himnwHUe Raad Dirksland moet toch netjes bliiven Ook Middelhamis tieefft ]-H^ Vrijdag 12 december 1980 No. 4951 CHR. STREEKBULD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifta tweemaal per weekdinsdag- en vrtfdagooond txtor aOe zéheAiadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Weer voorwaarden aan subsidie woonwagenkamp, maar BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoopiial OOK OP VRIJDAGAVOND IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Rabobank ,,Nieuwe Tonge'' heropent gemoderniseerd bankgebouw C. BUIZERT BENOEMD m HOGE RANG BIJ HET MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN IVliddenstandsver. yySommeisdijk'' rondt St. Nicolaasaktie af DE AARDIGSTE AANKOOP VAN SINTERKLAAS TOT NIEUWJAAR ZIJN kinderzegels en kaarten „voor het kind" Veel meer werklozen dan vorig jaar De middenstand weegt 1471,685 kg KERSTAVOND LEERLINGEN CHR. SCHOOL JUBILEUPLAAT 45 jaar Deo Cantemus Sinterklazen vernield; één helemaal zoek DE POLITIE ADVISEERT: Fietsverlichting van de schooljeugd moet in orde! POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS RedaeUe en administratieLangeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafxj Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABOIJNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. BjJ contract spedaai' tarief. VINGERUNG 3-MroDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau In het particuliere leven zou je by een „behandeling" zoals Dirkslands gemeen tebestuur die moet slikken je tegenpar tijder vragen of t'ie dan helemaal van Lotje getikt is maar raadsleden die edelachtbaar heten te zqn kimnen zich zo'n volkse kopstoot niet permitte ren. Met thuislating van alle zelfrespect moeten zij met de pet in de hand bq de Minister te biecht omdat van hem of haar de centjes moeten komen. En om dan, als 't ie dan goedgevig wordt te horen dat het beleid overgaat naar een andere Minister die vervolgens ook weer de hand op de knip houdt. Wéér moet je dan ter bedevaart maar nu stapt het gemeentebestuur desnoods liever naar de rechter in de goede hoop dat die logischer denkt, Het gaat in Dirksland om de aanleg van een woonwagenkamp zoals door de Overheid verlangd, zeker in het Dirks- landse geval waar de wagens dicht langs de haven staan. Keer op keer mislukte het het College beslag te leggen op een geschikte lap grond maar eindelijk na acht tevergeefse pogingen lukte het; dhr. D. de Bonte (de huidige wet houder) verkocht de gemeente grond aan de Eerste Stoof weg waarmee einde lijk het ei leek te zijn gelegd, vooral toen GS accoord gingen en CRM even eens met de locatie instemde. Dat leek goed voor de CRM subsidie van 95% op het nadelig exploitatie-saldo van het aan te leggen kamp. Koek en ei allemaal totdat... Totdat de Rondweg rond Dirksland weer in het nieuws kwam en de Pro vincie voorkeur uitsprak voor juist dét tracé dat tussen het dorp en tussen het kamp in zou komen te liggen. CRM kreeg daar lucht van en maakte duide lijk dat er in dat geval niet gesubsidi eerd zou worden, immers de weg zou de integratie, van de burger- en de woon wagenbevolking in de weg staan. - Maar het gemeentebestuur wil de weg helemaal niet daér en voerde bij CRM een zó overtuigend/pleit dat de subsidie toch wel weer werd toegezegd. Het Col lege besloot na ontvangst van dat goede bericht snel tot uitvoering over te gaan maar o wee, wat bittere smart, wéér bleek de Overheid vindingrijk genoeg om een spaak in het wiel te steken. Niet (het inmiddels tot subsidiëring bereid willige) CRM maar het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning is voortaan het Ministerie waarmee zaken gedaan moeten worden. En u be grijpt het al, ook dit Ministerie verbindt aan de subsidietoezegging eerderge noemde voorwaarde. B en W vinden die andermaal „onei genlijk" m.b.t. een aanvankelijk goed gekeurde locatie waarom zij de raad woensdagavond, tijdens een spoedeisen de raadsvergadering, voorstelden een bezwaarschrift in te dienen, om als dat onvoldoende gehoord wordt een AROB procedure te beginnen. Het leek nauwelijks de moeite waard van de raadsvergadering getuige te zijn, maar die bleek op enkele punten toch nog onthullend. „Je zou toch niet denken dat een ander Ministerie die voorwaar den zo maar klakkeloos over zou ne men?!" overpeinsde een van de heren raadsleden. Voor burg. Bos was dat zo verbazend niet want hij wist: „bij deze tak van Volkshuisvesting hebben vj.e met precies dezelfde mensen te maken als met wie we op CRM van doen had den, die zijn van CRM naar Volkshuis vesting overgegaan". Op dat momentje hoorde je de klom pen van alle raadsleden breken van pu re verbazing, maai er trad spoedig enig algeheel herstel In toen informatie m.b.t. de gevolgen van de voorwaarde leerde dat er wel gesubsidieerd zal worden zolang de rondweg er nog niet ligt. En die ziet Dirkslands raad nog lang niet komen hetgeen zou betekenen dat de subsidieverlening voor lange tijd gewaarborgd is, maar toch... Dirkslands raad houdt niet van zulke Overheids- grollen en er wordt dan ook een duide lijk bezwaarschrift op poten gezet, kom nou daar in Den Haag... Bewoners wachten. De bewoners van het kampje aan de haven, 8 gezinnen wonen daar en de, twee gezinnen die op het Spui hun plaatsje hebben, zien met grote be langstelling naar het nieuwe kamp uit waarvan de aanleg thans behoorlijk vordert. Misschien kan het nieuwe kamp i al rond de Kerst gereed zijn. Het be trekken daarvan zal voor de bewoners betekenen dat ze eindelijk eens een warme douche zullen kunnen nemen! Die luxe hebben de meesten van hen nooit gekend. Op het tegenwoordige kampje langs de haven staat maar één waterkraantje waaruit het hele kamp moet tappen en er zijn twee proviso risch gebouwde toiletten waarvan de hele kampbevolking gebruik moet ma ken. Daarom zien ze uit naar de grotere Vrijdagmiddag 19 december a.s, vindt de officiële heropening plaats van het gemoderniseerde bankgebouw van de Rabobank „Nieuwe Tonge" aan de Kerkring 22 in Nieuwe Tonge. Alvorens de Edelachtbare heer L. J. van Welse- nis, burgemeester van de gemeente Mid delhamis, de heropening zal verrichten, wordt voor genodigden in de bankhal een bqeenkomst belegd. Open Huis Om een ieder in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen in het vernieuwde bankgebouw, wordt vanaf 16.00 uur Open Huis gehouden. Ontwikkeling van de bank In de afgelopen jaren heeft de Rabo bank,, Nieuwe Tonge" een voorspoedige ontwikkeling ondergaan. Niet alleen de balans- en spaarcijfers groeiden van jaar tot jaar, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uitgebreid. Dit had tot gevolg, dat tevens de werkzaamhe den toenamen en om de cliënten toch een optimale service te kunnen verle nen, moest de personeelsbezetting wor den uitgebreid. De huidige directeur, de heer J. A. de Reus, trad op 1 december 1966 in dienst. Modernisering De verheugende groei van de bank en het feit dat het bestaande bankge bouw aan de Kerkring niet meer vol deed aan de eisen van het hedendaagse bankwezen noodzaakten tot modernise ring over te gaan. Op 1 oktober van dit jaar ging de verbouw van start volgens een ontwerp van Bouwpas b.v. uit Eindhoven, terwijl het Aannemingsbedrijf Mackloet b.v. uit Nieuwe Tonge de werkzaamheden uit voerde. Prettige sfeer In het bankgebouw is een prettige sfeer gecreëerd. Behalve een kasbox is er ook een aparte hoek voor reizen en verzeke ringen aanwezig. Verder is er een ex tra spreekkamer bij gekomen om zaken te bespreken, die meer tijd vergen of van vertrouwelijker aard zijn. De heer C. Buizert te Ouddorp leraar M.O. aan „Het Spectrum" te Stellen- dam is per 1 maart 1981 benoemd in de rang van Administrateur bij de Hoofd afdeling Scholing van het Ministerie van Sociale Zaken. Deze afdeling tracht enerzijds door scholing assistentie te verlenen aan werklozen, met werkloosheid bedreigde of beneden hun capaciteiten werkende arbeidskrachten en poogt anderzijds te korten aan geschoolde arbeidskrachten in het bedrijfsleven op te heffen dan wel te voorkomen. De ervaring in zowel onderwijs als bedrijfsleven was een belangrijke factor bij deze benoeming. In de ontstane vacature is inmiddels, eveneens per 1 maart, benoemd de heer J. Kaslander, leraar M.O.-wiskunde, wonend te Dirksland. MIDDELHARNIS BOZIJNEN-MIK-AKTIE SEMPRE CRESCENDO Zo langzamerhand traditiegetrouw, zullen in de week van 15 december a.s. de leden van de Kon. fanfare „Sempre Crescendo" langs de deuren gaan om de originele Flakkeese rozijnen-mikken ten verkoop aan te bieden. Deze brood jes zullen weer worden gebakken door de „echte" bakker, bakker Wesdijk te Middelhamis. De opbrengst van deze aktie is be doeld om de onkosten te financieren, die mede zijn ontstaan door de enorme toeloop van jeugd bij „Sempre". Het gaat hier met name om instrumenten en uniformen. luxe die het nieuwe kamp hen zal bie den. De eerste die het kampje langs de ha ven betrok was 18 jaar geleden dhr. J. van Duren, hij heeft de onvolko menheid van het kampje het langst er varen, maar niemand heeft hem en de anderen ooit horen klagen. Toch..., het nieuwe kamp zal graag worden betrok ken ook al zal het leven van de be woners er wat duurder door worden, 't wordt er ook heel wat comfortabeler door. De middenstand van Sommelsdijk heeft haar St. Nicolaasactie afgerond met de trekking van de 40 prijzen. De hoofdprijs-winnares van de aktie is mevr. Breeman uit de Gladiolenstraat. Zij mag het gewonnen bedrag van 500,besteden bij de winkeliers van haar keuze. (Mits die in Sommelsdijk wonen en met de aktie hebben meege daan). De andere winnaars natuurlijk ook Twee verrassings(troost) prijzen wa ren er, de eerste ging naar mevr. Pas- schier uit Sommelsdijk; zij mag samen met haar man een rondvlucht boven Flakkee maken. De tweede troostprijs is voor de fam. Roeland uit Stad aan 't Haringvliet. Die prijs bestaat uit een gereedschapskist, aangeboden door de fa. v. d. Valk uit Middelhamis. Alle maal van hartp gefeliciteerd! De prijzen kunnen bij het secretariaat, Si- garenmagazijn G. v. d. Boogert, Markt- veld 6, tel. 2322 worden afgehaald. OVERIGE PRIJZEN De overige prijzen vielen als volgt: 2 prqzen van 250, W. Meijer, Langeweg 3; W. van der Put, Enkele Ring 33. 5 prflzen van 100, J. van de Ark, Scholekster 6; H. A. den Boed, Groeneweg 4, Nieuwe Ton ge; D. Bom, Pluvier 71; P. Doom, Gla diolenstraat 19; Erik Riedijk, St. Jo ris Doelstraat 10. 10 prflzen van 50, P. van den Boogert, Enkele Ring 15; H. W. van Erkel, Ds. Montijnstraat 17; W. Groenendijk, Dijkstraat 26; J. N. Hendrikse, Groene Zoom 23; A. Joppe, Goudsbloemplein 5; M. W. Kleüi, Rij- zenburgseweg 1; T. Knöps, Philips- hoofjesweg 22, Dirksland; S. B. Slui, Anjerstraat 16; A. Tamboer, Lange weg 101; C. van der Wal, Zwaluw straat 9. 10 prqzen van 25, G. van der Beek, St. Joris Doelstraat 34; H. Berkenbosch, Groene Zoom 24; M. Blokland, Goudsbloemstraat 24; A. de Gans, Ie Dijkdwarsstraat 12; A. Koote, Enkele Ring 13; L. A. de Lange, Hyacinthenstraat 37; G. Lod der, St. Nicolaasdreef 1; Wim van Nimwegen, Ringstraat 40; J. A. van Splunter, Voorstraat 37; W. J. Tiele- man, Voorstraat 7. 10 prqzen van 15, J. Auperlé, Weeshuisstraat; J. A. Ba- kelaar, Emmastraat 40, Den Bommel; H. Berkenbosch, Groene Zoom 24; P. Grootenboer, Polderstraat 2; P. Kom, Verolmestraat 10, Nieuwe Tonge; mej. C. van Lente, Binnenweg 26; A. Nee- leman. Azaleastraat 54; H. van den Nieuwendijk, Oostdijk 23; B. Schol, A. J. de Graaf f straat 12; J. de Waard, Prins Hendrikstraat 4. Als St. Nicolaas weer naar zuidelijker streken is vertrokken, komt het einde van het jaar écht dichtbij en met Kerst mis in zicht is het moment om wens kaarten te kiezen. Behalve die alleraardigste Kinder postzegel 1980 met vrolijke afbeeldin gen op het thema Kind Boek naar ontwerp van vier bekende en bekroonde illustratoren, verkoopt men aan de stal letjes van het Comité Kinderzegels een uitgebreide en zeer gevarieerde collectie algemene, kinder- en kerst-/nieuwjaars- kaarten „voor het kind". Dit jaar zijn de zegels ook op kaarten (serie 2,en als poster (serie 15, te koop: bi^ het plaatselijke comité en in de goede'* boekhandel. De verkoopstand van het plaatselijk comité te Middelhamis is te vinden in het postkantoor tot en met 22 december. Geopend van 9 tot 5 uur. ------O— Uit de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau over de novembermaand blijkt dat die maand heel wat meer werklozen ;Lelde dan de novembermaand van vorig jaar; toen 216, nü 300 mnl. werklozen, toen 152, nü 185 vrl. werklo zen. Vooral in de bouw is de werkloosheid t.o.v. vorig jaar gestegen; toen stonden 56 bouwvakkers als werkloos ingeschre ven, nu waren het er zelfs 124. Voorts o.m. 34 metaalbewerkers, 20 man uit de landbouw, 32 man „ver- keerspersoneel", 11 man kantoorperso neel en o.a. 44 losse arbeiders. De 300 werkloze mannen waaronder 33 jeug digen t/m 18 jaar maken 3,75°/o van de mnl. beroepsbevolking uit. Van de 185 werkloze vrouwen zijn er 77 in de leeftijd t/m 18 jaar. De onderverdeling: kapsters 8, han delspersoneel 36, horeca personeel 15, kantoorpersoneel 36, onderwijzend per soneel 13, Soc. geneesk. personeel 29, huishoudelijk personeel 14, losse arbei ders 30. De geregistreerde vraag naar arbeids krachten is gering, slechts 39 waarbij het opvallende is dat er 11 metaalbewer kers worden gevraagd. OOLTGENSPLAAT De middenstanders van Ooltgens- plaat wegen gezamelijk 1471,685 kg, al thans de winkeliers die hebben deel genomen aan de Sint Nicolaas-actie en dat zijn er in totaal 19. Op de kinder middag j.l. woensdag werd de verze gelde envelop van notaris M. A. Kor- bijn geopend. Hij had samen met Sin terklaas op de weegbrug aan de Kaai op zaterdag 22 november de 19 gewogen. Op formulieren kon het publiek het ge wicht dat men dacht invullen. Ongeveer 1500 formulieren kwamen er binnen en hieronder was er niemand die het juiste gewicht had geraden. Vijf inzenders benaderden het gewicht op enkele onzen na en schreven 1472 kg. Uit deze vijf werd de eerste prijs getrokken, n.l. C. Huijer, Kastanjestraat, die 1 minuut GRATIS mag winkelen in een der kruidenierswinkels van de Plaat. Uit de overige vier kwam de 2e prijs ad. 100,bij J. Bom-van Veen, Nieuw straat 7. De derde prijs was een waar debon van 50,maar nu kregen de drie overblijvers elk 50,Het zijn J. de Vos-Pieterse, P. Hendrikstr. 6; A. L. Hobbel, Ben. Molendijk 30 en A. Hokke- V. d. Boogert, Nieuwstraat 4. Er is de laatste weken heel wat ge schat en gerekend. Gemiddeld weegt dus elke middenstander 77V2 kg. Om zeer tevreden te zijn, niet? OOLTGENSPLAAT Personeel en leerlingen van de Chr. Nat. School „De Hoeksteen" zullen ge woonte getrouw weer een kerstsamen komst houden in de Ned. Herv. Kerk op donderdag 18 december des nam. 7 uur. Als thema voor deze kerstfeestviering is gekozen: „Komt allen tezamen". De opening zal door ds. T. W. van Benne- kom worden verzorgd. Organist is de heer M. J. van Dam. Het programma vermeldt samenzang, blokfluitspel, de clamatie, enz. Meester A. W. Zonnen- berg neemt een vertelling voor zijn re kening. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Deze avond zal via de kerk telefoons worden uitgezonden. OOLTGENSPLAAT OUD PAPIER VOOR DE DRUMBAND Zaterdagmorgen om 9 uur komt de drumband weer bij u langs voor het op halen van oud papier. Graag aUes zo veel mogelijk gebundeld gereed zetten, i Na een publicatie in een landeiyk blad over het vroegere gebruik van Gemeen tebode-bussen te hebben gelezen liep Middelhamis' gemeentebode Koos v. d. Polder tü<lcns de laatstgehouden raads vergadering ape-trots met de Middel- hamisse bode-bus op de borst De bus, een massief zilveren versiersel was uit de kluis gehaald waar het heel lang on gebruik had gelegen. De bode-bus moet oorspronkelijk een cilindrische bus geweest zijn die door de bode voor het vervoer van brieven e.d. aan de gordel werd gedragen, maar door de jaren en eeuwen heen werd het meer een teken van waardig heid. De zilversmid maakte dikwijls fraaie ontwerpen, veelal bekroond met een kroontje en in het Middelhamisse geval waarschijnlijk omlijst met Oranje appels en wat rococco ornamen ten. De ingeslagen merktekens leren dat „bus" werd gemaakt In het jaar 1778 door de Rotterdamse Zilversmid Johan- nis Janse(n). Deze werd geboren in 1749 en overleed in 1818. Van deze meester- zilveremid zijn o.a. bekend: zilveren (seiveer)bladen, een opscheplepel, een tabakspot, een bonbonbakje, een brijle pel en een mergboor aan welke opsom ming Middelhamis met enige trots haar zilveren bode-bus toe kan voegen. Zoals U bekend is heeft het ca. 360 leden tellend Chr. Gemengd koor „Deo Cantemus" uit Rotterdam o.l.v. Arie Pronk in november j.l. haar 45-jarig jubileum gevierd. In die 45 jaren genoot zij met het geestelijk lied grote bekendheid in den lande via radio en T.V. doch ook in het buitenland. Een jaarlijks hoogtepunt zijn de tra ditionele kerstconcerten in „de Doelen" te Rotterdam waar totaal 10.000 koor liefhebbers aan een zitplaats trachten te komen. Buiten de grenzen is „Deo Cantemus" op toemee geweest in Israël, Amerika, Canada, Engeland, Duitsland en België. „Deo Cantemus" meent aan dit 45-ja- rig bestaan niet voorbij te kunnen gaan zonder een nieuwe l.p. uit te brengen. Deze bijzondere jubileumplaat is thans uitgekomen. Daarop zult u veel gevraagde geestelijke liederen aantref fen, de prijs is 23,incl. verzendkos ten. Deze mooie plaats met 14 geestelijke liederen kan ook uw bezit zijn. Geef dit nieuws door. Uw bestelUngen kunt u richten aan: Na ontvangst van 23,op giro 3 9 4 7 0 5 2 t.n.v. Alg. Adj. „Deo Can temus" Rotterdam; met vermelding van l.p. D.C. 45 volgt omgaande verzending. Deze plaat is ook te koop op de Koor- en Samenzangavonden in „de Doelen" te Rotterdam, op 10, 15, 19, 22 en 23 december a.s. U kunt er dan nog van genieten met de feestdagen ■k is: SOMMELSDIJK De leden van de Middenstand ver. „Sommelsdijk" hebben aan de St. Nicoloasactie een beetje 'n ka ter overgehouden. Niet dat de ver kopen tegengevallen zouden zijn, zeker niet. maar de lieve jeugd heeft korte metten gemaakt met drie levensgrote houten afbeel dingen van de Sint. Die drie had den de functie om aan de ingan gen van het dorp het pubUek op z'n vriendelijkst op de St. Nico laasactie te attenderen en zo ge beurde het ook tot enkele dagen voor Sints verjaardag. Toen wer den de beeltenissen als in een beeldenstorm van de gevels ge plukt. Twee Sinten werden later met geknakte leden en een ge knotte staf teruggevonden, één in Sommelsdijk en een op het Mid delhamisse Vingerling, de derde bleef tot dusver spoorloos. Wie die derde weet wordt vriendelijk gevraagd even Sints verblijfplaats te melden aan tel. 2322 want de Ver. wil proberen de Sinten weer op de been te krij gen. Overigens is men wel hogelijk teleurgesteld over de vemielzucht van de jeugd, aangenomen ten minste dat die er meer van weet, want zeg nou zelf, Sint heeft het er toch niet naar gemaakt, of had den ze 't ook al eerder dit jaar zo bont gemaakt dat ze niks van de Sint gekregen hadden? 't Zal best Het is weer de tijd dat de meeste scholieren hun fietstocht naar school in het duister moeten afleggen. De politie heeft de fietsende jeugd al verscheidene ochtenden gade geslagen en maakt zich nu toch grote zorgen over deze fietsers, zich af vragend of de ouders van deze kinderen zich geen zorgen maken. Waarom Waarover Mensen ga zelf eens op de route kijken en U zult het zien, er rijden er veel te veel zonder licht. Bijzonder gevaarlijk. Veel te gevaarlijk Kennelijk houden de andere weggebruikers er al rekening mee dat de jeugd het niet zo nauw neemt met de fietsverlichting, want er zijn dit najaar op Flakkee tot nog toe gelukkig geen ongevallen dooi' gebeurd. Wellicht bewijst de rode reflector nu goede diensten. Dit neemt niet weg dat de voor- en achterverlichting van de fiets toch in orde moet zijn. Wij vragen daarom dringend aan de ouders: „Wilt U er voor zorgen dat de fiets van Uw zoon of dochter in orde is „Wilt U er voor zorgen dat die fiets van goede verlichting is -voorzien „Wilt U Uw kinderen ook op het hart drukken dat zij bij duistemis hun verlichting ook gebruiken Wij merken vaak dat kinderen hun dynamo niet aanzetten „want dat trapt zo zwaar". Tenslotte nog dit: Wij zijn niet van plan om nog langer te waarschuwen voor deze overtredingen. Wij gaan er voor bekeuren, hopende dat dit helpt. „Wilt U s.v.p. er aan meewerken dat we niet hóeven te l)ekeuren DANK U De rükspolitie van Goeree en 'Overflakkee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1