EIIAIIDEn - niEUWS Maas en Scheldebode 27 febr.-6 maart 1891 HANS rn1 VIIN OE BERGHOOGTE Goed bezocht winterconcert Uitvoering Advendo een groot succes Voorlichtingsavond Gemeenten Schouwen tegen voortzetting tolheffing 2e blad Vrgdag 6 maart 1981 No. 4973 --^ KVENSTER HET Sempre VOOR AL ÜW BLOEMWERK BLOEMENHITIS KORTEWEG ■A- -k IVIuziekavond Pr. W. Alexander- school te Melissant DVN afd. Goeree Overfiaickee [ÜJ Het verzorgen van Uw aangifteformulier inkomsten en/of s vermogensbelasting 1980 is ons vak. U kunt ons bellen voor een afspraak. Wij houden 1 spreekuren op de dinsdagavond, de donderdagavond i en de gehele zaterdag. Dit zijn onze tarieven, kijk en vergelijk, onbetwist 1 de goedkoopste. 1 AANGIFTEBIUET A inkomstenbelasting65,i AANGIFTEBILJET G inkomstenbelasting gehuwde vrouw 25,1 AANGIFTEBILJET B inkomsten- en vermogensbelasting 80,1 De prijzen zijn incl. kosten B.T.W. 1 Boekhoudingen en Belastingzaken Administratie- en Belastingadviesbureau VOOIJS VAN HOUWELINGEN Keizerstraat 16c 3251 AN STELLENDAM TEL. 01879 - 1091 1 VERVOLGVERHAAL blik op ker •n aaiRMltvins De maagdelijke geboorte Schrift en Belqdenis De fundamenten der religie Wat de Leidse hoogleraar Prof. Dr. H. Berkhof heeft gezegd in een interview met het blad „Kerknieuws" over de maagdelijke geboorte van Christus heeft al vele pennen en tongen in beweging gebracht. Het is ook geen kleinigheid zulke ketterijen te moeten horen uit de mond van een kerkelijk hoogleraar van de Nederlandse Hervormde Kerk. Dat wil zeggen: een man die belast is met de opleiding van aanstaande Hervormde predikanten, maar ook een man die bij zijn ambtsaanvaarding zijn instemming heeft betuigd met Artikel 10 van de Kerkorde, dat zegt: „De Kerk weert al wat haar belijden weerspreekt". Voor iemand die niet mocht weten waarover we het hebben volgt hier de letterlijke tekst van Berkhof's uitspra ken: „Waarom zou Jozef, in ieder geval een man, Christus niet hebben kun nen verwekt? Ik kan nergens in het Nieuwe Testament vinden dat de ge boorte van Christus uit de maagd als heilsfeit wordt genoemd. Paulus, Jo hannes en ook Jezus Zelf doen dat nooit. Alleen Mattheus en Lucas ver tellen het verhaal van de geboorte van Christus uitvoerig. Daarin is de bedoeling van God prachtig uitge drukt. Het verhaal wil laten zien dat Christus van boven is verwekt. Hij is een nieuwe schepping, maar waar om een nieuwe schepping wel kan plaatsvinden als er alleen van een vrouw en niet van een man sprake is, heb ik nooit begrepen". Het is onbegrijpelijk dat een theo loog als Berkhof dergelijke dingen kan zeggen. Hij kan nergens in de Schrift de maagdelijke geboorten vinden.' Dan heeft hij zijn bijbel toch erg slecht ge lezen. Want de engel zegt tegen Jozef: „Wat in haar (Maria) ontvangen is, dat is uit de Heilige Geest" (Matth. 1 20). En tegen Maria: „De Heilige Geest zal over u komen en de kracht van de Al lerhoogste zal u overschaduwen" (Luk. 1 35). Natuurlijk weet ook Berkhof wel dat deze teksten in de bijbel staan, maar ze hebben kennelijk voor hem geen be wijskracht. Dat betekent dat hij de Schrift niet erkent als het Woord van God en de enige regel van het geloof. Maar hij komt ook üi strijd met het geloof van de kerk der eeuwen. Met de geloofsbelijdenis van Athanasius bij voorbeeld, die zegt: „Het is tot de eeu wige zaligheid nodig dat hij ook de menswording van onze Heere Jezus Christus trouwelij k geloofEn met de Heidelbergse Catechismus (Zondag 14 over de menswording) en met Art. 18 van onze Nederlandse Geloofsbelijdenis, waar duidelijk beleden wordt dat Chris tus geboren is uit de maagd Maria, „zon der toedoen van een man". Wat Berkhof leert tast de fundamen ten van onze religie aan. Hoe kan Chris tus mijn Zaligmaker en Verlosser zijn wanneer Hij Zelf geboren is uit twee zondige mensen? Wie zal een reine ge ven uit de onreine? Niet één? (Job. 14 4). Dan kunnen we ook wel ophouden om de lijdensweken te vieren. Dan heeft het offer dat Christus bracht ook geen waar de. Hoe kan een mens die zelf een zon daar is voor anderen betalen? Maar ge lukkig, wij mogen weten: Hij kan volko men zaligmaken allen die door Hem tot God gaan, want Hij is de Hogeprie.stcr ons in alles gelijk, uitgenomen de zonde. WAARNEMER Zaterdag j.l. gaf de Kon. fanfare „Sempre Crescendo" te Middelhamis - Sommelsd^k haar jaarlijkse wintercon cert voor donateurs en belangstellenden m de zaal „De Meerpaal" op Hemesser- oord te Middelhamis. Voor ruim 300 aanwezigen, waaronder burgemeester van Welsenis met echtge note, oud-dirigent en ere-lid Willem Vemooys en vele afvaardigingen van zusterverenigingen, werd door het fan fare-orkest o.l.v. dirigent Jaap Jongejan begonnen met de concert-mars Margam Abbey van Tom Powell. Waarna voor zitter Jan van Lente zijn openingswoord sprak. In dit openingswoord merkte deze op, dat ondanks het slechte weer toch nog zoveel belangstelling voor dit concert bestond. Bovendien stond voorzitter van Lente nog even stil bij het gereedkomen van het nieuwe repetitie-gebouw van Sem pre aan de Jul. van Stilberglaan te Mid delhamis. Immers na de vele werkzaam heden door de leden zelf verricht, en met financiële steun van de gemeente Middelhamis, was het geheel omgeto verd in eén uitstekend repetitie-gebouw, waarop het bestuur erg trots is, en dat als voorbeeld kan dienen voor veel mu ziekverenigingen en menig gemeente bestuur, aldus voorzitter van Lente. De voorzitter deelde de aanwezigen me de, dat de opening op 14 maart a.s. 's middags om 2 uur zal worden verricht door de burgemeester van Middelhamis, de Edelachtbare Heer van Welsenis, waarna er om ongeveer half 4 open huis zal worden gehouden voor eventuele be langstellenden. Na dit alles werd het concert-pro gramma o.l.v. dirigent Jaap Jongejan voortgezet met o.a. A. Foster-Overture van Boedijn en het technische zeer las tige concoursnummer van november 1980 te Zaandam, te weten Divertimen to van Marcel Poot. Verder werd nog de comet-solo Tre Paragon van Sutton ten gehore gebracht, met als comet-solist Arie Noordijk. Deze moeilijke solo was voor deze avond voor fanfare-orkest be werkt door dirigent Jaap Jongejan. Met de Mars The Senator van Allen brak de pauze aan. Na deze pauze was het de beurt aan de drumband o.l.v. instructeur Cor Bus- kop, die zijn mensen enkele vlotte mar sen liet spelen. Ook bij de drumband waren nog enkele solisten, te weten Wil- co Buskop, Wim van Lente en Henk Grootenboer. Eveneens na de pauze trad het jeugdorkest op. Dit uit ongeveer 25 leden bestaande ensemble, met uitzon dering van bassist Cor Simonse allen jonger als 21 jaar, verraste evenals vo rig jaar het publiek, door o.l.v. dirigent Jaap Jongejan een prima uitvoering te geven van Around The World van Kees Vlak, ditmaal deel 3. Verder speelde een vijftal senior-le den van Sempre, te weten Pim van Lint en Rien de Waard, Arnold van Lente, Pim Schrijver en Arie Noordijk, het Quintet van Vistor Ewald, een nummer voor de hoogste afdeling der KNF voor solisten en kleine ensembles. Het laatste gedeelte van deze avond werd weer verzorgd door het orkest o.l.v. Jaap Jongejan en speelde o.a. Variations en forme de dance van Marcel Poot, The Beatles in concert, en de mars BB and CF van Ord Hume. Ook in dit laatste gedeelte van het concert waren er nog solisten, n.l. Pim van Lint op Euphonium in To a wild rose van McDowell, en Rien de Waard op trombone in Schnellzugposaune van Ferstl. Na het dankwoord van de voorzitter aan Hemesseroord en aan lady-speaker mevrouw Giela de Jong-Jongejan, speel den alle medewerkenden tot besluit de mars Saint Triphon van Arthur Ney en kan opnieuw worden terug gezien op een geslaagd winterconcert. OOLTGENSPLAAT Toen voorzitster Joke Tiggelman-Goud vrijdag 27 februari 1981 om 20.00 uur de ruim 200 aanwezigen in „'t Centrum" Welkom heette kon er al van een succes gesproken worden. Het was n.l. heel lang geleden dat de zaal van „'t Cen trum" te klein bleek. De gemengde zangvereniging opende onder leiding van C. C. v. d. Heuvel dit concert met een aantal oud Hollandse liedjes, die bij de aanwezigen goed in de smaak vielen. Advendo presenteerde zich ook in nieuwe costuums. De creme- blouses en lange zwarte rok voor de da mes en de heren een zwarte blazer en zelfde kleur overhemd als de blouses van de dames. Na deze opening trad Pie van Huij- zen-van Dam op. Deze sopraan-soliste onder begeleiding van mevr. v. d. Meij- den, bracht een drietal nummers naar voren. Zij verkreeg terecht een daverend applaus. Excelsior uit Dirksland betrad hierna het podium, onder leiding van „invaller" dirigent Zuidgeest, werd een 4-tal num mers ten gehore gebracht. Het King of Glorious, met sopraan-solo van Pie van Huijzen-van Dam, oogstte terecht veel bewondering. Het programma dat Tavenu uit Din- teloord ten gehore bracht voor de pauze was van een zeer hoog cultureel peil. De pauze werd ingeleid door Joke Tiggel- man die met enkele luisterliedjes het eerste deel van het programma afsloot. Het tweede deel van de avond begon met een piano-improvisatie met zang door Dick v. d. Giessen, pianist van pro- fesse en begeleider van Tavenu. Tavenu en Advendo traden elk nog een keer op. Het laatste nummer van Advendo Pa- nis Angelicous met sopraan-solo van Pie van Huizen, sloot een hoogstaande culturele avond af. De voorzitster toonde zich in haar dankwoord dan ook zeer dankbaar voor het feit dat een dergelijke zangavond mogelijk is. Samenwerking van koren en solisten brengt iets moois tot stand. Mede door de grote medewerking van de gehele middenstand van Ooltgens- plaat, is dit financieel haalbaar geweest. Daar is Advendo zeer dankbaar voor. Een avond om trots op te zijn Adven do. Er waren donderdag 26 februari heel wat ouders naar school gekomen om te luisteren naar de muzikale prestaties van de kinderen. Alle blokfluitgroapjes deden hun uiterste best op hun nummer. Er waren jeugdige muzikanten, die nog maar een half jaar les hadden, maar er waren er ook, die al ruim twee jaar les hadden gekregen. Het verschil was na tuurlijk goed te horen, maar ieder lever de op zijn of haar niveau een behoorlijk stuk muziek. Daarom was er ook alle waardering voor de leerkrachten, die er zoveel tijd en zorg aan besteed hadden. Er werd ook nog op gitaar en orgel gespeeld. Dit wisselde het blokfluispel leuk af. Tot slot van het optreden van de kin deren speelde het „Schoolorkestje". Daar bij werd gebruik gemaakt van blokflui ten, sopraan- en als, xylofoons en ver schillende ritmeinstrumenten. Het or kest je speelde: Oosterse dans, Troika en Happy Trip. Ze kregen als beloning een luid applaus van de ouders. Na de pauze gaf het hoofd van de school, de heer Smit een muziekles aan de ouders, zo als die ook gegeven wordt aan de kin deren. Eerst moesten zij het ritme van een liedje zeggen en daarna werd het ge klapt. Behalve het klappen in de han den werd er met de voeten gestampt en geslagen op de knieën. De ouders ont dekten al gauw, dat muziek maken erg leuk is maar beslist niet eenvoudig. Eslotte gingen zij ook spelen op xylo foons en ritme-instrumenten. Hierbij werd het liedje gezongen. Het eerste nummer: één, twee, drie, vier, vijf gaf nog wat problemen, maar het liedje ,,Zo zingt een vogel" klonk voortreffelijk. Tot slot van de avond werd bij het draaien van de plaat „Danse Macabre" van Camille Saint Saëns de betekenis van dit muziekstuk verteld. Het leren luisteren naar muziek bleek erg leer zaam te zijn. Het was een fijne muzikale avond. PLAATSELIJKE BERICHTEN MIDDELHARNIS Schipper G. Kamman van Papendrecht zijn schip „Broedertrouw", geladen met suikerpeeën en bestemd voor Bergen op Zoom, onbeheerd achtergelaten, zonder dat iemand weet waarheen hij zich heeft begeven. Men vermoed dat hem een ongeluk is overkomen, zijn schip is maandag morgen achter een sleepboot en be stuurd door schipper Fluit weggebracht. Door den kerkeraad der Chr. Ger. gemeente is tot predikant beroepen Ds. A. de Vlieg van Halfweg. OUDDORP Onze beroepen herder en leeraar Ds. D. F. Meinsma te Hedel, zal aldaar D.V. 8 maart afscheid preeken om 15 maart alhier door Ds. Bonthoom bevestigd te worden. OOLTGENSPLAAT Twee huisgezinnen brengen zich in gereedheid om met April a.s. de Nieuwe Wereld (Amerika) te bezoeken en zich aldaar te vestigen, teneinde hun geluk te beproeven, waarom dan ook een hun ner, A. K. hedenavond zijne woning in veiling werd gebracht, die voor den som van 1400,door L. M. van Putten werd gemijnd. MELISSANT Cornells de Bruijne, oud-veldwachter alhier met zijne echtgenote Cornelia van Herken hoopen 27 maart hun gouden bruiloft te vieren. Opmerking verdient, dat beiden voor de tweede maal zijn gehuwd. SOMMELSDIJK Tot griffier bij het kantongerecht is benoemd Mr. H. B. v. d. Eist, thans plv. kantonrechter, advocaat en procureur te Rotterdam. Bij testementaire beschikking heeft dhr. Scheeper, in leven griffier bij het kantongerecht 300,gelegateerd aan het Burgerlijk Armbestuur van Som- melsdijk en Middelhamis. Een zelfde be drag aan de gemeente Sommelsdijk met last om uit de rente dier som jaarlijks aan de kinderen der Bewaarschool op het St. Nicolaas feest een genoegelijk oogenbUk te bezorgen. KERKNIEUWS N'ederd. Geref. Kerk (Doleerende). STAD AAN 'T HARINGVLIET voor. leeskerk, namid. Catechismus. Woensdagavond 4 maart ds. v. d. Velde en Donderdagavond 5 maart Ds. Cramer. DEN BOMMEL v.m. 9 uur, nam. 2 uur en sav. 5V2 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT v.m., nam, en 's avonds dhr. GuUlaume, Chr. Ger. Kerk. MIDDELHARNIS voorm. en 's avonds leeskerk. STELLENDAM voorm. en namid. Ds. J. J. Koopmans, Vrije Ger. gemeente. MELISSANT voorm., namid., avond Ds. P. den Boer, Doopsgezinde kerk. OUDDORP voorm. en avond Ds. K. W. Rössing. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK Geboren: Cornells z.v. J. Kieviet en J. Verbiest Eliza z.v. L. Joppe en P. Saarloos Jacob z.v. H. Groenen dijk en S. Heijman Pietemella d.v. D. de Korte en G. Timmers Jan netje d.v. W. Vroegindeweij en G. van Dongen Maatje d.v. J. van Dongen en J. v. d. Slik. Overleden: Korstiaan Korteweg 74 j. wedr. van Comelia Spee Bastiaan v. d. Melde 74 j. wedr. van Maatje Brooshoofd Johanna v. d. Polder 78 j. wed. van Simon Kootte Pe trus Johonnes Maltheus Louis Schee per 37 j. Jacoba Verbiest 48 j. OUDE TONGE Gehuwd: Jan Hartog 37 j. en K. M. Knaape 28 j. Geboren: Hendrik z.v. M. Bruinse en C. van Markensteijn Leuntje Gebran- da Lena d.v. M. Kanters en D. Lok ker Neeltje Pietemella d.v. J. van Sint Annaland en N. Osseweijer Maricus P. Bezemer en L. A. Kan ters. NIEUWE TONGE Ondertrouwd: Arij Drooger 24 j. en Christina van Vliet 22j. Geboren: Aaltje d.v. E. Hoogmoed en L. van Zielst Jannetje Cornelia d.v. M. Noteboom en A. Breur Leent je Kommertje d.v. L. Kieviet en en N. van Rijkhuizen. ADVERTENTIëN Notaris Kuijpers te Dirksland is voor nemens op vrijdag 6 maart 1891 in het openbaar te verkoopen: 's namiddags 2 uur, onder Sommelsdijk, nabij de Sas- sluis van Dirksland, 12 aldaar wassende lEPENBOMEN, en 's namiddags om streeks 3 uur onder Melissant, in de Kraaijenisse Meestoof WINDMOLENS, BRANDSPUIT uitmuntend EESTKLEED en verdere STOOFGEREEDSCHAPPEN PLOEG- en WAGENTOUWEN ZWINGEN, KAPKEGGEN en PLOEGVOETEN Gevraagd door tusschenkomende om standigheden een KLEERMAKERSKNECHT van goed zedelijk gedrag, bij voorkeur die kan scheeren, tegen 1 of 15 Maart. W. Donkersloot kleermaker Ooltgensplaat Manufacturen Magazyn „HET WITTE KRUIS" De vestiging van dit bedrijf is bedoeld om aan vlijtige wevers, tgen behoorlijk loon, werk te verschaffen. TAFELLAKENS van 2 el groot vanaf 22^/2 cent per el Linnen SERVETTEN met Ingeweven rand, vanaf 1,70 per doz^n. Zuiver linnen KAMERHANDDOEKEN 1,80 per dozqn HANDDOEKENGOED aan het stuk, in 25 soorten in echt linnen vanaf 14 cent pter el, t/m 37V2 cent per cl 10/4 breed half LINNEN voor LAKENS uit één'e breedte vanaf 27V2 cent per el t/m qualiteiten van 40 cent per el Zuiver linnen DAMES en HEEREN ZAKDOEKEN vanaf 2,10 per dozyn DAMES -CONFECTIëN zoals: Chemises, Nachtjaponnen, Rokken met strooken. Piqué Molton Rokken Nachtjaponnen vanaf 95 cent. Hang 49 ROTTERDAM N.B. geopend van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. Publikatie van het Streek Museum Go'eree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdflk A. J. K. Op vrijdag 13 maart wordt de alge mene ledenvergadering, tevens voor lichtingsavond gehouden in „Vila Nova" te Sommelsdijk. Aanvang 20.00 uur. Alle leden, donateurs en belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Na het huishoudelijk gedeelte zal er een dis- kussie worden gehouden over de aksep- tatie van het diabeet zijn. De diskussie zal onder leiding staan van Mw. M. A. de Pater-Zijlstra, assis tent psychiater. Nadat in voorgaande jaren ruime aan dacht is besteed aan de medische kant van diabetes, willen wij op deze avond met elkaar praten over problemen waar mee iedere diabeet wel eens te maken heeft gehad, b.v. het afhankelijk zijn van een spuit. Dikwijls is diabetes een moeilijk be spreekbaar onderwerp in familie of ken nissenkring, met als gevolg, onbegrip. Veel diabeten voelen zich door hun gezin betutteld, terwijl men alleen maar bezorgd is. Er is echter verschil tussen zorg en betuttelen. Ook kan diabetes een heel verleide lijke kapstok zijn om alles aan op te hangen. Over al deze dingen kimnen wij met elkaar diskussiëren. Wij hopen dat deze avond er toe bij draagt te komen tot een betere verwer king van de problematiek rondom het diabeet zijn. NIEUWERKERK BIDDAG Op woensdag 11 maart, a.s. zal in Nieuwerkerk de Biddag voor Gewas en Arbeid worden gehouden. In de Geref. Kerk en in de Geref. Gem. in Ned. zul len twee diensten zijn, in de Geref. Gem. zullen 3 diensten worden gehouden. Vele bedrijven en zaken zullen op die dag gesloten zijn. Met Bruinisse als laatste hebben alle zes de Gemeenten op Schouwen Duive- land op voorhand moties aangenomen, waarin men zich uitspreekt tegen een eventuele handhaving van de tolheffing op de Zeelandbrug, na 1985. Door Ged. Staten is de suggestie gewekt, dat men door de hoge exploitatiekosten die de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde zal meebrengen door mid del van een brug-tunnel, de tolheffing op de Zeelandbrug zou kunnen handha ven, om daaruit de exploitatiekosten te drukken. De afwijzing geschiedde over al met algemene stemmen. De motivering is vooral het feit dat inwoners van Schouwen Duiveland als zij van het eiland af wUden, altijd het volledige tarief aan veer- en tolgelden hebben moeten betalen, terwijl inwoners van Zeeuws Vlaanderen gratis of bij na gratis overtocht hadden op de veren over de Westerschelde. door PAULA Amsterdam - H. A. van Bottenburg N.V. 35 In gedachten ziet zij twee ernstige ogen op haar gericht. Wat was zij be gonnen! Zij? Was Hans niet begonnen door steeds aan haar te denken? En had ze niet wel eens horen beweren, dat als je sterk aan een bepaalde persoon dacht, dat die ook tot jou getrokken werd in welke vorm dan ook? Onzin en nog eens onzin. Moest zij, die zo anders geleerd had, 't in dat licht zien? Waar waren de goede voornemens van gisteravond? Wat kwam er van de bede terecht: „zo slechts Uw wil geschiede en de mijne niet o Heer". Waar was het kinderlijk vertrou wen van gisteravond, toen zij neerkniel de en om hulp bad? Was het haar toen niet geweest alsof er meegedragen werd? En nu dan? Waarom woog dan alles nu opnieuw zo zwaar? Och, ze wist het ook eigenlijk wel, omdat zij niet los wilde laten. Ja, straks, als deze vacantie voorbij was, als zij eerst met volle teu gen van zijn bijzijn genoten had, dan wilde zij afscheid van hem nemen. Dan was het toch nóg tijd genoeg? Daardoor zou Marietje toch niet tekort komen! Wilde zij dan met een gerust geweten Hans een dubbel spel laten spelen? Dat moest Hans toch zelf weten! Natuurlijk moest hij dat, maar zou zij dan niet de oorzaak zijn van die haast misdadige fout? Kon daar zegen op rusten? Onmo gelijk! Maar dan moest zij ook hoe eerder hoe beter gaan. Waar naar toe? Vader en moeder gingen uit, die kon ze ook niet aandoen opeens weer thuis te ko men. Natuurlijk, als zij onverwacht ziek werd en naar huis wilde, zouden ze hun vacantie dadelijk opgeven, maar voor dit? Kon zij vader, die zijn vacantie zo nodig had, dit wel aandoen? Maar bier kon ze toch ook niet blijven. Nel en Toos? Waar waren die ergens op hun fiets tocht? En als zij het als wist, zou ze zich dan opeens bij hen voegen? Ze wist van hun kant welkom te zijn, maar zelf voelde zij er nietsv oor. Natuurlijk zouden ze willen weten wat de oorzaak van die opeens veranderde plannen was. Ze verdachten haar toch al. Moest je net Nel en Toos hebben, die zelf dol graag iets zouden beleven, echt beleven dan, zoals zij het noemden, want zo'n soort vriendschap hadden ze wel eens meegemaakt. Neen, Nel en Toos kwamen zéker niet in aanmerking, vader en moeder de eer ste weken ook niet, zo bij voorbeeld in de derde week zou het zo gek nog niet zijn naar hen toe te gaan. Ze wist zeker ze er een geweldig pleizier mee te doen, maar zou dat geen camouflage in groot formaat zijn? Die lieverds in de waan te brengen zo sterk naar hen te verlangen, dat zij haar vacantie er voor wijzigde? Hoe banaal zou dat zijn! Als ze het deed, dan ook onomwonden de oorzaak vertellen en anders wegblijven. Vier-en-twintig uur geleden had zij niet gedacht zo spoedig al in grote moeilijkheden te zullen zit ten. Had zij Hans eigenlijk maar niet dadelijk ontmoet! Wat? Sloeg daar de dorpsklok al elf uur? Vóór de elf-uur-koffie thuis, had oom gezegd. In een oogwenk zit ze op de fiets, jaagt over het stuur gebogen de smalle landweg af om even later al hij gende haar fiets in de schuur te slinge ren. „Kind, wat heb je weer woest gere den geloof ik". „Alleen 't laatste stukje tante, ik merkte wat laat te zijn". „Nu, 't ziet toch niet op een paar mi nuten". „Dat weet ik wel, maar ook, dat oom een man van de klok is". „Ja, dat is hij zeker, hij heeft graag om elf uur zijn kopje koffie. Ga maar gauw bij hem zitten, ik volg met de koffie. Anna heeft er weer extra haar best op gedaan". „Ja, ik ruik het tante, heerlijk...! Dag oom!" Twee ondeugend lachende ogen zagen in de hare. „En...?" „Wat en...? Wat bedoelt u?" „Prettig even doorgewaaid?" „Er is geen wind oom". „O, ik dacht dat je. daar zo'n kleur van gekregen had". „Drink jij dat heerlijke kopje koffie maar op, kind en laat oom maar pla gen". „Ik kan er als altijd best tegen tante, ik plaag wel weer eens terug". „Ja, jullie zijn aan elkaar gewaagd, maar.luister eens kind, we hebben een uitnodiging van een vriend van oom, je hebt zijn naam wel eens gehoord, mijn heer Wagner, eigenaar van de metaal- fabriek ,je weet, waar Hans Stettler werkt, die liet vragen of we vanmiddag thee kwamen drinken. Nu weet ik wel, dat je niet graag op theevisite gaat, maar din konden we niet afslaan zonder on beleefd te zijn. Je werd meegevraagd en ik heb dus de invitatie voor jou aan genomen". „Natuurlijk ga ik mee tante. Stel u voor, dat ik zo onbeleefd zou zijn te wei geren. En dan, ik vind het wel eens leuk, dat geweldig huis van binnen te zien". „Ja, wat dat betreft valt er veel te bewonderen. Zowel mijnheer als ijne- vrouw Wagner zijn beiden kunstlief hebbers". „Zijn er geen twee dochters?" „Ja, Nora en Trees. Nora is uit loge ren bij de ouders van haar verloofde. Zij is verloofd met de jonge burgemees ter van Zuiddorp". „Ik dacht, dat die meisjes veel jon ger waren dan ik". „Dat zijn ze ook. Nora is pas negentien geworden en Treesje is zeventien. Ja kind, jij mag wel opschieten". „Waarom tante?" „Ik zei het er maar om hoor, blijf jij nog maar wat bij vader en moeder". Ongewild was er even een pijnlijke stilte ontstaan, waar oom Ernst met grote tact een goed einde aan maakte door Rudi te vragen een pakje van zijn studeerkamer te willen halen. „Is dit het oom?" „Ja, dat is het! Ga je even mee naar de post?" „Graag, ik zal het dragen, geeft u maar hier als 't u blieft". Gezamenlijk sloegen oom Ernst en Rudi de weg naar het dorp in. „Da-ag! Wacht je al lang?" „Weineen kabouter, nog geen vijf mi nuten. Je had me toch om half zeven ontboden?" „Ja, dit is het enige rustige uurtje van de dag dat ik oom zeker thuis weet. Oom en tante rusten na het eten altijd even. Ze zijn wel gewend, dat ik dan nog even uit wip". „Zullen we nog wat verder doorlo pen of hier gaan zitten? Even verder is misschien nog wel zo geschikt, geef mij je fiets maar". Weineen, die kan ik best zelf hou den". Zoals u TOlt, dame! Wat kan er maar een droevig klein gUmlachje af. Ik las eens: 'k zie stormen loeien in 't grauw verschiet, En 't hoofd hun bieden, kan ik niet. Zo zie je er precies uit. Laten we hier maar neerstrijken en vertel me dan eens wat er in die kleine week dat we elkaar niet zagen, door dat hoofdje van jou gegaan is. Nu...?" Spelend grepen zijn vingers naar de schakels van haar gouden armband, ter wijl zijn ogen de hare zochten. „Moeilijk onder woorden te brengen wat er verwerkt is?" „Ja, nog al of... eigenlijk ook weer niet. Ik zie 't zo Hans, dat we met dit spelletje moeten breken, hoe eer hoe beter". „Spelletje!" Onstuimig grepen zijn spelende vingers naar haar in haar schoot liggende handen. „Zo mag je dit niet noemen. Dit is geen spelletje, ook niet als zodanig bedoeld, ik heb alles wel degelijk overdacht, vooral na ons gesprek van acht dagen geleden". wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 5