EIÜVriDEn-IIIEUWS Open School Goeree Overflakkee Overdenking goed l: ,,Ekoiiomische situatie vraagt politieke moed T' Wiebeke Reimers Begeleid kind zó uit de Heilige Schrift êp- Vergadering C.B. T.B. West Nederland: 2e blad VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 No. 5021 HET KVENSTER - De formatie mislukt - - Het verdeelde C.D.A. - - De inbreng van de Koningin - Wat menigeen had zien aankomen is gebeurd, de kabinetsformatie is mislukt. 81 dagen zijn voorbijgegaan na de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Dagen van onderhandelen, van loven en bieden, van bezirming en beraad, van hoop en vrees. En uiteindelijk zijn we weer terug bij het begin. De breuk ontstond tenslotte op het punt van de bezuinigingen. Van Agt, die wel weet hoe het met onze schatkist gesteld is, wilde het financieringstekort verkleinen en daarom alvast afspreken op de komen de begroting vier-en-een-half miljard te bezuinigen. Dat was natuurlijk in flagran te strijd met de voorstelling van Den Uyl, die dat ook moeilijk aan zijn achterban zal kunnen verkopen. Het is nu eenmaal een ondankbaar werk waiineer je als lijstaan voerder van de socialisten je mensen er van moet overtuigen dat de broekriem nog een beetje strakker aangehaald moet wor den. Het is veel dankbaarder, maar steeds te herhalen dat er een ander werkgelegen heidsbeleid moet komea' -0- Er was zowel Den Uyl als Terlouw alles aan gelegen om toch maar te kunnen deelnemen aan de nieuwe regering. Daar om hebben ze Van Agt véél toegegeven. Maar dit laatste was voor hen niet te verteren. En Van Agt heeft voet bij stuk gehouden, ook al wist hij dat de C.D.A.- fractie het hem niet in dank zou afnemen. Want daar liggen de eigenlijke proble men, bij het verdeelde C.D.A., waarvan een meerderheid toch voortdurend lonkt •naar links. Dat Van Agt uiteindelijk zijn zin kreeg is aan zijn persoon te danken. Men wilde hem niet laten vallen. Maar van harte ging dat niet... We zijn nu allemaal benieuwd naar wat er gaat gebeuren. Opvallend was dat de Koningin als informateur benoemde Mr. De Gaay Fortman. Zij geeft daarmee blijk van een eigen inbreng aan de kabinetsfor matie. De vorige keer, toen Van Agt had gead viseerd één formateur aan te wijzen, en dan uit de kringen van het C.D.A.be noemde zij er twee: Kremers van het C.D.A: en Van Thijn van de P.v.d.A. Déze keer, nu Den Uyl als zijn mening heeft te kennen gegeven dat er géén nieu we informateur hoefde te komen, volgt de Koningin het advies van Van Agt om een informateur te benoemen uit de C.D.A.- kring! Het zal voor de heer De Gaay Fortman geen gemakkelijke taak zijn. Moet hij breuken lijmen of moet hij helemaal van de grond af aan opnieuw beginnen? Dat is een vraag waarop hij zelf alléén het ant woord kan geven. Wij wachten met be langstelling af! Waarnemer Zoals al eerder werd vermeld is er, dank zij de samenwerking van gemeentebesturen, het Diekhuus, de Avondmavo in Middelharnis en het Vormingscentrum Oostflakkee, nu ook een eigen Open School Goeree Overflakkee. Hoe gaat het in zijn werk? Op een andere manier dan volwassenen Open School Goeree Overflakkee is de naam waaronder het werk van de Stich ting Volwasseneneducatie Goeree Over flakkee zal plaatsvinden. Daardoor is het perl augustus 1981 mogelijk geworden in verschillende plaatsen op het eiland Open Schoolgroepen op te zetten. In welke plaatsen dat zal zijn, hangt voornamelijk af van waar de meeste men sen zich zullen aanmelden. Hoewel het Open Schoolwerk zo langza merhand op Goeree Overflakkee al wel enige bekendheid heeft, hieronder toch nog eens kort samengevat voor wie het Open Schoolwerk is bestemd en wat er wordt gedaan. Voor welke mensen? Voor maimen en vrouwen die vroeger niet de kans hadden naar school te gaan of de school af te maken. Vanaf 18 jaar tot.... een mens is nooit te oud om te leren. Voor hen, die minstens 5 jaar lager onderwijs hebben gevolgd en niet meer dan 2 jaar lager onderwijs heb ben gevolgd. Voor werkende marmen en vrouwen die alleen 's avonds naar de bijeen komsten kunnen komen. Voor mensen die door omstandighe den geen werk hebben en hun tijd misschien in de Open School nuttig willen besteden. Voor mensen die na de Open School door willen gaan naar de avondmavo. Wat houdt Open School in? Er wordt met 10 vakken gewerkt waaruit men een aantal vakken zelf kan kiezen, w.o. Nederlands, vreemde talen, biologie enz. Daarnaast wordt gewerkt met alge mene vorming, waaronder wordt verstaan die zaken, die een volwassene zelf belang rijk vindt nog te leren; b. v. beter je woordje leren doen, over verschillende onderwer pen leren meedenken en meepraten, for mulieren invullen, brieven schrijven enz. door INGRID LANG Uit het Zweeds vertaald door C. Ploos van Amstel-de Jong J. N. Voorhoeve Den Haag 27-------------------------------------- Ze had wel ergens een wegwijzer gezien, vermoedelijk daar waar die geweldige heuvel als een mijlpaal midden op de weg had gestaan en het pad in tweeën verdeeld had. Ze was het breedste pad gevolgd zonder op de wegwijzer te letten. Daarna hadden haar gedachten haar zo in beslag genomen, dat ze nergens meer iets van merkte en zo was het gekomen, dat ze nu hier op de top van de bergrug stond, zonder te weten waar ze was. Zulke dingen gebeurden nu eenmaal als je fami lie was van Professor Gedachte! Ze moest de kaart raadplegen om uit te vinden waar ze was, en dan de weg terug trachten te vinden naar de laatste wegwijzer. Maar eerst wilde ze wat eten en rusten, minstens twintig minuten. Dit herinnerde haar aan het vrolijke, onbezorgde leven van haar meisjesjaren, als ze haar ontdekkings tochten ging doen. Ze maakte de riem van Nieuwe Tonge, avonds 19.30 - Centrum", 's vroeger in het onderwijs gewend waren. Zelf je vakken kiezen, zelfstandiger leren werken, meer samenwerken met anderen, in je eigen tempo leren. Twee keer per week wordt een bijeen komst gehouden van de groep, één keer wordt gewerkt aan een onderwerp, de andere keer aan de vakken. Daarnaast kan iedereen in zijn eigen tempo thuis verder werken. Waar worden de bijeenkomsten gehouden? In die plaatsen waar de meeste mensen zich aanmelden, zullen bijeenkomsten worden georganiseerd. Wat kost het? 60,per jaar, inclusief het gebruik van leermaterialen. Meer informatie of aanmelding kan wor den aangevraagd bij het kantoor van de Open School Goeree Overflakkee in Middelharnis, Langeweg 112. Telefonisch bereikbaar dagelijks tussen 9.30 - 12.00 uur onder nummer 01870 - 3927. Informatiespreekuren zullen worden gehouden op: Maandag 31 augustus: Middelharnis, Langeweg 112, 's avonds 19.30 - 20.30 uur. Herkingen, „Ons Huis", 's avonds 19.00-20.00 uur. Dinsdag 1 september: „Ons Dorpshuis", 's 20.30 uur. Ooltgensplaat, „'t avonds 19.30-20.30 uur. Woensdag 2 september: Stad aan 't Haringvliet, „Het Trefpunt", 's avonds 19.30-20.30 uur. Dirksland, „Onder de Wiek", 's avonds 19.30 - 20.30 uur. haar rugzak los en ging met haar gezicht in de zon en haar rug tegen een geweldige, met mos-begroeide steen zitten, die juist lag op de plaats, waar ze was stil blijven staan. Dit was trouwens een wereldje op zich zelf, met grijze en groene mosplekken, slingerende linneausranken en zwart -rode bosbessenstruiken diep in het mos. Ze was warm geworden! Ze droogde het zweet van haar voorhoofd en joeg met haar hand een paar lastige vliegen weg, die aan één stuk door om haar hoofd gonsden. Het was ongeveer drie, vier uur geleden, sinds ze van Eikesjö was weggegaan, en ze had al lang op de dorpsweg, die naar het station voerde, moeten zijn. Ze was vanmorgen zo maar van alles weggelopen. De nacht was akelig en sla peloos'geweest, en toen had het verlangen om van alles weg te gaan het gewonnen van haar werklust. Het was alles de schuld van de brief van Mevrouw Bekk, die zoveel onprettige herinneringen bij haar had opgeroepen. Ze had zich een tocht herinnerd van vier, vijf uren, die Kitten en zij vroeger vaak deden. Het was een heel prettige weg, en ze had haar maaltijd pas laat thuis besteld. En nu was ze helemaal verdwaald geraakt. Het was nog niet later dan drie uur. Ze was geen ogenblik bang, dat ze de weg niet meer zou kunnen vinden, als ze alleen maar wat gegeten had Meer dan 250.000 kinderen gaan ditjaar voor het eerst naar school. Op weg daar heen hebben zij begeleiding nodig van hun ouders. Advies aan ouders die hun kind lopend wegbrengen en afhalen: Zoek voor het kind een veilige weg naar school. Leer het kind dóór te lopen. Bedenk dat de kortste weg niet altijd de veiligste weg is. Loop niet aan de straatkant, maar aan de huizenkant van de stoep. Schenk aandacht aan situaties waar het kind mee te maken krijgt. Kijk samen uit. Ga na of het kind een auto ook ziet aankomen. Geef steeds het goede verkeersvoor- beeld. Neem de tijd om over te steken en wacht tot de auto voorbij is. Maak gebruik van oversteekplaatsen en klaar-overs. Wordt de weg naar school fietsend afgelegd? Geef dan eveneens het goede voor beeld. Als het kind zelf mee mag fietsen, laat het dan aan de binnenkant rijden. Controleer of het stuur en het zadel van de kinderfiets niet te hoog staat. Wacht met de fiets bij de school op een plaats waar het overige verkeer niet wordt gehinderd. Veel ouders brengen hun kind met de auto naar school. Stop met de wagen dan aan de kant van de school. Stop niet direct vóór de schooluit- gang als er even verderop nog ruimte is. Ook al stapt u aan de linkerkant van de auto uit, het kind kan beter aan de rechterkant uitstappen. NEDERLAND OKE IN 'T KORT Nederland Oké is de naam van een actie die zich richt op gezondheid. Deze actie is in het najaar van 1980 van start gegaan en is bedoeld voor alle Neder landers. Want met z'n allen worden we steeds vaker ziek, lopen we steeds vaker naar de dokter en slikken steeds meer medicijnen. Maar we doen ook verba zend weinig om dat te voorkomen. Het lijkt wel of wij Nederlanders gezond heid en ziekte steeds meer gaan beschou wen als zaken, die we maar aan de be voegde instanties moeten overlaten. Het besef dat een mens makkelijk zelf iets kan en moet doen aan z'n gezondheid lijkt te vervagen. Afgezien van de ellende die ziekte met zich meebrengt, dreigt ziek-zijn ook onbetaalbaar te worden. Nu al kosten de gezondheidsvoorzieningen ons zo'n 30 miljard gulden per jaar. Dat geld moeten we met z'n allen opbrengen en dat wordt steeds moeilijker. Daarom moeten wij Nederlanders weer leren dat voorkómen nog altijd beter is dan genezen. Daarom is Nederland Oké nodig. Acht landelijke organisaties werken sa men in de Stichting Nederland Oké: Ko ninklijke Algemene Vereniging Volks bond tegen drankmisbruik, het Kontakt- orgaan Landelijke Organisaties van Ziek tekostenverzekeraars, de Nationale Kruisvereniging, de Nederlandse Sport federatie, de Stichting Volksgezondheid en Roken, het Veiligheidsinstituut, de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen en het Voorlichtingsburo voor de Voeding. De actie vindt zijn hoogtepunt in de Nederland Oké gezondheidsbeurs; een persoonlijke kennismaking met al die za ken die Nederland wat meer oké kunnen maken. Wilt u wat meer weten over roken, voeding, alcohol, medicijngebruik, veilig heid, bewegen en andere zaken die met gezondheid te maken hebben? Alle belangrijke landelijke instanties op die terreinen zijn op de beurs present. Ook veel bedrijven die niet stil zitten als het om gezondheid gaat, zullen op de beurs hun produkten en diensten onder de aandacht brengen. Maar daar blijft het niet bij. Er zal meer te beleven zijn. Véél meer. De Nederland Oké beurs wordt gehou den van 29 augustus t/m 5 september in het Ahoy complex, dagelijks van 11.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.30 uur. Donderdag 3 september: Melissant, „Mehshof, 's avonds 19.30 - 20.30 uur. Den Bommel, Ver. gebouw Beneden Oostdijk 82, 's avonds 19.30 - 20.30 uur. en uitgerust was. Ze was ontzettend hon gerig en ze wilde wel dat haar knapzak tweemaal zo zwaar was en haar thermos fles met chocolade bodemloos. Wat was het heerlijk hier in de herfstzon te zitten, ver van de mensen, voorail vandaag. Een zuchtje wind deed de espeblaren ritselen, verder was het doodstil! Als het bij haar van binnen ook eens zo stil kon worden; als de bitterheid en de kilte, die haar inwendig hadden doen bevriezen, maar konden smelten en hun macht over haar verliezen. Het was alsof ze sinds gisteravond met geweld erdoor gevangen genomen was. Ze kon niet meer aan haar nieuwe werk denken. Haar blijd schap erover leek wel gedoofd. Als ze de briefmaar niet gelezen had! Al het andere, dat ze de laatste tijd over Ivar Hammer te weten gekomen was en dat ze gehoopt had te kunnen vergeten, kwam weer bij haar boven en begon nieuw leven te krijgen! De twee nieuwe mensen, waarin ze zich was beginnen te interesseren, waren haar in deze nacht zo ver en vreemd geworden. Wat had ze ook eigenlijk met hun pro blemen en zorgen te maken? Had ze al niet genoeg met zichzelf te doen? Ze voelde, dat het er met haar niet beter op werd, terwijl ze hier op deze steen zat. Het ijs strekte zich over alle warmte en tederheid in haar uit. Als ze het onaangeroerd liet, dat zou alles totaal bevriezen! Ze werd De geloofsrust in de leiding des Heeren. Wien heb ik nevens U in de hemel? Nevens U lust mij ook niets op de aarde. psalm 73 25. Asaf, de opperzangmeester schreef dit lied. Hij wordt genoemd de profeet en ziener. (1 Kron. 29 30). In dit lied spreekt hij van zijn zielslouteringen. Zeer diepe wegen behaagde de Heere met hem te houden. Hij heeft zich in deze louterin gen leren kennen als een Adamskind, vol van opstand, onrust en ongeloof. De Hee re heeft hem onderwezen in de verborgen leiding naar Zijn onveranderlijke raad. Vernederd en vertederd voor de Heere heeft Asaf de Heere geprezen en gedankt. Ja, waarlijk God is Israël goed, voor hen, die rein zijn van gemoed. Maar als het gemoed niet rein is, dan kan de Heere geen goed doen. Dit is niet de beleving van een mens van God vervreemd en levend in zijn natuurstaat, maar ze wordt ervaren in het hart van een wedergeboren mens. Maar wie verstaat deze dingen nog? Alleen in de onderwerping aan Gods raad i^ de ziel rustig voor God. Dan ziet het geloof de geheimen van Gods weg en wil. Dan ontstaat de belijdenis van Asaf: „Wien heb ik nevens U in de hemel"Dan ontvalt alle hulp buiten God en ontstaat er een roepen tot de God des heils. Dan verstommen de gesprekken met anderen en ontstaan de gesprekken met God. Het geloof mag zich op God verlaten en kan zich- overgeven aan Zijn leiding. De vrucht daarvan is een betrouwen op de Heere. Wien heb ik nevens U in de hemel? Dan ontvallen alle leunsels en steunsels op de aarde. Het is zo profijtelijk voor de ziel om afgebracht te worden van alles buiten God. Immers, die vertrouwen op hun benen, wil God geen hulp of guiist verlenen. Van nature verwacht de mens het van vele zijden. In de natuur heeft hij veel bronnen waaruit hij meent te leven en veel fundamenten waarop hij meent te bouwen. Hoe bedrogen zal hij daarmee uitkomen. Vaak hier in de-tijd, maar zeker in de grote Godsontmoeting. Asaf is door de Heere onderwezen en heeft alles los mogen laten als steunsels en leunsels buiten God. Nu kan en mag hij getuigen: „Wien heb ik nevens U in de hemel?" Nevens God heeft de mens immers zoveel. Het wil zeggen; naast God ook andere zaken bezitten waarop hij vertrouwen stelt en de eeuwigheid mee tegemoet reist. Wij willen immers een helpende God naast zoveel anders wat helpt. God wat en wij wat is de belijdenis van velen. Door ontdekkende genade, door de Heilige Geest leren Gods kinderen genoeg aan God te hebben. Wei- gelukzalig is hij, die de God Jacobs tot zijn hulp heeft, wiens verwachting van de Heere Zijn God is. Dat is nodig voor de tijdelijke dingen, maar bijzonder voor de hemelse. Velen hebben zich gerust gesteld met helpende genade. Als deugdzame mensen leven zij en trachten te doen wat hun hand vindt om te doen en dan zal de Heere de rest wel doen. Zo leven velen in ijdele verwachting rustig verder. Doch alleen eenzijdige, door God geschonken vrijmachtige gena de is genoegzaam voor de eeuwigheid. Ook dat heeft Asaf ervaren. Niets is buiten God in staat hem te helpen. Dat het geen blote belijdenis is, open baart zich in de volgende woorden. „Ne vens U lust mij ook niets op de aarde". In de hemel naast God niets te hebben kan verstandelijk nog begrepen worden. Als wij over de hemel denken, dan denken wij aan God en het vele wat Gods Woord daarvan zegt. Zelfs de heidenen hebben gedachten over een hemel en een God, die daar alleen woont. Maar nu bepaalt Asaf ons ook bij de aarde. De aarde waarop de mens woont en leeft. Van deze aarde zegt hij: „Nevens U lust mij ook niets op de aarde". Het woord lust, roept vele gedachten op. Het is een veel besproken woord. Het wijst naar de levenslusten van de mens. Wat zijn deze? Het is nauwelijks weer te geven. Niet vanwege de verborgenheid, maar vanwege de veelheid. Daar is geen begin en geen einde aan. De lusten van de mens wijzen naar een honger en dorst, van een leven dat met de wereld nooit te bevredi gen zal zijn. Het verlangt steeds meer, het is onverzadigbaar. Het roept elke dag: „Geef, geef'. Het wijst op de koestering van het vlees. De mens der zonde open baart al driester zijn zondeleven. Het leven om ons heen getuigt van de mens zonder God. Het eist verzadiging van zijn vleselijke verlangens. Hij zal zich daarvan niet en door niets laten weer houden. Zo zoekt hij vleselijk vermaak op de aarde. Zo zoekt hij wereldsgoed. Zo zoekt hij bevrediging van zijn zinnelusten. Voorwaar de mens is een slaaf van de zonde, van de duivel en van zichzelf Hoe diep is de mens gevallen. Hij heeft de springader van alle levend water verlaten en zich zelf bakken uitgehouwen, die geen water bevatten. Door genade weet Asaf dat alles van de aarde ijdel is. Neen, hij verwerpt de tijde lijke zegeningen niet. Hij acht Gods wel daden niet gering, maar hij heeft het ongenoegzame van alles leren kennen. Daarom heeft hij op de aarde, wat de wereld nooit zal geven en de natuurlijke mens niet zal verwerven. Op de aarde heeft hij een hemels goed leren kennen. Dat zal de dief niet ontroven en de mot niet verderven, dat is een eeuwig en onvergankelijk goed. Ook op de aarde is zijn hoogste verlangen God te bezitten en met God te leven. Al zou er geen hemel of hel zijn, dan is nog zijn vermaak in de omgangen met God. In God bezit hij een goed dat nimmermeer vergaat. Het onver gankelijke gemeenschapsleven is reeds op de aarde zijn deel. Dat geeft zoveel le vensvervulling dat hij daar genoeg in heeft gevonden. Het leven van Gods kinderen is een wonderlijk leven. Hun bezit is een ge schonken bezit. Zij hebben alles om niet ontvangen. Zij hebben geen krachten het zelf te verwerven, maar zij hebben alles ontvangen uit de verdiensten van Chris tus. Voorwaar, dan kunnen zij getuigen: „In God is al mijn heil mijn eer, mijn sterke rots en tegenweer. Hij is mijn toevlucht te alle tijde". Capelle aan de IJssel Ds. P. Blok In zijn openingswoord in de vergadering van het d.b. ging voorzitter Blokland in op de politiek onstabiele situatie in Nederland. In de huidige omstandigheden moeten maatregelen worden genomen die pijn doen. Dat valt zwaar maar er is niet aan te ontkomen. Hij riep met name diegenen die zijn betrokken bij de kabinetsformatie, op om politieke moed te tonen om duidelijke en doeltreffende maatregelen te nemen op sociaal-ekonomisch gebied. „Daarin past een beleid gericht op stimulering van het zelfstandig ondernemerschap en haast is daarbij geboden, steeds meer bedrijven komen in de problemen", zo stelde hij. van verpachter aan pachter van grote betekenis is en dat voortzetting van deze regeling in de toekomst voor de landbou\y van groot belang is. Het bestuur was van mening dat een verdere aanscherping van kriteria niet gewenst is. De huidige rege ling moet blijven gehandhaafd, met het risiko van een jaarlijkse opschorting. Wel sprak men de wens uit dat in de toekomst een verruiming van de financiële middelen mogelijk is. Glastuinbouw Gemeld werd dat in toenemende mate glastuinbouwbedrijven dreigen te worden afgesloten van gasvoorziening omdat de nota's van het Gasbedrijf niet betaald kunnen worden. Gebleken is zelfs, dat Gasbedrijven bankgaranties gaan vragen voor verdere levering van gas. Een en ander toont nog eens duidelijk aan hoe groot de problemen zijn..Het bestuur sprak met grote waardering over al diegenen die bezig zijn de tuinders, die in de problemen zijn geraakt, te bege- Loonwerkers Speciale aandacht vroeg de voorzitter voor de positie van de loonwerkers. „De ze groep neemt in de landbouw een be langrijke positie in en voorziet in een duidelijke behoefte. Doordat echter de rendementen in de landbouw teruglopen wordt het ook voor loonwerkers steeds moeilijker om zich te handhaven. De loonwerker is een begrip dat niet meer weg is te denken uit de landbouw, een groep ook die belangrijk zal blijven voor de landbouw, zeker op langere termijn. Mede daarom zal, wanneer wordt ge sproken over verbetering van de positie van boeren en tuinders, de positie vande loonwerkers nadrukkelijk daarbij moeten worden betrokken", aldus de voorzitter. Grondbank Met teleurstelling nam het bestuur ken nis van de opschorting van de Grondbank regeling. Het bestuur was van oordeel dat de grondbank voor knelpuntsituaties vooral bij bedrijfsopvolging of overdracht bang bij die gedachte! Als het zover kwam, had ze niets meer om de mensen te geven. Niets schoons en niets liefelijks meer, niets om hun te geven van God! Het deed plotseling diep in haar pijn: Was ze vannacht niet bijna met God in het gericht gegaan? „Vergeef mij Heere, help mij om niet geheel te bevriezen!" Ze kwam niet verder, barstte in een hart verscheurend huilen uit en bleef lang met haar gezicht tegen de koude steen liggen. Langzamerhand kwam de rust over haar. Tenslotte lichtte ze haar hoofd op, vond haar zakbijbeltje en las dat, waar haar oog het eerst op viel, toen ze het opensloeg: „En Hij zei tot hen op die dag, toen het laat geworden was: Laten wij over steken naar de overkant. En zij lieten de schare achter en namenHem mede, daar Hij in het schip was, en er waren andere schepen bij Hem. En er stak een zware stormwind op en de golven sloegen in het schip, zodat het schip reeds vol liep. Maar Hij Zelf lag op de achtersteven tegen het kussen te sla pen. En zij maakten Hem wakker en zeiden tot Hem: Meester, trekt Gij er U niets van aan, dat wij vergaan? En Hij wakker ge worden, bestrafte de wind en zeide tot de zee: Zwijg stil! En de wind ging liggen en het werd volkomen stil. En Hij zeide tot hen: Waarom zijt gij zo bevreesd? Hoe hebt gij geen geloof? En zij werden bovenmate bevreeds en zeiden tot elkander: Wie is toch Deze, dat ook de wind en de Zee Hem gehoorzaam zijn?" „Maak het stil in mij! Bestraf de storm, dt hij gaat liggen", fluisterde Wiebeke. Toen was het, of twee grote, witte vleugels zich beschermend over haar uitbreidden. -0- Ze had het geluid al lang gehoord, maar het drong pas later tot haar door, dat het een boodschap voor haar had. Plotseling werd ze het zich bewust „het is het slaan van een bijl". Het kwam uit het bos aan de andere kant van het mooie dal, waarin het grote moe ras lag. Een ogenblik had ze grote lust om naar de overzijde te roepen, alsof ze de man kende: „Is daar iemand, die mij de weg kan wijzen - niet naar het Strubbdal in Osa, maar Eikesjö?" Ze sprong met een vaart overeind, pakte haar rugzak en gespte die op haar rug. „Bedankt", zie ze tot de steen. Tegelijker tijd viel haar oog op een klein, bleekrood hnneausklokje aan een van de groene ranken, die over de steen hingen. Bijna met eerbied plukte ze het prachtige bloempje, dronk de geur er van in en bleef ermee staan, terwijl het op het vlak van leiden en te helpen. Met name werden genoemd de mensen van de Sociaal Eko- nomische Voorlichting(S.E.V.) die onder grote druk staan en onder vaak moeilijke omstandigheden hun werk moeten doen. Wettelijke kavelruil Met voldoening werd gekonstateerd dat de voorstellen voor een kavelruil op Wet telijke basis, zoals voorgesteld door een werkgroep uit Oost Zeeuws-Vlaanderen en overgenomen door de Gewestelijke Raad voor Zeeland, na een aanvankelijke afwijzing door hef Landbouwschap weer opnieuw in diskussie zijn. Voor veel re gio's in Nederland kan een dergelijke regeling een oplossing bieden in het gat dat is ontstaan tussen de wettelijke ruilver kaveling en de vrijwillige kavelruil. Werkgelegenheid in de boilensektor Het bestuur uitte haar zorg over de gevolgen van de schoolvakantiespreiding voor de bloembollensektor. Door een ver schuiving van de schoolvakanties zijn er in de tijd wanneer de bloembollen geoogst moeten worden nog geen scholieren be schikbaar. Zowel voor de bollentelers als voor de scholieren is dit een probleem. De eersten kunnen geen arbeidskrachten aan trekken in de oogsttijd (eind januari, begin juli) de scholieren hebben geen kans meer om wat geld te verdienen voor hun va kantie. Gepleit werd om de scholen in de bloem- bollengebieden te verzoeken gebruik te maken van een speciale regeling om de schoolvakanties beter af te stemmen op de oogsttijd. De regeling „schoolvakantiespreiding" biedt daarvoor de ruimte en zeker in deze tijd waarin het vakantiewerk niet meer „voor het oprapen" ligt lijkt dat gewenst. N. Groot. haar hand lag. Het was zo teer en fijn, dat ze er bijna niet aan durfde komen uit angst het te beschadigen. „Hoe ben je ertoe gekomen zo maar op een herfsdag tevoorschijn te komen, jij, bescheiden kindje van Julizon en lichte nachten?" vroeg ze. Ze kreeg plotseling zo'n wonderlijk gevoel over zich. „Nu spreekt God tot mij", dacht ze. ,,Ik had ook zo'n teer roe bloempje binnenin mij. Ik dacht, dat het dood was; maar met Gods hulp zal het nog een keer bloeien, bloeien in de kou en in de winter zodat het van buiten lente en een gouden zomer wordt. Ze legde het voorzichtig tussen de blade ren van haar zakbijbel. Daarna begon ze naar beneden te klauteren langs de berg rug. De hele tijd klonken de bijlslagen haar tegen en wezen haar de weg. Het kostte haar bijna een halfuur om beneden te komen, daarna moest ze nog het moeras over en tenslotte nog de helling op aan de andere kant. Maar toen ze daar op een open plaats in het bos aankwam, was het geluid van de bijlslagen weg. Schors en takken en naak te stammen, waar de takken afgeslagen waren lagen overal om haar heen. Het rook er fris en sterk naar verse denne- naalden en hars. (wordt vervolgd) blik op kirk •n swmnlavina .l^l^)^lf.lf.^.lf.l^^.l^l^l^>^l^>^>^^.)^l^^.l^^ VERVOLGVERHAAL heel voorzichtig pakken ze alle glazen in. heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano. heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed. die longens van flakkee expresse flakkee expresse 01870 2188 middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5