EIIAItDEfl-niEmi/S Meer aandacht voor het kleine akkerbouwbedrijf SIADSRAKKER Er is een Kodak Kado voor iedere Sint. Foto Hameeteman Woonhuizen De Grevelingen in de Sciiijnwerper Wiebeke Reimers BEDFORD Garage Knöps h Goed idee. h Kodak Kado. |Uw huis verkopen TAMBOER Te koop gevraagd B.V. Handelsmü O.G. Adverteert in Eilanden-nieuws Goed idee De Bontkoning bontmantels De Bontkoning Dagboek Het voordeel van er>lül Voor Sportprijzen Ongeveer 500 belangstellenden meldden zich op een be gunstigersavond georganiseerd door de verenigingen Het Zeeuwse Landschap in samenwerking met Het Zuid Holland se Landschap, in Rotterdam. Daar men op een zo grote toeloop niet gerekend had, moest halsoverkop worden om gezien naar een grotere zaal en ook die zaal was eigenlijk te klein. Uitloting obligaties Vertederende Geboortekaartjes VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 1 DECEMBER 1981 No. 5048 In het Zuidwestelijk zeekleigebied is het aandeel van de kleine akkerbouwbedrij ven met 15-30 ha met 30% van het totaal aantal akkerbouwers niet te verwaarlo zen. De inkomenspositie op deze be drijven met een geringe bedrijfsomvang dient op korte termijn volgens het Inter provinciaal Overlegorgaan voor de Ak- kerbouwaangelegenheden in het Zuid westen verbeterd te worden om het voort bestaan van veel van deze bedrijven te waarborgen. Uit voorstellen van het Inter provinciaal Overlegorgaan aan de 3 Pro vinciale Raden voor de Bedrijfsontwikke ling in de Landbouw blijkt, dat met name de bedrijfsomvang van de bedrijven door aanpassingen van de bedrijfsvoering ver groot zal moeten worden of dat men aan' deeltijdarbeid elders moet gaan denken. Een deel van deze voorstellen is er op gericht om op korte termijn de bedrijfs voering te verbeteren. Daarnaast worden er voorstellen gedaan met o.a. maatre gelen die op wat langere termijn tot gunsti gere bestaansmogelijkheden voor de ak kerbouwers moeten leiden. De Provinciale Raden zullen zich in de loop van december en/of januari op deze voorstellen moeten beraden. Directe mogelijkheden op korte termijn Op korte termijn kunnen de opbrengsten op vele bedrijven nog verbeterd worden. Naast de directe begeleiding door de land- bouwvoorlichtingsdienst op deze bedrij ven zullen deze akkerbouwers ook door meer zelfwerkzaamheid of in groepsver band moeten zoeken naar mogelijldieden om dit doel te bereiken. Het blijkt dat in het Zuidwesten op vele bedrijven het produktievermogen van de grond nog duidelijk verbeterd kan worden door een betere ontwatering, een goede organische stofvoorziening en het voor komen van structuurschade. Verder is verlaging van de bewerkings- kosten genoemd. Momenteel wordt voor namelijk bij de aardappeloogst samen gewerkt. Meer gezamenlijk gebruik van alle werktuigen, de aanschaf van reeds gebruikte werktuigen en het zelf onder houden en repareren hiervan kunnen een besparing geven. Op veel kleine bedrijven is het grond gebruik minder intensief dan op de gro tere. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit dat er meer kleine bedrijven zijn die geen aardappelen telen. Het kunnen op slaan van produkten maakt het in het algemeen meer mogelijk om in de loop van de winter een betere prijs voor de pro dukten te behalen dan bij directe verkoop bij de oogst. Momenteel is vooral de opslagruimte op de kleine bedrijven zelf niet aanwezig of ontoereikend; in diverse gebieden is dit ondervangen door centrale opslag. Betere omstandigheden op langere termijn Voor een deel van de bedrijven kan de intensivering van het grondgebruik door middel van het telen van groenten in de open grond en bloembollen of het ver groten van de bedrijfsomvang door een intensieve veehouderijtak een oplossing bieden. De bedrijven die intensiveren vra gen echter een extra begeleiding. Het opleidingsniveau van de akkerbou wers die geen middelbaar agrarisch onder wijs hebben genoten doelgerichte tech nische en praktische cursussen te orga niseren. De bedrijfsvoering zal op één van de drie bedrijven de komende jaren door het ont breken van een opvolger niet meer worden voortgezet. Op de bedrijven waar wel een opvolger aanwezig is dient deze tijdig voldoende inzicht in de bedrijfsvoering te verkrijgen. Door het ontbreken van voldoende in komensmogelijkheden voor alle bedrijven in de bedrijfsgrootte-categorie van 15-30 ha zal een deel van de bedrijfshoofden de stap buiten het eigen bedrijf moeten ne men met werk in deeltijd om een aan vulling op het inkomen te verkrijgen of het bedrijf vroegtijdig beëindigen en dus ge heel van beroep te veranderen. Het is echter duidelijk gewenst dat deze bedrijfs hoofden bij de overgang naar ander werk worden begeleid. Regelingen en maatregelen De regelingen voor de akkerbouwers dienen veel meer dan tot dusverre te worden afgestemd op de omstandigheden van de kleine akkerbouwers. Veelal is men op kleinere bedrijven vanwege de finan ciële situatie afwachtender dan op de grotere bedrijven. Voor de bestaansmogelijkheden van de kleine akkerbouwbedrijven is de zoet watervoorziening in verband met grotere oogstzekerheid en mogelijkheid tot inten siveren onmisbaar. Verder wordt gepleit voor wettelijke administratieve kavelruil waarmee de knelpunten in de produktie- structuur op veel bedrijven versneld kan worden verbeterd. Ook de mogelijkheden van de Grond bank waarvan thans de kleinere bedrijven zijn uitgesloten zouden aangepast dienen te worden. Uitvoering Het onderzoek is uitgevoerd door een werkgroep van het Interprovinciaal Over legorgaan voor de Akkerbouwaangele- genheden in het Zuidwesten. De werk groep, onder voorzitterschap van de heer J. Ramondt, bestond uit vertegenwoor digers van het voornoemd I.O.A.Z., de Sociaal Economische Voorlichtings diensten, de Landbouwvoorlichtings- dienst, het Landbouw Economisch Insti tuut en het Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de VoUegrond. Tijdens het onderzoek zijn gesprekken gevoerd in de regio's met akkerbouwers van bedrijven met 15-30 ha, waaruit veel beschikbare informatie naar voren is ge komen. Het rapport is te verkrijgen tegen over schrijving van 5,op girorekening 674611 t.n.v. de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, Westsingel58, 4461 DM Goes, onder vermelding van „Akkerbouwbedrijven van 15-30 ha in het Zuidwesten". hoge nuttige laadvermogens met kompakte buitenmaten korte draaicirkel leverbaar met automaat komfortabele 3-mans Jl kabine pittige benzine- en diesel motoren Langeweg 113, TeT. 01870-2043/2222, Middelharnis. Financiering nnogeliik via het GM ACN-plan. Kodak Ektra 250 camera. De camera met het handige handstatief, dat tevens als bescherm- kap dienst doet Weer of geen weer, u maakt er de mooiste kleurenfoto's of dia's mee. En scherp. U hoeft alleen maar het mooi/lelijk-weer schuifje in te stellen. Kompleet met Kodak Kodak I kleurenfilm m ge- tsfér schenkverpakking. Aanbiedingsprijs NU Weststraat 35 - Molenweg 4, Ouddorp (ZH), tel. 01878 - 1612 - 2120 groot en klein, tegen kontante betaling L. van Eyk - tel. 01870 - 3427 MIDDELHARNIS tel. 01870 - 3665 STELLENDAM Tel. 01879 2242 ZIERIKZEE Tel. OHIO - 5900 Plaatje graveren gratis. B2 voor bont eerst kijken bij Enorme sortering korte en lange Lage prijzen! Met garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice. Hoogstraat 97 ROTTERDAM-C. Tel. 010- 117117 Bij koop reisgeld binnen geh. Ned. v. 2 personen terug. Koopavond tot 21 Vijf verschillende sprekers belichtten daarop (dinsdag 24 november) verschil lende aspecten van het Grevelingenmeer als natuurgebied. De heer J. M. Bannink milieu expert van de Delta dienst van Rijkswaterstaat stelde vast dat de waterhuishouding en de sa menstelling van het water sinds 1978, geregeld door de sluis in de Brouwersdam waar men water in laat of uitlaat al naar behoefte. Het zoutgehalte kan zo doende in de hand gehouden worden. Een zekere „ge laagdheid" van het water (dat zich niet direct vermengt) treedt op en dat heeft weer gevolgen voor het zuurstofgehalte. Drs. H. W. Waardenburg heeft tot taak het onderwaterleven op harde voedings bodems te onderzoeken in de tien jaar dat de Brouwersdam werd gesloten zag men eerst veel sterfte, daarna een langzaam herstel, waarbij een deel van de ver dwenen soorten weer terug kwam. De inlaatsluis in de Brouwersdam speelt daarbij natuurlijk de voornaamste rol en volgens deze spreker zou die sluis het gehele jaar open moeten staan. Een verlangen dat in het belang van de Beroepsvisserij zeker niet mag worden ingewilligd. De aal zou gelegenheid heb ben te ontsnappen en de aalvangsten zijn toch al niet zo overweldigend. Dit laatste werd ook vastgesteld door ir. B. Steinmetz, die sprak namens beroeps en sportvisserij. De oesters tieren welig. Onder de mos selen komt nogal wat sterfte voor. Door een goed beheer van het spuiregiem, zal men wel zo ver komen, dat de platvis zich in het Grevelingenmeer kan gaan voort planten. Hij wilde zich niet uitspreken over het zout of zoet moeten worden van de Grevelingen, maar een zoute Greve lingen lijkt ons voor die voorplanting noodzakelijk. Ir. M. J. H. P. Pinkers van de RIJP (Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders) die ook het Grevelingenbeheer waar neemt zie dat men recreanten zo veel mogelijk weg houdt van de vogelbroed gebieden. Op andere gedeelten worden aantrekke lijke voorzieningen aangelegd, waardoor de natuurgebieden zo veel mogelijk wor den gespaard. OUDDORP Van de gemeentelijke obligatielening 1951 groot/30.000,—zijn perl decem ber 1981 uitgeloot de laatste twee obli gaties nrs. 24 en 48, De uitbetaling van de uitgelote obligaties alsmede de op die datum verschenen rentecoupons heeft plaats ten kantore van de comptabele te Goedereede, Tramlijn weg 2, op of na 1 december 1981. U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13 te SommeUd^k Ir. M. C. Mol van Staatsbosbeheer wist interessante bijzonderheden over het vogelleven op de droog gevallen zand platen. Zeldzame vogels die men elders niet meer ziet broeden of fourageren hier. VisdieQes, grote sterns, dwergstems, men vindt ze in grote aantallen. Maar dat brengt voor Staatsbosbeheer nogal wat werk mee. Deze vogelsoorten broeden bij voorkeur op de kale grond, maar de kale grond is in een korte tijd overwoekerd door allerlei „ruigte" voor namelijk onkruidsoorten. Men moet deze terreinen dus jaarlijks zuiveren en schoonmaken. uur geopend. wordt, dan ga je naar de uitgever. Dank je in alle families is er wel de een of ander, voor alles, wat we samen gehad hebben, die er niet schijnt thuis te horen. Ze zijn door INGRID LANG Uit het Zweeds vertaald door C. Ploos van Amstel-de Jong J. N. Voo.hoeve - Den Haag ----- 54------------------------------------------ Nee, ze hoefden haar niet te vertellen, dat Gunnar Vium ernstige plannen had gehad! Maar och, zo'n stakkerd wist vaak zelf niet hoe hij moest doen! Het is ook geen grapje, als je weet, dat de hele streek op je let en eigenlijk alles van je afweet! Maar hij zou er nog wel spijt van krijgen, dacht ze, terwijl ze in bed lag. Maar dat was dan net goed voor hem! Dat was het laatste, wat Hilda Borgen bewust dacht, voordat ze die avond eindelijk in slaap viel. De wind suist en bruist daar buiten, de regen zwiept tegen de ramen en de wolken jagen langs de hemel! De lente is bezig naar Eikesjö te komen. Morgen zal de zon weer schijnen en van de pas-omgeploegde aarde zal een jubel opstijgen naar omhoog. Er zal een heer lijke geur opstijgen naar omhoog. Er zal een heerlijke geur hangen in bomen en bloemen. Ze zullen hun bladeren stil ont vouwen in de allereerste zonnewarmte. En de vogels zullen zingen in het lichte groen. Nu moet ik opstaan om het raam open te doen, want ik wil de stormvlagen op me voelen afkomen en de regen mag slaan in mijn gezicht. Heere, Heere, kom zelf en iaat ook Uw Geest naar Eieksjö komen, naar onze streek en naar ons land! -0- Waarom zijn de mensen bang om oud te worden? Waarom zijn zowel de mannen als de vrouwen zo bang om te zeggen hoe oud ze in werkelijkheid zijn? Dat begrijp ik niet. Ouder worden betekent toch alleen maar steeds dichter bij het licht komen, oud worden is slechts dichter bij God zijn! Over een paar weken ben ik een jaar ouder. Ik voel me zo wonderlijk blij daar over. Het is alsof ik nu op een plateau geheven wordt, waarvandaan ik beter ach teruit en lichter vooruit kan zien. Ik weet wel, dat de weg naar het volgende punt over bergen en door dalen gaat; maar ik ga die licht en blij omdat ik hem ga met God! Per ardue ad astra, zeiden de mensen in de oudheid. Door ons werk en onze ge weldige taak, ontstaan het verlangen naar de sterren, zeg ik; naar Hem en naar het eeuwige licht! Een leven tezamen met Hem betekent een dieper indringen in het grote verband, dat de ruimte tussen tijd en eeuwigheid vult. Een sterven met Hem betekent als een kostelijk geslepen steen tussen andere stenen gelegd te worden in de grote juweelkist, die God toebehoort! De lentewind suist en bruist in de gewel dige eiketakken in het park van Eikesjö, en de regen zwiept tegen de ruiten. Het is al bijna één uur, en overal in de bijgebouwen en in het grote huis heerst de slaap. Ik alleen ben wakker. Vóór mij op mijn werktafel ligt de stapel, waarin mijn ma nuscript geborgen is. Eindelijk zijn we dan met elkaar klaar, Madame! Als het dag van onze kinderjaren af en al die maanden, die jij en ik zo dichtbij elkander aan mijn werktafel hebben doorgebracht! Al de tranen, die wij samen gestort hebben al de keren, dat wij tegen elkaar geglimlacht hebben, alle moeite en verdriet, die we samen gedragen hebben, voordat het ge luk jou eindelijk toelachte! Dank je voor alles, maar het allermeest onidat je het middel werd om mij door het zwaarste, wat ik in mijn leven heb meegemaakt, heen te helpen. Daar heeft God je voor gebruikt! Het is wonderlijk, hoe God de Zijnen hier beneden helpt! Jij was een geest, die geen rust kon vinden, een fami- hespook, zieden de mensen, en jij werd het dus, die mij mijn evenwicht weer teruggaf en mij weer tot een rijk en gelukkig mens maakte. God zegene je, waar je nu bent! Maar toch zijn we nog neit met elkaar klaar! Herinnerjeje niet meer de bedelaar, die stierf op de hoeve van de oude Kari? Hij had een sieraad, dat de moeder van Aletta cadeau kreeg, omdat ze barmhartig voor hem geweest was. Door hem zal je verder leven in het volgende deel van deze roman, die ik in de herfst ga beginnen. vreemden en worden niet begrepen door de twee, die hun het leven gaven, en ze zijn vaak vreemd voor zichzelf! Ze lopen rond met een rusteloos verlangen en onrust in hun bloed, dat hun nooit vrede geeft, dat hen verscheurt en inwendig geheel ver teert, totdat ze tot klaarheid komen. Ze dragen een kostelijk kleinood met zich mee, dat al mooier zal worden en zowel voor henzelf als voor anderen tot zegen zal zijn, als het in rust gevormd wordt. Maar niet allen zijn in staat tot deze klaarheid met zich zelf te komen, zodat het kleinood wordt, wat het had moeten zijn in hun geest en handen. Uiterlijke en innerlijke gebreken, een zwakke wil en allerlei andere hindernissen en boosheid van mensen, breekt hen. Zo ging het met jouw nakomeling, die op de hoeve van de oude Kari stierf, Madame! Maar als het sieraad, dat ze bij zich droegen, in handen komt van iemand, die sterker is dan hij, dan wordt het toch nog tot zegen, dan wordt hun leven toch niet waardeloos en nutteloos! Daarover zal mijn volgende roman handelen. Aletta, jij kreeg zo'n sieraad in jouw handen. Het was ongepoetst en erg ver waarloosd, toen je het aannam; maarjouw gebeden, jouw tranen, jouw plichtsbe trachting en de talloze offers, die je ge bracht hebt, hebben het in de loop der jaren gevormd en geslepen. En nu heb je het in mijn handen gelegd: oud, zuiver goud uitjouw hart, blanke parels van jouw tranen, rode robijnen van de liefde, die zuiverder, meer gelouterd en minder egoïstisch is dan de liefde tussen man en vrouw zo vaak is; dat wat jij aan de jouwen en voor de jouwen gaf. Het kleinood, waarvan we alle twee zoveel houden en dat we bewonderen, omdat we geloven, dat Madame het gedragen heeft, is slechts een heel kleine nabootsing van het klei nood, dat jij draagt en datje mij toch hebt willen geven om verder te dragen. ,,God geve, dat het stille, zachte suizen, waarin God woont, met de nieuwe eige naars naar Eikesjö moge komen", heb je eens gebeden. Dat is het sieraad, datje mij in handen gegeven hebt. God helpe mij om het zuiver te houden. God helpe mij om trouw te zijn! Amen! EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5