EIÜVriDEII-tllEUWS Brandweer oefende met zwaar materiaal Overdenking Gati^èbedriff Stellendam voor totafe aiitozorg] STELLENDAM ORBELCQNCERT te Middelharnis uit de Heilige Schrift Wiebeke Relmers Ooltgensplaat: Samenwerking met Rode Kruis, E.H.B. O. en politie. Prachtige sticker |Uw huis verkopen TAMBOER GENT KORTING SUPER EN NORMAAL garagebedrijf Creativiteitskursussen Kleding voor „de Reddingsboot*^ Woord en Daad bouwt leprozenkolonie in India 2e Blad VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 No. 5029 Een haven boordevol water, langs de dijken en op de Kaai een grote menigte van mensen, waarvan aller ogen gericht waren op een grootse oefening die op de z.g.n. Nieuwe Kaai plaats had. Woensdagavond 16 september om 7 uur meldde kapper P. v. d. Tonnekreek aan de Centrale Meldkamer te Dordrecht, dat er op een schip in de haven van Ooltgens plaat een ontploffing plaats had met een uitslaande brand. Via de A. C. (Alarm Centrale Dordrecht) werd de brandweer van Ooltgensplaat gewaarschuwd die met de lagedruk-spuit spoedig ter plaatse verscheen. Daar er mogelijk nog mensen aan boord van het schip waren werd ook de plaatselijke Kollonne RKK en de E.H.B.O. gewaarschuwd die met de gereedsch^pswagen en een (geïnproviseerde) ziekenwagen verscheen. Mede waren aanwezig enkele officieren van de regio Zuid-Holland-Zuid, waarbij Oostflakkee is aangesloten. Crestender-spuit Hulp uit Dordrecht Allereerst werd met een poederblusser de vuurhaard bestreden maar deze was zo hardnekkig dat de commandant besloot ook de brandweer van Den Bommel te waarschuwen, die kwam aanrukken met de nieuwe Magirus hoge- en lage-druk spuit Gezamelijk werd het blussingswerk voortgezet, terwijl de E.H.B.O., verno men hebbende van de brandweer dat zich mensen in het ruim van het schip be vonden, terstond eerste hulp verleende en de slachtoffers met de ziekenwagen af voerden naar het gewondennest, de brand weerkazerne aan de Noord-Achterweg. Per brancard werden de twee gewonden van boord gehaald en in eerste instantie ter plaatse behandeld. De bemanning van het schip (4 personen) waren vermoede lijk uit de brandende kajuit en stuurhut naar het ruim gevlucht. Twee van hen konden zich zelf redden. Ondertussen deed zich nog een kleinere ontploffing voor in het voorschip en nu dreigde het geheel een calamiteit (een ramp) te worden. De commandant besloot nu ook de hulp van Dordrecht in te roepen die verscheen met de Crestender, (die buiten het dorp al stond te wachten), een spuit die 5000 liter water, schuim en poeder aan boord heeft. Deze spuit was bemand met een chauffeur uit Dordrecht en enkele manschappen van Ooltgens plaat. De Crestender zette ogenblikkelijk de bestrijding voort, waarbij deze spuit werd bevoorraad met water (gepompt uit de haven) door de wagen van Den Bom mel. En met z'n allen was nu de zaak vlug geklaard, de branden geblust, de gewon den afgevoerd. Been afgerukt Door het korps van Den Bommel werd hierna nog een demonstratie gegeven met de Portopaour. Dit korps is met hun materiaal ook optimaal uitgerust Er had een aanrijding plaats gehad en in de betreffende luxe-auto zat een man meteen afgerukt been. Het lotus-slacht offer werd bevrijd door het openbreken van de auto en daar ontdekte men de ernstige situatie die getrouw werd nage bootst Na de bevrijding werd ook dit slachtoffer door de Kolonne afgevoerd. Commantator Als commantator bij deze oefening trad op de heer A. L. Bloem, ondercomman dant van de regio Dordrecht. Via luid sprekers was de explicatie overal te ver staan en werd het publiek terzake kundig van alle verrichtingen op de hoogte ge houden. „U ziet wat de korpsen geheel vrijwillig voor u en uw gemeenten doen", aldus de heer Bloem, die later in Hotel Hobbel nog nader op deze oefening inging. „Het is een voorproef van de samenwerking die er tz.t zal ontstaan met politie, brandweer. Rode Kruis en E.H.B.O. als de ont worpen plannen zullen worden verwezen lijkt". De gehele oefening werd door de heer W. M. van derHarst, burgemeester van Oost flakkee bijgewoond. Hij liet zich van het gebeuren op de hoogte stellen. De genoemde Crestender-spuit is ge stationeerd te Dordrecht, waar ook de Alarm Centrale (A-C) is gevestigd. Deze spuit, die mede eigendom is van alle gemeenten die bij genoemde regio zijn aangesloten wordt ingezet op plaatsen waar zich grote branden, ten gevolge van gas-explosies etc. voor doen. Het publiek aanwezig bij deze demonstratie heeft nu met deze moder ne spuit van nabij kennis kunnen ma ken, die bestemd voor al het „grote" gebeuren in de regio. Dank Bij de oefening waren de bevelvoerders van Den Bommel en Ooltgensplaat en de commandant van Oostflakkee, de heer W. A. V. d. Welle betrokken. Door de heer Bloem werden alle medewerkers hartelijk bedankt, eveneens de heer G. K. Tim merman - Metaal- en Sloopwerken, voor het beschikbaar stellen van een (sloop) schip, garage Blaak te Den Bommel voor het afstaan van een auto en de vier lotus- paitënten (2 uit Ooltgensplaat en 2 uit Middelhamis), de politie en alle man schappen, de bevelvoerders K. van Ree en J. Kamp, de ondercommandant van Oost flakkee M. Hobbel en de commandant RKK, KI. Birkhoff. Deze demonstratie staat in verband met de herdenking „500 jaar Sint Adolfsland" en vormt een onderdeel van het lange wisselende programma. Bijgaand verslag over de oefening van de brandweer is een gerede aanleiding de aandacht te vestigen op een prachtige sticker, die het korps van Ooltgensplaat een dezer dagen heeft uitgegeven, voorstel lende het oude wapen van deze gemeente, Oeltgen met zijn scheep je, in fijne kleuren uitgevoerd. De prijs is één gulden en de sticker is te verkrijgen bij de manschappen van het korps. Hiermede steuntu de Vrijwillige Brandweer Ooltgens plaat die behalve het bestrijden van branden etc. zich ook volledig inzet voor de zorging van het dierenpark aan de Spuidijk SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 17 september 1981. Doré eerste soort 0,22 Bintjes eerste soort/0,22-ƒ0,23 Bintjes bonken/0,26 - 0,27 Bintjes drielingen 0,10 Bintjes kriel 0,62 -ƒ0,64 Gloria eerste soort 0,21 Aardappelprijs per kilogram. Aan- Op D.V. zaterdag 26 september a.s. hoopt Arie J. Keijzer een orgelconcert te geven op het drieklaviers Leeflang-orgel van de Grote Kerk te Middelhamis. De op ons eiland geboren en getogen concertgever heeft voor deze avond een boeiend programma samengesteld. Doelen-organist en organist van de Gro te Kerk te Dordrecht, Arie Keijzer, begint deze bespeling met de schitterende Prae- ludium en Fuga in A van de Noordduitse barokcomponist Dietrich Buxtehude. Eveneens uit de Noordduitse school worden een tweetal koraaibewerkingen over „Aus tiefer Not schrei ich zu dir" (Luther's berijming van Ps. 130) van Georg Böhm (leraar van Bach?) en een Toccata in G van J. A. Reinken ten gehore gebracht Johann Sebastiaan Bach zelf is vertegenwoordigd met zijn monumentale Praeludium en Fuga in C. Naast het zich verdiepen in- en spelen uit al de stijlperioden van de orgelliteratuur houdt Arie Keijzer zich intensief bezig met improvisatie en compositie. Vandaar ook vijf psalmbewerkingen van zijn hand, die hij deze avond zal spelen, en die boeiend zijn in bondigheid en sugges tieve tekst interpretatie (zo u wilt uit beelding of kleuring). De organist sluit het ongeveer een uur durende programma af met een. impro visatie. De internationale bekendheid van Arie Keijzer als improvisator staat zeker borg voor een indrukwekkende afsluiting van dit concert. Het concert, dat georganiseerd is door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Over- flakkee, begint om 20.00 uur, kerk open: 19.30 uur. De toegangsprijs is/4,voor volwassenen en 2,50 voor scholieren, CJP houders en 65+. Blijdschap Hand. 8 8 Herinnert u het zich nog? Filippus, de gevluchte diaken, kwam af in de stad Samaria en predikte hun Christus. Eén vraag brandt me op de lippen: wat doen de Samaritanen met die prediking. Ons schriftgedeelte vertelt ons daar wel iets over. Filippus brengt het Woord in een betoverde stad. In Samaria woont een zeker man met name Simon die door zijn toverpraktijken het gemoed van het volk op deskundige wijze weet te bespelen. En met succes. Vers 11 zegt dat de Samari tanen aan Simon hingen. Op hem hadden ze hun vertrouwen gesteld. Ze zeiden zelfs: „deze Simon is de grote kracht Gods". En Simon, van zijn kant voert de stad ten verderf in de waan dat hij iets groots is. En in die situatie brengt Filippus het Woord van de gekruisigde en opgestane Christus? Het Woord van bevrijding in Hem, wordt verkondigd aan door de macht van de zonde geboeide mensen? Wat zal dat uithalen. Let u maar op. De grote kracht Gods komt in het Woord openbaar. De ban van de betovering breekt! De schare ziet de verlossende kracht van de genade in de Heere Jezus Christus. En wat doen ze? Ze houden zich eendrachtig aan wat door Filippus gezegd werd (vers 6). Ze nemen het Woord van de prediking ernstig. Daar zijn ze mee bezig. „Dat is een behoorlijke voortgang tot het geloof', zegt Calvijn. Zo werkt de Heere: Hij leert ons op het Woord letten. Door ons met het Woord werkzaam te maken, breekt Hij in ons leven door en maakt Hij plaats voor zichzelf Dat heeft gevolgen in ons leven! Waar Christus ons in het Woord tegen- schittert daar verbleekt de ster van Simon. Iemand zegt: de woorden en daden van Simon brachten de Samaritanen buiten zichzelf maar de Christusprediking van Filippus brengt hen tot zichzelf. In het Grieks is het nog duidelijker dan in de vertaling. Eerst hingen de Samari tanen aan Simon, maar hun hangen ze aan het Woord datFilippus brengt. Op het woord vertrouwen ze. Ze maken de toe passing op de preek. Ze horen het Woord en ze geloven het Zouden wij in onze betoverde tijd dan ook niet aan het Woord gaan hangen. Verwachting koesteren van de kracht van Woord en Geest? Waar hangt u uw leven aan op? Aan de mens die in zijn waan zegt dat hij iets groots is? Waar houdt u zich mee op de been? In Samaria vergaapten ze zich aan Simon. Wat die man niet kaa' Tot de prediking van de Christus de voosheid en de leeftijd van hun leven aan het licht bracht Wat een nood. Wat een zonde en schuld. Toen in die nood de naam van Christus werd genoemd toen riepen ze Hem aan: j,och Heer* och wierd mijn ziel door U gered", en toen hoorde God. Had u dat gedacht? Zo'n doorbraak in Samaria?! De Heilige Geest heeft het Woord in zijn handen genomen en geloof in de harten gewerkt. Daar verhezen we de smaak van de zonde. Simon wordt af gezworen. En dan? Komt er een saai en eentonig leven? O nee. Kijkt u maar naar Samaria. En er wercf grote blijdschap in die stad. Blijdschap; geen plezier zoals die soms in de kleine uren uit de etablisse menten luidruchtig naar buiten golft, maar waarachtige vreugde. Blijdschap als vrucht van het werk van de Heilige Geest. Vreugde om Gods barmhartigheid, om die heerlijke Zaligmaker, om Gods vriende lijk aangezicht in Hem. Vroeger zochtje in Samaria de vreugde tevergeefs; nu ligt ze voor het opscheppen. Blijdschap als vrucht van de Christus prediking. Blijdschap uit droefheid ge boren. Het boek van de Handelingen der apostelen is een boek vol blijdschap. De kamerling reisde zijn weg met blijdschap en discipelen en heidenen werden vervuld met blijdschap. Blijdschap in Christus. Zullen we nog eens naarCalvijn luisteren? Hij zegt: „want wanneer wij gevoelen dat God ons genadig is, kan het niet anders of onze harten moeten vervuld worden met een grote vreugde die alle beschrijving te boven gaat". Wordt die blijdschap overvloedig onder ons gevonden? Och.... Zou het soms zijn dat de vreugde kwijnt omdat wel wordt gesproken over God die voor ons wil zorgen, ook in zieke en tegenslag, zonder dat de naam van Christus wordt genoemd en beleden. Maken we onszelf een God in de nood? De God van de Schrift is de Vader van de Heere Jezus Christus die ons slechts genadig is om de zoen- en kruisverdienste van Zijn Zoon. Waarachtige blijdschap ontspringt al leen bij de bron, bij Christus. Kuimen we dan niet zo met onze zonde en schuld voor Gods aangezicht bezig zijn, dat de blijd schap maar niet doorbreekt? Ja, dat kan. En kunnen er geen tijden in het leven van het geloof zijn, waarin de strijd tegen de zonde, de vreugde blokkeert? Ook dat is waar. Maar waar het verlangen naar Christus in ons leeft daar laat God ook op Zijn tijd de vreugde in de Heere ervaren. Filippus preekte Christus in Samaria. Die prediking alléén is weefkrachtig. Een heerlijke prediking ging schuil achter een kort preekverslag. Die prediking is de genadeslag voor alle eigenmenselijke vroomheid. Er is een Naam genoemd. Hebt u Hem herkend? Om nooit genoeg van te krügen. Christus; wat een ver rassend rijKe naam. Zie ik verkondig u grote blijdschap die al den volke wezen zal. En Hij zal Zijn volk zalig maken van hun zonden. Stad aan 't Haringvliet G. C. Klok Ons leverings-en dienstenprogramma: Verkoop van alle merken nieuwe auto's (óók leasing) Occasions LPG (ook inbouw). Super, Normaal en Olie Onderdelen Reparaties Herstel plaatschade; enz., enz. OPENINGSTIJDEN BENZINEPOMP: Dagelijks van 8.G0 tot 20.00 uur stichting wijicgroep Middelharnis Zuid In het komend seizoen organiseert de Stichting wijkgroep Middelhamis Zuid de volgende kursussen: Poppen maken voor beginners Donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Aantal avonden: 5. Data: 8-15-22- 29 oktober en 5 november. Docente: mevr. Peiminga. Max. aantal deelnemers (sters): 10. Kosten 20,incl. mate riaal. Bloemschikken Donderdagavond van 19.30 tot 21.00 uur. Aantal avonden: 6. Data: 12 -19 - 26 november en 3- 10- 17 december. Docente: Klara v. d. Boogert. Max. aantal deelnemers(sters): 15. Kosten 50,— incl. bloemen. Raamweven Donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Aantal avonden: 8. Data: 7-14-21- 28 januari 1982 en 4 -11 -18 - 25 februari 1982. Docente: Nel Saarloos. Max. aan tal deelnemers(sters): 8. Kosten 32, Volksschilderkunst Donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Aantal avonden: 5.Data 4-11-18- 25 maart 1982 en 1 april 1982. Docente: Annetee de Roo. Max. aantal deelnemers (sters): 8. Kosten 20,incl. papier en verf Verder hebben we nog plannen om bin nenkort een kursus emailleren en sieraden maken te organiseren. Deze kursus wordt op dinsdagavond gegeven. Iedereen die een paar gezellige en crea tieve avonden wil doorbrengen is van harte welkom in het „Buurthuus", Mei- doomstraat 10a, Middelhamis. Als u belangstelling heeft voor een of meer van bovengenoemde kursussen kunt U voor inlichtingen en inschrijving bellen naar Jannie Hoogenboezem, tel. 01870- 4372 te Middelhamis. voer: vijf en twintig ton Door mevr. Poortvliet, Kaai 23 te Dirks- land wordt weer kleding ingezameld voor de hulpaktie „de Reddingsboot", gesticht door nu wijlen Zr. Haaijer. Gevraagd wordt de aan te bieden kleding van 1-15 oktober niet meer na die datum) bij Mevr. Poortvliet te bezorgen. Naar schatting van de Wereld Gezond heids Organisatie lijden zo'n 15 tot 20 miljoen mensen aan lepra. Vooral in India is deze ziekte zeer verspreid. Hier leven ca. 6 miljoen leprozen. Vaak ten onrechte wordt voor lepra het woord melaatsheid gebmikt In 1873 ont dekte de Noor Hansen, dat lepra ver oorzaakt wordt door een staafvormige bacterie. De ziekte is veelal te genezen, waarbij vooral de nieuwe middelen lamprene en rifampicine uitstekend helpen. Maar door onkunde en gebrek aan geld middelen om de benodigde medicijnen aan te schaffen komen velen niet aan genezing toe. Bij de bestrijding van lepra is de preventieve zorg van grootbelang. Een vroegtijdige behandehng kan veel leed voorkomen. Is dit niet het geval, dan zijn de gevolgen vaak verschrikkelijk. Door het afsterven van de zenuwuiteinden in handen en voe ten vallen vingers en tenen af Goed zittende schoenen, kosten 10,per paar, zijn dus van groot belang om de voeten te beschermen. Voor patiënten die genezen zijn is de nazorg een eerste vereiste. Hen te leren leven met hun handicap en te zorgen voor aangepaste arbeid. In Hyderabad (India) bouwt Woord en Daad een kolonie waar 400 leprozen de nodige verzorging en begeleiding kunnen ontvangen. Daar is binnenkort gelegen heid om met moderne geneesmethoden de patiënten te helpen. Om met training hen dusdanig te vormen, dat aangepaste ar beid weer mogelijk is. De bouw van deze kolonie vergt grote financiële offers. Er moet o.a. worden voorzien in: water bronnen, watertanks, kliniek, school/ka pel, revalidatiecentmm, huizen voor 150 gezinnen a 1.500,per huis, enz. enz. De opzet van het gehele project vergt een bedrag van 570.000,waarvan reeds 430.000,binnen is. Zoals meestal we gen echter de laatste loodjes vaak het zwaarst. En ook de nog resterende 140.000,zijn voor deze groep leprozen van levensbelai^g. Het meest belangrijke element voor deze groep leprozen is wel, dat ze nu elke dag met Gods Woord in aanraking komen. Moge om deze en voornoemde reden onze steun, maar vooral ons gebed, voor deze leprozen niet achterwege blijven. VERVOLGVERHAAL deed. door INGRID LANG Uit het Zweeds vertaald door C. Ploos van Amstel-de Jong J. N. Voorhoeve Den Haag „Het is altijd jammer voor vrouwen, die altijd achter een man aanlopen en hun hele leven in de ziekelijke verwachting leven van iets, waar nu eenmaal niets aan te veranderen is. Maar wat betreft het ge klets van de mensen over Gunnar Vium en mij, Anne, laat ze maar praten, totdat ze iets vinden, dat interessanter is om zich zelf en hun naaste mee te onderhouden! Wij zijn buren en vrienden en we zullen ons zó gedragen, als we zélf willen! Het is overigens wel jammer voor de mensen, dat ze in zo'n bekrompen en kleinzielige toe stand leven, dat ze er geen plaats meer voor iets anders overblijft dan de nieuws gierigheid voor de zaken van een ander. Maar je wordt bedankt voor je goede bedoeling, Anne. Ik zal van nu af aan met die dame oppassen!" Wiebeke legde haar arm vertrouwelijk om de schouder van Anne, terwijl ze de deur voor haar open- „Zo, dus hij loopt toch met trouwplan nen rond, Gunnar Vium", dacht Anne, terwijl ze in het schemerdonker over het met pas-gevallen sneeuw bedekte gras veld liep, het koffleblad in haar beide handen. „Ze weet het wel zeker, als ze zoiets zegt, onze Wiebeke. Zelfwas ze het dan toch niet! Nee, dat wist ze ook wel. Ze is wel wat trouwer dan de mensen den ken!" „Maar het zou toch wel leuk zijn te weten....! Nee, dat gaat mij niets aan. Ik wil niets weten! Ik krijg het ook niet te weten, en daar ben ik blij om, dan hoefik tenminste daar niet voor op mijn hoede te zijn! Maar het zou toch wel leuk zijn....! Zou het toch Aletta zijn? Het is toch niet erg om eens te raden, geloof ik. De gedachten zijn tolvrij, zeggen ze immers!" Zo denkend en gissend kwam ze einde lijk in haar eigen huis aan. „Die arme vrouw! Dus je hebt al die tijd gehoopt met Gunnar Vium te trouwen! Maar heb je in die richting werkelijk plannen, dan zal je moeten proberen een andere betrekking te vinden, als Aletta terugkeert op Vang!" Wiebeke moest plotseling glimlachen: „Ja, julUe schrij vers hebben fantasie!" had Per eens ge zegd. Ze werd ineens ernstig. Maar dit is meer dan fantasie, dacht ze; ik heb er geloof in, omdat ik bid en omdat God wil, dat ik erin zal geloven! Ze vouwde haar handen over de pa pieren, die voor haar lagen. „Heere, laten we Aletta spoedig vinden, als het naar Uw wil is. En dan wil ik U nog vragen, of Ge die huishoudster ook onder Uw hoede wilt nemen, zodat ze niet té veel onheil sticht. U weet, wat zulke oudere, trouwzieke vrouwen kwaad kunnen aanrichten". Ze ging een paar minuten intensief aan het werk, toen keek ze plotseling op. „Ja, zoiets moest er zijn; een soort volkshoge school hier op Eikesjö met wekelijks ont moetingsavonden voorde mensen uit deze streek. Goede en ontwikkelende lezingen over alles, wat het levensniveau op een hoger plan zou kunnen brengen en hen ertoe kon brengen groot en edel te denken; af en toe Bijbeluren en een korte wijding, waarmee de lezingsavonden geopend konden worden, veel klassieke muziek en praatavonden.... om de strijd op te nemen tegen de roddelzieke en de kleinzielige gedachten, de belangstelling voor de za ken van een ander...., een door Christus beheerst dagelijks leven, een doelbewust streven naar een geestelijk hoogstaande cultuur, waar allen leerden acht te slaan op dat wat liefdevol, rein en edel is! Waarom zou je daar niet voor kunnen werken? De ene gedachte na de ander kwam in haar hoofd op, vlochten zich ineen en vervulden haar. Ze stond op en liep heen en weer door de twee kamers, zoals ze gewoonlijk deed, als iets haar sterk aangreep! En dan een kleine groep van haar meest persoonlijke en gelovige vrienden achter dit alles, die het zouden steunen. Gunnar moest erbij zijn en Kitten en John! Haar ogen straalden, en haar wangen gloeiden, toen ze voor een van de ramen stil bleef staan. Wat een toekomstplannen had ze. Wat een doel om voor te werken! Maar ze moest klaar zijn met het manus cript, voordat ze het idee kon uitwerken. „Here, neem deze taak ook aan," fluister de ze, terwijl ze opkeek naar de donkere, met zware sneeuwvlokken bedekte avond hemel, „en zegen ook dit!" Een ogenblik later kon je alleen nog het geluid van haar pen horen, die over het papier kraste in de stille werkkamer. HOOFDSTUK 5 De rook steeg recht omhoog uit de vier schoorstenen van het hoofdgebouw van Eikesjö. Een blauw-grijze, dikke rook wolk, die langzaam verdween in de stille, heldere winterlucht. De zon had zich vandaag laten zien. het was een korte tijd heerlijk, zacht weer geweest en de mussen hadden in hun gekwetter een blij gevoel van lente laten trillen. Er was beweging in alle kamers over de hele hoeve, van de lichte eetzaal en de kamers beneden, tot aan de logeerkamers en de gouden kamer boven. Daar stond de grote kerstboom versierd te wachten op de avond om dan te glinsteren van licht en kleuren. In de groene kamer smolt het ijs van de ramen, zodat de kozijnen zo gauw moge lijk moesten worden afgedroogd om een overstroming te voorkomen. Het grote praalbed was voorzien van helderwitte lakens en slopen en goede veren kussens. Twee van de neven hadden erop gestaan om daar te slapen, zodat ze zich 's nachts er werkelijk van konden overtuigen, dat madame nu in ernst verdwenen was. In de keuken bij het aanrecht waren Anne en twee meisjes bezig. Ze wilde zelf tot het laatste toe zorg dragen voor het gebraad, de sausen, desserts en het gebak, voordat ze zich in haar eigen huis terug trok, nadat de consul en zijn vrouw goed en wel waren aangekomen. Vóór die tijd vond ze niet, dat ze met een goed geweten het kerstfeest met haar familie kon gaan vieren. In de kamers liep Wiebeke van het ene raam naar het andere, luisterend naar de sleebellen. Ze wist, dat de twee sleden, die een half uur geleden vertrokken waren, voorzien van plaids en shawls en voeten- zakken onder dekens niet eerder dan over een uur terag konden zijn. Maar ze kon toch niet stil blijven zitten. Ze kon zich niet herinneren, dat ze zich ooit zó op een kerstavond verheugd had sinds haar kin derjaren. En toch....! Ze keek naar haar schrijftafel naar het portret van Ivar, die haar daar in zijn zeilkostuum vanuit de zilveren lijst aankeek. Ze had het voor de dag gehaald en het daar voor vandaag neergezet terwilk van de anderen, ze had er ook een klein kristallen glas met wat viooltjes naast gezet. Niemand zou er ooit achterkomen, hoeveel het haar gekost had dit te doen. Het was bijna alsof je een scherpe spijker stak in een open wond! Verder ademde alles kerstsfeer en huise lijke gezelligheid om haar heen. Een paar kleine lampen met rode kappen gaven een zacht licht in de kamer. Het vuur in de haard flakkerde in de kamer en glansde in het oude zilveren koffiestel op de tafel ervoor. Als de gasten kwamen, zou ze dé rode kaarsen in de zevenarmige kande laar, die midden op de tafel stond, aanste ken tussen koekschalen en doorzichtig porcelein en bleekrode kerstrozen in lage schalen. Het rook naar jeneverbes en dennegroen, waarvan de prikkelende geur kwam uit een grote vaas op de schouw. (Worat vervolgd) Zuiderdiepstraatweg 1 - Stellendam - Telefoon: 01879 - 1177 35------------------------------------------

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5