De noodzaak van spoorelementen WEERPRAATJE Geef kinderen hun jeugd mee TAALPRAATJE Zendingsmiddag EO-JONGERENDAG ,WOORD EN DAAD' Leprozen helpen? Natuurlijk! op zaterdag 10 oktober in Utrecht Bladzjj „EILANDEN-NIEUWS'^ VRTIDAG 25 SEPTEMBER i98l De laatste paar jaren is veel aandacht besteed aan vitaminen en mineralen. Maar andere voedingsstoffen de spoor elementen hebben ook erkenning ge kregen door de rol die ze spelen bij het goed laten functioneren van het lichaam. Wat zijn spoorelementen? Eenvoudig ge zegd zijn dat micro-voedingsstoffen (60 in totaal) die in alle vormen van leven, van bacterie tot mens, aanwezig zijn. Som mige zeer minimaal, in een verhouding van één op één miljaard! Daarom worden ze spoorelementen genoemd. Voor de gezondheid is de hoeveelheid elementen niet belangrijk, zowel de zeer kleine hoeveelheden als de grotere zijn even hard nodig. Wanneer een tekort aan spoorelementen ontstaat, kan de celwer- iQng worden aangetast en kan men ziek worden. Van de 60 spoorelementen zijn er negen bekend als noodzakelijk voor het menselijk leven. De andere worden nog steeds onderzocht en men vermoedt maar daarvoor zijn nog geen bewijzen dat zij belangrijk zijn. De negen noodzakelijke spoorelementen zijn: CHROOM: Nodig voor het lichaam bij het gebruik van glucose, waarschijnlijk voor het bevorderen van het insuUne- proces. Bronnen: Vlees en andere dierlijke proteïne (uitgezonderd vis), volkorenprodukten en gist. KOPER: Een deel van een aantal be langrijke enzymen, waarvan sommige zijn ingeschakeld bij het gebruik van ijzer. Andere taken zijn het formeren van elementen van het zenuwstelsel. Bronnen: Noten, lever, schaaldieren, niertjes, rozijnen, chocola en groente. FLUORIDE: Helpt om caries te voor komen. Kan ook nodig zijn om osteo porosis (een beenderziekte van oude ren) te voorkomen. Bronnen: Water, thee en eetbare graten van kleine vis jes. JODIUM: Een deel van de schildklier- hormonen, die helpen de snelheid van het energiegebruik uit voedsel te re gelen. Een tekort aan jodium veroor zaakt krop-problemen, zodat de schildklier groter wordt om trachten het jodium-tekort aan te vullen. Bron nen: Jodiumhoudend zout en zeevis. UZER: De kern van hemoglobine, een bloed-oroteïne die zuurstof van de lon gen naar de weefsels brengt en C02 van de cellen naar de longen. IJzer- tekort komt vaak voor bij mensen zo- Wel in ontwikkelingslanden als in ont wikkelde landen. Bronnen: Vlees (speciale lever), vis, gevogelte, bonen en pruimen. MANGAAN: Een bestanddeel van en zymen voor proteïne en energie-stof wisseling. Bronnen: Noten, graan, groente en fruit. MOLYBDENUM: Een bestanddeel van een enzym dat urinezuur vormt en een ander enzym dat betrokken is bij de stofwisseling van zwavel. Bronnen: Lever, niertjes, sommige graanproduk- ten, groente, zaden en noten. SELENIUM: Een deel van een enzym dat voorkomt in de bloedcellen en in alle lichaamsorganen die de celmem branen tegen oxidatieschade bescher men. Bronnen: Zeevis, vlees en graan, dat is verbouwd op seleniumrijke grond. ZINK: Een bestanddeel van meer dan 80 enzymen, die verantwoordelijk zijn voor stofwisselingsprocessen. Sommi ge van deze enzymen zijn belangrijk bij celdeling en dus bij groei en wond- genezing. Bronnen: Vlees, lever, eie ren, zeevis (speciaal oesters), melk, volkoren produkten, noten en zaden. Het effect van elk spoorelement hangt af van de dosering en de conditie van de gebruiker. De Kellogg Nutricion Council herinnert een ieder eraan, dat de hoe veelheid benodigde spoorelementen in het dagelijks dieet geheel afhankelijk is van de behoefte van de betreffende persoon. Maar voor iedereen kan een overdosis even schadelijk voor het lichaam zijn als onvoldoende hoeveelheden, en zelfs ver giftigingsverschijnselen veroorzaken. Het is belangrijk een gepaste hoeveel heid spoorelementen op te nemen door middel van een gevarieerd dagelijks dieet. Gezonde mensen die een verscheidenheid van voedsel eten, hebben (hoewel dat betrekkelijk is) geen extra toevoeging van mineralen nodig. In sommige landen wor den spoorelementen aan zekere voedings middelen toegevoegd. Begin de dag met een ontbijt van fruit of vruchtensap, kant- en-klare graanprodukten (b.v. Corn Fla kes) met melk, brood met beleg en een glas melk, en blijf gedurende de dag behoorlijk eten. Door het eten van een gevarieerd dieet behoeft men geen problemen te hebben met het opnemen van de gewenste spoorelementen. Het lichaam kan daar door optimaal blijven functioneren. NIEUWE TONGE BIJBELLEZING Ook in de komende tijd. zullen er zoals het vorige jaar, in „ELIM", Zuiddijk 19 weer Bijbellezingen door Ds. J. van den Born worden gehouden. De eerst ko mende is op D.V. a.s. DINSDAG 29 SEPTEMBER, aanvangende om half 8. THOLEN Peeslik op de weg: Nu men allerwege bezig met het rooien van suikerbieten en het vervoer naar de fabrieken ligt er bij verschillende inritten modder op de weg wat een gevaar oplevert voor het verkeer. De politie heeft al enkele overtreders gewaarschuwd en hen gesommeerd de wegen schoon te maken. Schoolraad christelijk onderwijs: De protestant christelijke schoolraad voor Tholen en St. Philipsland houdt dinsdag 29 september een bijeenkomst in de school met de Bijbel te Oud Vossemeer waar Mr. N. P. Dekker, juridisch mede werker van de besturenraad zal spreken over „de medezeggenschapsraad in het onderwijs". Laatste zomerweer gaf augustus goed cijfer (van onze weerkundige medevïerker) De zomer, berekend over de volle drie maanden, is ten einde. Het is wel zeker dat het van de vijf zomers na de topper van 1976 de beste was. De beste zeker wat het aantal regendagen en aantal millimeters regen betreft, want zeker is dat het land- gemiddelde van de regen flink beneden normaal zal blijven. Er was in enkele delen van Nederland sprake van een op merkelijke droogte met vanaf 1 juni 60 a 80 mm neerslag, zoals plaatselijk de Waddeneilanden en Friesland. De droogtegebieden komen heel goed uit de verf wanneer men door weidegebieden rijdt waar men dan de regeninstallaties in aktie kan zien. Zeker is ook dat, evenals de vorige vier zomers, het aantal uren zonne schijn helaas weer beneden normaal is gebleven en dit geldt ook wat de tempera tuur betreft. Augustus is de beste van de drie zomer maanden geworden met de meeste warme en echte zomerdagen. in een achtergebleven portie koude lucht in de hogere luchtlagen vielen eind augus tus nog buien die in de provincie Gro ningen nog opvallend aktief waren. Daar viel zaterdag 22 augustus in enkele uren 30 tot 40 mm regen. Inmiddels kwam een nieuw hogedruk- centrum opdagen en dat kon in de laatste week van augustus weer een zonnige en zomerse situatie opleveren. De meeste vakantiegangers zullen belangrijk minder klachten hebben over het weersverloop dan verleden jaar, toen er vooral in juli zoveel regen viel. Hagel-schade Te koel en sterk wisselvallig bleef de zomer vooral in Schotland en in Noor wegen. Erg veel warme dagen (boven 25 graden) heeft deze zomer in Skandinavië niet opgeleverd, zoals vele vakantie gangers, die Skandinavië bezochten, ook zal zijn opgevallen. Als gevolg van nood weer zijn ook weer enkele vakantie gangers met schade aan auto en caravan teruggekomen. De familie Gerrits uit Emmen is er een voorbeeld van. Zij meldden dicht bij Ri mini in Italië op een camping te hebben gestaan tijdens een bar zwaar onweer met hagelstenen van 3 a 4 cm doorsnee. Al leen de caravan had zoveel schade rond 2.500,dat de lol er af was en vele auto's op de camping waren eveneens fors beschadigd. Anderen hebben de overstromingen meegemaakt in enkele delen van Oosten rijk en Zuidoost Duitsland en in Zuidoost Frankrijk, waar in enkele gebieden in twee dagen ruim 200 mm regen viel, zoals in de tweede julihelft in Salzburg. Dergelijke overstromingssituaties heb ben wij deze zomer in ons land niet meegemaakt, al waren er vooral in juli wel enkele gebieden die een paar fikse buien kregen te verwerken. SINT MAARTENSDIJK Carillonbespeling: Beiaardier Ge rard de Waard geeft zaterdag 26 sep tember van 11.00 tot 12.00 uur een con cert op het carillon van de Maartenskerk. Hun mooiste, dat je als ouders aan je kinderen mee kunt geven is: een gelukkige jeugd. En het op één na mooiste geschenk is: als ze straks volwassen zijn een film van die fijne jeugd. Want kinderjaren blijven je niet een leven lang bij. Je vergeet als je ouder wordt, veel details. Een foto helpt onthouden en is vaak een kostelijk bezit Maar een film beweegt, geeft emoties weer en vaak ook geluiden. Een film van je jeugd is: een levenlang je kindertijd „in herhaling" kunnen zien. Juiste keus Nu is het natuurlijk niet mogelijk een hele jeugd compleet op de film te zetten. Als ouders moetje een selectie maken en dan is het van belang de juiste keus te doen. Het eerste advies is daarom: probeer die wereld te zien met de ogen van dat kind. Vaak pakken we de filmcamera alleen als er iets bijzonders gebeurt: een verjaardag, de vakantie, St. Nicolaas. Maar een jeugd is méér dan enkele hoogtijdagen. Gewone dingen Hoe alledaags gewone onderwerpen vaak lijken, toch zouden ze een plaats moeten krijgen in dat „jeugdjournaal". Het huis, waar je bent opgegroeid, de straat waar je woont, een wandeling naar school, vriendjes en vriendinnetjes, waarmee je als kind hebt gespeeld.... het zijn juist dit soort onderwerpen, die later het plezier van de herkenning geven. Ja, daar woonden we. En langs dat paadje fietste ik altijd naar school. En dat was.... en dan volgt de naam van één van je klasgenoten, waarmee je als kind van alles hebt beleefd. Verhaal opbouwen Het leukste is als zo'n jeugdfilm net als in een boek in herkenbare hoofd stukken is ingedeeld. Daaris, wanneeru al kunt beginnen als de baby wordt geboren, het eerste hoofdstuk, waarin die aller eerste momenten worden vastgelegd. Misschien de geboorte en zeker het was sen, de eerste voeding, de dokter of vroed vrouw, het aankleden, het schrijven van de enveloppen voor de geboortekaartjes en zo voort. Een rode draad 't Is ook leuk als u in dat verhaal een verbindend element verwerkt. Dat kan zijn een „rode draad" in de vorm van een kalender, die elk „hoofdstuk" inleidt en vertelt, wanneer iets is gebeurd. Dat ver bindende element kan ook zijn een op name van de vader of moeder, die vertelt wat er gebeurt. Zo'n commentaar is ook aardig, omdat allerlei niet zichtbare de tails kunnen worden toegevoegd, waar door beeld en geluid samen een nog com pleter verhaal vertellen. Het beeld van die vertellende vader of moeder wordt zo nu en dan tussen twee scènes in herhaald. In evenwicht Veel mensen hebben de begrijpelijke neiging om in de eerste levensmaanden van het kind erg vaak en in lager jaren wat te weinig de filmcamera te gebruiken. Dan wordt het een wat onevenwichtig verhaal met een sterk accent op die eerste tijd. De kunst is met zo'njeugdfilm een goed beeld te geven van een hele jeugd en ook te filmen als de kinderen al wat ouder zijn. Want juist die periode beleven ze zeer bewust en de beelden uit die tijd zijn later voor hen vaak erg belangrijk. De film afwerken Met het in elkaar zetten van de film hoeft niet gewacht te worden tot het kind vol wassen is. Mensen, die erg druk zijn, kunnen het ook later doen en dat is voor hen een prettig idee. Maar er is niets op tegen al in het eerste jaar met dat monteren te beginnen. Dat kan afhankelijk van de beschikbare tijd op twee manieren gebeuren: erg eenvoudig door gewoon de spoeltjes aan elkaar te monteren. Of met bijzonder veel zorg. En dan ga je zoeken naar goede overgangen, ga je tus sentitels maken en worden geluiden en muziek toegevoegd. Dat is het plezierige van filmen: je kunt aan dat monteren net zoveel tijd besteden als je zelf wilL Ouders te druk Er zijn gezinnen, waar de ouders soms te druk zijn. In zo'n geval zou ook een van de grootouders dat filmen en eventuele mon- teerwerk kunnen verzorgen. Een voordeel is ook, dat in zo'n geval het hele gezin op de film komt, want maar al te vaak mis je in een door een ouder gemaakte film de vader of moeder, die filmt. En is het geen mooi idee als een mens later een film bezit van zijn of haar jeugd, die begint met een opname van de grootmoeder? Een oma, die aan haar kleinkind het verhaal vertelt van zijn of haar jeugd. Zo'n film blijft een leven lang een kostelijk bezit waarvan je zult blijven genieten ook al wordt je nog zo oud. NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 3 oktober a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een zendingsmiddag worden gehouden. Deze vangt aan om 14.30 uur. De plaatselijke predikant, ds. J. van den Bom, zal het openingswoord spreken. Verder hopen te spreken ds. M. van der Linden uit Dirksland en ds. J. Maasland uit Waddinxveen. Na afloop is er gelegenheid koffie of frisdrank te gebruiken in het verenigings gebouw ,,ELIM" Tevens is daar dan een boekentafel. SINT MAARTENSDIJK Mijlzwemmen: Aan het „Mijl- zwemmen" in het zwembad Haestinge namen zaterdag 21 personen deel. Alle deelnemers volbrachten de 1825 meter. De jongste was 9 jaar en de oudste 68 jaar. POORTVLIET Bazar Geref. Kerk: In 't Ouwe Raed'uus houdt de Geref Kerk zaterdag 26 september een bazar waarvan de op brengst bestemd is voor de bouw van een nieuwe kerk. HART Dit onmisbare orgaan van het menselijk Uchaam neemt ook in de Nederlandse taal een belangrijke plaats in. Het hart is bezongen in lyrische en dichterlijke ont boezemingen, maar ook het veel gehoord „schat van mijn hart" spreekt boekdelen. Er zijn talrijke bekende en minder be kende spreekwoorden en zegswijzen over het hart in omloop. Niet voor niets heeft „'s harten bloed" betrekking op het beste wat een mens kan geven, zelfs zijn leven en is „mijns harten bloed" de dierbaarste in iemands leven. Tegenover de bekende zegswijze „het hart op de rechte plaats hebben" (ook dragen) voor een rechtschapen inborst hebben, staat: ,,het hart met de voering boven dragen". Een uitdrukking die te kennen geeft dat iemand een onnatuurlijke aard heeft. Bekend is ook: „Het hart klopt hem in de keel" voor hij is bang. Het bloed klopt voelbaar in de halsslagader ten gevolge van angst. Ook: ,,De dok aan 't hart hebben". Verslagen of bevreesd zijn. „Het hart hoog dragen" betekent hoog moedig zijn. In vergelijkingen: een hart van steen, van ijs, hebben. Gezegd van ongevoelige, soms zelfs hardvochtige mensen. In te genstelling daarmee: een hart van goud hebben. Eerlijk en oprecht zijn. ,,Een hart als een klomp hebben". Let terlijk een groot hart hebben. Overdrach telijk: trots, ingebeeld zijn. „Het voor zijn hart hebben" betekent verliefd zijn. „Hij heeft het voor zijn hart" was vroeger een euferristische uitdrukking voor dronken zijn. „Het hart draait om in mijn lijf'. Een zegswijze om aan te geven dat men van iets walgt, meestal ten aanzien van spijs en drank. ,,Zijn hart vasthouden" duidt op grote ongerustheid over de afloop van een zaak. Voor iemand die de moed verliest geldt de uitdrukking „het hart zinkt hem in de schoenen"Om dit te verhinderen en zo iemand terzijde te staan, ontstond het spreekwoord „iemand het hart onder de riem steken". Ook „iemand een riem onder het ahrt steken". Zo betekent „een nieuw hart in 't lijf krijgen" weer moed krijgen. Naar een ander opvatting gebruikt men de uit drukking „een nieuw hart krijgen" voor zich geheel anders, zich als een nieuw mens voelen. Zich herboren voelen na een slechte tijd te hebben doorgemaakt. De zegswijze „iemand naar het hart steken" betekent iemand naar het leven staan. In de handel is een bekende zegs wijze: „Iemand het hart uit het lijf din gen". Gezegd van kooplieden die onbe schaamd en onredelijk afdingen op een gevraagde prijs. „Zijn (eigen) hart eten" wil zeggen: door nijd of spijt worden verteerd. Zeer oud is het rijmpje: „Natte turf en nat hout maken het hart benauwd"Het stamt uit de tijd dat de mensen nog hout en turf stookten. Natte turf veroorzaakte een sterke rookontwikkeling. „Mijn hart brandt af' wordt gezegd bij het eten en drinken van iets heets of sterks. In Zuid Nederland kent men de uitdruk king: „Al kraken de beentjes het hart is gezond", met betrekking tot krasse, oud mensen. Het hart wordt beschouwd als de be waarplaats of zetel van de gedachten. Vandaar „zijn hart uitspreken". Beteke nis: eerlijk voor de waarheid uitkomen. Bekend is: ,,Van zijn hart geen moordkuil maken". Zijn gedachten niet onderdruk ken of verbergen, onbewimpeld zeggen hoe men over iets denkt. In moderne taal: recht voor zijn raap iets zeggen zonder aanzien des persoons. „Waar het hart vol van is, loopt de mond van over". Iemand spreekt graag over die gevoelens en gebeurtenissen, die zijn ge dachten in beslag nemen. Het hart is ook de zetel van de liefde of van geestelijk gevoel. Daarom schertsend: „Met het hart op een presenteerblaadje rondlopen". Gezegd van trouwlustige meisjes, die maar al te graag verkering zoeken. „Zijn hart toeschroeien", zijn gemoed voor tedere gevoelens ontoegan kelijk maken. „Dat is een pak van het hart". Gezegd wanneer iets dat ons beangstigd heeft is weggenomen. „Grijpt een kind bij de hand, gij grijpt de moeder bij het hart". Vriendelijkheid aan het kind bewezen, neemt de moeder voor u in. We besluiten met de schertsende uit drukking: „Een verliefd hart is dorstig". Plagend gezegd tegen jongens en meisjes wier dorst bijna niet te lessen is. Giro 3020900. India telt vele duizenden leprozen. Velen worden door familie en vrienden verstoten. Zij moeten bedelend aan de kost komen. Vaak k)pend op gewonde voeten. Woord en Daad bouwt voor een aantal van hen een nieuwe kolonie. Voor medische behandeling en revalidatie. ^Kt.#-i Wilt u ook meebouwen? Een eenvoudige woning kost 1.500, Een paar schoenen 10,-. Giro 3020900 £fM met vermelding van Lepra. U kunt in India of in een ander land ook een kind financieel adopteren. Kosten 35,- per maand. Inl. alg.: Stichting Ref. Hulpaktie Woord en Daad, Postbus 560 4200 AN Gorinchem t.a.v. dhr. I. 't Lam. Tel. 01830 - 32550. Inl. fin. adoptie: dhr. J, S!ot,Rembrandt- laan 10, 3941 CH Doorn. „«3 Duizenden jongeren worden zaterdag 10 oktober a. s. verwacht in de Irenehal op het Jaarbeurscomplex te Utrecht. Vanaf 10 uur 's morgens wordt een afwisselend programma geboden. Vorig jaar trokken ruim 12.000 jongeren naar deze dag. Dinsdag 13 oktober zendt de E O-tele visie een verslag uit van deze grootse manifestatie die als thema meekreeg: Jij helemaal anders. Het thema zal oproepen tot daadwerke lijke akfie. Het geheel anders zijn moet door een christen namelijk „geleefd" en dagelijks uitgewerkt worden. Wat houdt het helemaal anders anno 1981 dan in? Je excentriek opstellen? Overal nee tegen zeggen? Of is het nóg wat anders? Over deze en meer vragen wordt nage dacht. Sprekers: Ds. H. Koekkoek. Jongeren die n.a.v. het thema een getuigenis geven. Henk Binnendijk. Muziek van: Riekje Winter met thema lied. Jews for Jesus, 10 musici die d.m.v. Israëlische muziek willen getuigen van hun geloof voor Joden. Ridderkerks jongerenkoor en samen zang. Bovendien kunt u een optreden ver wachten van de Burning Candles uit Zwolle en Marilyn Baker, een blinde zangeres uit Engeland, tijdens het Ronduit uur van 13.00 tot 14.00 uur. De Jongerendag is gratis toegankelijk! Na afloop zal er, evenals vorig jaar, in Utrecht een huis-aan-huis evangelisatie- aktie worden gehouden. De organisatoren hopen dat daar weer veel jongeren aan deel zullen nemen. De dag zal ongeveer om 16.00 uur afgesloten worden. Blouse 98,- Stichting Reformatorische Hulpaktle 'N LEUK MODE-IDEETJE De 100% wollen plooirok met aktueel randdessin, gaat prima samen met de romantische blouse met veel roesjes. rq^ 159

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 10