Op z'n Flakkees gezeit „VOORUIT Heugdnoekj^e scheepsbouw-ijzerwerkers konstruktie-bankwerkers TWEEDE BLAD familieberichten DRECHT METAAL ^COUPON Menheerse - De Visterieje Jan van Groningen, Middelharnis BIK sloopwerken en Houthandel B.V. Uw huis verkopen TAMBOER Eilanden-nieuws -.riM n (zowel nieuwbouw als reparatie) ff DE „ANNA'' - M.D. 3 TOT ONDERGANG GEDOEMD ff No. 12 7Febr. 1912 De vischsjoep „Anna". EVEN OPLETTEN GEBLAZEN De meesten zullen het al wel weten, wij hebben ons slopersbedrijf overgedaan aan BIK sloopwerken en Houthandel B.V. Tiendweg West 1 te Lekkerkerk. Wij gaan vertrekken naar het buitenland. Wij willen aJle kennissen, klanten en vrienden bedanken voor het in ons gestelde vertrouwen. Wij nodigen u dan ook uit om op 22 november 1980 van 2 tot 6 uur een af scheidsdrankje bij ons te komen drinken op het bedrijf Oost Havendijk 50 te Midddharnis. Hoogachtend, Per 1 oktober 1980 hebben wij het slopersbedrijf van Jan van Groningen, Oost Havendijk 50 te Middelharnis overgenomen. Wij hopen dan ook dat wij de klanten van de vorige eigenaar voor ons behouden kunnen blijven. Hat vertrouwen, dat Jan van Groningen van u had, zal ook door ons worden waargemaakt. Tevens gaan wij een volledige werf op ons terrein starten voor alle sloopmaterialen met o.a. alle van de sloopmaterialen, sloophout etc. Wat betreft het sloopwerkwij hebben een zeer modern sloopbedrijf met de modernste slooptechniken en de meest ervaren slopers. Wij zijn dan ook in staat zeer snel werk te verrichten. Tevens kunnen wij bijna op elk moment steenpuin etc. leveren. Wij zien met ons kaderpersoneel u dan ook gaarne op 22 novembe 1980 bij ons op het bedrijf o-m een welkomstdrankje te komen drinken ter kennismaking. Hoogachtend, Leltkerkerk: Opperduit 436 Schuwacht 142 Tiendweg west 1 Tel. 01805 - 3060 - 2496 Middelharnis: Oost Havendijk 50 Tel. 01870 - 3837 clvlvir «mSSvl S Wij zoeken voor een vast dienstverband nog een aantal geschoolde vakmensen met ruime ervaring. Zij worden tewerk gesteld op de bij onze stichting aangesloten 24 bedrijven, gelegen in en om Dordrecht. Er is een reiskostenvergoeding, welke vooral bij gezamelijk gebruik van het eigen vervoer aantrekkelijk te noemen is. Bladzij 2 .JEILANDEN-NIEUWS" Vrijdag, 14 november 1980. Toen ik over de MD 10 las inEil. Nieuws, zag ik dat Aoi Boagerman op ontroerende wijze gesproken had over de sloepen, die vroeger van Menheerse gevaere hadde. Inzonderheid had un het oak over de sloepen die noait méér vrom kwamme. Jae, dat gloav ik, want juust de sloe- pe, de MD 3, die vergieng in Janawaorie 1912 heit wel un graot déél van zun le ven, beïnvloed. Daer kwam zun vaoder bie omi ut le ven. Hie sprak over de Tiene, as de ouwe jongejuffrouw. Dat is gien wonder as je tachtig bint. De MD 3 heit niet in de gelegenheid geweest, om oud te worre. Hoe oud un was, dat weet ik niet, mar hie is in de éérste helft van Jannewaorie 1912 vergaen. Dur kwam gien maans méér nae huus. De héle bemanning, gineng mee, nae de diepte. 't Was un goed iesdere sloepe, mar op tie kokende golven in sturm in bie ontieje dan bin je mar un neutedopje in kraekende, neemt te zéé aol wat tun vraegt. Nae anleidung van de komstte van de Tiene, gaene je gedachten daer van self, weer heen. In omdat ik nog al us één in aore bewaere wat te visterieje betrof wist ik: daer mot'k nog un paer krangteknipsels over ha. Die zal ik hierbie doewe. 't Binne simpele berichtjes,mar wat un waereld van un hulploas griepen in het niet. Eén gaepende ruumte voor de vrouwen, die alléén mit ter kinders, achterbleve. Wat 'n verdriet. Gisteren was het al drie weken geleden, <iat de vischsloep „Anna" schipper A. den Braber, van IJmuiden ter vischvangst ver trok, en tot nu toe heeft niemand hem op zee gezien. Men maakt zich ernstig ongerust over dit uitblijven. De bemanning van de vischsloep bestaat uitschipper A. den Braber, Jacob van Bongen en Joh. van Dongen. Adr. Visser, JoIi.M. Boogerman, Arie Du Pree, P. Jordaan en M. Jordaan, P. Sprong, J. van Gelder, A. v. d. Tak, H. Verburg en nog een jon getje uit Vlaardingen afkomaiig. Bangö augat waarde rund in zoo meni;' visscheisgezin. Op den oceaan kamp.e de broze vaartuigen met het gowGld van wind en golven. Huilend loeide de storm en elke vlaag ver vulde het hart der angstige vrouw, der kleinen, die moeder zagen weenen, roet bange vrees. Wat vermag een schip, hoe sterk door raenschenhand gewrocht, togen het ontzag'lijk ge weld der ontbreidelde natuurkrachten Helaas, de hoop, dat de treurende moi'dois, de ■irnie kleinen den geliefden man en vader, die in het barnen der gevaren hot brood zocht op de wijde zee, zullen terug zien, kan niet meer gekoesterd worden. De vischsloep „Anna" van uo firma VVed. C. JColff& Zoon, waaiop schipper Anth. den Braber met zijn bemanning voer, is reeds weken over den tijd. In een ftlleu sneeuw.storin is het vaartuig naar alle waarschijnlijkheid een prooi di;T woeste golven geworden?' Dat zril, naar w\j vreezen, de vreeaelijie Wf-rkelijkheid zijn, die niet ontkend kan worden. In de kille i;olven hebben wctr dertien kloeke visscheis van ons dorp hun graf gevonden. In hun ster- VI HMiood zal de laatste beu hun op 1 .■iijcsn aekönii-n ziin voor de ge liefden, dien zü achterlaten in dekleine woning. Ach, wy kunnen zoo weinig troost bieden aan die treurenden De gesla gene wonde is zoo schrjjnend-droef, hot verlies zoo smarielijk en onher- sijlbaar. Maar ter nagedachtenis dier kloeke mannen, gevallen op het roem- volle veld van den arbeid, is het onze plicht de hulplooze weduwen en wee zen, die onverïorgd achterblijven, te steunen naar ons vermogen. Op ons allen rust de plicht, het gebrek te weren uit die tot voor kort zoo ge lukkige gezinnen, die zich op éénmaal beroofd zieu vairaic;iu<irtr-v-§r-i>-ciiTix,ir,- die zwoegden voorhet dagelijksrtrtjrood De stormpn des levens blijven nie mand gespaard. Als de naastenliefde n bainiiiartigheid ons hart vervullen, zu'iler. WH begrijpen, wat de plicht van L.iihi vraagt. Tooue ieder zijn deelneming in de vreeselijke ramp door den meest mo- gelijken steun aan de achtergeblevene gezinnen. Dat zal het scboone getuigenis zijn, dat wij de dapperen weten te eeren, die vielen als offers der zeel Vraagt men ons, op welke wijze men in den nood der achtergeblevenen kan iiolpen voorzien, dan wijzen wy' op het visschersfonds, dat bestemd is om in dergelyke gevallen steun te verleenen, ..n dit ook ongetwijfeld nu naar ver mog'n zal doen, al zijn de inkomsten op verre na niet voldoende om, nu de lampen elkaar zoo kort op elkander Dpvolgo.n. do uitkeentigen te bestrijden, Irderè gift tot steun zal dan ook onge- I wyfvld door den Penningmeester, den hl-er C, Ivoia G,C,M.:. in dank worden aanvaard, Mochten er echter zyn,die hunne bijdragen liever op andere wijze wenschen te zien besteed, dan zal er ook voor hen ongetwijfeld wel gele genheid gi-geven worden om hunne gaven to ofïeren. Laat een ieder echter overtuigd zijn van de spreuk: wie spoedig helpf, helpt dubbel! Je kan gloave dat ter al héél wat on gerustheid was, voor die stikjes in de krangte kwamme. Hans van Donge zun vrouwe had ter man nog un keer gesproke. Ze had un kind mit diphteritus, dat was vroeger gevaerlijk, dat weet je. 't Kind was al ziek toen Hans nae zéé gieng. Mar hie mos toch, je kon daer niet voor thuus bluve. Weet je wat, zeit tun tegen zun vrou we, as 'k noe mit te sloepe in Umuiden komme, dan hoor je dat wel van de reder in dan vraeg je of je daer op mag belle nae 'Umuye. Vroeger dee je dat niet zoe makkelijk as teenworig. Mar zoe onbekrabbeld was zun vrouwe oak niet, tus die dee dat tan oak. In toen ze ut tan an den dokter vroeg, of Hans nog nae huus mos komme, gaf Dokter Knops ten angtwoord: „ik zou un mar an boord laete as ik joe was. Hie mot voor un hoap caanten die groa- te reize komme maeke in kan dan oak niet mee uutvaere. In de besmetting is over in je heit noe 't aargste gehad". Jae, dat zag ze oak wel. 't Kind was ter un hoap beter an toe. Wat een zegen Hans, zei ze zeker, want ik binne dur wel benaauwd voor geweest. Jae, zal Hans toch wel gezeit ha. 't is aweer een groat gelok, dat tun weer v/at opgeknapt is. Mar 't is net as je zeit, ik zal noe mar niet voor un hoap caanten die reize gae maeke. In dan hoape mun mar, datte mun bie le ven in welzien, mekaere nae Nieuwe jaer weer zieje. 't Is zoa weer om. Zei mar dat zun vaoder wat moais voor zun meebriengt. Dat gieng dan zoe, een zurgzaeme vaoder brocht toch wat mee voor zoe'n kind. 'k Dienke dat tun nog wel us graeg, pasjes om un hoekje had gekeke. Mar vol moed gieng un weer nae zéé. Ze ha niet gedocht dat ze de leste woorden gewisseld hadde, in dat tun voor aoltied wegbleef, 't Leven is toch zoe hard, dur wazze dur wat, die gien- ge in nooit méér vrom kwamme. 't Wat in de éérste tien jaer van 1900, scheeps ramp op scheepsramp, dur binne dur wat gebleve. Hans zun vrouwe hiew alléén mit ter kinders, korsemisse in Nieuwejaer. Zoe gieng Ze 1912 in. In begin van de maend was ut nog zukken rauwen weer, toen keke de maansen in 't straetje bedien- kelijk. Zoe as tat aoltied gieng. Mar dur kwamme sloepen binnen, dur gienge sloepen weg. De Anna kwam mar niet. De maansen keke bedienkelijk, mar zoe gaauw liete ze toch de moed niet zakke. Ze kwamme soms wel een weke te laete as ut nie méér was. Mar bie aol wat ut méér wier gienge ze toch zurgeleker kieke in za: As tat mar goed uutkomt. De Anna is al un weke over tied. Un aore weer... Toon den Braeber is nog zoe'n jonge schipper, ze zalle toch niet te vaore gegae weze. Mun modde toch mar us kieke wat Menheer Kolff ter van zeit. Jae... wat mos Menheer Kolff za? Hie wist ut ommers oak niet. 't Was in dien tied aoUemaele gissen. Radar had je niet. Radio had je oak nietdus je kon niks aores doewe dan ofwachtte. De Reder zeit: 't Is un goeie iesdere sloepe, de bemanning is het wel toe vertrouwd. Al is te schipper musschien nog wel jong, hie weet ut wel in hie heit zeker ervaere bemanning. Jacob van Donge was un man van in de zestig in die stuurman, je kon dus van op an, dat tie rustige kaerel gien gevaerlij- ke visgrongden opgieng. Mar 't was wachten in bleef wachten. De vrouwen zatte ellek oagenblik bie mekaore, benoad kiekend in tegen beter weten in mekaore toch moed inspre kend. In den tied verstreek. Dur kwam me zoe noe in dan weer aore sloepen binnen. Gaauw nae de deure of ze soms wat van de „Anna" wistte, mar dur was gien maans die der oak mar iet- tewat van bespeurd had. In zoe gienge Ze mit aol de angst de twééde helft van de mend in. In het éérste kleine be richtje kwam in de krangte. In as ze dat deje, dan wier het hachelijk oor. ■Twaollef naemen in nog un onbekend jongetje. Wat un ramp, wat un ramp Gisteren drie weken geleden spreekt het berichtje van. In dan volgen nae un kleine inleidung de naemen. A. den Braber was ongetrouwd, hie had gien vrouwe in kinders mar dur bleef wel un plekke leeg in dat gezin. Jacob van Dongen en Hans van Don gen. Vaoder in zeune. Dun ousten hei je net geleze, un man van dik in de zestig. As'k ut goed ha, dan liep un al mit un plan om dur ut bieeltje bie neer te laan. Hie had zun tied, schoan uutge- diend. Mar zun zeune un man van 34 jaer in de kracht van zun leven, de bezurgde man in vaoder van vier kinders. Dur zal wat in de man zun gedachten om- gegae ha, toen un in de kokende golven omkwam. Arjaon Vister. Hie liet toch oak un vrouwe in twéé meisjes, die un nog niet misse konne achter. Hans Boagerman, hie had drie kinders in zun vrouwe mos ze dan toch mar alléén groat brienge. Aoi du Pree, oak un man in vaoder van vier of vuuf kinders. Piet Jordaon oak al mit zun zeune. Ze weunende in de Eendrachtstraete, ak ut goed ha. 't Kan dat ik ut mis ha, mar volgens mien was tie nog bie zun moe der thuus. Je mot ter niet in komme, wat zoe ietewat in un huusouwen te weeg briengt. Piet Sprong, getrouwd mit Pietje Koomen. Ze mos toch oak weer zieje dat Ze an de kost kwam. Jaos van Geldere, A. Verburg in A. V. d. Tak dat binne bie mien weten nog jonge jongers. Mar ze liete der plekke toch oak voor aoltied leeg. Dat is noe musschien aollemaele wel wat dramatische deurgegeve. Mar was het niet ééne groate tragedie, 13 ge zonde maanse nae de diepte. In wat speulende zun eige nog of, toen ze ondanks dat berichtje in de krangte steeds nog mar bleve wachte. 'k Zieje ze daer zitte bie mekaore. ongder de petrooljelampe, op de moai geboende stoelen. Dun éénen aol niet angstiger as tun aoren. Ze bleve hope al wistte ze toch dat tur de leste tien jaer zoen hoap vaer- tugen nae de diepte gegae wazze. Musschien wistte ze ut juuste antal niet, mar ut wazze dur 126, die schip- breuli gelee hadde in die tien jaer. Daer wazze dur 119 alhéél verlore, 3 kwamme nog anspoele. In één kon nog gelicht worre. Van aol die 119 schepen, dat niet aollemaele sloepen wazze oor, kon ne ze dur nog 4 behouwe. Dat is aerreg oor zuvvel matteriele schae, in un tied dat ter toch aolles zoe moelijk van de grongd kwam. Mar aereger wazze de maanseleves. Dur kwamme 279 manne bie om ut leven. Dan noe weer de „Anna" dus tat wiere dan bie mekaore toch 292 maansen. Ik noeme ut toch wat, ze konne toch niet gemist worre. Jae as het je deure verbie gieng dan vong je ut verschrikkelijk, vooral as het in 't durp was. Mar och 't kwam niet in huus, dus je kon ut niet peile. Dat groate antal zalle die wachtende vrouwen zeker niet gewete ha, mar dat maekende de ongerustheid niet min der. ..ze zatte mar te wachten in ze bleve hope. Mar toen ut zoevoare was dat het twé- de stikje in de krangte kwam, toen was ut al beslist. Ze konne der hope wel laete vaere. Dun hélen nacht hadde ze bie me kaore gezete, aolmar praete, almar luus- tere in kielde in de deure. In weer mar dun nieuwen dag in. Mar sochends komt te reder in 't straetje. Eén van de vrouwen zag un ankomme in dur eige nog vastklampend an un grassprietje, riep ze: Munheer, Munhéér, binne ze dur? Mar de reder liep deur in zei: Gae mar in huus oor Aerentje, ze komme wel vrom. Musschien wou un der nog méé troas- te, mar dat had tun toch beter niet kanne zage. Hie gieng ommers bie dun Braeber zage dat ze de hoop mar op moste geve, in de gurdienen konne laete zakke... Pasjes laeter kwam dun Domenee in dan wis je ut wel. Hie kwam de jobs- tiege brienge. Hie zal wel geperbeerd ha om de maansen te wiezen op tun énugen Vertroaster, mar toch, ze deje daer willicht nog niks mee. Ze mostte zoe'n hoap verwareke. Der man, der steun weg, de vaoder van de kinders in hoe mos ze die alléén groat brienge. Nee... 't was te veul. Wat un onmetelijk verdriet, gezongd te deure uut gegae in dur noait méér inkomme. 't Was één groat gat. In nog willende ze dur niet an. Mar ze mostte wel. In dan kwam het volgende stikje in de krangte... Daer stong ut: Dur lestte béé zal voor dur vrouwe in kinders geweest ha. Ze wistte ut: die bleve onverzurgd achter. Dur wier gezeid..,voor degene die weg mostte is het toch wel 't aregste, mar vlak te achtergeblevene oak niet uut. Ze zagge dur manne worstelend mit te golven...zoe zongder houvast. Of toch... Hadde ze un houvast? Ze dochte van wel, ut wazze toch maansen die bie de Schrift groat gebrocht wazze. Mar ze hadde dur nog al een handje van om te zaan, 't zal zoe makkelijk niet gaen. Jae, 't gieng nie makelijk, mar ze wistte vast wel van de God die zun Zeune gaf tot vergeving van zonden. Ze wistte oak voor degene die de zéé voor un proai had verkoze. Dat was tan hun énige troast. Van degene die verdronke wazze in van degene die achterbleve. Want van de maansen mot je ut niet ha. Dat hawe ze goed ongdervonde. Ut artikeltje dat spreekt van ut ang stige vermoeden dat bewaerheid wier... laet bedienkelijke tael hoare. De schrie- ver daervan heit ut over de schrijnende wonde in de plichten die ze hadde te- genover de naebestaenden, die onver zurgd achter bleve. Ze wiere opgeroepe die maansen te steunen. Het gaet aver barmhartigheid en in naastenliefde. Om daermee de dapperen te eeren. Die plicht van de naeste wier gaauw ofge- daen. Ze hiewe un collecte in die wier voor dun éérsten opstreep, verdeeld. In dan had je ut visterfons nog. Dat was indertiet in 't leven geroepe. 't Was voor oud visters in weduwen in wezen. Tellekes as de visters omleg deje, dat wou zage, as ze wiste wat ze verdiend hadde, dan wier dur zuvvel ingehouwe voor 't fonds. Dat hieuw dan in dat te weduwe 1,25 kreeg in voor elk kind een kwartje. Mar as ze twaolf jaer wiere dan hieuw dat op. As Je de weke nae dat het gebrocht wier 12 Jaer wier, dan kreeg je het de Zaeterdag al niet. 't Was zeker gien aarg draeg krachtige toestangd, want Paulien van Wéél gaf un legaat in toen wier ut tan 2,50 in de weke. Dur is noe nog van. Mar toen wier het toch wat beter, de weduwen krege noe dur zuvvel bie kwara un riesdaelder. In aolle beetjes hiellepe. Tegenworig zouwe ze zage: Daer kan Je un deure mee intrappe. Mar toen was ut toch nog mee geno me. Mar van leve, nee dat konne ze vast niet. Ze mostte hard pleetere om voor dur kinders an de kost te kom men, ze ha goed gezieje dat je mede- maans niet zoe maanslievend is, as in dun éérsten opstreep gedocht was. Mar Ze hawe dur eige as heldinnen gedroge, mit tat beetje nog zuvel van dur kinders te maeken in zoe weinig steun van dur medemaansen, ik geve je ut te doewen. Sommige gienge uut het waarken un aore begon un wienkeltje in zoe bleve ze an dun eet. Mevrouw Anna dat was te vrouwe van dun reder, die kwam zoe noe in dan nog wel us op bezoek. Je moeder kreeg troastwoorden in de kinders krege wat balletjes. In de boodschappen wiere meestal in de groate wienkels gehaeld. Je mos dienke: ze kon onmeugelijk bie aol die weven dur spullen haele. Dur wazze dur zoe'n hoap. Ik ha us van iemund gehoard dat ter moeder mit Nieuwe Jaer dur wienkel ope had. Dan wazze aol de wienkels ommers ope in van zoe'n dag mos Je ut ha. De kinders mostte allicht nae de Kaarke. Toen de kinders thuus kwamme zei der moeder: In wat heit tun Domenee gepreekt? O, zei dur één van de kinders, hie heit voor Je gebede. Voor mien mun kind? was te vraege, héél verwongderd. Jae, Domenee van Velzen die bid toch aoltied voor weduwen in wezen. Oooo, doet...na dan kanne van de Jaere aol de kaarkmaansen weer mit un gerust gewete nae Albert Hein gae. Want te Héére zal wel voor mien in jule zurrege. 't Klienkt musschien wel un beetje profaan oor, mar in wezen had ze gliek. T. H. V. d. Vad is h«t blad voor \xw Beste meisjes en jongens; het was maar een barre weelv die we nu achter de rug hebben. Wat was het koud hé. De wind sneed overal doorheen, en dat in begin november. Gelukkig is het nu heel wat milder. Maar die ene week heeft veel schade aangericht als je zo de berichten eens hebt gelezen. We zul len maar hopen dat de vorst nu nog maar een poosje weg blijft. Het kan an ders zo'n lange winter worden. En dat kunnen we eigenlijk nu niet gebruiken. We gaan nu een raadsel plaatsen dat werd ingezonden door Cobie van Loon. Oom Ko heeft het wel een beetje ge wijzigd. NOVEMBERRAADSEL 2 1. eerste richter 2. heeft de ark gebouwd 3. koning der Meden en Perzen 4. broeder van Jacob 5. moeder van Jozef 6. profeet, zoon van Iddo (Ezra 5) 7. schoondochter van Naomi 8. profeet die ten hemel voer in een vurige wagen 9. zoon van Adam en Eva 10. discipel, ook wel genaamd Didy- mus 11. een profeet in Babel 12. profeet die Naaman genas 13. zeer wijs en rijk koning 14. boom die op de Libanon groeide 15. moeder van Ismaël 16. eerste koning na de scheuring, over Juda 17. vader van David 18. Egyptische koningstitel 19. één der zeven diakenen (Hand. 6) 20. de eerste vrouw 21. zo noemde Hizkia de koperen slang De beginletters van boven naar bene den gelezen vormen een tekstgedeelte uit het Evangelie van Johannes, 5e hoofdstuk. Gevraagd alle woorden, de tekst en waar de tekst te lezen staat. BRIEFWISSELING Lianne Murre - Goes: Je broer heeft een „duivenkot" gemaakt. Een echte bouwvakker dus. Je hebt het nog druk gehad merk ik wel. Naar oma geweest in Herkingen, en op het 40 Jarig huwe lijksfeest van opa en oma. Dat is het herdenken wel waard Lianne. Zul Je Je grootouders feliciteren van oom Ko? Het is wel wat laat, maar oom Ko wist het niet, anders had die oom vast een kaartje gestuurd. Francina Huijsen - Nieuwe Tonge: Zo'n rommelmarkt is wel erg leuk Francien, en het trekt altijd veel men sen. Je hebt zelf ook wel aan het grab belen geweest, want als Je er zolang bij moet zitten doe je ook weleens een greep. Je schreef wel waar het voor was, maar niet wat het heeft opge bracht. Hoor ik dat nog? Corine Vader - Nw. St. Joosland: Ja Corine, oom Ko kent ook die „ome" niet. Als Je mij het adres stuurt kom ik er wel achter. Het zal zeker wel wat moeilijker worden op school, dat gaat in stijgende lijn. Het wordt nu zachtjesaan tijd om de fiets op stal te zetten, Corine, want we gaan de winter tegemoet! Max van Rossum - Melissant: Het is heel goed zichtbaar dat het herfst is Max. Maar nu met die enkele dagen vorst, is het mooi er in eens af. Alleen de winterharde zijn nu nog groen. Er is ook al veel land geploegd, en ook reeds veel weer ingezaaid. Zo gaat dat in het land hé. Het ene gewas is pas geoogst of het nieuwe wordt reeds gezaaid. Wim Boshoven - Spijkenisse: Nu was Je er dan vlug bij Wim. Het is op de nieuwe school heel wat anders zeg. Wat een belevenissen in de werl5;week. Daar steek Je nog eens wat van op Wim. Ge feliciteerd met het behalen van je type diploma. Dat heb je alvast Wim, en nu maar flink aanpakken hoor! Liesbeth Boshoven - Spijkenisse: Een fijne herfstvakantie gehad Liesbeth bij je nichtje. Heerlijk spelletjes gedaan. Gaat het op school ook nog goed? Want dat is ook heel belangrijk. Met oom Ko gaat het nog wel zo'n beetje. Ver kouden zoals zoveel mensen. Misschien ben Je het ook al geweest. Jaap Struijk - Herkingen: Je schijnt het nogal druk te hebben met huis werk Jaap. Het is op de MAVO wel een beetje moeilijker dan op de lagere school Wiskunde en Frans is nog wel te doen nietwaar? Maar aardrijkskunde enzo dat is nogal moeilijk. Een leuke tekening heb je gemaakt van je brief, Theo Tanis - Ouddorp: Jammer dat de herfstvakantie er weer op zit Theo. Maar als je zo graag naar school gaat is het niet zo'n groot bezwaar. Ja, op de weg spelen, dat is er tegenwoordig niet meer bij. Vroeger ging dat wel maar nu is het levensgevaarlijk. Maar bij jullie in Ouddorp zijn er nog wel leuke plek jes om te spelen Theo! Cora van Rossum - Zeist: Het was in derdaad heel koud de vorige week. Als Je dan op de fiets naar school bent ge gaan zal het best niet meegevallen zijn. Gelukkig is de ergste kou nu over. Er zijn wel hele mooie boeken te koop over de zending. Het is dan wel moeilijk om een keus te maken Cora! Die ene naam klopte inderdaad niet! Jacqueline Hameete - Stellendam: Jij hebt Je herfstvakantie goed besteed zeg. Nog geld verdiend met garnalen pellen. Maar dat gaat niet overal. Oom Ko zou dat werkje ook niet kunnen. Het lijkt me erg moeilijk hoor. Je moet maar ééns in de maand de oplossingen inzenden Jacqueline. Je leest het wel wanneer het inzenden is. EnJe spaart er postzegels mee! ALLEMAAL Er waren nog niet veel brieven bin nengekomen, maar zoeven kwamen er ineens een heleboel. Zodra allen binnen zijn zullen we de oplossingen geven van de vorigemaand en indien mogelijk de prijswinnaars. We laten nu nog een ver haaltje volgen dat ik las in een heel oud boekje. Als er bij jullie op het dorp nog een smid is, dan kunnen Jullie het ook eens proberen. In de hoop dat die smid het ook niet heeft gelezen. Allemaal de groeten van jullie oom Ko. EEN SLIMMERD De smid van het dorp was een gezel lige baas. Hij zat vol grappen, en was tegen iedereen vriendelijk. Al had hij niet veel werk, toch had hij altijd een goede zin. Hij kon altijd zingen. En als zijn armen minder druk bezig waren, dan werkte hij wat meer met zijn tong. Maar... men moest wel altijd met hem oppassen, want het was zijn liefste be zigheid om er iemand tussen te nemen. Maar het spreekwoord zegt „wie kaatst, moet de bal verwachten". Geen wonder dat hij er dus ook weleens tussen ge nomen werd. Je zelfs op een keer door een heel klein ventje. Dirk was een trouwe bezoeker van de smidse, en hij en de smid zouden niet gerust hebben kunnen slapen, als ze elkaar niet eens hadden nagezeten door de smidse. Op zekere dag verscheen Dirk weer in de smederij. Een hele kleine Jongen bij een reus. Want dat was de smid. Hij trok de blaasbalg en het vuur raasde met geweld om een stuk ijzer dat gloeiend gemaakt moest worden. Plotseling haalde de smid het ijzer uit het vuur en hield het de kleine Dirk voor. Hij zei ,,Dirk, lik daar eens aan!" De kleine Dirk schrok wel even, maar zei lachend ,,Als je mij een dubbeltje geeft, lik ik er aan". Akkoord!" zei de smid. Hij legde het ijzer weer in het vuur, haalde zijn por temonnee voor de dag en gaf een dub beltje aan Dirk. Toen trok hij het gloeiende ijzer uit het vuur en hield het voor Dirk z'n neus. Hij wist wel dat zijn vrindje niet zo dom zou zijn, om zijn tong te laten branden. Maar wat die kleine deugniet wel uitvoerde, daar had hij toch aller minst niet aan gedacht. Die haalde kalm het dubbeltje uit zijn broekzak, liet het eerst nog eens goed aan de smid zien, en likte er toen aan. Verbaasd keek de smid hem aan. „Ja, Ja?" lachte de kleine grappenma ker, ,,ik heb precies gedaan wat ik gezegd heb. Dank Je wel baas, voor je dubbeltje en welterusten". De smid stond wel een beetje beteu terd te kijken, dat hij door zo'n turf van een jongen was beet genomen, maar spoedig moest hij er toch om lachen. En menig bezoeker van de smidse moest later ondervinden, dat hij het lesje uitstekend had onthouden. postbus900- 330ÖAX DORDRECHT Maasstraat 18 tel. 078-135011 OOI inlichiingcn Sluicii naar posibus 9(K) ?,M)0 A,\ Dordrecht Naam •\drcs ooiiplaais Bltol'p "7^------------------------------------ Leeftijd:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6