htttbiPethtse Jederland moef niet bij de paidien neer gaan zitten l Geil. Staten hebben tócb besloten tot verbreding van de Staverseweg t Vrijdag 9 januari 1981 No. 4957 CHR. STREEKBLAD OOP GEREFOEMEIEIIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt txoeemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond vooraSezékeiiseidi 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Voorzitter K. v. K. in aarsrede BEZOEKT ONZE GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Automofoielen-verkoophal i OOK OP VEUDAGAVOND IVliDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 Ontiieffing voor grondontsmetting met methylbromide -k -k Parvo virus explosie in Melissant Aan de fietsendieven in Dirksland G&ydeii speld van Volkswagen VIERDE EN LAATSTE TOERUSTINGSBIJEENKOMST OVER „ZENDING EN EVANGELISATIE" Distriktsvergadering jeugdverenigingen van de Ger. Gem te Dirksland GROTE VERRASSING UIT DEN HAAG: Ventjagersplaten natuurmonument Bedaaikf; voor het vertrouwen wat U ons gaf in 1980. Wij wensen allen EEN VEIUG 1981 Ook in 1981 weer tot uw dienst Toyota en Mercedes-Benz dealer SQMMEtSDIJK HET „DELTACOLLEGE" ORGANISEERT OPNIEUW EEN CURSUS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 10,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2513 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De voorzitter van de Kamer van Koophandel Ing. J. Kraaijeveld heeft in zijn dinsdag uitgesproken Nieuwjaars rede gewaarschuwd om, gedeprimeerd door de minder opwekkende economi sche ontwikkelingen, bij de pakken neer te gaan zitten. Dhr. Kraaijeveld signa leerde n.l. het gevaar dat ons land in de greep van Jan Salie zal komen waar tegen hij ernstig wilde waarschuwen. Spr. wekte daarom op tot een strijd tegen een geest van gelatenheid; er is nu eenmaal sprake van een hardnekkige conjuncturele stagnatie waartegen de strijd zal moeten worden aangebonden. „Voor het eerst worden de meesten van ons met deze teruggang geconfron teerd en realiseren wij ons als individu dat de bomen niet tot de hemel reiken, zoals de meesten van ons tot diep üi de jaren zeventig dachten en hoopten, de één bewust en de ander onbévrast", al dus Ing. Kraaijeveld: „Zoals altijd zo vervolgde hij wordt naar de schuldi gen gezocht nu deze droom voorbij is en elke belangengroep zal de fout bij een ander trachten te zoeken zonder zich zelf diepgaand te bekijken en te analy seren". Ing. Kraaijeveld vond weliswaar dat de wereldwijde terugloop van de economie niet aan de ondernemers ver weten kan worden, maar aangezien de onderneming de bron van onze welvaart en ons welzijn is betekent het w^el dat de ondernemers een ontzaglijke verant woordelijkheid hebben, want van hen wordt verwacht te zoeken naar nieuwe wegen en met meer inspanning nog dan vroeger, nu de tijden moeilijker zijn ge worden. „Het meest fatale aldus Ing. Kraaijeveld is mee te doen met het zogenaamde „doemdenken". „Wij zullen zelfvertrouwen ten toon moeten sprei den en ook de hoop op een goede toe komst behouden. Het betekent als on dernemer te geloven in je eigen capaci teit, je product, je marktbenadering, je overlevingskansen en bovendien uiting geven aan je flexibiliteit die je heden ten dage nodig hebt om in te spelen op snel wisselende maatschappelijke, eco nomische en politieke omstandigheden; alleen dan kunnen wij onze omgeving motiveren", zo markeerde dhr. Kraaije veld. Van de Regering mag z.i. ver wacht worden dat die een kllnaaat cre ëert waarin de onderneming zich thuis kan voelen. Prov. herindeling. Met zijn wetsontwerp over de Prov. herindeling heeft de Min. van Binnen landse Zaken ook in de Kamer van Koophandel een knuppel geworpen. Wettelijk is vastgelegd dat het gebied van een Kamer van Koophandel niet het grondgebied van meer dan één Pro vincie kan omvatten. Wanneer Goe- ree Overflakkee aan Zeeland zou wor den toegevoegd en ook elders wijzigin gen worden aangebracht zal dat kunnen betekenenof dat de huidige Dordtse K. van K. bij de nieuwe Prov. Rijn mond wordt gevoegd, óf dat het dis trict van de Kamer aanzienlijk ver kleind zal v/orden. Dat laatste zou aldus dhr. Kraaijeveld betekenen dat aan de meer dan 50 jaar bestaande ervaring .^an de Kamer met het wel en wee van het bedrijfsleven in de rand gebieden van het huidige district af breuk wordt gedaan". Spr. stelde vast dat de organisatie van de Kamer is afgestemd op het gehele district, zonder een bepaald gebied te benadrukken of te veronachtzamen: „Ik mog.' stellen zo zei hij dat wij er in geslaagd zijn de afstand tussen het kantoor van de Kamer en het bedrijfs leven in de omstreken zo klein moge lijk te hebben gehouden. De thans voorgestelde splitsing van Zuid Holland, met als een van de uitganspunten schaalverkleining, zal voor het bedrijfs leven in het district van onze Kamer een averechtse uitwerking hebben. Dit is een probleem dat de Kamer direct raakt en de duidelijkheid op dit punt dient dan ook op zeer korte termijn uit den Haag te komen", vond dhr. Kraaijeveld. Voorts signaleerde dhr. Kraaijeveld sprekend over het levensbelang van exportbevordering dat „den Haag" te ve"" ,-.:jderd is van het dagelijks gebeuren in het midden- en klelnlse- drijf en dat het midden- en kleinbedrijf de weg naar den Haag niet altijd weet te vinden terwijl die weg wel bekend is aan de grote bedrijven tengevolge waarvan teveel van de beschikbare gel den in de richting van de grote bedrij ven wordt gestuurd. Spr. wilde er bij de Regering op aan dringen de Kamers van Koophandel meer officieel in het streven naar ex portbevordering in te schakelen omdat de Kamers de beste Inzichten hebben in de regionale activiteit. Spr. is van mening dat export een nationale zaak is en dat de grote internationale be drijven hun „kleine zusters" kunnen en moeten helpen; de grote maatschap pijen zouden zo dacht dhr. Kraaije veld hun know-hovir voor de export bevordering voor overzeese markten ter beschikking moeten stellen aan een niet concurrerend kleiner bedrijf, in de vorm van een commissariaat of adviseur schap van een van de directie leden van zo'n grootbedrijf in een kleiner. Nadat spr. nog een aantal zaken had genoemd die de aandacht vragen waarin ook de locale overheid een be langrijke taak heeft bood hij ook in het nieuwe jaar de hulp van de Kamer aan: „De Kamer kan en wil hier catalysator zijn, zijn diensten aanbieden en zijn mogelijkheden benadrukken", aldus dhr. Kraaijeveld. Grondontsmettingsbedrijven kunnen onder bepaalde voorwaarden een ont heffing verkrijgen voor toepassing van methylbromide voor grondontsmetting. Zoals bekend, is het gebruik van dit grondontsmettingsmiddel voorshands verboden. In geen geval zal ontheffing worden verleend als waterleidingen onge acht het materiaal van samenstelling in de grond zijn gelegen, die de tuinder zou willen ontsmetten. Aanvragen kunnen per tuinbouwbe drijf worden ingediend bij het districts hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst Zij moeten vergezeld gaan van een situatiekaart bijv. van het waterlei- \dingsbedrijf. Deze kaart, aangevuld en ondertekend door de tuinder, geeft aan: de waterleidingen; de te ontsmetten kassen en percelen; de waterlopen met hun stroomrich ting. Het districtshoofd zorgt voor doorge leiding naar de regionale Inspecteur mi lieu van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Deze inspec teur zal na overleg met het betreffende drinkwaterleidingbedrijf de aanvrage van advies voorzien. Op grond van een en ander zal de minister van landbouw en visserij over de ontheffingsaanvraag beslissen. In Melissant zijn in een week tijds minstens vijf honden overleden aan een Parvo-virus infectie. De dieren die daar mee besmet worden krijgen een acute darmontsteking, met als symptomen een bloederige diahrree en een schuimig braaksel. Binnen een dag zijn de getrof fen dieren dood. Omdat het Parvo .virus al plm. an derhalf jaar in ons land bekend is heb ben vele hondenbezitters hun dieren la ten inenten; de inenting moet vervol gens jaarlijks worden herhaald. Naar het schijnt lijkt de ziekte zich momenteel alleen in Melissant voor te doen. INGEZONDEN In de kerstweek, in de nacht van za terdag op zondag zijn er voor ons huis twee fietsen meegenomen. Deze fietsen waren van twee ver pleegsters uit het ziekenhuis. Eén van deze meisjes moet soms 's nachts drie maal haar bed uit voor het uitvoeren van een bloedonderzoek en dergelijke dingen bij spoedgevallen en ernstig zieke patiënten. Ze missen hun fietsen dus heel erg en dat kan toch de bedoeling niet geweest zijn van de grappenmakers? Want het zijn heus geen waardevolle fietsen die voor diefstal in aanmerking komen, m.aar voor de meisjes wel onmisbaar. Toe,, wees eens sportief en zet de fietsen terug. De zusters zullen jullie dankbaar zijn. En mocht er ergens een onbeheerde fiets al dagen staan bel ons dan even. De meisjes komen graag kijken of het hun eigendom is. Ons telefoonnummer is 01877 - 1676. Met dank voor de plaatsruimte. H. P. Loggen Straatdij k 6 Dirksland. Via haar Nederlandse importeur Pon's Automobielhandel B.V. te Leus den heeft de directie van de Duitse Volkswagenfabriek een gouden speld van verdienste toegekend aan dhr. J. Keyzer, werkplaatschef van garage van Geest te Stellendam. Enkele weken ge leden nam dhr. Keyzer samen met een aantal andere onderscheidenen de speld met Oorkonde in ontvangst tijdens een receptie in het Hiltonhotel te Rotterdam. De gouden speld is bedoeld als een blijk van hoge waardering voor de wij ze waarop de dragers het merk presen teren en de Volkswagen rijders tege moet treden.. D.hr. Keyzer die bijna 7 jaar bij garage van Geest in dienst is heeft het een zowel als het ander ken nelijk uitstekend gedaan. D.V. woensdagavond 14 januari 1981 om acht uur zal in „De Hoeksteen" te Middelharnis de vierde en laatste toe rustingsbijeenkomst over zending, en evangelisatie gehouden worden. Deze bijeenkomsten zijn georganiseerd in samenwerking met de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (I.Z.B.) Op deze bijeenkomst zal ds. W. J. Bouw, die verbonden is aan de I.Z.B. spreken over Evangelisatie en gemeente op bouw". Welkom zijn kerkeraadsleden, leden van evangelisatiecommissies en zen dingscommissies, maar ook andere be langstellenden. Het getuige-zijn is immers de op dracht van ieder meelevend gemeente- lid. Op D.V. zaterdag 10 januari wordt in Dirksland een vergadering gehouden van het distrikt Flakkee van de jeugd verenigingen der Ger. Gemeenten. PRORAMMA 16.00 uur Rondleiding in de Ned. Hervormde Kerk te Dirksland. Mevrouw Wolfert, kosteres van deze kerk, vertelt dan iets over dit monumentale kerkgebouw dat stijlvol gerestaureerd werd. Daarna zal de heer Kievit, organist van deze kerk, .het prachtige orgel be spelen, waarbij het samenzingen niet vergeten wordt. 17.30 uur Gezamenlijke broodmaaltijd in „Reho- both", het verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente te Dirksland. 19.00 uur Avondvergadering in „Rehoboth", waar de heer C. de Bode uit Hendrik Ido Ambacht een referaat zal houden over „De Eredienst". 21.00 uur Gezien het gevarieerde programma kun je kiezen bij welk programma on derdeel je komt. Alle belangstellenden, ouderen én jon geren zijn hartelijk welkom SOMMELSDIJK OUD PAPIER T.b.v. de restauratie van de Herv. Kerk te Sommelsdijk zal a.s. zaterdag weer oud papier opgehaald worden in het oude gedeelte van het dorp. Wilt u het gebundeld klaar zetten? Bij voorbaat hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT JAARVERGADERING IJSVERENIGING Heden vrijdagavond (9 januari) om 8 uur komt de IJsvereniging „Voorwaarts" in de bovenzaal van Hotel „Hobbel" in jaarvergadering bijeen. Op de uit 9 pun ten bestaande agenda is ook een be- stuursverkiezing vermeld. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren A. Fun en H. M. Meijer. Alleen toegang voor le den boven de 16 jaar. Terwijl midden Flakkee er al op voor bereid leek dat de verbreding van de Staverseweg nog jaren zou duren me de onder invloed van de geldverslinden de exploitatie van de Kiltunnel heb ben Gedeputeerde Staten j.l. dinsdag morgen tóch besloten het werk aan de StaverseWeg aan te pakken. Er lijkt al leszins op gerekend te mogen worden dat nog dit Jaar een begin met het werk gemaakt zal worden Weliswaar zal de aanpassing niet zó ver gaan ais men graag zou willen maar desniettemin zal er sprake van een grote verbetering zijn. Sinds 1977 staat de Staverseweg op het wegenplan te boek om tot secundaire weg te worden getransformeerd; dat zou betekenen dat de wegbreedte op 7.20 mtr. zou worden gebracht. Onder in vloed evenwel van de beperkte finan ciële middelen („de secundaire pot is leeg") is die planning verlaten moeten worden al blijft de wens wel aanwezig en zal die in een later stadium, wan neer de financiële middelen mogelijk wel beschikbaar zijn, alsnog worden uit gevoerd. Nu hebben GS in hun vergadering van dinsdagmorgen besloten de Staverseweg (een quartaire weg) ook als quartaire weg te verbeteren. Dat besluit is nog zo vers dat zelfs van de zijde van Prov. Waterstaat nog niet kon worden meege deeld wat de exacte uitleg van die ver betering zal zijn. Duidelijk is wel dat de weg breder zal worden dan die nu is, echter niet tot de breedte van 7.20 zoals die voor een se cundaire weg wordt aangehouden. Met een vloeiende bocht zal de vernieuwde Staversev/eg op de Langeweg bij Mid delharnis aansluiten. Bij de watertoren komt een vrijwel haakse aansluiting omdat het in de bedoeling ligt die ooit nog eens door te trekken bij de aanleg van een rondweg om Dirksland heen. Op het kruispunt bij de watertoren komt een tunnel voor fietsers. Bij de Dorpsweg van Sommelsdijk komt een aansluiting; meerdere kleinere wegen zullen worden afgesloten. Provinciale Waterstaat zal zo snel mo gelijk beginnen met de aankoop van de benodigde grond; een onteigeningsbe- voegdheid is aangevraagd, want vrijwel zeker zal het nodig zijn daarvan ge bruik te kunnen maken. Onnodig eraan te herinneren dat de plannen tot verbreding van de Staver seweg velen de laatste jaren hebben bezig gehouden. In de gemeenteraad van Middelharnis en op de vergaderin gen van het Waterschap Flakkee kwa men de plannen bij herhaling ter spra ke en klonk tevens de teleurstelling door over het uitblijven van enige aanpak. Het was in 1976 dhr. J. J. C. Ir. Fleur uit Middelharnis, toen AR Statenlid die de aandacht op de Staverseweg vestig de. Er bestonden toen plannen voor een nieuwe secundaire weg die al kort na de boerderij ,,Langedam" af zou buigen en veel landerijen zou doorsnijden op weg naar een punt bij de watertoren. Dhr. la Fleur wist GS ervan te overtui gen dat de verbreding van de Staverse weg een logischer en een aanzienlijk goedkopere oplossing zou zijn. Een Statencomm-issie heeft zich toen in 1976 ter plaatse georiënteerd. In 1977 werd het aanvankelijke plan dan ook verlaten en heeft de aandacht zich op de verbreding van de Staverse weg gericht. Eindelijk zal er dit jaar, naar het lijkt, een begin mee worden gemaakt. Aan de lijst van beschermde natuur-, monumenten aan de zuidzijde van de Hoeksch'e Waard is een gebied toege voegd. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft namelijk besloten de noordelijke Ventjagersplaten 'een uit gestrekt gebsed van zandplaten en on diepten onder de werking van de Natuurbeschermingswet te brengen. De platen (ten noorden van de Helle- gatsdam, tussen de Haringvlietbrug en Goeree Overflakkee) zijn, volgens CRM, belangrijk als rust- en fourageergebied voor grote aantallen eenden en slikvo- gels. Gedurende de wintermaanden sla pen er vele honderden wilde ganzen, terwijl er in de nazomer aanzienlijke aantallen eenden, waaronder veel berg eenden, de rui doorbrengen. Verder is het gebied van grote betekenis als rust plaats voor concentraties aalscholvers. In de toelichting wijst de staatssecre taris op de plaats die de Ventjagerspla ten innemen binnen het bekken van het HollandsDiep/Haringvliet, dat van inter nationale betekenis is als pleisterplaats voor watervogels. Veelal verblijven be langrijke delen van het bestand van een vogelsoort in het gebied. „De afsluiting van het Haringvliet heeft ingrijpende gevolgen gehad voor het milieu van de buitendijkse terreinen. Ondanks de opgetreden wijzigingen is nog steeds een aantal plantesoorten aan wezig die aan brakke omstandigheden gebonden zijn. Voorts is de door de af sluiting veroorzaakte wijziging van het milieu van bijzondere betekenis voor het ecologisch onderzoek", zo voegt de be windsman eraan toe. Het nieuwe natuurmonument wordt in het zuiden en oosten begrensd door de Hellegatsdam en in het zuidwesten door reeds beschermde grasgorzen. De af scheiding in het noorden (de waterzij de) wordt gevormd door de lijn van 90 cen timeter onder NAP. Het is de bedoeling dat een vaarverbod wordt ingesteld voor het Ventjagersgaatje, de geul die door het platengebied loopt. OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd: Zaterdag 10 januari herdenkt het echtpaar S. van der Welle en W. van der Welle-Ver- burg, Irenestraat 6, alhier, hun 50-jarlge echtvereniging. Gaama onze harteUjke gelukwensen. Dorpsweg 28-34: Tel: 01870-4436 Na de cursus „Bijbel en agogische hulpverlening" die door het bestuur van de stichting voor Prot. Chr. Hoger So ciaal-Pedagogisch Onderwijs voor Zuid- West Nederland te Dordrecht werd geor ganiseerd en die in de maanden novem ber en december 1980 werd gegeven, is men thans bezig met de voorbereidin gen voor een cursus „Gespreksvoering in het Welzijnswerk". Bij voldoende deelname zal deze cursus plaatsvinden in de maanden maart en april 1981. Ook deze keer beoogt de cursus een praktische handleiding' te zijn voor hulpverleners in het maatschappelijk werk, alsmede voor leidinggevenden in sociale dienstverlening en in de gezins- en bejaardenverzorging. Als cursusplaats komt Dordrecht in aanmerking, gezien de beschikbare lo kaliteit in de nabijheid van een station. Een bevoegd andragoog zal de cursus leiden. DIRKSLAND STUDÏEVERG. S.G.P. De studieverg. der S.G.P. hoopt a.s. maandagavond half 8 weer te vergade ren in het verg. gebouw van de Ger. Gemeente. Inleider is dhr. H. van Rossum over het onderwerp „Kernbewapening". Belangstellenden hartelijk welkom. STAVENISSE Protest Schuttevaer duwbakken- vaart: De afd. Stavenisse van de Kon. Ned. Schippersvereniging Schuttevaer vindt, dat er moet worden geprotes teerd tegen de uitbreiding van de duw- bakkenvaart op onder meer de Nieuwe Waterweg. De vereniging wil betere Marifooncommunicatie, verbetering van de aanlegsteiger te St. Annaland en in de haven van Stavenisse zijn er bij ho ge waterstand moeilijkheden om droog- voets aan de wal te komen. In de vacature van de aftredende sec retaris, de heer B. van Oudenaarde, is gekozen de heer J. de Jong. SINT PHILIPSLAND Oudste inwoonster 99 jaar: De oudste inwoonster van St. Philipsland, me vrouw D. den Braber-Quist vierde zon dag haar negentigste verjaardag. Na mens de gemeente ontving zij maandag een levensmiddelenpakket. Haar gezondheidstoestand is redelijk, maar zij is wel blind en doof. Zij kreeg 5 kinderen, 9 kleinkinderen, 14 achter kleinkinderen en 4 achter-achterklein kinderen. Haar tweelingzuster is vorig jaar overleden. SCHERPENISSE In hoger beroep bestraft voor dron kenschap: Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde A. B. tot een boete van 750,— voor het in dronkenschap rijden op de fiets. Voor het vonnis van de po- htierechter te Middelburg was B. in hoger beroep gegaan. Voorts werd hij toen ook nog veroor deeld tot een boete van 350,— voor het vernielen van een ruit in een café toen hij daaruit werd verwijderd. Het hof verklaarde B. voor dit feit in hoger beroep niet ontvankelijk. SINT ANNALAND TJienveiling van dmsdag 6 januari 1981. Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L.: 42,5 O -ƒ 43,— Uien drielingen, maat 35/40 opwaarts, klasse twee N.L.: 36,10 - 37,— Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: 305 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1981 | | pagina 1