huütredttse Onbeperkt lezen uit Gemeenschapsbibliotheek M^harnis voor 12,50 per jaar Oud-Herkings echtpaar 65 jaar getrouwd 1 sneeuwkettingen I Garage KNÖPS B.V. M Visser I Foto GENIUS KERSTCONCERT in de Grote Kerk te Middelharnis gebruikte wagen Verkoop recreatie bungalows en bouwterrein fotowenskaart -h'^< ^.<<10^^> verblijf met uw gezin in een van de 5- Stcrreil bungalows van Sporthuis Centrum aan. Automobielbedrijf 4 BCm 06 GflSt l 54e Jaargang VRUDAG 27 NOVEMBER 1981 No. 5047 POSTBUS 8 3240 AA MIDDt LHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: 'dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 10,- PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. voortHejébahadl Radio - Televisie Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Werkend perspectief voor fervente lezers: Ergens in de maand april van volgend jaar gaat in Middelharnis de lang verbeide Gemeenschapsbibliotheek open. Met name lang verbeid door de bestuurderen van de gelijknamige-, al in 1974 opgerichte Stichting die geen gelegenheid onbenut hebben gelaten de komst van een bibliotheek te bepleiten en te bevorderen. In afwachting van een nieuw bibliotheek gebouw zal er enige tijd geïmproviseerd moeten worden in het voormalige winkelpand van de VIA, strategisch gelegen op het bekende Holland- Zeeland punt te Sommeisdijk. Bij gebrek aan beter is het Stichtings bestuur daarom toch ingenomen met de gevonden accomodatie die het mogelijk maakt volgend jaar te starten, vooralsnog met een startcoUectie van 16000 boeken maar met het voornemen die in de ko mende periode tot het dubbele, 32000 uit te laten groeien. Waarmee dan niet gezegd wil zijn dat nauwelijks meer „nee" zal behoeven te worden „verkocht" omdat het boekenbestand zoals dat volledig in de Koninklijke Bibliotheek aanwezig is, minstens ericele miljoenen boeken telt Wel zal de Middelharisse bibliotheek vanuit bovengenoemde Koninklijke Bi bliotheek en uit de weivoorziene biblio theek van de Bibliotheekcentrale in Schiedam kunnen putten. Om dat laatste snel en efficient te laten verlopen zal de Middelharnis se vestiging op de computer te Schiedam worden aangesloten. Dat biedt o.a. de mogelijkheid om de vraag naar een dan uitgeleend boek vast te leggen en door de computer geseind te worden wanneer het boek weer beschik baar is. De computer zal ook de naam van de aanvrager produceren. De bibliotheek in Middelharnis zal be„mand" worden door het Hoofd van de bibliotheek Marijke vanBracht(zij volgde een gerichte een gerichte opleiding en werkte meerdere jaren in een bibliotheek te Arnhem met als specialisatie Jeugd boeken), voorts dhr. Hans van Zijl en 3 part-time administratieve krachten. N.B. in de kelder van het pand zullen zij een personeelsverblijf moeten scheppen om dat daar op de begane grond of op de bovenverdieping geen ruimte voor is. Met een beschikbare nuttige ruimte van ca 300 m^ biedt het pand maar één-derde deel van de ruimte die een gemeente met het inwonertal van Middelharnis nodig heeft. Een nadeel van het gebouw is vooral dat een verdieping moet worden gebruikt wat consequenties heeft voor de personeelssterkte. Op de begane grond zullen de boeken voor volwassenen worden opgesteld en met wat vindingrijkheid zullen er zes zitjes kunnen worden gemaakt Boven komen de boeken voor de jeugd, zelfs met een kleu- terhoekje. Er komen voorts tijdschriften, naslagwerken en documentatiemappen alsook informatie over het gemeentebe stuurlijk handelen. De aanwezigheid van de bibliotheek zal volgend jaar een ge meentelijke bijdrage van 225.000, vergen. Dat geeft de Stichtingsbestuur ders overigens niet de idee dat ze de gemeente met een aanzienlijke onkosten post opzadelen, integendeel. Zij vinden dat de voor ieder beschikbare bibliotheek het karakter draagt van een Onderwijs instituut en stellig ook een cultureel en recreatief karakter draagt. De ervaring elders wettigt de veronder- stelUng dat de Middelhamisse bibliotheek zo'n vijfduizend lezers zal hebben. Ver wacht kan worden dat met name de stu derenden en een welkom gebruik zullen maken van de aanwezige boeken en na slagwerken. Aan de hand van een sociale kaart" van de bevolking van Middelharnis Sommeisdijk en directe omgeving wordt het boekenassortiment mede bepaald. De abonnementsprijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn en dat is bij de vaststelling ervan dan ook de na drukkelijke bedoeling geweest Een jaar-abonnement kost voor volwasse nen 12,50 voor welk bedragje men een heel jaar lang onverschillig hoeveel boeken kan lesen. Kinderen en jon geren t/m 7 jaar lezen zelfs helemaal gratis Op D.V. 12 december aanstaande hoopt de Chr. Oratorium Vereniging „Middel harnis", in samenwerking met de „Stich ting Kerkconcerten Goeree Overflak- kee", een Kerstconcert te verzorgen. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door een 4-tal solisten en het Dor- drechts kamerorkest Uitgevoerd worden werken van A. Vi valdi - „Magnificat", voor koor, solisten en orkest, van D. Buxtehude - „Lofzang van Simeon", voor tenorsolo en continuo, een orkestsuite van G. P. Teleman en de 1 e en 3e kantate uithet Weinachts-Orato- rium van J. S. Bach. De algehele leiding berust bij Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Het belooft een boeiend en aantrekkelijk concert te worden. Aanvang van dit concert is 20.00 uur: Kerk open om 19.30 uur. De toegangsprijs is 10,voor vol wassenen en 6,voor C.J.P. en 65+. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij boekhandel Ariese en muziek- handel Bernard te Middelharnis. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud pa pier opgehaald in Goedereede, Haven hoofd en de Oostdijk. Wilt u het vooral goed gebundeld aan de weg klaar zetten s.v.p.? Opbrengst vorige keer 385, Zie de rBovag-occaslon^ advertentie E elders in dit blad, 1 Jmet aanbiedingen! ponder kodeletter> E! Bij aankoop van een vanaf 5000,bieden wij u vanaf heden t.m. 31-12-1981 een GRATIS Korteweegje 41-45, DIRKSLAND, tel. 01877 - 1122 Vragen over uitblijven verbod hard-l(nallend vuürwerl( In een brief aan mevrouw mr. J. J. Lambers, de staatssecretaris voor milieu hygiëne, dringt de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) aan op het spoedig van kracht worden van een al in 1979 aangekondigd verbod voor hard-knal- lend vuurwerk. Door dr. L. Ginjaar, de vorige minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, die de aankondiging des tijds heeft gedaan werd de verwachting uitgesproken dat het verbod in 1979 nog niet tot stand zou kunnen komen. De arts C. A. Vermeulen, voorzitter van de NSG, constateert in zijn brief aan de staatssecretaris dat door het te lang uit blijven van dit verbod niet alleen de vuur- werkaktie van de stichting in het gedrang komt, maar óók de geloofwaardigheid van het overheidsbeleid. De NSG meent daarom dit jaar, evenals in 1980, te moeten afzien van een groot schalige vuurwerkaktie. Wel is een beroep gedaan op de burgemeesters van alle gemeenten in ons land. Daarnaast zijn circa 250 geluidhinder-aktiegroepen in geschakeld om de aktie te ondersteunen. De NSG dringt aan op een strikte be perking in de tijd van verkoop en gebruik van vuurwerk rond de jaarwisseling en goede controle op naleving van de vuur werkbepalingen in de plaatselijke alge mene politieverordening en afstemming op die bij buurtgemeenten. Onder de motto's „Laten we zacht zijn voor elkaar" en „vuurwerk maakt je leven soms in één klap andëts", hoopt de NSG op een veilige en rustige jaarwisseling. Ooltgensplaat - Oude Tonge Bungalows aangelopen Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge werd maandag 23 november j.l. in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat in het openbaar bij afslag verkocht twee recrea tiebungalows en een perceeltje bouwter rein en open grond te resp. Ooltgensplaat en Oude Tonge. De verkoop bij inzet had plaats op maandag 16 november j.l. Voor de bungalows waren er bij de afslag geen kopers en deze liepen dus aan. De uitslag was als volgt KAVEL I: recreactiebungalow met onder- en bijgelegen grond aan de Be neden Havendijk te Ooltgensplaat, groot plm. 1.60 are. Ingezet door de heer J. van Engeldorp te Bunschoten voor 31.000,- Bij afslag aangelopen. KAVEL II: een perceel bouwterrein, eveneens aan de Ben. Havendijk te Oolt gensplaat, bestemd voor de bouw van recreatiebungalows, groot plm. 5.00 are. Ingezet door de heer A. J. Hobbel, Ben. Molendijk 4 te Ooltgensplaat voor 20.000,Werd afgemijnd door de heer J. van Engeldorp, Gastelaars te Bun schoten voor 20.100, KAVEL III: een perceel open grond en uitweg, eveneens aan de Ben. Havendijk te Ooltgensplaat, groot phn. 13.78 are. Ingezet door de heer A. J. Hobbel, Ben. Molendijk 4 te Ooltgensplaat voor 1.100,Werd afgemijnd door de heer J. Lok, Sonmansstraat 122 te Rotterdam voor 5.100,— De recreatiebungalow nr. 85, met parkeerplaats op het Bungalowpark „Oostflakkee", gelegen aan de Zuiddijkte Oude Tonge, groot 1.96 are (parkeer- perceel groot 16 ca) met een erfpachts- recht tot 31 december 2050 van 1.560,- per jaar, geïndexeerd. Ingezet door de heer J. van Vliet te Oude Tonge op 40.000,is ook aangelopen. Er was voor deze verkoop een matige belangstelling. t 30 november 1981 zal het 65 jaar geleden zijn dat het echtpaar J. de Geus en S. de Geus-Kievit in het huwelijk trad. 77 jaar lang woonden ze op en worstelden om het bestaan, in de Herkingse klei. Tot driemaal toe werden ze door het water van huis en haad verdreven. Behalve de herinneringen aan de watersnood is hun vooral de oorlogs tijd bijgebleven. Omdat hun zoon verzetstrijder was wer den ze „Deutschfeindlich" verklaard en kregen de aan zegging om tesamen met 31 andere families van het eiland te verdwijnen. Met nog een gezin uitNieuwe Tonge doken ze toen onder en kwamen na enige omzwervingen terecht op een geïnundeerde boerderij, waar ze een deel van de oorlog op valse persoonsbewijzen verbleven. Nu genieten ze een nog goede gezondheid in Huize Nebo te Zwijn- drecht, waar ze in een zelfstandige woning nog volop kunnen deelnemen aan het sociaal en geestelijk gebeuren, in dit bejaardentehuis in rijke mate voorhanden. Op genoemde datum zullen ze deze zeldzaam voorkomende feestdag in de recreatiezaal van Huize Nebo vieren. Gemeente Hellevoetsluis geeft Klaas Buitenhuis' ,,Flitsen" opnieuw uit De gemeente Hellevoetsluis heeft na 23 jaar het boekje „Flitsen uit de geschie denis van Hellevoetsluis" van de Helle- voeter Klaas Buitenhuis opnieuw uit gegeven. Het bewerkte en gemoderni seerde boekwerkje zal vanaf vrijdag 20 november in de Hellevoetse boekwinkels a 12,50 verkrijgbaar zijn. De heer Buitenhuis is in 1924 gestart met een onderzoek naar de geschiedenis van de vestingstad Hellevoetsluis, een ma rinebasis met een rijk verleden. In vele archieven bracht hij uren door; hij slaagde er in een omvangrijke en belangwekkende verzameling boeken( 135 stuks) en andere geschriften te verzamelen. Na 26 jaar lang aan de opbouw van zijn verzameling te hebben gewerkt, begon de heerBuitenhuis in 1950 te publiceren en doet dat nu na meer dan 30 jaar nog steeds. Van zijn hand verschenen in regionale en streek- bladen talloze publikaties. Ook schreef hij boeken zoals onder meer „Hellevoetsluis als Marinestad" en „Flitsen uit de ge schiedenis van Hellevoetsluis", welke laatste gretig aftrek vond bij vele Neder landers, die korte of lange tijd in Helle voetsluis hadden gewoond of daar ge legerd waren geweest. De heer Buitenhuis wordt alom erkend als een groot kenner van de geschiedenis van Hellevoetsluis; zijn verzameling wordt vermeld in de Grote Winkler Prins Encyclopedie. Zijn onderzoek en werk zaamheden ten behoeve van de geschied schrijving van Hellevoetsluis heeft de heer Buitenhuis altijd verricht naast zijn ge wone werkkring. Eerder dit jaar ontving Buitenhuis de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. Brociiure over de begroting 1982 van de provincie Zuid-Holland „De financiële kant van de provincie Zuid Holland 1982" heet de brochure die de provincie Zuid Holland heeft uitge bracht over de begroting voor 1982. De brochure geeft een globaal overzicht van de inkomsten en uitgaven van de provincie in 1982. In de brochure is een greep uit de ontwerp-begroting voor 1982 gedaan. De brochure is gratis verkrijgbaar bij Bureau voorlichting van de provincie. Koningskade I in Den Haag, telefoon 070 -264111. Storten laatste pijler Stormvloedkering Oosterschelde Maandag 30 november a.s. wordt aan gevangen met het storten van de voet plaat van de laatste pijler voor de Stormvloedkering in de Oosterschelde. In totaal zijn voor de Stormvloedkering 66 betonnen pijlers nodig. Het storten van de voetplaat van de 66ste pijler vangt maandagmiddag 30 november aan en gaat zonder onderbreken door tot dinsdag avond. De voetplaat voor de eerste pijler werd gestort op 2 mei 1979 zodat 31 maanden na aanvang van het betonwerk deze mijlpaal is bereikt. De oplevering van deze laatste pijler vindt plaats in het voorjaar 1983. Op dit moment wordt nog gewerkt aan 33 pijlers verspreid over twee bouwdokken. Voorlichtingsavond E.O. in Middelharnis op woensdag 2 december a.s. De Evangelische Omroep organiseert op woensdag 2 december 1981 een voorlich tingsavond over het werk van de E.O., plaatselijk, regionaal, landelijk en wereld wijd. Sprekers op deze avond, die plaatsheeft in de aula van de Teclinische School, Schoolstraat 11 te Middelharnis, zijn: drs. L. P. Dorenbos, directeur E. O.en de heer J. Kits sr., lid van het Dagelijks Bestuur E.O. Verder werkt mee het team van 3 x M met o.a. een video-presentatie. De Young Gospel Singers o.l.v. George Klein uit Eindhoven zorgen voor een muzikale om lijsting. De algehele leiding van deze avond is in handen van Arie Baanstra. De aanvang is 20.00 uur en iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij. Bespreek tijdig de huur van uw LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS THOLEN Kustvaarder idem onder brug De Engelse kustvaarder Wilks is dins dagmiddag omstreeks 1 uur klem komen te zitten onder de Thoolse brug. De 494 brt metende kustvaarder kwam leeg van Rotterdam en ging door het Schelde- Rijnkanaal naar Antwerpen. Op de vaart door het kanaal passeerde men zonder moeite de bruggen bij St Philipsland en Oud Vossemeer, maar bij de Thoolse brug ging het mis. Door het slechte weer en opkomend water ramde het schip de brug en kwam met het stuurhuis klem te zitten. Het wegverkeer werd stilgelegd en omge leid over de brug bij Oud Vossemeer. Tegen half vijf kreeg men het schip los nadat de Cobi M. van W. Muller uit Temeuzen ongeveer 200 ton water in het ruim had gepompt De brug bekwam schade aan de hoofdligger en de looprails van de onderhoudswagen onder de brug werd over een lengte van ongeveer 70 meter vernield. De schade wordt geschat op ruim 150.000,— De Wilks liep deuken op in het stuurhuis en werden alle apparatuur dat op de stuurhuis stond, zoals radarscanner, radiorichtingzoeker, zoeklicht en andere verlichting, vernield en werd de schoorsteen van de machine kamer ontzet Het schip meerde daarna af aan de Kreekraksluis voor nader onderzoek. Als u straks een originele wilt bestellen, dan moet u nu kontakt met ons opnemen. We kunnen u er alles over vertellen StraatdijkS Tel.01877-2150 DIRKSLAND —9m kcdactle en administratie: Langcweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redaclie) tel. 01870 - 3392 (iiro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rok. no. 3420.01.108 Bij contract speciaal tarief. VMGERLMG S-MDDCLHARMS-TEL. 01870-2518 OMLAAG MET DIE AUTOKOSTEN Speciaal voor de ,zelfsleutelaor" ver koopt 't Autowinkeltje goedkope on derdelen vooralle merken auto's. Dat betekent flink besparen II! Een greep uit onze voorraad: Uitlaten Luchtfiiters Kontaktpunten Accu's Remseties Bougies Lampensèts Trekinaken V-riemen Laksprays Banden Poets- middeien Oliën Gereed schappen Bougies Waterpompen Schokdempers Oliefilters Waterslangen Radiatoren Hofdi)l(seweg 6-9 Tel.01878-1295/2011 OUDDÖRP ■k ■tt ■♦i ■X 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4 4- 4- 4- 4- 4- 4' ■•v*-**»*»»**»»****»»»»**»»*»»*-»-*»*»*»»*»*»»»****»*»»*****»**»»»**»»******»»*»»»»»»»»»*»»* Voor uw KëRST- SU NISUWJAAKSKAARTSN Drukkerij Gebr. de Waal Langeweg-I3 SOMMELSDIJK '/Vieu mode/boek ter inzage Kastanjelaan 41-43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1