AmS, maandag vertoning filin M.D, 10 Wel^ aan'hgoed slotgedacht? Ingezonden Op slot zetten, wie doet dat noa Bewaakte stallingen, nooit van 2fn! leven* De fiets registreren, nog nooit aan gedacht Aangifte doen, homaar* Toch, als iedereen ^t zou doen zouden er heel wat minder fietsen worden gestolen. 26e jaargang y' ZEEL Dinsdag 20 januari 1981 No. 4960 CHR. STRÉEKBLAD OP GEIREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLAMDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond OOK B W GOEDEREEDE PREFEREREN AANSLUITING BIJ ZEELAND De vredesduif opgehokt Uw huis verkopen TAiVIBOER KIJKDAG GESTOLEN FDETSEN Gem.raad Dirksiand spreekt a.s. donderdag over Prov. herindeiing Kip ik lieb je Nu ook in IViiddeiliarnis Parvo-virus besmetting Fiakkeese pootaardappelen naar Rusland Bevolking Goedereede in 1980 met 122 vermeerderd FLUORFLESSEN OOK OP OUDDORFS STRAND MADDY KNOL SPREEKT IN MIDDELHARNIS EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Dierenbescherming GESPREKSGROEP OUDERS VAN PEUTERS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Refc no. 34 20 01 108 UW5 ABONNEMENTSPRIJS 10,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. B en W van Go'edereede gaan de ge- meentieraad adviseren zich in de a.s. donderdagavond te houden raadsverga dering, als het zal gaan over de Prov. herindelingsplannen, uit te spreken voor toevoeging van Goeree Overflakkee aan de Provincie Zeeland. „Liever een deel gebied van Zeeland dan een rest-gebied van Rijnmond" zo luidt een deel van de argumentatie van het College welke wordt verwoord in een uitvoerig prae- advies aan de raad waarvan het over- grote deel zich al eerder voor Zeeland heeft uitgesproken. Opnieuw wordt nu een uitspraak ge vraagd opdat het Provinciaal bestuur die in haar overwegingen kan betrek ken wanneer zij op 23 april üi de verga dering van Provinciale Staten een uit spraak zal doen. B en W hechten de grootste waarde aan een juiste keuze bepaling temeer omdat de voorgenomen Provinciale herindeling niet alleen een zaak van territoriale-decentralisatie-, maar zeker ook een zaak van functionele decentralisatie zal blijken te zijn. In het kader van de functionele de centralisatie zullen taken van het Rijk worden overgedragen, hetzij aan de pro vincies, hetzij aan de gemeenten, dan wel zullen door de gemeente taken moeten worden afgestaan aan de Pro vincies. Er kan zo constateren B en W een versterking van het bestuurlijk gebeuren van de Provincies worden verkregen; van de Provinciale besturen in de nieuwe vorm zal een meer direct beleid kunnen worden verw^acht, o.a. op het gebied van natuurbehoud, monu mentenzorg, recreatie, verkeer en ver voer, de brandweer, politie en de ge zondheidszorg. In die sfeer voorzien B en W de mo gelijkheid dat de provincie via een op te stellen Provinciaal beleidsplan directe invloed laat gelden op het gemeentebe stuurlijk-gebeuren, immers bestaat het voornemen om aan de Provincies (onder voorwaarden) de bevoegdheid toe te kennen de gemeentebesturen richtlijnen en aanwijzingen te geven die wellicht hun invloed zullen laten gelden op en voor de beleidsuitgangspunten voor de gemeenten. Als praktijkvoorbeeld noemen B en W de functionering en de betekenis van het streekplan in het kader van het door de gemeente afzonderlijk te voeren planologisch beleid. Dat alles overziend acht het College het bijzonder betekenisvol nauwkeurig af te wegen naar welke provincie de voorkeur uitgaat. „Gelet op de toene mende Invloed van de zijde van de pro vincies nieuwe stijl doet zich dan steeds meer de behoefte g.evoelen om aanslui ting te zoeken bij een provincie alwaar in bestuurlijk opzicht sprake is van een te verwachten gelijk gericht beleid", zo argumenteren B en W. Zij vinden dan ook dat, gelet op het (nog) overwegende plattelandskarakter van Goeree Over flakkee aansluiting bij Zeeland meer te verkiezen is dan indeling bij de nieuwe provincie Rijnmond. In de provincie Rijnmond zou de be volking van Goeree Overflakkee maar slechts plm. SVo van de totale bevolking uitmaken en zou de bestuurlijke Invloed navenant zijn, terwijl dat in de Provin cie Zeeland plm. 10% zou zijn welke Invloed van heel wat meer betekenis mag worden geacht. Gelet op de toekomstige taakvervul ling van het eiland Goeree Overflakkee als onderdeel van het plattelandsgedeel- te van de nieuwe provincie Rijnmond kan eer worden gesproken van een rest- gebied, terwijl juist bij een belangen behartiging door de provincie Zeeland voor een structureel gelijkwaardig ge bied, er meer sprake zal zijn van een deelgebied, waardoor m bestuurlijk op zicht een beter op de behoeften, zowel lokaal als in regionaal verband, afge stemd beleid zal zijn gewaarborgd. Hier door bestaat naar ons oordeel meer uit zicht op de hantering van beleidslijnen waardoor de leefbaarheid voor Goeree Overflakkee gunstiger wordt beïnvloed", zo legt Goerees' College de raad voor. Gezien de uitspraken van enkele raadsleden en de door hen gebruikte termen, weten zij kennelijk niet het ont staan van het „geharnast" verzet en het opbokken van de „vredesduif". Want wat is namelijk de oorzaak hiervan. Buurman van Hulst dient in tegen stelling tot de met hem gemaakte af spraak toch een bouwplan In dat, van wege de hoogte van het gebouw in com binatie met een plat dak, mijn Instem ming niet kon en kan krijgen. Mijn voorstel was het gebouw dusdanig te ontwerpen dat de hoogte gelijk viel met de huidige scheidingmuur. Hierdoor zou mijn achtertuin niet al te veel te lijden krijgen van de toch al UI ons klimaat zo dikwijls ontbrekende zonneschijn. De heer van Hulst had hier begrip voor en zou een plan Indienen waarin rekening werd gehouden met de gedane afspraken. Wie schetst echter mijn verbazing? Achteraf verneem ik dat hij toch zijn oorspronkelijke plan dus circa 50 a 55 cm hoger dan de scheidingmuur ingediend heeft en kennelijk in latere gesprekken met raadsleden met geen woord rept over het overeengkomen al ternatief. Desondanks lees ik dat de heer van Hulst tegemoetgekomen is aan mijn be zwaren. Ra, ra? Als er dan ook gesproken wordt dat „alle wegen voor goed overleg niet be gaanbaar zijn gebleken", dan voel ik mij eens te meer onrecht aangedaan. Ik ben hrvi-st onglukkig met deze hele affaire, die ogenschijnlijk alleen op mijn rekening geschoven moet worden. Hierbij valt ook nog te constateren, dat de verhouding met de buurtbewo ners er ook niet beter op is geworden. Ik dacht in een prettige woongemeen schap aangeland te zijn waarin van een zekere willekeur nog geen sprake zou, zijn. Helaas! Dit valt tegen en Ik meen nu te begrijpen waarom, onder meer, de vorige eigenaar van mijn woning is verhuisd. Ik hoop dat de geest in onze woon gemeenschap door een gezamenlijke In spanning verbeterd kan worden. Ik wil daar in elk geval mijn mede werking aan geven. Met dank voor plaatsing, H. A. W. van Rees Steeneweg 29 Middelhamis. POLITIE GOEDEREEDE Die Inwoners van de gemeente Goe- dereede die in de afgelopen maanden hun fiets of brommer door diefstal zijn kwijtgeraakt zouden misschien a.s. za terdag hun karretje teiug kunnen vin den. Dan houdt de politie van 9 tot 13.00 uur kijkdag achter het bureau te Oud- dorp, waar ieder mag komen kijken of m de voorraad misschien zijn of haar bezit aanwezig is, wie weet. 't Is het kijken altijd waard. Niet voor de eerste maal-, maar al voor de vierde keer gaat Dirksland's gemeenteraad het in de vergadering van a.s. donderdag hebben over de door de Minister van Binnenlandse Zaken voor gestelde Provinciale herindeling. Eerder gebeurde dat al in 1975, 1976 en 1978 toen er sprake was van een herindeling in 26-, vervolgens in 24 en nog weer la ter in 17 provincies, in elk van de sug gesties Goeree Overflakkee bij Rijn-, mond was ingedeeld; nu ligt dat anders, nu lijkt het op Zeeland af te gaan B en W blijken daar alle vrede mee te hebben want zij stellen de raad voor Ge deputeerde Staten van Zuid Holland te berichten met de voorgestelde splitsing van Zuid Holland, waarbij Goeree Over flakkee aan Zeeland wordt toegevoegd, in te stemmen. B W citeren in hun toe lichting het gedeelte uit het concept ontwerp waarin de Minister motiveert welke overwegingen tot de keus van in deling bij de Prov. Zeeland hebben ge leid: „het eiland heeft duidelijke overeen komsten met de provincie Zeeland voor wat betreft de aard van het gebied zowel in sociaal-economisch als in sociaal-cul tureel opzicht. De bestemming van het gebied, in hoofdzaak agrarisch-recreatief van aard, wijkt fundamenteel af van die van de gebieden m en om het openbaar li chaam Rijnmond. Ook moet gewezen worden op de natuurlijke barrière van het Haringvliet; vergelijkbare scheidin gen bestaan niet tussen het gebied van het openbaar lichaam Rijnmond en de omliggende gebieden, de Hoeksche Waard, de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden. Zo'n scheiding is er wel tussen Goeree Overflakkee en Schouwen Duiveland, maar dat is nu juist één der overeenkomsten tussen Zeeland en Goe ree Overflakkee. De Zeeuwse eilanden en Goeree Over flakkee vormen, telkens onderling ge scheiden door de zee-armen, die hun overeenstemmend karakter bepalen, sa men met die zee-armen, de samenhan gende zuidwestelijke archipel. Aange zien een zekere oriëntatie op Rotterdam bestaat en niet alle op Goeree Overflak kee gelegen gemeenten aansluiting bij Zeeland voorstaan, duiden wij dit eiland aan als marginaal gebied. De indeling ervan bij Zeeland draagt ons Inziens eveneens bij tot de provin ciale schaalverkleining door verkleining van de naar inwonertal toch nog grote provincie Rijnmond, terwijl het inwonertal van de huidige provincie Zeeland een uitbreiding van dit provin cie met Goeree Overflakkee niet in de weg staat", aldus 's Ministers rnotivatie. DIERENBESCHERMING Een losgeslagen kip die in 't Dirkslandse de bree-veertien was opgegaan heeft er verstandig aan geda.an juist bij de fam. Elvé een onderduikadres te zoeken. Ande ren hadden 't gevogelte wellicht In de soeppan laten verdwijnen, maar mevr. Elvé daarentegen loopt dermate warm voor de be scherming van het dier dat ze de kip inmiddels als gevonden voor werp" heeft aangemeld met als signalement dat het „een bruine kip met een groen stukje staart" is. Wie zo'n veelkleurige kip ver mist kan haar bij mevr. Elvé terug halen en graag met wat spoed omdat de poezen de kip voortdurend naar het leven staan. De honden van de fam. Elvé hou den op hun beurt de poezen nog rustig maar 't betekent wel een hoogst gespannen situatie Het voor honden uitermate gevaar- i lijke Parvo-virus heeft ook in Middel- harnis een slachtoffer geëist. Waren het eer-vorige week nog 6 honden in Me lissant die het slachtoffer werden, nu blijkt de ziekte ook tot m Middelhamis te zijn verspreid. Gezien de besmet telijkheid en de soms explosieve uit breiding van de ziekte is het honden bezitters aan te raden het inentings boekje van hun hond erop na te zien of hun huisdier tegen het parvo virus is ingeënt en of dat niet langer dan een jaar geleden is; de inenting blijft n.l. niet langer dan een jaar effectief. Het duurt na de inëntmg ook een aan tal dagen vooraleer het hondenlichaam zoveel afweerstoffen heeft gevormd dat het tegen het virus bestand is. Dank zij de goede samenwerking van een drietal vooraanstaande handelshui zen te weten „Agrico", „Wolf en 'Wolf' en „de ZPC" zijn vorige week een groot kwantum Nederlandse pootaardappelen verkocht naar Rusland, aldus de heer G. Joppe te Melissant die de afrondende be sprekingen ie Leeuwarden j.l. vrijdag meemaakte. De transactie omvat naast een aantal kleinere rassen, hoofdzakelijk Desiree In de maat 35/60 mm en Bintje in de maat 35/55 mm, welke voor een zeer redelijke prijs In het nieuwe afzetge bied verkocht zijn. Zoals bekend hebben de Oostbloklan den de laatste jaren grote problemen hun voedselproductie op peil te houden. Eén van de middelen om die productie weer op peil te krijgen is het gebruik van goed uitgangsmateriaal. Dat zij daarbij uitsluitend Nederland se pootaardappelen, liefst van moderne rassen willen aanschaffen is een ver heugende zaak en kan voor de toekomst een doorbraak zijn tot een verdere uit bouw. De heer Joppe die in onze streek de belangen van „de Z.P.C." behartigt ver telde ons verder dat de poters zullen worden verzonden per schip naar een landbouwgebied m de driehoek Moskou - Leningrad - Minsk. Het vriest daar 150 dagen per jaar. Ze kunnen dan ook pas in de tweede helft van mei ge plant worden. De oogst valt er eind augustus - begin september. Gezien het gevorderde verkoopsei zoen kon niet meer aan de volledige vraag naar modme rassen voldaan wor den. Daar de verzending pas in april kan plaats vinden zal het product nu snel export klaar gemaakt worden. Daarna wordt het in mechanisch ge koelde ruimten bewaard bij een constan te temperatuur van 3-4° C. Dit om een zo hoogwaardig mogelijk kwaliteits pro duct te kunnen afleveren. De Fiakkeese bijdrage aan dit pro ject zal zo'n 10 a 15.000 baal bedragen, hoofdzakelijk van de rassen Desiree en Baraka. HERKINGEN OUD PAPIER-ACTIE A.s. w^oensdagavond zal vanaf 6 uur weer een ploeg oud-papier-ophalers van de Johan Frisoschool door het dorp gaan. Men wordt gevraagd het papier weer tijdig en gebundeld gereed te zetten zo dat ook deze ophaalactie een goed ver loop zal kunnen hebben. OUDDORP ZENDINGSAVOND Heden (dinsdag) avond wordt in de gemeenschapsruimte van de Chr. school aan de Margrietweg een zendingsavond belegd, waarin het echtpaar Looyen- Sllnger iets van hun werk op het zen- dingsveld vertellen en laten zien. Deze avond, waar ieder hartelijk wel kom is, vangt aan om hall 8. Volgende week maandag, 26 januari zullen geïnteresseerden kennis kunnen nemen van de vertoning van de film over de blijde terugkeer van de Middel- hamisse visserssloep de M.D. 10 in okto ber vorig jaar. De commissie die het bezoek van de sloep aan Middelhamis organiseerde verzocht aan dhr. van Vliet uit Ouddorp, voorzitter van de filmclub, een film te vervaardigen waarop de hoogtepunten uit het bezoek in beeld zouden worden gebracht. Maandag avond om half 8 zal het gefilmde ver haal te zien zijn in de zaal van het dienstencentrum aan de Doetinchemse- straat te Middelhamis. De commissieleden hadden genoegen de „voorvertoning" van de film te zien; dhr. van Vliet verzorgde die van geluid en titels en het werd dan ook een waar devol document voor nu en zéker ook voor later. De film die met visie werd gemaakt geeft een categorisch verslag van de op eenvolgende gebeurtenissen; de wach tenden op het Havenhoofd en de ver schijning van de M.D. 10 voor de ha veningang. Voorts het passeren van de sluizen en de aankomst in de Middelhar- nisse haven waar het zwart zag van de mensen. Voorts nam dhr. van Vliet de len op van de Indrukwekkende wel komstwoorden, gesproken door Aai Boo- german en de heer van Vliet was erbij toen de hoogbejaarde oud-vissers let terlijk aan boord werden gehesen. Prachtige s.hots maakte hij aan de maaltijd waar de oud gedienden elkaar zoveel te vertellen hadden. Aan de füm-technische verwachtln- Zo poseerden de oud-vissers ook voor de filmcamera; Giel van Dongen die het meest links staat overleed enkele Weken geleden. gen heeft dhr. van Vliet dan ook uitste kend voldaan len met eenzelfde genoe gen zal hij maandagavond zijn werk la ten zien. Uiteraard is de grootte van het projectiedoek beperkt van omvang zodat er wat improvisatie nodig zal zijn om te zorgen dat ieder maandagavond optimaal van de film zal kunnen ge nieten. Wanneer echter de eerste voorstelling om half acht overvol zou zijn dan is dhr. van Vliet zeker bereid direct na de eer ste een tweede vertoning te laten volgen. De bevolking van Goedereede is in 1980 met 122 zielen gegroeid tot een aantal van 10.151, per 31 december 1980. Op 1 januari telde Goedereede der halve nog 10.029 ingezetenen. Er vonden 163 geboorten plaats, er kwamen 306 personen de gemeente bin nen, er overleden 71 personen en er vertrokken er 276 welke cijfers in een „overschot" van 122 resulteren. Niet alleen langs de Zeeuwse stran den maar ook op Ouddorps strand zijn in de afgelopen dagen flessen met fluorhoudend water aangespoeld. Op het strand bij de Brouwersdam werden er een vijftigtal aangetroffen; de politie heeft ze in bewaring genomen en advi seert de vinders van nog meerdere fles sen die op het bureau In te leveren. In de flessen bevindt zich water met een hoog fluor-waterstof gehalte. De plastic-flacons dragen een Chinees opschrift. Maddy Knol, werkzaam bij Provin ciale Staten komt morgen, woensdag 21 januari, 's avonds om half negen naar Middelhamis om daar op uitnodiging van de dames van het vrouwencafé te spreken over haar werk en haar inte resses m de politiek en haar politieke bezigheden. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. MELISSANT zaterdagavond 7.30 uur student G. Mouw, Elspeet. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beyerland. DIRKSLAND JAARVERGADERING KIESVERG. S.G.P. De kiesverg. der S.G.P. houdt heden (dinsdag) avond haar jaarvergadering in het verg. gebouw „Rehoboth" van de Ger. Gem. te Dirksiand. De eerw. heer. A. H. Veldhuizen te Herkingen hoopt te spreken over het onderwerp „Gelijkheid". Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Aanvang kwart voor 8. Katertje vermist: In Sommelsdijk wordt sinds een week een katertje van plm. 1 jaar oud vermist; het is zwart met een witte bef en met witte pootjes, draagt een geel halsbandje. Het diertje hoort thuis bij de fam. v. d. Linden, 'Tuinstraat 2 te Sommelsdijk; overdag tel. bereikbaar onder nr. 010 - 859572 of 853883. NIEUWE TONGE Het Groene Kruis afdeling Nieuwe Tonge organiseert op zes achtereenvol gende maandagen een gespreksgroep voor ouders van peuters (van 1 tot 3 jaar). Te beginnen op maandag 16-2- 1981 van 19.30 uur tot 21.30 uur. Voor inlichtingen en opgave kunt U zich wenden tot Zr. Melissant, Kerkring 17, Nieuwe Tonge. Tel. nr. 01875 - 1390. VOORKOMING MISORUVEN Ewi zaak van de politie èn a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1