Egyptische vrouwen maakten MissieZendingskalender Maas en Scheldebode Goed nieuws JÜl Vrijdag 28 en zaterdag 29 aug. a.s. Ford Escort serie Ford dealer voor mensen met rug klachten KRUIDER WONINGINRICHTING 28 augustus - 4 september 1891 ONDERZOEKERS moeten ,,op eieren lopen" salonwagen Tot ziens op: vrijdag 10.00 - 21.00 uur zaterdag 10.00 - 16.00 uur Uw huis verkopen TAMBOER PvdA afd. Goedereede: MOTIE TEGEN NEUTRONENWAPEN „Eilanden-nieuws" itform SOMMELSDIJK 01870 - 2467 Nodigen wij U uit om de gehele in ons bedrijf te komen bezichtigen. Prijzen vanaf 15.826,- Voor een kennismaking met het zuinigste rijplezier van de jaren '80. Nodigt uw U uit om de nieuwe Ford Escort te komen zien. Firma Witvliet Zandpad 13 Middelharnis 01870 - 2644 (Jörd Bladzij 2 „EILANPEN-NIEUWS' VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 Voor de uitgave 1982 van de MissieZendingskalender (MZK) hebben de uitgevers, het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag en de Nederlandse Zendingsraad in Amsterdam, zich weten te verzekeren van de medewerking van een groep jonge Egyptische vrouwen en meisjes. Zij zijn verbonden aan een christelijk vormingscentrum in een der oudste plaat sen ter wereld, Akhmim, een Nijldorp in Opper-Egypte, met een eeuwenoude weef- en naaldwerktraditie. De eenvoudige vrouwen, die één of twee keer in de week naar het vormingscentrum komen om even verlost te zijn van hun geïsoleerde bestaan in het gezin, hebben getoond de kunstzin van het oude ambacht nog in hun vingers te hebben Zij weten door middel van virtuose steekjes op zelf geweven doek uitdrukking te geven aan hun gevoelswereld. Resultaat van hun creatieve en tijdver slindende arbeid is een kollektie wand- kleden die vertelt van het dagelijks leven in en om Akhmim en van de dromen en illusies van vrouwen en meisjes uit een typisch plattelandsmilieu. Het vee, de arbeid op het land, het water dat veelal gehaald moet worden bepalen voor een niet gering gedeelte het leven van alle dag. Dan zijn er de grote gebeurtenissen: een bruiloft, de geboorte van een kind, een kerkelijk feest, een begrafenis. Zulke onderwerpen leiden tot meer beschouwelijkheid en tot het uit drukken van een verlangen naar goede verhoudingen tussen de mensen en naar harmonie ki de natuur. Dertien van deze in fantasierijke kleuren gezette naaldwerken mochten worden ge fotografeerd ter reproduktie in de editie 1982 van de MZK (één coverblad en twaalf maandbladen in het voor deze kalender gebruikelijke formaat van 27 x 37 cm). De tegenzijde van de kleuren- platen bevat een in korte hoofdstukken geschreven hoeveelheid informatie over belangrijke wereldlijke en kerkelijke as- pekten van Egypte. Daarmee willen de uitgevers nog eens onderstrepen dat in zijn vernieuwde opzet de MZK de bedoeling nastreeft om een ontwikkelingsland, een deelgenoot van de Derde Wereld, zichzelf in verschillende opzichten te laten presenteren. Daarom ook hebben de Zendingsraad en het Centraal Missie Commissariaat deze keer een voor scholen en groepsbijeen komsten van geïnteresseerden bestemde diaserie met kommentaar doen samen stellen. Aansluitend aan hetgeen de kalen der toont en vertelt, wordt nader ingegaan op de plaats waar het borduurwerk tot stand komt, op de doelstellingen van het centrum en op de naar de opvattingen van het Egyptische platteland bijzondere rol die de vrouwen in dat vormingscentrum hebben. Aantoonbaar is onder andere dat deze betrekkelijk kleine groep door hun nog steeds als vrijetijdspassering be schouwd handwerk een beslissende stap heeft gezet op de weg naar zelfstandig heid. Om die reden was er aanvankelijk mannelijk verzet tegen het vrouwenbe- zoek aan het centrum. Toen evenwel door de schoonheid van de borduurwerken de vrouwen zich enige naam begonnen te verwerven, luwde het verzet. Dat die naam niet ten onrechte is verkregen, kan de MZK nu aan de Nederlanders laten zien. De kalender kost 6,50. De baten zijn bestemd ter ondersteuning van het werk dat de zendings- en missie-institUiCn in het buitenland bevorderen. De kalender is niet in de boekhandel verkrijgbaar, vrijwilligers/sters belasten we met de aanbieding ervan. PLAATSELUK NIEUWS HERKINGEN Door de politie zijn deze week een paar meisjes op heeterdaad betrapt met het afdoen van appelen in een ander zijn tuin. Het is gedurende eenige jaren erg zooals er in sommige tuintjes huis wordt gehou den, en niet door meisjes van 12 a 14 jaar; men moet naar ik verneem des Zaterdags- avonds om 10 a 11 uur op „'t Stoofpad" zijn om te kunnen beoordelen, wie zoo al meent, dat hij het tiendrecht in de boom gaarden heeft, en nu roepen sommigen wel „de politie kijkt nergens na!" Maar weest nocht dankbaar menschen, ze zouden ook Uw boom mee kunnen nemen en dan was de kans voor een volgend jaar ook ver keken! Thans moet ge maar hoopen op den gelukstaat der toekomst die U ge predikt wordt, en wanneer dan over enkele jaren de Christelijk Maatschappelijke deugden vereenzelvigd zijn in den ver lichten en beschaafden mensch, dan zult gij dankbaar terugzien op den tijd toen de straatjeugd, U borg stond voor 't over dragen uwer vruchtboomen en zonder politie of ergernis gerust uw fruit rijp zal laten worden. Nog een poosje dus! DIRKSLAND Tot hoofd der Christelijke school is be noemd de heer Oversteek, onderwijzer aan een der Christelijke scholen te Rotterdam. Maandag vond in deze gemeente een droevig voorval plaats, hetwelk bij een ieder ontsteltenis wekte. De vrouw van A. B. die des morgens hare woning verlaten had, om zich dien dag met het haver snijden bezig te houden, kreeg op het veld een toeval, en werd kort daarop dood naar hare woning gebracht. GOEDEREEDE Gedurende de gecombineerde manou- vres van Zee en Landmacht wordt eiken dag door Z. M. rammonitos „Panter" een wacht geplaatst in de nabijheid van den vuurtoren alhier. Om deze tegen eene mogelijke overrompeling van den vijand te verdedigen. SOMMELSDIJK Heden is hier overleden in den ouderdom van 85 jaar en 11 maanden de oud strijder der Citadel Medaille Aart Kalle. BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND Geboren: Adriaanz.v. M. J. de Graaf en N. Moerkerk - Janna d.v. Corn. v. d. Hoek en M. de Ruiter-AdrianaFrancina d.v. L. van Geest en M. Voskamp. Overleden: Hendrik Knops 9 m - J. G. Knops en H. Kemper- Pieter Silvis 75 j.echtgen. van C. van Prooijen. Bastiana9 m d.v. J.M. de Jager en J. v. d. Meide. MIDDELHARNIS Geboren: Matheus en Lena, tweeling van Joh. B uth en Teuntje Brom - Hendrik z.v. Adrianus Viskil en Aartje Jacoba de Waard - Johannes z.v. C. Jordaan en C. de Vogel - Antheunis Adrianis z.v. G. Nieuwland en H. But - Hendrik Gerrit z.v. M. Faasse en H. Dupree - Klaasje d.v. J. van Heemst en C. Nelisse. SOMMELSDIJK Geboren: Geertje Hermanna d.v. H. van Eijken en S. J. Visser- Jobje d.v. J. de Ruiter en J. Boon- Elisabeth Sara d.v. M. Dijkers en H. M. van Gent - Jacomina Janna d.v. D. Hanson en J. Dambruin - Pietertje d.v. A. Springvloed en A. Vroeg- indeweij - Abraham z.v. J. van Antwer pen en A. Noordijk - Euphemia Maria, Maria Anthonia en Adriana Wilhelmina (drielingen) van N. Heintjes en E. W. Klasveld. Overleden: Jan Troost 7 m - Jobje Breur 74 j. wed. van Machiel de Ruiter. MARKTBERICHTEN Brielle, 24 augustus; Boter 0,60; eieren 3,75 p. 100 stuks. Graanmarkt, Rotterdam: Tarwe, de beste soorten 12,10 tot 12,50 (uitgezochte) nog daarboven. Goede en mindere qualiteit/11,75 tot/ 9,25 p. 100 kg.; Rogge, de beste 7,-tot 9,25. Haver, goed prijshoudend van 3,50 tot 4,25; Bruine boonen 12,- - 15,-; Blauwe erwten, kooksoort 10,- a 11,-; kanariezaad, de beste qual. 7,50 a 7,75. Op de veemarkt waren aangevoerd: 126 vette runderen, 119 vette en gras kalveren, 1874 schapen, 678 varkens. De prijzen: runderen Ie qual. 78 et, 2e qual. 70 et. Kalveren 2e qual. 80 et.; schapen Ie qual. 75 et; varkens Ie qual. lAVi et, 3e qual 22'/2 et ADVERTENTIËN OPROEPING Zie die iets te vorderen hebben of onder De Partij van de Arbeid, afdeling Goe dereede, in vergadering bijeen op 18 augustus 1981: - kennisgenomen hebbende van de plan nen van de Amerikaanse regering tot het in produktie nemen en installeren van het neutronenwapen; - uitgaande van het volledig in strijd zijn van een dergelijke beslissing met ons, op het laatste partijkongres nog eens onderstreepte, streven naar meer vrede en veiligheid in een toch al overbewa- pende wereld; - doet een dringend beroep op het partij bestuur en de fraktie in de Tweede Kamer om zich bij voortduring uit te spreken tegen dit besluit; - en doet tevens een dringend beroep op mogelijke P.v.d.A.-bewindsvoerders in een nieuw kabinet om alles in het werk te stellen om door een dergelijke vol strekte afwijzing, met name tijdens on derhandelingen in NA VO-verband, het regeringsbeleid te richten op een blij vend neutronenwapenvrij Europa, en gaat over tot de orde van de dag. GOEDEREEDE, 18 augustus 1981. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen hunnen berusting hebben van- of ver schuldigd zijn aan den heer DIMMEN BREEN landbouwer, gewoond hebbende te Oud- dorp en aldaar overleden den 13 den augustus 1891 worden verzocht daarvan opgave te doen voor of op 1 september e.k. ten kantore notaris van Schouwen op dinsdag 1 september zal nam. 5 ure bij Caron door hem verkocht worden: 30 Hektaren tarwe, erwten, haver, suikerbieten, koepeen, ajuin, aardappelen, ajuinbollen, klaver, hooi en naet, onder Ouddorp, Goedereede en Stellen- dam, behoorende tot den boedel van wijlen D. Breen te Ouddorp. Publikatie van het Streek Museum G oeree- O verflakkee Kerkstraat Sommelsdijk A. J. K. Tegenwoordig worden er hoge eisen ge steld aan kip en ei. De ene kip moet veel en goede consumptie-eieren leggen, de an dere moet goede slachtkuikens als nako melingen opleveren. Niet in de laatste plaats omdat kippen en eieren voor Ne derland een belangrijk exportartikel zijn. Op het Instituut voor Pluimvee Onder zoek „Het Spelderholt" worden kwaliteit van kip en ei onderzocht Maar kwaliteit is hier blijkbaar een nogal „breekbaar" be- grip- Tegenwoordig kan men bijvoorbeeld vrij nauwkeurig bepalen wat er allemaal in een ei zit. Maar er bestaan meningsverschillen over de betekenis van eieren en wat daar in kan zitten, voor de gezondheid. Bio-industrie De kippen zijn meegegroeid met specia lisatie, schaalvergroting, mechanisatie, kortom met de bio-industrie in de pluim veeteelt. Ze „blijven het gewoon doen" ondanks de in mensenogen soms erbar melijke omstandigheden. Tegenwoordig denkt men nu wel eens dat „die eieren van vroeger" of de tegenwoordige scharrel eieren eigenlijk veel lekkerder waren dan de huidige bio-industrie eieren. Zoiets is echter op het Spelderholt nog niet aan getoond. Smaak en geur van eieren bij voorbeeld, hangen sterk af van eigen schappen van het voer. Je kunt dus ver schillen verwachten als pluimveehouders verschillende soorten voer gebruiken. Er worden ook wel verschillende soorten voer gebruikt door pluimveehouders, maar je kunt niet zeggen dat scharrel- bedrijven het ene en andere bedrijven een ander soort voer gebruiken. En als de consument goed onder woorden zou bren gen wat hij nou precies lekkerder vindt aan een bepaald ei, dan is de kans groot dat zo'n ei zowel door scharrel-bedrijven als door een bio-industrie-kip geleverd kan worden. Wel weet men op het Spelderholt dat emotionele aspekten invloed kunnen heb ben op bijvoorbeeld smaak en geur. En dit soort „smaakvooroordelen" zullen waar schijnlijk niet verdwijnen met de voor genomen etikettering. Getallen over ener gie, eiwit, en vet, die dan als informatie over het produkt aan eieren worden toege voegd, zeggen nog niet veel over de smaak. Voor een kip is bijvoorbeeld de leeftijd van de kip en de slachtmethode veel belangrijker. En al zegt het misschien niet veel over de smaak, op het Spelderholt vindt men wel dat de consument het recht heeft te weten waar de eieren vandaan komen. Nederlands koopmanschap Op het Spelderholt heeft men veel aan dacht besteed aan onderzoek van allerlei mogelijke voedersoorten. De veevoeder industrie gaat steeds meer gebruik maken van bij- en afvalprodukten uit de industrie die landbouwprodukten verwerkt. Her gebruik dus van landbouwprodukten, met de bedoeling goedkope grondstoffen te kunnen benutten. Het Spelderholt heeft gegevens over de voedingswaarde van een honderdtal verschillende grondstoffen gepubliceerd. Het opkopen van bij- en afvalprodukten door de veevoederindustrie heeft Neder land de bijnaam „vuilnisvat van Europa" bezorgd, maar daar staat tegenover dat Nederland 5 van de 8 miljard eieren die hier wordt geproduceerd weer aan het buitenland verkoopt Niet alles loopt daarbij echter op rollet jes. Dat bleek enkele maanden geleden, toen bekend werd dat er perchloorethy- leen in eieren aangetoond kon worden. Perchloorethyleen is een oplosmiddel Gezondheidsfauteuil Geïnteresseerden die niet in de gelegenheid zijn onze zaak te bezoeken, kunnen na afspraak opgehaald worden. Ook is het mogelijk dat wij met een model bij U langs komen, zodat U ter plaatse kunt passen. voor vetten en wordt gebruikt om het beendermeel van slachtvee mee te ont vetten. Het beendermeel wordt verwerkt in kippevoer, en omdat het perchloorethy leen zo goed in vet oplost, kan het ge makkelijk via het kippebloed in de eier dooier terechtkomen. Perchloorethyleen is voor de mens ook een schadelijke stof. Opname in te grote hoeveelheden tast bijvoorbeeld het cen trale zenuwstelsel aan. In Nederland mag deze stof niet meer voor het ontvetten van beendermeel worden gebruikt. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat het perchloor ethyleen in de Nederlandse eieren af komstig was van buitenlands beender meel. En om daar het gebruik van perch loorethyleen tegen te gaan, bleef er voor Nederland eigenlijk weinig anders over dan de aanwezigheid van perchloorethy leen in eieren te verbieden. Kun je nu niet vaker problemen ve- wachten met al die chemicaliën in de landbouw? Hier komen we op een teer punt. Volgens de onderzoekers van het Spelderholt loopt het allemaal zo'n vaart niet. Eigenlijk kun je alleen ongelukken verwachten als de kippen zwaar vergiftigd voedsel naar binnen krijgen. Als de kippen dat overleven en iemand veel van die eieren van de zelfde partij naar binnen krijgt, bestaat voor sommige stoffen de kans dat de acceptabele daily intake wordt overschreden. Deze maximaal aanvaard bare dagelijkse dosis is watje per dag van een bepaalde stof naar binnen mag krijgen voordat je nadelige gevolgen gaat onder vinden. Zo gaat voor de perchloorethy- leen-eieren het verhaal datje er meer dan een miljoen van zou moeten eten. Bewust eten De visie van.de onderzoekers botst hier echter met die van de mensen die vinden dat alle schadelijke stoffen uit ons eten moeten verdwijnen. De laatsten vinden dat de consument weinig overzicht meer heeft op schadelijke stoffen in eten. Een sluitende controle is erg moeilijk te reali seren. Bovendien wordt er weinig of geen reke ning gehouden met de uitwerking van meerdere schadelijke stoffen samen. De onderzoekers van het Spelderholt weten dat ze hier in een moeilijke hoek zitten. Onschadelijkheid kun je niet aantonen. En wat betreft de schadelijkheid, daarbij gaat het om de hoeveelheden. Op grond van dierproeven wordt er voor een scha delijke stof een dosis-effekt relatie vast gesteld. Volgens deze theorie mag een schadelijke stof wel in het ei zitten, maar dan in zulke kleine hoeveelheden datje op grond van dierproeven geen schadelijke gevolgen bij mensen verwacht (Uitzonde ring vormen hierop de kankerverwekken de stoffen. Ook die achterhaalt men door onderzoek aan andere organismen, maar hier gaat men er van uit dat kleine hoe veelheden al schadelijk kunnen zijn). In feite komt het er op neer dat de consument moet vertrouwen op de voor zichtigheid van de onderzoekers en de controle van de overheid op ons voedsel. En de „natuurlijkheid'" van produkten mag dan een belangrijke nieuwe eis zijn voor de pluimveeteelt, volgens mensen van het Spelderholt willen toch veel con sumenten nog „convenience food", eten waar vrij gemakkelijk aan te komen is, wat gemakkelijk klaar te maken is en redelijk constant van kwaliteit is. En veel consu menten gaan er misschien ook van uit dat wat in de winkel staat „goed" is. Tegen standers van nieuwe etiketten met pro- duktinformatie gaan zelfs wel eens zo ver dat ze zeggen dat de consument toch niet leest wat er op zo'n etiket staat Daar staat natuurlijk tegenover dat je maar net zo lang op eieren kunt lopen totdat ze bars ten. TE KOOP 9 mtr. lang, 3.50 breed 5 min. van het strand. Inlichtingen: M. LOOY Camping „de Start" Oude Nieuwlandseweg 47 OUDDORP Tel. 01878 - 1398 AUTO VAN HET JAAR 1981 af Amsterdam Konstruktie. MavMt-rcurDpees eiken frame \oorge\omide rug. Steunt dtnehflc w en elkdldPi Anatomisch get ormdt armleggers. oor een omspannen onder>leuning Aangepaste zitdiepte. \'(K)r een pcrtekte lichaam>hiiuding Ideale zithoogte. Dat heiekent makkelijk opstaan en MMirkoml ermoeide benen Tradilione Ie binnen\ ering. \oi 1 [X'rfekl/iikonifon Dl' Auto Van Het Jaar vorkiozing wordt gcorganiseiTd door Autovisie {Neder land), Sunday Telegraph Magazine (Engeland), I'Equipe (Frankrijk), Quattro- route (Italië), Stern (West-Duitsland) en Vi Bilagare (Zweden).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 10