i/^rv^r Rien Poortvliet blies de 24e „Delta-Flora" open Garage KNÖPS B.V. I Bestemmingsplan Begraafplaats Mellssant krijgt akkoord van GS Onze SHOWROOM 1 Dhr. P. D. Sieling overleden nu 269- WE HEBBEN HET GRAAN en toch gebruiken we het niet hwbteeéhtse Kon. goud voor scheidende voorzitter Aai de Wit. 54e Jaargang VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 No. 5015 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond We hebben in Europa voldoende graan om mens en dier te voeden. Waarom iialen we dan allerlei graan- vervangende ingrediënten uit andere landen binnen? Het doet op zijn minst merlcwaardig aan als europa een poli tiek voert die indruist tegen de belangen van de Europeanen. Europa heeft zijn landbouwpolitiek op de operatietafel gelegd en probeert dat beleid te herzien of te verbeteren. WaarscEijnlijk zijn de chirurgen gedreve.. door geldbesparingen, want het land bouwbeleid kost de Europeanen veel - volgens sommigen té veel - geld. Een van de politieke onderdelen waar ingegrepen moet worden betreft de graan- politiek en alles wat daarmee te maken heeft. Terwijl Europa voldoende graan heeft om de mensen en de uitgebreide veestapel te voeden, worden ten behoeve van veehouders graanvervangende vee- voergrondstofFen uit niet-EG landen inge voerd. Door deze handelspraktijken raken de graanpakhuizen vol en kan Europa de graanoverschotten alleen maar met ex portsubsidies kwijt Op het eerste oog een kostbare zaak en dat zal toch niet voorzitten bij de Euro pese beleidsmakers. Akkerbouw- én veehouderijbelangen. In landbouwkringen tekent zich een schijnbare tegenstelling af tussen akker bouw- en veehouderijbelangen. De ak kerbouwers zijn gebaat bij maximale graanopbrengsten, maar hoge (voer) graanprijzen zijn voor de veehouders weer hoge kosten bij de produktie van vlees en melk (varkenshouderij, pluimveehouderij en melkveehouderij). De veehouders im porteren vaak goedkopere veevoergrond- stoffen buiten de EG; dat zet nogal kwaad bloed in het akkerbouwkamp. Toch be staan er nog al wat misverstanden: Niet alle geïmporteerde voedergrondstoffen zijn zgn. graanvervangers. Het gaat vaak om eiwitrijke stoffen die het lage eiwitge halte van de Europese granen aanvullen. Die laatste grondstoffen zijn dus geen graanvervangers. Europa importeert on geveer 14,5 miljoen ton graanvervangers, waarvan 5,7 miljoen ton maniok of tapio ca uit Thailand, 2 miljoen ton graanzeme- len en 2,5 miljoen ton maisgluten uit de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Alleen de invoer van maniok en zemelen is gebonden aan een invoertarief van resp. 6 en 21%. De overige grondstoffen (melasse, mais- grutten, pulp, maiskoeken) kunnen nage noeg vrij worden ingevoerd. Zolang de import van veevoedergrondstoflfen (on- .danks de invoerrechten) goedkoper is dan de verwerking van eigen granen in het veevoeder zal een veehouder proberen de graanvervangers op het menu van zijn dieren te houden, ook al is het gevaar aanwezig dat de akkerbouwers met on verkoopbare graanvoorraden blijven zit ten. Protectionisme nooTt goed. Dat laatste is aanleiding om het Euro pees landbouwbeleid eens kritisch te on derzoeken. Eén van de grondbeginselen van het EG-beleid is de communautaire preferentie of de voorkeur voor het pro- dukt van Europese origine. Een fanatieke toepassing van dit beginsel leidt tot een europees protectionisme en sluit handelsstromen met derde vaak ont- wikkeUngslanden) af. Dus een invoerheffing voor graanver vangende produkten schaadt de belangen van grondstofexporterende - meestal ar me - landen én druist in tegen de zakelijke aanpak van veehouders diekostenbewust naar het beste en goedkoopste produkt grijpen. Het opleggen van importheffingen kan niet anders dan de bedoeling hebben om de leeggeraakte Europese geldpot op nieuw te vullen. Zodra de heffing zo hoog wordt dat de verwerking van Europese voergranen in het veevoer aantrekkelijk wordt zal de veehouder zijn koers verleg gen. Bijkomend punt is dat de Nederland se veehouders concurrentievoordelen hebben boven de andere EG-coUega's: Nederland heeft schitterende havenvoor- zieningen (graantransport, opslag, ver werking) vla bij de veehoudersdeur. In andere E G-landen spelen de hoge tran sportkosten nog een bijkomende rol. In Nederland is het graanaandeel in de mengvoeders teruggelopen tot beneden 20%, terwijl de Italianen en Ieren nog 60% granen mengen. De keuze voor graanvervangers is gebaseerd op kosten overwegingen. De veehouder kiest uiter aard het beste en goedkoopste produkt, ook al moet hij dat importeren. De EG iiccft nog een andere verant woordelijkheid. De invoer van graanver vangers geeft in vele ontwikelingslanden (Thailand met zijn tapioca) economische mogelijkheden. Europa moet echter op passen dat landen met een monocultuur (één exportgewas) niet alle troeven op één kaart zetten, je mag dan ook blij zijn dat de EG met Thailand verleden jaar een over eenkomst heeft gesloten om de tapioca- stroom te bevriezen, onderde voorwaarde dat het ontwikkelingsland er financieel geen buil aan valt Zo'n politiek vangt twee vliegen in één klap en gedijt beter dan een blindelingse beperking die EG - én niet - EG belangen schaadt B. Schouwing is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend t LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Gedeputeerde Staten van onze Provincie hebben besloten goedkeuring te hechten aan het bestemmingsplan „Begraafplaats Melissant" en de daartegen ingebrachte bezwaren ongegrond te verklaren. Indieners van bezwaren waren mej W. Both te Melissant, mevr. L. J. M. Verheul-Both te Middelharnis en mevr. A. T. D. Minderhoud-Both te Ellewoutsdijk. De bezwaarden meenden dat de gemeen- van een aula is niet relevant omdat er op te de lokatie onzorgvuldig heeft gekozen en dat er door de gemeente geen vergelij king zou zijn gemaakt met alternatieve mogelijkheden. Ook vochten zij de ge meentelijke berekening aan dat er - na aftrek van de gereserveerde graven - nog 40 vrije graven zouden resteren. Appel lanten menen dat er nog 90 vrije graven beschikbaar zijn en zij wijzen erop dat er ook vanuit Melissant steeds meer crema ties plaats vinden terwijl tz.t. ook een bepaald gedeelte van de bestaande be graafplaats kan worden geroerd. Zij me nen dat er vooralsnog voor de eerstko mende 15 jaar voldoende begraafruimte is op de huidige begraafplaats. B en W hebben ter zitting tegenover GS verklaard dat er wel degelijk alternatieve mogelijkheden zijn onderzocht; de een, nabij Roxerusse, lag te ver van het dorp verwijderd, de ander zou in de directe omgeving van de sportvelden hebben gelegen. Ook houden B en W vast aan de noodzaak van de tijdige aanleg van een nieuwe begraafplaats omdat er niet 90 - zoals appellanten beweren - maar nog slechts 40 vrije graven resteren. Het bezwaar van appellanten tegen de bouw de nieuwe begraafplaats geen aula zal mogen worden gebouwd; volgens de voorschriften zal dat niet zijn toegestaan. Om tegemoet te komen aan de steeds weerkerende bezwaren van de fam Both, zoals het versnipperen van percelen en het ongerief bij de bewerking van de gronden heeft de gemeente aangeboden de gronden in een éénmaUge transactie te kopen, dan wel landbouwgronden elders ter compen satie aan te bieden, waarbij een over waarde van 30% werd geboden. Op het aanbod is echter nimmer offici?:^ serieus ingegaan. In hun .beoordeling hebben GS niet alleen de nog beschikbare hoeveelheid graven betrokken, ook vereist de Wet op de lijkbezorging een extra ruimte. Tevens hebben GS in hun beoordeling betrokken het gegeven dat reclamanten bij aankoop of onteigening van hun grond voldoende schadeloos zullen worden gesteld. De bezwaren zijn dan ook door GS ingegrond verklaard en het plan zal goedkeuring ontvangen. Braderie Aanbieding u Het was bij wijze van hoge uitzondering dat temidden van het veel- kleurenpallet van de pronkende bloemen op de 24e „Delta-Flora" zelfs Goud heeft geschitterd! Koninklijk goud nog wel, door burgemeester van Welsenis van Middelharnis gespeld op de rever van Aai de Wit i.v.m. diens grote verdiensten voor de gladiolenteelt op Goeree-Overflakkee. Na 13 jaar legt dhr de Wit zijn voorzitterschap van de Stichting „Delta-Flora" neer, welke succesvolle periode thans met goud werd afgesloten. Dhr. de Wit toonde zich bijzonder verrast met de ontvangen waardering, maar zijn leidersrol relativerend stelde hij in bescheidenheid vast het niet alleen -, maar „met z'n clubje" te hebben gedaan. Ook Rien Poortvliet stak in 't Flakkeese dialect van wal in zijn praatje dat tot de officiële opening van de 24ste „Delta-Flora" moest leiden Op de hoge leeftijd van bijna 90 jaar is woensdagmiddag in het Verpleeghuis „de Samaritaan" te Sommelsdijk dhr. P. D. Sieling overleden. De toestand van dhr Sieling, die sinds eenjaar in „de Samaritaan" verbleef ging de laatste weken zienderogen achteruit totdat woensdagmiddag de dood intrad en een eind kwam aan het opmerkelijke en bijzt>nder werkzame leven van de man die als een van de groten van Flakkee in herinnering zal blijven. Zijn naam immers is onlosmakelijk ver bonden met de bouw van de Haringvliet- brugdie in 1964 werd voltooid. Vele jaren tevoren was onder leiding van dhr. Sieling aktie gevoerd voor een vaste oeververbin ding. Terwijl de Overheid het afliet weten was het dhr. Sieling die het particulier initiatief activeerde tengevolge waarvan Flakkee uit zijn isolement werd gehaald wat het economisch leven op Goeree- Overflakkee zeer ten goede is gekomen. Dhr. Sieling was jarenlang Pres. commis saris van de N. V. Brugverbinding Haring vliet. Vanuit zijn Melissantse boerderij, die hij had gesierd met de naam „Geduld en Volharding" speelde hij een leidende rol in tal van plaatselijke en eilandelijke be sturen. Zo was hij meer dan een halve eeuw voorzitter van de Coöp. Landbouw- vereniging „Melissant" en hij had zitting in het bestuur van de Rabobank te Melis sant. Hij streefde naar de invoering van nieuwe bedrijfsmethoden in de landbouw, nam het initiatief tot invoering van de bloembollen en bloemzaadcultuur en ver tegenwoordigde de agrarische belangen in de Kamer van Koophandel, het Hoofdbe stuur van de C.B.T.B. en het Waterschap en diverse Polders. Hij had enkele perio des zitting in de Gemeenteraad en was enige tijd diaken en ouderling in de Geref. Kerk. Met een aantal mede-eilanders streefde dhr. Sieling al in de twintiger jaren naar de komst van electriciteit op Goeree-Over flakkee, welk streven gestalte kreeg in de oprichting van de Emgo in 1930. Voor zijn vele verdiensten werd dhr. Sieling - een rustig en bedachtzaam man, maar in de kracht van zijn leven iemand die van volhouden wist - onderscheiden met het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in 1958. A.s. maandag zal dhr. Sieling in Dirks- land worden begraven op de brgraafplaats wa.ar in 1973 ook zijn echtgenote ter ruste werd gelegd. Daarin werd de schoonheid van het flakkeese landschap rijk uitgestald, door dhr. Poortvliet al ervaren toen hij als klein jongetje op de Dirkslandse boerderij van ome Dirk logeerde. Het venster naar buiten leverde een onbelemmerde kijk op het Flakkeese land en binnen was er de voorraad gedroogde appeltjes waarvan steeds werd gepikt en waren er de boeken vanDikTrom, zaken die dhr. Poortvlietal vroeg verliefd maakten op 't Fakkeese land en leven. „De wijdse luchten en de immense akkers met de prachtiste kleu ren, het is het mooiste wat de goede God heeft kunnen maken!" zo prees hij, Flak kee toen en nu nog immer als een stukje paradijs beschouwend, waarheen hij hen graag verwees die zat zijn van de berichten over verpesting, verzieking en vergiftiging van het milieu en het leven rondom; „om 'n pasjes naer Flakkee en je zal d'r van opknappe!" noodde dhr. Poortvliet. Die uitnodiging spitste hij toe op de tijd dat de „Delta-Flora" gehouden wordt omdat Flakkee dan niet mooi genoeg lijkt ie zijn maar 't zeker wel is. Jullie zijn immers stik verwend", hield hij de FlaÜceeërs voor, voorts de aandacht richtend op de welgeslaagde bloemenex- positie die hij verondersteld werd officieel te openen. 'tLeekdhr. Poortvliet-bekend opener van pakjes pijptabak en tubes olieverf - wat moeilijk toe dat wat origi neel te doen, maar hij had desniettemin de manier gevonden, 't Gebeurde d.m.v. een schetterende stoot op een jachthoorn. Het „welkom" had eerder geklonken uit de mond van dhr. de Wit die de bloemen- exposanten, de keurmeesters, de deelne mende middenstanders en de nog te ver wachten bezoekers (alvast) hartelijk wel kom heette, blij als hij was met de ander maal perfecte opzet van de show '81. Het was vooral dhr. Daan Diepenhorst die daarvoor een compliment kreeg, sa men met de inzenders en de arrangeur Kok van Andel, de grote versierder. Dhr. de Wit liet zijn waardering ook sterk gelden voor het In- en verkoopbureau dat de plaats had gevuld die door enkele veilingen leeg was gelaten; door bezuini gingsmaatregelen gedwongen hadden die af moeten haken waardoor de „Delta- Flora" qua bloemenpracht een stapje te rug leek te moeten doen wat echter door de invaller kon worden voorkomen. Ook de rol van de Ned. Gladiolusver. werd met waardering besproken terwijl zeker niet onvermeld werd gelaten hoezeer de me dewerking van de Rabo Middelharnis op waarde wordt geschat. Hoe kon het an ders, dhr. de Wit besloot zijn welkomst woord met de hoop op een goede teelt waartoe gezien de stand van het gewas alle perspectief aanwezig lijkt. Met dhr. de Wit had burg. van Welsenis van Middelharnis vervolgens nog een ap peltje te schillen, hij tekende dhr. de Wit als een grote stimulator achter de gladio lenteelt op Flakkee, vanuit zijn betrok kenheid bij de Ned. Gladiolusver. en dichter bij huis de Stichting Delta-Flora van welke laatste hij 13 jaar lang voor zitter is ge weest Dhr. van Welsenis waar deerde dhr. de Wit om diens gedane inspanningen die hem zeker niet altijd voordeel hebben gebracht. Hij was be trokken bij landelijke en internationale gladiolententoonstellingen, begeleidde de teelt op Goeree-Overflakkee zodat die nu ^aan heel wat telers een goede belegde boterham verschaft en was in Middelhar nis een van de initiatiefnemers tot de opzet van de kinderboerderij op „Hemesser- oord". Koninklijk Goud was het blijk van zelfs de Koninldijke waardering die dhr. de Wit daarmee op zich had geladen en met veel instemming speldde burg. van Welsenius dhr. de Wit het Eremetaal op, vergezeld van de wens dat hij die nog lang in goede gezondheid zou mogen dragen. pre-voorzitter. De Stichting „Delta-Flora" bleek ook een eerbetoon voor haar scheidende voor zitter in petto, zoals verwoord door dhr. A. E. Struik. Mede namens zijn mede bestuurders bood dhr. Struik dhr. de Wit het Ere-voorzitterschap van de Stichting aan. Het bleek een graag geaccepteerde Dhr. Poortvliet geeft een stoot op de jachthoorn. geste. Dhr. de Wit verklaarde zich best bereid in den vervolge mede te adviseren, maar anderzijds rook hij ook de grote vrijheid. Gelukwensen volgden nog door dhr. Ton Preijde namens de Ned. Gladiolusver. waarvan dhr. de Wit van '58 tot '76 bestuurslid was. Als blijk van waardering voor het vele door dhr. de Wit t.b.v. de gladiolenteelt gedaan bood dhr. Preijde hem het prachtige boek „het rijk der natuur aan. De van sprekers werd gesloten door dhr. J. C. Komtebedde te Ouddorp die als spreekbuis van de VW duidelijk maakte hoezeer de VW is ingenomen met de attractie die de Delta-Flora jaarlijks bete kent.Het gezelschap vertrok vervolgens voor een ronde langs de bloemenpracht en door de expositiehallen, waar de tempera tuur al hoog was opgelopen. Een bedrijf dat kans ziet die hallen op een redelijke temperatuur te houden zal zich zeker bij de standhouders bijzonder geliefd maken.! Dhr. de Wit (l.) krijgt het Kon. goud opgespeld. ABONNEMENTSPRIJS 10.- PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract spcciaa 1 tarief. Philips HRG242 - 700 watt motor - snelbinder voor snoer - thermische beveihging - stevige stootrand 319.- ViiiüL'iliMi^ MiJJcIlKiNin l\-i iHS7():.^|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1