Succesvolle opvoeringen van wagenspel Sint Adolfsland Historische marl<t te Ooltgensplaat was een bonte ontmoetingsplaats Brand op varkens- mesterij te Stad Veïe oude Platenaren weer eens terug in 't geboortedorp. Witlofprinses veilde eerste witlof Bladzij 2 ,EILANDEN-NIEUWS" oiMSnAG 22 SEPTEMBER 1981 Vervoig van voorpagina: De Stadse brandweer die te hulp werd geroepen stond voor een bijzonder moei lijke taak omdat er geen open bluswater beschikbaar was. Weliswaar voerde de wagen zelf 1500 liter water mee maar dat bleek nauwelijks meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het waterpeil in de sloten was extra laag omdat de gemalen het hele week-end door water hadden weggemalen. Ook de blusploeg van Middelhamis kwam snel ter plaatse en ook vanuit deze wagen werd 1500 liter verspoten, gevolgd door de inhoud van de wagen van Som- melsdijk die ook te hulp werd geroepen. Door een passerende Atlas grijper werd een stuk sloot snel wat uitgediept en van begroeiing ontdaan waardoor een water- reservoirtje ontstond dat wat modder water leverde. Inmiddels gingen de wagens om beurten in Stad om een nieuwe voorraad water en aldus improviserend was men voor de middag de brand meester en konden de blusploegen van Middelharnis en Som- melsdijk inrukken. Die van Stad bleef bij de nablussing betrokken tot diep in de middag. Weliswaar was de schuur zo goed als verloren gegaan maar door een ge zamenlijke inspanning was het gelukt een andere schuur, waarin ook honderden varkens te behouden door de kopgevel die aan de brandende schuur grensde goed nat te houden. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat de brand liet leven heeft gekost aan twintig varkens die in de vlammen zijn omgeliomen. Elf anderen die brand wonden hadden opgelopen zijn van morgen in de slachtplaats te Den Briel geslacht Van het bedrijf zijn voorts ca. 300 varkens elders ondergebracht en honderd anderen werden voor de slacht afgevoerd. Naar de oorzaak werd niet gisteren zoals op de voorpagina ver ondersteld maar vandaag, dinsdag, een technisch onderzoek ingesteld. In de schuur, van waaruit dhr. Bestman kort te voren met een tractor was weg gereden lagen 5000 pakken stro op geslagen. THOLEN Oriëntatierit: De M. A. C. Tholen hield de eerste oriëntatierit na de vakan tie waaraan 47 rijders deelnamen. Voorde eerste drie prijswinnaars was er een beker beschikbaar. Deze drie waren: 1M. Vinjé met 205 strafpunten, 2. J. van Weele met 228 strafpunten en 3. M. Tazelaar met 284 strafpunten. De poedelprijs was voor J. Schot met 985 strafpunten. Uitslag verloting tb.v. 't vrijw. brandweercorps te Sommelsdijk De winnende nummers zijn: 7523 - 6975 - 7809 - 8165 - 7903 - 8011 - 7930-8265 -8838-8046-8288-8738-8017-6257 - 7505 - 6491 - 8640-8783 - 8455 - 8153 - 8558 - 7861 - 8396 - 6483 - 6034- 8208 -8528-8551-6510-8206-6578-8362 -8779-7513-7567-8864-7552-6883 -6223-8264-7991-7001-8121-8849. De prijswinnaars van de ballonnen-wed strijd zijn: 1. Cor Bom, Middelhamis 2. Miranda Aleman, Ouddorp 3. J. C. Pors, Middelharnis 4. Erwin v. d. Velde, Sommelsdijk 5. Arco de Bakker, Sommelsdijk 6. André Vogelaar, Sommelsdijk 7. Annemarie Mulder, Sommelsdijk 8. Sytje Rossen, Middelharnis. Uw huis verkopen TAMBOER Brandweer Sommelsdijk 8e plaats op landskampioenschappen Zaterdagj.l. werden de nationale brand weerkampioenschappen in de klasse 1, klasse 2 en klasse 2 met perslucht ge houden te Baarn, van welke gemeente de brandweer dit evenement georganiseerd had omdat deze dit jaar haar 150 jarig bestaan viert. De wedstrijden speelden zich af op het uitgestrekte terrein van de psychiatrische inrichting „Emeroord". Door resp. eerste en tweede te worden bij de voorselectie wedstrijden speelde de brandweer van Sommelsdijk mee in de klasse twee met perslucht. Na afloop van deze zware wedstrijddag werden de prij zen bekend gemaakt door de commissaris van de Koningin in Utrecht, welke als volgt luidden: 14e en laatste de brandweer vanHuissen(Gld.)met421 punten en een gemiddelde van 7,35, 8e werd de brand weer van Sommelsdijk met 444 punten en een gemiddelde van 7,88 per verrichte handeling wat het predicaat ruim vol doende opleverde, Ie en dus landskam pioen werd de brandweer van Schoonre- woerd met 495 punten en een gemiddelde van 8. Tevens werd bij deze uitreiking afscheid genomen van de heer van Ot- terlo, voorzitter van het A.B. W.C. welke fiinctie hij vele jaren vervulde en als blijk van waardering kreeg hij hiervoor Konin klijk goud opgespeld door de Burgemees ter van Baarn. WIBMiiKfc Het afgelopen weekeinde vond een tweetal succesvolle opvoeringen plaats van het ter gelegenheid van 500 jaar Sint Adolfsland ge schreven wagenspel. De eerste opvoering vond plaats in Achthuizen op vrijdagavond. Een groot aantal bezoekers kon na ruim drie kwartier vlotte, soms ernstige en meestal luchtige geschiedenisles de handen op elkaar brengen om de uitvoerenden op enthousiaste wijze dank te brengen voor hetgeen hun was geboden. Afgelopen zaterdag stond het plein achter het Centrum in Ooltgens- plaat bomvol belangstellenden, die opnieuw konden genieten van het in luchtige dichtvorm geschreven geheel, waarin zang en spel elkaar afwisselen. Ondanks de wat gure wind werd met grote belangstelling gekeken en geluisterd. Het applaus aan het eind was dan ook welverdiend. Wilt u het spel ook zien, dan kan dat nog a.s. vrijdag in Den Bommel, waar het om 8 uur 's avonds zal worden opgevoerd op het Kadeplein. Foto: J. van Nugteren, Ooltgensplaat Evenementen- en Oude Ambachten markt die j.l. zaterdag te Ooltgensplaat heeft plaats gehad is zeker niet eenvou dig! Er stond immers zoveel te gebeuren dat de aandacht gevangen hield van de duizenden die voor het feest gekomen waren. De auto's stonden ver van het dorp in de Langeweg geparkeerd en de bus van de Z.W.N, kon zelfs niet draai en en moest achteruit de lange file langs om op het goede pad te komen. 100 kramen. Het geheel speelde zich af rondom het verenigingsgebouw ,,'t Centrum" waar in de daaraan grenzende straten en pleinen ongeveer 100 kramen Waren neergepoot Er was van alles te koop en te zien en vooral de oude ambachten trokken veel bekijks. Over het algemeen is er goed zaken gedaan, waarvan wij speciaal de stand van de heer A. M. Remus noemen. De boekjes „Ooltgensplaat zoals het* was..." vlogen weg. Ook de stands van de kindercrèche, de drumband, D.O.S. en de bloemenman (vlak voor de deur) deden goede zaken. De C. J.P. en de Stichting Minder validen vestigden de aandacht op hun werk. Op het plein van de kleuterscholen kon men zich tegoed doen aan het Flakkeese gerecht „gepofte poters". Ze zeggen dat er 500 kg. poters door de kelen zijn gegaan. In „'t Centrum" zijn er nog nooit zoveel mensen geweest, vooral 's middagfs toen er een regenbui over kwam. 't Was maar kort en voor de rest bleef het deze dag droog met een fijne temperatuur. 't Was deze 19eseptember 1981 ook een speciale ontmoetingsdag van oud-plate- naren, een soort reünie. En ze zijn geko men, zelfs van heel ver. Wie het verst kwam?: William van Nieuwaal (61 jaar) zoon van wijlen het echtpaar A. van Nieuwaal-Neels, wonende te WestMil- ford (New Yersey) Amerika. Hij had van zijn neef Jan van Nieuwaal per brief vernomen van het 500-jarig bestaan van St. Adolfsland. Vorige week stond hij onverwachts voor de deur op Boomgaardpad 9. Zo ontmoetten wij schoolkammeraden, familie en bekenden uit Zevenaar, Ulrum, Zelhem, Emmeloord, Eindhoven, Breu- kelen, Wemeldinge, Vijfhuizen (bij Haar lem), Zeist, Wassenaar, enz. En om het wat dichter bij „huis" te blijven: Den Haag, Schoonhoven, Barendrecht, Rid derkerk, Spijkenisse, Sliedrecht, Dord recht, 's-Gravendeel, Zevenbergen (me vrouw Van der Wouden van de vroegere postmeester, ze is ruim 80 jaar), Breda, Dinteloord, Rotterdam, enz. enz. Er zijn terloops heel wat „oude koeien" uit de sloot gehaald, dat begrijp je. Evenementen. Van de evenementen is er veel aandacht besteed aan de Flakkeese Wolspinkam- pioenschappen. U zult het niet geloven maar de eerste prijs was vooreen heer, n.l. J. v. d. Sanden in de categorie gevorder den en de 1 ste prijs voor beginners was voor Hinke Zwart. De jongste deelneemster was Astrid de Graaf die een extra applaus en een aan moedigingsprijs kreeg uitgereikt. Een en ander geschiedde door de voorzitter van de Middenstandsvereniging, de heer J. P. G. Visseren. Ook de oudste deelneemster mevrouw Mol uitNieuwerkerk(Z.) kreeg een bos bloemen. Verder werden alle prijswinnaars en winnaressen een fles(je) advocaat van de Flakkeese Advocatenfa- briek Wamink B.V. aangeboden. Schutsgilde. Het Schutsgilde St. Bastiaan uit Hel mond heeft zaterdag vele malen opgetre den. Allereerst met het vendelzwaaien voor de muziektent (vanwaar ook alle prijzen etc. werden uitgereikt) en in de Middaguren was er een programma van kruisboogschieten, waarvoor de gemeen tebesturen van Middelhams, Willemstad en Oostflakkee aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Een marktlafereeltje; links de dames Luyendijk-Melissant, mevr. Fokker-Bruggeman, het echtpaar Bauknecht uit Amsterdam, geheel rechts Fien Beijer. Toon Mans ontmoet twee bekenden, mevr. Hobbel-Breeman en mej. Jans Koster, beiden uit Haarlem. Op het oefenveld aan de Boomgaardpad werden de krachten gemeten. Van Mid delhamis waren de secretaris De Feijter en mej. Van den Doel aanwezig, van Willemstad burgemeester Van Andel, se cretaris Van Nispen en de heer Romeijn en van Oostflakkee burgemeester W. M. V. d. Harst, secretaris J. L. Vetter en het jongste lid van het personeel Rudy Heint jes. Winnaar werd burgemeester Van Andel die na zijn huldiging zijn „Buurman", de gemeenten van St. Adolfsland hartelijk feliciteerde met deze herdenking. Hij vond het leuk een uitnodiging te hebben mogen ontvangen. Vorige week is ook de muziek vereniging van Willemstad al in de Plaat geweest en heeft daar een rondgang door de gemeente gemaakt. Paard beslaan. Veel belangstelling, vooral van de jeugd, had de Plaatse smid, de heer P. Kamp. op een terrein bij het postkantoor werd uit de hand een paard, van Zuivelhandel W. Mourik, beslagen en hij richtte-daartoe een veldsmidse in. Zoiets ziet men niet iedere dag en dit vakwerk had daarom een groot publiek dat de verrichtingen nauw lettend volgde. In het begin van de middag verscheen er een flinke club, berijders van (zeer) oude motoren die na een rondrit over het eiland weer terug keerden in de Plaat om ook de prijzen in ontvangst te nemen. Alle andere aktiviteiten te noemen is onmogelijk. Alleen nog dit, de hokken waarin zich enkele schapen, geiten en varkens bevonden en op enkele hoeken van de straten waren neergezet, hadden speciaal de warme belangstelling van de jongens en meisjes, die zich in hun oude kledij vol liefde over deze dieren ont fermden. i Zaterdagmorgen bij het begm van de markt te Ooltgensplaat deed de witlofprinses, mevrouw Rma Neels-Langeweg haar titel grote eer aan Staande op de muziektent aan de Van Weelstraat veilde zij de eerste nieuwe witlof, een speciaal Plaats maarookFlakkee'sprodukt. Twee bakjes kwamen onder de hamer. Schildknaap Klaas Baas zette de veiling in met één gulden. Hij hield de bakjes omhoog en spoedig werd er van alle kanten een bod gedaan. Uiteindelijk was het slager Krijn Buth die voor 25,— de eigenaar werd. Bij de afroep, eerste maal, tweede maal en derde i maal liet de prinses de hamer vallen en was de koop gesloten. iDie 25,gaan via de heer Teeuw naar het Rheumafonds en de prinses kreeg als aandenken de f hamer (een mooi houten werkstuk- f je) aangeboden door de voorzitter f van deze markt Jan Visseren. De 9 witlof was een produkt van de gebr. A. en H. de Bonte, die hieraan alle zorg hebben besteed. Later op de dag kwam kollega „Juun-prinses" uit Achthuizen een statie bezoek aan de Plaat brengen en werd „ko ninklijk" op de tent ontvangen. Haar page was door gezinsom standigheden verhinderd. De gla diolen-prinses van Den Bommel was door ziekte verhinderd maar zij liet zich vervangen door haar schildknaap die de honeurs waar- - nam en alle goede woorden in ont- vangst nam. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. Th.van Stuyvenberg, Meliskerke. OUDE JONGE- woensdagavond 7.30 uur ds. G. Mouw, Tholen. OOLTGENSPLAAT Beroepen predikant op bezoek De door de kerkeraad van de hervormde kerk beroepen predikant, ds. L. WüU- schleger uit Tholen hoopt met zijn echt genote donderdag 24 september a.s. de gemeente te bezoeken. s Avonds om 8 uur is er dan in „Elthato" gelegenheid om met ds. en mevrouw ken nis te maken, waartoe de kerkeraad een ieder uitnodigd. SINT ANNALAND Meer dan goud: Dinsdag 15 septem ber 1981 was het vijf en vijftig jaar ge leden, dat het echtpaar I. J. van Dijke en J. L. van Dijke-van 't Hof, wonende in een bejaardenwoning aan de Van de Bos straat in Sint Annaland in de echt ver bonden werden. De heer Van Dijke, die in de landbouw en later in de fabriek werk zaam is geweest, is 78 jaar en zijn uit Oosterland afkomstige echtgenote 77 jaar. Het jubilerend echtpaar heeft 5 kin deren, 20 kleinkinderen en 8 achterklein kinderen. DIERENBESCHERMING Vermist sinds 4 weken, een-jarige poes, zwart met rood, witte sokjes en witte punt aan staart en neus. Draagt rood halsbandje met kokertje en vlooienbandje. Inl. graag bij mevr. Bijleveld, Weeshuis straat 16, Sommelsdijk, tel. 01870 - 5228. OOLTGENSPLAAT Repetitie „Jubilate": Donderdag 24 september komt de repetitie van het kin derkoor „Jubilate" te vervallen. Het grote koor wordt om 8.30 uur verwacht in de kerk. Naam pop Isabella: De naam van de pop in de stand van D.O.S. was „Isabel la". Niemand heeft echter deze naam geraden. De pop is nu verkocht. Ontmoeting tussen (oud) Platenaren. V.l.n.r.: A. D. Smits; tech. hfdambt. Cultuur technische Dienstr, de Amerikaan William van Nieuwaal, mevr. en burg. v. d. Harst, Jan van Nieuwaal, Jan Visseren en P. L. Kloet te Zevenaar, gepensioneerd Adjud. v. d. Kon. Marechaussee. y' Van ver. 7 A

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2