^l II?*) htubredftse I Kentering na een zeer tragische periode Flakl(ees eigen Zeel(ailettenl(orps 26e jaargang ZEEL.^^'^ Vrijdag 28 november 1980 No. 4947 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEHIDE GR01SrDSL4G VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Virschijta tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond voor €ÜÊe zékaheÊAl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Raad beslist: GEEN ANTIEKE KANONNEN IN GOEDEREEDE B W MIDDELHARNIS OPPONEREN TEGEN INDELING FLAKKEE BIJ ZEELAND I BEZOEKT ONZE Automof)ielen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 Weer woningbouw in Dirksland ff ff Als men 't wil Door een vijftal flakkeese volwassenen met een open oog voor de tegenwoordige jeugd wordt momenteel stevig gedacht over de oprichting van een flakkees Zeekadetten-korps. Daarin zou den jongelui zowel jongens als meisjes vanaf 11 jaar weliswaar plezierig maar zeker ook konstruktief bezig kun nen zijn. Het initiatief is, waar het ter sprake kwam, met instem ming begroet! D'66 m MIDDELHARNIS i^ POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redacüe en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 9.50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per Tom. Bij contract speciaal' tarief. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De idee van de meerderheid van B en W (burg van Velzen en wethouder Vis ser) om de facade van het oude stadje Goedereede te sieren met een viertal antieke kanonnen zal niet verwezenlijkt kunnen worden omdat de raad niet de gevraagde achtduizend gulden heeft uit geteld voor het maken van een viertal houten rolpaarden; de houten dragers waarop de kanonslopen zouden worden aangebracht. In de vorige raadsvergadering kwam er uit de raad nogal wat oppositie en in een streven om te redden wat er te redden viel werd door dhr. van Oosterom voorgesteld het eerst met twee kanonnen aan te zien waardoor het ge vraagde crediet tot vierduizend gulden gehalveerd kon worden. Ook dat bleek de raad te ver te gaan, althans waren er evenveel vóór- als tegenstemmers. Door afwezigheid van SGP raadslid B. Noorthoek kon het gebeuren dat de stemmen met 6-6 staakten. J.l. donderdag toen de raad in voltal lige samenstelling weer vergaderde kwam het voorstel andermaal aan de orde. Met zijn afwijzing van het voorstel zorgde dhr. Noorthoek ervoor dat de stemmenverhouding 7-6 werd zodat de rolpaarden er niet zullen komen. Met de overige tegenstemmers vond dhr. Noorthoek de gevraagde uitgave niet verantwoord. De kanonnen die ove rigens al geruime tijd geleden zijn aan gekocht zullen derhalve niet worden opgesteld. Op de vraag wat er dan met het antieke geschut zal gebeuren meende de voorzitter als beste oplossing te kun nen geven: „bewaren want ze worden veel geld waard!" Via toreningang naar Herv. Kerk Ouddorp. Wanneer, zoals in het voornemen ligt, de gemeentetoren van Ouddorp volgend jaar zal worden gerestaureerd zal er een doorgang gemaakt worden naar de kerk. Nadien zullen de kerkbezoekers via de toreningang de kerk binnengaan en verlaten. Een van de thans in gebruik zijnde zij-ingangen van de kerk kan dan ver vallen wat de kerkvoogdij de mogelijk heid biedt de kerkruimte met plm. 150 zitplaatsen uit te breiden. Voor een bedrag van 6.000,heeft de kerkvoogdij het recht van doorgang van de gemeente gekocht; van gemeen tewege zal er zorg voor worden gedra gen dat de toren niet op zondag ter be zichtiging door belangstellenden zal worden opengesteld. Met die toezegging zoals bovenbe doeld bleek de PvdA fractie niet te kunnen instemmen: „de gemeente kan zich niet verplichten om de toren zon dags gesloten te houden ook al is. er mo menteel geen behoefte aan openstel ling", gaf. dhr. Reus te kennen De raadsvoorz. burg. van Velzen had evenwel een gedegen antwoord gereed door erop te wijzen dat een dergelijke bepaling inherent aan het gebruik is en daarom een volstrekt logische is: „wan neer we de kerk toegang geven dan moet het duidelijk zijn dat die toegang voor andere zaken is geblokkeerd", be zag de voorzitter.. Bovendien wees hij erop dat de grond via welke de toren bereikt moet worden eigendom is van de Herv. Gemeente zodat de Kerkvoog dij de gemeente de toegang zou kunnen ontzeggen. „Wanneer de toren zondags niet ge sloten zou zijn dan zou de kerkvoogdij van zijn plannen afzien", verklaarde dhr. de Jong zeker te weten. Desniettemin verklaarden de 3 PvdA vertegenwoordigers zich tegen de op te nemen bepaling. Een kreet Besloten werd tot verhuur aan de PTT van het gerestaureerde pand Groen- markt 1 te Goedereede voor het huis vesten aldaar van het postkantoor. Het was dhr. van der Laan (SGP) die het voor stel critisch bekeek, „want", zei dhr. v. d. Laan: „de PTT heeft bewezen een wispelturi ge tante te zijn die ons de laatste jaren spaarzamelijk met service heeft bedeeld. Is er nu enige vastigheid dat die verhuur niet zomaar voor een jaar is?" „Dergelijke kreten hebben we wel meer gehoord", antwoordde weth. J. Voogd maar dat bleek een wat verkeer de woordkeus. Dhr. v. d. Laan pikte het niet dat zijn vraag werd beschouwd een kreet te zijn. „...een kreet is een loze schreeuw, zonder achtergrond!" wierp hij tegen, benadrukkend dat aan zijn vraag een achtergrond niet kan worden ontzegd. „Voogd moet dat maar terugnemen", vond dhr. v. d. Laan en hij vond in zijn fractiegenoot geen kwaaie: „we maken er een harte-kreet van!" bood dhr. Voogd aan. Burg van Velzen evenwel gaf die ver broedering weer een deuk toen hij weth. Voogd helemaal gelijk gaf en laconiek vaststelde: „'t was inderdaad een loze kreet!" Om dat te staven herinnerde de voorz. eraan dat de raad vorig jaar juni een crediet van 127.500,beschikbaar stelde voor de restauratie van het pand je toen al in de wetenschap dat de PTT zich daar voor langere termijn zou wil len vestigen. De raad ging toen met de credietver- lening accoord, gevoelig zijnd voor het door B en W aangedragen argument dat een en ander een definitieve vestiging zou bevorderen. „U hebt gewonnen..." liet dhr. v. d. Laan weten, tevreden met de PTT ves tiging in het stadje. —O------ Lezing i-an de argumentatie die de Minister vi n Binnenlandse Zaken, in de toelichtlniï ,'>p zijn wetsvoorstel tot ver deling vaïi de provincie Zuid Holland, aanvoert om toch Goeree Overflakkee bij Zeeland in te delen, heeft burge meester en wethouders van Middelhar- nis er toe gebracht reeds thans met kracht tegen dit voorstel te protesteren. De argumenten van de minister zijn on deugdelijk en geven blijk van een ge brek aan keunis van deze regio, vinden zij. De minister voert aan dat de bestem ming van het gebied in hoofdzaak agra risch-rekreatief van aard is en daarom niet bij Rijnmond behoort. Verder wordt gezegd dat er duidelijke overeenkom sten zijn met Zeeland voor wat betreft de aard van het gebied in sociaal-eco nomisch en in sociaal-cultureel opzicht. Hier stelt het Middelhamisse College tegenover dat Goeree Overflakkee voor zijn economische ontwikkeling volstrekt afhankelijk is van de ontwikkeling van de Rijnmond. Er is uitbreiding van bedrijfsvesti gingen, vooral vanuit de Rijnmond naar Middelhamis voorzien o.a. in het voorontwerp streekplan Zuid Holland Zuid. Middelhamis heeft sinds kort 25 Luiu.iivr£iTi'j:jur x±.o XJUJumf iji/r« uj.oiu-2043 T ha industrieterrein beschikbaar. Daar moeten vooral bedrijven komen die b.v in het kader van stadsvernieuwing uitbreiding uit de steden weg moeten en waarvoor in de rest van Rijnmond on voldoende industriegrond beschikbaar is. De landbouw vindt plaats op veelal grote bedrijven met een zeer moderne bedrijfsvoering en geeft dan ook werk aan relatief weinigen. De afzet van de agrarische produkten gaat vooral via bedrijven en Instellingen in Rijnmond of Westland. Het veilingbestuur van Barendrecht heeft reeds eerder uitgesproken dat de landbouwbelangen van Goeree Over flakkee op Rijnmond zijn gericht. De rekreatie is voor Middelhamis van zeer beperkt belang. Enige uitbreiding is met het oog op de werkgelegenheid voorzien. Daarom is ontwikkeling van het Haringvlietgebied gewenst. Dit pleit voor onderbrenging van het ge hele Haringvlietgebied in één provincie, m.n. de provincie waar de rekreanten vandaan komen: Rijnmond. Aangezien de Grevelingen als rekrea- tiegebied door het Rijk reeds in ver gaande ontwikkeling is gebracht, geldt het bezwaar van onderbrenging van dit gebied in twee provincies veel min der. Overigens bestaat er sinds jaar en dag een groten pendel vanaf Goeree Over flakkee naar de Rijnmond, meer dan een derde deel van de afhankelijke be roepsbevolking (de werknemers) pende len. Voor de voorzieningen, die het eiland zelf niet meer heeft, gaat men naar Rotterdam. Scholen, ziekenhuizen, concertzaal, schouwburg, winkels worden daar be zocht. Zelden gaat men daarvoor naar Zeeland. Aan de eerste steen die burg. H. Bos dinsdagmiddag in het bestemmingsplan „Molenzicht" te Dirksland legde werd door hem en anderen een hoger sym bolische waarde toegekend dan alleen maar een wat roemloze eersteling te zijn. Méér dan dat markeerde de steen een keerpunt in Dirkslands ingezonken bouw-historie en dat was reden tot gro te vreugd waarin zelfs de driekleur werd gehesen, al moest de vlaggemast dan ook worden geïmproviseerd. Ook aan de wording van „Molenzicht" lag een welgeslaagde improvisatie ten eirondslag, toegepast nadat het met „Dirksland-Zuid" helemaal mis was ge gaan Geen wonder dat het daar in de ge houden toespraken steeds weer over ging. Zes jaar had het geduurd vooral eer „Dirksland-Zuid" eindehjk door GS werd goedgekeurd maar de aanvanke lijke opluchting zou het gemeentebe stuur snel vergaan: „...de grond werd vlak voor onze neus weggekocht!" ver haalde burg. Bos met een stem waarin de teleurstelling nog na-klonk. Spr. doelde op de manoeuvres van de exploitatiemy „Delf en Schieland" die, naar 's burgemeesters veronderstelling mede op die actie de nek had gebroken en intussen failliet is verklaard. Dat alles kwam ter sprake in een wat informele bijeenkomst in „de Schakel" waar op de start van de bouw een toast werd uitgebracht. Op de bouwplaats zelf had de heer van Prooijen als voorzitter van de Wo- ningbouwver. de genodigden verwel- Thans zouden de heren willen weten in hoeverre Flakkee in de oprichting van een zeekadetten- korps is geïnteresseerd en met na druk wordt dan ook gevraagd om reacties. Die mogen komen van vaders en moeders maar ze ker ook van de jongelui zelf! Het gaat tenslotte om hen en zij zul len aan het korps gestalte moe ten geven. De idee voor een Flakkees zee- kadettenkorps werd geboren toen het Zeekadettenkorps van Rotter dam in Middelhamis een Paas- kamp hield waarbij hun „club huis" een voormalig binnenvaart schip in de haven werd afge meerd. Een van de voornoemde 5 Flakkeeërs, dhr. Rietdijk uit Som melsdijk bracht meermalen een bezoek aan het schip en legde daar contacten die nu, bij de op richting van een Flakkees korps, goed te pas zullen kunnen ko men. Alhoewel zich terdege bewust van de klippen die nog zullen moeten worden omzeüd vooraleer het Flakkeese zeekadettenkorps een feit is durft dhr. Rietdijk toch al wat vooruit te blikken. Dan denkt hij aan deelname van zo'n dertig a veertig jongens en meis jes, geüniformeerd met een pak- kie dat zal lijken op het marine uniform. Dhr. Rietdijk ziet dan ook een eigen clubhuis in de voim van een zelfvarend binnenvaartschip waarmee de groep ook elders op kamp zou kunnen gaan. Hij ziet dan de jongelui zeilen en roeien, zwemmen en het leren navigeren en hier en daar ook een handje uitsteken in de gemeen schap die ze wUlen dienen. Jongelui van het hele eüand die zich aangesproken voelen die nu in hun vrije tijd misschien wat lanterfanten bij gebrek aan zin voller bezigheden, ze worden ge vraagd op het hier geschrevene te reageren. Dat kunnen ze doen schriftelijk of telefonisch aan het onderstaande adres: Dhr. Rietdijk, St. Joris Doel- straat 10-12, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2776. Hiermede is in het kort aangegeven dat de argumenten van de minister door Middelhamis als nauwelijks ter zake doende worden afgewezen. Er is echter nog hoop dat de minister van zijn dwalingen weerkeert: hij merkt ook op dat er „een zekere oriëntatie op Rotterdam bestaat" en dat „niet alle op Goeree Overflakkee gelegen gemeen ten aansluiting bij Zeeland voorstaan" en dat hij daarom het gebied als „mar ginaal" aanduidt. Met harde cijfers uit onderzoeken en met plannen voor de toekomstige ont- wikkeliag die Middelhamis en de huidi ge provincie Zuid Holland hebben opge steld is gemakkelijk aan te tonen dat de oriëntatie op Rotterdam (lees agglo meratie Rotterdam) vrijwel voUedig is en dat derhalve indeling bij de nieuwe provincie Rijnmond voor de toekomst van het eiland van grote betekenis is. „Het staat voor ons vast dat Zeeland onze belangen, mede gezien de daar reeds bestaande problematiek, nimmer evenzeer daadwerkelijk kan dienen", al dus het College in zijn schrijven. Het belangrijkste is wel, dat te zijner tijd gekozenen van Goeree Overflakkee gaan meepraten en meebeslissen in het provinciaal bestuur waar de zaken aan de orde komen die onze belangen be treffen. Liever een kleine stem in Rijn mond dan geen stem. Op 11 november is er een werkgroep D'66 ingesteld. Doel van de werkgroep is te komen tot de oprichting van een afdeling „D'66 Middelhamis" waarin de kernen; Mid delhamis, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Stad a/h Haringvliet zijn vertegen woordigd. De leden van de werkgroep zijn: Magtelt Coepijn-Ubbink, tel. 01870 - 4949. Ferry Donker, tel. 01875 - 1761. Jan Niks, tel. 01870 - 4789. Aaf Smits-Eykeleenboom, tel. 01870 - 2998 Kees Voogd, tel. 01870 - 4696. Lucie Wolfs-Kokkeler, tel. 01875 - 1761. komt met letterlijk open armen. Die ar- menbleven in de spreidstand toen dhr. van Prooijen de schone ligging van „Mo lenzicht" onder de aandacht bracht „met hier een molen met lustig draaiende wieken" („ja... je mot wat fantasie ge- bruuke", laste dhr. van Prooijen in toen ieder de molenromp zonder kap en wie ken bekeek) „en daar nog een molen, de vroegere watermolen". Vaardig legde burg. Bos de eerste steen, best bereid om die activiteiten nog even voort te zetten omdat het hem niet vlug genoeg kan gaan, maar aannemer van den Nieuwendijk vond dat het toch maar beter bij de ene steen kon blij ven. Er zijn in „Molenzicht" 43 woning wetwoningen in aanbouw genomen, voor volgend jaar staan er 58 op het program, ook in Melissant en Herkin gen wordt gebouwd en dat alles be schouwend kwam dhr. van Prooijen tot de uitspraak dat binnen twee jaar de woningbehoefte in Dirksland klein ge worden zal zijn, „misschien zo dacht dhr. van Prooijen zullen we dan nog wel eens mensen van elders aan moe ten trekken". Burgemeester Bos maakte er geen ge heim van de nodiging tot het leggen van de eerste steen als eervol te hebben ervaren, om persoonlijke-, maar zeker ook om ambtelijke redenen want het uitblijven van bouwactiviteiten met na me in het dorp Dirksland had de be- stuurderen zeker niet lekker gezeten: „we hebben een periode van vijf jaar gekend (1974 - 1978) die ons met grote zorg heeft vervuld; er werden 63 wo ningen gebouwd maar er werden er 75 aan de woningvoorraad onttrokken", somde dhr. Bos op, duidelijk makend dat die jaren een negatief saldo m.b.t. de woningvoorraad hadden opgeleverd. Vervolgens diende zich de teleurstel ling met „Dirksland-Zuid" aan: we hoeven er niet sentimen teel over te doen maar we wisten bezig te zijn met de belangen van tientallen woningzoekenden die bij gebrek aan een woning onze gemeen te verlieten", stelde dhr. Bos spijtig vast, sprekend ook over de nadelige invloed die dat op het dorpsleven heeft, minder bestedingen en min der jonge kinderen waardoor het leerlingental op de scholen terug loopt. Met nadruk stelde dhr. Bos vast dat' zy die naar elders vertrok- De heren lijken met verbazing te kijken naar de speciekuip, een attribuut dat in lange tijd niet in Dirksland gezien werd. ken weliswaar uit het oog-, maar ze ker niet uit het hart zijn en ze wor den, zodra de gelegenheid zich daar toe voordoet, graag naar het Dirks- landse worden teruggenood. Het keerpunt is bereikt en als „nood- voorziening" fungeert momenteel het plan „Molenzicht" dat in een onnavolg baar tempo werd ontmorpen en bouw rijp werd gemaakt. Het plan maakt binnen een aantal jaren de bouw van 150 woningen mogelijk terwijl men in middels ook weer doorgaat met „Dirks land-Zuid" waarin recentelijk de bouw grond werd aangekocht. Dhr. Bos bleek met dat alles bijzonder ingenomen; „na de trieste periode staan de lichten ge lukkig weer op groen!" Vervolgens werd nog gesproken door architect Klap uit Waarde; hij bood burg. Bos ter herinnering aan de eerste steen legging een „zilveren" troffel met inscriptie aan. Ook aannemer v. d. Nieu wendijk uit Stellendam voegde er zijn gelukwens aan toe met de belofte dat er snel en goed gebouwd zal worden: „we zijn blij weer terug te zijn in de ge meente Dirksland", gaf dhr. van den Nieuwendijk te kermen, „we zullen trachten het voor 100»/o waar te ma ken". De voorzitter van de Raad van Com missarissen van de Woningbouwver. „Dirksland" dhr. D. A. H. van Dis gaf blijk van grote opluchting, „want", zei dhr. van Dis, „eigenlijk is er al sinds 1961 niet meer gebouwd". Dhr. van Dis wist maar al te goed hoe moeilijk het geweest is door de jaren heen de wo ningzoekenden „nee" te moeten verko pen met als gevolg dat de bevolking verouderde. Met grote instemming kon dhr. van Dis thans vaststellen dat de opgaande lijn er weer in zit. „We kun nen onze mensen weer hier houden en dat is een zeer belangrijke zaak!" Burg. Bos had ter ere van de officiële handeling zelfs de ambtsketen omgedaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1