Geen paniek, eerder een gevoel van tevredenheid Begroting Dirksland vastgesteld: PREDIKBEURTEN VERBRUIKERS Jacht op overtreders Een waarnemer van de ^waarnemer Bladzij 2 „EILANDEN-NIEUWy VRIJDAG 27 NOVEMBER 193! Het kan haast niet anders of gemeentenaren en gemeentebestuurders uit een groot deel van de Randstad moeten mateloos jaloers zijn op de Dirkslanders. Gisteren, tijdens de behandeling van de gemeentebegroting met trouwens een riante post Onvoorziene van 373.000,-------is die veronderstelling temeer waarschijnlijk geworden. Op het buitendijks gebied in Herkingen is weliswaar een stortplaats-, maar de daar gevonden vaten bevatten geen gif maar bleken slechts gebruikte metselkuipen en de tankwagen die er loste stortte geen chemicalieën maar loste afval uit een frituurbakkerij. Daarmee althans geen moeilijkheden al gaan die in 't gewone leven natuurlijk niet aan de gemeente en daarmee aan Herkingen voorbij. Aan Herkingens toren(tje) hangt al sinds 30 april de wimpel en er is nog geen onvervaarde gevonden die hem eraf heeft kunnen krijgen Deze kleine-, maar zeker ook belangrijk zwaardere zaken kwam in veelvoud aan de orde in de vergadering die een hele lange dag zou duren. Aren Soldaat die trouw de publieke tribune bezet had voor die lange zit een kussen meegebracht en aan 't eind van de vermoeiende rit ver klaarde ook de raadsvoorzitter burg. H. Bos niet meer zo in conditie te zijn. Geen wonder ook want met de rest van het College had de voorzitter zich in 't begin van de vergadering nogal moeten op winden over 't boos gerucht waarmee dhr. van Prooijen (ja, hij weer) het College bejegende: De beschouwing die dhr. T. van Prooijen namens de PvdA fractie ten gehore bracht stond bol van zelfgenoegzaamheid en 't was duidelijk dat dhr. van Prooyen zich zelf bedoelde toen hij vaststelde dat het niet meevalt centimeter voor centimeter te moeten vechten en dat het nu eenmaal niet mogelijk is de fakkel der waarheid door een dichte menigte te dragen zonder af en toe iemand te schroeien of op zijn tenen te trappen. Hij bracht dat gelijk maar in praktijk door een kat te geven aan de SGP en CDA fracties omdat zij 40% van de bevolking buiten het College houdt, het geen riekt naar rechtse dictatuur. De ge meentesecretarissen zijn in de ogen van dhr. van Prooyen lieden bij wie weinig nieuws of voorlichting te halen is, „alsof zij een spreekverbod hebben". Burge meester Bos „doorlichtend" stelde dhr. van Prooyen vast dat die al veroordeeld was vóór hij als burgemeester fungeerde. Spr. had al spoedig met 's burgemeesters heftige reakties kennis gemaakt ,,en", stelde van Prooyen vast; „daar is in de loop der jaren weinig verandering in ge komen; ....„grote bewondering heb ik voor de manier waarop U de raad steeds wist op te zadelen met plannen welke niet verwezenlijkt werden", waarbij spr. o.a. noemde het gemeentehuis en sportvoorzieningen, maar, zo berustte (üir. van Prooyen: „onze zegen hebt U maar de kruuk kan net zolang te water gaan tot ze barst. Niet al te vleiend al zijn ze vriendelijk, behulpzaam en geduldig was hij voorts over „de willekeurig ambtenaar", „maar", stelde hij vergoeilijkend vast „we geloven dat het gemeentebestuur van harte meewerkt om kennis en ontwikke- hng op hun terrein te helpen vergroten". „Een ongunstig beeld" zag dhr. van Prooyen ook al in de begroting 1982; ,,we zullen de huik naar de wind moeten gaan hangen willen we kunnen spreken over een verantwoord beleid tegenover onze burgers", maande hij. Overigens maakte dhr. van Prooyen zich niet de illusie dat de ideeën van de PvdA fractie voor het financieel beleid gevolgd zouden worden: ,,We weten het, we zijn als PvdA in de minderheid, onze stem is een roepende in de woestijn en we hebben geen grond onder de voeten en we hebben geen macht". Spr. verliet zich op reeksen citaten waarop menig mede raadslid het hoofd schudde, niet over de waarheid maar over de toepasbaarheid ervan en zo kwam het dat dhr. van Prooyen nog maar weinig ruimte had om een blik te slaan op het gemeentelijk beleid. Die korte blik was toch nog lang genoeg om vast te kunnen stellen dat Dirksland er met z'n 6800 inwoners niet zo best voor staat waarvan zo dacht dhr. van Prooyen de uitkomst zal zijn dat Dirks land voor het jaar 2000 zijn zelfstandig heid zal hebben verloren. Ook de brand weer - het troetelkind van de burgemees ters - heeft de aandacht van de Regering. Met de Volkshuisvesting vond dhr. van Prooijen het wel goed gaan en z.i. zal het probleem van de woningnood snel opge lost zijn. Jammer", zo zei hij dat het College en de meerderheid van de raad niet sociaal bewogen zijn en de bouw grond voor de sociale woningbouw te duur is. „Dit college eet Mever van twee wallet jes, is blind voor de noden van de laagst betaalden en verkoopt zich liever aan de mammon.., stelde van Prooijen vast. Een ander chapiten „Wie de stormkaap niet omzeilt ontdekt nooit de nieuwe wereld. We moeten gaan beseffen dat bij evt investeringen de bo men niet tot de hemel groeien en dat men dit niet doet over de ruggen van de belas tingbetaler, dit is onverantwoord en brengt tranen over Dirksland"zo besloot dhr. van Prooijen zijn beschouwingen die hij als zijn zwanenzang typeerde i.v.m. zijn afscheid als raadslid volgend jaar. Tering naar de nering. ,,We zullen de tering naar de nering moeten zetten", was de teneur van de beschouwing van de heer Koningswoud namens de S.G.P.-fractie; „Wij zijn er meer dan ooit van overtuigd dat met de beschikbare middelen zal moeten worden gewoekerd. Er zal slechts ruimte zijn voor investeringen waarvan de noodzaak voor een zo groot mogelijk deel van onze ge- Zondag 29 november 1981 Eerste Adventszondag OUDDORP - Herv. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op't Hof, v.m. bed. H.A. en nam. nabetr. H.A.; woensdag 2 decemben 19.00 uur ds. H. Penning, Montfoort- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Willems, Barendrechten 17.00 uur ds. J. Loosman, OudBeyerland-Doops- gez. Gem. 9.30 uur dhr. v. d. Dool, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug, v.m. bed. H.A. en nam. dankz. H.A. STELLENDAM - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. C. Oorschot, v.m. bed. H.A. en nam. dankz. H.A.; diakonie- kolekte zondagsschool - Ger. Kerk 10.00 uur(H.A.) en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord. MELIS SANT - Herv. Kerk 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Scherpen- zeel en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., voorber. H.A.; extra, maand. koll. kerkvoogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur dhr. A. v. d. Schee, Spij- Kcnissc DIRKSLAND - Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur ds. D. Dekker, tweede koll. expl. Onder de Wiek-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen, extra kollekte kerk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht, extra kollekte res tauratiefonds-Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. T. Elders-Mayer (Avondmaal). DE SAMARITAAN - 10.15 uur ds. H. J. lam. MIDDELHARNIS-10.00 uur ds. G. C. de Jong, voorber. H.A. en 18.00 uur ds. L. Quist, extra koll. Chr. Belangen; vrijdag 4 december: 14.30 uur ds. G. C. de Jong, huwelijksbevestiging Cor Lugtenburg en EUy Nagtegaal - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Tamminga, Ancaster (Canada)-Ger. Gem. 10.00en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Blokland, Zierikzee en 17.00 uur ds. A. v. d. Waal - Ger. Kerk(Vrijgem.) 9.30 uurleesdiensten 14.30 uur ds. A. Geelhoed. NIEUWE TONGE - Herv. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bed. H.A. en nam. dankz. H.A., extra koll. kerkvoogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE -Herv. Kerk 10.00 uur ds. P. de Jager en 18.00 uur ds. J. Plomp, Barendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student B. v. d. Heiden, Dordrecht. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Kerk 10.00 uur ds. G. C. Klok en 18.00 uur ds. M. van der Linden, quotumkollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. GArensman, Meppel DEN BOMMEL-Herv. Kerk 10.00 uur ds. H. Jongebreur en 18.00 uur ds. A. Vos, voorber. H.A., extra kollekte kerk - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. A. Moolenaar, Ulvenhout OOLTGENSPLAAT-Herv. Kerk 9.30 uur ds. E. M. Bakker, Veenendaal, voorber. H.A. en 18.00 uur ds. G. C. de Jong, extra kollekte ondergrondse kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker Jr. LANGSTRAAT - Herv. Kerk 10.00 uur dhr. W. Groenenboom, voorber. H.A. SIRJANSLAND - Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. Chr. v. d. Valk. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Kerk 9.30 en 14.30uurds. J.G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. NIEUWERKERK - Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. G. Westerhof, bevestiging ds. V. d. Banen 14.30 uur drs. Alb. v. d. ban, intrede - Ger. Kerk (N'kerk - O'land) 10.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Amsterdam, dienst gewijd aan het chr. onderwijs en 17.00 uur dhr. Baas - Ger. Gem. 9.30 en 15.30 uur lees- dienst- v/h Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 15.00 uur leesdienst. meente en omwonenden vaststaat", legde dhr. Koningswoud neer. Het leek hem daarom niet de tijd nog serieus te denken aan de bouw van een sportvoorziening te Dirksland waarvan z.i. de exploitatie uiterst twijfelachtig ge noemd moet worden. „Een gedeelte van de door sommigen bedachte sportvoor ziening zal in een behoefte voorzien maar waarom zou men onnodig geld geven aan een voorziening waarbij het aanbod van ruimte de vraag zal overschrijden?" vroeg dhr. Koningswoud college en raad af Raadzaam zou dhr. Koningswoud het ook vinden de bijdrage aan de gemeentelijke uitgaven door de sportverenigingen te her overwegen. Spr. liet voorts zijn aandacht gaan over de Openbare Veiligheid (weer een politie man in Herkingen) enVolksgezondheid, daarbij zijn vreugd uitsprekend over het feit dat in de patiëntenzorg in het zieken huis nog de Prot. Chr. beginselen in acht worden genomen. M.b.t. de woningbouw vroeg dhr. Ko ningswoud zich af of de Gem. zich nog langer de luxe kan permitteren om uitslui tend zaken te doen met economisch ge- bondenen nu geconstateerd moet worden dat de voor aankoop van premiewoningen beoogde groep van de verleende voorkeur geen gebruik heeft willen maken. M.b.t. het onderwijs pleitte hij ervoor de bijdrage per inwoner aan de schoolbege leidingsdienst te wijzigen in een bedrag per leerling opdat een schoolbestuur dan in volle vrijheid kan beslissen van welke begeleidingsdienst ze gebruik wil maken. Tenslotte het investeringsschema be schouwend dacht dhr. Koningswoud dat noodzakelijkerwijs zal moeten worden ge werkt aan de afvalverwerking, de riolering van onrendabele gebieden, een nieuwe begraafplaats te Melissant en het nieuwe gemeentehuis;aangezien deze zaken alle gemeen hebben dat ze noodzakelijk en gewenst zijn zal een investering in die richting te allen tijde de gemeenschap ten goede komen" stelde dhr. Koningswoud vast. In de staart van zijn betoog bouwde hij nog iets van venijn in toen hij vaststelde dat het achterwege laten van informatie (kennelijk door het college) achterdocht wekt. ,,Elke gedachte daaraan wijzen wij met de grootste stelligheid van de hand", zou burg. Bos daar later op antwoorden. Wrange vruchten. Niet van het eigen -, maar van het Overheidsbeleid verwachtte dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) als gemeente de wrange vruchten te moeten plukken - Voor hem bestond de landsregering dan ook voor het grootste deel uit amateurs. Zich bepalend tot het gemeentelijk erf stelde dhr. Poortvliet dat het gemeentelijk apparaat goed loopt maar dat ernaar ge streefd moet worden de uitgaven - en daarmee de gem. belastingdruk niet ver der te laten stijgen, spr. spitste dat met name toe op de Onroerend Goed belas ting, begonnen met een aanvankelijk „vriendelijke" taxatie maar zich nu voort zettend aan de hand van een onvriendelij ke hertaxatie en 't leek hem noodzakelijk dat er een ander modus gevonden zal worden. Bijzonder spijtig vond dhr. Poortvliet het dat nog geen begin kon worden gemaakt met de voorgenomen bouw van het zie kenhuis, het verzorgingstehuis voor be jaarden, ver- of nieuwbouw van het ge meentehuis en een goede sportaccomoda- tie. Wat het verzorgingstehuis betreft vreesde hij opnieuw een planologische lijdensweg. M.b.t de milieuwetgeving meende dhr. Poortvliet dat geen hoge kosten zullen behoeven te worden gemaakt in het schone plattelandsgebied zonder indus trieën. „Onze regio is een gebied waar jaar in jaar uit de agrariër en de tuiner gratis zorgen voor een goed milieu met volop zuurstof veroorzaakt door het groen", aldus dhr. Poortvliet, een waarschuwend woord sprekend tot de zgn. milieurakkers die er niet voor terugdeinzen om met onwaarhe den of ondeugdelijke methoden hun gelijk te krijgen. Na nog te hebben gewezen op een aantal zaken als de Hinderwet, de mogelijke bezuiniging op openbare ver lichting en de menselijkheid om de kosten van de brandweer in de hand te houden besloot dhr PoortvUet zijn betoog met de merkwaardige - en later door weth. van Rossum weerlegde stelling - dat een op zichter die goed functioneert juist meer werk en meer kosten creëert. Ook op het gebied van de brandweer lijkt weinig te verdienen, althans, burg. Bos zag dat niet zitten. Het leek hem ook onjuist de brandweer te gaan irriteren: „Maar 't kost onze gemeente nu wel 40,- per inwoner", stelde dhr. v. Prooijen vast, inhakend op 's voorzitters woord gebruik dat het beter is de brandweer niet te irriteren. „Dat vreest nou elk gemeentebestuur", repliceerde dhr. v. Prooijen; „bang dat ze het bijltje erbij neergooien". ,,We hebben te zorgen voor een goede brandweerorganisatie", zo besloot de voorzitter de korte woordenwisseling. Overigens kon hij dhr. van prooijen gerust stellen want ook binnen de brandweer zelf leeft het besef dat de kosten in de hand moeten worden gehouden. De brandweer lijkt zelf tegemoet te komen aan de P.v.- d.A. wens dat in de eerstkomende jaren 10% bezuinigd zal worden. Geen paniek. ,,Geen paniek maar veel eerder een gevoel van tevredenheid", viel te beluis teren in de C.D.A. beschouwing, uitge sproken door dhr. v. d. Velde, tevreden als hij was met de post Onvoorziene van 373.000,- die samen met een miljoen reserve goed moet zijn voor de realisering van diverse wensen uit het investerings schema. Bij uitbreiding van gem. perso neel zal - zo dacht dhr. v. d. Velde - kritisch tewerk moeten worden gegaan en een zelfde kijk beval hij aan to.v. de openbare verlichting en de sportbeoefe ning al zal daarin de trend moeten worden gevolgd. Tevreden bleek dhr. v. d. Velde over de prestaties van brandweer, B.B. en Rode Kruis op oefeningen e.d., grondig hopend dat het bij oefeningen zal blijven. Spr. informeerde voorts naar de vorde ring van de nieuwbouwplannen voor het ziekenhuis en de plannen met het v.m. schoolplein te Herkingen. De bouw van een sporthal in Dirksland - nu de plannen van de Raamgroep fmi zijn - staat nog steeds op de verlanglijst van de C.D.A. fractie waarvoor wellicht wat van de re serve dient te worden aangesproken. „Duidelijk geïrriteerd toonde spr. zich over de kennelijke stilte rondom de ver- of nieuwbouw van het gemeentehuis. Een spoedige realisering van een fietspad langs het Korteweegje achtte dhr. v. d. Velde zeer gewenst zoals hij dat ook voor een fietspad naar Herkingen het gelden en bij een veelheid van zaken vroeg hij o.a. aandacht voor de werkgelegenheid, het knelpunt bij het Hoge Huis aan de Gelder- sedijk en - de door de gemeente aange boorde nieuwe melkkoe, het watertoeris- me in de vorm van een water-toeristenbe lasting. „Die zou misschien redelijk zijn als niet de Watersportver. een duidelijke taak van de gemeente zou hebben over genomen, stelde dhr. v. d. Velde teleur gesteld vast. BEANTWOORDING: „De reacties zijn fel gebleven", had dhr. V. Prooijen over 's burgemeesters opstel ling gezegd en hij had kennelijk niet buiten de waard gerekend: „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat de beschouwing van de P.v.d.A. de instemming heeft van de hele fractie", zei dhr. Bos, liever niet ingaand op de grievende, laatdunkende en aanmati gende toon die daarin in de persoon lijke sfeer wordt gebezigd. Van de nestor van de raad die 32 jaar raadslid is geweest hadden we een waardiger afsluiting van zijn politieke loopbaan mogen verwachten". De vacante politiepost te Herkingen zal - zo neemt het college zich voor - weer spoedig worden vervuld met de aanstel ling van een wachtmeester-I waarin de keuze echter beperkt is. Het streven is ook in Melissant een tweede politieman te stationeren. Sprekend over de woningbouw veron derstelt het college dat het verschenen rapport woningbehoefte onderaoek bij volgende plannen zal worden gehanteerd, het laat zich aanzien dat de voorwaarde van economische gebondenheid voor ad- spirant kopers steeds soepeler zal worden gehanteerd. De invulling van de plarmen in Melissant verlangt een zekere mate van behoedzaamheid i.v.m. de afnemende be hoefte aan woonruimte in dat dorp. Dat velen ontevreden zouden zijn over de berekening van de Onroerend Goed belasting en de gepleegde hertxatie - zoals door dhr. Poortvliet - genoemd was - aldus de voorz. - niet gebleken uit het aantal ingediende bezwaren, slechts 100 van de 2600 verstuurde aanslagen. ,,We zijn nu aan een reële benadering van de waarde van het onroerend goed gekomen" vond de voorz. M.b.t. de verdere uitvoering van de plannen tot uitbreiding van het ziekenhuis kon de voorz. meedelen dat in de priori teitstelling van de Prov, Overheid het jaar 1984 als jaar van uitvoering is genoemd. „WeUswaar duurt dat nog twee jaar met i.v.m. de gigantische voorbereiding zou het niet eerder kunnen", veronderstelde de voorzitter. Voor het voorgenomen verzorginghuis te Dirksland is inmiddels een schetsplan opgesteld; er mag op gerekend worden dat de bouw in 1984 gereed zal kunnen zijn. Ten onrechte vond de voorz. dat bij het college een zekere besluiteloosheid kan worden gesignaleerd waar het de plannen tot de bouw van een nieuw gemeentehuis in Dirksland betreft „Het college heeft rekening te houden met uitspraken van de raad die de bouw van een sportvoorzie ning als eerste op het prioriteitenschema heeft geplaatst", aldus de voorzitter. Sprekend over de grote werkloosheid maande de voorz. de politieke partijen zich samen sterk te maken voor een werk- gelegenheidsprogram, een samenwerking die de voorz. graag intergemeentelijk zou zien voortgezet omdat pas dan enig resul taat zou mogen worden verwacht. Weth. de Bonte die ook een deel van de beantwoording voor zijn rekening nam vroeg zich af of dhr. van prooijen, gezien zijn cretologie wat gefrustreerd is geraakt doordat hij in zijn politieke loopbaan niet heeft bereikt wat hij zo graag gewild zou hebben", maar ach, hij is de pensioenge rechtigde leeftijd ook al weer enige tijd voorbij en we zullen het hem maar niet al te kwalijk nemen", vergoeilijkte dhr. de Bonte, overigens weinig waardering heb bend voor de weinig op het gemeentelijk gebeuren gerichte beschouwing van dhr. V. Prooijen. Het meest zinvol en de problemen bena derend ond dhr de Bonte de beschouwing van de C.D.A. fractie, al had hij ook alle waardering voor de gedegen beschouwing van de S.G.P. fractie. Dat de plannen voor een nieuw gemeen tehuis wel een poosje in de ijskast kunnen stelde dhr. de Bonte op eigen verantwoor ding vast Veel waarde zou hij hechten aan de aanleg van een fietspad naar Herkingen waaraan hij een fikse gemeentelijke bij drage verantwoord zou vinden. Ook weth. A. C. V. Rossum had op een aantal vragen een antwoord geformuleerd OOLTGENSPLAAT Flink bedrag voor Zending Geref. Gemeente De arbeid van de Zendingskrans „Mar tha" van de Geref. Gemeente is beshst niet zonder resultaat gebleven. De totale opbrengst van verkoop tot verkoop, d. w. z. van februari 1979 tot november 1981, is 4.396,— bruto. De opbrengst van de verkoop op 25 november j.l. leverde 3.000,—(bruto) op. De naam van de pop in klederdracht was Jacomientje en is geraden door mevr. N. Duim-Sturris. Tevens hartelijk dank voor de belang stelling en de vele geschenken die zijn ontvangen. Tijdens deze verkoping is een bril in bruin etui gevonden. Inl. fam. van Gurp, Margrietstraat 23, tel. 1747. Namens de Zendingskrans „Martha" Het bestuur. De bescherming van de consument gaat iedereen ter harte. Dat is niet verwonder lijk, want tenslotte zijn we allemaal con sumenten. We willen er allemaal zeker van zijn dat de produkten die wij kopen hygiënisch verpakt, vers en onschadelijk zijn. Hoewel er op dit gebied al grote vooruitgang is geboekt moeten de con sumentenorganisaties tot hun spijt vast stellen dat vooral cosmetische produkten en levensmiddelen vaak niet het stempel „veilig" verdienen. Volgens deze organi saties laten de kwaliteitsnormen, etiket tering en de controle nog vaak te wensen over. De Europese Gemeenschap heeft de afgelopen tien jaar van alles gedaan om de nationale voorschriften op dit gebied te harmoniseren. Er zijn algemene richt lijnen uitgevaardigd over het gebruik van additieven, conserveringsmiddelen, kleurstoffen, enz. Maar deze maatregelen hebben natuurlijk maar weinig effect als er niet scherp op de naleving ervan wordt toegezien. In oktober 1980 heeft de Belg Joris Verhaegen, lid van de christen-sociale fractie van het Europees Parlement, de Commissie gevraagd naar het aantal ge nomen monsters, uitgevoerde analyses, geconstateerde overtredingen en getroffen sancties. De Europese Commissie heeft een jaar lang nodig gehad om deze ge gevens van de diverse Lid-Staten in han den te krijgen. Griekenland werd niet bij het onderzoek betrokken, Denemarken en het Verenigd Koninkrijk lieten weten dat de gegevens niet beschikbaar waren en de inlichtingen die Italië verstrekte waren onvolledig. Hoewel de moeizaam verzamelde cijfers slechts betrekking hebben op voedings middelen, en dan nog alleen over het jaar 1979, zijn ze toch zeer leerzaam. Zo blijkt bijvoorbeeld dat de Belgische laboratoria in één jaar tijd meer dan 7.000 monsters hebben genomen en geanalyseerd, ofwel bijna net zoveel als de Ierse laboratoria (6.900) en iets minder dan de Luxem burgse (8.629). In Frankrijk worden jaar lijks ongeveer 52.000 monsters geanaly seerd. Voor Nederland ligt dit aantal boven de 300.000 en in Duitsland zelfs boven de 600.000. In verhouding tot hun inwonertal oefenen Nederland en Luxem burg de strengste controle op levens middelen uit Terwijl in België bij 1,2% en in Ierland bij 4,3% van de geanalyseerde monsters overtredingen werden geconstateerd, varieert dit percentage in de andere Euro pese landen tussen de 12 en 15%. Afhan kelijk van de ernst van de overtreding worden de producenten onderworpen aan administratieve maatregelen (boetes, in beslagneming, sluiting van het bedrijf in kwestie of alleen een waarschuwing) of soms gerechtelijk vervolgd. waarmee de raad beter geïnformeerd raakte. O.a. ging het over de vuilverwer king. Het rapport dat zou opgesteld wor den over de mogelijkheid op Flakkee een vuilverwerkingsbedrijf te exploiteren, is inmiddels verschenen. De raad zal er over worden geïnformeerd. In dec. zal in het blok Zaaijerlaan, Bea- trixlaan, Philipshoofjesweg enBosdreef te Dirksland een proef worden genomen met besparing op de openbare verlichting. „We zullen streven naar een besparing ionder in klein Parijs Egyptische toestan den zullen ontstaan", aldus dhr. van Ros sum. Enkele opmerkingen tenslotte over de beschouwing van de P.v.d.A. waarvan hij aanvankelijk nog wat verwachting had maar'thadhem snel ontgoocheld; „Als de P.v.d.A. het recht heeft allerlei denkers te citeren en een ander het recht ontzegt een Bijbelwoord te gebruiken dan klopt dat niet: „Ik zou je op Richteren willen wijzen waarin te lezen staat wat een volk te wachten staat dat Zijn God verlaat. Richteren laet ik me niet opdrienge' 'liet van Prooijen weten; kostelijk geamuseerd overigens door de veronderstelling van weth. deBontedathij wat gefrustreerd zou zijn. „'t Zou haast al net worden als in Rusland waar ze de mensen maar opbren- ge", verbaasde hij zich. Jullie hebben het geen van allen begrepen", zei hij over het persoonlijke in zijn beschouwing; „het was met kruiden gekruid, maar jullie heb ben kennelijk geen smaak!" Bij de hoofdstuksgewijze behandeling werden door de raad nog wat informa ties getrokken en kanttekeningen ge maakt waarna de begroting tenslotte zonder hoofdelijke stemming kon wor den vastgesteld. Met genoegen liet burg. Bos daartoe de hamer vallen... Ingezonden: Graag wil ik reagf /en op het Kijkvenster van „de waarnemer" van 20 november j.l., waarin mijns inziens zeer onrecht vaardig gesproken wordt over een be weging in de kerk en daarbuiten. U leest de instemming van de Her vormde Synode met de vredes demon stratie als er verkapte aansproring hieraan mee te doen, het welk een schande noemt, ik zou het echter een schande willen noemen dat christenen ertoe aan gespoord moeten worden hieraan mee te doen. We hebben toch als christen de taak om deze aarde te beheren en te „vechten" tegen de machten zowel uit oost als uit west die deze schepping in gevaar brengen. Ik begrijp niet dat U hiermee niet in conflict komt en bovendien de mensen veroordeelt die niet hun geloof in God en hun geloof in kernwapens kunnen com bineren. De enige grond waarop het bezit van kernwapens goed gepraat wordt is; ze houden de vijand tegen. We mogen ons misschien wel eens afvragen wie onze vijand is en waarom. Het evangelie wil ons van onze vijands- beelden bevrijden. U suggereert verder dat de vredesbe weging pro-Russisch zou zijn. Dit is een waandenkbeeld. Ik denk dat zelfs de Ne derlandse communisten het Russische re giem niet hierheen zouden willen halen. Als mensen tegen kernwapens demon streren hebben ze daar geen andere be doelingen mee dan het ene doel: deze afschuwelijke en onmenselijke wapens terug te dringen. De demonstratie van afgelopen zaterdag was een aangrijpende ervaring. Dat deze dat met zo'n enorme mensenmassa zon der ongeregeldheden verlopen is, zegt mijns inziens genoeg over de bezieling waarmee deze mensen bij elkaar waren. Er straalde warmte vanuit in tegenstel- hng tot de „ijzige wind" waarover u zelf spreekt. Onze meningen lijken lijnrecht tegenover elkaar te staan; maar is dit wel zo? Voelt u zich veilig onder de mantel van deze alFschrikking die steeds groter van omvang en daardoor gevaarlijker wordt en vindt U het Bijbels hierin uw veiligheid te zoeken? Als U zegt tot God te bidden of de wind van de Heilige Geest door de kerk mag waaien kan ik U zeggen dat wij niet anders doen. de bewapeningswedloop heeft boven dien nog een ander gevolg waarvoor we als christenen onze ogen niet mogen sluiten, n.l. dat het door de enorme kosten de armoede in deze wereld in stand houdt Ik geloof dat onze schuld in deze groot is en we daar nog een grote taak hebben liggen. Als we zo streven naar recht vaardigheid, zonder welke er geen vrede kan zijn, geloof ik dat God ons hiervoor de kracht wil geven. Coby v. d. Tol-Sneep P.S.: Waarom schrijft U altijd onder het pseudoniem „de waarnemer?" Bent U bang persoonlijk op uw zienswijze aan gesproken te worden? (I.v.m. afwezigheid niet door Waar nemer becommentarieerd) DIERENBESCHERMING Sinds maandagmorgen wordt vermist de zwarte Labrador (reu) van de fam. v. d. Meer, Clingendaal 2 te Ouddorp. De hond draagt een kettingshalsband. Inl. graag tel. 01878- 1362. STAD AAN 'T HARINGVLIET Aankomst St. Nicolaas Zaterdagmorgen 28 november hoopt St Nicolaas om half 11 per boot aan te komen, waarna hij een rondgang door het dorp zal maken. DIRKSLAND Districtsvergadering Heden (vrijdag)avond belegt het district van Jeugdverenigingen der Ger. Ge meenten een distriktsavond in het vereni gingsgebouw „Rehoboth". Ds. C. Harinck te Dordrecht hoopt een referaat te houden over „De Gerefor meerde Gemeenten binnen de Gerefor meerde gezindte". Aanvang 20.00 uur. Ieder is hartelijk welkom. Stramien van Gemeentehuis Middelharnis De Jeugdraad van de Herv. Gem. te Middelharnis heeft een stramien laten maken van het fraai gerestaureerde ge meentehuis. Men is van plan om het komende jaar weer wat aktiviteiten te gaan ontwikkelen, om het „Jeugdhonk" van binnen wat op te knappen. Door de sterke groei van de Jeugdverenigingen wordt er nu iedere avond gebruik van gemaakt. Ook wordt er 's zondags kindercrèche in gehouden. Men wil de werkzaamheden zoveel mo gelijk zelf uitvoeren, zodat de kosten laag gehouden kunnen worden. Als eerste aktiviteit staat het stramien op het programma. In samenwerking met modehuis Borgdorff te Sommelsdijk is een zeer fraai stramien uit de bus gekomen. De afmetingen zijn 50 x 70 cm. Het is vanaf heden verkrijgbaar bij modehuis Borgdorff te Sommelsdijk. Misschien nog een leuk St Nicolaascadeau. Het stramien kost 65, iJf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2