,Bmbassaileur' M. L Heestermans nam afscheid van de N.II.K. Teun Koote legde eerste steen qfi -I -U^ 1 26e jaargjang Dinsdag 2 decembetr 1980 No. 4948 CHR. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETT.ANDEIN Verschifta ttoeemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond AL 14 JAAR MERCEDES- BENZ ERVARING LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK Denk nu al aan basisbemesting AKTIE VOOR HET VERENIGINGSGEBOUW Opnieuw concou rs-su kses voor Sempre leuwe uitgave Dat zit zo Sommelsdijk DRIE SPORTVISSERS NA NACHT ZOEKEN GEVONDEN EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. S. V. d. Net, Utrecht. Uw huis verkopen TAIVIBOER Geslaagd sprint- toernooi en kussengevecht te Middelhamis BLIKSEM SLOEG OP SPITS VAN TOREN POSTBUS 8 3240 AA MIDDiXHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redartie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per TOia. Bil contract speciaal tarief. De N.A.Ïi.; letters die staan voor de „Nederlandse Algemene Keuringsaienst van landbouwzaai-zaden en aardappel- pootgoed" heeft j.l. vrijdagmiddag één van haar controleurs, dhr. M. L. Hees termans te Melissant uitgezwaaid naar een wat hartelijk werd gehoopt zorgeloos pensioen. Dat gebeurde „met lof" omdat dhr. Heestermans zich in zijn bijna veertigjarige actieve periode als „ambassadeur" van de keurings dienst heeft gedragen. Het waren woor den van NAK Dir. Ir. H. B. Goettsch welke in de kring van mede aanwezige collega's zeker instemming vonden De Keuringsdienst Delta-Nederland van welke dhr. Heestermans deel uit maakte is één van de 5 NAK regio's in den lande; het hoofdkantoor is gevestigd in Goes en dhr. P. W. Vogelaar te Mid delhamis is voorzitter. Aan dhr. Voge laar was vrijdagmiddag dan ook als eer ste het woord toen de familie Heester mans en een reeks telers en handelaren uit de regio op de afscheidsbijeenkomst in „Bellevue" te Middelhamis werden verwelkomd. Dhr. Vogelaar tekende in zijn toe spraak de dynamische ontwikkelingen die zich tijdens het, langdurige keur meesterschap van dhr. Heestermans hebben voltrokken. Dhr. Heestermans bleek er overigens voldoende tegen opgewassen ook toen de nieuwe rassen vooral in granen en grassen elkaar snel opvolgden en de ver antwoordelijkheid van de man in het veld daarmee voortdurend steeg. Het was dhr. Vogelaar bekend hoe zorgvul dig dhr. Heestermans zijn werk heeft gedaan, hoe het hem een genoegen was een goede partij goed te keuren maar hoe hij het anderzijds „ellendig" vond een partij af te moeten keuren. Aan het eind van de veertig jarige rit kon dhr. Vogelaar met waardering vaststellen dat dhr. Heestermans een goede controleur is geweest die zijn ziel gelegd heeft in zijn werk. Na de aanbieding van een enveloppe met inhoud werd door dhr. Vogelaar ook mevr. Heestermans In de dank betrok ken omdat ook zij talloze telefoontjes heeft beantwoord en steeds bij het werk van haar man betrokken is geweest. Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 Duecieur Goeiiscii was er bijzonaer gelukkig mee na een periode van zorg omtrent de gezondlieid van dhr. Hees termans hem nu in een blozende VUT- opstelling aan te treffen. Het gezin Heestermans beschouwend constateerde dhr. Goettsch dat er (in kermelijke keu ringstermen) van een goede overerving sprake is. Niet enkel over die privé-omstandig- 'heden-, zeker ook over de taakopvatting van dhr. Heestermans bleek .dhr. Goettsch bijzonder complimenteus te kunnen zijn en met overtuiging kwali ficeerde hij dhr. Heestermans als „am bassadeurvan de keuringsdienst", een eervolle benaming die dhr. Heestermans zich waardig heeft gemaakt door zich in een onafhankelijke keuring door niets of niemand te laten beïnvloeden. De heer L. C. Bakker, hoofdkontro- leur over de distrikten Zuid- Holland en Brabant, sprak waarderend over de col- legiaUteit, die de heer Heestermans in Elk voorjaar staat meri op het agra risch bedrijf weer voor de niet gemak kelijke opgaaf om in een betrekkelijk korte tijd al de noodzakelijke werk zaamheden te verrichten. Werkt het weer hierbij niet mee, dan komt men vaak in grote tijdnood. Om minder van deze arbeidspiek af hankelijk te zijn, is het erg verstandig de basisbemesting met fosforzuur en kali reeds eerder toe te pasen. Gelukkig zijn in de komende maanden de moge lijkheden hiervoor ruimschoots aanwe zig. En ligt de PK-bemesting op het land, dan is dat een hele zorg minder want de overige bemesting betreft al leen nog de stikstof. Een PK-meststof die zich bijzonder goed leent voor deze basisbemesting is het gekorrelde Thomasmeel-kali. Hier bij wordt door de gelijktijdige uitstrooi J van het fosforzuur en de kali veel tijd en arbeid bespaard. Denken we terug aan de extreem hoge regenvalcijfers van het afgelopen j jaar, waardoor grote hoeveelheden kalk door uitspoeling zijn verloren gegaan, dan is het zaak deze kalkverliezen weer aan te vullen. Ook hierbij vraagt Tho masmeel-kali volop aandacht, want deze bevat ca SOVo werkzame kjalk, waarmee automatisch de kalktoestand weer op peil kan worden gebracht. Daar naast fosforzuur, kali en kalk ook nog magnesium, kiezelzuur en ver schillende sporenelementen in Thomas meel-kali aanwezig zijn, speelt deze veelzijdige basismeststof ook om deze reden een belangrijke rol in het moder ne bemestingsplan. NIEUWE TONGE Morgen, 3 december, hopen wij weer een aktie voor het verenigingsgebouw te houden. Deze keer bieden wij u heerlijke ge bakken vis, waaronder lekkerbekjes, te koop aan. Ook zullen er waarschijnlijk slaatjes zijn. De verkooptijden zijn van 9.30 - 12.00 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsge bouw „Elün." Van harte aanbevolen. „xf^i Dhr. P. Vogelaar (r) wenst dhr. Heestermans gemk en overnanuigt hem een geschenk onder convert. ZAANDAM - MIDDELHARNIS Zaterdag 29 november j.l. nam de Kon. fanfare Sempre Crescendo uit Mid- delhamis-Sommelsdijk deel aan het fe deratief concert-concours te Zaandam. Met het verplichte werk „Diverti mento" van Marcel Poot, en het keuze- werk „Variations en forme de dance", eveneens van Marcel Poot werd uitge komen in de hoogste afdeling der Kon. Ned. Federatie van Muziekverenigingen te weten de vaandelafdeling. Onder leiding van haar dirigent, de heer Jaap Jongejan, werd voor het ver plichte werk 14'? pnt en voor het keu- zewerk 142 pnt behaald, tesamen 289 pnt en goed voor een eerste prijs. Een resultaat dat in vele opzichten een pres tatie is te noemen, aangezien zo'n 50% van de meespelende muzikanten jonger was dan 20 jaar en bijna geen of hele maal geen concours-ervaring bezat. Ver der nam Sempre aan dit concours deel met louter eigen leden, terwijl door an deren het reglement op dit punt nog weleens wordt overtxeden. Volledigheidshalve volgen hier nog de namen der juryleden, t.w. de heren Posthumus, Joossen en van leperen. zijn loopbaan had betoond, eerst in Zuid Holland en daarna in het grotere ver band van Delta-Nederland, en daarbij toch steeds zijn typische Flakkeese ken merken had bewaard. Namens het bedrijfsleven sprak de heer Joppe waarderende woorden voor de wijze waarop de heer Heestermans zijn taak jegens het bedrijfsleven had vervuld, onder handhaving van de eisen, die nu eenmaal krachtens wettelijke bepalingen en internationale afspraken aan het teeltmateriaal moesten worden gesteld. De jubilaris zelf bedankte tenslotte voor de viering van deze voor hem toch zo belangrijke bijeenkomst en konklu- deerde, dat hij immer de beste herinne ringen zou bewaren aan zijn tijd bij de keuring. tj Het Landbouwschap heeft de vierde druk van de brochure „Dat zit zo..." uitgegeven. In deze brochure zijn de belangrijkste regelingen ten behoev^ vanland- en tuinbouw opgenomen. Een nieuwe uitgave was nodig omdat een aantal regelingen zijn gewijzigd en aan gepast en ook nieuwe regelingen inmid dels van kracht zijn geworden. Ook de Wet op de Investeringsrekening (WIR) is nu in de brochure opgenomen, omdat deze fiscale maatregel nauw samen hangt met de bedrijfsontwikkeling. Ver der wordt onder meer aandacht besteed aan de regelingen ten behoeve van energiebesparing in de glastuinbouw. In de brochure wordt overigens geen volledige tekst en uitleg gegeven van alle regelingen. Het is veeleer de be doeling, dat het boekje een wegwijzer vormt, waarbij individuele adviezen van voorlichters wenselijk en nodig zijn. In de bijlagen staan dan ook de adressen en telefoonnummers van de voorlich tingsdiensten. Hoewel de brochure „Dat zit zo..." vooral bestemd is voor voor lichters, werkzaam in de land- en tuin bouw, is ze ook voor belangstellenden verkrijgbaar. Van de eerste drie uitga ven van de brochure hebben bijna In de nacht van zondag op maandag heeft op de Oosterschelde een intensieve zoekactie plaatsgehad naar drie uit Nieuwe Tonge afkomstige sportvissers, de heren A. van Dilst (37) dhr. M. J. Windmeijer (43) en de 16 jarige Ronny de Vos. 's Morgens rond 5 uur werd de doortastendheid van bootcommandant de Vries en zyn bemsmning van de R.P. 18 beloond met het vinden van het in de vrieskou kleumende drietal. Er kon toen snel een verblijdend bericht naar de wal waar de actie in angstige spanning werd gevolgd. In een open polyester-visboot waren de sportvissers zondagmorgen rond 8 uur vanaf de Schelphoek de Ooster schelde opgegaan met de bedoeling daar enkele uren te vissen. Toen ze na enige tijd te hebben gevist zouden verhalen bleek de motor niet meer te starten noch bleek het anker te houden zodat het boot jee en speelbal werd van de ge tijden, beurtelings dreef het op de vloed naar binnen en met de eb naar buiten. In de middaguren, terwijl het nog licht was waren er geen collega vissers in de omgeving wie de positie duidelijk kon worden gemaakt. Toen het daarenboven eenmaal donker werd was die kans al helemaal verkeken. In de vooravond sloeg een wachtende familie alarm. Rond 9 uur zondagavond staken van uit Burgsluis de reddingsboot „Pres. Jan Les" en vanuit Wemeldinge de RP 18 van wal om de inktzwarte Ooster schelde af te zoeken. Elk van de boten nam een afgesproken gebied voor haar rekening maar het zoeken bleef de eer ste uren vruchteloos. De reddingboot ging rond 01.00 uur weer naar de thuishaven maar de RP 18 volhardde in het zoeken, temeer om dat assistentie in aantocht was van een helikopter van de dienst Luchtvaart. Rond 3 uur 's nachts vertrok ook die weer naar Schiphol zodat de RP 18 het zoeken alleen voortzette. Toen rond half zes langs de kust van Noord Beveland werd gezocht werd het bootje even voorbij de z.g. Sofiahaven ter hoogte van Wissekerke aangetroffen. De drie vermisten hadden dankzij hun warme goed afsluitende kleding de nachteUjke kou redelijk goed doorstaan, maar ze waren uitermate dankbaar toen 30.000 exemplaren hun weg al gevon den. Zolang de voorraad strekt is „Dat zit zo..." tegen een prijs van 6,(inclu sief verzendkosten verkrijgbaar bij de afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, Raamweg 26, 2596 HL Den Haag, tel. 070 - 656920 toestel 228 en 229. Was het enige tijd geleden burge meester Van WeLsenis die een eerste paal heide voor 40 woningen in Som melsdijk-Zuid, vrijdag j.l. was het de tweede-penningmeester van de Bouw vereniging „Sommelsdyk", de heer T. Koote Fzn., die een eerste steen legde voor het complex van 13 bejaardenwo ningen in het Dijkershof (de voormalige Nieuwstraat) in Sommelsdijk-centrum. De heer Koote was daartoe aange zocht omdat hij die dag na ruim 27 ja ren als zodanig te hebben gediend af scheid zou nemen als bestuurder van de Sommelsdijkse bouwcorporatie. Na daartoe door de voorzitter te zijn uitgenodigd kweet de heer Koote (Teun voor de Sommelsdijkers) zich met zicht baar plezier van de hem opgedragen taak. Gedurende de aansluitende, korte ont vangst in „Vita Nova" werd hij toege sproken door wethouder Krijgsman na mens het gemeentebestuur en de heer Overgauw van de aannemers Boender Maasdam. De heer Krijgsman compli menteerde de corporatie met de start van de bouw. „Naar het gereedkomen wordt reik halzend uitgezien. Een gapend gat in het hart van Sommelsdijk zal daarmee verdwijnen". De heer Overgauw het zijn woorden vergezeld gaan van een zilve ren troffel met inscriptie. Tenslotte dankte de heer Koote bestuur en spre kers voor alle goede woorden en ge schenken. Aansluitend vond 's avonds de al gemene ledenvergadering plaats. Cm. Zelfs de eerste steen werd gelegd „onder toezicht", opzichter C. v. d. Boogert steekt zelfs ook een handje uit. werd besloten tot het aangaan van een lening van 4,8 miljoen gulden voor het bouwen van 40 woningwetwoningen in Zuid. Behalve van de heer Koote werd ook afscheid genomen van deh eer Joh. A. Struyk die wegens vertrek naar Lely stad zijn zetel eveneens ter beschikking had gesteld. In de plaats van de heer Koote werd D. Hoogzand, en in de plaats van de heer Struyk werd J. Kootstra als bestuurder gekozen. Het slot van de avond werd verzorgd door de ZWN met de vertoning van de film „De RTM in de jaren 1928 en 1929". ze aan boord van de RP 18 op hete koffie werden onthaald. Met het bootje op sleeptouw werd vervolgens naar de Schelphoek gevaren waar het drietal door familieleden werd opgewacht. De opluchting was groot toen ook weer deze vermissing een gelukkig slot kreeg, maar dat had, gemakkelijk an ders kunnen zijn. Het open bootje was niet voorzien van verbindingsmiddelen om contact met de w^al te maken; zelfs was er geen verlichting. De heren sportvissers waren geen lid van de Zeehengelver. Zuid West Ne derland die de aanwezigheid van een zender-ontvanger aan boord verplicht stelt. Evenmin waren er vuurpijlen aan boord die in geval van nood konden worden ontstoken. De vervangende bootcommandant van de RP 18 de Vries heeft daarover nog een vermanend woord gesproken maar wellicht zal hij nog vele malen na nu de Oosterschelde af moeten zoeken Op zaterdag 29 november werden deze verzwommen in het zwembad(je) van Middelhamis. De 180 deelnemers die hadden ingeschreven, betwisten elkaar fel om de ereplaatsen en het toege- scroomde publiek zorgde voor de juiste sfeer door hun favorieten luidkeels aan te moedigen en toe te juichen. Soms zo luid, dat de geluidsinstallatie het niet kon overstemmen. Eens te meer bleek dat Middelhamis hard aan een nieuw bad toe is (groter). Er was soms geen doorkomen aan op de overvolle perrons. De jongste deelnemers waren Natalie van Dongen (6 jaar) en Erik Vis (6 jaar) die beide met twee gouden medailles naar huis gingen en evenals al de an dere deelnemers met een Herinnerings vaantje aan deze door z.c. de Schotejil georganiseerde geslaagde dag. De overige medaille-winnaars waren bij de sprint: Diana Jongejan, Johan van der Velde, Marian Visser, Gert-Jan Timmer, Mar leen Wijnhoff, André van de Nieuwen- dijk, Nico Faasse, Erma van Heest, Arjo Kentin, John Albrechts, Jan Comfens, Kees Slui, Mirjam Kooistra, William van der Welle, Ruud Jongejan, Anne van der Slik, Wiljo van de Nieuwendijk, Trudy Wijnhoff, Arjan Hoogmoed. En bij de kussengechten: Mirjam Kooistra, Michel de Bruin, An neke Koert, Sven Wijnands, Anne van der Slik, Marcel van Dam, Corma Blok, Mario van Loenen, Diana Jongejan, Iwan Foliant, Diana Slooter, Piet Schol, Annemarie Polak, Benny van der Sluis Remco Holster, Erma van Heest, Ro land Bouwman, Aren de Man, Johan Mooyaard, Kees Slui. OOLTGENSPLAAT Tijdens een kort maar hevig onweer in de nacht van donderdag op vrijdag j.l. sloeg de bliksem op de bliksemaf leider van de toren van de hervormde kerk. De schade bleef beperkt door een breuk in de waterleiding die zich in de kerk even boven de grond vlak bij de plaats waar de bliksemafleider is ge aard. Koster C. Boogerman ontdekte deze breuk doordat de vloerbedekking ter plaatse nat was. Verder sloegen er enkele stoppen van de electriciteit door in de kerk en toren waardoor de klok stil bleef staan op vijf voor half vier, toen de inslag plaats vond. Ook bij de omwonenden viel de electriciteit uit HEESTERS INPLAATS VAN BOMEN Door de technische dienst van de gemeente Oostflakkee is een gedeelte van de boombeplanting rond de be graafplaats bij de hervormde kerk ge rooid. Inplaats hiervan is een beplan ting aangebracht van coniferen, Oos tenrijkse den, etc. en zijn er bloembol len voor het voorjaar gepoot. Ook is er een afrastering geplaatst. Het geheel is een goede verbetering. BIJBEL-, GESPREKS- EN JONGE GEZINNENKRING Dinsdag 2 december (dus hedenavond- is er bijbelkring, waar behandeld wordt Art. 28 van de NBG. Woensdag 3 decem ber komt de jonge gezinnenkring bij een ten huize van de familie H. Troost, Prunuslaan 18. De gesprekskring wordt gehouden op dinsdag 9 december (en niet op 17 december). AUe samenkom sten, die onder leiding staan van ds. T. W. van Bennekom, worden gehouden om 8 uur. De bijbel- en gesprekskring in „Elthato". OOSTFLAKKEE VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De minister van defensie heeft voor goed vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens een bijzonder geval aan Wihelmus R. Wesseling te Oude Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1