MHuttendorp 1981" koos een eigen burgemeester Kom eens kijken in Peuterspeelzaal „OLLEKE BOLLEKE" in Ooltgensplaat Uw huis verkopen TAMBOER Kroonprinses verrichtte opening. Gezinsuitbreiding op liuttendorp PREDIKBEURTEN Bladzü 2 ,EILANDEN-NIEUWS'^ VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 HET KVENSTER Begrip voor de Islam? - Religieus fanatisme - ik vertel niets nieuws als ik zeg dat zich in ons land duizenden en nog eens duizenden Moslims bevinden. Dat geeft natuurlijk problemen. Het zijn mensen met een totaal andere levensinstelling en met een totaal andere religie. Vroeger hebben we allemaal wel eens van Mohammed ge hoord en door middel van de schoolboek jes iets over de Islam geleerd. Maar het was de godsdienst van verre en vreemde volken. Nu is deze godsdienst ineens heel dichtbij gekomen. In de steden en middelgrote plaatsen zag men zich al gesteld voor de vraag of er een gebeds plaats beschikbaar was voor deze buiten-" landse gastarbeiders. Sommige gemeen ten stelden op bepaalde tijden hun kerkge bouw ter beschikking, andere weigerden dat, en naar mijn inzicht terecht: men kan toch als christenen de kerkgebouwen niet geven voor de uitoefening van een gods dienst die haaks op het christendom staat? Sommige kerken bedrijven zending on der de Moslims. Proberen hen in aanra king te brengen met het Evangelie van Jezus Christus. Met de enige Naam Die onder de hemel gegeven is om zalig te worden. Dat acht ik een goede zaak. De Moslims die op onze weg geplaatst wor den moeten weten dat we onszelf niet kunnen verlossen, zoals hun Koran leert, maar dat wij verlost moeten worden door een Ander. -O-O- Maar wat dat betreft blij k ik het helemaal mis te hebben. Althans als het waar is wat Hervormd Nederland ten beste geeft in het nummer van 27 juni dat mij werd toegezonden met de vraag daarover mijn licht eens te laten schijnen. In genoemd blad staat een artikel van Drs. Jan Slomp - een groot kenner van de Islam - die in opdracht van de Gereformeerde Kerken zich beijvert voor meer begrip tussen christenen en moslims. Hij vindt dat „Ne derlanders de Islam nu eindelijk eens serieus moeten gaan nemen". Niet alleen omdat er op dit moment zo'h slordige 300.000 Mohammedanen in ons land verblijven. Nee, we moeten meer respect krijgen voor Mohammed, en voor zijn leer. In de Koran staatnamelijk(Surah 57) dat Allah goedertierenheid en barmhartiheid legt in de harten van allen die Jezus volgen. Dat klinkt heel aardig. Maar zou datzelf de begrip dat christenen voor Moslims moeten opbrengen dan ook mogen worden gevraagd van de Moslims voor de christe nen? Dat laatste kan eenvoudig niet, dat is in strijd met de kern van de leer van Mo hammed. De Islam is naar zijn wezen een princi pieel onverdraagzame religie. De heilige oorlogen hebben het bewezen. De Koran weet alleen van haat en vloek over allen, met name joden en christenen, die zich niet aansluiten bij de Islam. Er is geen fanatieker godsdienst dan die van Mo hammed. -O-O- Bewijs? Kijk maar wat er vandaag de dag in Iran gebeurt onder het schrikbewind van Khomeini....Daar wordt iedereen die zelfs in détails met de dictator verschilt, tegen de muur gezet en zonder vorm van proces gefusilleerd. Moeten we voor zo'n religie begrip opbrengen? Het lijkt wel alsof mensen als bovengenoemde Drs. Slomp, die toch beter konden weten, met blindheid geslagen zijn. WAARNEMER Elke ochtend spelen er zo'n 16 peutertjes in de leeftijd van 2 tot 4 jaar in peuter speelzaal „Olleke Bolleke" in Ooltgens- plaat.Twee leidsters W. Bal en L. de Jong zorgen ervoor dat de peuters de hele morgen lekker bezig kunnen zijn. Wat doen ze eigenlijk precies vraagt u? Vrij spelen, kringspelletjes, lezen, luiste ren, plakken, knippen, verven, kleien, wa ter spelen, fietsen en zo meer. En niet te vergeten, verjaardagen vieren, vadertje en moedertje spelen, puzzelen en verkleedpartijtjes houden. Waarom is het belangrijk uw kind al zo jong op de speelzaal te doen? De peuter is eigenlijk de gehele dag bezig zijn omgeving te verkennen, steeds ont dekt het daarin nieuwe dingen, die het ook wil doen. Op de peuterspeelzaal komt de peuter in aanraking met leeftijdgenootjes, die alle maal hun mogelijkheden aan het ontdek ken zijn. Op die manier leert de peuter hoe je samen kunt spelen, wat het is om rekening te moeten houden met elkaar en hoe je met allerlei materialen en spelletjes kunt leren. Zo ontwikkeld de peuter zijn spraak, zijn gevoel voor kleur, zijn beweging door spel, oefeningetjes in muziek en ritmiek. Met het oog op later is het belangrijk dat de peuter zich leert concentreren op de dingen waarmee het bezig is. Niet te snel is afgeleid of zijn taak opgeeft als het even niet lukt. Aan de andere kant als het kind niet met de groep mee wil doen wordt het ook niet gedwongen. Komend jaar bezoeken er weer per week zo'n 36 peuters de speelzaal en dit is eigenlijk een maximum anders zouden de groepjes te froot worden. Om deze reden is er dan ook een wacht lijst ingesteld. Als uw kind binnenkort 2 wordt of al 2 is komt u dan gerust eens langs bij de nieuwe speelzaal aan het Weespad. Maar om teleurstellingen te voorkomen graag zo vroeg mogelijk. OOLTGENSPLAAT: THOLEN - Evangeliesatiewerk op campings op twee Thoolse campings bleek er een goede belangstelling te zijn voor het evan gelisatiewerk. Op de camping De Pluim- pot te Scherpenisse waren 50 personen aanwezig en op de camping te Stavenisse 30 personen. OUDDORP - Bingo-avond - De vereniging van Konijnen en Pluim veefokkers „Nut en Genoegen" uit Oud- dorp organiseert op maandag 17 augustus a.s. bij Café „de Meulblok" een grote Bingo met zeer fraaie prijzen. komt allen en steun onze vereniging wij hebben het hard nodig voor de aanschaf 'van NIEUWE KOOIEN voor de TEN TOONSTELLINGEN. Het bestuur re kent op een grote opkomst zowel van leden, donateurs en belangstellenden die de vereniging een warm hart toedragen. GYM.-VERENIGING Middelliarnis-Sommelsdijlc Maandag 17 aug. a.s. starten wij weer met onze gymlessen. Een ieder die eens een keertje mee wil doen of wil komen kijken, is van harte welkom. De lessen worden gegeven in de gymzaal v. d. L.T. S. Voor de verschillende leeftijden en les uren kunt u onderstaande tel. no. bellen: Tel. 3718 of 3473 of 2243 Ook bij de kleuters en Moeder en Kind gym kunnen we nog nieuwe leden gebrui ken. Graag tot ziens op onze lessen. SINT ANNALAND - Braderie met evenementen - Zaterdag 8 augustus werd in St. Anna- land de jaarlijkse braderie gehouden. In de Voorstraat stonden diverse kraampjes op gesteld van de deelnemende winkeliers. In de middaguren was er medewerking van Katie van Vossen op het electronisch orgel. Om zes uur was er de traditionele wielerronde, waaraan de toerclubs uit de regio deelnamen. Als afsluiting was er de jaarlijks terugkerende touwtrekwedstrijd. Verder waren er volksdansen terwijl kunstschilder Hoogendijk een expositie vertoonde van zeilschepen. Deze prachti ge schilderijen trokken grote aandacht, het touwtrekken werd gewonnen door de Thoolse ploeg van het aannemersbedrijf Smits uit Stavenisse. Tengevolge van de uitbreiding van diverse atracties bestond er voor deze onder goed zomerweer ge houden braderie een flinke belangstelling, niet alleen vanuit St. Annaland, maar ook uit de regio. OOLTGENSPLAAT - Oud-inwoners overleden - In het Gemeente Ziekenhuis te Dord recht overleed op 11 augustus mevrouw Willempje van Putten, sinds 1968 wedu we van de heer A. J. Hofman, sinds 1941 eerder weduwe van de heer Joh. Bouwens. De overledene die bijna de leeftijd van 74 jaar bereikte, was woonachtig te Alblas- serdam. Wilgenplein 520. De begrafenis heeft plaats gehad heden vrijdag 14 augustus om 15.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Dorps- dijk te Ooltgensplaat. Óp 12 aug.j.l. overleed op de leeftijd van 82 jaar, de heer Jan van Nimwegen J.za, echtgenoot van mevr. N. van Nimwegen- Fluit, wonende Bejaardencentrum ,,Son- neburgh", Ravenswaard 485 te Rotter dam. De begrafenis zal plaats hebben zaterdag 15 aug. om plm. 11.15 uur op de begraafplaats van IJsselmonde aan de Benedenrijweg. Vooraf zal om 10.30 uur een rouwdienst gehouden worden in de rouwkamer van Huize „Sonneburgh". SOMMELSDIJK - Geslaagden: Afgelopen dinsdag- 11 augustus 1981 - behaalden in het ver pleeghuis De Samaritaan de volgende kandidaten het diploma voor ziekenver zorgenden: Aaltje Frank, Cokkie den Haan, Hannie Hameeteman, Nely de Jong, Nelie Kik, Gerda Oorschot en Hannie Polder. SINT ANNALAND - Aardappelveiling van dinsdag 11 augustus 1981 - Doré eerste soort 0,34 - 0,35; Doré tweede soort 0,29; Doré drielingen 0,16; Doré kriel 0,85; Gloria eerste soort 0,28 - 0,29; Gloria bonken 0,39; Bintjes eerste soort 0,26 -ƒ0,29; Bintjes apart 0,23 - 0,24; Bintjes bonken/0,41 -ƒ0,43; Lekkerlanders/ 0,27; Eigenheimers 0,36 - 0,38. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer honderd ton. DIERENBESCHERMING: Wie heeft het grijs gestreepte poesje van Rian Bernard gezien? Weggelopen omge ving Westdijk, Middelhamis. Heel graag bericht aan Kade 9, tel. 01870 - 2172. De poes heeft witte sokjes en een witte bef en draagt een vlooien- bandje. Normaliter zitje zó in de ziektewet. '^ï^i; i m De bewoners van het „Hutten- dorp 1981" te Ooltgensplaat ma ken er ook dit jaar aan de Steiger- dijk weer een groot spectakel van. De uitvoering van het werk staat enigszins in het teken van het nade rende 500-jarig bestaan van Sint Adolfsland. Om te beginnen werd het dorp j.l. maandagmorgen „ofll- cieel" geopend door de Kroonprin ses van De Plaat, mevrouw Willy de Ruiter-van der Welle, die de gladio len-prinses mevr. Rina Neels-Lan- geweg, die met vakantie is, verving. Kroonprinses Willy vergezeld van haar schildknaap, de heer Klaas Baas kreeg na haar eerste ofïïciële handeling, het doorknippen van een lint, bloemen aangeboden door Irma van den Brink. Vervolgens kregen alle deelnemer- tjes een stembrieQe voor het kiezen van een „eigen" burgemeester. De ze Edelachtbare Heer werd Wim van Gulik, die deze week moet zorgen voor orde en toezicht. Oude gevels en modeshow. De werkcommissie bestond ook dit jaar weer uit de leiding van het Jeugdwerk „'t Zoldertje". De organisatie verliep perfect en bij de aanmelding mocht men 164 kinderen inschrijven die gezamelijk 36 hutten in elkaar timmerden. Ongeveer een gelijk aantal als vorig jaar. Na de opening en de taakverdeling van de vele vrijwilli- gers(sters) ging de jeugd van start en op het vergrootte terrein werd het beschik bare hout, spijkers, gereedschap, etc. ge distribueerd en toen kon het feest begin nen. Het 500-jarig bestaan van St. Adolfs land moest tot uitdrukking komen in de bouw (oude gevels) en het aankleden van de te maken hutten. Een ander evenement daarbij behorend was de modeshow op donderdagmiddag. Wat men daar ver toonde was terdege „oud" en mogelijk kunnen de costuums in september daar niet aan evenaren. Sport en spel. Behalve het bouwen van hutten staat op het uitgebreide programma ook veel sport en spel, o.a. hoepelen, steltlopen, zaklo- pen, bussengooien, vliegeren, aardappel race, paard en ruiter, chinees touwtrek ken, steppen, fiets- en zeepkistenrace. Voor de kleinere deelnemers een schim menspel en poppenkast. De dakconstructie bleek al voldoende sterk om het luie lijf steun te bieden. De directie heeft dit jaar de beschikking over een container voor het opbergen van materialen en een grote keet van waaruit alles kan worden geregeld, koffie kan worden gezet en de proviant, zoals het gereedmaken van broodjes, saucijsjes, fruit en ijs. Pannekoeken, gevulde omme- lets, hamburgers en gebaekken aardappe len worden buiten op het houtvuur gebak ken. Hulp. De leiding van de organisatie sprak zijn waardering uit over de medewerking die men van alle kanten kreeg aangeboden. De middenstand zorgde voor geld, eten en cadeau's, de ambachtsmensen voor hout en andere materialen. Van de Fa. A. Jongekrijg B.V. kistenfabriek te Heinen- oord kreeg men ook een flinke partij hout aangeboden. De directiekeet en de con tainer werden door de Fa. W. Mooijaart en Zn. te Oude Tonge beschikbaar ge steld, terwijl de plaatselijke Banken ook hun medewerking verleenden. Verder is er dagelijks voldoende vrijwil- ligershulp uit de bevolking, waarvoor men graag zijn dank wil uitspreken. Zo was deze week voor de jeugd weer een fijne en een gezellige bedoening. Niet alleen namen de kinderen uit het dorp aan dit bouw-evenement deel, ook de jeugd op het Fort, de bungalowpar ken .„De Weipolder" en „Het Volke rak" en enkelen van buiten de gemeente waren van de partij. Opa en oma hielpen graag een handje mee. Beoordeling. Vandaag vrijdag) worden de hutten door een jury beoordeeld en volgde et een prijsuitreiking. Met het oplaten van bal lonnen werd de vijfdaagse „werkweek" afgesloten en als klap op de vuurpijl is er hedenavond om half acht een groot vuur werk en gaat al het gebruikte houtmateri aal in de fik, waarbij de brandweer assis tentie zal verlenen. Als een alternatief voor minder goed weer was er een grote tent op het terrein opgezet, waarin zo nodig met spelletjes etc. het programma kon worden voortge zet. De poes van de familie J. C. v. d. Laan, Dorpsdijk 2, die maan dag een kijkje op het „Hutten- dorp" aan de Steigerdijk te Ooltgensplaat kwam nemen, bleef daar eenzaam achter en verschanste zich onder de direc tiekeet voor de overnachting. Inmiddels vond er gezinsuit breiding plaats, want dinsdag morgen trof men poeslief aan met drie jonge telgen. Moeder en kinderen hadden vanzelf geen gebrek aan belang stelling 't Was de kunst om de spijker op de kop te slaan. Zondag 16 augustus 1981 OUDDORP-Herv. Kerk9.00,11.00 en 18.30 uur ds. W. J. op't Hof, bed. HD - ger. Gem 9.30 en 18.30 uur student T. M. van Dijk - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. A. J. J. v. Noord, 18.30 uur ds. P. J. Moet - Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds. M. C. Maliepaard, Pernis. GOEDEREEDE - Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uur ds. M. Aangeenbrug, 18.30 uur ds. L. Quist, Ie koU. St. Schuilpl STELLENDAM-Herv. Kerk 10.00 uur bed. H Doop, 18.00 uur vóorber. HA ds. C. Oorschot-Ger. Kerk 10 uur ds. P. J. Moet, Berkel en Rodenrijs, 18.30 uur ds. A. J. J. V. Noord. MELISSANT- Herv. Kerk 10 uurkand. J. P. de Man, Sprang-Capelle. 18.00 uur ds. H. F. Klok, Rijssen - Geref Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Geref Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Koetsveld, Sliedrecht. DIRKSLAND - Herv. Kerk 10 uur bed. HA, 18.00 uur dankz. HA ds. M. van der Linden - Geref Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen- Geref Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Kerk 10.00 uur ds. P. Molenaar, Groot-Ammers, 18.00 uur ds. M. Aangeenbrug- DE SAMARITAAN - 10.15 uur ds. J. MIDDELHAIWIS - Herv. Kerk 10.00 uur ds. L. Quist, 18.00 uur ds. G. C. de Jong- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Carstens-Chr. Ger. Kerk9.30 en 18.00 uur ds. J. Rebel, Rotterdam- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Geref Kerk9.30 uur ds. A. v. d. Waal, 17.00 uur kand. J. Hage - Ger. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur ds. C. v. d. Berg, 16.30 uur ds. A. Kooy. NIEUWE TONGE - Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. van den Born voorber. HA en 18.00 uur ds. J. v. d. Bom - Geref Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Kerk 10.00 uur ds. H. F. Klok, Rijssen, 18.00 uur ds. H. Lam - Geref Gem 10.00 en 18.00 uur student M. Burggraaf, Rotterdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager-Geref Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Geref Kerk 10.00 uur kand. J. Hage, 18.00 uur ds. A. v d Waal. DEN BOMMEL- Herv. Kerk 10.00 uur ds. C. Trouwborst, Vlaardingen, 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld; Vrijdag 21 aug.: 14 45 uur ds. T. van 't Veld, Ede, huw. bev. G. Brouwer en J. Jongeling - Geref Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT-Herv. Kerk9.30 uur bed. HA, 18.00 uur dankz. HA ds. T. W. van Bennekom - Geref Gem 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Kerk 10 uur dhr. K. Groenendijk, Krimpen aan de Lek. PREDIKBEURTEN ZEELAND OOSTERLAND - Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Plante - Geref Kerk: gez. diensten met de kerk van N'kerk, in het kerkgebouw aldaar - Geref Gem. 10 en 2.30 uur lezen, 6.30 uur ds. J. S. v. d. Net uit Utrecht- Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30en 6.30 uur lezen. SINT-ANNALAND- Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. B. A. van Donkersgoed uit Peru- Geref Gem. 9.30, 2.00 en 6 uur lezen- Geref Gem. inNed. 9.45,2.15 en 6.15 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem in Ned 3 x lezen - Oud Ger. Gem 3 x lezen. NIEUWERKERK - Herv. Kerk 9.30 uur ds de Rooy, Zierikzee - Geref Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur dhr. A. G. de Lergner, Rotterdam, 5 uur dhr. G. Pet, Hellevoetsluis - Geref Gem. 9.30 en 3.30 uur lezen - v.h. Geref Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOLTGENSPLAAT - Kerkdienst - Dinsdag 18 aug. 7.30 uur hoopt voor de Geref Gemeente voor te gaan ds. G. Mouw van Tholen. OOSTFLAKKEE - Vrijstelling dienstplicht - De minister van defensie heeft voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verieend wegens kostwinnerschap aan Peter Brou wer-de Koning te Den Bommel. blik op kark Ml MMtenlaWno I i^ fï 7 ji nfipt"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2