EIIAnOEtl - niEUWS spelletjesmaand RENAULT18 'M GOEDE DEALER BffDEPRffS INBEGREPEN. bontmantels De Bontkoning 3e blad Vrijdag 28 november 1980 No. 4947 Orgel- en klavecimbelconcert in Sommelsdijk Inbraak en diefstal DECEMBER ir' Populariteit gezelschapsspel stijgt St. Nicolaas- idee bont Spruit- koolzaad witlofwortels GAAT U TROUWEN 7 felicitatie pa kket 5-S <-€ De Turbo-ervaring: rijden in fluisterende stilte, maar met een verbazing wekkend vermogen. Dat loskomt op kommando van een simpele druk op het gaspedaal. De Renault 18 Turbo voegt daar een zeer bescheiden benzinekonsumptie aan toe. 1 op 15,6 bij 90 km/u konstant en 1 op 11,7 bij 120 km/u konstant zijn ronduit mooie cijfers. De Renault 18 Turbo geeft meer: ruimte, een ideale zitpositie, en het voor Renault spreekwoordelijk geworden komfort. Van buiten ziet de Renault 18 Turbo er precies zo uit als hij is: een auto die in den tellen op 100 km/u zit. En die z'n 81 kW (110 pk) enthousiast blijft ontplooien tot z'n top van rond 185 km/u is bereikt. Misschien is nu ook uw tijd gekomen om eens serieus naar een Turbo te gaan kijken. U moet ervoor naar de dichtst bijzijnde Renault-dealer. 'n Renault loopt langer op een liter. Uitslag Zuinigheidwedstrijd D.V. zaterdag 29 november a.s. hoopt de Deventer organist/klavecinist Jan Kleinbussink een concert te geven in de Remonstrantse kerk aan de Voorstraat te Sommelsdük. Ook zal aan het pro gramma meewerken de organist van de Oude Kerk te Rotterdam-Delfshaven, Geert Bierling. Uitgevoerd worden na melijk twee w«rken van de Spaanse componist Antonio Soler (1729 - 1783), het concierto IV in F en het concierto III in G voor twee toetsinstnimenten; schitterende, zeer goed in gehoor lig gende muziek. Geert Bierling zal dan spelen op het fraaie, pas gerestaureerde, historische kabinet orgel (gebouwd rond 1800), wat deze kerk rijk is, terwijl Jan Kleinbus sink zal musiceren op een nieuw klave cimbel, gebouwd door de zeer in opgang zijnde klavecimbelbouwer Cornelis Bom uit Schoonhoven. Het clavecimbel is een Dulcken kopie en dus geënt op de Vlaamse school. De overige programma-onderdelen zijn voor clavecimbel en orgelsolo en zullen allen gespeeld worden door Jan Kleinbussink. We noemen u o.a.: voor orgel een Toccata van Frescobaldl, vijf orgelkoralen uit „Clavierübung III" (Grote Orgelmis) van J. S. Bach en muziek uit een 16de eeuws tabulatuur boekje. Voor klavecimbel de Toccata in e moU (BWV 914) van J. S. Bach en een Chaconne van Jacques Duphly (1715 - 1789). Voordat het concert begint zal de con certgever zijn programma mondeling toelichten. Jan Kleinbussink is als can tor-organist werkzaam aan de Grote of Lebuïnuskerk te Deventer. Hij studeer de na zijn middelbare schoolopleiding aan de conservatoria te Zwolle en Rot terdam, o.m. voor de hoofdvakken plano, orgel en theorie der muziek. In 1972 be haalde hij bij Arie J. Keijzer het eind diploma orgel met onderscheiding en in 1975 werd hem de „prix 'd excellence" toegekend. Eveneens in 1972 won hij de hoofdprijs op het nationaal orgel-im provisatieconcours te Bolsward. In 1973 werd hem het improvisatiediploma van de stad Haarlem toegekend. Ter completering van zijn orgelstudie volgde Jan Kleinbussink diverse inter pretatiecursussen, o.m. bij Prof. Anton Heiier in Wenen en Gustav Leonhardt te Amsterdam. Gaandeweg ontstond een toenemende belangstelling voor- en spe cialisatie in de 17de en 18de eeuwse muziek. Dit resulteerde in een studie hoofdvak klavecimbel en barokuitvoe- ringspraktijk bij Ton Koopman in Am sterdam, welke hij binnenkort met een einddiploma klavecimbel hoopt af te ronden. Jan Kleinbussink is als docent ver bonden aan het conservatorium te Rot terdam voor de hoofdvakken theorie, basso-continuo en barokensemble. Hij concerteerde op vele orgels in Nederland en enkele West Europese landen en maakte opnames voor radio, tv en gram mofoonplaat. Daarbij is hij dirigent van het De venter Kerkmuziekensemble, een groep vokalisten en instrumentalisten die zich be-ijveren in de uitvoering van de 17de en 18de eeuwse kerkmuziek. Zij verzor gen o.m. de maandelijkse kantatedien- sten in de Grote Kerk te Deventer. Aanvang van het concert: 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. Toegangsprijs 4,CJP en 65+ 2,50. Organisatie: Stichting Kerkconcerten Goeree-.Overflakkee. SINT ANNALAND Uienveiling: van dinsdag 25 novem ber 1980. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 36,-----36,50. Uien drielingen, maat 35/40 opwaarts, Klasse twee N.L.: 25,20 - 25,90. Uienprijs per honderd küogram. Aanvoer: 86 ton. Extra kerkdienst: Op woensdag 3 de cember a.s. hoopt D.V. des avonds om 7 uur in de Nederlands Hervormde Kerk te Sint Annaland ds. D. J. Budding uit Scherpenisse een spreekbeurt te vervul len voor de School met de Bijbel. Nieuwe preventiekrant van het TBBS De Stichting Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie TBBS heeft dezer dagen een preventiekrant het licht doen zien geheel gewijd aan de problematiek van inbraak en diefstal. De krant in een eerste oplage van 150.000 exemplaren kan gratis worden aangevraagd bij het TBBS, Eemnesser- weg 56, Postbus 54 te Baarn. Telefoon 02154 - 16441. De krant wordt ook desgewenst in aantallen gratis ter beschikking gesteld; verzendkosten worden in rekening ge bracht. Voorkom schade Was inbraak vroeger grotendeels be perkt tot banken, winkels en opslag plaatsen in de grote stad, thans heeft de inbreker ook de particulier in zijn arbeidsveld betrokken. Het gevolg daar van is, behalve verlies van waardevolle zaken of voorwerpen waaraan men ge hecht is, tevens omvangrijke schade door vernieling. Hoewel vergaande pre ventieve maatregelen slechts gezamen lijk door overheid, bouwwereld en ver zekeraars genomen kunnen worden, kan de particulier zelf zeker was doen om zijn huis en haard veiliger te maken. In de preventiekrant wordt daar goede raad voor gegeven. Wel moet men het gezonde verstand voorop laten staan. Bedenk dat de meest vernuftige tech nische beveiligingsmiddelen hun nut verliezen wanneer men zich onvoor zichtig of zorgeloos gedraagt. Het TBBS hoopt met de vele wenken, tips en raad gevingen in de Preventiekrant te be reiken dat veel ongemak en schade zal worden voorkomen. Enkele jaren geleden zou niemand het geloofd hebben, maar het gezelschaps spel wordt weer populair. Steeds meer Nederlanders kruipen met familie of kennissen weer gezellig rond de tafel voor een partijtje Mens-erger-je-niet, Halma, Ganzebord. Vooral de spelletjes met een gokelement zijn erg „in" vol gens Huib Hotte, directeur van Konin klijke Hausemann Hotte, Njederlands grootste spellenfabrikant, beter bekend onder de naam Jumbo. Volgens hem is die stijgende belang stelling vooral te danken aan een hang naar nostalgie en huiselijke gezellig heid. De afgelopen kwart eeuw waren we met de opmars van de televisie niet meer van de buis weg te slaan, maar die verslaving begint wat over te gaan, ver moedelijk juist dank zij het enorme aanbod van programma's via de kabel, waardoor je tóch niet meer „alles" kunt zien en selectief kijken geboden is. Daardoor leren we weer dat er nog wel andere actievere manieren van ont spanning bestaan en omdat we het uit gaan wat verleerd zijn, vallen we terug op het traditionele gezelschapsspel. Waren het vroeger de ouders die hun kinderen op hoogtijdagen verrasten met allerlei spelletjes en puzzels, nu zijn het veelal de jongeren die de charme van het gezelschapsspel ontdekken en dat voor hun ouders of voor elkaar kopen. Maar er is tegenwoordig zo'n enor- men keus in spellen en puzzels, dat men al gauw door de bomen het bos niet meer ziet. Nu december de spellet jesmaand bij uitstek weer voor de deur staat, geeft Jumbo wat cadeautips voor de komende feestdagen. En Jumbo kan het weten met zijn keus uit meer dan 250 creatieve^, educatieve-, behen- digheids-, kans- en andere gezelschaps spellen, domino's lotto's kleuterwerk- jes, dam- en schaakborden, goocheldo- zen, bouwspeelgoed, volwassenen- en kinderpuzzels en kwartetten. Gezelschapsspellen Voor wie het nog niet heeft, is Mens- erger-je-niet natuurlijk altijd dé keus. Het is niet voor niets het meest gespeel de en het ineest verkochte spel ter we reld. Sinds de oorspronkelijke versie van 1933 is de uitvoering nauwelijks gewij zigd (alleen de „ch" is achter ,,mens" verdwenen) en hét op de doos beroemde „mannetje" blijft zich groen en geel er geren als zijn pion vlak voordat hij „binnen" is er door een tegenspeler toch nog nét wordt afgewipt. De goedkoopste uitvoering is er al voor 7,75, maar voor nog geen tientje meer heb je een zeer fraaie uitvoering van geprepareerd karton en met linnen scharnier. Een nieuwlgheidje van de laatste ja ren is overigens de Pop-O-Matic uit voering met een automatische dobbel steen-gooier (vals spelen kan dan niet meer) en een drie dimensionaal speel bord, maar de echte spelletjesliefheb ber gooit toch het liefst de dobbelsteen uit de hand. Strippenkaart En dan is er natuurlijk het goede oude Oudhollands Ganzenbord. Alleen de naam roept al een sfeer van gezellig heid op, van de gehele familie rond de tafel met een kop chocolademelk in tijden dat men zelfs nog niet droomde van TV. De oudste versie stamt voor zover bekend van vóór 1575. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar en naar het schijnt even gemakkelijk te leren als de nationale strippenkaart. Nóg ouder vermoedelijk het oudste spel ter wereld is natuurlijk het schaakspel. De oude Indiërs speelden het al rond de zesde eeuw voor Chris tus. Voor de beginner is er al een een voudig bordje met bijbehorende stuk ken (Staunton) voor 15,de wed- strijdschaker of wie dat wil worden koopt liever een houten schaakbord voor 62,50 met bijbehorende gevernis te palmhouten stukken, uitgevoerd met lood en vilt voor 65,maar dan heeft hij ook wel wat moois. Zoals gebruikelijk kan je zo'n bord omdraaien voor een spelletje dammen en daarvoor heeft men weer de keus tussen de goedkoopste gepolijste 3 cm damsteentjes voor 5,75 tot chique palmhouten schijven yan 3,5 cm voor 18,75. Een van de populairste spellen van de laatste tv/intig jaar is Stratego, het behoedzame spel tussen twee legers. Hoewel gekozen is voor Napoleontische figuren en slagordes, is Stratego in de Tweede Wereldoorlog bedacht door een Nederlandse onderduiker. Sinds de in troductie door Jumbo in 1959 heeft het spel de gehele wereld veroverd en is vooral in de Verenigde Staten zeer po pulair. Volwassenen en kinderen boven de 12 jaar beleven er veel plezier aan en wees gerust: hoewel het spel zich op het slagveld afspeelt, écht oorlogszuch tig is het niet, wél een kwestie van goed nadenlien en plannen. Een leuk Süiterklaascadeautje voor niet zoveel geld. Verschillende uitvoe ringen vanaf een mini-versie voor 14,90 tot een fraaie luxe uitvoering voor 37,50. Backgammon-rage Hét spel v£m de afgelopen jaren is wel Backgammon of zijn eenvoudige variant Tric-trac. Of het nu komt doordat toe risten oude mannetjes of Griekse ter rasjes dit spel onafgebroken hebben zien spelen of door de grote populari teit ervan die uit anglo-saksische ge biedsdelen is overgewaaid, het is in ieder geval een ware rage geworden. Een échte backgammon verslaafde be zit natuurlijk een houten met parelmoer ingelegde doos met vilten speelvelden, maar voor de beginnende trik-trakker is er al een goed uitgevoerde set voor 19,90 met een uitstekende gebruiks aanwijzing voor de verschillende va rianten als backgammon, tric-trac en het minder bekende Acey Deucy. Voor wie nu de keuze tussen deze bijna klassieke gezelschap- en twee-' persoonsspellen nog steeds niet kan ma ken, is er een goed alternatief: de spel- lendoos voor het gehele gezin. De eenvoudigste uitvoeringen welis waar van damspel, ganzenbord, halma, mens-erger-je-niet, wedrenspel etc, maar zo'n doos kost dan ook bij elkaar niet meer dan 19,75 en in top uitvoe ring 39,50. Daar zitten dan ook acht spellen in t.w. dammen^ ganzenbord, match point, mens-erger-je-niet, scha ken, script-o-gram, stratego en tric- trac (backgammon). Voor de kleintjes Voor de allerkleinsten (vanaf vier jaar) is er Tingo, een creatief bouwspeel goed van hout. Met verbindingsstokjes kan het kind de kleurrijke (gifvrije) blokjes van verschillende vorm tot leu ke figuurtjes samenbrengen, ook tot rij dende. Vijftien voorbeelden worden bij geleverd, maar het is de bedoeling dat het kind spelenderwijs zijn eigen varia ties gaat bedenken. Is het kind wat ouder dan kan hij of zij „de eerste stap pen op het podium" zetten met een goocheldoos. Wat is voor een kind niet leuker dan triomfen te vieren met de verdwijnende toverstaf, het touw met de knoop, de hoed met dubbele bodem of de magische speelkaarten. Voor het kind van zes is er al een doos met wat simpele trucs voor 13,75; dat breidt zich tenslotte uit voor kinde ren van 8 en 9 tot een bijna professio nele doos 47,50) met honderd trucs voor de magiër van tien jaar en ouder. Magische kracht bezit ook het gezel schapsspel Treffer 39,50), waarbij het geheugen van de twee spelers een be langrijke rol speelt. Treffer werd begin september tot „Speelgoed van het Jaar" gekozen, evenals een ander Jumbo-spel Computer Electro, waarbij knderen (én volwassenen niet te vergeten) eigen ken nis en dat van anderen kunnen testen en vergaren. Als gezelschapsspel of soli tair te spelen. Ook voor in je eentje in de donkere wintermaanden zijn de legpuzzels. Sommigen kunnen er aan verslaafd raken: je hebt daarbij de ongeduldigen, die snel resultaat willen zien of de be jaarden'voor wie de kleine stbkjes wat onduidelijk zijn. Voor hen zijn de zo geheten „quickpuzzels" van rond de 500 stukjes ideaal. Kinderpuzzels (vanaf 6,50) variëren van 12 tot 160 stukjes. Maar er zijn ook mensen, die de tijd en het geduld hebben om een heel schilderij met kleine stukjes te ma ken; voor deze echte puzzelliefhebbers zijn er fraaie platen tussen de 8,95 en 29,90 van 520 tot maar liefst 3000 stukjes. Voor wie de Laurel Hardy-film „Me and my pa" kent, waarbij de brui loft van OlMe w^ordt opgehouden door één ontbrekend stukje van een legpuz zel is hier een geruststelling: de fabri kant stuurt een ontbrekend stukje van een legpuzzel overal ter wereld gratis Enorme sortering korte en lange Speciale zeer lage kado- prijzen Met garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice. Hoogstraat 97 ROTTERDAM-C Tel. 010 - 117 117 Bij koop reisgeld binnen geh. Ned. v. 2 pers terug. 28 november en 2-3-4 december tot 21 uur geopend. van PANNEVIS nodig? Dan bellen naar Zaadhandel JOH. KLATS Numansdorp teL 01865 - 1579 TE KOOP ±140 roe (middelvroege) teL 01874 - 1913 GEBOORTEKAARTJEB worden bü ona direct fednikl Vele varUtlea Uw adres hiervoor U: GEBRS. DE WAAL TeL 27 29, SommeladUk Bel vroegtijdig voor het gratia Mevr. de Vin TeL (01114) - 1299. Hostess voor Goeree- Overflakkee en Schouwen-Dulveland o Ie Prijs; J.F, Molenkamp, Hardenvijk 2ePriis;,ï. Rentmeester, Maassluis 3e Prijs: L Makenbach, Koog a/d Zaan 4e t/m 25e Prijs: H,A. Groeneveld Alphen a/d Rijn J.H. Veldhuis Winterswijk N.H.ToIleZunderT J. ter Haar Driebuis J. van Kampen Nunspeet L. Joseph Nunspeet E. Segers Den Haaj; S. van der Gaauw Den Haap DAl v.(L Stroom Amsterdam J.WinkehnanSr. Haaricm H. Boer Den Oever E Cohen Amsterdam J^ Stieding Hiüegoni D. Voskamp IJmuiden M.BA1 Lechner Rotterdam L.H.G. Daniels Delft A. Verdelman Den Ha^iy R- Oïdenbeuving Hoogezand A- Krol Tilburg S.B. van Dorp-Kraaij Ermelo R. Zuidema Krimpen a/d IJssel AAL Willemsen Rotterdam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9