Overleg in Goerees' raad voorkomt Visserij en oud-papier oorlog I Prentenkabinet in vergrootte St. Joris kapperszaak l4Si-M^ 26e yaaxgang Vrijdag 21 november 1980 No. 4945 C3HR. STREKKRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VÉrscJUfta tioeemaal per weekdinsdag' en vrijdagaoond LANDBOUWBELEID RICHTEN OP GEZINSBEDRIJF In het hoofdbestuur van de CBTB W-N is een eerste besprekmg gewijd aan de dlskussienota van het Landbouwschap „Landbouw in gewijzigde omstandighedeii". De lijvige nota, waarin meer wordt besproken dan aUeen landbouwbeleidszaken, moet een basis zijn voor diskussie in de gewesten, gedurende dit winterseizoen. Aan de hand van de uitkomsten van die diskussie zal het bestuur van het Landbouwschap in februari een beleidsplan opstellen voor de jaren 1981 - 1985. Dit beleidsplan zal o.a. worden ingebracht bij de kabinetsformatie die in 1981 zal volgen na de verkiezingen voor de Tweede Kamer (in mei 1981). BEZOEKT ONZE Automobleleii-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS t LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 Hinderwet vergunning voor varkensfokkerij geweigerd Werkloosheid G.-O. hoger dan vorig jaar Verkoping t.b.v. Woord en Daad Open Jeugdwerk Het blad „de Makelaar" nu ook op Goeree-Overflakkee POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redartie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Unaniem werd gekonstateerd dat de grootste zorg de kontinuïteit van de be drijven is, voor omdat op veel bedrijven geen financiële reserve beschikbaar be schikbaar is om tegenslagen op te van gen. Voor het behoud van een gezonde en sterke landbouw is het absoluut noodzakelijk dat de bedrijven beschik ken over een redelijk weerstandsver mogen. In het huidige fiskale systeem voor zelfstandigen is dat niet mogeUjk, het eigen vermogen van de bedrijven wordt onvoldoende beschermd. Mede daardoor ontstaat een dreiging dat de verhouding tussen eigen vermogen en vreemd ver mogen („solvabiliteit") te sterk daalt. boer blijven Gewezen werd op het belang om be leidsmaatregelen zo te treffen dat een verdere afvloeiing van ondernemers uit de landbouw zo veel mogelijk beperkt moet worden. De vrees werd geuit dat in toenemende niate een kleinere groep boeren en tuinders moet zorgen voor de voedselvoorziening van een groeien de bevolking. Dat kan inhouden dat boeren en tuinders nog harder moeten werken, dan nu al gebeurt, voor een groep mensen, waarvan een deel nood gedwongen werkloos is. In land- en tuinbouw zijn niet veel mogelijkheden om de werkgelegenheid te verruimen, wel zal getracht moeten worden de bestaande werkgelegenheid, voor ondernemers en werknemers, te handhaven. positie van de vrouw De vrouw krijgt steeds meer een ak- tieve rol in het agrarisch bedrijf en mede daardoor ook meer en meer in agrarische organisaties. Het bestuur juicht deze ontwikkeling toe en zal bij de verdere bespreking van de nota van het Landbouwschap dit punt nadruk kelijk aan de orde stellen. R.Z. In toenemende mate moeten boeren en tuinders hun toevlucht nemen tot de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, die niet in alle gevallen voor een oplos sing kan zorgen. Deze regeling is er op gericht om in akute noodsituaties fi nanciële steun te verlenen gericht op het levensonderhoud van het gezin, maar in sommige gevallen wordt een bedrag ineens uitgekeerd direkt gericht op instandhouding van het bedrijf. De r.z.-regeling funktioneert over het algemeen goed en het is niet de bedoe ling van deze regeling om strukturele problemen op te lossen. Daarvoor zul len algemene beleidsmaatregelen moe ten worden getroffen. Door het gehele bestuur werd nog maals en indringend vastgesteld dat het van primair belang is dat er een fikaal regiem komt dat rekening houdt met de positie van de zelfstandigen en de spe cifieke funkties van zyn iiikomen. Financieringspositie De financieringspositie van bedrijven die enkele jaren geleden hebben geïn vesteerd is mede door het dalen van de grondprijzen in een aantal gevallen pro blematisch geworden. Aangedrongen werd op een specifiek hulpprogramma voor deze bedrijven vanuit de speciale „pot", die beschikbaar is bij het minis terie van landbouw. Ondanks dit negatieve effekt (het enige van een verlaging van de grondprijzen waren de aanwezigen het er over eens dat het voor de toekomst van de landbouw een goede zaak is dat de prijzen dalen. De huidige prijsdalin gen worden vermoedelijk veroorzaakt door verschillende f akteren. Het hoofdbestuur sprak uit dat deze daling van de prijzen verheugend is, maar dat desondanks een beperkte re gulering van de grondmarkt middels een Wet Vervreemding Landbouwgron den, noodzakelijk is. Met beide benen op de grond Aan de hand van het rapport van de kring Walcheren over het Agrarisch grondbeleid „Met beide benen op de grond" werd uitvoerig gediskussieerd over de Wet Vervreemding Landbouw gronden en de aktuele politieke diskus sie rondom deze ontwerp-wet. Van verschillende zijden werd kritiek geuit op de onderzoekingen van de he ren Veerman en Knipscheer die kon- kluderen dat. de W.V.L. niet meer nodig is. Zij hebben tn hun onderzoek te veel gekeken naar het afgelopen jaar en houden onvoldoende rekening met mo gelijke ontwikkelingen m de toekomst. Duidelijk werd uitgesproken dat de Wet geen principieel middel mag zijn om struktuurpolitetiek te voeren. Het uitgangspunt moet zijn: een ver laging van de grondprijs tot een aan vaardbaar niveau. Onderwijs Aan de hand van een korte doch gedegen notitie van de 'vys-sek- retaris is gesproken over ue j; riitie van het agrarisch- en huishoud- en nijver heidsonderwijs binnen de C.B.T.B. W-N. Met name de organisatorische opzet en de relaties tussen het bevoegd ge zag en de kommissies van toezicht en beheer kwamen daarbij aan de orde. De onderwijssekretaris gaf een overzicht van de aktuele situatie op de scholen. Overzicht van de sektoren De heer Sanderse, die sprak oxrer akkerbouw, stond stU bij de diskussie die gaande is over het suikersysteem dat de komende jaren moet worden ge hanteerd. Na vele moeUijke diskussies is vorig jaar het kontraktenstelsel tot stand gekomen. Het is op zijn minst vreemd dat nu de hele zaak weer op de helling wordt gezet. Er zijn echter belangrijke redenen om teiTig te keren naar het mengprijssys- teem: by het kontraktenstelsel is een ge heel eerlijke verdeling niet geheel mogeiyk. Het grote aantal bezwaar- schrlEten dit jaar wijst daar o.a. op; het areaal is aanzienlijk teruggelo pen; in het kader van de nieuwe ordening is het mogelijk kwota van het ene land toe te wijzen aan een ander land. Mede daarom zal Nederland moeten zorgen dat haar kwota wordt volgeteeld. Een nadeel is dat de onzekerheid on der de telers kan toenemen. Hij pleitte voor een vast en konstruktief systeem, waarbij de teler weet waar hy aan toe is, voortdurende wisselingen zijn niet in het voordeel van de telers. Besloten werd dat het beleid voor de veehouderij eerst zal worden besproken in de sketie-vergadering. Veehouderij van het hoofdbestuur. Met name zal gesproken worden over de nota: „Markt evenwicht mede-fmanciering en zuivel beleid in de E.G." De heer v. d. Sar die sprak over tuin bouw uitte zijn jzorg over de opnieuw opgeloaide discussie over de Ned. gas- prijzen. Hij betoogde dat er geen ruim te is voor een verdere kostenverhoging. In de groentesektor hebben we dit jaar redelijke resultaten gehaald maar we moeten kijken op lange termyn. N. Groot Met een stevige discussie als enig wa pen heeft Goerees' gemeenteraad in zijn vergadering van woensdagavond zowel een visserij-, als een oud-papler- oorlog verqdeld. Die zwaar geladen be-, grippen vielen bij twee onderscheidene agendapunten die weliswaar vanuit de raad zwaar aangevochten werden maar niettemin naar genoegen van B en W werden afgehandeld. Zo verging het ook het meerderheidsvoorstel om jaarlijks een deel van het batig saldo van de vis- afslag aan te wenden ten bate van de Algemene dienst. Het stuitte op ?waar verzet van met name de voltallige SGP fractie met inbegrip van wethouder J. Voogd. Burg. van Velzen en weth. L. Visser, samen de meerderheid vormend meenden evenwel dat het volstrekt re delijk is een portie van de kapitale winst ten behoeve van de gemeenschap aan te wenden Nu al bedraagt de reserve 3 miljoen en jaarlijks komen daar enkele tonnen aan rente bij zodat over 6 a 7 jaar door rente op rente de reserve tot zo'n 6 a 7 mUjoen zou zijn aangegroeid, een „dood" kapitaal dat zo vond de meer derheid van het College beter zou kunnen worden besteed. Geheel overi gens In strijd met de redenering van de SGP fractie zoals met verve door dhr. V. d. Laan vertolkt: „Het geld dat door de visserij is op gebracht moet voor de visserij beschik baar blijven!" verkondigde hij als uit- gangspiint. De kapitale reserve beziend kwam dhr. v. d. Laan tot de conclusie dat op de vissers overwinst is gemaakt die naar zijn mening weer naar diezelf de vissers terug moet ■^loeien. „We mogen de visafslag geen melkkoe van de algemene dienst laten worden zodat we ons zaken kunnen gaan ver oorloven die we ons anders niet zou den kunnen permitteren", vond dhr. v. d. Laan, een aantal onzekere factoren noemend waarmee z.i. de visserij nog wel eens geconfronteerd zou kunnen worden waardoor het met die bedrijfs tak heel wat minder voorspoedig zou kunnen gaan. Die werden ook door dhr. J. C. Kom- tebedde (VVD) in beschouwing geno men, zoals de stijgende olieprijzen, de territoriale indeling van de Noordzee, de biologische onzekerheden e.a. Voor hem reden om niet met het meerder heidsvoorstel In te stemmen. Ook weth. J. Voogd (SGP) verklaarde de idee om „het geld dat 250 mensen die de zee bevaren bij elkaar hebben gebracht aan de algemene dienst ten goede te laten komen". Het leek hem reëel noch rechtvaardig en het was dhr. Voogd dan ook liever dat de mijnrech- ten omlaag zouden worden gebracht. Met overtuiging zette weth. Visser zich aan de verdediging van het meer derheidsstandpunt van waaruit met na druk werd vastgesteld dat door de ge meente, mede door de aanleg van een forse reserve, het hele visserijgebeuren veilig is gesteld en dat de gemeente niets nalaat de voorzieningen t.b.v. de visserij te optimaliseren. „Dat maakt het volstrekt onnodig om de miljoenen op te blijven stapelen!" stelde weth. Visser vast, de raad dui delijk makend dat er vanwege het Prov. bestuur nooit goedkeuring zou worden gegeven aan een verdeling van de pot onder de vissers, zomin als de winst op een bestemmingsplan aan de bewoners van dat plan kan worden uitgekeerd. „We kunnen met een gerust geweten over een deel van de winst beschikken en die ten ^oede laten komen aan de gemeenschap waarvan toch ook de vis sers deel uit maken!" was de stellige overtuiging van dhr. Visser. Het leek hem volstrekt onjuist de mijnrechten te vermmderen omdat de vaststelling daarvan geschiedt In overleg met de overige visserijgemeenten. „Dat zou inderdaad een oorlog ont ketenen" voegde de raadsvoorzitter daaraan toe. Ook de voorz. wees op de optimale service die van gemeentewege aan de visserij gegeven wordt. Een sterk punt vond de voorzitter ook dat het de gemeente is geweest die des tijds bij de stichting van de afslag de risico's heeft genomen waarom het hem volstrekt logisch leek dat er gedeeld wordt in de winst in de vorm van een donatie aan de gewone dienst. „Wanneer het omgekeerd was en als in Scheveningen de visafslag ver lies zou Ujden dan zouden we als ge meente ook bij moeten passen..." ver geleek de voorzitter in de goede hoop met zijn argumenten de gedachte te hebben ontzenuwd als zou de visserij op moeten draven voor het dekken van de tekorten op de algemene dienst. Ook in tweede gespreksronde had de raad nog stof te over tot een stevig re pliek.' Dhr. v. d. Laan hield daarin vast aan zijn oorspronkelijke standpunt. Een verlaging van de mijnrechten leek hem de meeste juiste weg toe. Het zou gezien kunnen worden als een compensatie voor de hoge olieprijzen of voor het feit dat by laag water de haven moei lijk of in 't geheel niet te bereiken is waardoor meermalen schade wordt ge varen. Daarentegen huldigde dhr. Reus (PvdA) een andere stelling: „Menselij kerwijs gesproken hebben wij met de aanwezigheid van een grote reserve de exploitatie van de visafslag voor een lange reeks van jaren veilig gesteld. De zorg daarvoor staat duidelijk voorop", stelde dhr. Reus nadrukkelijk vast, daaraan de vrijheid ontlenend een deel van de nog te volgen winsten aan de gewone dienst te goede te laten komen: „...anders kunnen we een sporthal en een zwembad wel gaan vergeten..." Vervolg op pagina twee 1ste kolom. HERKINGEN In de t.b.v. de gisteren gehouden raadsvergadering verstrekte stukken bevond zich ook de mededeling van het College dat hunnerzyds d.d. 21 oktober besloten Is de gevraagde Hinderwetver gunning te weigeren aan de rundvee-, schapen- en varkensfokkerij van dhr. J. M. van Eek aan de St. Elizabeth- straat alhier. „Gezien de negatieve adviezen van de Inspectie voor de Volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu voor Zuid Holland en het ingestelde externe ad viesbureau, gespecialiseerd op de toe passing van de Hinderwet zo laten B en W weten is het onmogelijk ge bleken zodanige voorwaarden aan de vergunning te verbinden dat de hinder voor de omwonenden tot een aanvaard baar minimum wordt beperkt". De weigering van de Hinderwetver gunning aan dhr. van Eek betekent wel dat de veehouderij zonder de vereiste hinderwetvergunning in bedrijf is waar om Ingevolge art. 28 van de Hinderwet dan ook tot sluiting zal dienen te wor den overgegaan. B en W zeggen de raad toe van de te nemen stappen op de hoogte te stellen; de termijn van hande len zal afhankelijk zijn van een evt. be roep op de Kroon waartoe dhr. van Eek de mogelijkheid heeft. In de gisteren gehouden raadsverga dering werd de raad van bovenbedoelde weigering In kennis gesteld en begrijpe lijk ontlokte dat meerdere reacties. Het werd overigens uit de beantwoording door burg. Bos al gauw duidelijk dat het zelfs nog enkele jaren zal kunnen duren vooraleer het bedrijf werkelijk beëindigd wqrdt. Zo lang kan n.l. een beroepsprocedure in beslag nemen en dhr. van Eek is stellig van plan die te beginnen. Een kritische noot jegens het College werd geplaatst door dhr. T. van Prooijen. Deze insinueerde dat het wellicht de vragen van Statenlid v. d. Meer zijn ge weest die B W na een lange perio de, van kennelijk afzien nu tot ac tie hebben gebracht. „Had u het zonder die vragen niet maar wat laten dood bloeden?" vroeg dhr. van Prooijen het College af. B W ten dezen van een wat halfslachtig beleid verdenkend. Burg. Bos was er evenwel snel bij om vast te stellen dat de zaak herhaal delijk de aandacht heeft gehad maar dat m de gevolgde behandeling een uiterste zorgvuldigheid geboden was ge let op alle belangen die in het geding zijn. Het was tenslotte toch op een wei gering van de gevraagde vergunning uit moeten lopen: „Dat staat nu op 't papier, maar wat gaat er nu m de praktijk gebeuren?" was de vraag van dhr. J. L. Poortvliet: „dat gezin ziet bij sluiting een groot deel van het inkomen wegvallen, is het de bedoeling er op sociale zaken een nieuwe klant bij te krijgen?" Dhr. Poortvliet speelde in zijn beschouwing ook met de gedachte aan uitkoop van het bedrijf en het aanwijzen van een nieuwe vestigingsplaat zoals dat naar hij wist in een gemeente als Ede is gebeurd. „Dat zou precedenten scheppen!" liet dhr. Struyk (SGP) weten, en ook de voorz. zag daarin weinig iierspectief omdat zo'n uitkoop moeUijk zou passen in het financiële beleid van de gemeen te. Dhr. Bos stelde nadrukkelijk vast dat de gemeente wettelijk niet tot scha deloosstelling verplicht is; „in maat schappelijk-, economisch en sociaal op zicht legt de Hinderwet de gemeente geen verantwoordelijkheid op voor de gevolgen van de toepassing van de Wet", verklaarde de voorzitter. Alhoewel er nog wordt getracht om tot een oplossing te komen, mag dat niet betekenen dat nog langer met de uitvoering van de Hinderwet gewacht mag worden. In maatschappelijk op zicht wilde de voorz. niet op de gevolgen van de bedongen sluiting vooruitlopen: „er zy'n Instaties b.v. de By stand op welke een beroep zou kunnen wor den gedaan". Dhr. van Prooyen zag dat in 't ge heel niet zitten: „van Eek is een flinke vent die je nooit by de Bijstand zal zien; hij heeft z'n stekken al gestoken...!" Trouwens be greep dhr. van Prooijen de zorg voor dhr. van Eek niet zo: „hij heeft toen clandestien gebouwd en hij heeft een schuur waarbij z'n bedrijf had kunnen beginnen heel goed verkocht...". Dhr. Poortvliet vond de klacht over de stank door dhr. van Dis wordt ook stank overlast in Melissant geconsta teerd maar de bevolking is daar wellicht wat toleranter wat overdreven. Z.i. is die aUeen aanwezig bij het leegrlj- den van de gierkelders. En... denkend over de gevolgen zei hy „Konden we al die varkens maar ambtenaar maken, dan konden we ze in het genot stellen van een verplaat singskostenvergoeding^'. SOMMELSDIJK Na in meerdere stadse kapsalons en zelfs in de luxe van het Rotterdamse Rljnhotel te hebben gewerkt, heeft he renkapper Kees Michels (27) Rotter dammer van origine zijn stekje in het dorpse Sommelsdljk gevonden. An derhalf jaar geleden begon hij In de St. Joris Doelstraat zijn „St. Joris kappers zaak", heel bescheiden, teneinde zonder veel schade de blezen alsnog te kunnen pakken, maar na de verbouwing die de zer dagen gereed kwam lijkt Sommels dljk definitief op hem te mogen rekenen. Aangetrokken door de charmes van het platteland woonde hij eerst In Den Bommel, vervolgens in zijn Sommels- dijkse pandje om bij het Ingebruikne- men daarvan als kapsalon naar Nieuwe Tonge te verhuizen. Wonend In Som melsdljk reed hij aanvankelijk dagelijks naar zijn 80 kilometer verder gelegen werk waarbij hij zich al snel realiseer de dat hij weliswaar op Flakkee sliep maar er niet werkelijk „leefde", zoals het grote idelaal was geweest. Een eigen kapperszaak om thuis de boterham te kunnen verdienen lag toen het meest voor de hand en vorig jaar februari opende hij zijn stulp die hij Kapper Michels is duidelijk in z'n nopjes met z'n eenmansbedrijf. nu deels eigenhandig aanzienlijk heeft vergroot, qua ruimte weliswaar, niet qua capaciteit want kapper Michels doet het zonder personeel. De ene stoel is dan ook vrijwel altijd bezet, niet op afspraak zoals collega kappers dat wel doen, maar wie het eerst komt het eerst maalt. Gevolg is dat de stoelen vrijwel altijd bezet zijn en dat in de St. Joris kapperszaak het gesprek altijd gaande is. Met attributen rondom de ruiterij (St. Joris was de be schermheer van de ruiters) wordt de sfeer veraangenaamd en daar zijn nu de prenten bijgekomen. In de salon hangen werkjes te pronk en te koop van Flakkeese teke naars en ook heeft dhr. Michels wat antieke kaartjes van Flakkeese polder delen voorhanden. Al wachtend op zijn beurt kan de klant het nuttige met het aangename verenigen. Een goed idee van de onder nemende kapper dat zijn klanten best zullen weten te waarderen. De werkloosheid op Goeree Over- flakkee was in de oktobermaand van dit jaar groter dan in de oktobermaand van vorig jaar. Toen 189 ingeschreven mannen en 166 ingeschreven vrouwen, nu resp. 245 mann en 189 vrouwen. Dat beeld is te somberder omdat de gere gistreerde vraag naar arbeidskrachten In dit twaalf maanden vrijwel is ge halveerd. Bij de mannen blijkt zich met name m de bouw een forse stijging te hebben voorgedaan, ruim 30 bouwvakkers meer dan vorig jaar zijn werkloos. OUDDORP - GOEDEREEDE - STELLEND AM OPBRENGST KOLLEKTE De koUekte voor de Stichting Nat. Fonds Sport Gehandicapten bracht op in Stellendam 1.421,65 Goedereede 848,15 Ouddorp 2.621,15 Allen die zich hiervoor ingezet heb ben, hartelijk vdank. MIDDELHARNIS Ook de chr. geref. meisjesclub wU meehelpen aan de aktie ten bate van het Scholenplan Haïti. Morgen, zater dag 22 november om 2 uur 's middags gaan de deuren van het verenigingsge bouw achter de kerk aan de Hoflaan te MiddeUiamis open voor ieder. De bazar heeft voor elk wat wils: verkoop van zelfgemaakte en andere ar tikelen, voor de jeugd touwtrekken, grabbelen, ballen gooien, electro-spel, spelletjes met prijzen, enz. Er wordt gerekend op een grote be langstelling. Om 5 uur gaan de deuren weer dicht. DIRKSLAND AFSCHEIDSRECEPTIE DHR. T. VAN PROOYEN De door de Woningbouwvereniging „Dirksland" belegde receptie i.v.m. het afscheid van dhr. T. van Prooyen als voorzitter op 13 december a.s., wordt ge- houd in het verg. gebouw „De Schakel". MIDDELHARNIS Zaterdag 22 november a.s. hopen we weer een vaste avond te houden. We willen dan een quiz organiseren. Dit zal niet zoals jullie gewend zijn in de grote zaal zijn, maar in één van de za len boven. Ook nu is iedereen vanaf 15 jaar weer van harte welkom vanaf 19.00 uur in „de Hoeksteen". (Neem ook gerust vrien den of vriendinnen mee Deze week verschijnt in onze regio het blad „de Makelaar". Dit maandblad dat gratis wordt verspreid, bevat een overzicht van het actuele huizenaanbod van de NBM-makelaars in Roterdam en omstreken en'daamaast informatieve artikelen over wonen. Artikelen die zijn afgestemd op de consument, zijnde de huurder, koper/ verkoper van onroerend goed. „De Makelaar" is een uitgave van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven door de VNU-projektgroep Mul timedia in samenwerking met de Ne derlandse Bond van Makelaars in on roerende goederen NBM. Geïnteresseerden, die het blad niet hebben ontvangen, kunnen dit krijgen via de NBM-makelaar in hun omge ving.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1