Wens naar nieuwe openbare school blijkt kwetsbare illusie 'GEBDR' Nieuwe Tonge nam de stap naar nieuw bedrijfspand "26e jaargang Dinsdag 18 november 1980 No. 4944 CHR. STREEaSBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0LJ:.ANDSE en ZEEUWSE EILANDEN Verschijta tweemaal per weekdinsdag' en vrijdagavond RAAD OOSTFLAKKEE s Voor nieuw kamp den Bommel gaan regels gelden Abonneert U op yyEilanden-nieuws'' OUDE TONG E: WONING VAN JACHTOPZIENER ONDER VUUR GENOIVIEN NCVB afd. Middelhariüs-Sommelsdijk Brand zelf geblust De storm speelde sportvissers parten Dhr. G. A. de Koning met corpseer ten grave gedragen KIjkmiddag gevonden fietsen BIJBEL- EN GESPREKSKRING LAATSTE ZWEMVIERKAMP TE MIDDELHARNIS GIFT UIT ANJERFONDS VOOR STREEKMUSEUM Sport- en spelmiddag voor ouderen C.P.B. FLAKKEE EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redartie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bijl contract speciaal tarief. Op de moreel van de voorstanders van openbaar onderwas in Ooitgensplaat wordt momenteel een forse aanslag ge pleegd nu duidelijk is geworden dat het verlangen naar een nieuwe school voor alsnog niet vervuld zal worden. Don derdagavond klonk de teleurstelling daarover in de gemeenteraadsvergade ring toen dhr. G. W. J. Poortvliet (PvdA) danig lucht gaf aan zijn misnoegen over de jongste ontwikkelingen die weinig hoopgevend lijken te zijn. Op verzoek van het Ministerie zal n.l. een onder zoek moeten worden ingesteld naar de mogelijkheid om het gebouw waarin thans nog de beide kleuterscholen zijn gehuisvest tot een geïntegreerde open bare kleuter-, basisschool te transfor meren. Een toekomst in een oud gebouw derhalve Dhr. Poortvliet wilde er volstrekt niet van weten. Hij meende dat het openbaar onderwijs in Ooitgensplaat aanspraak kan maken op een nieuwe accomodatie zoals die ook voor het bijzonder on derwijs tot stand gekomen is. De idee van het Ministerie leek dhr. Poortvliet temeer ongepast omdat het bijzonder- onderwijs dat al zo geriefelijk is onder gebracht ook nog eens enkele nieuwe lokalen zou krijgen t.b.v. de integratie met de chr. kleuterschool. Die zou dan uit het gebouw aan de Pieter Bigge- straat vertrekken om ruimte te maken ,voor het openbaar onderwijs. Dhr. Poortvliet prikte de raad op zijn ver antwoordelijkheid ook en juist voor het openbaar onderwijs, en z.i. zou dat niet toe kunnen laten dat er niet voor een optimale huisvesting wordt gezorgd. Dhr. de Goeij (WD) bleek zich geheel in de verbazing van dhr. Poortvliet te kunnen vinden en ook dhr. L. Hokke (CDA) stelde eerlijkheidshalve vast dat het oude gebouw ook hem niet zo ge schikt lijkt om het basisonderwijs te huisvesten. In zijn beantwoording refereerde de raadsvoorz. burg. v. d. Harst aan wat in de Grondwet geschreven staat: „het ge ven van onderwijs is een onderwerp van aanhoudende zorg voor het Pijk" maar zo vervolgde de voorzitter: „de gemeenten moeten zorgen voor een ge noegzaam onderdak". Hij herinnerde de verbazing die was „opgevlamd" toen de Inspecteurs de oude school afkeurden en propageerden dat het logischer was een nieuwe school te stichten met dienten gevolge een hogere Rijksuitkering dan met het bestaande gebouw genoegen te nemen en daarmee met een aanzienlijk lagere Rijksvergoeding. Bij het verlangen naar een nieuw ge bouw k'wam derhalve nog een economi sche reden om nieuwbouw te bevorde ren. Op 6 oktober was een deputatie naar het Ministerie gegaan met de vraag wanneer het plan zou kunnen worden goedgekeurd waar het enthou siasme stuk liep op de actuele herstruc- tureringsgedachte van het Ministerie waarbij men zo snel mogelijk gestalte tracht te geven aan het streven naar integratie... het betekent zeker niet dat er nu qua huisvesting maar wat wordt aan gerommeld!" verzekerde de voorzitter. Hij legde uit hoe het Ministerie de te nemen beslissingen afweegt tegenover de prognoses die worden opgesteld aan de hand waarvan wordt bezien hoe veel lokalen er in een dorp nodig zijn en welke accomodatie bescliikbaar is. Het Rijk streeft in dezen duidelijk naar de goedkoopste oplossing", gaf de voorzit ter weer, in welk streven het onderzoek naar de aanpassing van bestaande ge bouwen geheel past. „Bij het onderzoek hoort ook het af tasten van de gevoelens", liet de voorzit ter weten"; wanneer die negatief zijn dan beginnen we van voren af aan". Daarmee doelde de voorzitter erop dat bij een evt. instemmen met de suggestie verwacht mag worden dat voor 1 janu ari 1983 de geïntegreerde opbare ba sis-kleuterschool in het aan te passen gebouw draait. Wanneer er niet met die gedachte Ingestemd wordt dan zal er een veel langere tijd mee heengaan vooraleer er een nieuwe school gereed zal zijn. „Het is verstandig deze aspecten te overwe gen en te onderzoeken en de zaak niet emotioneel af te wijzen" raadde de voorzitter. Het leek dhr. Poortvliet toe dat er niet zomaar berust moet worden in zo'n „circulaire-beleid" van het Ministerie maar dat het autonome gemeentebe stuur zyn wensen handhaaft en des noods een AROB procedure zal dienen te beginnen. OOSTFLAKKEE Een deel van Oostflakkees' be- stuurderen heeft j.l. donderdag wat in de maag gezeten met de vast te stellen Verordening Woon wagencentrum Oostflakkee. Zij meenden dat alleen al de aanwe zigheid van een Verordening een onderscheid veronderstelt tussen de woonwagenbewoner en de overige burgers voor wie de ver ordening niet geldt maar dat bleek allerminst de opzet. Een van de bepalingen is dat in autowrakken niet meer dan twin tig liter brandstof aanwezig mag zijn en dat op het kamp in Den Bommel ook geen wrakken mogen worden verbrand. De be palingen zijn ontleend aan de Hinderwet en zouden ook voor de burger gelden wanneer die in wrakken zou gaan handelen. Geendiscriminatie derhalve van het Bommelse woonwagenvolk dat achter het bestaande kamp een prachtige nieuwe ruimte aan gelegd ziet worden waarheen ze binnenkort hopen te verhuizen. De raad vroeg zich trouwens af in hoeverre men zich aan de Verordening zal houden, men heeft er geen al te hoge verwach ting van ook al gaf burg. v. d. Harst te kennen dat de betrok kenen de bepalingen hebben ge accepteerd. „We vertrouwen er voor eC/o op dat men zich aan de gestelde regels zal houdpn"' verklaarde dhr. v. d. Harst. Desgevraagd liet hij weten dat aan hardnekkige overtreders van de Verordenihg het sloopterrein kan worden ontnomen. Ze krijgen overigens de tijd wat aan de nieu we voorwaarden te wennen en van gemeentebestuurlijke zijde zal er niet direct hard worden opgetreden wanneer er tegen de Verordening gezondigd wordt. Er zal dan in de overleg-sfeer op verbetering worden aange stuurd. In dat vertrouwen stelde de raad de verordening ongewij zigd vast. npim (2-10 m. 10-18 m. AiUes 400 cm breed) Vanuit Stellendam borden volgen naar Hellevoetsluis. Bij 3e stopl. rechtsaf =t 100 mtr. links. OPEN: 10.00 - 12.00; 13.00 - 17.30 Vrijdag koopavond. TEL. 01883 - 17056 OOSTDIJK 37 HELLEVOETSLUIS-OOST De woningen van jachtopziener van Drunen aan de Krammersdijk bij Oude Tonge en van zijn jachtvriend W. Broer aan de Galatheesedijk zijn zondagavond het mikpunt geweest van de wraak van twee mannen van wie er één eerder door jachtopziener van D. bij het stropen was betrapt. Na elf uur zondagavond ketsten de loden diabolo kogels af tegen de gevels, afgevuurd uit een zware wind buks vanuit een passerende personen wagen. Enige tijd later zouden de da ders al, zeer tot him verbazing trou wens, door de politie aangehouden wor den Van wat zich in de avondlij ke Kram merpolder afspeelt ontgaat jachtopzich- ter van Drunen maar heel weinig en zo kwam het ook dat hij even na elf uur oog had voor een naderende personenauto. Het zouden misschien stropers zijn en instinctief ging dhr. van Drunen naar buiten en verschool zich achter een boom om vandaar af de manoeuvres van de auto te volgen. Inplaats van op wild bleken de inzit tenden het op zijn woning (of de beviro- ners?) te hebben gemunt om er na wat gerichte schoten vandoor te gaan. Tevoren waren ze met soortgelijke bedoelingen langs de woning van dhr. Broer gereden om na het „bezoek" aan van Drunen andermaal de woning van B. onder vuur te nemen. Toen dat te lefonisch aan van Drunen werd meege deeld begreep hij dat zijn belagers nog eens terug zouden komen en dat bleek een juiste veronderstelling. Dhr. van Drunen posteerde zich bij het naderen van de auto op de weg en gaf een stopteken waarop echter niet werd gereageerd. Met een sprong moest dhr. van Drunen zich tegen de aan stormende wagen in veiligheid stellen. Hij stuurde die enkele schoten hagel achterna maar het bracht de wagen niet tot stilstand. Direct kwamen na een telefonische alarmering politiewa gens in actie die de uitvalswegen van Flakkee afzetten, maar de daders zou den al snel vlak bij Oude Tonge worden gevat, door een politieman in burger die met zijn privé auto vanaf zijn kost huis naar het bureau wilde gaan, na dat hij telefonisch was opgeroepen. Toen hem, rijdend op de smalle Hee- rendijk een wagen achteropkwam ging het intuïtief door de wachtmeester heen dat dat best eens de gezochte wagen kon zijn. Hij minderde vaart en stopte waardoor de achter hem rijdende wa gen ook tot stilstand gedwongen werd en jawel... De twee inzittenden toonden zich nogal overrompeld maar boden toch nog enig verzet. De gebruikte vuurbiiks hadden ze'kort tevoren uit de wagen gegooid. Tegen de twee, Jac. A. A. C. (21) en A. J. K. (25) beiden uit Achthuizen wordt proces verbaal opgemaakt ter zake „bedreiging met enig misdrijf te gen het leven, dan wel poging tot dood slag, c.q. poging tot zware mishande ling". Hangende het onderzoek blijven zij ingesloten. Wraakgevoelens tegen dhr. van Dru nen en zijn kennis Broer bleek hen tot hun actie te hebben gebracht. De NCVB van de afdeling Middelhar- nis - Sommelsdijk hoopt op D.V. don derdag 20 november a.s. haar vergade ring te houden in „de Hoeksteen", Ring 13 te Middelhamis. Spreker op deze avond is de heer A. van der Ent uit Nieuw Lekkerland, die aan de hand van dia's iets hoopt te vertellen over „de molenaar in Kinder dijk". Aanvang 17.45 uur. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom OUDE TONGE Zondagavond ontstond brand door kortsluiting bij de landbouwer A. Fase. Een verstikkende rook vulde de gehele schuur. Ook in de stierenstallen ont stond paniek. Enkele dieren waren er al uitgebroken, om verstikking te voor komen. Het vuur werd door de bewo ners geblust. O.a. gingen de wasmachi ne en diepvriezer verloren. De voor de derde maal deze week uitgerukte brand weer behoefde geen dienst te doen. Door de bemanning van de in Oud- dorp gestationeerde reddingsboot „de Griend" is zaterdagavond op de Greve- lingen urenlang gezocht naar een bootje met 3 sportvissers waarvan vanuit Scharendijke gemeld was dat het kennelijk met motorpech was afge dreven. Er heerste een flinke Zuid Wes terstorm met windkracht 10 tot 11 waardoor het zoeken weinig gemakke lijk werd gemaakt maar het werd con sequent tot tegen 10 uur volgehouden, zonder resultaat overigens. Zondagmorgen werd het zoeken over genomen door de Rijkspolitie te water die er ook nog eens de tijd van 08 tot 12 aan besteedde maar ook toen werd niets gevonden. Er zijn geen meldingen van vermiste personen zodat mag wor den aangenomen dat ook het betreffen de bootje veilig de kant heeft be reikt. Toen de schipper van „de Griend" zaterdagavond besloot het zoeken te staken was het weer zo hevig dat niet eens de 4e werkhaven te Scharendijke kan worden binnengevaren. Vanuit die haven was het zoeken begonnen. Er moest naar een ander landingspunt worden uitgeweken. Zaterdagavond werd op het Haring vliet gezocht naar een speedboot met twee Belgen. Ook hier betrof het een waarschuwing van de waL Door het noodweer moest zaterdagavond het zoe ken worden stopgezet, om het zondag morgen weer te vervolgen. De Belgen werden toen aangetroffen op een dam in het Ventjagersgaatje. Ze hadden zich zaterdagmiddag in de betonning van het water vergist. MIDDELHARNIS Donderdagmiddag had de begrafenis plaats van de oud-ondercoramandant van de vrijwillige brandweer te Middel- harnis de heer G. A. de Koning, vanuit de aula van het verpleeghuis „De Sa maritaan". Voor deze begrafenis was een grote belangstelling van familie, vrienden en bijna het voltallig brandweercorps van Middelharrüs (Bluseenheid I), het corps waarvan de overledene bijna 47 jaar aktief lid is geweest. Leden van dit corps droegen hun oud-ondercomman- dant naar zijn laatste rustplaats. Alvorens kandidaat Lam begon met de rouwdienst, werd eerst nog gelegen heid gegeven om afscheid te nemen van de overledene en voor het houden van toespraken. Als eerste werd het woord gevoerd door de huidige commandant van de brandweer dhr M. Peekstok, die tevens ook het woord voerde namens de com mandantenvereniging. Dhr Peekstok schetste de gehele brandweerloopfaaan van dhr de Koning, die alle rangen doorlopen had, tot plv. commandant toe. Dhr. de Koning was brandweer man in hart en nieren; hij verzorgde de eerste cursussen, maar was bovenal een man die met mensen wist om te gaan. Hij kon leiding geven en wist op te treden daar waar het nodig was. Hij zette zich voor de medemens in, uit pure naastenliefde. Enkele jaren gele den ontving hij een Koninklijke onder scheiding, als dank en waardering voor het vele dat hij voor de gemeenschap heeft gedaan. Hij stond dan ook bij zijn collega's hoog aangeschreven als een zeer goede vriend, aldus dhr Peekstok, die tot slot mevr. de Koning toezegde dat de brandweer haar man in ere zal blijven gedenken. Wij wensen u veel kracht en sterkte toe om het zware verlies te kvmnen dragen. Moge u kracht putten uit de Zonne der Gerechtiglieid die elke dag in ons leven licht geeft. Vanuit dit licht kan de mens troost en kracht putten. Kandidaat Lam begon hierna met de rouwdienst, ging voor in gebed, las ver volgens Ps. 73 vanaf vers 21 - 28. Dhr Lam belichtte allereerst de laatste le vensjaren van de overledene die beslist niet gemakkelijk waren geweest, ook niet voor mevr. de Koning. Dhr Lam had zich wel eens afgevraagd wat er in de mens omgaat, waarbij geen normale communicatie meer mogelijk is. Alleen God weet dit. Dhr Lam wees met nadruk wat de dichter van Ps. 73 zegt dat het goed is om nabij te wezen bij God. De God van Hemel, zee en aarde, om daar ons betrouwen op te stellen. Slechts wanneer wij dat doen in ons leven kan de mens sterven. Dan zal de mens een Koninklijke onderscheiding ontvangen. Een ondescheiding niet door mensen uitgereikt maar door Hem, de Koning der koningen. Na de begrafenis las dhr Lam Joh. 10 11 - 16 en ging voor in gebed. Een familielid dankte voor de betoon de belangstelling; bedankte kandidaat Lam voor het leiden van de rouwdienst, en de commandant van de brandweer met de manschappen voor de gesproken woorden, en de laatste eer die aan hun oud-ondercommandant werd bewezen. MIDDELHARNIS Zij die in de voorbije maanden in of in de omgeving van Middelhamis hun fiets zijn kwijtgeraakt kunnen a.s. don derdagmiddag van 1 tot 5 uur op het politiebureau te Middelhamis terecht om daar te kijken of hun karretje zich wellicht in de veelheid van de daar ver zamelde fietsen bevindt. De politie hoopt dat van de „kijkmiddag" serieus ge bruik wordt gemaakt, temeer omdat het in bewaring houden van zoveel fietsen problemen gaat geven. OOLTGENSPLAAT Heden dinsdagavond om 8 uur zal in „Elthato" O.I.V. ds. T. W. van Benne- kom de Bijbelkring gehouden worden. Aan de orde van behandeling is art. 27 van de N.G.B, (de algemene Chr. kerk). Woensdag 19 november om 8 uur is er in „Elthato" de Gesprekskring. Behan deld zal worden het onderwerp: „Ge zag en macht". Op zaterdag 15 november j.l. werd in het zwembad van Middelhamis de laat ste wedstrijd van de vierkamp 1980 ge zwommen. Na een spannende strijd en onder luide aanmoedigingen van het publiek was het tenslotte Dirksland (z.c. „de Gooye") die zich als eerste plaatste. Z.c. „de Watervrienden" uit Hellevoetsluis werd tweede, z.c. „de Schotejil" uit Mid delhamis derd en z.c. „de Stelle" uit Stellendam eindigde op de vierde plaats. Door het Anjerfonds is aan het Streek museum te Sommelsdijk een bijdrage toegekend van 9877,t.b.v. de res tauratie van de vlaggen en wimpels en de aankoop van nieuwe vitrines. Eindelijk was er vorige week een gerede aanleiding om dhr. J. L. Ge braad te Nieuwe Tonge eens te vragen naar de betekenis van de naam „Gébar" waaronder zijn groothandel in eleetri- sche apparaten en -materialen sinds jaar en dag bekend staat. Het intri geerde ons niet weinig omdat dp picen conclusies op niets waren uitgelopen, en daar kwam de onthulling: „oéuarï gewoon „Gebraads' Electrische Buisap- paraten Rotterdam!" De aanleiding tot die- en meerdere vragen was de feestelijke ingebruikna me van het nieuwe bedrijfspand van „Gébar" op het industrieterrein aan de Langeweg, een indrukwekkende ruimte van 1350 vierkante meters, zeker in vergelijk met het vroegere pand aan de Ring dat met passen en meten 450 m^ bood, maar het bedrijf bleek het nog heel wat kleiner te hebben gekend, in een bergschuurtje op Battenoord. Met een HBS diploma op zak wUde dhr. Gebraad in de na-oorlogse jaren in de handel, maar een consientieuze ambtenaar van de Kamer van Koophan del remde een al te groot enthousiasme af en raadde dhr. Gebraad eerst eens wat praktijkervaring op te doen in de branche die hem voor ogen stond. Aldus geschiedde en men kon de Nieuwe Tongse Jan Gebraad achtereen volgens treffen als kantoorbediende, verkoper en vertegenwoordiger in de wijde regio rond Rotterdam, het terrein dat hy later voor eigen rekening zou gaan bewerken. Dat gebeurt sinds 1949 toen hij „Gé bar" oprichtte en zijn handel voorna melijk bestond uit dompelaars en snel- Vader en zoons Gebraad, links Lood, rechts Ewout. kokers. Via een opslagruimte in Batte noord van zijn daar wonende schoon vader en een woning in de Julianastraat waar de ramp in 1953 toesloeg kwam Gebar in de Kerkring, al een hele ver ademing na de te kleine behuizingen. In 1957 werd het pand in de Ring be trokken en uitnodigingskaarten laten weten dat dhr. Gebraad het „een gróót pand" vond, maar er zou naarmate hij succesvol opereerde spoedig behoefte aan meer ruimte komen. Inmiddels wer ken twee van de drie zoons. Lood en Ewout in het bedrijf en het is duidelijk aan hun inbreng te danken dat de over stap naar het nieuwe pand werd ge maakt. „We hebben letterlijk alles meege- had", zo erkent dhr. Gebraad Sr, „eerst de grote vraag na de oorlog, toen de grote vraag na de ramp en nog steeds zet de groei zich voort". Hij had ook de omstandigheden mee toen hij de grond waarop de nieuwbouw is gerealiseerd in handen kreeg voor zesduizend gulden- tjes de 7000 m^, in handen gedrukt ge kregen door de IJsclub die de door dhr. Gebraad verstrekte lening niet meer af kon lossen. 't Blijkt niet zo'n slecht idee geweest te zijn. Er is nu tenminste ruimte voor de duizend en een dingen uit het as sortiment, van onderdeeltjes voor was machines tot koffiezetapparaten maar ook voor koelkasten en wasmachines. Andries Bruggeman zorgt er met de be stelwagen voor dat alles keurig bij de afnemer-detaillisten afgeleverd wordt. Op vrijdag 14 november heeft de Stichting Bejaardenwerk „Oostflakkee" een „sport en spel-middag" georgani seerd in samenwerking met de gymnas- tiekgroep voor ouderen. De 30 deelnemers kwattien uit Acht huizen, Den Bommel en Oude Tonge. In de gymzaal was een parcours uitgezet, bestaande uit verschillende behendig- heidsspelen, waaraan de deelnemers in groepen van 7 a 8 personen het tegen elkaar opnamen. De middag werd geopend door de Burgemeester van Oostflakkee, dhr. W. M. v. d. Harst, die in zijn openingswoord vertelde dat het pakket met spelmate riaal aangeboden is aan de St. Bejaar denwerk door het Ministerie van C.R.M., door tussenkomst van de Provinciale Sportraad Zuid Holland. De bedoeling van het pakket is, dat het gebruikt wordt als aanvulling en ten behoeve van activiteiten voor oude ren. De burgemeester zei het zeer plezier rig te vinden dat er blijkbaar zoveel be langstelling is en wenste iedereen een vruchtbare middag toe. De leiding van de middag was in han den van mevr. S. v. d. Doel-Vroeginde- wey, die ook de leiding heeft van de gymnastiekgroepen voor ouderen in Oostflakkee. De spelonderdelen beston den uit midget-golf, werpringen, kegels, De C.P.B, vergadert D.V. 20 novem ber a.s. om half acht in het Diensten centrum, Doetinchemsestraat, Middel hamis. Deze avond komt mevr. J. K. Poot uit Schiedam ons vertellen oveK „Oude en moderne schilderkunst". Gasten hartelijk welkom. stad aan 't Haringvliet Woensdag 14.30 en 19.00 uur ds. A. Hoogerland van Krabbendijke (dankdag). Ooitgensplaat. Woensdagavond om 7.30 uur ds. H. Ligtenberg (voorberei ding H.A.). ballengooien, tennisspel en trekspel. Alle deelnemers(sters) moesten hun eigen puntenaantallen bijhouden, wat in de hitte van het spel soms tot de nodige vragen leidde. Na afloop van de spelen ging iedereen nog naar de recreatiezaal van 't Wes- terlicht" om een kopje koffie of thee te drinken en wat op verhaal te komen. Alle deelnemers waren van mening dat het een zeer geslaagde middag was, die best voor herhaling vatbaar is. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan deelneemsters, leiding van de middag en de dames die zo spontaan zorg droegen voor de ontvangst in „'t Westerlicht".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1