EiuvncEii niEUWs Op z'n Flakkees gezeit Nieuw Vïcon-systeem voor poten van pootgoed Overdenking KIFO PORTRETSERIES HANS VflN DE BERGHOOGTE uit de HeiKge Sdirift 2e blad Dinisdag 23 december 1980 No. 4954 ff ff Korsemisse 1980 Ingebruikname der vergrote en verbouwde kerk der Ger. Gemeente SCHAKEN „De Zwarte Pion" Uw huis verkopen TAMBOER PRIKKELEND TELEFOON GEBRUIK 80% bang voor antwoordapparaat SOMMELSDIJK INTRODUCEERT 3 VERSCHILLENDE KLEURENFOTO'S In onze studio slechts 12,50 VERVOLGVERHAAL, Dur binne al héél wat korsemissen die 'k meegemaekt ha, mar die van te- genworig liekene wel aores te verloa- pen in ingedeeld te worren, as tie van vroeger. Zoa'n zestig jaer gelee, was ut van de ééne kaarkdienst nae dun aoren in naer 't feestje van de zondagschole. Overal hoarende je van de groate ge beurtenis: de geboorte van Christus. Mar noe, 't wete dur dichte gien weg mee voor. Jule; of oak niet? 'k Worre daer vlee weke opgebeld van dun één of aore buurtverénegieng, die vroeg of 'k un gedicht had, of wou mae- ke in dat tan voordraege. Nou dat wou ik wel doewe, dat doe 't wel méér. Dus ikke vraege... is ut roor Kerst of wat aores. Het is voor de Kerstmiddag, die wil len we met de bejaarden vieren. Nou, zaa'k weer, das goed. Dan mot ut zeker over ut kerstgebeuren gaep? Ja... u, u weet het dan toch wel, zo'n beetje tijdgericht, mar dan niet zo christelijk want het is geen christelijke vereniging. O... jae... wat mot je daer op za? 't Is toch un buurtverenugieng, ik docht tat taer van aolles op gieng. In dan, ik magge biedehangd weze, mar daer zie'k toch gien kans foor, om un gedicht te maaken van de geboorte van Christus in het tan vorders helemaele buten beschouwing te laeten. Daer zou joe toch oak gien kangs voor zie je? Na jae, ut is tan toch deur gegae, 'k binne benieuwd of tat ze dur dan' nog over valle zalle. Mar dan kiek je dan weer. Je weet ut noe éénmal. AoUes is aores. Vroeger kreeg je de Maas in Schelde- bóde in de Vooruit. Der stong un haop plaatselijk nieuws in, vooral oak Bur gerlijke stangd in dan wat advertensies. Mar noe, ze goaien un maans doad mit te krangten in de stroaibuljetten. In wat staet ter in? Gaet naer dit of dat restaurant, daer wordt een kerstdiner op gediend, in een geheel in kerstfeest gehulde aankle ding, zoas de sfeer dan oak zal weze. Daer de muziek geheel aan de kerst stemming is aangepast. De Kerstkalkoen is overgote met de meest exclusieve wijnen en wat je dan nog toe kriegt, dat heit zoe'n moaie naem, daer breek ik te nikke over, dat gaet boven mun petje oor. In dat geef dan oak noiks, wangt het zal wel un geweun porsje ies weze mit wat aerebezemsaus, dienk'k. Mar dat zet je netuurluk niet op zoe'n def tige kaerte. Mar wel lees'k ter d«n nog vr»l op: U is gekleed in een zilver of goudkleu rige kerst japon. Dat mag tan musschien wel un aore kleure oak weze as ter mar veul bloat is, want tan is 't ommers pas moai. In dan zal degene die mit tie moaie kerstmevrouw meegieng zun pak oak wel un kerstcustüüm weze. Fan self, aolles nae rato! Mar zoe vin je dan aol die moaie kerstgedachten in de brievebus. 'k Bin ne gien besten oor, mar toch vraeg ik mun eige wel of... is tat noe van de kerstgedachte over gebleve? Dat vtnd'k toch wel pover, dat tat noe uut te bus komt in dat toch diengene, die, nae 'k hope toch nog voor verschei je maan- sen nog de grote waerde heit, zoe ver- laegd wordt, dat ut alléén mar wordt voorgeschutteld as: commercie. Ut mos nie magge. De brievebus is te klein om het te verstouwen. Vuuf, zes krangten in zoe ik al zei, 't weet niet hoeveul stroaibuljetten. Jae... die hawe oak un aore naem, 't binne noe om mers... Folders! Nee dan geef 'k toch méér voor de korsemisse van vrpeger. Je had tan wel gien groate kersboam in gien in stijl uutgevoerde feestzaele mit te hélen dag te pickup an die mar tellekes weer opnieuw... Stille nacht In Ere zij God over je heen goot... Das oak weer zoe ietewat dae je te gen in opstangd komt... of je noe om un pond maegere lappen of om un pongd suker gaet of nae de mellekboer. Overal hoor je dat mar an dreune. Ik snappe niet dat tat toch aoUemaele mar mag. Dat vind ik het héle groate ge beuren in Bethlehem nae omlége haele. Dat mos nie magge. Ze modde toch oak mit te mening van un oare rekenieng houwe. Ze motte noadig za teenworig, mun binne tegen discriminatie. As ik aol die rommel In de bus vinde, dan discriminere ze un hoap maansen. Nee geef mien dan de korsemisse van vroeger mar oor! Un kerstboam, nee oor die magge ze van mien gerust ha, in je mag van mien best wat kaersen brangde, zoe is 't noe niet. In 'k weet ut vroeger deje de maan sen dat niet. Un kersboam hadde ze bie de groate lui, de mééste maansen hadde der gunééns caanten voor. In as 't leije kon, dan wazze ze weer be- naauwd tat te buren dur wat van za zouwe. Jae, dat wazze toen aweer de tied- verschiensels. Aolles is an dun tied onderheve, mar geef mien dan toch mar de korsemisse van toen. Je mos wel tweemal op ten eersten korsdag in ééne kéér op ten tweeden dag nae de kaarke in daer snap je dan aoltied niet aolles van, mar de zongdagschole maekende toch wel dat Lucas twéé levend voor je bleef. In ge- lokkig gebleve is. Bie dun éénen heit ut groater waerde gehouwe as bie dun oaren. In je ziet ut musschien wel un beetje van un aore kangte as toen, dur gebeurt zo enhoap om je heen. Mar voor degene die ut vast hiewe is Chris tus toch de Verlosser gebleve. In dan hei je un goeien houvast. 'k Dienke dat je dat van dat... Kerst hier in Kerst daer over 25 jaer niet zal kanne za. Zo, mun lieve maansen tat mos 'k noe zoe mar us kwiet. Mar zal ut ter maer bie laete in ein dige mit un... Gezegend Kerstfeest, voor ieder T. H. v. d. Vad OOSTERLAND GEREFORMEERDE GEMEENTE Er bestond dinsdagavond 16 decem ber j.l. goede belangstelling bij de in gebruikname van het vergrote en ver bouwde kerkgebouw, zomede de bijge bouwen van de Ger. Gemeente aan de Sint Joosdijk alhier, waarbij voorging Ds. M. J. van Gelder, predikant te Nieu- werkerk. Aanwezig waren behalve de architect, de hoofdaannemer en de onderscheiden onderaannemers, afgevaardigden van naburige gemeenten van van de Oud Ger. Gemeente alhier. Na votum en ze- gengroet volgde het zingen van Ps. 106 1 en 3, waarna gebed. Hierna wees ds. van Gelder op het feit dat er tegenwoordig zoveel kerk gebouwen gesloten moeten worden we gens gebrek aan belangstelling of omdat Gods Woord meer en meer in onbruik raakt, en dat nu hier deze kerk vergroot moest worden om meer mensen te kun nen bergen. Wat een voorrecht is dit in het huidige tijdsbestek. Geve de Heere dat we hierin Zijn goede Hand mogen erkennen en dat we niet in de mens moeten eindigen maar bidden mogen om 's Heeren Geest. De predikant sprak verder woorden van gelukwens uit aan kerkeraad en gemeente, en dankwoorden tot de „bouwcommissie", de heren Bijde Vaate van den Boogert en Olree die veel voorbereidend werk hebben verzet, en vooral ook tot de gemeente, die vooral ook door hum mildheid van gaven deze verbouwing en vergroting hebben mo gelijk gemaakt zodat het nu alles met eigen middelen kon worden gereali seerd. Ook de Zendingskrans kreeg dankwoorden voor de vorstelijke gift die ze dezer dagen schonk. Vervolgens Uitslagen „DE ZWARTE PION" ca fé „DE KOK", 15-12-1980. Ie afdeling 1. C. Bakelaar A. T. Robijn afgebr, 2. M. V. d. Waal A. van Dijk 1-0 3. G. de Jager W. I. Peeman 0-1 2e afdeling 1. J. Noordijk A. de Vos 0-1 2. J. Kruik W. Tieleman 0-1 3. J. Minnaar C. Littel 0-1 4. J. Schreuder C. v. d. Groef 0-1 5. J. Albrechts J. Smallegange 0-1 6. P. Lesuis C. Groenendijk 1-0 7. Ant. Visser L. Abramse 1-0 8. T. van Prooyen W. Breeuwer afgebr. 9. J. Schreuder T. van Prooyen 0-1 dankwoorden aan de architect, de heer Slingerland voor zijn ontwerp bij deze verbouwing, en verder aan het Bouw en Aannemingsbedrijf fa. M. P. Capelle als hoofdaannemer, zomede tot de on derscheiden onderaannemers: fa. M. Ju- melet uit Brumisse, timmerwerk, fa. gebr. Beije, sanitair en C.V., fa. Dane, schilderwerk, fa. Matthee, electra en „Duivelands Meubelhuis", stoffering etc. Verder dankte ds. van Gelder die ge meenteleden die daadwerkelijk hielpen, eerst bij de sloop en later bij de oprui-, mmgswerkzaamheden. Ook koster Jae Hendrikse ontving dankwoorden voor zijn nooit aflatende ijver telkens weer bij de verbouwing. „Alle vaklieden hebben zich bijzonder van hun taak gekweten, het ziet er al les even keurig uit, ze hebben ook hier voor zeer veel dank verdiend". „Moge de Heere er zijn Onmisbaren zegen rijkelijk over gebieden", aldus de pre dikant, die er verder op wees dat een kerkgebouw, hoe schoon en mooi, toch maar vergankelijk is. „Er zal geen ene steen op de andere gelaten worden die niet afgebroken zal wordeti", volgens het woord van Christus. „Geve de Heere dat dit bedehuis nog tot rijken zegen mag zijn in de toe komst", aldus besloot de predikant zijn toespraak. Na het zingen van Ps. lOO 4 werd ge lezen Lukas 3 1-18 en zong men ver volgens de lofzang van Zacharias 1 en 2. Ds. van Gelder had als tekst geko zen bij deze ingebruikname Lukas 3:6: EN ALLE VLEES ZAL DE ZALIG HEID GODS ZIEN". Aan de hand van deze tekstwoorden wees de predikant op het zien van de zaligheid Gods. De ze zaligheid is niet uit de mens maar uit de Heere gekocht met de dure prijs van Zijn bloed. Het volk dat In duisternis wandelt zal een groot licht zien. Moge de prediking in dit vermaakte bedehuis een ware Christusprediking zijn tot be houd van velen", aldus besloot ds. van i Gelder zijn prediking. Na dankgebed werd nog gezongen Ps. 68 10. Van de gelegenheid de verbouwde kerk en bijgebouwen te bezichtigen werd door velen gebruik gemaakt. j*. Nieuw systeem voor het poten van voorgekiemd pootgoed. Vicon Nederland b.v. te Lelystad heeft een pootmachine in het programma opgenomen: de Vicon Koningsplanter. Het pootprincipe van deze machine, dat geheel afwijkt van de gangbare pootmachines, maakt het mogelijk zonder kiembeschadiging voor- gekiemd pootgoed te poten met een zeer hoge pootsnelheid. Het jarenlange pionierswerk dat uit- eindeUjk leidde tot dit unieke pootsys- teem, is verricht door de firma Koning te Alkmaar. Hier is ook de produktie on dergebracht. De Vicon Koningsplanter is een tweerijige half automatische poot- machine -met voorraadbunker. Tijdens het poten glijden de poters vanuit de voorraadbunker via een do- seermachanisme op een aanvoerband. Deze aanvoerbeind die met de rijrichting meedraait brengt de poters naar een verdeelmechanisme bestaande uit aan gedreven schijven. Deze schijven bren gen één aaneengesloten rij aardappe len op een afvoerband, die tegengesteld draait aan de rijrichting. Overtollige po ters glijden opnieuw op de toevoerband die ze weer naar het verdeelmechanisme brengt. De doseerband neemt de aaneenge sloten rij poters mee naar het achter eind van de machine en brengt ze in de pootvoor. Tijdens het inbrengen in de pootvoor worden de poters tot het eind toebegeleid door een egelband met zachte rubber vingers. Langs de af voerband is een trilschot aangebracht die door gerichte trillingen de aaneen sluiting op de afvoerband bevordert en dubbelen voorkomt. De afstand van de poters in de rij kan men gemakkelijk regelen door een andere bandsnelheid t.o.v. de afgelegde weg te kiezen De dagkapaciteit van de Vicon Ko ningsplanter is 3-3,5 ha per dag en de rijsnelheid 5-7 km/uur. In de maat 35/45 kan zander kiembeschadiging een poot- snelheid worden behaald van 600-700 poters per minuut. Ook onregelmatig pootgoed en grote maten kan de Vicon Koningsplanter ge makkelijk verwerken. Dankzij het geringe eigen gewicht van de machine (ca. 300 kg), kan men met een lichte trekker volstaan. Enige tientallen van deze machines die op het ogenblik in de praktijk werken, blij ken zeer goed te voldoen. Meer informatie over de Vicon Ko ningsplanter kan men verkrijgen bij: Vicon Nederland b.v. Postbus 136 8200 AC LELYSTAD Tel. 03200 - 26805 uw KONING Ziet, Uw Koning zal u komen (Zach. 9 9m) De Koning komt! Is dat niet een beetje uit de tijd? Vroeger, wanneer een koning of een koningin een dorp of een stad bezocht, dan liep alles uit. Iedereen onderbrak zijn werk om langs de weg te gaan staan. Want iedereen wilde wel een glimp van de vorst of van de vorstin opvangen. Maar wie gaat vandaag de dag uren in de rij staan om een konmg te zien? En toch worden we hier op geroepen om te gaan kijken: Ziet, Uw Koning! Het is dan ook wel een bijzondere Konmg Die hier te zien is. En Zijn komst wordt aangekondigd in een bij zondere situatie. Het is een vreselijk gezicht dat Za- charia, de zoon van Berechja, ziet los barsten. Er is een groot leger in aan tocht, het komt vanuit het noorden. Een nieuwe wereldmacht die alles en ieder een onder de voet loopt. De ene stad na de andere wordt genomen. Het ene rijk na het andere moet zich overgeven. Niets is bestand tegen deze vloedgolf die komt aanrollen en alles overspoelt. En nu gaat het op Juda aan, nu is Juda aan de beurt. De profeet houdt de adem In. En dan. Ineens, dan ziet hij de vijandelijke legers met een grote boog om Juda en Jeruzalem hééntrekken. Hoe kan dat? Zien de vijanden er geen brood meer m? Nee, dat komt doordat de Heere der heirscharen Jeruzalem beschermt. Hij spaart dat volk, want uit dat volk moet een Koning komen. Ziet, Uw Koning zal u komen! Het is nogal een verschil. Al die an dere volken worden onder de voet ge lopen. En tot Juda zegt de Heere: Ziet, uw Koning zal u komen. Een ongehoorde belofte. Want eens heeft de Heere gezegd: de kinderen Is raels zullen vele dagen blijven zitten zonder koning en zónder vorst... En dat is gebeurd. De laatste telg uit het huis van David, Zedekia, is met twee koperen ketenen gebonden en naar Babel gevoerd. En nu, na de balling schap heeft prins Zerubabel de leiding genomen, maar het is dé koning niet... Wie is Hij dan wel? Het is HIJ van Wie we zingen: En onze Koning is van Israels God gegeven. HIJ Die op Zijn kleed en op Zyn dij deze Naam geschreven heeft: Koning der koningen en Heere der heren. HIJ voor Wie alle knie zal buigen. Van Wie alle tong zal belijden dat Hij de Heere is. Een Konmg Die het zaligst lot ver boven alle goden kan schenken. Deze Koning is een Geschenk van God Zelf. De Vader heeft Hem van eeuwigheid gezalfd. Ik toch heb Mijn Koning gezalfd over Sion de berg van Mijn heiligheid. En de Heilige Geest heeft Maria overschaduwd en gezegd: Het HeUige Dat uit u geboren zal wor den zal Gods Zoon genoemd worden en God de Heere zal Hem de troon van Zijn Vader David geven en Hij zal over het huis van Jacob Koning zijn tot In eeuwigheid. Wat een boodschap! Uw Koning zal u komen! Wie kan deze Koning naar waarde en naar waarheid beschrijven? Daarvoor schieten aUe woorden tekort. De enge len kunnen Hem nog niet naar waarde bezingen. Ze zeggen alleen maar: Wie is die Vorst, zo groot in kracht, 't Is 't Hoofd van 's hemels legermacht. Hem eren wij met lofgezangen. En de psalmdichter, die Hem uit de verte zag aankomen, zong; Gezegend zij de grote Koning Die tot ons komt in 's Heeren Naam! Kent u die Koning? Bent u blij met Zijn komst? Hij komt om ellendigen te verlossen, om slaven der zonden te be vrijden, om wederspannigen en onge- hoorzamen te regeren. Behoort u nog tot Zijn vijanden? Eens zal Hij zeggen; Deze Mijn vijanden die niet hebben gewild dat Ik over hen Koning zou zijn, brengt hen hier en slaat hen vóór Mij dood. Kust dan de Zoon opdat Hij niet toome en gij op de weg vergaat... En kinderen van Sion, verheugt u over deze Konmg. Hij komt om u te zegenen met vrede en troost. En Hij is nabij de ziel die tot Hem zucht. Straks komt Hij nog een keer, niet meer in Zijn diepe vernedering, maar als de Koning der ere. Dan zal Hij regeren van de zee tot aan de zee en van de rivier tot aan het einde der aarde. Verheug u zeer, gij dochter van Sion, want eeuwige blijdschap zal dan op uw hoofd wezen. Wijk W. V. G. Volgens de nieuwste uitgave van Proost Prikkels, het on-alledaagse huis- orgaan van de Amsterdamse papier groothandel Proost en Brandt N.V., durft ruim SO'/o van de mensen geen boodschap in te spreken in een ant woordapparaat en worden per dag ki lometers geluidsband bevuUd met drie- letterwoorden, allersmerigste verwen singen of komisch bedoelde opmerkin gen. Proost Prikkels verscheen voor de ze gelegenheid dan ook als snelcursus „Juist en onjuist gebruik van de auto matische telefoonbeantwoorder". „Wie iemand telefonisch probeert te bereiken en merkt dat er niet wordt op genomen, raakt lichtelijk geïrriteerd. De automatische telefoonbeantwoorder verzacht dit leed. Tenminste, dat is de bedoeling. Indien juist gebruikt, zal de ze electronische boodschappenjongen de opbeller op zakelijke wijze vertellen wanneer u wel bereikbaar bent of zelfs de mogelijkheid bieden een bericht in te spreken. Wat blijkt echter in de prak tijk? Dat het onjuist gebruik van de te lefoonbeantwoorder steeds meer gaat leiden tot grotere irritatie bij de opbel ler". aldus de inleiding van de cursus. In het theoretische gedeelte ervan worden on der meer praktijkvoorbeelden gegeven van hoe door het gebruik van zo'n ant woordapparaat een miljoenenorder voor een nieuwe pijpestoker werd misgelo pen; hoe een liefdesrelatie nooit meer goedkwam en hoe men té populair of té opschepperig op de band naar voren kan komen. Het praktische gedeelte van de cursus neemt slechts een minuut of tien m be slag en bestaat uit het draaien van de volgende vijf telefoonnummers: (020) 23 09 78 23 26 85 23 23 58 23 20 61 en 23 37 64 (tot eind januari). Men loopt dan misschien wel het ri sico, waarschuwt de redactie, dat u het wellsekende „er zijn nog zesduizend wachtenden voor u" te horen krijgt, want dat is de oplage, waarin deze Proost Prikkels is verspreid. FOTO ZaNDSTRD door PAULA Amsterdam - H. A. van Rottenburg N.V. 16 Of ze Olga weer helpen ging? Ja, dat zou ze zeker doen. Olga was een stakker. Dat verhuizen naar hier zou weer veel van haar vragen. En wat was het eigen lijk voor een gezonde jonge vrouw met nog maar één kind! Voor Max ook een heel ding. Max, die zo levenslustig ,zo sterk was, veel van kinderen hield, lie ver een huis vol dan er één had. Of hij met Olga gelukkig was? Als zU dat zo naging twijfelde zij er aan. Olga kon zo moeilijk, zo zwaar op de hand zijn. Zij had In die dagen dat zij er was wel eens medelijden met Max gehad. Haar schuld? Neen, dat zou ze niet durven zeggen. Toen Max haar vroeg, wist hij best dat zij van Hans was, al waren zij toen nog niet verloofd. Als zij toen „ja" gezegd had, dan zou zij nu op de Pas komen wonen waar ze met Hans wel wilde zitten. En als Max haar nu pas vroeg? Wat een gekke gedmchte! Max was gewel dig veranderd, flinker en zelfbewuster geworden. Eigenlijk had hij nu pas iets van Hans weg. Olga moest hem wat meer waarderen en niet altijd zo prik kelbaar zijn. 't Was een beste vent. Ze geloofde dat Otto en Warda geluk kiger waren, en dat zij met Hans ook gelukkiger zou worden. Moeder had niet graag, dat zij te druk bij Max en Olga liep. 't Wwd toch haar zwager en schoonzuster! En dan, wat kwam ze er nu? Natuurlijk zou dat anders worden als ze hier eenmaal boven woonden, dan liep je bij elkaar in en uit. Of dat voor Max wel goed zou zijn? Weer zo'n gekke gedachte. Ze kwam toch om Olga te helpen, ze zou wel oppassen, dat Max zich niet voor de tweede keer aan haar hechten ging. Kon zij daar zelf dan iets aan doen? Ja, dat kon ze zeker. Was zü die ene keer niet veel te vrij met hem geweest? Familie! Ja goed, maar daar moest zy toch voor oppassen, vooral omdat haar gezondheid zo afstak bij die van Olga. Daar mocht ze geen misbruik van ma ken. Misschien had moeder dan toch gelijk en was het beter dat ze er niet al te vaak kwam. Nu, als zij hier eenmaal weg en de vrouw van Hans was, zou dat toch wel slijten als er van zijn kant nog iets bestond. Vrijdag, 19 december 1980. Daar moest zy haar hoofd maar niet mee breken. En dan, ze waren beiden jong. Heel gewoon, dat ze samen wel eens gekten. Daar was Hans zelf meer dan eens bij geweest, had nooit enige aanmerking gemaakt. Dit was toch zé ker van haar! Ja, nu moest hij het met het geschreven woord doen, zoals hij zo aardig aan het eind van zijn brief schroef. Nu kon hij haar gedachten niet meer uit haar ogen lezen. Die kunst had hij wonderlijk goed verstaan. Echt weer iets voor onze zware Hans er nog eens op aan te drmgen vóór alles „waar" tegenover elkaar te blijven. En dat na zoveel jaren! Natuurlijk kon daar alleen Gods zegen op rusten. Wees maar ge rust mijn jongen, wij blijven elkaar trouw. Max en Olga waren naar de Pas ge komen. Eerst had het jonge vrouwtje even opgeleefd, was iets rustiger ge worden om nog maar enkele maanden later In haar oude buien van angst en moedeloosheid te vervallen. Er gingen dagen voorbij, dat zij niet op wilde staan en de ene huilbui de andere volgde. Dagen waarin Max ten einde raad was en van moeder naar Maria liep om daar raad en hulp te vragen. Zo kon 't haast niet langer. Als het kind er eerst is, had de dokter hem proberen te troosten, dan zou Olga wel weer op knappen. En dan, als ze weer wat ster ker was, wilde hij met een collega con sult houden en een mogelijke operatie overwegen. Of dokter dacht, dat zij er dan voor goed af zou zijn, had Max voorzichtig gevraagd. Maar daarop had hij geen antwoord gekregen. Daarop kón de man der wetenschap geen antwoord geven. Kon toch moeilijk zeggen, dat hij 't erg ste vreesde, dat Olga's toestand hem zéér verontrustte. Of er gevallen van ze nuwstoornis m de famüie voorkwamen, had hij nog gevraagd. Neen, daar wist Max niet van, hij zou het Olga's moeder vragen. Maar ook die had nooit van zo'n geval gehoord. Ze begreep haar eigen kind niet meer. Noch met harde, noch met vriendelijke woorden bereikte zij iets. De enige die soms iets vermocht, was moeder Stett- ler, die, als Max ten einde raad moeders hulp weer ingeroepen had, zich rustig naast het bed neerzette, Olga's hand greep en die zacht streelde. Hier moes ten geen harde woorden vallen, meende zij, Olga was ziek, had er recht op als zieke behandeld te worden. Of zij nu lichamelijk of geestelijk ziek was. Hier was God aan 't woord en paste het hun te zwijgen. Natuurlijk was deze weg geen mak kelijke voor Max, dat wist moeder ook wel, maar als dit Gods weg met hem was, had hij zich naar die weg te schik ken, 't Kind deed het zichzelf toch niet aan! Zou toch ook liever een gezonde vrouw en moeder zijn! Ja, ja, dat ge loofde Max wel, maar hij zat er maar mee. „Daar ben ik, Olga!" „Ja moeder ik zie het, heeft Max u geroepen?" „Geroepen niet, maar toen ik hoorde, dat je het weer zo moeilijk had ben Ik gekomen. Hoe is 't kind, zou je niet pro beren op te staan?" „Ik ben zo moe, heb nachten niet ge slapen. Als u toch eens wist wat die slapeloze nachten voor mij zijn en dok ter wil men geen slaapmiddel geven". „Dat mag hij niet Olga, dat is scha delijk voor het kind". „Gaat het kind boven mij? Iedereen denkt om het kind, maar om mij be kommert niemand zich meer". „In dit geval zijn moeder en kind één, Olga. 't Is voor je beider bestwU. En dan, zie je wel goed, dat niemand zich om jou bekommert? Doen we niet aUen ons best je over deze moeilijke weken heen te helpen? Probeer nog even flink te zijn". „Ik moet altijd maar flink zijn, nie mand gelooft dat ik ziek ben, zó ziek, dat ik het liefst dood zou gaan". „Aan die gedachte mag je niet toege ven Olga. Straks hebben je man en je beide kinderen je weer nodig". „Max red zich wel zonder mij. Met wat hulp van u en Marlet je komt hij er best". „Neen kind dat is jouw taak, je door God zelf op je schouders gelegd. Ver geet niet, dat je op je trouwdag voor God beloofd heb je man in alles be hulpzaam te zullen zijn, hem lief te hebben". „Ik heb Max wel lief, maar hij mij niet". „Dat mag je niet zeggen Olga, daar heeft Max nooit enige reden toe gege ven. Vergeet niet, dat hy door zijn hu welijk rechten heeft waaraan je door je ziek zijn niet kunt voldoen, dat maakt hem misschien wel eens kort en prik kelbaar, maar daarom mag je nog niet zeggen, dat Max je niet liefheeft". „Toch begrijpt niemand me, Max niet, moeder niet, de dokter niet. U is de enige die geduld met me heeft". „Kan je nog bidden Olga?" „'t Helpt niet, moeder". „Hoe weet je dat, kind?" „Ik blijf toch ziek". „Heb je dan aUeen om beterschap gevraagd?" „Waar zou ik anders om vragen?" „Kind toch!" Met zachte hand streek moeder Stettler Olga's verward haar naar achteren. Wat voelde dat voor hoofd weer klam aan en wat dwaalden die ogen weer onrustig rond. „Olga?" „Ja moeder!" wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5