Hervormd Den Bomniel vraagt uw hulp Onenigheid over procedure secretaris-benoeming 'SM^^ Eilanden nieuws Automobielen-verkoophal i t tegen nissen hutten in Ouddorp famillebeiichteD 26e jaargang Vrijdag 5 december 1980 No. 4949 C3HR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verscktint hoeemad per weekdinsdag- en vrijdagttoond EEN ZURE SUIKERPRIJS Uw huis verkopen TAMBOER H.D.G.-BUS KOMT ER AAN l Eindelijk is het dan zo ver! Zaterdagmiddag om 14.30 uur kunnen alle Flakkeeërs met him eigen ogen aanschouwen wat er gedaan is met hun geld, gegeven in de in het voorjaar gehou den aktie. Om half drie hoopt burgemeester Van Welsenis het H.D.G.- terredn op te rijden in de bus, welke speciaal bestemd is voor onze minder-valide naasten die verzorgd worden in het verpleeg huis. De burgemeester zal in de rekreatiezaal de sleutels over handigen aan de verpleegkundig direkteur, de heer Blom en deze zal vervolgens een rondje rijden rondom de paviljoens. Daarna wordt de bus ter bezichtiging geplaatst voor de hoofd ingang en bestaat er voor een ieder de gelegenheid om deze prachtige aanwinst te bezichtigen en kan men met eigen ogen aanschouwen waaraan het geld besteed is. BEZOEKT ONZE OOK OP VEMDAGAVOND GARAGE KNëPS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 Kerstavond met samenzang •k k „Het Zuidhollands Landschap'' OLIEBOLLEN VOOR „WOORD EN DAAD" R.P.F. HOUDT BIJEENKOMST TE SOMMELSDIJK Kerstconcert in Herv. Kerk Nieuwe Tonge Kerstconcert 1980 te Dirksland Landbouwschuur werd showroom Vlaggebrieven voor Nederlandse pleziervaartuigen ir Reparatie van toren dringende noodzaak. Aangepaste kerkdienst te Sommelsdijk RAAD MIDDELHARNIS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Somm«l9dijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABOIWEMENTSPRIJS 9.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bil contract speciaal' tarief. De suikerpot van West Europa is goed gevuld. De Europese consumenten kunnen naar hartelust suiker eten. Voor liet suikerpeil zorgen de boeren in de Europese Gemeenscliap, want zij telen f-\ suikerbieten. Tocli krijgen die telers geen loon naar werken. Dat komt omdat Europese politici te veel aan de suiker pot zitten. Eigenlijk is dat onbeleefd, ja onfatsoenlijk. Er is iets mis in de Euro pese (suiker-)politiek. Sinds de zestiger jaren voert de Euro pese Gemeenschap een landbouwpoli tiek die voor allerlei agrarische produk- ten markt- en prijsregels opstelt. Brussel het hoofdkwartier voor de Europese samenwerking stelt aller lei (ingewikkelde) prijzen vast en be moeit zich met de markt en het han delsverkeer binnen, naar en vanuit de Gemeenschap. Vanaf 1969 heeft de EG een gemeen^ schappelijke suikerpolitlek gevoerd. Dat beleid is gericht op de suikerprijs, de prijs van suikerbieten, op de produktie- hoeveelheden en op de in- en uitvoer van suiker. Daarvoor zijn suikermarkt- ordeningen opgemaakt die tot nu toe een looptijd van 5 jaar hebben gehad. Eigenlijk had de Gemeenschap een nieu we suikerkoers (suikerbeleid) voor de komende jaren moeten vaststellen, en wel vóór 1 januari 1980. Dat is helaas niet gebeurd; de Ge meenschapsmolens werken traag. Het bestaande suikerbeleid is door Brussel voor één jaar doorgetrokken. De Ge meenschap stelt jaarlijks een suikerprijs vast. Dat is een soort garantieprijs voor de bietentelers, mits ze zich houden aan de toegestane produktiehoeveelheid. In gewijden noemen die ruimte het A-quo- tum, dat in de EG vastgesteld is op ruim 9000 ton. Als de telers tezamen meer bieten en suiker produceren kunnen ze worden afgestraft. Het meerdere wordt tot een bepaalde hoeveelheid (het zgn. B-quotum) beboet met een heffing die maximaal 30»/o is. Alle suiker die uitgaat boven het A- en B-quotum, noemt men C-suiker, die buiten de Europese Gemeenschap ver kocht wordt. De suiker brengt alleen de wereldmarktprijs op. Boeren betalen ontwikkelingshulp Tot nutoe heeft het Europese sui kersysteem aardig gewerkt. Behalve de inheemse (in Europa geproduceerde) suiker wordt jaarlijks nog een hoeveel heid suiker ingevoerd. Ruim 1,3 miljoen ton suiker wordt geïmporteerd uit de landen van het Afrikaans, Caraïbisch en Stille Zuidzeegebied. Deze zgn. ACP- suiker wordt afgenomen tegen de zgn. A-prijs of de in Europa gegarandeerde suikerprijs. Ook uit andere ontwikke lingslanden vloeit suiker binnen op de Europese markt. Door dit handelsver keer is de Europese zelfvoorzienings graad meer dan bereikt. De EG moet dus weer suiker exporteren. En dan worden de boeren gepakt, want zij moe ien financieel opdraaien voor de uit- voerkosten. Een zure rekening voor het overtol lige zoete produkt. Die handelwijze moet volgens Europese politici plaatsvinden onder het motto „zelffinanciering". Dat beginsel in het Europees land bouwbeleid wordt door de boeren niet gepikt. Zij krijgen nl. ook een rekening gepresenteerd voor de export van eer der ingevoerde suiker. Daarbij is die suiker veelal nog duur ingekocht (zie de ACP-suiker). In feite komt het erop neer dat een brok EG-ontwikkelingshulp betaald wordt door de boeren. Zulke opgelegde edelmoedigheid is overdreven en zelfs verwerpelijk. Onlogisch Er zit aan het Europees suikerregiem nog een naar aspect. De overtollige sui ker wordt op de wereldmarkt afgezet. Deze C-suiker brengt de wereldmarkt prijs op. Nu heeft deze prijs meestal onder de Europese suikerprijs gelegen. Daarin lag dus steeds een sanctie voor de te grote suikerprodüktie. Een enkele maal ligt de wereldmarktprijs voor sui ker boven het EG-peil. Zowel in 1974 als nu is dat het geval. Door de EG wordt in die situatie de Europese suikerexport belemmerd door een zgn. exportheffing. Eigenlijk wordt er een wereldmarktvoordeeltje aan de Europese boeren onthouden. Dat is inconsequent en de Europese be- leidsmarkt verdedigt deze onlogische handelwijze onder het mom „bij een export van Europese suiker komt de- Europese voorziening in gevaar". Zo'n argument klinkt suikerzoet, maar de zu re beloning blijft aan de bietentelers voorbehouden. De suiker wordt dus zuur betaald. B. Schouwing MELISSANT KERKNIEUWS A.s. dinsdagavond, 9 december, 's avonds om half acht hoopt ds. Mallan uit Rhenen voor de Ger. Gem. in Ne derland alhier voor te gaan. OOLTGENSPLAAT Op woensdag 17 december a.s. des nam. 19.30 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk een kerstavond met samenzang gehouden worden, met o.a. de volgende medewerkenden: Chr. Gem. Zangverenigng „Soli Deo Gloria" i'J-^r^ad aan 't Haringvliet; Chr. Gem. Zangvereniging „Middelhar- nis" uit Middelhamis; Chr. Gem. Zangvereniging „JubUate" en het Chr. Kinderkoor, beiden uit Oolt- gensplaat. Ds. T. W. van Bennekom en kand. J. H. Becker, resp. opening en sluiting. Organist de heer F. Braber. Het geheel onder leiding van de heer C. C. van den Heuvel, dirigent. Houdt allen deze avond vrij. U bent van harte welkom De Stichting „Het Zuidhollands Land schap" heeft zich in een schrijven tot de gemeenteraad van Goedereede gewend. De raad wordt daarin gevraagd stelling te nemen tegen een vermeerdering van het aantal nissenhutten (zg. romney- loodsen). Aanleiding tot het schrijven is het ter inzage liggende bestemmingsplan „Ou- deland en Oude Nieuwland" waarin zo constateert de Stichting B W niet hebben vastgesteld dat voortaan aanvragen om de bouw van romney- loodsen zullen worden geweigerd. De Stichting vindt dergelijke loodsen niet passend in het landschappelijk waarde volle gebied. B W achtten het al of niet instemmen met de plaatsing van een romneyloods een zaak van Welstandstoezicht, maar de Stichting deelt die mening niet, waarom de gemeenteraad wordt ge vraagd de opvatting dat de romneylood- sen vooral in het schurvelingengebied zeer misstaan over te nemen en B W ten dezen naar een duidelijk afwijzend beleid te willen leiden. TÜr Tir THOLEN Voetganger kreeg bekeuring: Bij het oversteken van de Ten Ankerweg werd zondagmorgen bij de verkeerslichten door de politie controle gehouden of de voetgangers op de juiste wijze gebruik maakten van de veotgangerslichten. Er werden verschillende waarschuwingen gegeven. Een voetganger kreeg een pro ces-verbaal omdat hij na een waarschu wing toch bij rood licht overstak. Bouwbond C.N.V. bijeen: In de Gast huiskapel werd door de Hout- en Bouw bond van het CNV afd. Tholen een bij eenkomst gehouden. De voorzitter open de de vergadering met gebed en bijbel lezing, waarna de heer J. van der Male, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, over de „Arbeidsvoorzieningen en de werkloosheid". Tenslotte adviseer de de heer van der Male de aanwezigen de mogelijkheid tot omscholen aan te grijpen wanneer die er is. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ten bate van het scholenplan op Haïti zal a.s. woensdag 10 december een oliebollenaktie worden gehouden. De bollen zullen huis aan huis worden aangeboden. De opbrengst zal aan de Reform. Hulpstichting „Woord en Daad", welke de aktie coördineert, worden overgedragen. -, De afdeling Goeree Overflakkee van de Reformatorische Politieke Federatie houdt as. donderdagavond 11 decem ber om 8 uur een openbare bijeen komst in „Vita Nova" te Sommesldijk. Spreker is de R.P.F.-lijsttrekker bij de komende Tweede Kamerverkiezingen dhr. Meindert Leerling. Belangstellen den zijn deze avond hartelijk welkom. De leiding berust bij ds. T. W. van Bennekom te Ooltgensplaat. Op D.V. donderdag 11 december a.s. hoopt de Chr. gemengde zangvereniging „ADVENDO" uit Nieuwe Tonge een kerstzangavond te houden in de Ned. Hervormde kerk. Deze zangvereniging die onder leiding staat van de heer C. 't Mannetje uit Ro- ckanje en pas sinds maart van dit jaar bestaat, hoopt op deze avond zijn eerste uitvoering te geven. De begeleiding van koor- en samen zang is in handen van de jeugdige or ganist Kees Drooger uit Middelhamis, die op het bijzonder mooi klinkende or gel ook enkele orgelsoli ten gehore zal brengen. Aan deze avond zal verder medewer king worden verleend door de Chr. ge mengde zangvereniging „Canto Volun tas" uit Herkingen o.l.v. de heer M. Me lissant en de psalmzangverenigingen van Nieuwe Tonge en Middelhamis. De opening en sluiting wordt ver zorgd door de plaatselijke predikant ds. J. van den Bom. De avond zal aanvangen om half acht. We rekenen op een goede opkomst. Nieuwe leden zijn van harte welkom op ons koor dat op dit moment 45 leden telt. Traditiegetrouw heeft de Chr. Gem Zangvereniging ,,Sursum Corda" het voornemen om D.V. zaterdag 13 decem ber een kerstconcert te verzorgen in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Ondanks de korte tijd van voorberei ding, het Jubileumconcert is nog maar net achter de rug, heeft „Sursum Corda", enthousiast als haar leden en hun diri gent zijn, kans gezien een aantrekkelijk programma samen te stellen. Naast één groot stuk zullen er enkele kleinere uit gevoerd worden, als vanouds samen met de Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." uit Oosterland. Als soliste is uitgenodigd de sopraan OOLTGENSPLAAT Aan de Kerksingel te Ooltgensplaat kan men sinds enkele dagen een ver andering in ogenschouw nemen die wel ingrijpend is te noemen. Een landbouw schuur is namelijk herschapen in een showroom voor vloerbedekking en meu belen, waarbij het front van het ge bouw werd aangepast (het dak bleef in z'n oude luister) maar waarbij het in terieur een grote verandering onder ging en alleen de balken in het gebouw een herinnering aan de schuur besten digen. De eigenaar en de uitvoerder van het werk is de Fa. J. van Drongelen en Zn., die met deze vestiging het tweede filiaal heeft geopend. Begonnen als kruidenier is de echtgenote en zijn de zonen van wijlen de heer Jan van Drongelen in de loop der jaren overgestapt op de ver koop van textiel, later kwam daar vloer bedekking en meubelen bij. De zaak aan de Molendijk kreeg enkele jaren gele den een neven vestiging aan de Voor straat en door gebrek aan ruimte werd nu het twee filiaal aan de Kerksingel in gebruik genomen. Deze landbouwschuur, zover bekend vroeger eigendom van de familie Joh. van Kempen was de laatste tijd als ga rage in gebruik bij de heer C. L. Bom, die het geheel verkocht aan de Fa. van Drohgelen. Toen in 1847 de hervormde kerk werd verbouw werden in deze schuur de kerkdiensten gehouden. Ook de preekstoel werd toen naar deze schuur overgebracht. Zoals 'reeds gezegd werd het van bin nen eten grandioze verbouwing. Befteden op de grond werd de winkel ingericht voor rollen vloerbedekking, karpetten, zeil, enz. Er is ook een zolder in de schuur gemaakt waar speciaal slaapka mers te bezichtigen en te koop zijn. Totaal is er 280 m^ ruimte gecreëerd, (beneden 150 m^ en boven 130 m^). Het werk bij de verbouwing is hoofdzakelijk door de firma zelf uitgevoerd en daar bij is er door een goede vinding een prachtig geheel geschapen. Tijdoens de opening was er „open huis" met veel bezoekers. De familie van Drongelen mocht hierbij veel ge lukwensen (met veel bloemen en ca- deaux) in ontvangst nemen. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden voorbereidingen ge troffen voor de afgifte van vlaggebrie ven voor Nederlandse pleziervaartuigen. Deze regeling zal worden ingevoerd als gevolg van moeilijkheden die zich voordoen bij het varen met Nederlandse pleziervaartuigen in Frankrijk. Uitgangspunt bij de afgifte van een vlaggebrief zal zijn dat de eigenaar zelf Nederlander is en in dit land woonach tig is. Vooruitlopend op de invoering van deze maatregel bij beschikking kan nu reeds een aanvraag voor een vlaggebrief worden ingediend bij het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Maritieme Za ken, Noord-West Buitensingel 2, 2518 PA Den Haag. Het is raadzaam bij de aanvraag te vens in te zenden een bewijs van eigen dom, een geldig bewijs van Nederlan derschap van de eigenaar, een uittrek sel uit het persoonsregister en twee exemplaren van een kleurenfoto van het pleziervaartuig (langaanzicht). De kosten zullen vermoedelijk om streeks 50,gaan bedragen. THOLEN Bezoek van de Sint: Aan boord van de TH 19 kwam St. Nicolaas met zijn knechten zaterdagmiddag in de haven van Tholen aan waar hij werd opge wacht door veel publiek en de muziek vereniging Concordia. In een door twee paarden getrokken koets maakte de Sint een rondrit door de gemeente vooraf gegaan door Concordia. Op de markt was het officiële welkom door burge meester E. Baerends en werden de prij zen uitgereikt voor de mooiste teke ningen en gedichten die door schoolkin deren waren gemaakt. mevrouw Henny Schrijver te 's Gra- venhage, terwijl de orgelbegeleiding in de bekwame handen is van Piet West hoeve uit Ouddorp en het bekende Ko perensemble. Ook de samenzang ontbreekt niet. Dit alles staat onder leiding van Jaap Zuid geest de stimulerende dirigent van beide koren. Ds. M. v. d. Linden heeft toege zegd de avond te openen en tevens het slotwoord te spreken. „Sursum Corda" heet U hartelijk wel kom en hoopt samen met allen die deze avond komen luisteren en zingen zo uit te zien naar het komende Kerstfeest. Vrede op aarde in mensen des welbe- hagens. Voorziet U tijdig van een programma want de belangstelling is groot. In voor verkoop bij onderstaande adressen a 3,verkrijgbaar: Fa. Kievit, Voorstraat 26. W. Nieuwland, Straatdijk 35. D. Molenaar, Achterdorp 10. De Hervormde gemeente van Den Bomel zit momenteel in de moeilijk heden. De toren van de kerk moet drin gend worden gerepareerd maar de fi nanciën zijn niet toereikend om een en ander te bekostigen. Daarom doet de gemeente een beroep op inwoners, oud- inwoners en verder allen die gaarne zien dat dit prachtige historische gebouw^ zo goed mogelijk in ere wordt gehouden. Het kerkje, gebouwd in 1647 is een der eerste die als protestants bedehuis verrees. In de jaren 1961 - 1963 vond een restauratie plaats. Bij een inspectie door de monumentenwacht in november 1979 is gebleken dat 4 van de 8 stijlen van het spitse torentje dringend aan re paratie toe zijn. Geadviseerd werd om de klok niet meer te luiden en aan dit verzoek wordt voldaan. Er is een reparatieplan opgemaakt, dat door Monumentenzorg is goedge keurd, met de toezegging van een' even tuele subsidie, dat evenwel niet vol doende is om de totale restauratie te be kostigen. Inmiddels is door een flink aantal da mes een comité opgericht om door mid- De commissie van voorbereiding van Bijzondere Kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten vestigt er uw aandacht op, dat er weer een bijzondere kerk dienst wordt gehouden op zondag, 7 december a.s. De dienst wordt gehouden in de Ned. Hervormde Kerk te Sommelsdijk en be gint om 2.45 uur. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. D. Dekker, Hervormd predikant te Dirksland. Deze kerkdienst is in de eerste plaats bestemd voor hen die gehandicapt zijn maar het betekent niet, dat zij, die zich er over mogen verblijden, dat ze niet gehandicapt zijn, van zo'n kerkdienst niet rijk en verrijkt zouden kunnen thuiskomen. Graag willen wij u in over weging geven deze kerkdiensten eens bij te wonen. In de eerste plaats zoudt u door uw aanwezigheid deze diensten tot een feest kunnen maken voor de genen, voor wie hij in eerste instantie bedoeld is. In de tweede plaats zou het tot rijke zegen voor u zelf kunnen zijn. U bent dus allen hartelijk welkom. del van diverse activiteiten, o.a. de j verkoop van oliebollen, het vervaardi gen van handwerken de taak van de kerkvoogdij te verlichten. T.z.t. zullen de gemaakte goederen door een verko ping aan de man worden gebracht. Genoemd comité zou het vanzelf zeer op prijs stellen dat ook mensen, speciaal van buiten de gemeente financieel zou den willen bijdragen in de kosten van deze restauratie. Zij zouden u daarvoor zeer dankbaar zijn. Voor het overmaken van giften is er een apart banknummer aangevraagd bij de Rabobank te Den Bommel. Dit rekeningnummer is 30.89.02.904, met de vermelding „Aktie reparatie Ned. Herv. Kerk Den Bom mel". Het prachtige monumentale hervormde kerkje van Den Bommel, met z'n spitse toren die nodig moet worden gerestaureerd. In de gistermiddag gehouden raads vergadering is het wat tumultueus toe gegaan toen het ging om de vaststelling van de procedure tot benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris Ln de plaats van dhr. J. W. van Bodegraven die vervroegd uit zal treden. B en W bleken gekozen te hebben voor een open sollicitatie-procedure die al had gere sulteerd in de plaatsing van een adver tentie in een drietal daartoe geëigende bladen; een oogst van 25 sollicitanten was daarvan het gevolg. Door het College werd de raad thans gevraagd uit zijn midden leden aan te wijzen voor een te vormen raadscom missie die de sollicitaties zal beoorde len. Ook uit het secretariepersoneel wordt een commissie gevormd. Het bleek al snel dat de gevolgde open sollicitatie procedure meerderen van de raadsleden, t.w. de gehele SGP fractie en dhr. D. Hoogzand minder wel gevallig was. Omdat discreet gehandeld moest wor den met de informatie uit een tweetal besloten bijeenkomsten werd de gevolg de bespreking er voor de publieke tri bune niet duidelijker op, temeer toen de heren KI. v. d. Ketterij namens de SGP fractie en dhr. D. Hoogzand te kennen gaven zich van verdere deel name te zuUen onthouden. De heren ble ken hun bezwaren te hebben tegen de wijze van benadering van een interne sollicitant. De bezwaarden achtten een open sol licitatie dan ook ongewenst. In de raad stak een storm van protest op. Van meerdere zijden werd op de bezwaarden een beroep gedaan zich niet aan hun verantwoordelijkheid te ont trekken maar mede zitting te nemen in de te vormen raadscommissie in een pogen voor de gemeente Middelhamis de beste secretaris te benoemen. Ook de raadsvoorzitter burg. van Welsenis deed die oproep, waarbij hij overigens niet naliet te verklaren bijzonder pijnlijk ge troffen te zijn door de insinuatie als zou door het College voorbijgegaan zijn aan de belangen van de interne gegadigde. „Wij hebben ons uiterst ingespannen om de zaken zo soepel en elegant moge lijk te regelen", verklaarde de voorzit ter. 's Voorzitters oproep dat elk raadslid verplicht is in de komende procedure mee te spreken vond in SGP gelederen en bij dhr. Hoogzand in zoverre gehoor dat om een schorsing werd gevraagd. Het resultaat daarvan was dat namens de SGP dhr. Koppelaar een verklaring gaf. Dhr. Koppelaar wilde volstrekt af van sommiger veronderstelling als zou de SGP afhaken omdat ze in een eerdere bespreking haar zin niet zou hebben ge kregen. In concreto stelde hij dat het te voren duidelijk was dat de interne sol licitant zich niet aan een psychologisch onderzoek zou willen onderwerpen ter wijl dat onderzoek wel in de advertentie wordt bedongen. „Wanneer in de ad vertentie gezet was dat een dergelijk on derzoek tot de mogelijkheden kon be horen dan had dat zoveel vriendelijker geweest", bezag dhr. Koppelaar. Teneinde volstrekt af te rekenen met de schijn zich aan een verantwoordelijk heid te willen onttrekken verklaarde dhr. Koppelaar mede namens dhr. Hoogzand zich niet verder te onttrek ken en deel te zullen nemen in de raads commissie. Besloten werd dat alle frac ties daarin vertegenwoordigd zullen zijn. Is h«t blad vxx>r uw

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1