Plaatsing van perkoenpalen wegens dodelijke effecten afgewezen r Chef. Soc. Zaken Oostflakkee wordt burgemeester van St. Eustatius „Alle St Adolfslanders volgende week zaterdag naar Den Bommel I" 2695,- huSbreéUtse Garage KNÖPS B.V. K^S* q^l -Lj^S' Raad Dirksland: Discussie over erfpacht of koop van grond. Fam. Connor vertrekt dec. a.s. naarde West. Philip VR 2020 AUTO-SCHADE S4e Jaargang ^EEl VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 No. 5022 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 10, PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract .speciaal tarief. Ons journalistiek bezig zijn heeft een voorlopig hoogte-, dan wel dieptepunt gevonden in het bijwonen van de raadsvergadering die dinsdagavond in Dirksland gehouden werd. Daar waren we getuige van de niet geringe worsteling in Dirkslands' raad om de plaatsing van een aantal kruisraketten op een basis langs de Philipshoofjesweg. Althans, sommigen uit de raad gaven dat gewicht aan de voorgestelde plaatsing van wat perkoenpaaltjes langs een daar gelegen plantsoentje. Wegens het dodelijk effect van aldus geplaatste perkoenpalen heeft Teun van Prooijen de plaatsing ervan afgewezen in een consequent vervolg op zijn weerzin tegen de productie van de neutronenbom Perkoenpalen, „eiken of dennen palen van L20 tot L60 mtr. lengte", volgens ons Koenen woordenboek, voor van Prooijen zijn het bedreigingen op de weg die hij pleegt af te leggen op de fiets die hem gewerd toen hij afscheid nam als voorzitter van de woningbouwvereniging. Anders dan in de politiek waar hij een draai naar links niet schuwt zwenkt hij in 't verkeer uit lijfsbehoud liever naar rechts, een manoeuvre die perkoenpalen evenwel niet toestaan, „want stel je nou eens voor", zo lichtte hij omstandig toe: „ik kom daar an en tegen me in komt een jóón van Struuk mit 'n groat landbouw- mesien. Ik liae rechts, pats mit m'n trapper tegen zoa'n paele; 'k val naer lienks, onder 'tmesien, doadelijken ofloap". En 'tja.... de raad zag de malloot uit haar midden daar al liggen, van welk meewaren van Prooijen snel gebruik maakte door te pleiten voor een schameltje, een soort greppeltje, „want als je daarin duukt dan duuk je naer rechts". Nee...., voor van Prooijen kon 't niks worden, dat stoutmoedige voorstel van het College tot plaatsing van wat perkoen paaltjes om het plantsoentje voor de bur gemeesterswoning tegen het inrijden van auto's te beschermen. Om de anderhalve meter zouden ze worden geplaatst, met een hoogte van 50 cm. en samen zouden ze 200,kosten: „Levensgevaarlijk!" zo wees van Prooijen ze af Met het vervolg van het voorstel, vervanging van het hekwerk langs het plantsoen aan de Stationsweg bij het Zie kenhuis, was hij het ook niet eens. De drieste trappen die hij op het hek had uitgeprobeerd waren bedoeld om de sterk te ervan te testen en dat was goed mee gevallen. Hij vond het daarom onnodig het hek ten koste van 4 000,te vervangen: „gaet d'r maar naer toe mit 'n haemer in deukt 't mar wat uut", zo probeerde hij het College tot wat zelfwerkzaamheid te activeren. Een en ander paste uitstekend in van Prooijens' voornemen om voortaan goed op de kleintjes te letten. „Uutdeuke dat hek...!" Overigens vond hij de benaming „plant soen" voor de strook voor de burgemees terswoning wel wat ver gezocht, voor hem was het vueiccr een „lap vuulte", mit melkwiet, weegbree „en hondsdraf' vulde de voorzitter, burg. Bos zelf maar aan. Over het dunnen van de begroeiing was van Prooijen ook weinig te spreken: ,,Pleun Vuufhuuze heit oak wat gekort mar dat kost 'n driehonderd gulden", stelde hij daartegenover, maar weinig be- A 's Lands meest beminnelijke Chef Sociale Zaken en Welzijnszaken moet toch haast Vacquelin Connor uit Oostflakkee zijn en juist hij gaat in december a.s. de post die hij sinds ruim 9 jaar bekleedt verlaten. Een algemeen gevoelen van spijt bezet momenteel het Oostflakkeese ambtena renkorps dat hoofd voor hoofd veel sympathie heeft opgevat voor de levensblije Antilliaan die hoe paradoxaal soms tot over de oren in andermans problemen werd gedompeld. Hij doorstond het echter zonder zichtbare schade en St. Eustatius, een van de Bovenwindse eilanden op de grens van de Caribische Zee en de Atlantische Oceaan kan worden gelukgewenst met zó'n burgemeester 8 uur speelduur per om keer cassette. 9 26 voor keurzenders. voor programmering tot 16 dagen vooraf met 5 programma's. NU 3 jaar volledige garantie. vredigd door 's voorzitters verklaring dat hij met het uitdimnen ook maar weinig tevreden was geweest maar dat de hove nier aldus had geadviseerd. Als mede bewoner van de Philipshoof jesweg wist dhr. J. L. Poortvliet precies waar hij het over had toen hij het „plant soen en wat daar verder volgt in de richting van het dorp" een soort wildernis noemde, waarom hij voor dat deel van de Philips- hooQesweg graag een totaal-plan zag op gesteld, met wat lagere bebossing en.... zo dacht dhr. Poortvliet, een afrastering van gaas om de honden te beletten de bomen nat te houden.... Dhr. J. S. Struijk, wiens landbouw machines al ter sprake waren gekomen meende dat het goed zou zijn de paaltjes niet hoger dan 25 a 30 cm te laten zijn zodag de landbouwmachines er bij het passeren overheen zouden kunnen steken, waarop hem duidelijk werd gemaakt dat 50 cm een betere maat is omdat ze dan vanuit de auto kunnen worden gezien. „Kan 't niet gewoon zó?" zonder paaltjes vroeg dhr. van Dis zich alle bedenkingen gehoord hebbend verbaasd af, maar dat vond weth. van Rossum, die de vragen beantwoordde nou net niet. Zonder de aanwezigheid van paaltjes zouden er auto's op worden geparkeerd, veronder stelde hij. Een schamel, zoals door van Prooijen voorgesteld zou geen auto's te gen houden en gaas is te kwetsbaar. Dhr. van Rossum hield het vooralsnog op per koenpaaltjes, waarvan hij een goed voor beeld wist in Utrecht. Vervolg op pagina 2 eerste kolom. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud pa pier opgehaald in Goedereede, Haven hoofd en Oostdijk. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Opbrengst vorige keer 304, Tot die hoogste post aldaar is dhr. Con nor n.l. benoemd, al heet het daar „admi nistrateur". Qua werkzaamheden en be voegdheden is zijn nieuwe functie verge lijkbaar met het burgemeesterschap hier en burg. W. M. v. d. Harst heeft dan ook niet geschroomd dhr. Connor alvast met „collega" te begroeten. De gelukwensen die dhr. Connor inmiddels ontvangen heeft accepteert hij van harte, want de benoeming heeft voor hem behalve een promotie-waarde ook een niet geringe emotionele betekenis; op een steenworp afstand van St. Eustatius werd hij 34 jaar geleden geboren en nu terdege thuis, in de sociaal-economische problematiek wil hij graag terug om daar zijn bijdrage te kun nen leveren aan de opbouw van het gebied waarin de soc-economische omstandig heden bepaald miserabel zijn te noemen. In totaal wonen op het eiland zo'n zes tienhonderd mensen, waarvan de meesten in Oranjestad. De bewoners bedrijven er landbouw en veeteelt, er wordt visserij beoefend en leer- en houtbewerking ge pleegd, terwijl het toerisme ook wat geld in het laadje brengt. Het zijn vnl. Amerika nen die St. Eustatius aandoen. Dhr. Connor kent de cultuur al vertrok hij al op zijn 2e levensjaar met zijn ouders naar Curagau waar hij een voortgezette opleiding volgde. In 1965 kwam hij naar Nederland voor zijn practische opleiding en werkte achtereenvolgens in Rucphen (waar hij zijn vrouw ontmoette) 's Gra- venmoer, Niedorp en sinds 1972 Oost flakkee. Het gezin Connor telt twee kin deren, zoontje Remko van 7 en dochtertje Tamara van 4 die in december mee zullen gaan en op St. Eustatius de lagere school zullen gaan bezoeken. Het zal vnl. van de toekomst van de kinderen afliangen of dhr. Connor zijn post op St. Eustatius in de toekomst weer zal willen ruilen voor een andere elders in het gebied. St. Eustatius heeft al. geen Niet om de andere dorpsdelen geweld of concurrentie aan te doen-, maar omdat in Den Bommel op zaterdag 5 september de meeste activiteiten in het kader van het 500 jarig bestaan van St Adolfsland zullen worden ontplooid, geldt de opwekking dat alle St Adolfslanders die dag naar Den Bommel komen! Het dorp, anders gedompeld in een vredige rust gonst nu tot in de late avonduren van een bedrijvigheid want het dorp is druk doende met haar make-up om aldus opgesierd de gasten zo feestelijk mogelijk te kunnen ontvangen. De grote-, maar niet te beïnvloeden factor voor het welslagen van die feestelij ke dag is het weer. Wanneer zich dat vriendelijk laat aanzien en hoe hart grondig wordt dat gehoopt dan lijkt niets een allerplezierigste dag nog in de weg te staan. Om 8 uur moet die haar begin vinden wanneer alle Bommelaren d.m.v. een reveille uit bed worden geroe pen om zich vervolgens in de prachtige historische kledij te steken en daarmee de straat op te gaan! De vlaggen, de driekleur en de Ooltgenvlag worden verondersteld dan van ieder huis te wapperen. Een bezoek aan de historische markt lijkt alleszins de moeite waard. De plaatselijke middenstanders en ambachtsmensen hebben zich beijverd om een historische presentatie van de beoefening van hun vak te geven. Daarin passen oude kostuums en oude werktuigen en de markt, gehouden op het Kaaiplein en een deel van de Voorstraat wordt stellig een grote beziens waardigheid. Ze zal worden aangevuld met de aanwezigheid van een glazenier, een koperslager, een stoelenmatter, een tingieter, een klompenmaker en nog an deren die het nostalgische gevoelen alle voedsel zullen geven. 's Middags van 5 tot 's avonds 7 wordt een gigantische volksmaaltijd gehouden waarvoor al 1200 boimen zijn verkocht hetgeen evenzovele smuUers betekent van wat de pot die dag zal schaffen: hutspot met klapstuk waarin 300 kilo aardappe len, 200 kilo wortelen, 150 kilo geschilde uien en ruim 100 kilo vlees in zal worden verwerkt... vervolg-onverwijsmogelijkheden en wel licht zal hen dat doen besluiten Lz.t. naar een andere standplaats of een andere functie uit te zien. Voorlopig wil hij zich echter geheel gaan wijden aan het „admi nistrateurschap" over St. Eustatius, waar de ambtswoning inmiddels gereed staat en waar het gezin een nieuwe toekomst te gemoet zal gaan. Werk zal er voldoende zijn voor de man die in Oostflakkee zqvelen tot steun heeft willen zijn en dat stellig ook is geweest Vele zullen hem node zien gaan, maar niemand zal hem de vrijheid ontzeggen gevolg te geven aan de ambitie die al jarenlang sluimerde maar vanaf januari a.s. explosief tot leven lijkt te zullen komen 's Middags zal een van s'lands grootste draaiorgels aanwezig zijn. Aan en in de haven zal het gonzen van een feestelijke bedrijvigheid en naar het zich laat aanzien zullen er 10 a 15 historische schepen afmeren, eigendom van leden van de Ver. „het zeilend bedrijfsvaartuig". Scholieren van de Visserijschool (Den Bommel was ooit ook vissersplaats) zullen demonstra ties geven. E.M.M, komt met een boerenkapel en er wordt een dirigeer, wedstrijd gehouden, stellig tot veler vermaak. 's Avonds volgt een lampion- en fakkel optocht naar de haven waar „een spel met water- en geluidseffecten" zal worden opgevoerd. 's Middags om kwart voor één hoopt Prinses Margriet en haar gemaal Pieter van VoUenhoven, in gezelschap van de overige genodigden een bezoek aan fees tend Den Bommel te brengen. Ze zal door de Gladiolenprinses worden verwelkomt. Vanaf het Emmaplein zal het gezelschap genodigden weer vertrekken, nu per koets naar Achthuizen. De rijtuigen die no dig zijn komen uit de Alblasserwaard en zij vormen een werkelijk unieke verzame ling. Wie niet tot de genodigden behoort en zich toch per paardentractie wil laten vervoeren krijgt die gelegenheid omdat er een paardentram zal rijden vanaf de plaats waar buiten het dorp geparkeerd dient te worden en de festiviteiten binnen de Bommelse poorten. Die zijn al enige weken geleden opge trokken, maar voor de illustratie van dit artikeltje keken we even in de Bommelse ■i In de Achthuizense woonbuurt die van oudsher als „de strop" bekend staat werd een strop opgericht, overigens zonder dat bekend is of die naam van zo'n moordwerktuig is afgeleid. straten rond waar we een (nieuwbouw) woning en een gezin troffen dat een plaatje in de krant zeker waard is. Kijkt U maar eens hoe fantastisch mevr. V. d. Mast haar gezin heeft aangekleed en hoe dhr. v. d. Mast zijn woning sierde Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS 1 MELISSANT Kerkdienst- Zaterdagavond 7.00 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix- laan) voor te gaan ds. M. Mondria van Waardenburg. OOLTGENSPLAAT Zuigelingenbureau Woensdag 2 september a.s. is er om 3.30 uur nam. zuigelingenbureau in het Groene Kfuisgebouw aan de Lindenlaan. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redaclie en adminislraiie; Lange weg 13, Sommelsdijk Tel, (01870)2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) lel. 01870- 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middciharnis Rek. no 3420.01 .108 Mmmmu)ïmmmuumm\\\\\K\K\\\wm. VMXnjNCl-MOOClHARWS-Tll. Ot8X)-2Sie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1