i'HrC 14-jarige „Polder Goeree" gesneef dl onder concentratie-druk Watersdtap Fialiliee ontbonden; straits ieeuwenaandeel in nieuw Watersciiap 26e jaargpang Vrijdag 19 december 1980 No. 4953 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEiaiDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Virschifnt tweemaal per weekéUnsdag- en vrijdagavond lAr Dijkgraaf Voogd „De tijd waarin we de eigen boontjes dopten is voorbij." Oliebollenaiitie t.b.v. de Padvinderij KERSTZANGDIENST EERSTE KERSTDAG -k 22 januari volgt officiële installatie. Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE umkmue: rvrvora - iviiufijPËii.n#4Knia X LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 X GARAGE KNöPS KERSTCONCERT in de Grote Kerk te Middelharnis KERSTAVOND VAN DE C.P.J.O. FLAKKEE Uw huis verkopen TAIVIBOER Gemeente Middelharnis In verband met de beide kerstdagen zal het huisvuil in de week van 33 tot en met 36 december a.s. als volgt worden opgehaald: Maandag 33 december Sommelsdijk ten noorden van de Kon. Julianaweg Dinsdag 33 december De gehele kern Middelharnis Woensdag 34 december Sommelsdijk ten zuiden van de Kon. Julianaweg Nieuwe Tonge Battenoord Het woonwagencentrum Stad aan 't Haringvliet De buitenroute's Cultureel Jongeren Paspoort OOK EV MIDDELHARNIS VERKRIJGBAAR KERSTFEEST VOOR DE OUDERE INWONERS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 -. Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS S.50 PER KWARTAAL M)VERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract spedaal tarief. dering afgehandeld. Per 1 januari im- Alsof door nieuwe machthebbers „het erfland stout zal worden ingenomen", zó ontgoocheld heeft de Ver. Vergade- mers zal de Polder niet meer zijn om met het Waterschap Flakkee te zijn op- ring van de polder „Goeree" j.I. dins dagmiddag de laatste openbare Verga- gegaan in het nieuwe Waterschap Goe ree Overflakkee. 't Verzet „tot op de barricades" zoals door dijkgraaf J. Voogd aangekondigd bleek tever geefs geweest en thans moest de neder laag ten volle ervaren worden. De ont manteling van het bastion was zeer nabij en met een handdruk en een Delfts-blauw bord met het Polderwa- pen konden de heren gaan, een leeg bord, alhoewel Dijkgraaf Voogd in zijn afscheidswoord. Alhoewel er voor deze en gene toch nog wel een douceurtje te halen was. Waar „'t zuihig-an" zo lang op ieders lippen lag kon het nu, bij 't scheiden van de markt voor elk van de perso neelsleden een gratificatie van 500, lijden en dat was meegenomen. Door verkoop van Poldereigendommen in de polders „Het West Nieuwland", „Het Oude Nieuwland" en „De Generale Dij- kagie" kunnen er voorts uitkeringen worden gedaan aan de eigenaren van ongebouwd eigendom in die polders en vooral in 't West Nieuwland bleek dat met 6.253,per ha een zeer interes sant bedrag. Voor de polders Het Oudeland en de Generale Dijkagie bedraagt de uitke ring resp. f 238,en 389,per ha. Oveiigens mag die uitkering niet binnen „veertien dagen" worden verwacht; eerst zullen alle centjes van de gepleeg de verkopen binnen moeten zijn en in een van de gevallen, m.b.t. de verkoop van de Westduinen kon dat nog best een hele poos gaan duren. De Westduinen zijn voor 1,10 per m^ verkocht aan Het Zuidhollands Landschap en de snelheid waarmee de koper zal kunnen betalen zal afhankelijk zijn van de snelheid waarmee de subsidiënten van de Ver. het Zuid Hollands Landschap hun sub sidies zullen verstrekken. Overigens gaat de Ver. wel rente betalen in die periode dat de koopsom nog niet is voldaan. Terugblik. Door dijkgraaf J. Voogd werd een beschouwing gegeven over het ontstaan en het reilen en zeilen van de Polder Goeree, opgericht op 1 april 1967 en op te heffen i)er 1 januari 1981, derhalve nog geen 14 jaar oud: „...sinds de oprichting van de Polder Goeree heeft het voortbestaan al tijd ter discussie gestaan", zo bezag dhr. Voogd. „Medio zestiger jaren dreigde een algehele polderconcen tratie op Goeree Overflakkee die we alleen konden voorkomen door snel de koppen bij elkaar te steken en het eens te worden over de samen voeging van de polders op de kop van Goeree", zo releveerde dhr. Voogd de wording van de Polder Goeree. Ne een terugblik op de voorberei dingen tot de vorming van één Water schap op Goeree Overflakkee moest dhr. Voogd spijtig vaststellen: „we hebben ons met alle geoorloofde middelen verzet maar het heeft niet mogen baten. Het doek is gevallen en de periode dat wij hier op de kop van het eiland onze zaken zelf konden regelen is voorbij Dhr. Voogd voorzag voorts dat de lasten die door de Polder Goeree steeds laag hadden kunnen worden gehouden tn de nieuwe constellatie snel zullen stijgen, m.b.t. de waterzuiveringsbij drage van 36,per i.e. naar 49,75 (te heffen door het Zuiveringschap) ter-j wijl ook de Waterschapslasten voor heti gebouwd eigendom zullen stijgen met minstens 50"/o. Overigens was dijkgraaf Voogd niet ten prooi van een totale mineur, hij zag in de weliswaar verloren strijd toch ook nog enkele positieve wapenfeiten, bereikt dankzij de vasthoudendheid in het ambtelijk overleg. Er zal een pe riode van 25 jaar in acht worden geno men om de lasten met die van het Waterschap gelijk te trekken; er komen twee Goereese heemraden in het dag. bestuur van het nieuwe Waterschap en het polderhuis te Ouddorp zal nog ze ker 6 jaar in gebruik blijven, „als klachtenbureau", dacht dhr. Voogd... Het Waterschap Flakkee bleek de schijn wat tegen te hebben waar het om de sr-..l':.eid van handelen gaat: „als er klachten zijn komen er eerst drie ambtenaren een kijkje nemen" werd vanuit de Vergadering beweerd, waar op dijkgraaf Voogd onthulde hoe de Polder „Goeree" de kleinere klach ten had opgelost. „D'r was bij iemand een gat in de dreef gevallen", en die kwam bij de Polder klagen". „Dat mot je mar zelf doewe", was het antwoord van Voogd geweest en ja, de man bleek daar ten slotte toch wel gevoelig voor waarop hem ook nog 's dijkgraafs vermaan ge troffen had: „dan ha'je beter je schoppe geliek mee kimne brienge!" Ja, een zuinig beleid was er steeds gevoerd en dijkgraaf Voogd en in zijn navolging ook secretaris rentmeester Komtebedde en de heer Jansen, Hoofd van de Technische Dienst geloofden dat dat een goede zaak geweest is. Ieder die aan het besturen van de Polder heeft meegeholpen werd hartelijk dank gezegd voor de betoonde inzet. Zij die in de Ver. Vergadering van het Nieuwe Waterschap terug zullen keren kregen op het hart gebonden pal te staan voor de belangen van de kop van het eiland, dat zullen zijn twee heemraden en 8 hoofdingelanden. In Ouddorp blijft een Eerste Bijzondere Beheer (het West Nieuwland) functio neren, door dijkgraaf Voogd vergeleken met een „staatje in een staat". Dhr. Jansen, Hoofd van de Technische Dienst gaf de Vergadering te kennen dat het met de beide ambtenaren van het Waterschap Flakkee die in het gebied van „Goeree" zullen opereren wel goed werken zal zijn. „Ik zie het wel met vertrouwen tegemoet", verklaarde hij, steeds bereid om tn de toekomst zijn opgedane kennis van de specifieke (Ouddorpse) omstandigheden in dienst te stellen waar dat wordt gevraagd. De Rondvraag leverde nog wat klein- goed, zoals het verzoek om een bieten stortplaats en het uitdiepen van een sloot en het geen rechtskracht heb bende bord dat de Kommersweg voor alle verkeer gesloten verklaart. Een deel van de Ver. Vergadering buigt zich voor 't laatst over de stukken. 't Kon nu allemaal nog eens gezegd worden want zoals J. Tanis het spijtig vaststelde: „'t was de leste keer dat'te m'n nog 's onger mekaore konnen praete, strak' mom'men nae Menheerse of misschien wel naer Vianen!" zo zag hij op een vet all-in Waterschap vooruit. Met de laatste hamerslag door dijkgraaf Voogd viel het doek, defini tief. De Polder Goeree is niet meer, ze ging niet roemloos, maar strijdend ten onder. „Soms tegen beter weten in", er kende secretaris-rentmeester Komte bedde. OUDDORP - GOEDEREEDE - STELLEND AM De jongens en meisjes van de padvin derij zullen morgen, zaterdag, op pad gaan om in Ouddorp, Goeree en Stel- lendam knapperig verse oliebollen te verkopen. Ze zijn gebakken door bakker J. Tanis in de Weststraat. De jeugd hoopt met haar huis-aan-huis actie al len die de Scouting Goedereede een warm hart toedragen te bereiken zodat ieder die dat wil aan het welslagen van de actie bij kan dragen. Men wordt vriendelijk "verzocht de actie te steunen; de opbrengst wordt aangewend voor het isoleren van het dak van het nieuwe clubhuis aan de haven te Stellendam; ook ontbreekt daar nog verwarming. Vaders en overi gen die graag de handen uit de mouwen steken worden gevraagd medewerking te geven en mee te helpen aan de kar weien die nog moeten worden opge knapt. Uw hulp kan daar heel goed bij worden gebruikt. Men kan zich melden via een van de volgende personen: Dhr. Dul, Goedereede; 01879 - 1773; mevr. Elsinga, Ouddorp, 01878 - 1844; mevr. Hameeteman, Ouddorp, 01878 - 1612. Belangstellenden worden hartelijk uitgenodigd de dienst te komen bijwo nen op Eerste Kerstdag in de Gerefor meerde Kerk, Koningin Julianaweg. Naast Schriftlezingen, koorzang en declamaties is er gelegenheid voor veel samenzang met begeleiding van orgel en drie trompettisten. Aanvang 17.00 uur. De j.I. maandag gehouden bijeenkomst van de Ver. Vergadering van het Water schap Flakkee is de 136e-, maar ook de allerlaatste geweest. Het gaf dfe bijeen komst een historische betekenis die door de betrokkenen terdege werd aange voeld, met name door hen die in het nieuw te vormen Waterschap Goeree Overflakkee geen bestuursfunctie meer zullen innemen. Van hen, zowel als van hun plaatsvervangers werd hartelijk afscheid genomen. De overigen gaan verder in een nieuw verband, welgemo- tiveerd om het Flakkeese en straks ook het Goereese belang te dienen. De komst in het nieuwe bestuur van Goereese gezanten heeft overigens zijn schaduw al vooruit geworpen „Die weten daar heel goed op de dubbeltjes te letten...!" liet hoofdinge land C. Stehouwer weten, kort nadat hij met succes stemming had gemaakt tegen het voorstel van Dijkgraaf en dijkraden aan de beide Hoofden van Dienst voor het verrichte extra werk een gratificatie van 2.500,bruto per jaar-, en dat voor een drietal jaren toe te kermen. Het voorstel werd afgewezen en de heren zullen het moeten doen met een eenmalige gratificatie van 2.500, waartoe dhr. G. Joppe uit Melissant had voorgesteld. „Laat het een waarschuwing zijn!" gaf dhr. Stehouwer het dagelijks bestuur mee voor de toekomst. Dhr. Stehouwer vond het volstrekt duidelijk dat er niet alleen in naam-, maar zeker ook met terdaad bezuinigd zal moeten worden en naar hij dacht mocht dat ook best op dergelijke extra's die naarmate ze langduriger toegekend worden tenslotte als een gewoonterecht zouden worden vervormd. Trouwens... zouden de hoofd ingelanden het meerdere op moeten brengen en de meesten van hen hebben het toch al uitermate moeilijk. Het moet taal zijn naar de Goereese harten, die overigens t.g.v. de opheffing van de Polder Goeree aan alle perso neelsleden een gratificatie van 500, toekenden, maar dat terzijde. Het Wa terschap Flakkee had thans nog heel kostbare zaken te doen, zoals de ver strekking van een aanvullend crediet van 4,6 miljoen gulden voor de bouw van de zuiveringsinstallaties te Middel hamis en Oude Tonge, waardoor het beschikbaar gestelde crediet tot 20 mil joen is gegroeid. Ook dat gegeven bleek een deel van de Ver. Vergadering met zorg te ver vullen en weer was het dhr. Stehouwer die erop wees dat het met veel inspan ning zal moeten worden opgebracht. „Milieugroeperingen willen alles wel tot in de perfecte gezuiverd zien maar de gemeenschap zal het wel bij elkaar moeten brengen", zo zag hij tegen de „bizarre hoogte" van het crediet aan. Het jaar 1980 is bijna verstreken maar de begroting voor dit jaar is door GS nog steeds niet goedgekeurd. GS wei gerden dat te doen omdat zij bezwaren hadden tegen de door de Ver. Vergade ring vastgestelde verontreinigingshef fing op 23,per i.e. Dat bedrag kon dermate gering zijn omdat gedurende enkeel jaren teveel was geheven waar door een aanzienlijke reserve was ont staan waarvan zo oordeelde de Ver gadering weer een deel In de vorm van verlaging van het tarief naar de betalers terug had moeten vloeien. De begroting zal evenwel slechts wor den goedgekeurd wanneer het i.e. be drag op 28,zal worden vastgesteld. Om een lange beroepsprocedure te voor komen adviseerde het dag. bestuur met die 28,dan maar accoord te gaan en tegelijk een begrotingswijziging voor te stellen die het tarief toch weer op 23,zal brengen. Een hele omweg weliswaar maar 't lijkt te zullen lukken. 's Avonds, toen na gedane zaken een koud buffet werd aangericht waartoe de leden van de Ver. Vergadering, en hun eerste en tweede plaatsvervangers werden genood werd afscheid genomen van die ingelanden die in het nieuwe Waterschapsbestuur niet meer terug zullen keren. De heren ontvingen uit handen van Dijkgraaf Joh. Koert een zilveren pen ning van de Unie van Waterschappen, Het betreft de hereti K. K. van Es (zit ting sinds 1953); J. v. d. Meide Czn (sinds 1973; C. Edewaard (1962); T. van Prooi- jen (1961); F. J. A. Dees (1973; C. van Rossum (1965) en dhr. A. W. van Kem pen. In zijn openings- en sluitingswoord deed dhr. Koert niet al te sentimenteel over de formele opheffing van het Wa terschap. Hij volstond met de nuchtere vaststelling dat het in 1909 opgerichte Waterschap bijzonder veel heeft bete- Morgen, 20 decmebr hoopt de Chris telijke Oratoriumvereniging „Middel harnis" een concert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. In tegenstelling tot wat er vorige week vrijdag in de krant stond vermeld, is de sopraan Tannie Willemstijn helaas door ziekte verhinderd. Haar plaats zal nu ingenomen vs/orden door Marijke Nieuwenweg. Zij studeerde solozang bij Jan Heye aan het Rotterdams Conservatorium. In 1977 slaagde zij voor het eindexamen B. Momenteel studeert ze voor interpretatie bij Elisabeth Kooijmans. In de loop der jaren heeft ze al heel wat concertervaring opgedaan. De overige solisten zijn Myra Kroese (alt). Peter Kokkelmans (tenor), Oane Wierdsma (bas). Algehele leiding heeft Rinus Verhage. Wij kunnen dit concert van harte bij U aanbevelen. Op 20 december a.s. willen wij onze jaarlijkse Kerstavond vieren. Wij heb ben voor deze avond de heer Pieter Boomsma (dominee en directeur van Youth For Christ Nederland) en de groep „Fine Comnuinical" uitgenodigd. Het thema van de meditatie: „Is Kerstfeest méér dan een kerkgang en een paar vrije dagen?" Dit gaan we doen in de Don Jon in het Fort „Prins Frederik" te Ooltgensplaat. De aanvang is om half acht! Al met al hopen wij op een goede Kerstfeestviering met heel veel C.P.J.- ers. Neem gerust je vrienden en vrien dinnen mee STAD AAN 'T HARINGVLIET KERSTZANGAVOND Op woensdag 24 decemfcier a.s. om 19.30 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk een kerstzangavond gehouden worden met medewerking van: Chr. Gem. Zangvereniging „Middel hamis" uit Middelhamis. Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en kinderkoor, beiden uit Stad. Ds. J. Willemsen, meditatie. Dhr. M. V. d. Boogert, organist. Dhr. C. C. V. d. Heuvel, dirigent. Houdt allen deze avond vrij. U bent van harte welkom MIDDELHARNIS KERSTWIJDING GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL De collecte, die na afloop van de kerstwijding op woensdag 17 deecmber gehouden werd heeft (inclusief een cheque) het bedrag van 1.054,56 op gebracht. Na aftrek van de onkosten die aan deze avond verbonden waren, wordt het resterende bedrag overgemaakt op rekening van de bekende stichting Woord en Daad. Alle gevers, groot en klein: HARTE LIJK DANK OOLTENSPLAAT OPENING POSTKANTOOR Op de woensdagen 24 en 31 decem ber a.s. is het postkantoor 's mdidags na 12 uur gesloten. Neem van deze mededeling goede no ta, het bespaard u een reisje naar de Pieter Biggestraat. kend voor Flakkee, zoals dat vooral in de oorlogs- en rampperiode is gebleken. De laatste periode waarin het wegen beheer en het waterkwaliteitsbeheer tot de zorg van het Waterschap ging behoren is zelfs de meest boeiende ge weest. Dhr. Koert deelde de Vergadering mee dat het nieuwe Waterschapsbestuur op 22 januari volgend jaar door de Com missaris der Koninging zal worden ge ïnstalleerd. Middelhamis is de eerste Flakkeese gemeente waar hei CJP; het Cultureel Jongeren Paspoort verkrijgbaar is. In onze regio is het gebruik van het CJP nog weinig bekend, terwijl het een reeks duidelijke voordelen biedt Een Cult. Jongeren Paspoort is een Kortingskaart op naam, bestemd voor iedereen tot en met 25 jaar en geldig in heel Nederland en België. De houders van een CJP genieten aanzienlijke kortingen op de entreeprijs van concerten e.d. en op de abonne mentsprijs van een hele serie (50) bla den en tijdschriften. Normaliter kost een CJP 6,50 met een geldigheidstijd van september tot september, maar omdat van die periode al een deel verstreken is kost het in Middelhamis gekochte paspoort ditmaal 4,50. Als voorproefje op de kortingsmoge lijkheden zal op 14 januari 1981 door het Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland een concert worden gegeven in de aula van de LTS. Bezitters van een CJP heb ben gratis toegang. Door het gem. bureau Welzijnszaken wordt getracht nog meer korting-ge vers te verwerven. Nu al is voor CJP'ers het volgende bereikt: •k gratis toegang tot het Streekmuseum te Sommelsdijk. •k 40% korting op de toegangsprijs van concerten van de C.O.V. „Middelhar nis". -k korting op concerten van de Stich ting Kerkconcerten Goeree Overflak kee. ir korting op de contributie van de Kon. Fanfare „Sempre Crescendo". ■A- korting op de filmvoorstellingen van het Filmhuus (Diekhuus). T^ korting op de Diekhuus-uitavonden. Het CJP kun je kopen bfl: Reisbureau Buijsse, Zandpad 54, Mid delhamis (ook open op koopavond en zaterdag). OOLTGENSPLAAT De Zangvereniging „Advendo" en „Jubilate" bieden alle oudere inwoners van Ooltgensplaat een kerstfeestviering aan op maandag 22 december a.s. des nam. 19.30 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10. Deze avond is georganiseerd in sa- mejiwerking met de plaatselijke com missie bejaardenwerk Ooltgensplaat. Medewerking verlenen o.a. mevr. S. M. Meeder-Geleijnse; ds. T. W. van Benne- kom; kand. J. H. Becker; het koper- kwartet; het geheel onder leiding van de heer C. C. v. d. Heuvel, dirigent. Alle bejaarden hartelijk welkom. -iür SINT MAARTENSDIJK Eervol ontslag en benoeming: Het waterschap Tholen heeft aan kanton nier Kr. Pipping uit Oud Vossemeer eervol ontslag verleend wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. J. Pot uit St. Maartensdijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1