EIIAriDEII - HIEUWS Overdenking Op z'n Flakkees gezeit HUHS VIIN DE BERGHOOGTE uit de HeiUge Schrift STERVEND RIET 2e blad Vrijdag 28 november 1980 No. 4947 KVENSTER HET Uw huls verkopen TAMBOER Kerstkonsert te Middelharnis Kerstconcert 1980 VOOR AL UW BLOEMWERK BLOEMENHUIS KORTEWEG Drs. J. C. P. de Boer voorzitter o.a. huurcommissie Sommelsdijk BINGO-MIDDAG IN HET DIENSTENCENTRUM ff ff Herinneringen an IVIeneerse Ik luister zo graag naar het zingende riet als de wind door het loof komt gevaren Dat ruisende, zwellende, zwevende lied wie zal ons haar diepten verklaren? Het is of hei juicht als de zomerwind blaast, laat deinen die prachtige halmen Ik kijk naar die wuivende pluimen verbaasd, het is als geruis van Psalmen. Maar nu is het stil, want de rietzang is uit Vardord en vergaan zijn de krachten. Berooid staan de stengels, je hoort geen geluid het is of ze staan in gedachten. Het leven is kort, is zo maar voorbij dat heerlijke bruisende leven vol hoogten en diepten, dan droef en dan blij het kan ons doen juichen en beven. Getroost ga ik voort langs het stervende riet Ik heb toch de boodschap vernomen? De jubel die heenbreekt door pijn en verdriet, een eeuwige zomer zal komen! LANERTA VERVOLGVERHAAL blik op kerk m samsnlevlng De Hervormde Synode Een nieuwe secretaris-generaal De brief over de kernwapens Drie lange dagen vergaderde de Ge nerale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Een Synode, waar naar om meer dan één reden met be langstelling was uitgezien. Eén van die redenen was de benoe ming van een nieuwe secretaris-gene raal als opvolger van Dr. Albers van den Heuvel die de geruchtmakende overstap had gemaakt naar de VARA. Velen had den grote zorg over de vervulling van deze vakature, vooral toen bekend was geworden dat de benoemingscommissie als eerste op de voordracht had ge plaatst Ds. W. R. van der Zee uit Den Haag. Er kwam een aktie op gang van het hoofdbestuur van de Ger. Bond met een open brief aan alle sjmodeleden en een soortgelijke aktie van het hoofd bestuur van de Confessionele Vereni ging met een telegram om niet de voor gedragene, maar Dr. R. J. Mooi te kie zen, die al sinds dertien jaar secretaris voor algemene zaken is. En wat velen hadden gehoopt, maar wat niemand met zekerheid durfde voorspellen is ge schied: met de kleinst mogelijke meer derheid werd Dr. Mooi benoemd! Het is duidelijk dat dit niet alleen te danken is aan de synodeleden die tot de Ger. Bond en de Confessionele Ver eniging gerekend kunnen worden. Daar voor zijn deze in aantal te klein. Blijk baar heeft ook een gedeelte van de midden-orthodoxie tegen de voordracht in op Dr. Mooi gestemd. Over deze gang van zaken kunnen we ons allen maar verheugen. Niet dat we nu van Dr. Mooi ineens wonderen moeten verwachten. Maar hij is een heel andere figuur dan Van den Heuvel en staat bovendien veel rechtser in de kerk. En deze dingen zijn voor het ge zicht van de kerk naar buiten van veel belang. Minder verheugd kunnen we zijn over het aanvaarden van de brief over de kernbewapening die nu straks zal uit gaan naar de gemeenten. Zoals men weet is de Synode al tijdenlang met de ze materie bezig. Dat heeft nu geleid tot een soort pastorale brief waarin in feite de leuze van het I.K.V. wordt overgenomen: de kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland. In elk geval wordt gepleit voor éénzijdige ont wapening. Urenlang, tot in het holst van de nacht is over deze zaak gede batteerd en uiteindelijk werd het schrij ven met 39 tegen 13 stemmen aangeno men. De Hervormde Kerk heeft zich daar mee op een (atoom-) pacifistisch stand punt geplaatst dat geen rekening houdt met de realiteit, maar dat zeker ook niet het standpunt is van drie-kwart van de kerkleden, zoals de stemming zou doen concluderen. Het is het drijven van een toonaangevende groep, die vindt dat de kerk politieke uitspraken moet doen, maar dan wel zeer-links po litieke. Éi de mensen die zo denken of zo beïnvloed zijn zouden misschien ook weinig moeite hebben met een totalitair bewind. Men moet dan onwillekeurig denken aan het woord van Marx: „We hebben geen wapens nodig om het wes ten te veroveren, we moeten alleen zor gen de schoolmeesters en de dominees te infiltreren, dan komt de rest van zelf..." it TÜr Vele andere zaken, belangrijke en minder belangrijke, die de Synode be zighielden, gaan we nu voorbij. Er is telkens weer veel dat ons moet bedroe ven, er zijn toch altijd nog weer te kenen van hoop! WAARNEMER Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Dw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamls, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en snillen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. GOUDEN TIENTJE Wat moet een écht gouden tientje pre cies wegen? Ik heb namelijk het idee, dat het mijne vals is. Antwoord: Een gouden tientje uit de twintiger jaren moet een gewicht heb ben van 6,7 gram. ZENDERLICHT Wij zijn na verhuizing terecht geko men bij een zenderpark en tot onze ver bazing lichten de TL-buizen daar in huis op, ook al zijn ze niet ingeschakeld. Zelfs de hoofdschakelaar doet ze niet uitgaan. Antwoord: Elke zender straalt ener gie uit en nu u er verscheidene naast de deur hebt, vangen de fluorescentie- buizen daarvan het nodige op, om het gas te doen oplichten. Door hun con structie werken dgl. buizen altijd enigs zins als een ontvanger. Om dat deze energie door de ether, dat wU zeggen de u omringende dampkring, wordt toege- voerd, helpt het niet als u een schake laar omdraait of zekeringen losneemt Hebt u last van (te)veel licht, dan zult u normale gloeilampen moeten gebrui ken. ECHTE VAMPIER Ik heb altijd gedacht, dat vampiers verzinsels waren van filmproducenten, die de bioscoopbezoekers lekker wilden laten griezelen. Maar nu las ik, dat er wérkelijk bloedzuigende vampiers be staan. Wat zijn dat dan voor figuren? Kunnen die door open ramen binnen vliegen? Antwoord: De échte vampiers zijn geen mensen, maar bepaalde kleine vleermuizen in Midden- en Zuid Ame rika, die met hun messcherpe gebit wonden maken in de huid van vogels en zoogdieden, maar als ze de kans krij gen óók bij een mens, en voeden zich met het daaruit verkregen bloed. Daar door brengen ze vaak besmettelijke ziekten over, zoals hondsdolheid. Ze zijn alleen bij duisternis actief en slapen overdag in kolonies. De latijnse naam is Desmodontidae. Op de Balkan en bij Slavische volken kunnen bepaalde doden (zoals zelfmoor denaars) volgens het volksgeloof 's nachts hun graf verlaten en zich als vampiers voeden met het bloed van le venden. Er zijn pathologische figuren geweest, die door hun optreden aan vampiers deden denken, zoals vorst Vlad de vijfde van Walachije in de 15de eeuw en de Hongaarse gravin Elizabeth Ba- thory in de 17de eeuw. De eerste kreeg de (Roemeense) bij naam Dracul, dat duivel betekent en naar hem is de romanfiguur Dracula van Bram Stoker in 1897 ontstaan. Daarna kwamen allerlei navolgingen, in boekvorm en fihns. F. W. Mumau vervaardigde in 1922 de Duitse griezel film „Nosferatu" en die kreeg door zijn beangstigende sfeer en zijn symbolische inhoud veel navolging. Met name de Dracula-verhalen van Tad Browning uit Op 20 december a.s. zal er in de Grote Kerk te Middelharnis een konsert gegeven worden dat in het teken staat van de Kerst, de aanvangstijd is gesteld op 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door: De C.O.V. „Middelharnis" o.l.v. Rinus Verhage en het „Dordrechts Kameror kest". Er zullen werken ten gehoren ge bracht worden van J. H. Schein, H. Schütz, S. Scheidt, J. S. Bach en Vivaldi. Nadere informatie over het program ma volgt. Het belooft een boeiend en aantrek kelijk konsert te worden en wij advise ren U dan ook deze avond alvast vrij te houden. Kaarten zijn verkrijgbaar, vanaf 29 november, bij Boekhandel Ariese, Mu- ziekhandel Bernard, RABO-Bank „Mid delharnis" en bij de leden van het koor. De organisatie berust bij de „Stich ting Kerkkonserten Goeree Overflak- kee". OUDE ÏONGE Op woensdag 17 december 1980 hopen wij een Kerstconcert te houden in de Ned. Hervormde Kerk, Kerkring te Oude Tonge. Medewerkenden aan dit concert zijn de SHELL HARMONIE o.l.v. de heer Joh. van den Berg. En verder het SHELL mannenkoor, en SHELL-vrou- wenkoor, o.l.v. Ria Borgmeeijr. Opening, sluiting en meditatie wordt verzorgd door ds. de Jager, zulks geheel in de Kerstsfeer. Dit concert zal op het fraaie FRO- BENIUS-orgel worden begeleid door de organist van de Ned. Herv. Kerk te Oude Tongen, de heer H. A. van den Tol. Het concert wordt georganiseerd door de Muziekvereniging „VOORUIT" en de NED. HERV. GEMEENTE te Oude Ton ge. Kaarten a f 5,per stuk kunnen als volgt worden verkregen: Voorverkoop: aan de kas van de Rabobank, Voor straat 12, Oude Tonge. door overboeking, vóór 10 december a.s. op rekening 35.22.09.976 t.n.v. Kerstconcert SHELL Harmonie (dan liggen de kaarten klaar bij de ingang van de kerk. bij de ingang van de Ned. Herv. Kerk vanaf 19.00 uur (voor zover er nog plaats is. Het organiserend comité. Muziekvereniging „Voondt". Ned. Herv. Gemeente. 1931 met Bela Lugosi, van Robert Siod- mak uit 1943 met Lon Chaney jr., van Erie Kenton uit 1944 met Boris Karloff en van Terence Fisher (1959 - 1965) met Christopher Lee trokken veel bekijks en gelden als klassieke voorbeelden van vampierfilms. Maar die vampiers zijn allemaal verzinsels en de verfilming van dergelijke personages berust op allerlei trucages. U behoeft werkelijk niet bang te zijn, dat zo'n figuur door uw open raam naar binnen vliegt! Tegen vogels en vleermuizen kunt u zich met een hor beschermen. SLIJPSTEENTJE Bij verbouwing van de keuken kwa men er enkele gladde en sigaarvormige stenen naar boven, maar wat langer en platter. Het lijkt speksteen. Ik sluit een exemplaar in. Weet u wat het is? Antwoord: Dit is een oud slijpsteen- tje voor scheermessen. Voordat ze op de riem geslepen werden, moesten ze met een gladde speksteen worden voor bewerkt. Voor dat doel werd de spek steen met olie besprenkeld. ONGESCHIKT Mijn vrouw werkte in miJn kappers- bedrijf, maar is na ziekte helemaal ar beidsongeschikt verklaard. Ik moet zelfs huishoudelijke hulp hebben, omdat zij ook in huis vrijwel niets kan uitrich ten. Komt zij soms in aanmerking voor een of andere uitkering? Antwoord: Zij kan een uitkering anavragen krachtens de Alg. Arbeids- ongeschiektheidswet bij de bedrijfsver eniging voor het kappersbedrijf en die valt onder de Detam, Nyenoord 1, 2552 AS Utrecht, tel. 030 - 45 39 11. DE VANG EENS MACHTIGEN ^Jesaja 49 24 en 25). Maar behalve hen, die zich niet tegen de slavernij van de zonde verzetten, zijn er ook anderen. Mensen in wier hart het heimwee werd geboren. Het heimwee naar God en naar „Jeruzalem". Zij gin gen de gebondenheid voelen! De ban den gingen zo knellen. Het werd zo bang, zich de vang van een „machtige" te weten. En de klacht werd geboren: „Zou ook een machtige de vang ontno men worden?" Maar daar kwam nog iets bij. Bij de macht kwam het recht! De erkenning werd gehoord, dat dit knechtschap recht is. Dat de heerschappij van satan, zonde en wereld oordeel van God is. Dat we ook naar het rechtvaardig oordeel van God, tijdehjke en eeuwige straffen heb ben verdiend. Want Gods recht is ge schonden. Zijn eer is gekrenkt. En als God dat straft, dan is Hij enkel recht vaardig! Zo werd Gods recht gebillijkt, het oordeel aanvaard. De klacht werd zelf- aanklacht. Het bukken voor de over macht, werd een buigen voor het recht Gods. De nood werd zo groot! Verkocht onder de zonde, gekerkerd in onze ge vangenis. Hoe nog ooit waarachtig vrij te worden van de macht van de zonde? Hoe ooit te komen in de gemeenschap met God? Zal het dan worden een voor eeuwig omkomen onder de overheersende machten, die ons, naar Gods rechtvaar dig oordeel, gebonden houden? En uit de benauwdheid steeg het gebed op: „Twist met mijn twisters, Hemelheer, Ga mijn bestrijders toch te keer, WU spies, rondas en schild gebruiken. Om hun gevreesd geweld te fnuiken". Maar zie, als het zó werd in uw leven, dan is de redding nabij! Dan komt het wonder van die God, Die wonderen doet. Die een afgesneden zaak op deze aarde werkt. Alleen van Hem kan de redding komen. En daarom is het ook de Heere Zelf, Die zegt: „Ja, de gevangenen des machtigen zullen hem ontnomen worden, en de vang des tirans zal ont komen, want met uwe twisters zal Ik twisten en uwe kinderen zal Ik verlos sen". Daar gaat, in de donkere nacht van de hopeloosheid, het licht van Gods genade stralen. Daar belooft Hij aan het worstelend volk, dat in de nood Hem aanriep, dat zij ontrukt zullen worden aan de macht van de sterke; dat losgemaakt zullen worden de banden die hen binden! En Die het spreekt is de Almachtige, voor Wie ook de sterkste moet buigen, de Waarachtige, Die Zyn Woord waar maakt en Zijn belofte vervult. Hoe on mogelijk het ook schijnt het zal blijde werkelijkheid worden: het godvruchtige overblijfsel van Israël zal in vrijheid weerkeren uit Babel naar Jeruzalem. En: daar is een eeuwige verlossing voor allen, die op de Heere hopen. Dat gelooft de gebonden mens, die klaagt over zijn banden, maar niet zo! Dat wordt slechts van de Heere aanvaard. En daarom legt onze tekst er ook de na druk op, dat de Heere ZeU deze won dere woorden spreekt. En nóg wordt in het bedrukte zondaarshart het licht van de hoop ontstoken door de Heere Zelf. Dat doet Hij door Zijn Woord en Geest. Hij doet het geloof doorbreken tegen al le twijfel in, zodat het de dichter van psalm 116 mag worden nagezegd: „Gij hebt mijn banden losgemaakt. „Zij waren de vang eens machtigen, de gevangenen eens „rechtvaardigen". Maar de Heere ontneemt dat recht! Want door het lijden en sterven van Jezus Christus Is aan Gods recht vol doening geschonken. In het offer van Gods Zoon is aan satan het recht ont nomen om het volk Gods nog langer te knechten. En nu wordt de „rechtvaar dige" een „tiran!" En tegen die tiran staat God nu op! Nu gaat Hij twisten het de twisters. Nu gaat Hij de bestrij ders te keer! Nu maakt Hij de zaak van Zijn ellendigen tot Zijn zaak! Hij neemt ze voor Zijn rekening. Hij zend Zijn Zoon, op dat deze de werken des duivels zou verbreken. Öoe ook de satan als een sterk bewapende zijn hof bewaart, als Hij komt. Die sterker is, als Hij ingaat in het huis van de sterke, dan bindt Hij de sterke en ontrooft hem zijn vaten. Dan maakt Hij de zijnen vrij! En wie vrij gemaakt werd door de Zoon, zal waar lijk vrij zijn! Dat Is hier slechts ten dele. Hier blij ven de banden van satan, wereld en zonde knellen. Maar eenmaal komt de grote „bevrijding". Dan zullen de vrij- gekochten des Heeren wederkeren en tot Sion komen met gejuich en eeuwige blijdschap zal op hun hoofd wezen. Dan zijn zij eeuwig vrij! Zalig dan, die het weten mag, als de vang eens machtigen en de gevangene eens rechtvaardigen hopeloos verloren, maar door 's Heeren genade ook won derbaar gered te zijn. En zo gij slechts allen kunt spreken van „hopeloos verloren", zo alle hoop u gans ontviel, hoop dan op de Heere! Smeek Hem om losmaking van uw ban den. Hij is Dezelfde, Die het zijn Israël toeriep: „Op uw noodgeschrei, deed Ik grote wonderen. Hij doet ook nu nog grote wonderen! Houd aan, grijp moed, uw hart zal vrolijk leven. Nooddrufti- gen veracht Zijn goedheid niet. Want: nooit zal Hij Zijn gevangenen begeven! B. H. H. Onlangs is de heer J. C. P. de Boer benoemd tot voorzitter van de huurcom- missies voor ressorten Rotterdam, Schiedam en Brielle. Hij is de opvolger van de verschülende part-time voorzit ters, die tot voor kort per ressort func tioneerden. De nieuwe professionele voorzitter is bij Koninklijk Besluit voor zes jaar be noemd. De huurcommissies doen uit spraken over geschillen tussen huurders en verhuurders over de huurprijs en bij komende kosten. De heer De Boer is 34 jaar. Na zijn studie economie aan de Erasmusuniver- siteit te Rotterdam is hij werkzaam ge weest als directeur bij de woningbouw vereniging St. Hippolytus te Delft. De heer De Boer is gemeenteraadslid (frac tievoorzitter CDA) van de gemeente Montfoort. Bij problemen of vragen over huur en verhuur kan men zich het beste wenden tot het secretariaat van de huurcom missie. Baan 16-18-20, Rotterdam, tel. 010 - 119250, of Rozenhof 33, Dordrecht, tel. 078 - 133751. Traditiegetrouw houden we in het Dienstencentrum op vrijdag 5 december een Bingo-middag. Er zijn weer vele mooie prijzen te winnen en ter gelegen heid van Sinterklaas zal er iets lekkers bij de koffie zijn. Iedereen is natuurhjk weer van harte welkom en mocht u graag willen komen, maar bent u slecht ter been, bel dan 3366 en wij zorgen voor vervoer. Aan vang 14.00 uur. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 30 NOVEMBER 1980 NIEUWERKERK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. J. Baas, Burgh Ge- ref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 uur de heer C. v. d. Louw, Rotterdam en 5 uur de heer P. Pet, Hellevoetsluis Geref. Gemeente 9.30 en 3.30 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur leesdienst. NIEUWERKERK ZENDINGS KALENDER-ACTIE GEREF. KERK Een door de Zendingscommissie ge houden actie kalender verkoop in de Gereformeerde Kerk van Nieuwerkerk/ Oosterland bracht het mooie bedrag op van ruim 981, Het betreft hier de speciale Zendings kalenders voor 1981. Mag ik U en Uw lezers eerst vertellen dat ik un gebore Munheersenaer binne! Op dun Oastdiek brocht ik mun vóór- scho:oljaeren deur. Dat veranderde un beetje toen ik 5V2 van schole afmost! Géén kattekwaed, geweun mééverdiene! Tot mun twintigste jaer op die vazze (Flakkee) deur gebrocht. Wier op mun zestiende jaer, Speenhoff genoemd! 'k Ha Vermeule in Reevers, (dienders) wel us geplaegd, kon overal an méédoewe, mar was wel us dun belhaemel, mar zouwe nóóit geen ouwe Mozes of aole Króón getreiterd ha. Aele kon taovere? Oei, wat haawe ik in Jaopje Blok veul brokken van dur opgegete! In veule geholpen! Toen mim een jaer op schole gienge Meria, un ongetrouwde dochter van rentmeester Chris V. d. Broeck, op schole. An juf frouw Nijgh, de dikke juf van de twééde klasse; of dur jonges waere, die op de kinderbond wouwe komme. Dan zou dur in het tuunhuus ons alles geleerd worre! Daer haauw ik eerbied haauwe, voor aolles wat leeft, geipprd: Vanzaalf weet ik veul van volksgebruu- ken: zoas: lote voor dienst: in 11 no vember Sintermaerten. Ik las in E.N. van énen v. d. Vad; hie noemt zun eige un gebore Mtuiheerse- naer. 'k Ha naoit van dien naem ge- haord! Da zeit netuurluk niks, mar Jaop Blok in Giel van Donge kenne die naem oak niet! Die v. d. Vad? geeft in z'n leste stikje un verhael over Sin- turmaerten! Na, dat hao oak mee ge- maekt, mar nie zó. Je kon un geweune suukerpee niet uutholle om hut kaers- jen in te zetten. Want un suukerpéé schilfert. Je mos voor un lampejon mit un kaersje een bééte hao (voederbiet). In die waere an de péékaoje beslist niet volop, V. d. Vad!!! Daer kon zaalfs Danker Peeman niks an verhelpe, wel zou wun dur één mee- brienge, as tnn di'r r^nr &&r\e vond in 't land! Zó weinig waere dur. Met groete an alle Menheersenaers. C. V. d. Valk Vondelpark 2 Maassluis. door PAULA Amsterdam - H. A. van Rottenburg N.V. 9 Hans kleurt, voor nog zoveel wil hij niet dadelijk zeggen, dat hij dit ook ge^ looft, ook niet al heeft hij de belofte van voortgeholpen worden dan reeds gehad. Mijnheer Wagner ziet zijn verlegen heid en vraagt: „vertel me maar eens iets van je zelf, van je ouders. Leven die beiden nog? Heb je broers en zusters? Vertel maar, ik luister! Dat je evenals je vriendinnetje in Zwitserland geboren bent, vertelde je me die middag reeds. Maakt Maria het goed?" Gelukkig, Hans voelt zich wat ont spannen. Ja, hij is in Zwitserland ge boren, in een ontsuimige winternacht, hoog in de bergen. Terwijl de andere kinderen, acht zijn er buiten hem nog, allen in het ziekenhuis in Martigny ge boren zijn. „Zo, zo, jij begon al vroeg met uitzon deringen. En is dit zo gebleven?" „Ja", lacht Hans en vertelt dan hoe hij evenals de hond aan de hjn kwam te lig gen omdat hy altijd wegliep, al heel vroeg op onderzoekingstochten uitging. „En... is dat jeugdig verlangen om weg te zwerven of met andere woor den wat meer van de wereld te zien, je bij gebleven?" „Ja mijnheer Wagner, maar toen mijn beide broers Max en Otto het huis uit gingen, kon vader mij de eerste jaren niet missen. Nu is GÜbert, die op mij volgt, wel weer zover, dat hij mij zou kunnen vervangen, alleen..." „Ja, zeg 't maar!" „We zagen de weg niet. Ik heb me zelf door thuis-studie wat meer ontwik keld dan mijn beide broers die hier in Martigny op een fabriek werken. Bei den zijn getrouwd en hebben het heel goed, maar..." „Daar voel JiJ niet voor?" „Ik zou wel op een fabriek willen werken om practisch werk te leren, maar dan moest ik vooruitzichten heb ben het verder te kunnen brengen. Ik zou niet graag rmjn gehele leven op een fabriek slijten". „Dat kan Ik me levendig voorstellen. Maar je zei zoeven, we zagen de weg niet, wachtte je dan op het één of an der gebeuren, dat je de weg zoudt kun nen wijzen? Is dat niet een té lijdelijk wachten geweest? Had je je opgedane studie niet beter wat eerder productief kunnen maken?" „Neen, mijnheer Wagner, dan had ik zeker het gevoel gehad uit de weg ge lopen te zijn, vader kón mij een paar jaar geleden nog niet missen. Wel ben ik er steeds om blijven bidden, dat als de tijd kwam, dat vader mij missen kon of de Heere dan mijn weg voorspoedig wilde maken". Verrast keek mijnheer Wagner de eenvoudige jongen vóór hem aan. Daar had je dat sterke geloof en dat kinder lijk vertrouwen van de bergbewoner weer. 't Leven te midden van Gods vrije natuur en het dagelijks contact met de machtige werken van Zijn hand, gaven hun dat rustige, dat zekere we ten, dat geloof in Gods leiding. De grote blauwe jongensogen roepen mijnheer Wagner tot de werkelijkheid terug. „'k Was even afgedwaald, mijn jon gen, bij het horen van zoveel bewuste kinderplicht en dat sterke Godsvertrou wen. Als je beide bewaart, móet het je goed gaan. Nu je mij dit alles vertelt, twijfel ik er niet meer aan of God heeft met dit op zo wonderlijke wijze samen brengen wel ter dege een bedoeling. Dit kon de verhoring van je gebed wel eens zijn, Hans!" „Ja mijnheer Wagner!" „Zo, dat denk j© dus zelf ook?" „Ja mijnheer". „Nu zal ik je eens het een en ander van mezelf vertellen. Indertijd bezat mijn vader een paar grote ijzerfabrieken in Sion, de plaats waar ik geboren ben. Mijn vader stond er op, dat ik studeren zou. Ik koos rechten, promoveerde, maar vestigde mij niet. Ik begon met de lei ding van ons groot personeel, zowel die van de kantoren als van de fabrieken, op nuj te nemen. Na er mij volkomen ingewerkt te hebben, heb ik enkele studiereizen gemaakt. Ik voelde dit als beslist noodzakelijk, want hier doe je dit en daar weer wat anders op. In Holland deed ik echter het voor naamste op, n.l. mijn vrouw. En dét gaf de doorslag my voorgoed in Hol land te vestigen. Mijn schoonvader be zat in de Achterhoek, een bepaald ge deelte in HoUand, eveneens grote ijzer- fabrieken, zodat we na kennismaking al spoedig tot handelsrelaties overgingen. Na ons huwelijk trok mijn schoonva der, die al jaren sukkelend was, zich uit de zaken terug en liet alles aan mij over. In de eerste jaren bracht ik wei nig veranderingen aan, doch na zijn dood heb ik enorm uitgebreid, zodat ik nu verschillende grote fabrieken bezit. Met genoegen neem ik straks wat meer kennis van je algemene ontwikkeling om daarna eens rustig te overwegen wat ik je zal voorstellen. Natuurhjk kan ik je alleen in Holland iets aanbieden, daar mijn vader zijn fabrieken in Sion ver kocht. Nu zou je door zijn voorspraak ook dédr wel een plaats kunnen krijgen, maar ik zou zeggen probeer eerst eens wat meer van de wereld te zien. Heb je eenmaal iets bereikt, wét dan ook, dan staan -per slot van rekening alle landen voor je open. Je zult je dan wel op talen moeten toeleggen. Hoo staat het daarmee?" „Met Frans en Duits red ik me het makkelijkst. Het Nederlands spreek Ik gebrekkig, versta het vrij goed. Wat ik er van weet, heb ik van de vele tou- risten geleerd, die 's zomers ons land be zoeken". „Leer je makkelijk Hans?" „Ja mijnheer Wagner, vrij makkelijk. De grammatica van mijn talen zal ech ter wel wat te wensen overlaten". „Dat kan haast niet anders, maar die is bij te werken. Wij hebben op ons dorp in de Achtertioek een uitstekend hoofd van een school, ene mijnheer De Grave, die zou als ik het hem vroeg je met al les kunnen helpen. Nu zal ik je eens een voorstel doen. Je komt over een paar maanden naar Holland, dan hoop ik ook wer thuis te zijn. Ik duik in die tijd een goed kosthuis voor je op en zorg voor een plaats op één van mijn fabrieken, je werkt daar 's morgens practisch en 's middags studeer je. Pas na verloop van tijd zal blijken of het plan, dat ik me zo ongeveer heb voorgesteld, voor uit voering vatbaar is". „En dat is mijnheer?" „Ja... ik weet niet of ik er goed aan doe je dit nu al te zeggen, 't Mocht eens niet gaan, dan zou dit al dadelijk een teleurstelling voor Je zijn. Ik geloof dat het beter is, dat ik het nog even voor mij houd". „Ja, als u dit beter voorkomt! Ik ben met wat u voorstelt al heel blij. Denkt u, dat ik me financieel zal kunnen red den?" „In ieder geval behoef je dóér je hoofd niet mee te breken, dat is voor mijn re kening. Ik zal nooit kimnen vergoeden wat JiJ geheel belangeloos voor ons gedaan hebt. Naast God, hebben wij ons leven aan jou te danken. Het is zo heerlijk daar iets voor terug te mogen en te kunnen doen. BiJ het repareren van mijn wagen heb ik best gezien dat je handig bent. Ik kan je al dadelijk zonder enig be zwaar iets laten verdienen op de fa briek, zodat je niet dat deprimerende gevoel behoeft te hebben alles zo maar te krijgen. Alleen zal dit niet voldoende zijn je kosthuis en je lessen te betalen. Maar dat is alles van later zorg. Als JiJ wilt, zul je iets kunnen be reiken al zal je jeugdfantasie, om in zo'n „metalen vogel" in de bergen neer te strijken, wel niet in vervulling gaan. Maar nu nog Iets. Je vriendinnetje zal nog wel wat geduld moeten hebben. Zij is van je plannen natuurlijk op de hoog te". „Wij hebben het er tenminste meer dan eens over gehad". „En... juicht zij je plannen ook toe?" wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5