EmviiDEfi-niEuwa Raad Goedereede vol zorg over gevolgen Plan Waterman „Hart en Stem" Ouddorp geeft concert tg.v. 30 jarig bestaan W. Rikken B.V. NAAIMACHINES met boventransport In opmars WIebeke Reimers Drukkerij wil Goereese apparatuur niet meer Dhr. van Oosterom: „laten we ons niet aan die grijpklauwen overgeven. Speldag en concours te Achthuizen tg.v. „500 jaar St. Adolfsland" |Uw huis verkopen TAMBOER No. 5028 Waardering Sterk staaltje Al fout begin V------- Korte Meestraat 17 - tel. 01640 - 35878 - Bergen op Zoom Nieuwe Markt 48 - tel. 01650 - 35546 - Roosendaal Wijziging spreekuur burgemeester Ophalen oud papier VERVOLGVERHAAL 34 2e Blad DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 Zullen Goerees' raadsleden ooit die trieste gang moeten maken die, in de vergadering van donderdagavond, door dhr. van Oosterom werd voor zien? Zullen ze, staand op een aangetast duin, gehinderd door dampen die uit een moddervlakte opstijgen, hun nakroost moeten wijzen op de plaats waar ooit de trotse vissersvloot naar zee voer? De uitvoering van het ambitieuze Plan Waterman zou het zo vreest de raad zover kunnen laten komen en, in navolging van het College besloot de raad de wapens alvast te smeden. In die zin dat bij motie wordt aangedrongen op de toelating van een Goereese vertegenwoordiger in de studiecommissie die momenteel de gevolgen van de aanleg van een landtong tot een kleine vier kilometer uit de Goereese kust bestudeert „Dat zal dan een technisch hoog gekwalificeerd man moeten zijn", liet de raadsvoorzitter burg. van Velzen de raad donderdagavond weten van de redelijkheid van het verzoek overtuigd. De aanleg van een uitloper van de Maas vlakte in zuid-zuidwestelijke richting op het zgn. Land van Hawk heeft het College het meest verontrust en die verontrusting blijkt zeker niet misplaatst. Een inge nieursbureau dat op verzoek van het Col lege een en ander bestudeerde heeft even eens zorgelijke vragen en de raad sprak er zijn diepe verontwaardiging over uit dat het Openbaar Lichaam Rijnmond de ge meente Goedereede niet heeft gevraagd in de studiecommissie zitting te nemen. Unaniem verklaarde de raad zich dan ook accoord met het voorstel van het College middels een motie op een ver tegenwoordiging in de studiecommissie aan te dringen, in welke motie ook wordt gezegd dat de opzet en de uitvoering van het Plan Waterman nimmer zal mogen strekken tot nadeel van de belangen behartiging van de gemeente Goede reede en dat uit dien hoofde in elk geval de handhaving van de kustrecreatie aan de noordelijke kust van Goeree Over- flakkee alsmede de bevaarbaarheid van het Goereese Gat voor de toekomst in voldoende mate gegarandeerd dient te blijven. Door zó alert te reageren bleek het College zelfs de waardering van de PvdA fractie op zich te hebben geladen, zoals dhr. Nijdam verwoordde. Dhr. Nijdam vond het bijzonder kwalijk als gemeente niet in de studiecommissie te zijn ge vraagd, „want", vond hij, „inspraak te hebben in het gebied waar je werkt, leeft en woont is erg belangrijk". Naast zorg voor de bevaarbaarheid van het Goereese Gat (onderzoek in het waterloopkundig laboratorium achtte dhr. Nijdam gewenst) vreesde dhr. Nijdam ook gevolgen voor de recreatie, met name waar het slibafzetting op het strand betreft en evt. gevolgen voor de natuur en het landschap mede ten gevolge van evt. meteorologische ver anderingen, veroorzaakt door een aan te leggen hoge dam waarachter slibberging plaats zal vinden. Weliswaar zal hetdepot een ondoordringbare wand krijgen maar dhr. Nijdam vroeg zich met enige zorg af in hoeverre het water verontreinigd is dat. noodzakelijkerwijs zal afvloeien. „Er staan voor onze gemeente levens belangrijke belangen op het spel!" was de mening van dhr. A. de Jong (SGP) en met zijn fractie stelde hij zich dan ook geheel achter het voorstel van het College. Ook dhr. V. d. Laan had behoefte zijn bezorgd heid kenbaar te maken, temeer omdat duidelijk is geworden dat ook bij de hui dige omstandigheden de verzanding al snel toeneemt, zelfs met één meter in de laatste vijfjaar! Spr. vreesde ook dat de voorgenomen slibberging het zeewater zal vergiftigen en alles overwegend had hij er zeker geen spijt van destijds een keuze voor herindeling bij Zeeland te hebben gemaakt: „In Rijnmond is het voor u, tegen u, maar altijd zonder u", stelde dhr. V. d. Laan vast. Ook de VVD fractie bleek zich achter de motie te kunnen scharen, van harte zelfs, omdatbenadrukte dhr. Komtebedde bij elke uitbreiding van de Maasvlakte de belangen van Goedereede in het geding komen. o i Uit de woorden van dhr. van Oosterom (CDA) viel op te maken dat hij het plan Waterman als een sterk staaltje van wa terbouwkunde waardeert, maar dat hij het een minder te waarderen sterk staaltje vindt dat de gemeente Goedereede totaal werd gepasseerd. „In het uiterste doorge dacht is het mogelijk te denken dat de stranden tot modderbaden zonder genees krachtige werking zullen worden, met daarboven een penetrante geur van olie en zwaveldampen. De goede tijden van het ongerepte strand zouden slechts een her innering worden en de ouden zouden dan herinneren aan de gouden tijden van de visserij en aan de mooie natuur", zo gaf dhr. van Oosterom zich aan 't doem denken over. Hij vond het ronduit verba zingwekkend dat de gemeente Goederee de geheel gepasseerd werd als het op inspraak aankomt terwijl zo be schouwde hij fle schoonheid van de kop van het eiland door vrijwel alleen hoogge plaatste bestuurders geroemd wordt". Hij vond het een goede zaak zich als gemeente niet langer met een kluitje in 't riet te laten sturen en er ook op aan te dringen dat de gevolgen van de berging van slib eerst wordt onderzocht en geen genoegen te nemen met alleen maar belof tes: ,,....na de afsluiting van het Haring vliet deed men ook schone beloftes, maar wat maakte men waar?" zo herinnerde dhr. van Oosterom aan de strijd die het heeft gekost om de vaargeul weer op diepte te laten brengen. Daardoor geleerd benadrukte dhr. van Oosterom dat er nu garanties m.b.t. een blijvende bevaarbaarheid zullen moeten worden gegeven: „HAWK is het Engelse woord voor havik of aasgier, een van de meest gevaarlijke roofvogels. Ze zijn wel be schermd zoals ook dit plan beschermd is. De naam zal waarschijnlijk heel toepasselijk zijn bij wat te gebeuren staat De dreiging van de aasgier is aanwezig, laten we ons niet willoos aan zijn grijpklauwen overgeven". In zijn beantwoording maakte burg. van Velzen duidelijk dat de Rijnmond-, maar ook de Provincie al fout begonnen zijn toen ze een gemeente als Goedereede maar ook Westvoome met een zo grote betrokkenheid uitsloten. Zelf hebben B en W toen gevraagd aan dhr. Waterman om zijn plan in het Goereese te presenteren bij welke gelegenheid zo herinnerde zich de voorz. bij het College wat rode lampen waren gaan branden. „Het is onjuist dat dergelijke belangrijke plannen niet officieel bij de gemeenten zijn angekaart", vond de voorz. Wanneer een Goerees vertegenwoordiger alsnog zal worden toegelaten („beter laat dan nooit", vond dhr. van Oosterom) dan zal dat, zo vond de voorz. een technische hoog gekwalificeerd man moeten zijn die meer en beter dan wie ook uit het ge meentebestuur de plannen kan beoor delen. Op 26 september aanstaande zullen op een terrein in de nabijheid van het „Lesje" te Achthuizen spelen en springwedstrij- den worden georganiseerd voor paarden- en ponyruiters van geheel Goeree Over- flakkee. Ruiterclubs uit Ouddorp, Dirksland, Middelhamis, Nieuwe Tonge, Stad aan het Haringvliet en Achthuizen nemen het deze feestelijke dag tegen elkaar op in onderdelen als behendigheid, ringsteken en springparcoursen. Natuurlijk worden alle onderdelen uitgevoerd op paarden en ponies. De organiserende vereniging „De Flak- keese Ruiters" zullen deze dag demon straties geven in carrousel en pas de deux. Het geheel wordt afgesloten met een pa rade en prijsuitreiking. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. Programma: 9.00 uur: Behendigheidswedstrijd. 10.30 uur: Ringsteken. 13.30 uur: Carrousel. 14.00 uur: Springen. 16.15 uur: Pas de deux. 16.45 uur: Parade en prijsuitreiking. SINT MAARTENSDIJK Windmolens: Volgens het college van B en W van Tholen moet men nu al denken aan de mogelijkheden tot het plaatsen van windmolens op het eiland en hiervoor richtlijnen op te stellen. Deze kwestie werd donderdag voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening ge meente Tholen. Het is nu tijd passende maatregelen te nemen. „Looft Hem aldaar met Hart en Stem, prijst Zijnen Naam, verheerlijkt Hem"; de 85 leden van de Ouddorpse Chr. Zangver. „Hart en Stem" trachten wekelijks aan die opwekking gevolg te geven wanneer ze samen repeteren. Het is ook de intentie van het jubileumconcert dat op zaterdag 3 oktober gegeven zal worden tg.v. het 30 jarig bestaan van de Vereniging die zich door de jaren heen door velen gedragen heeft geweten. „Oprechte trouw" jegens de Vereniging wordt er veelvuldig gevonden zowel bij de leden als binnen het bestuur waarin namen als Krientje Pijl en Adriaan van Splunder de straks jubilerende Vereniging al levenslang vergezellen. In hun leven en in dat van meerdere Bezuijen streeft dan ook naar perfectie en THOLEN Stadsherstel gaat werkzaamheden uitbreiden De Stichting Stadsherstel Tholen gaat haar werkzaamheden uitbreiden op het eiland Tholen. Het gaat haar niet alleen om de oude waarden van het stadje Tho len maar ook de bescherming van histo rische en monumentale pandjes in de dorpen op het eiland. Diensten in „Ten Anker": woensdag 23 september ds. A. Cysouw. Woensdag 30 september ds. J. J. Roodsant. Vogelvreugd: In hotel Hof van Hol land hield de vereniging Vogelvreugd een bijeenkomst onder leiding van voorzitter J. Ponse. Hij deelde mede dat de vereni ging het honderdste lid had ingeschreven, nl. de her J. Havermans uit Tholen. Deze ontving van het bestuur een vogelboek en een tentoonstellingkooi. POORTVLIET Mr. J. A. de Boe, CDA-statenlid Per 1 november wordt Mr. J. A. de Boe lid van de provinciale staten van Zeeland. De heer de Boe is afkomstig uit Katten- dijke en is in Poortvliet hoofd geweest van de Eevlietschool. Na een studie te Rotterdam behaalde hij de titel van meester in de rechten en werd leraar aan de Meao te Roosendaal. STELLENDAM OPBRENGST KOLLEKTE De ten bate van het Kon. Wilhelmina Fonds gehouden koUekte heeft opge bracht 3.654,45. Alle medewerkenden heel hartelijk dank. Ouddorpers en Ouddorpse gezinnen heeft „Hart en Stem" een onuitwisbare plaats ingenomen. De drie gebroeders Voortman zingen er al zo lang van harte in mee en moeder Marie Moerkerke zingt samen met twee zoons, twee dochters en een schoonzoon terwijl nog eens 10 klein kinderen lid van het kinderkoor zijn. ,,Hart en Stem" lijkt een hechte familie te zijn en diepe teleurstelling maakt zich dan ook van bestuur en leden meester wanneer oudgedienden zich door om standigheden gedwongen van de Ver eniging los moeten maken. Niet alleen de stem, maar ook de persoon wordt node gemist in 't grote zingende gezin". Met 30 leden werd op 6 juli 1951 gestart en dat was vooral dankzij de inspanningen van Alie Tanis Kd. die, zanglustig als ze was, weer wilde zingen nadat de zangver. „Excelsior" was opgeheven. Alie woont al vele jaren in Rotterdam waar ze lid is van een Oratoriumvereniging en stellig zal ze het jubileumconcertbezoeken waar ze dan van de goede voortgang kennis zal kunnen nemen want goed gaat het zeker met „Hart en Stem", sinds oktober 1977 onder leiding van dirigent Jan Bezuijen. „Een heel sympathieke jongen", vinden de bestuurderen van wie ze weten dat hij 't zingen en 'tdirigeren in 'tbloed heeft. Dhr. daar horen zelfs adem-beheersingsoefe- ningen bij. De leden, in leeftijd variërend van 17 tot in de zeventig doen er con sequent aan mee Niet meer om op concoursen zo 'goed mogelijk voor de dag te komen. Concour sen worden sinds jaren niet meer bezocht. Liever dan voor zo'n krachtmeeting elders te moeten oefenen wil „Hart en Stem" hever werken aan een welgeslaagd con cert in het eigen dorp voor het eigen publiek en die opstelling wordt jaarlijks in een grote belangstelling voor o.a. het Kerstconcert gehonoreerd. Overigens bestaan de meest prachtige herinneringen aan die uitstapjes van toen naar Schoonhoven, Hilversum en Nun- speet waarbij pas bleek hoeveel suppor ters ,,Hart en Stem" op de been bracht want het was voor velen het enige dagje uit. Meestal kwam men met de hoogste prijzen terug en de vitrines met trofeeën in het Ver. gebouw getuigen nog van die goeie ouwe tijd, in welk kader ook de pannen soep en chocolademelk passen die in de beginjaren werden gekookt voor de gehouden jaarvergaderingen. ,,Een kopje meebrengen" werd de leden toen geadviseerd wanneer ze op de repeti ties of de jaarvergaderingen koffie wilden. Iedereen die achter een naaimachine gezeten heeft weet het. Tijdens het stikken verschuiven de stoflagen. De naad gaat dan „trekken". Patronen en strepen in de stof liggen niet meer op elkaar. Veel synthetische stoffen zijn alleen nog met kunst en vliegwerk op 'n behoorlijke manier te stikken. Rijgen of spelden helpt dan nauwelijks. PFAFF heeft nu een grandioze oplossing daarvoor. En alléén PFAFF heeft het. Het nu al beroemde boventransport In de konfektie al jaren in gebruik. Het garandeert een feilloos naaien van al die moeilijke stoffen. Tijdeljik geeft de officiële Pfaff-dealer W. RIKKEN b.v. een flinke korting op zo'n machine met het unieke boventransport. Deze aanbieding is zolang de voorraad strekt. Uw oude machine kunt U dan nog inruilen Vraagt U nu inlichtingen bij: Gevraagd waarom er in de motie minder aandacht wordt gegeven aan de mogelijke gevolgen voor de recreatie maakte de voorz. duidelijk dat dat een kwestie van tactiek is. Het lijkt het College onjuist in dit stadium al te negatief te doen en terwille van de duidelijkheid en de ernst op niet meer dan één zeer belangrijk facet te wijzen hoewel de overige facetten, waar onder die van de recreatie, zeker niet genegeerd zullen worden. De bevaar baarheid van het Goereese Gat is zo'n zwaar motief en daaromtrent zullen ga ranties worden gevraagd. GOEDEREEDE Het spreekuur van burgemeester van Velzen is deze week niet op vrijdag 25 september, maar op donderdag 24 sep tember a.s. 's middags van 2 - 3.30 uur. MELISSANT Morgen (woensdag) avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag gebundeld gereed zetten s.v.p. THOLEN Meer bewegen Ouderen Het komend seizoen kunnen de ouderen op het eiland Tholen in vijf woonkernen terecht voor sportieve recreatie. De acti viteiten worden gehouden in de dorps huizen, waar sportleiders aanwezig zullen zijn. De trimbijeenkomsten zijn in Scher- penisse dinsdags van 15.00 tot 15.45 uur, in Stavenisse dinsdags van 13.45 tot 14.30 uur, in St. Maartensdijk dinsdags van 16.15 tot 17.00 uur, in St. Annaland donderdags van 15.00 tot 15.45 uuren in Poortvliet donderdags van 13.45 tot 14.30 uur. Het begon in een lokaal van de Openbare lagere school, gevolgd door de ruimte van de doopsgezinde kerk en sinds twintigjaar het Verenigingsgebouw waar de koffie- automaat voor koffie zorgt. „Hart en Stem" was trouwens de eerste Vereniging die van het Verenigingsge bouw gebruik maakte. In hét Ver. gebouw zingen ook het kinderkoor „Jong begon nen", opgericht in 1953 en thans 60 leden tellend en het Jeugdkoor ,,Van knop tot bloem" dat 36 leden telt. Inmiddels kent de geschiedenis van „Hart en Stem" al vele namen, die van dhr. V. d. Merwe als eerste voorzitter, gevolgd door die van dhr. W. A. Bakker, mevr. A. Luime-Kastelein en sinds zeven jaar mevr. C. Tanis-Roffel. Dirigenten waren o.a. dhr. C. C. v. d. Heuvel, dhr. Scheps uit Voorburg, dhr. Kleef uit Den Haag, dhr. Hordijk uit Rotterdam en sinds januari 1978 als vaste dirigent dhr. Jan Bezuijen. Hij heeft met name de hand gehad in de opstelling van het concertprogramma voor zaterdag 3 oktober, een programma zonder al te grote vocale hoogstandjes, derhalve begrijpelijk en aansprekend voor iedereen die van zang en muziek houdt. Kaarten kosten 6,per stuk, ze zijn evt. te reserveren via Adriaan van Splun der, Dirk Doensweg 5. De dames zullen trouwens op de concertavond in een nieu we japon verschijnen waarvan de aan schaf mede mogelijk werd gemaakt door een toegezegde gift van/ 2.736,van het Anjerfonds. Aan het programma zal medewerking worden verleend door Bettie Bergwerff, sopraan en Wim v. d. Kooij, bas. Voorts verleent het KamerorkestContinuo" uit Zwijndrecht medewerking. Dirigens is uiteraard Jan Bezuijen en vaste begeleider op orgel of piano is Piet Westhoeve. O.a. zal gezongen worden: Dank, dankt nu allen God, Ps. 117, Jesu meine Freu- de. Wat God doet dat is welgedaan en meerdere welbekende werken waarop reeds geruime tijd goed is gestudeerd zodat de bezoekers een prachtige avond mogen verwachten. In het programma boekje is de tekst van alle gezongen num mers opgenomen. Drukkerij Rooij en v. d. Velde die vorige maand nog alle belangstelling had voor de aankoop van in het kantoor van de Vismijn gebruikte offset-apparatuur bleek nu voor de koop te hebben bedankt. De raad nam donderdagavond kennis van die nieuwe wending in deze zaak die nu opnieuw aan de orde had moeten komen. Immers staakten in de vorige vergade ring de stemmen omdat toen vanuit de, raad de gedachte werd geopperd dat er ook binnen de gemeente belangstelling voor de apparatuur zou bestaan en het werd toen B en W wat kwalijk genomen de aanbieding niet publiekelijk te hebben gedaan. Weth. Voogd die toen afwezig was zou nu het beslissende woord hebben moeten spreken, maar voor de potentiële koper hoefde het al niet meer. ,,Ze hebben inmiddels naar andere apparatuur uitge zien" deelde de raadsvoorzitter mee. De apparatuur zal nu middels een adver tentie (,,een kleintje maar") worden aan geboden. Dhr. J. Bruggeman kon het niet nalaten zijn gram te halen: „had'm de vorige keer maar verkocht, nou zitje met de gebakken peren!" SINT MAARTENSDIJK Mevrouw M. C. Franke 101 jaar De nog krasse Maria Cornelia Franke- Huijsen vierde dinsdag haar verjaardag in gebouw Haestinge, waar zij werd geluk gewenst met bloemen en fruitmanden. Zij - werd die dag 101 jaar. Namens het be stuur van de gemeente Tholen kwam burgemeester E. Baerends en echtgenote de oudste inwoonster van het eiland geluk wensen. Mevrouw Franke-Huijsen werd geboren te Wemeldinge en trouwde op 26 jarige leeftijd met Johannes Franke te St. Maartensdijk. Zij kreeg 11 kinderen, 21 kleinkinderen en vele achterkleinkinde- ,^^^,^^^^^.^,^^^.^.^^.,f.,^,^^.^.:^^.^.l^^.^.^^.l^^.i^4.,^,^:^l^^4.^.^.^.^j^:^^:f.^:^^.^^^^^^^^j^,^^^j^^l^^^^,^^j^^^ door INGRID LANG Uit het Zweeds vertaald door C. Ploos van Amstel-de Jong J. N, Voorhoeve Den Haag „Och nee, dat deed ze nu niet bepaald, maar....!" Ze pauzeerde even en keek verlegen naar haar handen. „Je bedoelt toch zeker niet, dat Gunnar Vium je opgezegd heeft! Dat is trouwens niets voor hem om zich zo te gedragen. Ze zeggen altijd van hem, dat hij er niet van houdt van personeel te veranderen". Anne's stem klonk heel verschrikt! Hilda ging rechtop zitten. Ze was vuur rood geworden en zag er heel strak uit Ze zei een poosje niets, zat alleen maar te slikken en te slikken alsof ze iets in haar keel had gekregen. Dat met „personeel" was schijnbaar niet gemakkelijk te ver duwen. Anne schonk nog meer koffie in en spoorde haar aan zich toch te goed te doen. Hilda kruimelde een zandkoekje in kleine stukjes op haar bord, voordat ze haar mond weer open deed om te praten. ,,Er zijn er, die denken, dat Gunnar Vium met trouwplannen rondloopt", zei ze plotseling. Anne had een hoogrode kleur gekregen. Hoewel ze er op voorbereid was, dat het gesprek die richting zou nemen, kwam het toch wat onverwachts. „Nee, wat zegje nou, Hilda!" zei ze met verbazing in haar stem. „Het is niet goed voor de mens, dat hij alleen zij, heet het immers; maar ik dacht, dat Gunnar Vium er zich ai aan gewend had!" „O ja, dat zou je wel denken!" ant woordde Hilda. Er begon iets geërgerds in haar stem te komen. Een paar wagens met hout reden op dat moment het grasveld op. De bellen rinkel den, toen de wagens de keukenramen voorbij reden naar de bijgebouwen, en Anne, die weer was gaan zitten, stond vlug en opgelucht op. „Je moet me maar niet kwalijk nemen, Hilda", zei ze. „Je kunt gerust blijven zitten. Maar over een halfuur moeten we eten, en jij moet waarschijnlijk ook naar huis!" „O natuurlijk, ze bleef geen minuut lan ger. Ze was al veel te lang gebleven, maar in prettig gezelschap ging de tijd zo vlug!" Al bedankend en nog eens bedankend ging ze eindelijk de deur uit. Een ogenblik je later was het geluid van de sleebellen niet meer te horen. „Oef!" Anne deed het raam opnieuw open, alsof ze iets dat lelijk was naar buiten wilde gooien. Waarom konden de mensen niet eerlijk, open en moedig zeg gen, waar het op stond, in plaats van overal rond te snuffelen en anderen uit te vragen, zoals Hilda Borgen deed! Dat mens had toch zo'n hartstochtelijke lust om in de intiemste aangelegenheden van andere mensen te wroeten, dat ze je dood zenuwachtig maakte. Je werd zelf zo kleinzielig en dom in zulk gezelschap, je wende je er aan ook te draaien enje in allerlei bochten te wringen om maar te ontsnappen. Ze trok het raam weer met een klap dicht en ging tafel dekken. Buiten, in het gebouwtje voor het personeel, deden de meisjes hetzelfde. Ze had de hele tijd zo goed begrepen, waar Hilda heen wilde, maar ze had haar de weg versperd en afgesloten, zodat ze geen stukje verder kwam. Het leek er veel op, dat ze kat en muis gespeeld kwam. Het leek er veel op, dat ze kat en muis gespeeld hadden! Ze moest toch even lachen, ter wijl ze de borden klaarzette. Hier had ze in ieder geval niets opgestoken om de hele buurt mee rond te trekken! Het zou anders wel goed zijn als ze juffrouw Wiebeke een beetje inlichtte. Het zou erg zijn, als de mensen iets van haar en Gunnar Vium te zeggen hadden! Anne kwam zelf met de koffie die dag, en sloeg het aanbod van Wiebeke om even te gaan zitten en een kopje mee te drinken, niet af Ze had bijna gehoopt, dat ze het vandaag zou vragen. Het was zo stil en gezellig in de kamer van Wiebeke. Alleen de lamp op de schrijftafel met de wijde, violet-zijden kap brandde, verder was de hele kamer in schemering gehuld. De pas-gevallen witte sneeuw lag zwaar op de kozijnen en zat als kleine sterren op de ruiten. Vlammend-rode amaryllis en witte en roze alpenviolen bloeiden overvloedig in de brede, lage vensterbanken. Enkele donkere rozen stonden in een kristallen glas op het bureau, en langs alle muren speelde het licht op de ruggen van de boeken. Door de open deur naar de hoek- kamer gleed het flakkerend schijnsel uit de haard, vulde de kamer met een behaag lijke warmte en een geur van berken- schors. Anne zatte genieten, at koekjes en wierp nu en dan een verstolen blik op madame, die in haar ovale lijst boven het schrijf- bureau hing. De hele tijd zat ze erover na te denken, hoe ze Wiebeke kon vertellen, wat ze op haar hart had. Wiebeke hielp haar onver wacht door te zeggen, dat ze vanmorgen de slee van Vang op het voorplein had had gezien. „Ja, de huishoudster van Gunnar Vium is hier geweest", antwoordde Arme vlug, terwijl ze haar kopjes neerzette. „Ken je haar niet, je hebt haar toch wel eens op Vang gezien?" ,,Ja, dat is waar, een paar maal", ant woordde Wiebeke zonder veel belang stelling en keek naar haar schrijftafel, waar het manuscript nog wachtte op een paar uren werk vóór haar avondwande ling. Anne stond op en schikte de kopjes op het blad, langzaam en met veel omslag. „Dank je voor de koffie. Ik ga maar weer aan het werk!" zei Wiebeke, terwijl ze ook opstand. Anne tilde het blad op, maar zette het weer neer, toen kwam er haastig:Je moet oppassen met Hilda Borgen, juffrouw Reimers. Ze is een gevaarlijk iemand, en haar tong....!" Ze brak haar zin plotseling af, werd vuurrood in haar gezicht en keek bijna schuldbewust in het gezicht van Wiebeke. Dat zag er heel verwonderd en heel vragend uit. „Moet ik oppassen voor Hilda Borgen?" vroeg ze verwonderd. ,,Ik heb toch zeker niets met de huishoudster van Gunnar Vium te maken. Wij hebben haar nauwe lijks gezien, en bovendien....!" Ze hield op enzag er nog meer verwonderd uit. „Je meot mij vergeven, als ik je iets zeg, dat je niet prettig vindt", antwoordde Anne zacht. „Maar ik heb je gekend van toen je nog een klein meisje was, en Hilda Borgen is geen goed mens.... Ze was hier vandaag om iets te weten te komen over Gunnar Vium en jou. Ze had gehoord, dat hij met trouwplannen rondliep, zei ze!" Wiebeke zag er nog steeds een beetje verbaasd uit, toen ging er plotseling een licht voor haar op. Een lichte blos kleurde even haar wangen. Toen glimlachte ze. „Het kan wel zijn, dat Gunnar Vium dat doet", zei ze langzaam, ,,maar ik ben de uitverkorene niet, als Hilda Borgen en misschien ook anderen dat mochten den ken!" Ze zag daarbij Anne aan, die on middellijk een andere richting uitkeek. „Ik heb nog maar heel kort geleden mijn verloofde verloren, zoals je weet. Boven dien zou Gunnar Vium heel goed mijn vader geweest kunnen zijn!" ,,Ja, dat dacht ik ook", zei Anne opge lucht. ,,Maar ik ken de tong van Hilda. En ik dacht, dat het maar het beste was je er iets van te zeggen. Ze heeft al jarenlang met de gedachte rondgelopen, dat Gunnar Vium wel met haar trouwen zou", voegde ze er aan toe. „Stakkerd", zei Wiebeke glimlachend. ,,0 nee, dat is helemaal niet erg voor zulke mensen als zij", antwoordde Anne met klem. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5