htubtvthtse Stap naar „hecht samenwerkend apparaaf tot Inrichting Grevelingen Na zeven jaar weer Vlaggetjesdag voor Goeroes' kottervloot '""■"rcTVelde. sri-^5iC Voorlopige Raad van bestuur: TIP VAN TOYOTA 53e Jaargang No. 5003 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS kcdacilc en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tol (01870)2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870- 3392 Giro 167930 - Bank Rabo Middelharnis Rek no. 3420.01 .108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 10- PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Vanavond feestelijke intocht avondvierdaagse Afgelopen dinsdag, 23 juni, is met 1848 wandelaars, waaronder 57 groepen op de 5- en 9 groepen op de 10 kilometer, voor de 10e keer de Meneersense Avond vierdaagse van start gegaan! Vanavond, na het volbrengen van de 5 of 10 kilometermars, hopen aUe wandelaars in het bezit te komen van een medaille of cijfer. Voor de groepen zijn er dit jaar weer mooie bekers te winnen die ten dele door de Middenstandsvereniging „Middelhar nis" geschonken zijn. Bovendien zijn er voor de 3 groepswinnaars op beide af standen nog ekstra prijzen te winnen. Voor deze prijzen van/75,-, 50,- en/ 25,- moesten woensdag „verlanglijstjes" ingeleverd worden. Ere-voorzitter Vroegindewey, die naast burgemeester van Welsenis, bij de start aanwezig was, zal vrijdag ook de avond vierdaagse afsluiten, terwijl burgemeester van Welsenis de prijzen zal uitreiken. Hieraan vooraf gaat natuurlijk de fees telijke intocht! Vanaf Hernesseroord wordt om 8 uur vertrokken, voorafgegaan door „SEMPRE CRESCENDO" en de Somi Girls en Boys. Zoals gewoonlijk zullen de wandelaars langs deze laatste wandelroute een feestelijk en bloemrijk onthaal wachten! Na de prijsuitreiking en afhalen van de wandelherinneringen van deze tiende Meneersense Avondvierdaagse, georga niseerd door Sparta Hygiëa, is voor ieder een, met of zonder blaren, muziek op het schoolplein aan het Beneden Zandpad. Onze SHOWROOM is ook op vrydagavond tot 9 uur geopend GARAGE KNöPS B.V. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHAKNIS Op de lange weg naar de stichting van een beherend Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen is dinsdagmiddag, in het gemeentehuis te Goedereede, door de Staatssecretaris van CRM Wallis de Vries de Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen geïnstalleerd. Het betekende de inwerking treding van een meer compacte bestuursvorm die het verder functioneren van een drietal andere groepen, de Stuurgroep Grevelingen, het Projectbureau Grevelingenbekken en de Stichting Recreatieplan Grevelingenbekken overbodig maakt. De beide eerst- genoemden werden dan ook opgeheven, de Stichting Recreatieplan wordt verondersteld in een „diepe dommelslaap" weg te zakken. In plaats van het afzonderlijk opereren van separate groepen zijn nu de belang hebbenden bij de inrichting en het toe komstig beheer van de GreveUngen ge bundeld in de Voorlopige Raad van Be stuur die op zijn beurt in de nabije toe komst weer plaats zal maken, c.q. zal overgaan in het te.stichten Natuur- en Recreatieschap. In de thans door dhr, Ook wordt gedacht aan de aanleg van watersporteilanden waarmee het gebrek aan voldoende ligplaatsen in de havens zou kunnen worden gecompenseerd. Wallis de Vries geïnstalleerde Raad wer ken een achttal departementen, de provin cies Zeeland en Zuid Holland en de Schouwse en Flakkeese gemeenten sa men. Flakkeese vertegenwoordigers zijn burg. van Velzen, weth. L. Visser en weth. J. Voogd uit Goedereede en burg W. M. v. d. Harst van Oostflakkee. In de huidige overgangsfase hebben ook vertegenwoor digers van het Min. van Binnenlandse zaken, Volksgezondheid en Milieuhy giëne en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zitting in de Raad. Wellicht zal nog dit jaar het parlemient tot deelname van het Rijk- en daarmee tot de instelling van het Schap besluiten waarbij de voor lopige Raad weer zal kunnen worden opgeheven. Ze heeft thans als belangrijke taak - zo zei dhr. Wallis de Vries - de nodige maatregelen voor te bereiden teneinde een goede overgang op de definitieve structuur mogelijk te maken. Overigens is de be voegdheid van de Raad niet anders dan adviserend, waarbij de Staatssecretaris benadrukte dat het advies zoals door de Raad uit te brengen voor de- regering zwaar zal wegen. Ook zal door de Raad de verhouding met de Inrichtingsdienst (Rijksdienst voor de IJsseimeerpoIders) en de beheersdienst (Staatsbosbeheer) geregeld dienen te worden teneinde aldus een „goed geolied en hecht samenwerkend apparaat" te be werkstelligen. WelisY.aar realiseerde dhr. Wallis de Vries oet er na de afsluiting al bijna tien jaar verstreken zijn, maar hij was zeker niet ontevreden over wat al is bereikt, terwijl thans de studie voortgaat over een zomerdorp op de Kabbelaarsbank en het vergroten van de dag-recreatie mogelijk heden. Er zal naar worden gestreefd om het te bouwen zomerdorp (Sporthuis Centrum is uigenodigd daarvoor een plan te over leggen maar is momenteel gezien de eco nomische omstandigheden wat terughou dend) self-supporting te maken op het gebied van de opweUcing van energie, de afvalverwerking en het verkrijgen van drinkwater. Het heeft er enige schijn van dat de realisering van het zomerdorp op de wat langere baan zal worden verschoven, maar andere voorzieningen tb.v. de dag- recreatie zullen deels dit jaar en deels volgend jaar worden gereaUseerd. Sprekend over de vraag of de Greve lingen in de toekomst zoet zal worden of zout zal blijven verklaarde de Staats secretaris dat daarover in 1983 een be slissing te verwachten is. Hij stelde een democratische besluitvorming in het vooruitzicht, waarbij hij echter niet ver heelde te wijzen op veler voorkeur voor een zoute Grevelingen, nu de natuur, na de enorme verandering die de afsluiting teweeg bracht, op weg is naar een nieuw evenwicht en dat uiterst belangwekkende nieuwe natuurwaarden ontstaan. Gedeputeerde dhr. Hoek van Dijke, de voorzitter van de voorlopige Raad beves tigde veler voorkeur die ook de zijne is: „een zoute Grevelingen is onze begin- liefde", liet hij weten. Een zoute Greve lingen is qua natuurwetenschappelijke waarde in Europa alleen te vergelijken met het Oosten van de Oostzee. Een beslissing over zoet of zout zal dan ook zeker niet om het natuurbelang heen ge nomen worden. Dhr. Hoek van Dijke kon het niet nalaten nog even op de evt. provinciale herinde ling te wijzen: „Ik hoop", zie hij, „dat wat nu is bereikt niet overschaduwd gaat wor den door bepaalde herindelingsplarmen die hier en daar aanbeden worden. De huidige constructie van de Raad en straks van het Schap is de beste en wij hopen tot in lengte vanjaren op deze manier door te kunnen gaan". Jaarverslag 1980 ZHRM: In 1980 107 keer roep om hulp Blijkens het jaarverslag van de ZHRM werd vorig jaar 107 keeer een beroep gedaan op hulp, in 54 gevallen bleek dit uiteindelijk niet nodig te zijn, omdat met zelf het karwei kon klaren, omdat derden hulp verleenden, of omdat na een duwtje in de goede richting, de reis op eigen kracht kon worden voort gezet 53 van onze tochten mond den uit in daadwerkelijke hulpver lening. In totaal werden 146 per sonen behoudn aan wal gebracht, onder te verdelen in: Categorie Visserij.24 pers. 16% Cat. Patiënten13 pers. 9% Cat. Recreatie109 pers. 75% Voor in moeilijkheden verkerende zee schepen kwamen de reddingboten 5 maal in actie zonder dat daadwerkelijk behoef de te worden opgetreden. De visserij riep 9 maal hulp in: 7 keer kwam de aanwezig heid van de reddingsboot goed van pas. Stellendam nam het merendeel van deze acties voor zijn rekening. De categorie patiënten behoefde 12 maal onze hulp. In twee gevallen was de pijn over voor de dokter arriveerde. Recreatie, al sinds jaren de grootste categorie. Met 75% van al de tochten bezorgt de recreatie ons het leeuwendeel van de acties. Voorde watersporters werd 63 keer uitgevaren. Er waren 33 afvaarten voor nodig om 109 watersporters behou den aan land te brengen. De categorie diversen tenslotte herbergt alle acties die onder de overige noemers niet thuis te brengen zijn, zoals het zoeken van vermiste bootjes, het bergen van reeds verdronken mensen en vooral ook de acties voorkomend uit „loos alarm" Ook dit jaar was het weer raak: 2 keer in Burghsluis, 2 keer in Cadzand, 2 keer in Breskens, 1 keer in Hoek van Holland, allemaal naar aanleiding van waargeno men fakkels of vuurpijlen. In Stellendam voer de reddingboot een maal op een „mayday", dat „voor de grap" was uitgezonden. Enkele reddingsrapporten: OUDDORP Net te laat, maar toch goed afgelopen We kregen de melding binnen, dat vuur pijlen waren waargenomen 1 mijl Zuid van de SG5. We waren na ruim een half uur ter plaatse, waar we de kotter in zinkende toestand aantroffen. De twee bemanningsleden waren een kwartier daarvoor van boord gegaan in een red- dingvlot. Wij konden nog waarnemen, dat zij door de krachtige Noordenwind op het Noorderstrand landden. De politie heeft hen in een jeep afgevoerd. Na ongeveer een uur zonk de kotter. We hebben nog een rubbervlot geborgen. Het windscherm is weggeslagen door een overkomende grondzee, waardoor ook de 27 MC porto foon uitviel, waarmede eerst goed contact met de toren kon worden, onderhouden. OUDDORP Twee in een klap Kustwacht Ouddorp: zeilboot omgesla gen door hevige rukwinden! Onderweg naar het bewuste jacht kregen we nog een melding binnen, dat er een motorboot zinkende was. Eerst van het jacht de 4 opvarenden overgezet op een in de buurt liggende motorboot. Zijn daarna direct naar het zinkende motorjacht gevaren, waar we 2 opvarenden van boord hebben gehaald. De mensen naar de wal gebracht en nog diverse spullen van het jacht geborgen. STELLENDAM Dank zij lichtkogels opgemerkt en gered Seinpost Hoek van Holland: rode licht kogels tussen Ouddorp en Oostvoome! Onderweg zagen wij een rode lichtkogel in de richting Hinderribben, vervolgens naar achter de Rug en Bokkegat. Daar zagen wij het jachtje zitten, dat i.v.m. erg laag water, drooggevallen was. Het lag op zijn zij, half onder water, in een sloe bovenop de Ribben. Ondanks dat we de boot 40 cm. uit zijn vlot voeren konden we toch niet dichterbij dan 400 meter komen. Met de rubberboot de droogte op, de drie mensen aan boord genomen, die de hele nacht in het water hadden gestaan, zij waren doodmoe. Bioj terugkeer de mensen voorzien van droge kleren en koffie. Later ter plaatse bekeken, of het jachtje nog te bergen was. Bij opkomend water kwam het echter niet weer overeind. De kiel was door het vlak gestampt Het is alweer zeven jaar geleden dat in Goedereede de laatste Vlaggetjes dag werd gehouden en wellicht zou een herhaling van dat evenement nog langer uitgebleven zijn als niet vanuit het Gemeentebestuur de draad weer zou zijn opgepakt Volgende week zaterdag zal de vloot zich andermaal en met trots presenteren op de dan te houden Vlaggetjesdag 1981, stellig een feestelijk gebeuren, echter wél tegen het decor van de niet aflatende zorg om het bevaarbaar houden van het Goereese Gat Het is mede daarom dat enkele landsregeerders zijn uitgenodigd en dat de vlootschouw zal worden afgenomen door Ir. H. van Rossum, fungerend voorz. van de Visserij commissie in de Tweede Kamer. In het begin van de zeventiger jaren leek Goerees' Vlaggetjesdag eenjaarlijkse tra ditie te worden. De continuïteit werd echter verbroken toen in 1974 de olie crisis toesloeg en samen met de quotering als een diepzwEirte wolk boven de visserij samenpakte. De moed van een feestelijk vertoon was de vissers volledig ontzonken en in afwachting van een naderend onheil trok men zich wat bitter in de beslotenheid van de eigen gemeenschap terug. De zorg van de vissers ging niemand anders aan, zo werd geredeneerd. Niet dat de zorgen verdwenen zouden zijn - de olieprijs drukt loodzwaar op de kostenrekening - maar de visserij heeft het tot dusver overleefd en alleen al dat moet reden zijn tot een opgewekt rentree Met een vroeger ongenoegen zal met ingang van de thans te houden vlaggetjes dag ook worden afgerekend; méér dan vroeger zullen de schippers en beman ningen bij het gebeuren worden betrokken. De bemanningen zullen niet meer alleen maar op hun vrije zaterdagmiddag de vlootschouw hoeven te varen om ver volgens alleen de genodigden aan de maaltijd te zien gaan; er zal nu ook voor hen - en graag! - worden „gedekt". Anders ook dan vroeger, toen de vissers zelfde kosten betaalden zullen die nu door de gemeente worden gedragen. Het ge meentebestuur heeft daarom een crediet van 75000,- gevoteerd, waarmee wordt tegemoetgekomen aan de wens van de visserij dat een grotere portie van de wii;^st van het gem. afslagbedrijf aan de eigen bedrijfstak ten goede zou komen. Niet alleen vanuit het Gemeentebestuur, ook vanuit de Visserij zelf is de wens om een nieuwe vlaggetjesdag naar voren ge komen al is het niet de bedoeling dat die elk jaar herhaald zal worden. De visserij heeft behoefte aan een nieuwe presentatie om met name de bestuurderen op haar aanwezigheid te attenderen en om de roep om een blijvend bevaarbaar Goereese Gat met nadruk te laten klinken. Een nieuwe dreiging is het zgn. „Plan Water man" dat voorziet in de vergroting van de Maasvlakte tot voor Voomes kust met als waarschijnlijk gevolg dat de verontdieping zich in heviger mate voort zal zetten. De landsbestuurders die aanwezig zullen zijn zullen aanschouwelijk worden voor gesteld hoezeer het Goereese Gat de levensader is van Goerees' visserij wan neer die althans de thuishaven wil blijven bevaren. Vanaf het vlaggeschip de GO 40 van schipper J. Tanis zal „vlootvoogd" van Rossum 43 feestelijk gepavoiseerde kot ters aan zich voorbij zien varen. De af vaart is om 2 uur en wie mee wil varen dient ruim op tijd aan boord te zijn. Wanneer het weer maar meezit belooft het een prachtige tocht over het Haring vliet te worden. Daarna worden de genodigden, de schippers en bemanningen en echtgenotes in de vismijn verwacht voor de koffie- maaltijd waar het aangename zeker met het nuttige zal worden vereend. De vloot moet blijven varen, dat wordt de bood schap Diplomazwemmen Middelharnis Op zaterdag 20 juni j.l. was er voor de laatste maal in dit schooljaar diploma zwemmen te Zierikzee van leerlingen uit het Instructiebad van Middelharnis. Alle 86 kandidaten slaagden. Dhr. T. Sluys, gedeUgeerde van de K.N.Z.B. sprak zijn tevredenheid uit over het zwempeil van de leerlingen. Diploma A: Sjaak de Waard; Ronald E. Verhoek; Mariska Lenmie; Frans de Bruijn; Anto- nius B. J. Moors; Samanta Hartensveld; Petra van Wijk; Leentje J. v. d. Boom; Femke Carstens; Yamo v. d. Tonnekreek; Jodrik ter Haar, Frantina v. d. Knaap; Conny Mackloet; Marjolein Koote; An neke de Klerk; Johan Mol; Barbara Wiel- houwer Gert Nelis; Johannes C. v. d. Welle; Jacco Faasse; Astrid de Jong; Anthonie v. d. Doel; Sita v. d. Ree- Vroegindewey; Basti v. d. Veel-Luyen- dijk; Adrie Zuidijk; Marcel Pieterse; Jan Stouten; Ding Chuong Hoang; Jan G. van Horssen; Marion Tanis; Cornells Ver- hage; Jolanda Koert; Jarco de Jong; Piet van Moort; Peter Arensman; André van Es; Tirsa Flohr; Jeroen Pieterse; Alex ander Visser; Ellen van Alphen; Erwin Both; Mark v. d. Boom; Geerke Frederik; Danielle Hartenveld; Niels Grootenboer, Mariska Mastenbroek. Diploma B: KlasinaC. Snijders-Sjouw; Nico Bazen; André Kievit; Daniël Smit; Adrianus van Heukelen; Dick de Gier; Jan HoUeman; Petra Meiaard; Jaap Abresch; Cornelia van Putten; Edwin Taaie; Hendrik Kie viet; Kick Kievit; Janet Visbeen; Jaco INGEZONDEN: „DE HOOF' te Stellendam Geachte redactie: In Eilanden Nieuws van j.l. dinsdag heb ik de foto gezien van de leden van „de Hoop" in 1921, gemaakt t.g.v. het mu ziekconcours te Oostvoome. Ik heb daar veel herinneringen aan. Al gauw nadat ik me in 1919 in de zaak van Jan Zeedijk te Stellendam vestigde informeerde ik of er op Stellendam ook een muziekgezelschap was. Toen dat niet zo bleek te zijn heb ik het maar aangepakt en ik heb al die leden die op de foto staan muziek leren lezen en een instmment leren bespelen. Mijn werk en hun studie werden beloond met een Ie prijs in de 4e afd. op het concours te Oostvoome. AI eerder, bij het 75-jarigjubiIeren heb ik op dat begin geattendeerd; ik sta ook nog op de in het dinsdagnummer geplaatste foto. C. A. Bmggeman, „de Goede Ree", Kamer 64 Sommelsdijk Kieviet; Piëta van Loon; Gerdina van Alphen; Jacobus de Boed; Jan de Krey; Anneloes Vroegindeweij; Odetta Kievit; Karin van Lente; Jelle Baas; Anton Vis; Jacobus Schellevis; Pieter Robijn; Elisa V. d. Kamp; Johan Mijs; Catharina Coe- pijn; Jeroen v. d. Polder; Jeroen Stoutjes- dijk; Carlo Lobbes; Esther Lodder, Dick Vroegindewey; Anne-Marie Tieleman; Peter Fopma; Reineke Pater; Rogier Ver- legh; Michelle Visser; Reimy v. d. Welle. A.s. weekend enkele speciale aanbiedingen nieuwe Toyota's en Occasions met BOVAG garantie. Vrijdagavond tot 9 uur zaterdag tot 4 uur en maandag Kom even langs bij: SOMMELSDIJK Zomerzangavond in Ouddorp Maandag a.s. 29 juni wordt in de Geref. Kerk aan de Dorpsweg een zomerzang avond gehouden. De Chr. Gem. Zang vereniging o.l.v. de heer Jan Bezuyen zal daar voor u optreden. Er is een mooi programma samengesteld. De algehele leiding bemst bij de hee H. Visser. Muzi kale begeleiding door de heer Piet West hoeve. De aanvang is om 8 uur. Wij bevelen deze avond hartelijk bij U aan r-" VINGERLMG 3-MIDCIELHARMS-TEL.0187D-2518 ®®®®®®®®®®9 Dorpsweg 28-34 Tel, 01870-4436

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1