ktl-U^ 3'^1 i B W D'land waarschuwen, maar raad kiest toch voor een Sporthal Chr. School Melissant besloot we gaan wat doen voor Polen kleurenfilmpje Foto GENIUS Vergadering Streekcammissie Woningbouwver. „Beter Wonen" Arie Boogerman |Uw huis verkopen TAMBOER Grond voor Hema a/375,—per m^ DAMVERENIGING „DENK EN ZET" SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Nog kaarten voor Doelen-kerstconcert L- 54e Jaargang DINSDAG 1 DECEMBER 1981 No. 5048 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijl< Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870- 3392 Giro 167930 - Bank; Rabo Middelharnis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS I0,~ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De meest nadrukkelijke waarschuwingen van het College ten spijt heeft Dirkslands' raad j.L donderdag besloten tot de bouw van een sporthal bij het zwembad „de Gooije". Nu het plan tot de bouw van een regionaal sportcentrum door de Raamgroep Schiedam geheel van de baan is was Dirkslands' gemeentebestuur qua sportaccomodatie weer op zichzelf aangewezen en een Commissie ad-hoc had daar een uiterste consequentie uitgetrokken: zelf een sporthal te bouwenDe Commissie had het College een uitvoerige rapportage doen toekomen maar tot teleurstelling van de Commissieleden konden B en W niet in de aantrekkelijke financiële opzet geloven, door de Commissie bereikt door 1,4 miljoen reserve aan te wenden. „Niet doenwaarschuwde het College maar de raad deed het toch De cijfers door de Commissie enerzijds en door het College anderzijds geprodu ceerd liepen nogal uiteen. De Commissie denkt het exploitatietekort met iets van 75000,per jaar te stoppen terwijl het College dat op ruim ilLOOO,be rekent, een verschil N.B. van ruim ƒ137.000,— „Vast en zeker" zo ver dedigde het College zijn berekening ter wijl ook de Commissie vasthield aan de eigen cijfers en wie zou niet....? Heiiige Koe In aanvulUng op de uitvoerige toelichting van het College deed weth. de Bonte het nog eens dunnetjes over met een ernstig vermaan af te zien van het ambitieuze plan waasrvan B en W de juistheid van de financiële opzet betwisten: „of... stelde dhr. de Bonte de vraag: „wordt die sport hal voor Dirksland een soort heilige koe?" „Wordt het trouwens een consumptiehal of een sporthal?" liet hij daar schertsen- derwijs op volgen n.a.v. de raming van de Commissie dat het buffet 50.000,per jaar winst op zou leveren. Dhr. de Bonte vond het helemaal zo vreemd niet dat op een gehouden bijeen komst met de besturen van de plaatselijke verenigingen louter positieve geluiden omtrent een evt. sporthal werden gehoord, „maar", vroeg hij de Commissie af:zou den de sportverenigingen er zelf wat aan willen doen zoals destijds bij de bouw van het zwembad door de bevolking 100.000 bij elkaar werd gehaald en dat met grote inzet?!" Overigens benadrukte dhr. de Bonte nog eens dat het College ook een sportvoorziening wil, maar dan een sportzaal, ook bij het zwembad, die mede tg.v. het gebruik door de scholen jaarlijks een niet groter exploitatieverUes dan 30.000,zou geven, voor de gemeente een haalbare zaak zonder dat voor de sportvoorziening de belastingen omhoog zouden moeten. Hij vroeg zich in gemoede af waarom de Commissie zonodig méér wil dan een zaal. Vrijwel alle sporten worden al bedreven en het potentieel dat door de komst van de hal aan een nieuwe sport gaat beginnen kan nauwelijks groter zijn dan 150 personen. „Dat kost de gemeente dan duizend gulden de man en het is toch al te absurd daarover te denken in een tijd dat we de openbare verlichting op een laag pitje zetten en het getal steimtrekkers zich vermenigvuldigt?" „De sportbeoefening staat in onze gemeente op een redelijk peil, voetbal en tenjiis, binnensporten en gymnastiek, en het zal al een hele opgave zijn dat peil te handhaven. We kunnen ons geen luxe dingen permitteren terwijl ook de gezinnen geen hogere contributies op zullen kunnen brengen!" waarschuwde dhr. de Bonte. Omgekeerd evenredig stelde dhr. Eshuis (PvdA, voorz. van de Comm. ad-hoc) daar zwaar geschut tegenover, wat gram omdat hij bij 't College een sfeer van overdreven angst waarnam waartoe z.i. geen aanleiding bestaat. „B en W zijn bang zich aan koud water te branden", stelde hij vast, duidelijk teleurgesteld doordat het College het verantwoordelijk heidsbesef van de Commissie kennelijk onderschat. Dhr. Eshuis verdedigde de behoefte aan een sporthal temeer omdat er op het punt van het school-gymnastiek- onderwijs nogal wat te verbeteren is. Ook de jeugd van ïierkingen zou van de sport hal gebruik kunnen maken en voorts meende dhr. Eshuis dat een gemeente niet en Instituut is om reserves te kweken;" dat is meer een taak van de Banken" be schouwde hij. Minachting „Ik proef minachting voor het werk van de Commissie", distilleerde dhr. D. A. H. van Dis uit het verweer van het College. Hij bezag dat zelfs met de bouw van een sporthal de gemeente Dirksland nog niet zal reiken tot de landelijke norm beschik bare vloeroppervlakte aan gym-accomo- datie (één-vijfde vierkante meter per in woner) „Dirksland kan zich de bouw van een sporthal gemakkelijk permitteren" be oordeelde dhr. van Dis mede aan de hand van de aanwezige reserves en voor 't geval B en W liever eerst op de bouw van een gemeentehuis aan zouden willen sturen zei hij 't maar gelijk hardop: „voor de bouw van een gemeentehuis dat zo'n 3,5 miljoen zou kosten krijgt U de raad nooit mee!" Van SGP zijde werd de behoefte aan een sporthal sterk in twijfel getrokken. Woordvoerder Kalle beweerde zelfs dat de behoefte zeer beslist niet aanwezig is, op één vereniging na wordt door de plaat selijke verenigingen niet eens een zaal- sport beoefent en dhr. Kalle kon niet nalaten zijn indruk te verwoorden dat de commissie zich naar een bepaald doel heeft toegewerkt waarvan hij realisering zo vreesde hij belastingverhoging het gevolg zal zijn. Daarentegen was dhr. L. v. d. Velde wel weer geporteerd voor een sporthal en omgekeerd evenredig aan de handeling van het College vocht hij nu de berekening van het College aan, daarin „een aantal niet reeële veronderstellingen" aantref fend. Voordat burg. H. Bos losbrandde betuigde ook di.ide Berg nog zijn instem ming met de bouw van een sporthal: „het kan zijn dat er in de toekomst honderden jongeren op het dorp zwerven en die zullen we toch op moeten vangen?" Burg Bos, zóveel bedenkingen tegen de berekening van het. College waarnemend pleitte niet langer om geloofd te worden, „maar", probeerde hij: misschien zeg gen de cijfers uit de nabuurgemeenten U iets. In Middelharnis wordt het nadelig exploitatiesaldo van een sportzaal be rekend op 125.000,en in Goedereede dat van een sporthal op 250.000,—" vergeleek de voorzitter. Dhr. Bos ver moedde wel waar 'm de kneep zat en hij Het dat niet ongezegd: ,,....de commissie is te goedgelovig afgegaan op de berekening van een commercieel ingesteld Sport fonds Nederland dat er belang bij heeft dat de hal er komt". Op Sinterklaasavond zult u er spijt van hebben als u nu zou vergeten een extra in huis te halen. Volle Sinterklaasrolletjes worden goed verzorgd door: StraatdijkS Tel. 01877-2150 DIRKSLAND De voorz. wilde dan ook niet weten van een overdreven angst maar daarentegen benadrukte hij de „reeële opvattingen" van het College en de juistheid en vol ledigheid van de door het ambtelijk appa raat gemaakte berekeningen waarin de voorz. met de leden van het College zijn vertrouwen uitsprak. „In Goedereede en Middelharnis is geen rekening gehouden met aanwending van reserves en het Sportfonds Nederland is een instelling zonder winstbejag" wierp dhr. Eshuis nog tegen. Dhr. Poortvhet gaf nog een stemver klaring ten beste: „de sporthal en het gemeentehuis staan elkaar in de weg. Als de sportvoorziening er is zijn we op de goede weg om vol enthousiasme een nieuw gemeentehuis te gaan realiseren". De stemming over het ingediende initia tief voorstel leerde dat 8 leden voor de sporthal hadden gekozen. Vijf anderen waren tegen, t.w. de beide wethouders en de SGP vertegenwoordigers Struijk, Kalle en Koningswoud. MIDDELHARNIS Nadat Middelharnis gemeenteraad in mei van dit jaar d.m.v. het nemen van een voorbereidingsbesluit de vestiging van een hema aan het Beneden Zandpad mo gelijk maakte komt in de donderdagavond te houden raadsvergadering de verkoop van grond aan de orde. De aan de raad voorgestelde prijs a 375,per m^ is zo licht het College toe een in het economisch verkeer tot stand gekomen, prijs. Bij diverse in de nabijheid gelegen gemeenten is geïnformeerd naar de prijs van dergelijke bouwgrond voor doelein den als deze terwijl ook bij de Kamer van Koophandel informatie is ingewonnen. De adspirant koper stemt met de gevraag de grondprijs in; de koop omvat een opper vlakte van 1200 m^ gelegen aan het Beneden Zandpad hoek de Ruyter- straat De door de Hema gedane aanvrage om een bouwvergunning heeft ter inzage ge legen; er is geen enkel bezwaar tegen de voorgenomen vestiging ingediend. Maandag 7 december a.s. verga dert de Streekcommissie voor Goe- ree Overflakkee in Café-Restaurant Bellevue, Zandpad 60 in Middel harnis om 20.00 uur. De streekcommissie heeft de volgende punten op haar agenda staan: Signalen uit de streek Een ieder, die iets opmerkt in de streek waaraan aandacht besteed zou moeten worden, kan dit verwoorden. Het gaat dus wel om provinciale aangelegenheden op het gebied van de ruimtelijke ordening (bijvoorbeeld streekvervoer) en niet om gemeentelijke aangelegenheden. De streekcommissie kan dan eventueel het „signaal" onder de aandacht van het provinciaal bestuur brengen en/of een informatie-avond organiseren voor de streekbevolking. xt Nota mspraak in de ruimtelijke ordening Deze nota van Gedeputeerde Staten is van belang voor de toekomst van de streekcommissie al 'n voorlopig commen taar gegeven. Nu zullen ze dan 'n definitief commentaar vaststellen. Iedereen die belangstelling heeft voor de streekcommissie is van harte welkom, want de streekcommissie is er voor de bevolking. Ze bestaat uit 20 streekbe- woners, die zich in hun vrije tijd inzetten om iedereen te betrekken bij de ruimtelijke ordening en de inspraak op provinciaal niveau. Zo organiseren ze inspraakprocedures bij plaimen van de provincie voor de ruimtelijke ordening. Daarnaast proberen ze in 'n zo vroeg mogelijk stadium onderwerpen te signa leren die de aandacht verdienen van de streek en/of het provinciaal bestuur. Als derde taak hebben ze het bevorderen van 'n direct contact tussen de streekbevolking en het provinciaal bestuur. U bent van harte welkom en voor nadere informatie kunt u terecht bij M. Th. van Zuydam-Roelofs, tel. 01870-5314, con tactpersoon voor Goeree-Overflakkee of bij het centraal secretariaat voor de streekcommissies, waar u ook de ver gaderstukken kunt aanvragen: tel. 070 - 997770, Jacky van den Boom. GERÜF. GEMEENTEN NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg, H.D. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Afdeling I K. Vis - F. van Brussel2-0 H. Groenendijk - C. Spee2-0 B. Vis - J. van Hoorn1-1 H. Koese - I. Mackloet0-2 I. Mackloet - J. van Hoorn1-1 Afdeling II C. Polder - M. Klink P. Bakker - F. Noordijk J. Lodder - M. van Lente1 A. V. d. Sluijs - H. Verolme1 Afdeling III M. Breeman - G. v. d. Sluijs0-2 C. V. d. Bos - J. V. d. Kooij1-1 S. Hoogzand - N. Quispel2-0 I. Taaie - T. van Brussel1-1 Afdeling IV J. Kamp - H. Noordijk1-1 N. Kievit - A. Campfens1-1 J. Holleman - J. de Rooij2-0 L. van Erkel - G. Zaaijer2-0 W. Nelis - J. Groenendijk2-0 J. Koppelaar - R. Jacobs2-0 1-1 1-1 1 1 Toen kortgeleden tijdens de aard rijkskundeles in klas 6 van de School met de Bijbei te Melissant het woord Polen viel was dat het begin van een actie die het onder wijzend personeel, de kinderen maar ook de ouders in beweging heeft gebracht! Immers 't is ook in Melissant bekend dat de Poolse moeders urenlang in de rij moeten 'staan om de hoogstnoodzakelijke levensmiddelen nog te pakken te krijgen; temeer werd het op de school bekend omdat meester Kui pers via een tussencontact daar omtrent actuele informatie kon ge ven en die loog er niet om De kinderen werden geconfronteerd met de grimmige strijd om het bestaan en met de ontberingen die mevr. Pelagia Bojke zich moet getroosten om haar gezin met drie opgroeiende kinderen te eten te geven en dat nog heel schaars.... Zelf werkt ze in een restaurant maar die blijven vrijwel leeg en de verdiensten zijn dan ook sterk teruggevallen. In deze kommervolle periode waarin het Poolse volk zo dapper probeert stand te houden komt er hulp uit Holland, uit Melissant, zo hebben de leerlingen be sloten en snel zijn ze aan 't sparen ge slagen om gauw enkele voedselpakketten te kunnen versturen die na een reis van 8 dagen bij moeder Bojke terecht zullen komen, elk pak vol met voedzame artike len waarvan ze daar in 't kouwe naar geestige Polen lekker zullen kunnen smul len, zoals ze het lang niet meer gedaan zullen hebben want in sommige geziimen De jeugd Jlankeert de tafel waarop een deel van de artikelen. is het eenjaar geleden dat er vlees op tafel kwam.... Zoveel mogelijk pakketten gaan er ver stuurd worden want moeder Bojke heeft in haar directe omgeving zoveel geziimen die in dezelfde omstandigheden leven en 't zal daar in Polen dan ook eerlijk delen wor den. Elk pakket mag 20 kilo wegen en de leerlingen hebben er al 6 vol waarvan er vandaag dinsdag al op de post zijn gegaan. Geld is er ook nodig want elk pakket kost nogal wat porto. Wie de jeugd een handje toe zou willen steken zou contact met de school op kunnen nemen om geld of artikelen aan te bieden. In Melissant wordt dat graag bij u opgehaald. Het gaat erom om het gezin Bojke en anderen in hun omgeving snel en daadwerkelijk te helpen, zeker nog vóór de Kerst. Doen INGEZONDEN: Geachte redaktie. Gaarne wil ik reageren op het schrijven van de heren Hoogenraad en Wolf aan gaande de woningtoewijzing in de ge meente Goedereede. Ik vraag mij af hoe het mogelijk is dat een woningruil door gang kan vinden als B en W vinden dat die ruiling niet gewenst is. Ook de meerder heid van het Algemeen Bestuur van de w.b.v. waren van mening dat deze ruiling beter niet kon doorgaan, als ook de Raad van Kommissarissen. Terecht vind ik het dus, dat Grinwis probeert hetDagelijks Bestuur te bewegen de bakens te verzetten, en als dat dan niet kan met praten, dan moet dat maar via een dergelijk schrijven. Alhoewel ik het jam mer vind, dat het Dagelijks Bestuur nog steeds de les niet geleerd heeft van de vorige keer. Grinwis durft het namelijk aan om op te komen voor de belangen van de leden. Ik hoop daarom dat door deze kwestie het beleid ta.v. de woningtoewijzing nu eindelijk eens gaat worden zoals het moet zijn: eerlijk, rechtvaardig, en op morele wijze, zodat daarmee de woningzoeken den het best geholpen worden. Grinwis wil ik bedanken voor zijn moed om wezelijk algemene belangen onder de aandacht te brengen van de inwoners. Over de brief van Hoogenraad wil ik niet eens meer ingaan, die weet jammer ge noeg niets zinnigs te schrijven, alleen afbrekende kritiek is voor hem kennelijk belangrijk. Met dank voor plaatsing. J. Mierop, Ouddorp. RECTIFICATIE: Gemeenschapsbibliotheek Middelharnis In het artikel over de komst van de gemeenschapsbibliotheek Middelharnis, opgenomen in het nummer van j.L vrijdag, is in de allerlaatste regel een zetfout blijven staan. Daar staat geschreven dat kinderen t/m 7 jaar gratis zullen lezen maar die leeftijd is gesteld op 17 jaar, interessant derhalve voor de scholieren! Uitslagen „De Zwarte Pion" d.d. 30 november 1981. Ie afdeling: De Zwarte Pion 1 - Onesimus 1 voorl: 2e afdeling: J. Smallegange - A. de VosO - 1 A. Visser - C. Littel1-0 C. Poortvliet - mej. Vroegindewey 1-0 C. V. d. Groef-J. van 'tGeloof1-0 B. Verbrugge - H. K. Smit1-0 Ant. Visser - J. Noordijk1-0 J. Kruik - N. van Bracht0-1 Hierbij een kort verslag tegen het schaakteam Onesimus! uit Rotterdam. Het werd tenslotte een overwinning voor de zwarte pion. Niet onverdiend, hoewel er nog 2 afgebroken partijen res teren, welke in een remise ontaarden zou de eindstand zijn 6i/i - 21/2. Het was een schaakstrijd op hoog niveau. M. Verolme,, C. Bakelaar, Robijn en dhr. Smit wonnen hun partij. Ook dhr. Stolk won, en wel op fraaie wijze. Met een schitterende matcombina- tie van 7 zetten spande hij de kroon van deze avond. E. Verbeek en G. de Jager verloren hun partijen. Remise speelde dhr. de Waal, vermeldigenswaardig is deze dat dhr. de Waal gewonnen stelling had, maar door geweldig tegenspel van zijn tegen stander was het remise. De afgebroken partijen van de heren Peeman en Mark wat worden geabriteerd, einduitslag volgd. OOSTFLAKKEE Vorige week nog moest stellig tot veler spijt worden vermeld dat dit jaar ten behoeve van de bejaarden en invaliden van Oostflakkee geen kaarten voor het Kerstconcert in de Doelen beschikbaar waren, nu kan worden meegedeeld dat er nog een tiental kaarten zijn, dankzij de Stichting Bejaardenwerk Middelharnis. Welke bejaarde of invalide uit Oostflak kee nog een kaart wil, kan contact op nemen met tel. 01870 - 3366. Opnieuw sul(S8s Leo v/d Nieuwendijicv.d. gymnastiek- ver. M'harnis - S'dijk Tijdens de Kringkampioenschappen van de Rotterdamse-Tumbond in de B-klasse is Leo van de Nieuwendijk als 2e geëin digd bij de Turners-junioren met een to taal van 43.50 punten over de zes onder delen. Ook bij de jeugdtumsters werden goede resultaten behaald. Jeugdtumsters: Netty Westhoeve27.05 pnt Anita van Zielst27.35 pnt Corine Groenendijk28.45 pnt Turnsters: Elly Groenendijk31.05 pnt koos ook voor werk van Ernst Blok I Tijdens de expositie van een ge deelte van het ingezonden werk voor de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst 1981, was er voor het publiek de mogelijkheid om via een deelname-formulier Pu blieksprijs hun voorkeur uit te spre ken voor één schilderij. Op dit for mulier kon men tevens een toe lichting op hun keus schrijven. Het kunstwerk, dat de meeste stemmen kreeg, was het schilderij „landschap (schuur in mist)" van Ernst Blok met 238 voorkeur stemmen. Op de tweede plaats kwam het schilderij „landschap (slootkant met duiker)" eveneens van Ernst Blok met 89 stemmen. Er waren 3600 bezoekers ge weest, waarvan 1428 een formulier hebben ingevuld. Uit de stapel formulieren, die het winnende schilderij vermelden, heeft notaris P. W. van der Ploeg er één uitgeloot. Degene, die dit formulier had in- gevuild, was de heer A. Boogerman uit Middelharnis. Hij kan nu voor een bedrag van 2500,kunst werken, gemaakt door de winnende kunstenaar, uitzoeken. 51/2-21/2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1