Raad Middelharnis zal nog moeten wennen aan krappere beurs EXPO 0UDE-T0H6E fotografie Net even anders MIDDELHARNIS' BEGROTING 1S81: ie Deel van de raad wijst verzwaring van belastingen bij voorbaat af. Toen, nu alweer enkele weken geleden ons de begrotingscijfers voor 1981 onder ogen kwamen slaakten we de verzuchting: „Da's kwiet mit Menheerse". 't Leek een wat impulsieve reactie maar gisteren, toen de heren raadsleden zich beijverden in het houden van een zo doorwrocht mogelijk algemene beschouwing op het komende begrotingsjaar bleek minstens de SGP-fractie er precies zo over te denken. Zo ver gaan de twijfels van deze fractie dat met de opzet van de begroting niet zal kun nen worden ingestemd. Fractie-voorzitter dhr. Koppelaar volstond ove rigens niet alleen maar met het uitvoeren van een vernietigend bombar dement; hij liet ook weten hoe het z.i. dan wel zou moeten Voor KERSTBOMEN groot en klein moet u bij „Thunbergia" zijn. Pr. Bernhardsti-aat 17 OOLTGENSPLAAT tel. 01873 -1788 i^edis€ii@ diensten PÜEDIKBEURTE^S arjo vd graaft elzer^laon 9 middelharnis tei.018X3-5881 Sfeervolle trou'wreportages -^ Foto's van uw kind in zijn eigen omgeving -^ Schoolfoto's if Reportages Open jeugdwerk Middelharnis Twee auto''s totail-loss bij botsing EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN PREDIKBEURTEN ZEELAND De He regionale consumentenbeurs zal plaats vinden van 8 - 11 aprU 1981 Inschrijving voor deelname is vanaf heden opengesteld voor middenstand, industrie en dienstverlenende bedrijven. Inlichtingen: Tentoonstellingsoentrale „'t Eiland", Postbus 13, Oude Tonge. Tel. 01874 - 1454 Bladzij 2 „EILANDEN-NIEirWS» Vrijdag, 5 december 1980. „Voor het eerst na de gemeentelijl^e herindeling", zo constateerde dhr Kop pelaar, „vertoont de begroting een na delig saldo, voor 1981 begroot op 235.874,Een greep in de saldi reser ve tot dat bedrag maakt de begroting toch nog sluitend. In een van veront- vi^aardiging bolstaande beschouwing her innerde dhr Koppelaar eraan dat de be groting 1979 nog een post onvoorziene van 575.000,— had gekend. „Gevoel voor zuinigheid en voor het feit dat de iniddelen schaars zijn be hoort niet tot de sterkst ontwikkelde eigenschappen van het College en de raadsmeerderheid", zo gaf dhr Koppe laar een variant op wat de thesaurier- generaal van het Min van Financiën het parlement had verweten. Het hebben van gevoel voor zuinig heid en het goed omgaan met schaarse middelen zijn kennelijk taboes geworden tei-wijï het vroeger deugden heetten te zijn", stelde dhr Koppelaar spijtig vast. Spr. betwistte dat de bezuiniging van het Rijk de enige oorzaak van het ne gatieve begrotingssaldo zou zijn. „Het rode potlood is te weinig gehanteerd", vond dhr Koppelaar, wijzend op het ge mis van daadwerkelijke bezuinigingen waarom de oplossing moest worden ge zocht üi het verhogen van belastingen. Spr. vreesde dat op die wijze ook de te korten na 1981 ruim één miljoen! zullen moeten worden weggewerkt, t.w. door verhoging van de Onroerend Goed belasting en verhoging van de pas inge voerde riool-retributie. Dan nog zal er een gat van 50.000, resteren, te dichten met b.v. een verho ging met 20'/o van de reinigingsrechten. „Een plafond aan belastingen en net sluitend, dat is het perspectief voor Mid delharnis", voorzag dhr Koppelaar be zorgd; „...hoe dan de fractievoorzitter van de PvdA in dit perspectief zich op durft te werpen als woordv. voor de so ciaal zwakkeren is ons een raadsel", aldus dhr Koppelaar, vaststellend dat straks ook de zwakkeren de lasten mee zullen moeten torsen die zullen ontstaan door het beleid van College en raad, met inbegrip van de PvdA. Spr. moest dan nog maar niet den ken aan de prioriteiten die nog op uit voering wachten, zoals een multi-func- tioneel centrum, een recreatief zwem bad, rioleringsaanpassingswerken, huis vesting van de ambtelijke staf e.d. Waar het College dan nog wijst op belastingruimte noemt dhr. Koppe laar dat een „manifestatie van een niet niet onderkennen van een toe stand", kortom, een beleid dat zich richt op de ondergang. Dhr. Koppelaar trachtte met een reeks suggesties de raad te animeren tot het nemen van maatregelen, o.a. noemde hij: het weer terugbrengen van de rente op structurele basis, het aanbrengen van besnoeiingen in het v^elzijnswerk (b.v. peuterspeel- plaatsen)), het stopzetten van de rege ling t.b.v. beeldende kunstenaars en het inkrimpen of bevriezen van verenigings subsidies. Voorts zou zo dacht dhr. Koppe laar op het onderhoud van scholen kunnen worden bespaard en zou er be zuinigd kunnen worden bij Openbare werken, waar, met een uitgave van 5V2 miljoen, V2"'o bezuiniging toch niet tot de onmogelijkheden moet behoren... Spr. mat dat af tegenover de consta tering dat de laatste jaren de kosten van deze dienst met 17"/o zijn gestegen te genover 10"/o in de jaren '76 - '78. „Impopulaire maatregelen", besefte dhr. Koppelaar, maar becijferend dat ze voor '81 netto 100.000,zouden kun nen besparen meende hij toch dat de raad de politieke moed zou moeten to nen ze te accepteren evenals die welke dhr. Koppelaar aangaf voor de jaren na '82 tot een bedrag van 587.000,al zal dan over de wenselijkheid van een mul tifunctioneel centrum en een zwembad maar niet meer gesproken moeten wor den. Ter dekking van de meest noodza kelijke uitgaven zal metterdaad de nog aanwezige belastingruimte kunnen wor den aangewend. Nog eens pleitte dhr. Koppelaar voor de aanwending van 2,2 miljoen uit de gevormde zv/embadre- serve ten behoeve van het financieren van rioolaanpassingswerken. Overigens maakte spr. duidelijk dat zijn zorgen niet alleen op het financiële vlak liggen. Z.i. dreigt het normaal functioneren van het raadswerk onder mijnd te worden doordat „de grote 9" (PvdA, CDA en VVD) de overige geko zen raadsleden negeren daarmee een uitholling van het gemeen overleg be werkend. Ook de werkwijze van sommi ge raadscomm. achtte dhr Koppelaar debet, veelal vallen de beslissingen niet meer in de raad, maar in de commissies. Spr. liet voorts zijn aandacht gaan over het onderwijs en de ruimtelijke or dening, op beide hoofdstukken aandrin gend op matiging. Evenmin liet dhr. Koppelaar onbe sproken het persbericht zoals dat door B W is verstuurd m.b.t. het inge diende wetsontwerp dat Goeree Over- flakkee bij Zeeland wil toegevoegd zien. B W protesteren fel tegen dat Minis teriële voornemen; volgens dhr Kop pelaar een gekleurde" visie omdat éO'/o van de raad zich wel degelijk vóór Zee land uitsprak. „Arrogant van toon", zo kwalificeerde spr. dan ook het persbericht; „uw han delswijze heeft bij ons grote ergernis opgewekt", maakte spr. duidelijk. Dhr. Koppelaar besloot met een ern stige waarschuwing tegen het zich rich ten louter op het materiële met voorbij zien van hogere waarden, de erkenning van Gods Woord en Wet. „Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen", waarschuwde dhr. Koppelaar: „ook in onze gemeenie, waar we gelukkig nog een grote kern kerke lijk belijdende leden hebben gaat het zienderogen achteruit. De hard-porno- film heeft er zijn intrede gedaan en de ontheiliging van Gods dag wordt op voorstel van de meerderheid van het College door de raad overgenomen en zodoende bevorderd. Zou hierover de toorn Gods niet ontsteken Spr. besloot met te wijzen op de belof te dat in het onderhouden van Zijn ge boden grote loon is. College en raad werden dan ook toegebeden samen in afhankelijkheid van Hem in het komen de jaar te arbeiden tot Gods eer en het ware welzijn van de gemeente. Zoekend naar de oorzaken van de minder florissante gang van zaken kwam dhr. P. Tiggelman in zijn na mens de PvdA fractie gehouden be schouwing terecht bij de bezuinigingen van de Overheid waardoor de gemeen ten minder middelen wordt verschaft, voor Middelharnis betekent het een ver mindering met 100.000,,,een gevoe lige klap", constateerde dhr. Tiggelman. Een tweede oorzaak noemde dhr. Tig gelman het lage niveau van de ge meentelijke belastingen, die verzwaard zullen moeten worden wanneer de raad bepaalde wensen vervuld wil zien. Wel meende spr. bij het College op voorzich tigheid aan te moeten dringen. Spr. liet vervolgens zijn wat critische aandacht gaan over de diverse begrotingshoofd stukken. Bij volkshuisvesting vroeg hij aandacht voor o.a. woningen voor al leenstaanden en een voortgang van de sociale woningbouw. Spr. bleek te hopen op een spoedige realisering van een multifunctioneel centrum in Middelhar nis waardoor ook de gemeenschapsbi bliotheek op tijd zou kunnen starten. Ook hoopte dhr. Tiggelman dat spoedig op een ander systeem van vuilverwer king kan worden overgegaan nu de vuil- stort in de prov. Brabant, inclusief de verpakkingen van vergif en chemicaliën. Ingenomen verklaarde spr. zich met alle pogingen om de werkgelegenheid te bevorderen. Sprekend over mogelijke bedrijfsvestigingen wees hij op de hoog te van de energietarieven die een be lemmering Icunnen vormen voor be drijfsvestiging. Een reeks vragen had dhr. Tiggelman m.b.t. het gebruik van de sportvoorzie- ningen en daarmee ook over de al of niet uitvoerbaarheid van de zwembad- plannen. Over de vorderingen inzake de ver keersveiligheid verklaarde dhr. Tiggel man niet te juichen. „In veel gevallen is wel een oplos sing voorhanden maar het is dan meest al erg duur of de grond kan niet ver kregen worden". Spr. vroeg zich af waar om verbetering achterwege blijft waar dat m.et weinig middelen wel mogelijk is. Tenslotte de Prov. herindeling bij de kop nemend verklaarde dhr. Tiggelman in te stemmen met de strekking van het door B W verspreide persbericht waarom hij met het College hoopt dat de kamercommissie een bezoek zal bren gen aan het eiland om zich te overtui gen van de juistheid van de argumenten die de toevoeging aan Zeeland afwijzen „Het is zaak om onze belangen overal en op elk moment krachtig te verdedi gen", wekte hij op; weth. Krijgsman complimenterend met zijn keus voor de provincie waar Middelharnis' belangen liggen. Helaas geen florissant beeld" moest ook dhr. D. Hoogzand uit de begrotings cijfers aflezen. Ten dele weet hij dat aan de verminderde uitkering uit het ge meentefonds maar het leek dhr. Hoog zand ook consequent de hand in eigen boezem te steken. Z.i. is er een veel te ruim aankoopbeleid van gebouwen en gronden gevoerd en is er veel te ruim geld uitgegeven voor onderzoekinkgen. „Het schrijnende van de huidige fi nanciële positie is wel dat de „groep van 9" a.h.w. heeft geschreeuwd om een zwembad, een bibliotheek en een ge meenschapsruimte, maar er is nóg niks!" stelde dhr. Hoogzand nuchter vast; her innerend aan het verwijt dat het vorige College (waarvan spr. deel uitmaakte) te traag zijn geweest Spr. vond het in de gegeven econo mische omstandigheden en de psycholo gische druk die dat geeft niet verant woord dat de lagere overh. belast, en re tributies invoeren of de bestaande zo danig verhogen teneinde de maximale belasting in vordering te brengen. „We kunnen dan voor grote investeringen waarvan niet elke burger kan profiteren beter pas op de plaats maken", raadde dhr. Hoogzand. Desniettemin zag hij nog wel wat financiële lichtpuntjes en die deden dhr. Hoogzand pleiten voor o.a. een fietspad Middelharnis - Den Bom mel en de plaatsing van verkeerslichten op de zeer drukke kruising Langevv'eg - Kon. Julianav/eg en spr. bepleitte een mogelijkheid tot het openstellen van de Nieuwstraat voor het verkeer uit beide richtingen. Voorts plaatste dhr. Hoog zand wat kanttekeningen bij de para grafen Volkshuisvesting en volksge zondheid. Spr. betreurde het groeiende nadelig exploitatiesaldo op het instruc tiezwembad, ondanks de activiteiten van het personeel Na gewezen te hebben op de behoefte aan watersportaccomodatie (waarbij ook aan surfers en zwemmers gedacht moet worden), besloot dhr. Hoogzand met een beschouwmg op het terrein van de ruimtelijke ordening, nu al verzekerend geen medewerking te zullen geven aan de neiging particuliere bedrijven zoveel mogelijk naar het industrieterrein te verwijzen. Heel bescheiden van omvang was de beschouwing van de CDA fractie, uitge sproken door dhr. T. Arensman. Het te kort op de begroting van 236.000, achtte dhr. Arensman niet veroorzaakt te zijn door een onvoorzichtig bestuur, wél echter door niets opbrengende uit- gaafposten die de eerste vijf jaar elk jaar zullen terugkeren, ten bedrage van 150.000,aan „gouden handdrukken" in div. afdelingen. Teneinde een aantal idealen te kun nen verwezenlijken achtte dhr. Arens man het noodzakelijk de belastingen bij te stellen zoveel als mogelijk en toe laatbaar is. „Het geeft ons wel eens voldoening als we horen dat de gemeente Middel harnis bijna het laagste van Nederland is in de Onroerend Goed belasting, maar dat moet niet ten koste gaan van de leefbaarheid en ontwikkeling van onze gemeente", bezag dhr. Arensman, o.m. doelend op een multi functioneel ge bouw waarin een bibliotheek. Gymnastiekzalen in Nieuwe Tonge en Stad en goede onderwijsvoorzieningen wilde dhr. Arensman niet het slachtoffer van bezuinigingen laten worden. Het moeten aanwenden van nog aanwezige belastingruimte vond dhr. Arensman een pijnlijke ingreep; m.b.t. de gevorm de reserve voor een zwembad adviseerde hij die te laten bestaan en te laten groeien totdat er meer armslag is om zo'n dure onderneming te kunnen ex ploiteren. Sprekend over de Volkshuis vesting 102 woningen kwamen dit jaar gereed betreurde dhr. Arens man het dat er in Stad aan 't Haringvliet geen steen is gelegd. Na de wijde blik over het gemeente lijk en vooral ook het Stadse-erf besloot dhr. Arensman met College en raad Gods zegen toe te wensen bij het werk voor de gemeente Middelharnis. De man van 't kan anders, 't kan be ter, drs. de Vries, bleek aan 't begin van zijn beschouwing te hebben gefiloso feerd over de democratie, de regerings vorm waaronder je zegt wat je wilt en doet wat je gezegd wordt. In het ver lengde daarvan stelde dhr. de Vries vast dat de Centrale Overheid de gemeenten dicteert terwijl ook de Prov. Overheid wenst dat de gemeenten doen wat hen wordt opgelegd. Met spijt stelde dhr. de Vries vast dat de gemeentelijke autono mie daardoor in gevaar komt waardoor het dreigt dat de gemeenten eigen initia tieven moeten gaan schrappen. Die lijn doortrekkend constateerde spr. dat ook de raad meer malen achter de feiten heeft moeten aanlopen omdat het er warempel op lijkt dat het College zijn eigen weg gaat, zoals spr. dat ook toe paste op het zonder overleg met de raad verspreide persbericht m.b.t. de prov. herindeling. Sprekend over het begrotingstekort stelde dhr. de Vries vast dat er middelen gevonden zullen moeten worden om het tekort weg te werken, vnl. met extra opbrengsten uit belastingen. Spr dacht daarbij aan de invoering van precario rechten en een toeristenbelasting. „Indien besloten zal worden meer fi nanciële inbreng van de bevolking te vragen dan moet wij ons bewust zijn van de verantwoordelijkheid welke al leen te dragen is wanneer wij in staat zijn zichtbaar te maken waaraan het geld besteed wordt", zo bepleitte dhr. de Vries de spoedige vaststelling van een investeringsnota. Sprekend over de verschillende be grotingshoofdstukken bepleitte dhr. de Vries bij het hoofdstuk „Volkshuisves ting" de instelling van een gemeentelijk woningdistributieapparaat dat nauw keurige cijfers gaat produceren omtrent de woningbehoefte. Voorts nodige spr. het College uit om een nota samen te stellen aangaande de toestand van de bestaande ook particuliere wo ningvoorraad. Sprekend o.a. over het welzijn stelde dhr. de Vries met spijt vast dat er voor jongeren tussen 16 en 25 jaar nog steeds geen permanente ruimte beschikbaar is die alleen en ten allen tijde voor hen beschikbaar is; spr. spr. had ge signaleerd dat de onvrede daarover toe neemt. Geen onderwerp liet dhr. de Vries onbesproken, de bibliotheek voorziening, de muziekschool en de gezondheidszorg. Bij dat laatste maakte hij de behoefte kenbaar aan een aantal PAAZ bedden (psychiatrische afdeling algemeen zie kenhuis) die z.i. aan het ziekenhuis te Dirksland zouden kunnen worden toe gevoegd. De aanwezigheid daarvan zou voor meerdere patiënten opname in ,,Schakenbosch" of het Deltaziekenhuis kunnen voorkom_en. Tenslotte attendeerde dhr. de Vries op de nonchalance waarmee de jeugd soms al dagen voor Oud en Nieuw vxiurwerk afsteekt, B W vragend de verbodsbe palingen op het afsteken van vuurwerk zo aan te passen dat afsteken van vuur werk alleen op de laatste 2 dagen van het jaar wordt toegestaan. Omdat z.i. Middelharnis altijd zwaar heeft gesteund op de (nu teruglopende), uitkering uit het gemeentefonds komt ze zo stelde dhr. J. Th. M. Jacobs (VVD) in zijn beschouwing vast eer der dan de omringende gemeenten in moeilijkheden. Aanpassing niet een ongelimiteerde verhoging van be lastingen achtte dhr. Jacobs dan ook onvermijdelijk waartegenover een zui nig en goed beheer van de gemeente fi nanciën zal dienen te worden gevoerd, met zonodig aanwending van de reser ves voor nieuwe investeringen. Ook be dacht dhr. Jacobs dat de gemeente het ene bezit aan onroerend goed 136 ha grond beter kon omwisselen voor een ander-, een multifunctioneel centrum aan het Beneden Zandpad waarvan de inwoners meer profijt zullen hebben. Ernstig bezorgd verklaarde dhr. Ja cobs zich over de geringe werkgelegen heid waarom hij zo gunstig mogelijke voorwaarden bepleitte voor het verwer ven van industriegrond waarvan overi gens thans met een prijs van 45, per m3 duidelijk sprake is. Spr. achtte het van groot belang daarmee waar mogelijk reclame te maken. De totale afwezigheid van slecht-weer-voorzie- ningen achtte dhr. Jacobs een ongunsti ge factor wanneer het gaat om het scheppen van een prettige woonomge ving. M.b.t. het thans in het bestemmings plan ontbreken van uitbreidingsmoge lijkheden voor campings bij Battenoord stelde dhr. Jacobs voor een nieuw be stemmingsplan te maken voor het ge bied tussen Battenoord en Nieuwe Ton ge v/aarin uitbreiding wel mogelijk wordt gemaakt. van zaterag 6 tot maandag 8 dec. 1980 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 2117. Dokter v. d. Pep pel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227. Stellen€lam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 01879 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagmiddag 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Kramers, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overi ge uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Wolthuis, tel. 01878 - 1660 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Vink, tel. 01870 - 2897 en dhr Tjebbes tot zaterdag 12 uur. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uuur heeft dienst zr. Stolk, tel. 01877 - 1770 b.g.g. 1767. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Me lissant, tel. 01875 1390 b.g.g. 2007. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: KRUISVER. OOSTFLAKKEE Dienst heeft zr. Timmerman, tel. 01873 - 1319. MAATSCHAPPELIJK WERK (in geestelijke of sociale nood) Telefoon 01874 - 1515 Stichting KRAAMCENTRUM Goeree en Overflakkce Telefoon 01887 - 1275 Ongewenst zwanger Bel voor hulp aan moeder en kind 01873 - 1968 of 033 - 620244 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de niaand van 14.00 - 17.00 uur in het dienstencentrum. Ook m.b.t. volkshuisvesting bleek dhr. Jacobs zorg te hebben, voorziend dat het instorten van de particuliere bouw ook catastrofaal kan zijn voor de sociale bouw waarvoor bij afwezigheid van part. bouw de kavelprijs omhoog zal moeten. Hij raadde B W aan in de bestem mingsplannen door het bouwfonds Ne- derl. Gemeenten plannen te laten ont wikkelen voor de bouw van goedkope premie koopwoningen en voor de bouw van zg. casco's die men zelf naar eigen believen af kan bouwen. Waarderend sprak dhr. Jacobs over de onderwijs voorzieningen, waarin overi gens nog wel enkele schooltypes voor voortgezet en hoger onderwijs worden gemist en hij sprak zijn tevredenheid uit over het feit dat aan welzijnsplanning wordt gedaan. Nut en bereikbaarheid van de voorzieningen dienen doeltref fend en regelmatig te worden getoetst. „Wij kiezen voor Zeeland", stelde dhr. Jacobs in het slot van zijn beschouwing vast, waarom hij zich critisch uit liet over de handelswijze van het College dat een persbericht verspreidde waarin geopponeerd wordt tegen 's Ministers voornemen Flakkee bij Zeeland te voe gen. „Het is niet onmogelijk dat er voor het door het College uitgedragen stand punt in de raad een kleine meerderheid te vinden is maar orn daar zonder meer van uit te gaan is zeer voorbarig", vond dhr. Jacobs. Hij besloot met zijn tevredenheid te betuigen over de gevonden samenwer king in „hat blok van 9" waarin het wordt geaccepteerd dat elk van de par tijen zijn eigen identiteit behoudt". Aan het College van B W de niet geringe taak een antwoord te geven op de veelheid van vragen. Het College hoopt dat volgende week donderdag ge reed te hebben. ZOJVDAG 7 DECEMBER 1980 OUDDORP Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Doops- gez, gem. 9.30 uur ds. M. C. Malie paard, Pernis Geref. Kerk 10.00 uur ds, J. J. Sonneveld, Maasland; 17.00 uur ds. A. J. J. v. Noord Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen. GOEDEREEDE Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. Aangeenbrug; 18.30 uur kand. J. F. Schuitemaker. STELLEND AM Ned: ""Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. C. Oorschot Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord; 17.00 uur ds J. J. Sonneveld, Maasland. MELISSANT Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. Beens; 14.30 uur ds. H. F. Klok,afscheid Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur drs. van Beekhoven Ger. Gem 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. van der Linden; 18.00 uur ds. D. Dekker Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Eerw. heer A. H. Veldhuizen; 18.00 uur Eerw. heer B. Klootwijk, Alblasserdam Geref. Gem. 10.00 uur lezen; 14.30 uur ds. H. Ligtenberg. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Eerw. heer K. Groenendijk; 14.45 uur ds. D. Dekker (aangepaste dienst); 18.00 uur ds. A. Beens Re monstrantse gem. 10.00 uur mevr. ds. C. M, Vos-Wiegand, Oude Wetering. DE SAMARITAAN 10.15 uur ds. H. F. Klok. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. G. C. de Jong; 18.00 uur ds. M. Aangeenbrug Herv. Exodus gem. 10.00 uur ds. W. H. de Ouden, Rotterdam Geref. Kerk vrijgem. 9.30 en 14.30 uur ds. D. Zemel Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v. d. Waal; 17.00 uur ds. P. Blokland, Zierikzee Chr. Geref. Kerk 10.00 uur lezen; 15.00 uur ds. G. Blom, Meerkerk Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur le zen. OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Willemsen Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Willemsen, Barendrecht; 18.00 uur ds. Schakel, Rotterdam Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. DEN BOMMEL Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. Vos; 18.00 uur ds. G. t Zaterdag 13 december hopen we in „de Hoeksteen" een Kerstbijeenkomst te houden. Deze bijeenkomst begint om 17.00 uur. We beginnen deze avond met een broodmaaltijd. Vervolgens wordt er een stemmenspel gedaan, en tijdens dit stemmenspel zullen we wat Kerstliedjes zingen. Daarna komt dhr. van Hoorn voor ons een verhaal vertellen. Als je naar deze avond wilt komen, kun je je tot uiterlijk 8 december opgeven bij Wim Hoek, Lijsterbesweg 63, tel. 01870 - 2802. Dit in verband met het bestellen van het eten. We hopen dat het ook deze avond weer erg druk wordt. Iedereen vanaf 15 jaar is dan ook van harte welkom. Tot ziens Op het kruisingsviak 2e Staverse- weg - Langev^eg heeft zich vanmorgen nog in het donker een forse bot sing voorgedaan waarbij de twee be trokken auto's totall-loss raakten.. De botsing ontstond toen dhr. KI. Hoek, wonend in de Oostdijk, vanuit de 2e Staver de Langeweg op reed toen van uit de richting Nieuwe Tonge timmer man Jan de Geus in zijn R 4 naderde. Deze laatste pakte de Fiat van dhr. Hoek in de rechterflank. De bestuurders liepen geen letsel op. OOLTGENSPLAAT OOGSTKOLLEKTEW De oögstkollekten, gehouden tijdens de Dankstond voor het gewas heeft e- ventueel met nagiften alsvolgt opge bracht: in de Ned. Herv. Kerk 11.870, waarvan 10.275,voor de kerk; 395,voor de diakonie en 1.200,voor de Onder grondse kerk (vorig jaar was de op brengst totaal 11.450,—) in de Geref. Kerk 6.834,waarvan 6.066,voor de kerk en 768,voor de diakonie (vorig jaar totaal 7.385, in de Geref. Gem. totaal 6.100,(vorig jaar totaal 5.500, OOSTFLAKKEE VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De minister van defensie heeft voor goed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens broederdienst aan Da niël C. Breederveld te Oude Tonge. NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. C. de Jong Ger. Kerk 10.00 en 16.00 uur drs. A. Moolenaar, Ulvenhout. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. D. Dekker; 18.30 uur ds. J. Blom, Ridderkerk Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Noordhof, Tielt (België) Geref. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen. LANGSTRAAT Ned. Herv. Kerk 10.00 uur kand. M. J, P. de Man, Sprang Capelle SIRJANSLAND Ned. Herv. Kerk 10.00 uur kand. Haeck, Hoevelaken; 18.30 uur Eerw. heer A. H. Veldhui zen. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Oud Geref. Gem. 3 x lezen Geref. Gem. in Ned. 3 x lezen. D

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2