Botsing met één dode; zwarte dag voor rubberfabriek Heivoet Geen kans op twee bedrijfswoningen per perceel TAALPRAATJE Welgeslaagde Evangelisatie- dagen op 4 en 5 augustus PREDIKBEURTEN Bladzü 2 ,EILANDEN-NIEÜWS" VRUDAG 7 AUGUSTUS 1981 Xijdens de dichte mist die dins dagmorgen het verkeer ernstig hin derde, zijn op de Rijksweg naar de Haringvlietsluizen bij Stellendam- aan Voornse zijde - twee perso neelsbusjes van de Rubberfabriek „Heivoet" te Hellevoetsluis achter op een vrachtwagen gereden; een derde busje raakte ook bij de bot sing betrokken maar met minder ernstige gevolgen doordat de be stuurder de vrachtwagen wist te ontwijken. Er viel één dode, de bijna 64 jarige Rob v. d. Valk uit Middelharnis; hij zat op de passa giersplaats voorin het busje dat het eerst botste. Het slachtoffer werd vrijwel op slag gedood. De drie busjes vervoerden samen elf medewerkers van „Heivoet" naar huis nadat ze nachtdienst hadden gedaan. Normaliter zouden het er meer geweest zijn maar door de vakanties bleef het aantal tot elf beperkt. De drie busjes reden achter elkaar met een snelheid die - naar wordt aangenomen - rond de honderd kilometer per uur heeft gelegen. Toen in de potdikke mist een Oostvoomse vracht wagenchauffeur die in dezelfde richting reed zijn snelheid aanzienlijk terugbracht botste het eerste van de drie busjes op de linkerachterkant van de vrachtwagen en vervolgens daarvan loskomend, tegen de vangrail. Het tweede busje reed op het eerste busje maar kwam niet tegen de vrachtwagen, waarna het derde busje op de rechter-achterkant van de vrachtwagen botste met een enorme ravage als gevolg. Het ongeluk gebeurde 's morgens om 13 minuten over 7. De brandweer van Hellevoetsluis heeft het stoffelijk overschot van het slachtoffer dhr. v. d. Valk, dat in de eerste bus bekneld zat, geborgen, de gewonden werden naar het Dijkzigt- en het Zuiderziekenhuis te Rotterdam vervoerd. In het Dijkzigt zie kenhuis verblijven nog Jacob Vermaat uit Ooltgensplaat, M. J. de Bruin uit Stad (tot voor kort Middelharnis) en L. K. 't Hart uit Sommelsdijk. De twee eerstgenoem- den hebben gisteren - donderdag - een operatie ondergaan, resp. aan de kaak en aan de knie. Dhr. Vermaat heeft veel botbreuken en een kaakfractuur, de Bruin o.a. een kniefractuur en een hersenschud ding. Dhr. 't Hart liep schedelletsel op. Slechts twee van de betrokkenen, inzit tenden van het tweede busje behoefden geen medische verzorging, de bestuurder Daan Mierop uit Herkingen en de passa gier Piet Riemens uit Stellendam. Alle overigen werden wel ter observatie naar ziekenhuizen vervoerd vanwaar ze later op de dag naar huis werden gebracht, het zijn deherenJaapBeijer uit Ooltgensplaat Jan Dekker uit Achthuizen, Cor Dubbeld uit Middelharnis, Tinus Oorbeek uit Stel lendam en Leen Both uit Nieuwe Tonge. De twee meest beschadigde busjes. OOLTGENSPLAAT Oeitjeviering door de Pieter Big Tijdens de herdenking van het 500-jarig bestaan van St. Adolfs- land komen de bewoners van de Pieter Big(gestraat) met het vol gende programma: Als eerste is er de versiering van de straat Door een aantal mannen uit de straat zijn de palen waaraan de versiering moet komen te hangen reeds geplaatst. De verlichting, welke bestaat uit 60 palen met metalen ornamenten en nog 15 a 20 overspanningen met lampjes, wordt ge huurd van een buurtvereniging uit Meer kerk. Vlaggetjes worden gehuurd in Oud- dorp. Verder worden er momenteel door dames uit de straat vlaggen gemaakt met daarop het vignet van de straat. Door dhr Vlot is en wordt in zijn knutselschuur gewerkt aan een houten Oeltje die in een boot op een nog nader te bepalen plaats zal worden neergezet en nog andere ver sieringen zijn bij hem in bewerking. Dit voor wat betreft de versiering. De openlucht broodmaaltijd waarvoor bijna alle voorbereidingen al gereed zijn is gepland op 15 september alleen voor wat betreft het bestek is de commissie er nog niet helemaal uit; wanneer iemand een tip heeft houdt man zich aanbevolen. (Bij voorbeeld wanneer u een kennis of familie in de horeca heeft die goedkoop aan wegwerpbestek kan komen.) Gedacht is om ook op andere avonden in september gezellige dingen te organiseren zoals, kofiekrans, bingo, het houden van een barbeque etc. Tenslotte nog dit, begin augustus wordt nog een keer met alle bewoners van de straat vergaderd om alles toe te lichten en te bespreken en eventuele vragen te be antwoorden. Bedrijvigheid bij de nieuwe kotters voor Padmos b.v., Bruinisse en Steliendam Eind juli hep bij scheepswerf Velthuijs in Zuidbroek voor rekening van Padmos b. v. te Bruinisse - Stellendam van stapel de nieuwe kotter Maris Stella K.G. 2 be stemd voor schipper A.J.G, Minneboo. De K.G. 2, is een zusterschip van de Th 6 (K. J. Bout) en de VE 138 (Sinke) die resp. einjuni en eind juli aan de eigenaars werden overgedragen, in Stellendam ligt verder nog de VD 19 (Zes Gebroeders) waarvan de lieren worden gereviseerd. Eveneens voor een reparatie meerde vorige week in Stellendam af, de Franse kotter Veni Creator, uit Boulogne sur Mer. Dit schip werd indertijd door Pad mos naar Frankrijk verkocht, als Neder landse kotter was het destijds eigendom van de firma Orgers in Goedereede en het voer met de kentekens G.O. 2 Het perso neel van Padmos b.v. te Bruinisse genoot enige weken van een welverdiende va kantie. Frequentatieven Ditmaal ter afwisseling een Taaipraatje over frequentatieven, dat zijn werkwoor den, die een herhaling vande werking uitdrukken, genoemd door het verwante werkwoord. Ze geven herhaalde kleine of snelle bewegingen aan. Frequentatieven eindigen alle op -eren of elen. Ze komen veel voor in onze taal. Meestal zijn ze gemakkelijk te herkennen. Soms is de herkenning minder eenvoudig. Wiegelen heeft als verwant werkwoord wiegen. Het riet wiegelde in de wind. Naast schuiven bestaat het frequentatief schuifelen. De oude man schuifelde be hoedzaam over het trottoir (met kleine pasjes). Beven - bibberen. Hij beeft van angst. Hij bibbert van de kou. Stotteren geeft een herhaald stoten aan. Hinken - hinkelen. Hinken betekent mank gaan. Hinken op twee gedachten. Ook op één been een spring maken. In de athletiek: hink-stap-sprong. Hinkelen geeft aan dat men deze sprong herhaalt. Dit komt tot uiting in het kinder spel hinkelen. Kleppen - klepperen. De luiken van de boerderij klepperden in de storm. Suizen - suizelen. Knappen - knapperen. Een knappend houtvuur. Ook: een knapperend vuur. Krabben- krabbelen. De hond krabbelde aan de deur. De kinderen krabbelden op het ijs. Vonken - vonkelen - fonkelen. Vonkelen betekent letterlijk kleine vonken schie tend. Het vuur vonkelde. Fonkelen wordt in figuurlijke betekenis gebruikt. Zijn ogen fonkelden van blijdschap (toorn). Knagen - knabbelen. Met vlugge korte bewegingen op iets bijten, kleine stukjes eraf happen. Op een koekje knabbelen. Snuiven heeft als frequentatief snuffelen, s In de boeken snuffelen. De hond snuffelde naar voedsel. Glijden - ghbberen (herhaald uitglijden). Gnuiven - gniffelen. In zijn vuistje lachen. Behalve de hierboven genoemde fre quentatieven zijn er natuurlijk nog veel meer. Het zoeken naar andere frequenta tieven kan dienen tot een leuk en leerzaam spelletje in de huiselijke kring. Belevenis Een modewoord dat tegenwoordig dik wijls wordt gebruikt, is belevenis. Het is eigenlijk een germanisme, omdat beleve nis onder invloed van het Duitse Erlebnis is gevormd. Het Woordenboek der Nederlandse Taal (W.N.T.) vermeldt belevenis niet. De Woordenlijst wel, evenals Van Dale. Daaruit bijkt dat het een nieuw woord is, dat zo vaak voorkomt in de spreektaal dat het niet meer als fout wordt aangemerkt. Betere woorden zijn: ondervinding, erva ring, lotgeval, avontuur. „Het was een hele belevenis voor hem", (een aangrijpende ervaring) „Zij vertelde in geuren en kleuren over de belevenissen in de vakantie", (avonturen, lotgevallen, ervaringen). Wel kent onze taal de woorden lafenis van laven, begrafenis van begraven, erfe nis van erven. Al deze zelfstandige naam woorden hebben een scherpe medeklin ker. Naar de vorm is belevenis dus ook afwijkend. Naar analogie van boven staande woorden zou ,,belefenis" in aan merking komen. Volgende week WITLOFBEURS in Dirksland Volgende week woensdag en don derdag zal er in een opgezette tent naast de Victoriahal een Witlof- beurs gehouden worden die met name voor de witloftelers interes sant belooft te worden. Overigens is er ook ander vermaak dan een oriëntatie op het gebied van de witlofteelt. HooÉddoel van de beurs, die op genoem de dagen van 3 uur 's middags tot 10.00 uur geopend zal zijn en voor iedereen gratis toegankelijk is, is een nadere belich ting van de aspecten van de witlofteelt De bedrijven die zich op de beurs zullen presenteren zijn: Nunhems Zaden; v. d. Wal Melissant, Bestrijdingsmiddelen en kunstmest; Boersen Zaden; Brinkman Containers; Jabaay tuinbouwmachines; D. v. d. Velde, heftrucks en smeeroliën; Weda weegschalen; de Smet automaten. Er zijn voorts stands met encyclopedieën de banken ABN en RABO, stands met versnaperingen, een zeefdrukker, een glasgraveur, een stand met alluminium etsen, sieraden, horloges, planten en bloemen, cosmetica en uiteraard ook een bar met terras.... DIRKSLAND Uitslag verloting P.V. „De Snelpost" Ie prijs 000446; 2e prijs 001205; 3e prijs 001335; 4e prijs 000633; 5e prijs 000901; 6e prijs 000866; 7e prijs 000642; 8e prijs 000650; 9e prijs 000651; 10e prijs 000428. Prijzen afhalen bij: Mevr. Zoon, Kapoenstraat 4. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Hervatting r^etities - De Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Glo ria" hervat a.s. dinsdag 11 augustus haar repetities. Aanvang 7.30 uur. Het kinderkoor begint om 6.15 uur. De repetities worden gehouden in het veren, gebouw „'t Trefpunt". Nieuwe leden, vooral mannen, heel hartelijk wel kom. OOSTFLAKKEE Onderzoek baarmoederhalskanker In de periode van 7 tm. 18 september a.s. zal in de diverse wijkgebouwen van Oostflakkee een onderzoek plaats hebben betreffende baarmoederhalskanker. Vrouwen in de leeftijdsgroep van 1927 tm. 1946 krijgen binnenkort hieromtrent een oproep. RAAD MIDDELHARNIS: De mogelijkheid tot de bouw van een tweede bedrijfswoning op het perceel Molenweg 48 te Sommels dijk lijkt er voor dhr. P. van Nim- wegen vooralsnog niet in te zitten. Op de betreffende gronden, gelegen in het plan Landelijk Gebied mag ten hoogste één agrarische bedrijfs woning per bedrijf worden ge bouwd en de HïD (Hoofdingenieur directeur voor de Landinrichting) wiens advies werd gevraagd advi seerde negatief, aan irelk advies hei College zich heeft ^conformeerd; derhalve geen bouwvergunning voor dhr. van Nimwegen. Deze had tegen de beschikking van het College bij de raad beroep aangetekend en gisteravond trotseerde de raad de heer sende warmte om zijn mening weer te geven op dit - zo vond de raad - toch wel wat bijzondere geval. Immers wordt de bestaande woning bewoond door de vader van de aanvrager. Deze laatste zal tz.t het bedrijf van zijn vader overnemen maar nu al is duidelijk dat hij geen prijs zal stellen op de al wat oudere woning. Trou wens, niets wijst erop dat dhr. van Nim wegen Sr. de woning zou willen verlaten; uit informatie was gebleken dat dat zeker de eerstkomende jaren niet het geval zal zijn terwijl binnen die periode overneming van het bedrijf door aanvrager wel aan nemelijk lijkt. Meerderen uit de raad von den het logisch dat 8. en W. aanvrager daarom terwille moesten zijn in de ver strekking van een bouwvergunning. „Re geren is vooruitzien" argumenteerde dhr. D. Hoogzand. hij vond dat er straks - bij overname van het bedrijf- geen sprake van een tweede bedrijfswoning za! zijn omdat dhr. van Nimwegen Sr. dan geen exploitant meer zal zijn. Dhr. J. H. Koppelaar (SGP) MOEST in zijn beschouwing toegeven dat het College formeel gelijkheeft Echtermeen- de dhr. koppelaar dat het in het voordeel van dhr. van N imwegen mocht werken dat het gemeentebestuur wat dichter bij de burger staat dan de geraadpleegde HID, waarom hij vond dat een aanvrage als de onderhavige niet alleen maar door een afstandelijke HID „volgens het boekje" zou moeten zijn behandeld, maar met overweging van de aanwijzingen die er zijn. Dhr. Koppelaar meende dat het gemeentebestuur daar vrij veel aan zou kunnen doen door de HID aldus voor- en in te lichten. „Er doen zich in het maat schappelijk verkeer wel eens omstandig heden voor die niet altijd langs de foimele weg opgelost kunnen worden" bezag dhr. Koppelaar. Uw huis verkopen TAMBOER MIDDELHARNIS: FLES SENTREKKERS ONTMASKERD Een viertal personen dat er op uit was om kleren aan te schaffen zonder die te beta len is gistermiddag tegen de lamp gelopen omdat ze wel erg onvoorzichtig te werk waren gegaan. Bij Modehuis Buijsse hadden twee van hen woensdag acht pantalons en wat de kens meegenomen. Ze deden dat op reke ning waarbij ze een adres in Nieuwe Tonge opgaven. Navraag door de Fa. Buijsse leerde al spoedig dat dat adres niet bestond maar tot haar verbazing zagen de verkoopsters zich gisteren weer met de flessentrekkers geconfronteerd, nu waren ze zelfs gevieren en duidelijk van plan weer wat „inkopen" te doen. Toen ze evenwel werden geconfronteerd met de valsheid van het opgegeven adres glipte een van hen snel naar buiten, spoe dig gevolgd door een ander. In de zaak bleven echter twee dames achter die door de politie werden meegenomen naar het bnureau. Een van de mannen werd later op de Langeweg aangehouden waar hij probeerde een lift te krijgen. De ander werd op de paralelweg van een gestolen fiets gehaald waarmee hij naar Nieuwe Tonge had willen rijden. Het gezelschap verbleef in een twetftal caravans die bij het v.m. tramstation te Nieuwe Tonge ston den. Ze bleken hun domicilie in Culem- borg te hebben. Gauw weer opkrabbelen De raad was gisteravond bijna compleet. Alleen weth, P. Krijgsman schitterde door afwe zigheid, nou ja, schitterde... „Door een bronchitisaanval naar het bed verwezen" lichtte de voorz. toe, Waarop hij op zijne wijze vervolgde: „we ho pen maar dat hij weer gauw opkrabbelt want het lijkt me geen weer om langdurig op bed te liggen, althans niet overdag". In die mening werd hij gesteund door dhr. P. Tiggelman (P.v.d.A.) die echter zijn mede fractiegenoten niet had weten te overtuigen. Overigens was dhr. Tiggel man zelf ook aan 't twijfelen geslagen toen hem uit informatie bleek dat de F am. van Nimwegen in 't geheel niet van plan is de bestaande woning in de toekomst te ver vangen, er is zelfs nooit over gedacht! Desniettemin zou dhr. Tiggelman het waarderen wanneer de HID met de fam. van Nimwegen in overleg zou treden. Het leek dhr. Tiggelman n.l. mogelijk dat in de toekomst het bedrijf zal worden uitgebreid bij welke grootte dan misschien wel een tweede bedrijfswoning toegestaan kan worden. De voorz. burg. van Welsenis drukte de raad evenwel op het feit gehouden te zijn aan de voorschriften van de bestemmings plannen die in dit geval een tweede be drijfswoning persé niet toelaten. ,,Dat is - aldus de voorz. - een algemeen geldende voorwaarde zonder welke het bestem mingsplan niet eens zou zijn goedge keurd" De voorz. meende dat er van de zijde van de HID geen toestemming zal komen zolang de oorspronkelijke bedrijfs woning er nog staat „Alle goede wil bij elkaar geveegd zien we niet hoe we anders zouden kunnen besUssen dan U is voorge steld", zo vatte de voorzitter samen. „De goeden zullen het met de kwaden moeten bekopen" betreurde dhr. Koppe laar, wetend van de misbruik die soms werd gemaakt van geboden mogelijkhe den in het landelijk gebied te bouwen. Dhr. Koppelaar was een elders spelend geval bekend dat een zoon, die het bedrijf overnam, zelfstandig wil gaan wonen en daarom het huis van zijn moeder verlaat Voor hem evenmin toestemming een be drijfswoning te bouwen en dhr. Koppelaar voiid dat een in-droevige zaak. Hij meende dat er meer onderscheidelijk zal moeten worden beoordeeld. Nadat nog meerderen het woord hadden gevoerd besloot de voorz. de discussie met de toezegging de fam. van nimwegen ander maal tot een gesprek uitte nodigen om aan de hand van het besprokene te oordelen of het zinvol is nog eens naar de HID te gaan. INGEZONDEN STUK: op 4 augustus een zonnige start met plm. 100 kinderen van 4 t.m, 12 jaar. Enthousiast werd er begonnen met het kennismakingsspel. Dit was in de vorm van een „Tour de France" spel. Hierin waren allerlei opdrachten verwerkt, die de kinderen uit moesten voeren, vi^at beioond werd met punten. De limonade hierna liet zich goed sma ken. Hierna werden de kinderen in groe pen verdeeld,'ornate luisteren naar het verhaal van Jona, wat ook later in zang werd uitgevoerd. half twee was de jeugd weer present om verder te gaan, met een potpauri van spelen (o.a. waterestafette, stoelendans, dammen enz.) wat met veel plezier werd gedaan. (Onderbroken door de ijscoman die best aftrek had). Na deze spelen werd het bijbelverhaal van Gideon verteld en met elkaar gezongen. Deze middag werd beëindigd met straattekenen, waarin ze zich volop konden uitleven. Aan het eind van deze dag (16.00 uur) werden de prijsjes uitgereikt 5 augustus: De ochtendmist was j.l. donderdagmor gen nog maar nauwelijks opgetrokken of de kinderen verzamelden zich al voor het levend ganzenbord, het fraaie grasveld staat al vol met genummerde paaltjes, waarlangs de kinderen straks aan de hand van dobbelstenen moeten lopen en hun opdrachten uitvoeren. Na dit spel, waarin ze zich kostelijk vermaakten, werd er verteld over Zacheüs en enkele liedjes gezongen. Om de tijd vol te maken voor het pannekoekenfestijn werden er balspelen gehouden. De 600 pannekoeken gingen er dan ook vlot in. Om 13.30 uur werd er gestart met het Bijbelverhaal van Samuel, waarna weer bijpassende liedjes werden gezongen. Als slotsruk van deze dagen werd er zeskamp gehouden met groot plezier, zo wel van de ouders, belangstellenden. Vooral de waterpoort en de zeephelling vonden erg veel aftrek. Al met al mogen we terugzien op twee fijne zonnige dagen. Korte nieuwtjes over fotograferen en filmen Handig dia-sorteerraam Wie in de vakantie dia's heeft gemaakt en deze wil sorteren, heeft veel plezier van een dia-sorteerraam. Dat is een in wit plastic uitgevoerde „lessenaar" met bin- nenverlichting, waarop de dia's traps gewijs in rijen kunnen worden gesorteerd. Vooral als men een groot aantal dia's moet beoordelen, bespaart zo'n lichtkastje veel tijd. Er is ook een uitvoering met een loupe, om dia's (of negatieven) beter op hun kwaliteit te kunnen beoordelen. Film koel bewaren Kleurenfilms zijn erg gevoelig voor hitte en vocht En dat geldt in het bijzonder Zondag 9 augustus 1981 OUDDORP - Herv. Kerk 9.00,11.00 en 18.30 uur ds. W. J. op'tHof-Ger. Gem. 9 30en 18.30 uur lezen-Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. G. Olthof, 18.30 uur kand. Griffioen, Hilversum - Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. W. H. Kroon, Huizen GOEDEREEDE - Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uurenl8.30uurds. M. Aangeen- brug. - woensdag 12 aug. ds. A. de Reuver, Capelle aan de IJssel. STELLENDAM - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. J. Smit, KoUum - Ger. Kerk 10.00 uur kand. J. Griffioen, 18.30 uur ds. G. Olthof. MELISSANT - Herv. Kerk 10.00 uur eerw. Heer H. J. Kraak, Numansdorp, 18.00 uur kand. A. Langerak, Reeuwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. A. S. Rienstra, Harderwijk. DIRKSLAND - Herv. Kerk 10.00 uur ds D Dekker, 18.00 uur ds. M. van der Linden - Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Kerk 10.00 uur ds. C. Oorschot, bed. HA, 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, dankz. HA- Ger. Gem. 10.00 uur lezen, 14.30 uur ds. H. Ligtenberg. SOMMELSDIJK - Herv. Kerk 10.00 uur kand. P. Visser, Katwijk aan Zee, 18.00 uur ds. C. Oorschot - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. T. Elders-Mayer. DE SAMARITAAN - 10.15 uur ds. C. van der Valk. MIDDELHARNIS - Herv. Kerk 10.00 uur H. A. Samson, 18.00 uur J. T. Cazander - Herv. „Exodus" Gem. 10 uur ds. Carstens - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur lezen, 18.00 uur ds. P. Overduin, R'dam- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. h. Ligtenberg - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. V. d. Waal, 17.00 uur ds. L, Bouwman, Rockanje - Ger. kerk (vrij- gem.) 9.30 uur ds'. C. v. d. berg, 14.30 uur ds. J. Hoorn. NIEUWE TONGE - Herv. Kerk 9.30 uur ds. G. de Greef, Nederhemert, 18.00 uur ds. G. de Greef- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager- Ger. Gem 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Herv. Kerk 10.00 uur ds. D. B. van Lokhorst, Sliedrecht, 18.00 uur kand. H. van Meerveld, Bergschenhoek - Ger. Gem. 10.00enl8.00uurds.A.Hooger- land- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. H. Becker. DEN BOMMEL- Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur kand. J. Hage, 18.00 uur dhr. A. v. d. Schee OOLTGENSPLAAT-Herv. Kerk 9.30 uurvoorb. HA 18.00 uur ds. P. Vermaat, Veenendaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. Noordhof, Tielt (B.) LANGSTRAAT-Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. van der Linden. Predikbeurten Zeeland SINT MAARTENSDIJK- Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen- Oud Ger. Gem. 3 x lezen en dinsdag 11 aug. 19.00 uur ds. J. van Prooyen van Rhenen. NIEUWERKERK - Herv. Kerk 9.30 uur ds. Teekens, Bruinisse - Gerefi Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur dhr. G. Kat, Ouderkerk a.d. IJssel 5 uur dhr. Baas - Geref. Gem. 9.30 en 3.30 uur ds. M.J.v. Gelder-v.h. Ger'. Gem. inNed. 9.45 en 3.30 uur lezen. Abonneert U op „Eilanden-nieuws vanaf het moment, dat ze belicht zijn. Daarom is het verstandig om uw kleuren- filmpje zo koel mogelijk te bewaren. Het handschoenenkastje in de auto is voor al bij zonnig weer een slechte bewaar plaats, ook als de film nog in de camera zit 600 tips Het is bekend, dat je als amateurfoto graaf uit boeken veel kunt opsteken van de ervaringen van bekwame fotografen. Niet iedereen heeft echter de zin en de tijd om een uitvoerig boekwerk over fotografie te bestuderen. Voor deze mensen is er goed nieuws: er is zojuist een boek verschenen met korte, afgeronde tips voor het maken van geslaagde zwart/wit en kleurenfoto's. Het heet „600 fototips" en is geschreven door bekende fotopublicisten Emile Voo gel en Peter Keyser. Het boek is voorzien van vele ook in kleur uitgevoerde foto's en is een uitgave van Focus-Elsevier. De prijs is 29,50; het kan door elke goede fotovakzaak geleverd worden. Films verwisselen We zijn er aan gewend, dat films voor de foto- en smalfilmcamera goed beschermd zijn tegen de inwerking van licht. Toch is het raadzaam daar niet onbe perkt op te vertrouwen, want bij het ver wisselen van films in de volle zon kan het zonlicht wel degelijk de kwaliteit van het gevoelige materiaal nadelig beïnvloeden. Daarom is het advies: verwissel de films altijd in de schaduw of op een zo donker mogelijke plaats. Fototochten in eigen land Wie de mooiste plekjes in eigen land wil ontdekken en daar ook foto's of dia's van wil maken kan eens een fotoroute volgen. Deze fotoroutes zijn samengesteld door de Stichting Amateurfotografie en de WV's. Er zijn er elf. U kunt ze verkrijgen door overmaking van 9,50 op giro nummer 338 tn.v. Stichting Amateur fotografie te Amsterdam. U ontvangt ze dan in een kunststof omslagje. ■I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 2