EIIAtlDEn - niEUWS Maas en Scheldebode 5 en 12 dec 1890 goed •I HDHS i l^ WOORD DAAD VAN DE BERGHOOGTE fotografie Net even anders a» blad Vrijdag 19 december 1980 No. 4953 NI EUWS uit de kerken Uw huls verkopen 7 TAMBOER 1 1 1 VOOR AL UW BLOEMWERK BLOEMENHUIS KORTEWEG Nieuwe LP en cassettebandje DE FORD ESCORT Auto van het Jaar 1981 1 1 arjo vd graaft elzenlaan 9 middelharnis tel.018XD-5881 i^ Sfeervolle trouwreportages Foto's van uw kind in zijn eigen omgeving Schoolfoto's Reportages ook bereikbaar tel. 01804 - 20601 KERSTCONCERT in Maassluis KERSTZANGAVOND TE MIDDELHARNIS Wegwijsicrant Overdeict zwembad moet in Ouddorp KERSTSTUKJES MAKEN IN HET DIENSTENCENTRUM KERSTZANGAVOND TE NIEUWE TONGE VERVOLGVERHAAL MIDDELHARNIS Gepasseerde week werd ter secretarie aangifte gedaan van diefstal van een stuk spek. Reeds meermalen had de heer Goudswaart iets vermist. Naar men ons nader bericht is men de vermoede lijke dader op het spoor, en procesver baal reeds tegen haar opgemaakt. Eenige personen, die van het schaat senrijden huiswaarts keerden, raakten hedenavond in een koffiehuis alhier handgemeen, en wel dermate, dat een hunner met vele wonden kon afzakken, van het voorgevallene is bij de politie aangifte gedaan. OUDDORP Tot onze groote blijdschap kunnen we mededeelen, dat na 11 vruchtelooze be roepen Ds. D. T. Meinsma, predikant te Hedel het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente heeft aangenomen. De St. Nicolaasavond is weder ach ter den rug, en daarmede weder een avond, waarop men zou meenen dat te Ouddorp Bachus onbeperkt heer- scher is. Ja het heeft er al den schijn v£in dat politie en al aan zijn gezag is onderworpen. Wordt er gevochten en dat gebeurt nog al eens o.a. deze avond en nacht, de politie is niet tegenwoordig, zij schit tert door afwezigheid. SOMMELSDIJK Hoewel de stoomboot „Middelhamis" reeds zondagmorgen naar de buitenka den was gevaren, heeft hij toch maan dag voor het laatst de reis maar kun nen volbrengen. De „Onderneming" bracht ons Dinsdag nog een bezoek, maar ook helaas voor het laatst. Wij worden er nu weder aan herinnerd dat wij op een eiland zitten. De rijks- veerboot „Vooruitgang" die minstens 1 maal per dag moet komen, is de eenig- ste communicatie die wij hebben, en het staat er na dat ook hij die eene reis zal moeten staken. Er is zeer veel ijs. DIRKSLAND De heer W. Keur is in de Ned. Herv. Kerk herbenoemd als ouderling. De heer D. de Bonte welke tot diaken be noemd was, heeft bedankt. Herkozen zijn als kerkvoogd M. Kastelein, tot no tabelen F. Bakker en A. Bogert, geko zen tot notabel L. Poortvliet. MELISSANT Tot predikant is beroepen de heer M. L. Wanrooij, predikant te Vlacht- wedde. HERKINGEN In deze gemeente, welke slechts p.m. 800 zielen bevat, bevinden zich op dit oogenblik 23 personen boven den leef tijd van 74 jaren, in weerwil dat hier sinds jaren geen geneeskundige hulp, als van elders te bekomen is. Een schippersknechtje in deze ge meente wenschte vorige week onze klei ne gemeente in elkaar te slaan of te trappen. Tot dit doel, toegerust met een bijl, ging hij op weg, en keerde eenige oogenblikken later onverrichter- zake terug, na een blijvend aandenken te hebben ontvangen van onze jon gens, natuurlijk jongens van de Witt. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK Gehuwd: Hendrik Appel met Willem- pje van Gelder. Geboren: Lieven z.v. J. Schol en J. M. Hoogzand Cornells z.v. J. Noor dijk en C. de Korte Louis z.v. J. M. Willemstein en J. C. Ie Comte Leendert z.v. J. Schellevis en J. Koppelman Johanna Geertruida d. V. D. MeUssant en M. Vervloet Anthonius z.v. H. Visser en P. Jan sen Cornelia d.v. M. Joppe en S. Korteweg Adriaantje d.v. G. P. van Eek en L. Hoogzand Jan z.v. J. ScheUevis en J. Soldaat Jacob z.v. J. V. d. Doel en K. Tieleman Abraham z.v. L. van Antwerpen en P. Vroeg in de Weij Pieter z.v. J. Verbiest en C. S. Human Eli sabeth d.v. Y Nelis en A. van Dijk Cornells Machiel z.v. C. L. Markus en A. van Dijk. Overleden: Cornelia v. d. Veer 53 j. geh. met Willem Holleman Cor nells Buurveld 61 jr. wedr. van Hen- drika Goudswaart Neeltje Blok 54 j. geh. met Adrianus Hartjesveld. OUDDORP Getrouwd: Comelis Breen en Kaatje Rijnbrand Jan Meurs en Willem- tje V. d. Linde. Geboren: Lieentje Francijntje d.v. C. Sperling en J. den Ouden Come lis z.v. J. Emaus en D. Voogd Christina d.v. C. Grinwis en A. Sper ling Harrend z.v. A. Westhoeve en E. de Ruiter Pieter z.v. A. Westdijk en J. Heerschap Jacob z.v. W. Akershoek en M. de Vogel Krijntje Cornelia d.v. G. van Kop pen en L. Padmos Hendrik z.v. J. Grinwis en M. v. d. Bok. Overleden: Jacomijntje Heerschap 27 j. echtg. van A. Westdijk. MIDDELHARNIS Ondertrouwd: Adrianus Verolme 34 j. en Martha Koert 36 j. Dirk v. d. Doel 33 j. en Cornelia van Wezel 25 j. Geboren: Adriaantje d.v. St. van Dijk en E. C. Razenberg Abraham z.v. A. Schellevis en M. Koster Ja- coba d.v. S. Pllle en A. Keuvelaar Woutrina d.v. G. van Hulst en C. Pas Gozewijnus z.v. Kr. Verhage en C. Volwerk. ADVERTENTIëN M. Breur Ooltgensplaat BOEK- en PAPIERHANDEL 100 VISITE KAARTJES, model A, 35 cent, bedrukt in een net doosje. Bode de Vos neemt mede bestellingen aan en is van monsterkaartjes voorzien. PUBLICATIE Burgemeester en Wethouders van Som- melsdijk brengen ter kennis aan per sonen wier panden aan het water ge legen zijn, dat zij behooren te maken; een bijt 1,50 meter in het vierkant en deze moeten openhouden zolang de vorst duurt.. Zullende ook de schippers hieraan ge bonden zijn. Publikatie van het Streek Museum Goeree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdyk A. J. K. By wijze van proef zal het Streek Museum tussen Kerst en Nieuwjaar enkele dagen open zyn. Meermalen is dit aan het bestuur gevraagd omdat velen vry zyn, en zy die bezoek van elders hebben, ergens heen willen. Besloten is tot de volgende openingstvjden 24 december Dinsdagmiddag 2-5 NED. HERV. KERK Beroepen te: Sommelsdijk (als pred, voor bijz. werkzaamheden) kand. H. J. Lam aldaar, die dit beroep ook aannam; Vriezenveen J. Goossen te Mastenbroek. Benoemd: als evangelist te Harde- garijp G. Nijhof te Oosterwolde. Bedankt voor: Streefkerk J. Mout- haan te Nunspeet; Bodegraven J. Smit te Hilversum; Amemuiden en Giessen- dam A. de Reuver te Capelle a/d IJssel. Ir. J. v. d. Graaf: secr v. d. Geref. Bond geeft in de „Waarheidsvriend" commentaar op het jongste synodebe sluit betreffende het in bezit hebben van kernwapenen. Na geconstateerd te hebben dat niemand onzer voorstander kan zijn voor het bezit- laat staan het gebruik van kernwapens als zodanig, brengt hij toch aan de andere kant ook de noodzakelijkheid naar voren betref fende omstandigheden datd it beslist no dig zou kunnen zijn en zelfs momenteel is. Hij is het ook niet eens met de pas sage uit de synodale brief, waarin ge sproken wordt over politieke systemen, waarvan wij gevrijwaard willen wor den. Waarom aldus v. d. Graaf niet royaal gesproken van één systeem n.l. het communisme? Daarmede is de in tentie van de brief uiterst vaag en zijn de politieke konsekwenties, die er uit getrokken kunnen worden, heilloos. Appèl kernwapens: Uit zeer gemeng de kring n.l. Remonstrante, Vrijzinnige en Gereformeerde kring, is een groep verontrusten bijeen geweest om te be raadslagen hoe zij de alg. vergadering der Remonstranten kan afhouden van een resolutie betreffende het eenzijdig afschaffen van kernwapens, zoals on langs door de Hervormde synode is besloten. Ook wil men trachten deze synode zich opnieuw op haar standpunt te doen beraden. GEREF. KERKEN Beroepen te: Dedemsvaart B. Visser te Duisburg (Did.); Amsterdam-Z J. Doolaard te Veendam. Emeritaat: Wegens het bereiken (ier 65 jarige leeftijd gaan met emeritaat: Ds. H. Dijkstra te Boskoop. Hij werd in 1944 predikant te Maartensdijk en dien de vervolgens de kerken van Zeist, Zuidlaren, H. I. Ambacht, Rotterdam-Z, Wormerveer en Boskoop. Ds. W. V. d. Linden gaat met ver vroegd emeritaat wegens gezondheids redenen. Hij werd in 1921 geboren en was vanaf 1946 predikant te Nes, Kra lingen, 's Gravenhage' en Amstelveen. Ds. H. Windig te Dokkum gaat even eens met emeritaat. Hij werd in 1915 ge boren en in 1945 predikant te Oosthem. Voorts diende hij de kerken te Niverdal en Groningen. In 1964 nam hij een be noeming aan te Wolfheze als geestelijk verzorger en in 1972 als leraar gods dienst te Dokkum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Doetinchem en Vlissin- gen kand. J. v. d. Jagt te Bunschoten; Daarlerveen M. de Niet te Zuidwolde; Almkerk K. Jonker kand. te Zwolle. -k 24 december Woensdagmorgen 10 - 12 uur, 's middags 2-5 uur. •k 30 december Dinsdagmiddag 2-5 uur. ENTREE: Volwassenen 1,50 en kin deren 1, Graag nodigen wij U uit tot een be zoek. 1\ de vogelkooi met de protesterende papegaai de clubfauteuils die meer dan een ons wegen de schemerlamp met die zware poot het ledikantje van de kleine joost het ochtendblad van gisteren alle flessen uit de kelder ook de lege de jongens van flakkee expresse nemen echt alles mee als ze aan het verhuizen zijn flakkee expresse 01870 2188 middelharnis Bedankt voor: VoUenhove P. Lameris te Spakenburg; Zwijndrecht, Bergent- heim en Drachten L. Joose te IJmuiden. Aangenomen naar: Katwijk kand. R. Heida te Zwolle, die bedankte voor Brouwershaven, 's Gravenhage, Win schoten, Alphen a/d Rijn en Leiden. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Bunschoten (als miss. pred.) P. Busstra te Breukelen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Papendrecht T. Brienen te Kampen en J. Jonkman te Almelo. Beroepen te: Emmen A. Hilbers te Mussel; Gorinchem J. Jonkman te Al melo. GEREF. GEMEENTE Beroepen te: Katwijk J. Baayens te Rotterdam; Hoogvliet J. Driessen te Moerkapelle. Bedankt voor: H. I. Ambacht N. Schreuder te Goes. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Kerkscheuring: Naar reeds werd ver wacht is een nieuwe kerkscheuring thans een feit. Ds. J. Wink te Veenen- daal en Ds. J. de Groot te Rijssen heb ben zich met hun kerkeraden los ge maakt van deze kerken. Zij waren de vorige week voor drie maanden ge schorst. De gemeente te Rijssen telt 400 zielen, die van eVenendaal 1700. Verwacht wordt dat ook Gouda zich hierbij zal aansluiten, wegens de aldaar gerezen moeilijkheden. De nieuwe LP (cassettebandje) is uit. De titel is: „Waar komt mijn hulp van daan". Prijs: LP of cassettebandje 19,90. Plaat en cassettebandje zijn te koop bij de plaatselijke comitéleden. Als u hem koopt, zult u er geen spijt van heb ben. Hartelijk aanbevolen. Hij is prach tig. Voor uw gemak volgen hier de adres sen van de plaatselijke comitéleden. Ouddorp: mevr. T. J. Versteeg, Molen- tienden 56, 01878 - 1908. Goedereede: M. van Heest, Doelweg 11, 01879 - 1416. Stellendam: W. van Veen, Iman Caustr. 17, 01879 - 2384. Melissant: J. Menheere, Fabiusstr. 82, 01877 - 2081. Sommelsdyk: Mej. K. Mulder, Azaleastr. 19, 01870 - 2443. Middelhamis: J. P. de Bakker, Berken hof 6, 01870 - 5756 D. van Spron- sen, Rembrandtlaan 8, 01870 - 2940. Herkingen: A. van Eist, Adoptieplein 11, 01876 - 457. Nieuwe Tonge: L. Dorsman, Verolme- straat 2, 01875 - 1780. Oude Tonge: A. Heemes, Oudelandse- dijk 30, 01874 - 2083. Stad aan 't Haringvliet: A. van Gurp, Burg. Sterkstraat 24 (geen telefoon). Den Bommel: mevr. M. v. d. Kroon, Pr. Bemhardstr. 4, 01871 - 1609 mevr. M. Melissant, Schaapsweg 17, 01873 - 2003. Ooltgensplaat: C. W. Braber, Weespad 52, (geen telefoon). Dirkslanders, u kunt terecht bij mej. K. Mulder te Sommelsdijk. (zie boven). Het geld blijft binnenstromen. Vanaf nu vermelden wij geen standen meer. Wij willen op onze slotavond D.V. 30 januari u verrassen met de eindstand. Gelijktijdig wordt deze in de kranten ge publiceerd. Over de slotavond wordt u nader geïnformeerd. Verantwoording giften: 50,—; 2 x 10,— 70,— Ooltgensplaat: Chr. School 500, wafels, etc. gitf 1130,30 Oude Tonge: Mannenver. 50, Jongere Vrouwenkring, (wafels) 725,— De hoogste eer en titel „Auto van het Jaar" voor 1981 is toegekend aan de nieuwe, voorwielaangedreven Ford Es cort. 52 Europese top-autojoumalisten uit 16 landen namen deel aan deze verkie zing; 28 journalisten kozen de Escort als nummer één, terwijl 11 anderen de Escort de tweede plaats toebedeelden. Nadat alle 52 juryleden de Escort aan zeer uitgebreide tests hadden onder worpen, werd hun stem pas uitgebracht. Deze test zijn vereist volgens de regels, geldend voor de Auto van het Jaar verkiezing. Onder deze regels worden de wagens getest op waarde, ontwerp, comfort, veiligheid, rij-eigenschappen, wegge drag, prestatie, functionaliteit en alge mene indruk. De uitslag van de verkiezing „Auto van het Jaar" werd op woensdag 10 de cember 1980 in Londen bekend gemaakt door de heer James Prior, minister van Arbeid. In alle showrooms in Europa is de Escort ook onmiddelijk een succes ge worden en trok veel belangstelling. Ford heeft zich dan ook tot nu toe kun nen verzekeren van 140.000 orders op de Escort voor kopers in 14 verschil lende Europese landen. De prijs voor de „Auto van het Jaar" is de derde achtereenvolgende beloning voor de Escort in een gelijk aantal we ken, na de al eerder uitgereikte prijs „Trophees de TAutomobile" in Frank rijk en „Het Gouden Stuurwiel" in Duitsland. De Escort wordt op drie verschillende plaatsen in Europa gebouwd, té weten in Saarlouis (Duitsland), Halewood (Engeland), en in Lissabon (Portugal), waar de Escort vanaf het begin van volgend jaar te koop zal zijn. Compo nenten voor de „Auto van het Jaar" worden vervaardigd in de Fordfabrieken in Ierland, Engeland, België, Frankrijk, West Duitsland en Spanje. Organist FEIKE ASMA zal morgen, zaterdag 20 december te 20.15 uur het jaarlijkse KERSTCONCERT verzorgen op het Garrelsorgel van de door kaarsen verlichte Grote Kerk te Maassluis. Het programma van dit Kerstconcert luidt als volgt: 1. a. Feestvoorspel „Komt allen te sa men" Jan Zwart (1877 - 1937). b. twee variaties op „Stille Nacht". 2. Noël (oud-Frans kerstlied) Claude Balbastre (1727 - 1799). 3. Pastorella Johann Sebastian Bach (1685 - 1750). 4. Fantasie über den Choral: „Wie schön elucht't uns der Morgenstern" Max Reger (1873 - 1916). 5. Variations sur un noël Marchel Dupré (1886 - 1971). 6. Finale over kerstmelodiën Feike Asma. Tot slot samenzang: Gezang 10, vers 1 en 7: „Daar is uit 's werelds duist' re wolken" en „O Vredevorst, Gij kunt gebieden". Aanvang concert om 20.15 uur. Kaart verkoop vanaf 19.30 uur in de kerk. Toegang 5,Kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP of Pas'65 3,50. Op D.v. maandag 22 december 1980 hoopt de zangvereniging „Canticum" van de Geref. Gem. te Middelhamis een Kerstzangavond te houden in het kerk gebouw Chr. de Vrieslaan 40, Middel hamis. Medewerking wordt verleend door de zangvereniging „Soli Deo Gloria" van de Geref. Gem. te Dirksland. Aanvang kwart voor acht. Iedereen hartelijk welkom. Stellendam: Herv. Kerk, gift 200,— Nieuwe Tonge: Herv. Kerk 10, Toezegging collecte 1014,10 Goedereede: boterletters 1852,55 Middelhamis: Herv. Kerk, collecte 1190,87 meisjesvereniging 800, Dirksland: N.C.V.B., kerstavond 243,15 Den Bommel: kaarten, spaarbusjes 589,08 Alle gevers hartelijk dank Giften graag op gironummer 22252 van Rabobank Stellendam met vermel ding van bankrekeningnummer 3613.13. 772 ten name van Woord en Daad. Het comité. De provincie Zuid Holland en de sa menwerkende Kamers van koophandel en fabrieken in deze provincie hebben gezamenlijk een „Wegwijskrant" uit gebracht. De „Wegwijskrant" bevat in formatie over subsidie- en kredietrege lingen, die voor bedrijven in Zuid Hol land van belang kunnen zijn. Naast regelingen die in het hele land gelden zijn ook speciaal voor Zuid Holland be langrijke regelingen vermeld. Voorts gaat de „Wegwijskrant" in op de wegwij sfunctie van de Kamers van koophandel voor het bedrijfsleven en op het werk van het provinciale „Ser vicebureau voor ondernemingen in Zuid Holland, dat is gevestigd in het provinciehuis in Den Haag. De „Wegwijskrant" is toegestuurd aan de ruim 100.000 bedrijven en be- drijfgjes die staan ingeschreven bij de Kamers van koophandel in deze provin cie. De krant is gratis verkrijgbaar bij het Bureau voorlichting van de pro vincie Zuid Holland, Koningskade 1 in Den Haag. D'66 AFD. GOEDEREEDE Alhoewel nog geen deel uitmakend van Goeroes' gemeenteraad (maar dat lijkt een kwestie van tijd) denkt de afd. Goedereede van D'66 al vairdig mee over te nemen beslissingen. Zo heeft de afd. aan B W en de fractievoor zitters van de in de raad vertegen woordigde partijen een schrijven ge richt waarin zij haar voorkeur voor een gem. prioriteitenschema kenbaar maakt. Eerst zo zegt D'66 een sport terreinencomplex met voetbalvelden en de aanleg van korfbal en hockeybal en vervolgens zo niet gelijktijdig I de bouw van een sporthalcomplex met daarin ondergebracht een overdekt in structiebad, zoals Hellevoetsluis dat kent. De afd. ziet dit als een heel wat be tere oplossing dan de aanleg van een overdekt bad naast het open bad in Stellendam. Een bad te Ouddorp zou ook efficiënter te exploiteren zijn zeker ook met het oog op de zomerse toeristen voor welke geen enkele slechtweer- voorziening aanwezig is. MIDDELHARNIS Ook dit jaar kunt u weer kerststuk jes komen maken tegen een redelijke vergoeding, in het Dienstencentrum te Middelhamis, onder leiding van de heer Theo Mastenbroek. U bent van harte welkom op maandag 22 december om 19.30 uur. Bent u slecht ter been, bel 3366 en wij komen u halen. Belangrqke mededeling Het Dienstencentrum is gesloten van 22 december tot 5 januari. Op maan dag 5 januari hopen wij u allen weer te ontmoeten op onze Nieuwjaarsreceptie, die om 14.00 uur begint. De bejaardengym en volksdansen be gint weer op donderdag 8 januari. Wij wensen u allen prettige Kerstdagen en een voorspoedig Nieuwjaar. Nagekomen bericht In 1981 komt de pedicure op maandag 12 januari. Even als andere jaren zal de gem. zangver. „ApoUo" en haar jeugdkoor „Jong ApoUo" weer de Kerstavond voor de bejaarden verzorgen. Deze Kerstavond is op woensdag 24 december om half 8 in „Ons Dorps huis". Wie ook van deze zangavond wil mee genieten is van harte welkom. door PAULA Amsterdam - H. A. van Bottenborg N.V. 15 Lieve Maria. Mijn eerste brief aan jullie allemaal heb je natuurlijk meegelezen, 't Had zo weinig zin alles tweemaal te schrijven en 't kwam me beter uit ook, want ik zat natuurlijk al dadelijk in de drukte, 't Is me hier alles nog zo vreemd. Ik mis je allen geweldig, maar ja, dat zal wel wennen, ik moet me maar leren aan passen. Mijnheer en mevrouw Anken, de mensen waar ik in huis ben, doen al het mogelijke om het me zo prettig mogelijk te maken, 't Is een aardig ge zin, drie kinderen, een meisjes iets jon ger dan jij en twee schoolgaande jon gens. Ik heb een gezellige kamer met uit zicht op een landweg, ik kijk dus ge lukkig niet tegen huizen aan zoals jij me voorspelde. 's Morgens werk ik op de fabriek, 's middags studeer ik. Driemaal in de week heb ik les van mijnheer De Grave, hoofd van een Mulo, die mijn algemene ontwikkeling verzorgt en mij verder les geeft in moderne talen. Een alleraardigst iemand. Ook zijn vrouw is bijzonder hartelijk, zij doen alle moeite mij over mijn verlangen naar jullie heen te hel pen. Van dat verlangen naar jullie kijk je natuurlijk vreemd op. Maar ja, tot die ontdekking kom te ten slotte pas als je alleen in den vreemde bent. Of ik spijt heb? Neen hoor, geen ogenblik, alleen moet ik er overheen. Als ik zo 's avonds mijn avondwandelingetje maak, mis ik jou naast me, meisje. We gingen ook zo veel jaren samen! Je zult mij ook mis sen, maar jij kunt je dadelijk bij be kenden aansluiten. Ook mijn trouwe viervoeter, mijn Bas, mis ik heel erg. Je weet ik kon thuis geen voet verzetten of hij was achter mij. Maar ik wü niet klagen, heb er ook eigenlijk geen reden toe. Gisteren zelfs gefietst met Dora, het dochtertje van mevrouw Anken. Een aardig gezellig kind.dat me van alles en nog wat ver telt. Zij vindt, geloof ik, dat ze zo'n bergbewoner wat wegwijs moet ma ken. Soms zegt mevrouw Anken al: „kind, 't lijkt wel of hij van een onbewoond eUand komt". Ze heeft een beetje te veel verbeelding, maar anders is ze wel ver makelijk. Ze luistert dolgraag als ik van onze hoogten vertel, dan zit ze als een kind met open mond te luisteren en wil natuurlijk later ook reizen. Misschien komt ze jou eens opzoeken Marietje. Van Max kreeg ik een brief, dat hij naar de Pas verhuist. Heel begrijpelijk, dat hij de baan kreeg, ze hebben nu eenmaal graag een Stettler op de Pas. Voor Olga misschien ook beter. Ga je haar weer helpen? Zij was toen ik haar de laatste keer zag zo in de put, er was weer geen doorkomen aan. Wat is die na de geboorte van kleine Max afgetakeld. Heb je gezien, dat ze al een grijze streep in haar haar heeft en ze is nog zo jong. 't Is maar te hopen, dat ze niet zo'n ge zin krijgen als vader en moeder. Maar misschien gaat het wel iets beter als ze eenmaal boven zitten. Moeder schreef me, dat Otto en War- da een dochter hebben. Wat zullen ze daar gelukkig mee zijn, ze verlangden er beiden zo naar. Wat is Warda veel flinker dan Olga. Het is jammer dat Ol ga zo sukkelt. Max heeft ook alle hoop, dat als ze straks opd e Pas wonen, het beter gaat. Zo nodig kunnen de zusjes dan om de beurt ook eens bijspringen. En jij zult haar in tijd van nood ook niet in de steek laten. Nu kind, ik ga eindigen. Zal je je flink houden Marietje? Nog twee jaartjes dapper zijn, dan kom ik mijn bruidje halen. Maak je maar alvast vertrouwd met de gedachte niet op de Pas te kun nen blijven wonen. Weet je wel, dat je als klein meisje beloofde me overal te zullen volgen? Toen wist je natuurlijk nog niet wat dat inhield, maar wat zijn afstanden in deze tijd van techniek. Dag Marietje, zal je dikwijls schrijven? Me alles eerlijk ver tellen? Eerlijk blijven zoals ik je altijd gekend heb? Ik kan je gedachten nu niet meer in je grote blauwe ogen lezen, die waren als een geopend boek voor mij. Ik moet het nu met het geschreven woord doen. La ten we van beide kanten „waar" tegen over elkaar blijven, dóér kan alleen straks Gods zegen op rusten. Laat spoe dig iets van je horen. In gedachten ge kust door je eigen HANS Met een kleurtje van opwinding had Maria Steimle haar eerste brief van Hans gelezen. Prettig, dat hij nu aan haar alleen schreef. Natuurlijk kon zij begrijpen, dat hij zijn brief met reis- en aankomstwederwaardigheden niet tweemaal had geschreven. Wat zou dat ook voor zingehad hebben, hij zou zijn tijd wel beter kunnen gebruiken. Dat hij daar nog zo onwennig was! Hij had er toch altijd naar verlangd! Altijd van reizen en ver wegtrekken gedroomd! En zij dan? Ja, als kind nog haast, zij ook. Zij wilde overal gaan waar Hans heen- trok. Naarmate zij ouder werd, was dat wel bekoeld. En... stond ze er eigenlijk niet nóg zo tegenover? Er was hier toch ook werk genoeg? Hier zouden ze toch ook ruimschoots hun brood hebben? Meer had je toch niet nodig! Maar daar ging het bij Hans niet om. Hans was nu eenmaal anders aangelegd. Gek toch, dat hij niets van Max en Otto had. Eerst had ze dat prachtig ge vonden. Al vroeg door Hans beïnvloed, had ze als 't ware min of meer op Max en Otto neergezien. Nu stond ze daar wel even anders tegenover. Max kreeg nu ook maar geen baan! En Otto was daar in die fabriek ook al opgeklommen. Als ze 't eerlijk moest zeggen, had ze net zo lief gezien, dat Hans die post had aangenomen waar Max nu kwam. Eén goed gelegen huis, vrij wonen, een be hoorlijk inkomen en... dicht bij moeder. Natuurlijk moest zij later bij moeder vandaan als ze met Hans trouwde. Wat schreef hij ook weer? O ja, ze moest zich flink houden, nog twee jaar dapper zijn, dan kwam hij haar als zijn bruidje ha len. Twee jaar was nog een hele tijd. En wat zou ze hem in die twee jaar zien? Alleen maar in de vacanties. Maar dót had ze toch wel voor Hans over! Na tuurlijk had ze dat, maar dat ver weg trekken begon haar hoe langer hoe meer dwars te zitten. Misschien zou er nooit iets van geko men zijn als die geschiedenis met die auto niet was voorgevallen. Zij wist, daar zag Hans Gods hand in; ook va der en moeder Stettler. Zij dan niet? Of wilde zij dat niet zien? Wat had Hans eigenlijk een veel sterker Godsvertrou wen dan zij. Als kleine jongen al gehad, als hij in de bergen verdwaald was. Wat kon hij daar kinderlijk van ver tellen, hoe hij dan neerknielde, rustig werd en de weg weer vond. Natuurlijk zou hij ook zonder dat neerknielen de weg wel weer gevonden hebben. Toch was het prettig naar hem te luisteren als hij zo in alle eenvoudigheid zat te vertellen. Neen, dat deed hij niet om mooi te praten. Daar was Hans te eer lijk voor. Hans was veel beter dan zij. Ze kon nog veel van hem leren. Of ze spoedig iets van haar liet ho ren. Natuurlijk zou ze hem gauw terug schrijven. Dat zou haar eerste brief worden. Ja op school had ze wel eens een brief als opstel moeten maken, maar een echte brief had ze nog nooit ge schreven. Eerst maar op klad proberen. En dan, Hans had beloofd haar te hel pen als zij precies schreef zoals het in haar opkwam, vóór alles eerlijk bleef. Moest zij dan nu al schrijven, dat zij het erg vond, dat hij weg was, dat zij eigenlijk veel liever gezien had, dat hij hier op de Pas bleef? Dat wist Hans wel, dat behoefde zij gelukkig niet te her halen. Wel zou ze vóór alles eerlijk blij ven. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5