DE TRAP DES OUDERDOMS 26e jaargaog Dinsdag 30 decembeir 1980 No. 4955 C5EÏR. STRKFTKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOUJUSTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond BOER IN 2000 MEER ACHTER BUREAU DAN OP HET LAND Gemeente Middelharnis NIEUWJAARSONTVANGST De inwoners van de gemeente Middelliamis wordt de geleigen heid gegeven met het College van Burgemeester en Wethouders en ook met elkaar nieuwjaarswensen uit te wisselen op maandag, 5 januari 1981 van 8 - 9.30 uur 's avonds in de Aula van de L.T.S. De ontvangst wordt omlijst met barokmuziek van het kamer orkest „de Drieklank" (met solisten) Iedereen is hierbij, zonder nadere uitnodiging, welkom. GEMEENTE DIRKSLAND NIEUWJAARSRECEPTIE In verband met de jaarwisseluig zal op vrijdag 2 januari 1981 in het Verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland van 20.00 tot 21.30 uur door het gemeentebestuur gelegenheid worden gegeven tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Deze receptie is bedoeld als een informele ontmoeting tussen gemeentebestuur en burgerij zowel persoonlijk als in groeps verband waar derhalve ieder welkom is. Het gemeentebestuur van Dirksland, De burgemeester, H. Bos De secretaris, C. Noorthoek GEMEENTE GOEDEREEDE NIEUWJAARSRECEPTIE Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend dat op vrijdag 2 januari 1981 tussen 19.30 en 21.00 uur een nieuwjaarsreceptie zal worden gehouden in het gemeentehuis van Goedereede. Tevens zal tijdens deze bijeenkomst een aantal werken worden geëxposeerd van de bekende tekenaar, graficus en schilder Anton Pieck. Het betreft hier een ooUectie die nog weinig is tentoongesteld. De onderwerpen hebben veelal betrekking op reisindrukken van de kunstenaar. Een ieder is van harte welkom. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De burgemeester, G. van Velzen. De secretaris, A. J. Vogelaar. f) Onze beste wensen Jeugd van Dirskland mag stoken GOEDEREEDE OPENSTELLING BURG. STAND Bij de begrafenis van Roeiie Lutii-Kamps GROOT MEELEVEN VAN VERAF EN DICHTBIJ Oudejaarsoverpeinzing Parkeerverbod bij voetbalveld Nieuwe Tonge Nieuwjaarsreceptie Middelharnis in aula Tech. School Onderscheiding voor Middelharnisse chauffeur POSTBUS 8 3240 AA MID0EI.HARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor rddaca.:) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 10,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een beperkte daling van het aantal bedrijven en werkers in land- en tuin bouw, voortschrijdende automatisering om de boer te ontlasten en hèm van infonnatie te voorzien, toenemende be ïnvloeding van de wereldmarkt door het gebruik van gewassen voor de produktie van groene energie, meer wettelijke be perkingen en een grotere invloed van de overheid. Dit zijn volgens de voorzitter van het Landbouwschap, ir. David Lu- teijn, enkele van de ontwikkelingen waarmee boer en tuinder de komende 20 jaar rekening moeten houden. Tijdens de jaarvergadering van de Suikerunie, op 16 december in Breda, schetste ir. Luteijn het beeld van de boer in het jaar 2000. Naar zijn mening zullen er dan van de 125.000 full-time land- en tuinbouwbedrijven nog 90 a 100.000 over zijn. Die bedrijven samen zullen een bruto-produktie voortbren gen die 50 procent hoger ligt dan op dit moment. Energieproduktie Het jaar 1980 zou naar de mening van de voorzitter van het Landbouwschap wel eens een vrij dramatisch omslag punt te zien kunnen geven voor wat betreft het gebruik van agrarische grondstoffen voor de energieproduktie. In de sub-tropische gebieden is de pro duktie van alcohol uit suikerriet al op gang gekomen. In de meer gematigde klimaatzone's komen voor de produktie van groene energie mais en sorghum in aanmerking. Wel moet dan de olie nog wat duurder worden. Een andere ontwikkeling is het ge bruik van agrarische produkten als grondstof voor de chemie. De belang rijkste bestanddelen van planten zijn cellulose, zetmeel, suikers en eiwitten. Het lijkt, aldus Luteijn, redelijk om te verwachten dat binnen niet al te lange termijn derivaten daarvan een kans zul len krijgen. Wereldmarkt Hij voorspelde dat het gebruik van agrarische grondstoffen voor energie en chemische produktieprocessen snel een wezenlijke invloed zal gaan krijgen op vraag en aanbod op de wereldmarkt. Op grond van gegevens uit Brazilië en de Verenigde Staten mag nu al worden aangenomen dat binnen een paar jaar tenminste, 5% van de wereldproduktie aan suiker zal worden omgezet in alco hol voor gebruik als energiebron. De verschuiving zal ook tot gevolg hebben dat grote energieconcems en multi-nationale ondernemingen zullen proberen invloed te krijgen op de agra rische produktie. Luteijn pleitte daarom voor een heroriëntatie en internationa lisering van de boerencoöperaties en Voor wettelijke maatregelen die de boer tegen deze ontwikkeling beschermen. Athankeiy kheid Een belangrijk nevenaspect van de ontwikkeling noemde Luteijn overigens een verscherping van het wereldvoed- selvraagstuk. De noodzaak van de ont wikkelingslanden om in hun eigen voed- selprod'/J tie te voorzien zal belangrijk toenemer. Voor de Nederlandse veehouderij en varkenshouderij is verder een belangrij ke vraag of de stroom van veevoeder- grondstoffen wel zal blijven vloeien, met name waar het gaat om plantaardig eiwit in de vorm van soyabonen. Vol gens Lut?ïn is de bijna totale afhanke lijkheid van onze eiwitvoorziening van .D^3^5s0^^s>sJ^O^5^S^^SÏS^SÏ^S^^SÏSÏ^^^55^^!^i^5*^^5^3^^^^^^^S>S^^3^3^S^S^iD^3^5^i^^ .iN3^>.5vDsjsD<SNS^S>Ss&s;>s^Ss^SïSONSs^;^^SïSï5ï^^^^S>Sï^^^SvS^ aanvoer overzee zo langzamerhand on verantwoord. Hij pleitte er voor om althans een deel van de plantaardige eiwitten in de EEG te gaan telen. Tegenover dit duidelijke perspectief voor de akkerbouw plaatste hij de verwachting dat de vraag naar dierlijke produkten zal teruglopen. Computer Een heel andere ontwikkeling waar mee de boer te maken krijgt is de voort schrijdende automatisering op basis van micro-electronica. „In 2000", zo zei Lu teijn, „zullen de computer en het beeld scherm op het boerenbedrijf even ge woon zijn als de tractor nu". De nieuwe technieken zullen boer en tuinder ont lasten van routinewerk (melken, voede ren, klimaatregeling, oogst- en verpleeg- werkzaamheden) en hem helpen om zijn produktiemiddelen en hulpbronnen op timaal te gebruiken. Verder zal de mi cro-electronica van belang zijn bij de informatieverschaffing naar de indivu- duele boer. Die boer zelf zal, aldus Luteijn, meer een manager moeten worden die beleid voert, regelt, coördineert en zich door lopend oriënteert op nieuwe ontwikke lingen. Voor het werk zelf zal, behalve van de automatiseringssystemen, meer en meer gebruik worden gemaakt van gespecialiseerde arbeid van buiten het bedrijf. De boer van 2000 zal meer ach ter zijn bureau en in zijn kantoor dan op het land of in de stal te vinden zijn. Misschien wel het grootste knelpunt voor de bedrijfsontwikkeling in de ko mende jaren noemde Luteijn het vraag stuk van de financiering. Hij zei var mening te zijn dat een deel van het budget van de minister van Landbouw gebruikt zou moeten worden voor het oplossen daarvan. Voor de financiering van de grond zou de georganiseerde landbouw tot de oprichting van een eigen gespecialiseerd financieringsinsti tuut moeten komen. Concluderend stelde de heer Luteijn dat het uiterlijk van het boerenbedrijf in 2000 geen grote veranderingen zal hebben ondergaan, maar intern zal het er heel anders uitzien. De boer zal er daarnaast zelf voor moeten waken da1 zijn belangen in de maatschappij nie'' naar de achtergrond worden geschoven. Wij die in het afgelopen jaar betrokken waren bij de redactio nele vulling van Eilanden Nieuws; U blijde en droeve gebeurtenissen meldend; zij die de advertentie- afdeling verzorgden en die overi gen die bij het vervaardigen, het verzendingsgereed maken tot en met de bezorging waren ingescha keld wensen U allen „veel heil en zegen" toe in het Nieuwe Jaar, een jaar waarin we U graag weer van dienst zullen zijn. De jeugd van Dirksland wordt uit genodigd een Nieuwjaarsvuur aan te leggen maar dan niet op de Heul, zoals telkenjare gebeurt, maar op een terrein in het best. plan „Molenzicht". Met de organisatie van dat stookfestijn scharen de Buurtver. „West" en de in oprichtiag zijnde Ver. „Thunderbird" zich achter de oproep die B W eerder lieten uitgaan; de jeugd wordt daarin gevraagd het stoken op de traditionele plaatsen na te laten omdat dat veel hinder voor de omwonenden geeft en schade aan gemeenschapseigendommen tot gevolg heeft. Stoken mag in Dirksland, maar dan graag in 't vrije veld in „Molenzicht", tijdens de jaarwisseling om klokke twaalf. Daarna wordt er tot 02.00 uur nog een instuif gehouden in de Victo- riahal. Er wordt al aan de brandstapel ge werkt; kerstbomen e.d. kunnen er ge bracht worden. Het bureau van de burgerlijke stand is voor dringende zaken geopend 2 ja-' nuari 1981 's middags van 3 tot 4 uur. OOLT GENSPLAAT Het was een lange droeve stoet die woensdag 24 december, de dag voor kerst door de straten van Ooltgensplaat ging. Ze .bewezen de laatste eer aan mevrouw Koelie Luth-Kamps (34 jaar) die zaterdagmorgen 20 december 1980 door een hevige brand in haar woning Slikdijk 19 om het leven kwam. Haar man, de heer J. Luth werd met ernstige brandwonden in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam opgenomen, die het naar om standigheden redelijk maakt, al zal ope ratief ingrijpen wel noodzakelijk zijn. De drie kinderen Petra van 11 jaar, Martin (10) en Saskia (6) konden door de buren worden gered. Zowel de heer Luth, als de manschappen van de brandweerkorpsen uit Ooltgensplaat en Den Bommel mochten ondanks ver woedde pogingen er niet in slagen me vrouw Luth op een der slaapkamers op de bovenverdieping te bereiken. Dit heelt allen diep geschokt; te wiUen helpen en niet te kunnen helpen. Leed en liefde. Het verenigingsgebouw „Elthato", waar de rouwdienst werd gehouden kon de mensen nauwelijks bergen en met de velen die bij de begraafplaats ston den te wachten waren ruim 250 perso nen aanwezig. Met de familie uit het noorden des lands (de heer en mevr. Luth komen uit Drenthe) kwamen de genodigden uit vele plaatsen. Dat Roeiie behalve in de familie ook een grote plaats in de dorpsgemeenschap in nam, ondanks dat het gezin nog geen vier jaar te Ooltgensplaat woonde is gebleken üi deze droeve dagen. Leiding en bestuur van de Peuter speelzaal en van het Jeugdwerk, waar voor mevr. Luth zich inzette waren evenals de .buren in grote getale aan wezig. Ook het personeel van de Chr. Nat. School, de commandant, onder commandanten en bevelvoerders van genoemde brandweerkorpsen woonden de plechtigheid bij. Tijdens het spelen van 'Ps. 43 en „Vei lig in Jezus armen" door organist de heer F. Braber namen de genodigden plaats. De rouwdienst werd geleid door kand. J. H. Becker, gerefpredikant van Ooltgensplaat. Maar vooraf sprak een broer van de heer Luth, de heer G. Luth uit Rotterdam een persoonlijk en ontroerend woord namens zijn broer en kinderen, daarbij de dank vertol kende dat er zovelen naar „Elthato" ge komen waren. „Hij kan helaas niet aan wezig zijn maar ik moet u van Jan de groeten doen en hartelijk bedanken voor het grote medeleven", aldus spreker, die de rouwdienst via de bandrecorder op nam. Zwflgen of spreken Na het votum las kandidaat Becker Ps. 121, en de overdenking van deze dienst was op verzoek van de heer Luth gekozen uit Ps. 133, de psalm van de liefde en Johannes 16 33b, „In de wereld zult gij verdrukking hebben; haar hebt goeden moed. Ik heb de we reld overwonnen". „U en ik die hier gekomen zijn zullen mogelijk denken: „kunnen we beter maar niet zwijgen dan spreken na* het ontzettende gebeuren van deze ramp, die de familie tnaar heel Ooltgensplaat heeft getroffen", aldus kandidaat Be cker. Maar ondanks dit bittere raadsel mogen we niet zwijgen maar moeten we spreken vanuit het Woord maar ook voor het respect voor zuster Roeiie Luth-Kamps die zoveel heeft gedaan. „Er zijn twee wonderlijke dingen op de aarde en wel het leed en de macht van de liefde aldus spreker. „Het leed dat hier is gebeurt is zo on begrijpelijk, dat als men probeert het te begrijpen een gevoel van geweld tegen je opkomt. Een mens kan weinig leed verdragen. Het gaat alleen maar als men op de macht van de liefde acht geeft. Dan komt het heerlijke wonder na de verbazing de aanbidding Jan Luth zei tegen mg in het ziekenhuis: „Roeiie heeft veel liefde gegeven, aan ons en ons gezin, aan de kinderen, als juf, en aan haar andere werk te Ooltgensplaat. Het stond zo treffend in een der adver tenties, aldus kand. Becker, „zij was een verantwoordingsbewTist medewerkster en een vriendin". God zal overwinnen. „De verschrikking van het leed zal door de liefde worden overwonnen, want God staat aan de kant van de liefde". Daarom is de tekst „houdt goede moed" geen goedkope troost. Zelf heeft Roeiie deze woorden aangehaald voor haar kin deren. Moge de kinderen deze woorden gesproken door moeder mogen zien als de woorden van God zelf. Voor zij die geloven is de liefde geopenbaard in Je zus Christus, Zijn komst mogen we morgen gedenken, en die Christus wil ook kracht geven om verder te gaan", aldus kand. Becker. Spreker ging nog verder in op het woord „Gebied de Heere Zijn zegen". Dat woord gebieden staat er als het hogere machtige Woord van God; want God geeft dat waar liefde woont. Hij kan Zijn zegen geven aan ons, aan de fami lie, aan de kerk en aan de gemeente. Roeiie Luth blijft in onze herinnering voortleven door de vele liefde die zij gaf. Nu is of nu komt in ons aller leven de vraag of dat wij gezegende mensen van God zijn. Dat is een ernstige roepstem. Na Zijn geboorte mogen wdj zien op Zijn doorboorde handen: wendt u tot die Christus die gekruisigd is en ook opge staan, dan blijft de liefde eeuwig. De dood, het leven en de angst gaan dan verdwijnen en daarom de grote vraag „hoe gaan we verder". De kracht van Gods Zegen is zo groot. Kunnen wy deze teksten „waar liefde woont" en „houdt goede moed" in onze mond en in ons Vol onschuld en vermaak, o knaapje is uw leven Het bloempje lacht u aan en bloeit voor uwe schreên: Smaak vrolijk dat genot, weldra zal 't u begeven. Uw lagchend tijdperk vliegt als een morgendamp daarheen. Streef, rappe jongeling, de loopbaan tegen. Waar nutte werkzaamheid, eer en geluk u wacht; Zet nimmer uwen voet op doodelijke wegen, maar wijdt aan 't goede en schoon steeds al uw levenskracht. Zoo stapt de man vol moeds de baan der eere binnen, werkt voor de maatschappij, voor Gode en teeder kroost; Zijn vreugde ligt in het heil der dierb'ren, die hem minnen wier liefde onder 't leed der aarde hem vertroost. De grijsaard nadert aan het graf der voorgeslachten, Ras is zijn jeugd voorbij, en al zijn leed geleên; Het reeds geopend graf schijnt minzaam hem te wachten Daar komt de dood en wenkt reeds is de sterv'ling heen. G.S. van Zuid Holland hebben inge stemd met de beslissing van Dijkgraaf en heemraden van het Waterschap Flakkee parkeermaatregelen te nemen voor de omgeving van de voetbalvelden te Nieuwe Tonge. Doordat er een ge woonte van werd gemaakt aan beide zijden van de Lageweg te parkeren werd door het landbouwverkeer veel hinder ondervonden. Voor de Noordzijde van de Lageweg zal voortaan een par keerverbod gelden tussen de Batte— noordseweg en een punt 200 mtr. ten oosten van het sportterrein zodat parkeren nog slechts aan één zijde van die weg is toegestaan. hart nemen het gaat alleen met een geboren Christus, aldus besloot kandi daat Becker zijn overdenking. Naar de begraafplaats. Terwijl de organist Ps. 133 en vervol gens „De I^eer is mijn Herder" speelde werd de kist uitgedragen waarop een bloemstuk was gelegd van haar man en kinderen. Meerdere bloemstukken en kransen waren aanwezig van familie, de buren, peuterspeelzaal, het jeugdwerk en van zakenrelaties van de heer Luth uit Rotterdam, e.o. Op de begraafplaats las kandidaat Becker Johannes 11 en speciaal vers 25 en sprak Apostolische Geloofsbelijdenis uit. De bedienaar, de heer A. Mans sprak namens de familie en bedankte voor het zeer grote medeleven betoond. „Het is niet mogelijk namen te noemen maar u allen en heel de gemeente wordt hier bij deze dank betrokken", aldus de heer Mans. Terug in „Elthato" las kandidaat Be cker op verzoek van Jan het gedicht „Onze tijd" en las tot slot Ps. 23. Hierna was er gelegenheid de familie te condo leren waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Een droeve plechtigheid was hiermede ten einde maar die bij velen als een onuitwisbare gebeurtenis zal voortleven. Desgevraagd vestigen we er de aan dacht op dat de Nieuwjaarsreceptie die het gemeentebestuur van Middelharnis tegen a.s. maandagavond 5 januari heeft belegd voor het eerst in de aula van de Tech. School en derhalve niet zoals te doen gebruikelijk in de raadzaal wordt gehouden. OOLTGENSPLAAT UITSLAG VERLOTING Uitslag van de verloting van de Post duiven vereniging ,,De Zwaluw" te Oolt gensplaat gehouden op zaterdag 13 de cember 1980. Ie prijs no. 1425; 2e prijs no. 1540; 3e prijs no. 1316; 4e prijs no. 0493; 5e prijs no. 1301; 6e prijs no. 1969; 7e prijs no. 0886; 8e prijs no. 1576; 9e prijs no. 1748; 10e prijs no. 0141. Samen met een aantal collega's uit den lande heeft ook de Middelhamisse be roepschauffeur J. V. d. Slik, Rubensplein 18 een internationale onderscheiding ontvangen; een gouden speld met bijbe horende IRU (Internat. Wegvervoer Unie) oorkonde. Beroepschauffeurs die voor deze onderscheiding in aanmerking komen moeten beantwoorden aan de volgende voorwaarden: hij moet tenminste 20 jaar het chauf feursvak hebben uitgeoefend, waarvan 10 jaar in het Internat, verkeer. Hij moet minimaal 10 jaar bij dezelfde werkgever In dienst zijn (dhr. v. d. Slik rijdt 12 jaar voor v. d. Bos te Naald wijk); hij dient tenminste een half mil joen k.m. als internat, chauffeur te heb ben afgelegd; hij mag niet door eigen schuld betrokken zijn bij een ernstig ongeval; evenmin mag hij een zware verkeersovertreding hebben begaan en in het algemeen wordt scherp gelet op de kwaliteit van zijn werk, zowel als deelnemer aan het verkeer als t:o:v: werkgever en cliënt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1