kraider Rabobank Q DE ZOMERGIDSEN1981 UGGENVOORU BIJ ONS KLAAR! M' ^i«.5H Bn GARANTIE CERTIRKAAr SCHOENSMEER Uw huls verkopen TAMBOER 1 l 3 5 11 13 i6 Cup-wedstrijden te Oude Tonge MatrasJ:-Rf<giil|i|^^^if|3 éastborn Ook leverbaar in andere maten. Rabobank Stellendam en Goedereede De Rabobank Stellendam en Goedereede vraagt een IVIEDEWERK(ST)ER ADMINISTRATIE De afdeling Administratie verwerkt de financiële handelingen van de cliënten en ondersteunt met relevante overzichten en verslagen het beleid van de bank. In een klein team worden de verschillende admini stratieve handelingen TOrricht, zoals het bijhouden van rekening- courant verhoudingen van ie bank met derden en het ïontroleren van de computer output. ^/'an kandidaten voor deze functie vragen wij het Met haar vele vestigingen staat de Rataobank-organisatie overal in ons land midden tussen de mensen. Zij behartigt op zeer betrokken wijze alle bankzaken van haar cUënten. Is dus bij uitstek de persoonlijke bank. geld en goede raad bezit van minimaal een MAVO-diploma (met handelsvakken) en een goede typevaardigheid. Leeftijd: 18 jaar. De Rabobank biedt, naast een goed salaris, prima bijkomende arbeidsvoor waarden zoals studie faciliteiten en een premie spaarregeling. Schriftelijke sollicitaties worden voor 20 maart gaarne ontvangen door de directeur van de Rabo bank, postbus 2, 3250 AA SteUendam. Kom snel, want u weetde zonnigste plekjes zijn het eerst bezet. Bladz. 2 „EnjVNDEN-NIEUWS" VRIJDAG 6 MAART 1981 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Ellanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. BEGRAFENISKWESTIE Iemand wil t.z.t. in zijn geboorteplaats begraven worden. Moet dat tevoren met die gemeente geregeld worden of met de gemeente waar hij nu woont? ,En moet men, bij het vervoer van een stoffelijlc overschot, heffingen betalen aan de ge meenten waar men langs komt? Men zegt dat deze heffing afhangt van het aantal inwoners van de gemeente waar men langs Icomt. Antwoord: Om maar met het laatste tebegmnen: dat is een fabel. En dat is maar goed ook. Heel veel mensen in de Randstad zijn afkomstig uit Friesland, Groningen, Zeeland, Limburg enz. Stel u voor, dat ze in hun geboortestreek be graven willen worden, wat vaak voor komt! Wat zou dat een kosten en re- kenarij met zich meebrengen! Dat ver haaltje stamt uit de tijd, toen vele be smettelijke ziekten heersten (pest voor al) en men er prijs op stelde, dat de lij ken zo min mogelijk vervoerd en zo snel mogelijk begraven zouden worden. Toen zijn zulke bepalingen in vele stre ken van kracht geweest, maar dat al les dagtekent van vóór 1810! Nu uw eerste vraag. Geen lijk kEin begraven worden zonder dat de gemeen te waarin men begraaft een z.g. „Verlof tot begraven" heeft afgegeven. Wordt iemand begraven in de gemeente van overlijden, dan is dat erg eenvoudig. Het verlof wordt dan tegelijk met de over lijdensakte verstrekt en daarmee is al les klaar. Wordt een overledene elders begra ven, dan zal men een overlijdensattest moeten overleggen en daarop geeft de begrafenisgemeente het vermelde verlof. Maar u behoeft zich in dit alles niet te verdiepen, want de begrafenisonderne mer regelt dat alles voor u en hij heeft elke dag zulke zaken te doen. Uiteraard houdt elke gemeente een begrafenisad ministratie bij. SMIJTEGELT Toen ik nog een kind was las mijn grootvader met Oude jaar vaak een preek van Smijtegelt voor. Die preek was getiteld „Geef rekenschap van uw rentmeesterschap". In welke bundel komt die voor? Antwoord: Oorspronkelijk is die op genomen in de „Keurstoffen" van 17C5 maar er zijn zoveel herdrukken van al le werken van Bemardus Smijtegelt geweest, dat er ook wel andere bun dels in omloop zijn waarin deze preek staat. Maar als u een herdruk van de „Keurstoffen" kunt kopen hebt u haar in elk geval. LAAT SCHUIMEN HET BIER Hoe komt het, dat bier de ene keer wél schuimt en een andere keer niet? Men zegt dat dit komt doordat het glas al of niet vettig is. Antwoord: Schuimvorming is een kwestie van oppervlaktespanning. Is die laag, dan kunnen gemakkelijk luchtbel len ingesloten worden. U ziet dat bij zepen en synthetische wasmiddelen. Ook bier bevat opervlaktespanningverlagen- de bestanddelen, maar niet veel. Het schuim ontstaat daar doordat koolzuur gas loskomt zodra bier getapt of ge schonken wordt. Laat u het bier piom.p- verloren in een glas plonsen, dan wordt tevens lucht ingesloten en krijgt u meer schuim dan bier. De ervaren tapper zal daarom de straal op de zijkant van het schuin ge houden glas richten. U krijgt dan bier met een fraaie schuimkraag. In een vet glas zal het schuim gauw barsten en vergaan. U krijgt dan ,dood" bier. Ook bier dat een uur of wat heeft gestaan schuimt niet meer. Het is verschraald door de inwerking van zuurstof uit de lucht. Een vet of droog glas is dus uit den boze; u moet tappen In een zojuist omgespoeld en nog nat glas. De beste drinkers stellen daar prijs op. Hoe krijg je hard geworden schoen smeer weer dun? Antwoord: U schenkt er een scheut terpentijn op en sluit daarna het doosje goed af, anders verdampt de vloeistof. De terpentijn trekt in de schoensmeer en maakt ze weer net zo zacht als toen u ze kocht. RECHTENSTUDIE Zowel in Leiden als in Rotterdam kan men rechten studeren. Is er verschil in studieduur? En wordt een Leids di ploma niet hoger aangeslagen dan een Rotterdams? Antwoord: Studie en studieduur zijn gelijk, maar inderdaad wordt iemand In akademische kringen hoger aangesla gen (althans als jurist, niet als econoom) wanneer hij in Leiden gestudeerd heeft. Zo iemand kun je meteen herkennen, want hij spreekt van Leijen, terwijl ge wone stervelingen Leiden zeggen. De bovenstaande folklore dagtekent uit de tijd, toen er inderdaad groot verschil in kennis, voordracht en onderwijskun de was tussen de hoogleraren van één bepaald vak. De beste universiteiten kre gen toen steevast de beste professo ren. Voor rechten moest je in Leiden zijn, voor theologie In Utrecht enz. enz. Of schoon er nog altijd mensen zijn die net doen alsof zulke verschillen nog bestaan, maar dat is toch wel een uit stervend ras. cv.-VRAAGSTUK Omdat mijn vrouw en ik overdag van huis zijn, zetten wij de cv. alleen aan van 17 tot 23 uur. Maar dan koelt de lucht in huis wel af tot 6 graden! Het duurt dan 1,5 uur eer het 20 graden is. Iemand zei ons, dat het voordeliger zou zijn, de c.v. overdag aan te laten staan. Is dat zo? Antwoord: Uw kemiis bedoelde: als u de c.v. afzet koelt uw huis zo diep af dat het veel extra gas kost om het weer op temperatuur te brengen. Nu hangt dat helemaal af van de isolatie en ook van het aantal kamers dat u verwarmt. Stel dat ualleen een betrekkelijk klei ne woonkamer beneden warm wilt heb ben dan is het zeker voordelig, de c.v. van 23 tot 17 uur uit te laten. Maar als u meer vertrekken wilt verwarmen ligt de zaak anders. Dan kost het verwar men van de leidingen, muren, plafonds enz. zoveel energie, dat u net zo goed de c.v. 24 uur aan kunt laten staan. Vermoedelijk is het in uw geval zeker voordeliger de c.v. af te zetten. Een tus senvorm is ook: de thermostaat op 15 graden zetten. Het wordt dan niet zo koud in huis en als u thuiskomt is de woonkamer in ieder geval in korte tijd heerlijk warm. Als overal elders in huis de radiatoren afgesloten zijn, is dat ze ker de beste oplossing. PLASTIEK OP EIKEN Kan het kwaad dat op een eiken sa lontafel een plastieken tafelkleedje ligt? Het kleeft n.l. op het hout. Antwoord: Dat plastic kleeft op an dere voorwerpen komt niet door vocht, maar door statische elektriciteit. Het kan daarom helemaal geen kwaad op eikenhout. Dat zou alleen het geval zijn als het hout vers en nat was en als er dan zoveel plastic om zat dat uitwase ming onmogelijk w^as. Maar het hout van uw salontafel is droog en al lang uitgewerkt. Pas als u hem vochïig zou afnemen en er dan meteen plastic op zou leggen, zou u schimmel kunnen krij gen. EIKENHOUTEN KAST Wij hebben een eikenhouten kast in onze kamer. De verkoper raadde ons aan, hem nooit in de was te zetten. Hij zou dan gaan glanzen. Opwrijven met een droge, wollen doek zou voldoende zijn. Is dat zo? Antwoord: Dat is inderdaad voldoen de bij eiken meubelen die binnen staan. Dat is n.l. helemaal stabiel en uitge werkt en heeft in feite geen oppervlak tebehandeling nodig. Alleen als u prijs stelt op glans, moet u was gebruiken. Maar zo'n glans past eigenlijk niet bij echt eiken. N.C.G.B. Vroeger werkte ik bij de NRG in Rotterdam en ik ben nog altijd lid van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond. Nu ben ik AOW'er en ik vraag mij af of het lidmaatschap nog wel zin heeft. Het kost ten slotte 4,25 per maand. Antw^oord: Wanneer iemand gepen sioneerd is wordt het lidmaatschap van een vakbond of vakorganisatie van min der betekenis. Hij heeft immers niets meer te maken met arbeidsomstandig heden, loonvoorwaarden, CAO's enz. Daar staat tegenover, dat de bond nog wel andere dingen doet, zoals rechts hulp, vakantieverblijven, bijeenkomsten, adviezen op allerlei gebied enz. Ook blij ven veel gepensioneerden lid uit dank baarheid. Samenvattende zouden wij willen zeggen: als die 4,25 voor u een bezwaar zijn moet u bedanken; kunt u ze missen, blijf dan lid. Beste jongelui, We gaan aan een nieuwe maand be ginnen. De maand maart is een erg belangrijke maand. In deze maand be gint de lente. Alles komt weer tot le ven. Het werk op het land gaat zacht- jesaan ook weer beginnen. Hier en daar is men reeds bezig geweest om vroege gewassen te zaaien. De vogels zijn ook al druk in de weer. Je hoort ze 's morgens al vroeg kwin keleren. Het is een maand vol bedrij vigheid. Een nieuwe lentenieuw werk! Dat nieuwe werk is al oud. Het is dat telkens terugkerende werk. Het is merk je het best op onze eilanden, in de landbouwstreken. En steeds weer komt dat werk terug, ieder jaar opnieuw. Zo ging het alle eeuwen door. Lente, zomer, herfst en winter. Alles gaat volgens vaste wet ten. Het lijkt of het alles vanzelf gaat, zo onopvallend gaat het in de natuur. Maar niets gaat vanzelf. De Heere be stuurt alle dingen, 't Moet alles naar Zijn wetten horen. Er is niets dat zon der Gods wil gaat. 's Heeren Woord wordt telkens be vestigd, dat zaaiing en oogst, winter en zomer niet zullen ophouden. Mochten we dat recht leren zien, dan zouden we de Heere ook meer nodig hebben bij al onze zaken in alle om standigheden van het leven. We geven dan nu het eerste raadsel van de maand. MAARTRAADSEL 1 JARIGEN Het is al een poosje geleden dat we melding maakten van jarige raadsel makkers. Thans kunnen we er weer twee bekend maken. Vorige week was het te vroeg en nu misschien wat laat. Het zijn: Willy Sinke, Kerkweg 49, 4414 AB Waarde op 8 maart en Jan V. d. Doel, De Pannebakker 2, 3244 AC Nieuwe Tonge op 9 maart. Wij willen op deze plaats beide trou we puzzelaars van harte feliciteren met hun verjaardag en wensen hen toe dat de Heere hen nog vele jaren in het le ven sparen mag. Dat zij nog vele malen deze gedenkwaardige dag mogen her denken. Ook de ouders vanzelf geluk gewenst met deze blijde dag. Dat het voor jullie allebei een goede en gezel lige dag moge zijn. Ook hopen we dat jullie raadselvrienden en -vriendinnen om jullie zullen denken. Iedereen vindt het fijn om post te krijgen, en dus ook Willy en Jan. BRIEFWISSELING Jaap Joppe - Dirksland. In de winter valt het niet altijd mee om zo'n eind te moeten trappen, maar de afgelopen winter is het wel meegevallen Jaap!, Het is weleens anders geweest. Het gaat nu zachtjesaan tijd worden om wat te tui nieren. Heb je al sla in de bak? Het witlof hebben jullie al gegeten denk ik. In afwachting op het beloofde!!!! 7!r Horizontaal: 't 1. klein aantekenboekje 6. maanstand 7. oude naam voor Bethel (Gen. 28) 8. zangnoot 11. spreukendichter (Spr. 30) 12. plaats genoemd in Jes. 16 13. jezelf! 14. plaats genoemd in Ezech. 30 16. dagblad (afkorting) 19. apparaat dat voor warmwater zorgt (keuken) Vertikaal: 1. zeevis (glad) 2. lengtemaat (afk.) 3. edel metaal (niet alles wat blinkt) 4. afkorting voor Nederland 5. kopersmid (2 Tim. 4) 9. Hebreeuwse vroedvrouw in Egypte (Ex. 1) 10. dochter van Laban 15. eikenbos (Gen. 12) 17. dominee 18. verbrandingsresten Andrea van Dijk - Dirksland. Je hebt een goede verjaardag gehad Andrea? Dat is heel fijn zeg. Vroeger kon je het haast niet merken dat je jarig was. Dat is nu gelukkig anders. En als je dan maar dankbaar bent voor hetgeen je hebt gekregen, dan is het goed hoor. Het was ook erg gezellig en dat is al heel veel waard Andrea! Anne v. d. Welle - Sommeisdijk. Je hebt er een pracht punt aangedraaid zoals je schreef. Als je nu eens nieuws had gehad Anne! Fijn zeg dat het op school goed gaat. En thuis kan je je ook wel vermaken. Jammer dat je de oplossingen toch niet ingestuurd hebt. Desnoods zonder briefje. Niet meer vergeten hoor! Connie Nieuwenhuize - Yerseke. Nu weet oom Ko tenminste wat voor een schip het is, Connie! Dat kan wel iets moois worden zeg. Ik denk zo dat jij de proefvaart wel mag meemaken. Duurt het nu nog lang tot het klaar is? Leuk dat je zoveel kaarten hebt ge kregen. Er zijn dus ook nog ouderen die met ons hoekje meeleven, Connie! Anja Joppe - Dirksland. Het was dus heel erg leuk op de Huishoudschool Anja? Lekker gegeten en daarop moest ook weer gedronken worden. Het schaatsen kan je wel vergeten Anja, daar komt nu niets meer van hoor. De zon kan al zo lekker warm zijn, en dan verlang je meer naar de zomer dan naar schaatsenrijden. Klazina Joppe -Dirksland. Ook al veel huiswerk Klazien? Maar goed dat je niet schaatsen kon, want daar had je toch geen tijd voor gehad. Oom Ko vindt het fijn dat ze je niet hebben vergeten. Iedereen krijgt graag post. Zelfs oudere mensen nog wel Klazien. Ook de Huishoudschool met een be zoek vereerd? Maar goed je best doen hoor. Kan je je moeder straks vervan gen in de keuken. Elly Voortman - Ouddorp. Toch is je brief op de plaats van bestemming gekomen Elly! Daar kijk je misschien raar van op, maar je brief was gericht aan Oom Ko te Ouddorp. Je ziet dus dat de post oom Ko toch wel vinden kan. Je zwemt dus in je huiswerk? Ja, dat is iets heel anders dan schaatsen. Nog even wachten Elly, dan kan je in de Noordzee zwemmen. Is altijd frisser dan in huiswerk. Jammer dat de tuin weg is. Het was een fijne vrije tijds besteding Elly! ALLEMAAL. De eerste brieven met de oplossingen van febnjari zijn binnen. Het begin is er dus. Ben erg belang stellend wat de brieven opleveren. Alle oude brieven zijn nu beantwoord, en daar er verder niets te verhandelen is,' sluit oom Ko dit hoekje met een har telijke groet aan allemaal. Oom Ko! GRENSKWESTIE Enkele cm van de perceelsscheiding staat in de tuin van mijn buurman een populier van 15 m hoogte. De wortels komen 5-6 m ver in mijn tuin. Ze groeien zelfs door mijn riolering heen en zijn armdik. Heb ik recht op schadevergoe ding? Antwoord: Zeer zeker, want niemand mag een gewas telen dat iemand anders eigendom aantast of vernielt. Maar de rechter zal u wel met een scheel oog bekijken en vragen, waarom u uw tuin nooit hebt gespit! Dan waren al die wortels n.l. nooit zo dik geworden! U hebt te allen tijde het recht, wortels die uw tuin binnen dringen af te steken. Overhangende takken mag u afzagen, maar alleen nadat uw buurman gewei gerd heeft ze zélf in te korten. Ook mag een opgaande boom niet zo dicht bij de perceelsgrens staan: hij moet op zijn minst 2 m er vandaan staan. U kunt dus tegelijk eisen, dat de boom weg gaat of verplant wordt. Maar als u zonder proceskosten uw doel wilt bereiken, hebben wij wel een ander middel voor u. Wacht eens tot midden in de zomer. Op een tijdstip dat de grond sprotdroog is, hakt u pardoes alle v/ortels in uw grond van die boom af, net naast de perceelsgrens. Tien te gen één dat de boom dan de operatie niet overleeft en opgeruimd staat net jes TANDBEDERF Mijn tandarts zegt, dat tandbederf komt door suiker in het bloed. Dat zou via de maag invloed hebben. Kan dat? Antwoord: Bij een normale spijsverte ring kan dat niet. De gezonde maag heeft n.l. een zuur milieu; hij bevat zelfs zoutzuur! De maag geeft onder normale omstandigheden geen suiker op, wel zuur. Dat zuur zou inderdaad van invloed kunnen zijn op het tandglazuur en vermoedelijk heeft hij dat bedoeld. Maar als u de mond terdege spoelt na dat de maag iets opgegeven heeft is ook dat gevaar wel bezworen. POPART Ons kleindochtertje heeft haar pop met een balpen bewerkt om er een snor en een baard op te krijgen. Hoe krijg ik het er weer af? Antwoord: Dat gaat het beste met spi ritus maar i.h.a. werkt dit beter naar mate men er vlugger bij is. U zult nu met een watje moeten weken. Lukt het niet dan kunt u naar het paardemiddel benzeen grijpen, maar dat is brandbaar en giftig en moet daarom met grote voorzichtigheid (buiten, van de wind af) worden toegepast. Zaterdag 7 maart a.s. wordt in de Sporthal te Oude Tonge, de FLAKKEE CUP wedstrijd gehouden. Deze wed strijd is verdeeld in de volgende groe pen: Meisjes 8-9 en 10-11 jaar: voor beide groepen zijn er 3 medailles en hoog ste wint de wissel cup". Jongens 8-9 en 10-11 jaar: idem als bij de meisjes. Jeugdtumsters 12-18 jaar: deze groep dames is gesplitst in 2 categoriën t.w. Nieuwelingen en Geoefenden, voor beide categoriën 3 medailles, en de hoogste wint de „CUP". Jeugdtumers 12-16 jaar: deze groep turnt in één klasse, dus 3 medailles, de hoogste de CUP. Dames en heren vanaf 16 jr.: beiden turnen in één klasse, met 3 medail les en bij beide de hoogste de CUP. De meisjes/J-turnstersen dames tur nen 4 toestellen, t.w. SPRONG, BRUG o.g., EVENWICHTSBALK en VRIJE Oefening resp. Lange Mat, de jongens BRUG ,REKSTOK, RINGEN, L-Mat en SPRONG, terwijl de jeugdtumers en de heren nog PAARD VOLTIGEREN. De wedstrijd voor de jongens en de meisjes begint s' morgens om half tien die voor de Jeugd -Turnsters en Tur ners c.q. Turnsters 's middags om 13.00 uur. De prijsuitreiking is 's morgens om 12.00 uur en 's middags om ca. 4.00 uur. De inschrijving door de verenigingen is als volgs: KRIEKEL SPARTA ST KWIEK SPARTA H MH-SD DOTO S.S.S. O.K.K. O.N.A. D.O.S. meisjes 8-9 10-11 - 4 2 5 - 2 3 6 7 7 3 ■5 5 14 jongens 1-9 10-11 J.-Turnsters turnsters J. turners H. nieuw geoef. 4 1 - - - 5 1 4 - - 7 - - 9 1 - - 8 16 5 In totaal: meisjes 8-9 jaar meisjes 10-11 jaar jongens 8-9 jaar jongens 10-11 jaar nieuwelingen geoefenden turnsters j.tumers heren 26 42 4 13 21 42 7 168 Door de leiding van de gymnastiek verenigingen is soms een jaar getraind om voor elk kind de juiste oefenstof te leren, zodat ze allen aan hun individuele sport de eigen inbreng kunnen tonen. Het Raenon-bestuur rekent dan ook dat u uw kind, kleinkind, vriend of vrien din komt aanmoedigen. Gaarne tot ziens de 7e te Oude Tonge fnciliiii ssseï-sis'^z^te^fei^i iiffl Wij zijn lid van de ANVR, met alle ingebouwde zeker heden voor u!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 6