Orgelconcert te Sommelsdijk Uw adres voor Kerstpakketten en relatiegeschenken jeugd- hoekje DIRKSLAND Tel. 01877-1968 Nu nog volop keus, over enkele weken is het Kerst Wij willen graag tevreden klanten, bestel daarom tijdig. Bezoek onze show op de Oosthavendijk 8 te Dirksland. U kunt altijd terecht, natuurlijk ook op zaterdag. Tot ziens in Dirksland Ik.... weer naar school... Bij de Open School Goeree Overflakkee zijn er open plaatsen voor volwassenen jUw huis verkopen TAMBOER Helpende hand voor adspirant-ondernemers Briefwisseling van Oom Ko Bladzij 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GOLFLENGTENPUZZEL In mijn omroepgids staan de golflengten 298,402 en 445 MHz vermeld. Deze zou ik dan terug moeten vinden op de schaal verdeling van de radio in de f.m. band onder U, maar dat is niet het geval. Op de schaal van de f.m. staan de getallen 88 tot en met 108. Ik zie het verband niet hiertussen. Kunt u mij duidelijkheid ver schaffen? Antwoord: De golflengten van de ra diozenders werden vroeger uitgedrukt in meters (M) omdat men vroeger dacht, dat een niet bestaande stof (de ether) in be weging werd gebracht. De golflengte is dan de afstand waarover de golfbeweging zich in een bepaalde trillingstijd voort plant Volgens deze verouderde aandui ding zendt HUversum 1 via de A.M. uit op een golflengte van 298 meter, Hilversum 2 (overdag uitsluitend via A.M.) op een golflengte van 444 M. Dat zijn dus de getallen die u in uw eerste regel noemt en u moet ze dus zoeken op de middengolf, bij de getallen in meters, als uw schaalver deling die nog aangeeft. Toen men ontdekt had, hoe de radio signalen zich in werkelijkheid voortplan ten, kon men natuurlijk niet van een (niet bestaande) stof „ether" blijven spreken. Men heeft afgesproken dat men de ge bruikte draaggolven der radiosignalen zou gaan aanduiden naar hun aantal trillingen, uitgedrukt in de eenheid Hertz. 50 Hertz betekent 50 trillingen per seconde. Hz. is de afkoring van Hertz en MHz betekent Mega Hertz, ofwel een miljoen Hertz. Inplaats van golflengte kwam het begrip frekwentie, dus het aantal trillingen per seconde. Nu kregen we heel andere ge tallen op de schaalverdeling van de mo- >f1 deme radio-ontvangers. In plaats van 298 m vindt u thans 1008 kHz (kiloHerz) vermeld staan, voor 402 meter kwam 747 kHz en op de plek van de 444 meter verscheen 675 kHz. Let wel, we zijn nog steeds op de zg. middengolf, dat is het bereik tussen de 5 25 en 1605 kHz. Tussen 285 en 525 vindt u scheepvaart en lucht vaart Onder de 285 kHz bevinden zich de zg. lange-golf zenders, tot circa 150 kHz. En nu die vreemde getallen 88 t/m 108. Daarvoor moeten we kijken naar de f.m. band, want dat is het radioverkeer van 87,5 - 108 Mega Herz. Men noemt het nog wel eens ultra-korte golf, maar Very high frequency (VHF) is de technische benaming daarvoor, omdat het om zeer hoge trillingsgetallen gaat. Daar duidt die M van mega (miljoen) reeds op. Als u nog in meters denkt, dan kunnen we u vertellen dat die f.m. band de 3 meter omvat. Bij de televisie werkt men met nog hogere tril lingsgetallen, overeenkomende met cen timeters als we dat nog in golflengten moesten uitdrukken. Omdat u bij de grens van Zeeland en Zuid Holland naar de radio luistert, ver melden we even, dat Hilversum 1 via de f.m.-zender Goes kan worden beluisterd op 87,85 MHz, Hilversum 2 en/of 4 op 99,8 MHz en Hilversum 3 op 95 MHz. Er wordt ook gesproken van kanalen, omdat onze radiozenders niet één enkele trilling uiteenden maar een zeer groot aantal, dicht bij elkaar gelegen frekwen- ties omvatten. Dat deel van het gebruikte frekwentiespectrum van een zender is een kanaal. Als een andere zender met zijn frekwenties te dicht tegen of in de groep frekwenties van de zender komt waar u naar luistert, ontstaan storingen. Daarom wil men die kanalen goed gescheiden houden. De kanalen van de Nederlandse zenders liggen daarom niet pal naast el kaar, maar worden afgewisseld met verder weg gelegen zenders. Doordat de fm. zenders maar een klein bereik hebben, kunnen zenders op flinke afstand toch weer het zelfde kanaal voor een andere uitzending gebruiken. In een uitgebreid programmablad als „Televizier" vindt u wekelijks onder het kopje „Kanalen en golflengten" de af stemming in meters en kHz resp. MHz vermeld, voor een aantal veel beluisterde binnen- en buitenlandse zenders. Drie maanden geleden, om precies te zijn in augustus j.l., was het dan zover: De Open School Goeree-Overflakkee ging van start. In het begin weliswaar wat aarzelend, maar de twee bestaande Open Schoclgroepen in Oude Tonge kwamen^ eind augustus al weer bijeen. Nu, in november zijn er op ons eiland in totaal zeven Open School-groepen met een deel nemersaantal van 75. Er kan echter nog meer bij, want iedere groep mag bestaan uit ten hoogste 15 deelnemers, dus er is nog plaats voor 30 volwassenen. Voor wie Voor wie is de Open School nu eigenlijk bedoeld? Voor alle volwassenen die niet minder dan 5 jaar lagere school en niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs heb ben genoten. Zowel vrouwen als mannen zijn dus van harte welkom. De Open School biedt mensen die vroeger mis schien niet de kans hebben gekregen om wat meer te leren, of die die kans hebben laten liggen omdat ze geen zin meer had den om naar school te gaan, de gelegen heid dit alsnog te gaan doen. Het is vaak moeilijk om als volwassenen iets aan je eigen ontwikkeling te doen. Je baan, je gezin en het huishouden vragen meestal veel aandacht en een schriftelijke cursus, avondschool of een teleac-cursus op je eentje daar kom je niet zo gauw toe. Veel volwassenen zitten met dit probleem. De Open School zou iets voor u kunnen zijn! Wat leren? Binnen de Open School kunt u werken aan algemene ontwikkeling en aan vakken. Wat de „algemene ontwikke ling" betreft gaat men met elkaar aan het werk rondom een onderwerp, bijvoor beeld scholing (schiet ik er iets mee op?) wonen, arbeid, gezondheid, politiek, geld enz. Niet de Open School bepaalt wat er geleerd wordt Dat doet u zelf, in samen spraak met de andere deelnemers in de groep. De Open School werkt met een andere manier van leren. Niet ieder voor zich, zoals vroeger, maar juist het elkaar helpen is belangrijk. Bovendien heeft iedere groep een vaste begeleidster, die zowel de groep als ieder apart helpt. Naast het werken rondom een thema kunt u ook aan het vakkenprogramma werken. Er kan gekozen worden uit tien vakken, namelijk Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijks kunde, natuurkunde, biologie, rekenen/ wiskunde en handelskennis. Voor de vakken Nederlands en Engels zijn vakdocenten aanwezig. Mocht er ech ter voor andere vakken ook begeleiding gevraagd worden, dan kan dat geregeld worden. Het lesmateriaal, waar de Open School mee werkt, is overigens zo samen gesteld, dat de deelnemers voor een groot gedeelte daarmee zelf uit de voeten kunnen. De groepen komen meestal tweemaal per week gedurende twee uur bijeen. De ene bijeenkomst is gewijd aan het thema, de algemene ontwikkeling dus, en de an dere bijeenkomst wordt besteed aan de vakken. Deelname Mocht u denken: ,,Ik.... weer naar school? Ja graag!" dan kunt u bij de Open School terecht Voor de volledige lijst van plaatsen en tijden waarop de groepen bijeenkomen verwijzen wij naar de ad vertentie elders in dit blad. U kunt iedere werkdag 's morgens van 9.00 tot 12.00 uur terecht voor inlichtingen bij het kan toor van de Open School te Middelharnis, Langeweg 112, telefoon 01870 - 3927. De kosten die verbonden zijn aan het deelnemen aan een Open Schoolgroep bedragen 60,per jaar. DOORGEPRIKTE OREN Wanneer bij een kind enige malen de oortjes moeten worden doorgeprikt, kan dit dan in verband staan met in de familie voorkomende bronchitis of astma? Antwoord: Dat laatste lijkt ons on waarschijnlijk. Vermoedelijk ligt de oor zaak in de tonsillen (in de volksmond amandelen genoemd), maar dat kan de keel-, neus- en oorarts u het beste ver tellen, want die zal er toch wel bij be trokken zijn. SCHULD BEKENNEN Kan ik eigen kinderen een schuldbeken tenis laten schrijven als ze geld van mij lenen, of moeten we naar de notaris? Antwoord: Een ondershandse schuld bekentenis is al een officieel stuk, mits het aan de minimum voorwaarden voldoet Dat zijn: volledige vermelding van beider familienamen met voornamen (voluit) en woonplaats van beide betrokkenen (dus zowel schuldeiser als schuldenaar), het bedrag niet alleen in cijfers maar ook geheel geschreven, de termijnen waarin de omschreven gedeelten, en de uiterste da tum waarop het genoemde bedrag moeten zijn terugbetaald, het percentage rente per jaar indien de lening niet renteloos ver strekt werd, de plaats en datum waarop het bedrag is ontvangen en dat alles be krachtigd door de handtekening van de gene die het geld leent Het kan dus een gewone brief zijn, mits de genoemde ge gevens er maar in voorkomen. Met het oog op onvoorziene gebeurtenissen mag u niet nalaten zo'n schuldbekentenis te laten schrijven voor u iemand geld verstrekt Ook is het van belang, dat u bij terug betaling in termijnen telkens een kwijting verleent voor het ontvangen gedeelte. Een akte of ander notarieel stuk is dan niet nodig, tenzij er onroerende goederen als onderpand bij betrokken zijn. DOORTASTENDE WORTELS Bij kennissen had een sierheester met zijn wortelgestel een rioolbuis doorboord, hetgeen veel narigheid gaf In mijn tuin lopen ook buizen. Hoe voorkom ik zo'n drama? Antwoord: Het wortelzuur, dat plan ten afscheiden, kan wel gaatjes bijten in steen, zodat planten op rotsen kunnen groeien, maar er zijn voldoende andere materialen waar dat zwakke zuur geen vat op heeft, zoals roestvrij staal en alumi nium. Nu is een stalen afscherming te duur, maar u kunt wel voor een krats bij een offsetdrukkerij gebruikte drukplaten kopen. Die wikkelt u om de geglazuurde aarden buizen op de plaatsen waar u veel wortelgroei verwacht, en dan kunnen deze wortels weinig schade veroorzaken. Aluminium roest niet weg. HONING BEWAREN We vonden in de kelder nog potten honing, die door de jaren heen gestold is. Vermoedelijk is ze zo'n zeven a achtjaren oud. Zou ze nog eetbaar zijn? Antwoord: Echte honing bederft niet zo snel. Volgens de archeologen die de graftomben van de Egyptische farao's openden, was de bijenhoning in deze berg ruimten nog altijd eetbaar. FLES MET ZIEL Waarom is de bodem bij bepaalde wijn flessen zo ver naar binnen gebogen? Bij andere dranken zie je dat niet. Antwoord: Volgens de wijnproducen ten is dat nodig om het bezinksel, dat ook in goede wijn kan voorkomen, beter vast te houden als de glazen worden vol ge schonken. Volgens de flessenfabrikanten is het gewenst, omdat deze flessen dan beter tegen een stootje kunnen. En vol gens de grootgebruikers van wijnen ge beurt het om de inhoud per fles te ver kleinen, zodat je méér flessen wijn moet kopen.... EDELSTENEN Waar komen de robijnen en saffieren toch vandaan? Antwoord: Van plaatsen waar alumi nium zich met zuurstof verbond tot A1203, ofwel aluminiumchloride, en deze zeer sterk verhit werd. Daaruit is héél lang geleden korund gevormd, een gesteente dat bijna zo hard is als diamant met een smeltpunt van 2050 graden C. In de natuur komt kleurloze korund voor, maar ook gekleurde, door geringe hoeveelheden andere metaaloxiden. De blauwe variëteit noemt men nu saffier en de rode robijn. De kleurloze, gele, groenachtige en violette hebben minder waarde. De korund wordt gevonden in Australië, Burma, Ceylon, India, Montana, Tanzania en Thailand. op D.V. zaterdag 28 november a.s. hoopt de Ouddorpse organist Piet West hoeve een orgelconcert te geven op het fraaie historische orgel in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Met zorg heeft de organist een pro gramma samengesteld voor dit, in 1821 door Abraham Meere gebouwde, orgel. Zeker voor dit instrument is dat geen eenvoudige zaak, daar rekening gehouden moet worden met de klavieromvang, met het niet zelfstandige pedaal en uiteraard ook met registratie en klankkarakter. Piet Westhoeve begint het concert met „Thema met variaties" van de in dit jaar overleden nederlandse componist Hen drik Andriessen. Dit werk, wat in 1949 ontstond, is geschreven in een gematigd modem, frans georiënteerd klankidioom, en is met zijn majestueuze gedeelten zeker een waardige opening van dit concert. Vooruitgrijpend op het kerstgebeuren speelt de organist een tweetal variatie- werken over kerstkoralen en vijf koraal bewerkingen uit het „Orgelbüchlein" van Bach. Wat de variatiewerken betreft: uit de franse barok kunnen we een schitterend Noël van Balbastre beluisteren, terwijl uit de zuidduitse barok de partita: „Christus, der ist mein Leben" (melodie: „Nu daagt het in het oosten") op het programma staat. De orgelbespeling wordt door Piet Westhoeve methet„Concert voororgel in C" van Chr. Fr. Rüppe (1753 - 1826) beëindigd. Het leuke van deze keuze is dat dit driedelige werk ontstaan is in dezelfde tijd, wanneer de orgehnakerij van Abra ham Meere haar hoogtepunt beleefde. De registratie principes van Rüppe zijn dan ook volledig vanuit dit orgeltype (zoals ook het Sommelsdijkse orgel ge bouwd is) gedacht De op ons eiland geboren en getogen organist/pianist Piet Westhoeve is zeker niet ongeëerd in zijn vaderland. Nadat hij zijn studies voor orgel, piano en kerk muziek aan het Rotterdams Conserva torium heeft afgesloten is hij momenteel werkzaam als orgeldocent op de Muziek school te Rockanje, heeft verder een grote privé-lespraktijk en is organist te Dirks- land. Verder geeft Piet Westhoeve regelmatig orgelconcerten en is hij actief als bege leider van diverse koren. Ook verzorgt hij veelal de orgelpartijen zoals die voorkomen in sommige orkest werken, die op het programma staan van het Rotterdamse Philharmonisch orkest De organisatie van dit concert is in handen van de Stichting Kerkconcerten Goeree Overflakkee, terwijl er na afloop van dit concert een koUekte zal gehouden worden voor de restauratie van de kerk, dit op initiatief van de restauratie-commissie van deze kerk. De toegangsprijs van het concert is 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor volwassenen 4,en voor scholieren, CJP houders en 65+/2,50 Een eigen zaak beginnen is vooral in de tegenwoordige economische situatie vaak een gewaagde onderneming. Wie eenmaal de stap heeft genomen, merkt pas hoe moeilijk het is een plaats op de markt te veroveren. En misschien is het juist nog moeilijker die plaats te behouden. Veel nieuwe ondernemingen moeten dan ook al binnen een paar jaar de strijd staken. De beginnende ondernemer moet zich daarom goed voorbereiden. Dat is vooral een kwestie van de weg weten te vinden in de ingewikkelde maatschappij van van daag de dag. Om de startende ondernemers een duw tje in de goede richting te geven is een werkboek gemaakt Hiermee kunnen zij zich planmatig oriënteren en voorberei den op het eventuele ondernemerschap. Niet in de laatste plaats valt hierbij te denken aan overname van een bestaand bedrijf. Eigenlijk is het werkboek met de titel „Werkboek voor de beginnende onder nemer" een soort checklist Hierin wor den ook gewetensvragen gesteld. „Maak een lijst met uw sterke en zwakke punten", luidt meteen al de eerste vraag. Daarover zullen velen diep moeten nadenken. De inhoud van het werkboek bestaat uit drie delen: Oriëntatie, Financieel-organi satorische opzet en Overige zaken die bij de start van belang zijn. De tekst is over zichtelijk en beknopt, maar toch zo volle- Zo, jongelui, daar zijn we weer na een week van afwezigheid. Het raadsel van de vorige week hebben jullie geen moeilijk heden mee gehad denk ik. Deze week geven we weer iets anders. Gewoon een kwestie van letters verwisselen. Er zijn wel enkele plaatsnamen bij die niet zo algemeen bekend zijn, maar jullie zullen er best uitkomen. Nu heb ik ook nog een verzoek aan jullie. André Kastelein heeft een ongeluk gehad. André verzorgt een krantenwijk, en is daarbij door een auto aangereden. Twee hoofdwonden en een gebroken botje in zijn hand. Nu kan hij dat werk niet doen, en ook niet schrijven. Zullen we André allemaal eens een kaart sturen? Dat zal André beslist heel fijn vinden. Het adres is: Ernst Casimirlaan 12, 3708 U Zeist Jaap Joppe heeft straks ook weer een verrassing voor ons, maar dat wordt wel eind van het jaar. Oom Ko zit zelf ook nog te peinzen om iets te doen voor jullie; maar weet nog niet best wat en hoe en wanneer. Maar nu gaan we eerst werken, en je best gedaan hoor! NOVEMBERRAADSEL 4 1klim - beemd 2. lest - gouda 3. neus - woerd 4. gees - broek 5. room - melde 6. rand - delen 7. wiel - snork 8. roep - spoed 9. rood - steen 10. drurn - gerda Gevraagd van bovenstaande woorden aardrijkskundige namen te maken. De gevraagde namen staan in de juiste volg orde. Van iedere twee woorden moeten jullie een woord maken, en dat is een aardrijkskundige naam. Een voorbeeld: zeun - rente Terneuzen. De beginletters van de gevonden namen vormen een naam van iets, dat je 's avonds nooit ziet OPLOSSINGEN OKTOBERRAADSELS 1 „Zijt dan navolgers Gods, als ge liefde kinderen" Efeze 5:1a 2 Matthias - Siloam - Martha - Akel- dama - Aaron - Nereus - Semaja - Asdod - Damp - Palm. Uitkomst: TROMPET 3 „Zoekt het goede, en niet het boze, opdat Gij leeft" Amos 5 14a 4 abiG ail c a r A V a n WO e S ty n griF fel j a c O b u s ha aRlem garN aal tr o U w e n slulker blaStus GASFORNUIS dig mogelijk gehouden. Er zijn verder adressen van instanties, adviseurs en an deren opgenomen, waar men als starter contact mee moet of wil opnemen. Wie het werkboek helemaal heeft door genomen en in feite besloten heeft een eigen bedrijf te beginnen, kan tenslotte aan de hand van een lijst met actiepunten aan de slag gaan. Voor gegadigden is het Werkboek voor de beginnende ondernemer gratis verkrijg baar bij de Dordtse Kamer van Koop)- handel, postbus 51, 3300 AB Dor drecht Zonodig kan men hier ook (het bezoekadres is Groenmarkt 15) voor aan vullende informatie terecht U kunt bellen of een afspraak maken met drs. J. B. E. Schuelerofmetdeheer J. D. Hol. Telefoon is (078) 146666. De Ka mer van Koophandel is op werkdagen bereikbaarvan8.00-12.00 en van 13.00- 16.00 uur. Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Je hebt wel bewezen een goede verkoop ster te zijn Marga. Het maakt wel een verschil waarvoor je ze verkoopt hé. Met een foto te bekijken ben je er weleens naast, vooral met een krantenfoto. Bo vendien sta je versteld hoe iemand in een jaar tijd veranderd. Kan je het best op het origineel zien. Francina Huijsen - Nieuwe Tonge: Het is nog een lange brief geworden Francina. Als je op je pen gaat zitten bijten komt er heel wat uit Ben erg benieuwd wat voor school er voor jou uit de bus komt heb je zelf nog bepaalde vooriiefde? je broertje had maar een fijne verjaardag. Je vraag heb je beantwoord gezien Fran cina Jaap Joppe - Dirksland: Het is toch een keurig getypte brief ge worden en dat als „beginneling"Het gaat best jo, komt beslist wel goed. Dank voor de „recente foto", en tevens voor het „toegezegde". Oom Ko vindt het reus achtig om een medewerker te hebben. Er waren 28 inzendingen met de goede op lossing van het Hervormingsraadsel. Er is dus wel werk van gemaakt Leuk zeg, die reakties. In afwachting en hartelijk dank Jaap! André Kastelein - Zeist Dat is dan gelukkig nog goed afgelopen André. Het had zo geheel anders kunnen zijn hé. We staan er zo weinigbij stil, maar de dood wenkt ieder uur. Gaat het al wat beter? Wat ben je wel geschrokken zeg. Van harte beterschap toegewenst hoor. Ben erg blij dat het zo goed afgelopen is, en datje moeder een briefje heeft geschreven. Mijn dank ervoor! Ina Hoogesteger - 's Gravenpolder Zo gaat het inderdaad dikwijls Ina. Een mens heeft al gauw een oorzaak bij de hand. Ben blij datje eerlijk bent Het is erg een keus te maken. Oom Ko zou het ook nog niet weten als hij kiezen moest Voor lopig kan je alleen maar hard studeren Ina. Je kan overal aan merken dat we de winter tegemoet gaan. Maar die heeft ook z'n mooie kanten! 'n Gezellige brief Ina! Jozina Koppenaal - Ooitgensplaat Dacht je dat oom Ko die fotootjes in de pruUemand wierp? Neen Jozina, die zijn netjes in een album gedaan met foto hoekjes, dus heb ik ze altijd bij de hand. Leuk dat je zoveel kaarten hebt ont vangen. Je veq'aardag is goed geworden en nog een prachtkado in het vooruitzicht! Dank voor je leuke brief! José Koppenaal - Ooitgensplaat Met oom Ko gaat het weer een beetje José, maar het is maar zó zó. Veel huis werk hé, hebben jullie ook vermoed ik. Je bent ook op de vossenjacht geweest in Ouddurp? En nog een vos gevangen ook. Je bent een handigerd hoor. Zulke vossen moet je maar veel vangen. Je ziet maar weer „de aanhouder wint". Theo Tanis - Ouddorp: Het is goed gegaan met de spreekbeurt Theo, want een 9 krijg je zomaar niet hoor. Maar goed dat je de „zenuwen" thuis gelaten hebt, anders had je het vast niet gehaald. En geen vos gevangen, jammer voor je. Volgende keer beter. Zou nu maar proberen een vette fazant te pakken te krijgen, heb je veel meer aan. Maar ja, die mag je niet zomaar vangen hé. 5 paraplu p asgeLd offeRen juli ana miC hie l cherubs Zebaoth kWakkel abllene maaN dag aardG as bengeLs januari Ulrich Zwingli Oplossing EXTRA-RAADSEL: onweer hervormingsdag rijksdag Esther Zwingli God helpe mij Bijbel Pilatustrap zonde vorst Eisleben stellingen Tetzel Eisenach ridders eeuwen vrede aflaten klooster Karel plagen Margareta Katharina Op de vertikale lijn: „Wij zijn bede laars, dat is waar" Op de cijfers: „Maar de rechtvaardige zal uit het geloof leven" (Rom. 117b) f' Lf'o^ Den Hertog Delicatessen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 6