hier en daar hoorde men nog slechts een zacht getjilp in de takken, 't Was nu de tijd van de nachtegaal. En trillend, lang aangehouden, langzaam toe nemend in toon, zong hij in de kleine, donkere struiken aan de rand van het bos. Wat zo'n nachtegaal van het leven wel zou weten, vam zijn lief en zijn leed, van zijn donkere wanhoopsstemmingen, en van zijn hoogtijmomenten? Als hij zijn smeltend avondlied zingt lijkt het wel, alsof hij er alles van heeft horen vertellen, wat er al zoo in een mensenhart omgaat misschien, dat de mensen daarom zo gaarne naar hem luisteren. En evenals in een concert de bastonen de ondergrond vormen, zoo lieten de kikkers in de vijver hun eentonig geluid horen, nu en dan afgelost ofwel begeleid door de vreemd soortige muziek der krekels. Slechts de kleine muggen hadden het druk, alsof de dag pas begon, en zij dansten nog om het hardst in het wegstervende licht der laat ste zonnestralen. In het bos wiegden de toppen der bomen zich zacht heen en weer. Het was de avondwind, die de takken deed ritselen en het suizen en ruischen veroorzaakte, dat deed denken aan het geklots van golven en het murmelen van waterbeken, heel in de verte. Een donkere gestalte liep langzaam op de met dennenaalden bedekte weg. Zij Uet het hoofd op de borst rusten en keek noch rechts noch links. Moeizaam sleepte zij de voeten voort en toch ging ze verder. Het was een nog jonge vrouw, met een mager en bleek gelaat Zij was zeer een voudig, in 't donker gekleed. Soms leek het wel, alsof tranen haar blik verduisterden, want dan viel zij bijna over de uitstekende wortels. Maar zelf scheen ze er niet veel van te merken, want zij bleef zelfs geen ogenblik stilstaan. Toch deed haar onze kere stap en haar langzame gang vermoe den, dat zij geen vast doel voor ogen had. Zij had blijkbaar lange tijd gelopen, want haar kleren en schoenen waren bestoven. Zij luisterde niet naar het lied van de nachtegaal, noch naar het ruisen der boomtoppen. Eindelijk, toen ze door een knoestige boomwortel plotseling struikel de en bijna languit was gevallen, keek zij op, en scheen als uit een droom te ontwa ken. Zij was vlak bij een vijver, die aan de kanten met riet begroeid was. Zonder eigenlijk te weten, wat zij deed, zette zij zich aan de rand van de vijver en tuurde in de diepte. De laatste zonnestra len, die zich door een kleine opening tussen de takken een weg baanden, vielen op het water en kleurden dit donkerrood en paarsblauw. De vrouw was geheel alleen, slechts een klein, schuw eekhoorn tje bespiedde het onbeweeglijke mensen kind van achter een boom, en een kleine boomspecht die zich wat later dan zijn confraters, ter rust begaf, liet zijn eentonig geklop horen. De bleke vrouw tuurde maar steeds in het water. Waarom ook niet? Daar was verge telheid te vinden voor hen, die de last des levens niet langer konden torsen, daar zou de doodsslaap de arme, moegeweende ogen sluiten van haar, die des nachts tevergeefs zich om en om wentelde, om den slaap te zoeken, die maar niet komen wilde. Wat bleef er ook anders over voor een mens, die van het leven niets meer te verwachten had? En wat voor toekomst had de vrouw van een dronkaard? Vastge ketend aan iemand, die haar langzaam maar zeker naar de afgrond van armoede en gebrek zou slepen, die haar nu reeds alle zelfrespect benam en haar leven, zonder twijfel, in wanhoop en ellende zou doen eindigen. Wat bleef er over voor iemand, die geen familie had, tot wie ze de toevlucht kon nemen? Als ze dacht aan haar verleden - en dat deed zij nu- kon zij niet begrijpen, dat zij dezelfde was, die de beelden harer herin nering haar voortoverden. Zij zag zich als jong meisje in het stille huis, waar zij was opgevoed, en waar ze zo gelukkig was geweest later als opvoedster, van de moe derloze kinderen, voor wie ze zoveel had kunnen zijn, en weer later als gelukkige bruid van hem, die ze vroeger zo liefliad en hoogachtte. En nu vrouw van een dronk aard, van een uit verschillende diensten ontslagene, van een zwakkeling, die mis schien wel anders wilde, maar niet meer anders kon, die, nuchter, kortaf en nurks was, en dronken, luidruchtig en lastig. Zij waren steeds achteruitgegaan in uiterlijke welvaart en steeds minder was de stand geworden van de huizen, die zij bewoonden. Nu waren zij eindelijk te rechtgekomen in een echte volksbuurt, zoals slechts de steden en de grote plaat sen die kennen. Een drukke straat, met zwart berookte huizen, waar aan de voorkant zelden een zonnestraal kwam. Een huis met donker, vuil behang en verveloze vloeren, met dunne halfsteensmuren, waardoor men aan weerszijden kindergeschreeuw en mensengetwist hoorde, waar de lucht da verde van ruwe vloeken en scheldwoor den, waar de mensen er slordig en have loos uitzagen, en de kinderen goor-bleek en mager. Zij had de laatste dagen altijd weer gevoeld dien heftigen drang, om weg te gaan en al dat akelige en ellendige te ontvluchten, om ergens te gaan, waar zij kon vergeten de wanhoop, die haar ziel vervulde. En nu, vandaag, had zij het gedaan, toen zij aan het eind van de straat haar man had zien aankomen, met dien onzekeren gang, nu eens vallende tegen een muur, dan tegen een deur, den hoed scheef op het hoofd en tevergeefs trach tende zijn fatsoen te bewaren. Er was toen in haar hart iets gebroken, 't was net of er een veer van een horloge sprong. Uiterlijk doodkalm was ze naar binnen gegaan, had hoed en mantel genomen en was de straat uitgelopen, niet lettende op de schelle vrouwenstemmen, die haar achternaschreeuwden „dat ie der aan kwam". Heel bedaard had ze voortgelopen, zon der om te kijken. Waarheen? dat wist ze zelf niet (Wordt vervolgd) H: H: H: 4: p de heidore jongens van tlukkye expresse mei gioot gemak dragen ze die ?ware wasautomaal naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen ze zetteri hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zGepmiddel zeil moet-u de knop indrukken liakkee expresse 01870 2188 middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5